Η Ελλάδα στον 21 αιώνα

Ζητήματα εσωτερικού προβληματισμού, τα οποία αναζητούν το μίτο της Αριάδνης μέσα στους δαιδάλους του νου και τις ανεξερεύνητες δυνατότητες της ψυχής.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

Epsylon
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 25, 2006 11:41 pm

Η Ελλάδα στον 21 αιώνα

Δημοσίευσηαπό Epsylon » Σάβ Αύγ 26, 2006 9:27 pm

Η ΕΛΛΑΔΑ ΣΤΟΝ 21 ΑΙΩΝΑ.



Την Ελλάδα την κυβερνούν κάθε άλλο, παρά ηλίθιοι.
Άλλο θέμα είναι, ότι η συμπεριφορά των πολιτικών της κατά την γνώμη μας είναι παράλογη.
Για μας η λογική συμπεριφορά είναι να δουλεύουν οι πολιτικοί για το καλό του λαού και του κράτους.
Όταν βλέπουμε τα μέτρα, που οδηγούν στην πτώχευση του λαού και στην αποδυνάμωση του κράτους- αυτό εμείς θεωρούμε ηλιθιότητα.
Μην ξεχνάμε το γεγονός, ότι ο κάθε υπάλληλος πριν απ’ όλα επιθυμεί να δουλέψει για τον εαυτόν του και μετά μόνο για το κράτος και το λαό.
Η αιτία βρίσκεται στην απουσία της αντίστροφης σχέσης.
Εάν σ’ έναν άνθρωπο επιτραπεί να κάνει ότι θέλει χωρίς την ουσιαστική τιμωρία, τότε αυτός ο άνθρωπος και λογικός να είναι εκ φύσεώς του- θα φέρεται παράλογα.

Πρέπει να καταλάβουμε όλοι μας ως Έλληνες το γεγονός, ότι η χώρα μας ζει μέσα σε μια κοσμοαντίληψη, όπου λείπει η αντίστροφη σχέση.

Από την αρχαιότητα οι φιλόσοφοι επεξεργάζονταν τα σχέδια της κοινωνίας, στην οποία δεν θα υπήρχε η ανάγκη του εξαναγκασμού, όπου ο καθένας έπραττε το καθήκον του εθελοντικά.
Ακριβώς αυτή είναι η κοινωνία , όπου λείπει η αντίστροφη σχέση.

Με έχουν μαστιγώσει 10 φορές και 10 φορές εγώ σηκώθηκα και περπάτησα.
Την 11 φορά εγώ θα σηκωθώ μόνος μου και θα περπατήσω, χωρίς να περιμένω το μαστίγιο.
Με άλλα λόγια εγώ ο ίδιος νοητικά μαστίγωσα τον εαυτόν μου και περπάτησα.
Πνευματικά έρχομαι σ’ επαφή με την πραγματικότητα , δέχομαι νοητικά το τραύμα και κινούμαι ενεργά.
Και όσο ταχύτερα είμαι έτοιμος να βασανίζομαι πνευματικά και όχι σωματικά- τόσο γρηγορότερα η υποχρεωτική ανάπτυξη θα γίνει σε μένα εθελοντική.

Η συνείδηση του ανθρώπου είναι περιορισμένη.
Γι’ αυτό η πλήρης συνειδητότητα θεωρητικά είναι αδύνατη.
Ο εξαναγκασμός- είναι η αντίστροφη σχέση.
Ο άνθρωπος διαφέρει από το ζώο στο γεγονός, ότι αυτός αντιδρά στον εξαναγκασμό πολύ νωρίτερα.

Τα όνειρα για την ιδανική κοινωνία και για τον απόλυτα συνειδητό άνθρωπο- στην ουσία είναι η εξιδανίκευση =αποθέωση του ανθρώπινου, που οδηγεί στα αίσχη πνευματικά και υλικά.
Και η επιθυμία κατάργησης του κράτους ως μηχανής της βίας- θα οδηγήσει σε ακόμη μεγαλύτερα αίσχη και ακόμη μεγαλύτερη βία.

Σε ένα μικρό κράτος, όπως η Ελλάδα, είναι ευκολότερο να δημιουργηθεί η αντίστροφη σχέση.
Στην ουσία η εξουσία εδώ είναι ανεξέλεγκτη.
Πως και που ξοδεύονται τα χρήματα- εκ θαύματος κανείς ποτέ δεν ξέρει…
Ενώ για τα υπόλοιπα ξέρουν οι πάντες και για όλα έχουν γνώμη- από τις τιμές για την ντομάτα μέχρι τα διαστημικά ταξίδια και πως πρέπει να γίνονται αυτά.
Δεν υπάρχει Έλληνας, που κάτι να μην ξέρει…οι πάντες ξέρουν τα πάντα.

Το καθεστώς των προνομίων είναι ιερό και απαράβατο.
Οι βουλευτές και οι κυβερνήτες χαίρουν της ασυλίας.
Στην Ελλάδα η αντίστροφη σχέση υπάρχει μόνον υπό μορφήν των απεργιών και των διαδηλώσεων.

Τι είδους νόμοι πρέπει να υπάρχουν, ώστε η Ελλάδα ως κράτος όχι μόνο να επιβιώνει, αλλά να πορεύεται μπροστά?
Το κράτος δεν είναι ούτε ο Πρόεδρος, ούτε η Κυβέρνηση, ούτε η Βουλή.
Το κράτος δεν είναι ούτε ο Στρατός, ούτε η Αστυνομία.
Τα κράτος πριν απ’ όλα είναι ο κώδικας των νόμων και η ιδεολογία.
Εάν λείπουν αυτά τα δυο πράγματα- η αντίστροφη σχέση κυριολεκτικώς είναι αδύνατον να υπάρχει.

Όλοι μας έχουμε μια ισότητα έναντι του νόμου, εάν όμως ο νόμος είναι τυφλός και ανόητος, τότε είμαστε αναγκασμένοι να τηρούμε την φαινομενικότητα του νόμου.
Που οδηγεί αυτό – όλοι μας το ξέρουμε- στην ανομία.

Σήμερα στην Ελλάδα βλέπουμε κάθε τρεις και μία την κατάρρευση των οικονομικών και των ηθικών νόμων.
Το κράτος φέρεται σαν μητριά στον ίδιο το λαό του.
Μπορεί κανείς να πει, ότι έτσι φέρεται η εκάστοτε κυβέρνηση, εάν όμως οι πράξεις των κυβερνητών αντιφάσκουν στους νόμους του κράτους και μένουν ατιμώρητες- οι παρόμοιες πράξεις μπορεί να θεωρηθούν ως πράξεις πια του κράτους.
Στην εξουσία κάθε τρεις και μία βρίσκονται εναλλάξ διαφορετικοί άνθρωποι , η πολιτική παραμένει το ίδιο ανήθικη και χωρίς αρχές.

Το μεγάλο φιάσκο του χρηματιστηρίου με την μαζική ληστεία = άρμεγμα της λαϊκής ανόητης μάζας μπορούσε να είχε αποφευχθεί.
Όμως αυτό δεν έγινε στην δημοκρατική κατά τα άλλα Ελλάδα.
Γιατί δεν έγινε?
Διότι στην χώρα δεν λειτουργούν ούτε οι οικονομικοί, ούτε οι ηθικοί νόμοι.

Εάν οι νόμοι και η ηθική είναι κουτσουρεμένοι- τότε η φυσιολογική εξέλιξη της κοινωνίας είναι αδύνατη.
Είναι αναγκαίος ένας σαφής, σαφέστατος ορισμός, απ’ τον οποίον να γεννάται ένας νόμος.

Π.χ. ο υλικός ορισμός- είναι η υπεράσπιση και το απαράβατο της ιδιοκτησίας.
Πνευματικός ορισμός- είναι η υπεράσπιση και η ανάπτυξη της ηθικής, δηλαδή των πνευματικών βάσεων του ανθρώπου.

Τα Δυτικά κράτη πριν απ’ όλα ανέπτυσσαν και υπεράσπιζαν τις υλικές βάσεις.
Τα κράτη της Ανατολής προσανατολίζονταν περισσότερο τις πνευματικές βάσεις.
Η Ελλάδα από την ιδιοσυγκρασία της καλείται να πράξει την φυσική αποστολή της- να εξισορροπήσει αυτές τις δύο τάσεις σε ένα αρμονικό σύνολο.
Δυστυχώς αυτό δεν γίνεται.

Εάν ένα κράτος δεν διαθέτει μια κοσμοαντίληψη, ηθική, ιδεολογία- τότε τα οποιαδήποτε έστω θετικά οικονομικά και πολιτικά μέτρα θα φέρουν μόνον την μερική και προσωρινή βελτίωση.
Αυτό λέγεται πολιτικός κομπογιαννιτισμός.
Εγώ πάω παραπέρα και το αποκαλώ τουρκοβλάχικη νοοτροπία του άμα λάχει να’ ουμ…
Από αυτής της απόψεως η Ελλάδα είναι ένα ανίσχυρο κράτος.

Ο λαός έχασε την ουσιαστική πίστη του στο κράτος.
Από την άλλη ο κάθε λαός αξίζει τους κυβερνήτες του.

Όταν άρχισε η εποχή της Μεταπολίτευσης (1974), το μεγαλύτερο φρένο στην περαιτέρω εξέλιξη αποδείχτηκε να είναι ο χαμηλής ποιότητας ανθρώπινος παράγοντας.
Τα προβλήματα της μεταπολιτευτικής Ελλάδας δεν έχουν σχέση ούτε με την οικονομία, ούτε με την πολιτική, αλλά με την κληρονομιά του παρελθόντος, με την κοσμοαντίληψή της- η Ελλάδα πάντα προσεύχονταν στα ιδανικά, στην ηθική, στην ιδεολογία σε τέτοιο βαθμό, που τα πνευματικά επιτεύγματά της δια της προσκόλλησης την οδήγησαν σε πολλές περιπέτειες και ταπεινώσεις.

Η Ελλάδα αποθέωσε το ανθρώπινο , τοποθέτησε τον άνθρωπο στην θέση του Θεού, υποσυνείδητα τοποθέτησε την Θεϊκή Αγάπη σε δεύτερη μοίρα- και ταπεινώθηκε ακριβώς στο αντικείμενο της προσκόλλησής της.
Η επικρατούσα τουρκοβλάχικη νοοτροπία, ουδεμία σχέση έχουσα με την παλιά Ελληνική νοοτροπία αποτελεί υποσυνείδητη πράξη αποκόλλησης και εξισορρόπησης του ίδιου του λαού για λόγους επιβίωσης του.

Το ελληνικό κράτος φέρεται πολλές φορές ανήθικα, επαναφέροντας στην τάξη τις ψυχές των πολιτών του.
Κατ’ εμέ πολύ καλά κάνει, διότι ο λαός χρειάζεται κυβερνήτες- θεραπευτές του.

Ακριβώς γι’ αυτούς τους λόγους ο Ελληνικός λαός κατά περιόδους βίωνε την οικονομική και πνευματική κατάρρευση.

Στο εγγύς παρελθόν η Ελλάδα ακόμη προσεύχονταν στην Μεγάλη Ιδέα.
Αυτό την οδήγησε στην πνευματική και ιδίως στην υλική κατάρρευση.

Μετά την Μεταπολίτευση η Ελλάδα άρχισε να προσεύχεται στα υλικά αγαθά .
Αυτό την οδήγησε στην πνευματική κατάρρευση του σήμερα.

Και όμως σε βραχύ ιστορικά χρονικό διάστημα, η Ελλάδα διάνυσε πορεία αιώνων της Δύσης και της Ανατολής άνευ προηγουμένου.

Σήμερα σιγά- σιγά σχηματίζεται στους Έλληνες επώδυνα η νέα κοσμοαντίληψη- το πάντρεμα της Δύσης και της Ανατολής, της ύλης και του πνεύματος.

Η Ελλάδα θα γίνει το παράδειγμα προς μίμηση κάποια μέρα.

Αυτή η διαδικασία θα ολοκληρωθεί κάπου στα τέλη του 21 αιώνα.

Τότε δεν θα μιλάμε μόνο για την επιβίωση της Ελλάδας, αλλά για την Νέα Άνθισή της.

Όλος ο πλανήτης θα ξαναμιλήσει για ένα Νέο Ελληνικό Θαύμα.

Υ.Γ.

Γνώρισα έναν Ρώσο φυσικομαθηματικό, πολύπλευρα μορφωμένο άνθρωπο.
Μου είπε μια μέρα:
- Ξέρεις την παλιά ρωσική παροιμία για τους Έλληνες?
- Όχι, δεν ξέρω.
- Να σου την πω λοιπόν : « Ο Έλληνας είναι το δεξί χέρι του Θεού»

Έμεινα κόκαλο από περηφάνια και συγκίνηση.

Soulseek
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 17, 2006 3:40 am
Τοποθεσία: Stark
Επικοινωνία:

Re: Η Ελλάδα στον 21 αιώνα

Δημοσίευσηαπό Soulseek » Δευ Αύγ 28, 2006 11:01 am

Epsylon έγραψε:Η Ελλάδα θα γίνει το παράδειγμα προς μίμηση κάποια μέρα.

Μακάρι, γιατί προς το παρόν αποτελεί παράδειγμα προς αποφυγήν! :roll:
«Είναι προφανές πως πρέπει να βασίζεται η αρμονία της φόρμας στο αξίωμα μόνον της επωφελούς προσέγγισης της ανθρώπινης ψυχής.» (ο Βασίλυ Καντίνσκυ, ως αξίωμα της εσωτερικής αναγκαιότητας...)

Epsylon
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 25, 2006 11:41 pm

Δημοσίευσηαπό Epsylon » Δευ Αύγ 28, 2006 11:55 am

Φίλε Soulsick :)

Πάλι με χρόνια με καιρούς- πάλι δικά μας θα' ναι...



Το αρχαίγονο ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΟΛΩΝ ΜΑΣ ΥΠΟΣΥΝΕΙΔΗΤΟ, βασανιστικά και επώδυνα αναζητεί νέους τρόπους να εκφραστεί.

Χθες είμασταν άρρωστοι απο το Πνεύμα, σήμερα είμαστε άρρωστοι απο την Ύλη.

Μόλις ο κύκλος της αρρώστιας ολοκληρωθεί= συλλογή πληροφοριών , που έχει ανάγκη το ΚΟΙΝΟ ΟΛΩΝ ΜΑΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΥΠΟΣΥΝΕΙΔΗΤΟ, θα αρχίσει η έγερση του αληθινού ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ.

Διότι όπως είπε τόσο εύστοχα ο ποιητής μας Κωστής Παλαμάς:

Η ΑΡΧΑΙΑ ΜΑΣ ΨΥΧΗ ΖΕΙ ΜΕΣΑ ΜΑΣ ΑΘΕΛΗΤΑ ΚΡΥΜΕΝΗ.


Σήμερα υπόκωφα μέσα βαθιά στην ψυχή όλων μας,

αύριο βροντερά θα ακουστεί:

ΣΗΚΩ ΕΠΑΝΩ, ΕΛΛΗΝΙΔΑ ΨΥΧΗ!....

Soulseek
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 17, 2006 3:40 am
Τοποθεσία: Stark
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Soulseek » Δευ Αύγ 28, 2006 12:15 pm

Epsylon, λυπάμαι που στη χαλάω αλλά.... δεν είμαστε μόνοι μας! :lol:
"Άρρωστοι από την ύλη" είναι όλοι οι άνθρωποι, ιδιαίτερα αυτοί που ενεπλάκησαν με τον έναν ή τον άλλον τρόπο στους 2 παγκοσμίους πολέμους, οι οποίοι "τους κράτησαν πίσω". Επίσης, το υποσυνείδητο ή το συλλογικό ασυνείδητο αν θες, δεν έχει χώρες ούτε πατρίδες (ούτε και θα 'πρεπε φυσικά).
Συνεπώς, δράσε τοπικά αλλά σκέψου παγκόσμια! :wink:
«Είναι προφανές πως πρέπει να βασίζεται η αρμονία της φόρμας στο αξίωμα μόνον της επωφελούς προσέγγισης της ανθρώπινης ψυχής.» (ο Βασίλυ Καντίνσκυ, ως αξίωμα της εσωτερικής αναγκαιότητας...)

Epsylon
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 25, 2006 11:41 pm

Δημοσίευσηαπό Epsylon » Δευ Αύγ 28, 2006 2:27 pm

Φίλε μου,

δεν μου την χαλάς.

Ο κάθε άνθρωπος έχει πάνω του τα εξης είδη του κάρμα:

- ατομικό

- οικογενειακό

- συγγενικό

- του λαού του

- της ανθρωπότητας.

Για να γίνεις ΠΑΝΑΘΡΩΠΙΝΟΣ, πρέπει προηγουμένως να γίνεις ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΣ εκεί, που σε αφορά.

Πριν αγαπήσουμε αντάξια όλη την Γη- ας αγαπήσουμε αντάξια ένα κομμάτι γης, που λέγεται Πατρίδα.

Διότι " ΜΗΤΡΟΣ ΤΕ ΚΑΙ ΠΑΤΡΟΣ ΤΕ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΩΝ ΤΩΝ ΠΡΟΓΟΝΩΝ, ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΦΙΛΩΤΕΡΑ ΕΣΤΙΝ Η ΠΑΤΡΙΣ" ( Σωκράτης)

Αγάπα με όλη την καρδιά σου το μερικό, που είναι μικρογραφία, εισαγωγή, δημοτικό σχολείο του Όλου και μετά η Αγάπη στο Παν θα έλθει μόνη της.

Πως?

Μην το σκέφτεσαι και μην παιδεύεσαι- η Αγάπη θα βρει το μονοπάτι...

Παύλος Β. / Γκοροντί
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 26, 2006 9:00 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Β. / Γκοροντί » Σάβ Σεπ 02, 2006 1:33 pm

[center]Χαρά στον Έλληνα που Ελληνοξεχνά,

και στο Σικάγο μέσα νιώθει λευτεριά.

Εκείνος που δεν ξέρει και δεν αγαπά

- σάμπως φταις κι εσύ καημένη ?

και στην Αθήνα μέσα ζει στην ξενιτιά

Πριν αγαπήσουμε αντάξια όλη την Γη- ας αγαπήσουμε αντάξια ένα κομμάτι γης, που λέγεται Πατρίδα.


Η πιο γλυκιά Πατρίδα είναι η καρδιά.

- 'Ανθρωπε, γύρνα κοντά μου!
[/center]

Πατρίδα μου είναι η συνείδηση. Κι όταν κάποιος με ρωτάει "Από που είσαι ?", λέω "Απο 'δω!" και έτσι περνάω παντού καλά.

[center]Δεν είχε διαβατήριο, μα όπου κι αν βρισκόταν,

έλεγε "εγώ είμαι από δω" και ζούσε και κοιμόταν...
[/center]
"Κάτω από το νερό, κινούμαστε σαν άγγελοι".
Ζακ Υβ Κουστώ

Epsylon
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 25, 2006 11:41 pm

Δημοσίευσηαπό Epsylon » Σάβ Σεπ 02, 2006 10:05 pm

Μιλάμε τυχαία την ίδια γλώσσα,

αλλά ανήκουμε σε διαφορετικά Έθνη.

Συμβαίνει στην ζωή...

Η Πατρίδα στο υπόγειο.

O tempores, o mores...


Επιστροφή σε “- ΛΑΒΥΡΙΝΘΟΣ ΣΚΕΨΕΩΝ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης