Η Θάλασσα, Οι Διακοπές και Εμείς

Ζητήματα εσωτερικού προβληματισμού, τα οποία αναζητούν το μίτο της Αριάδνης μέσα στους δαιδάλους του νου και τις ανεξερεύνητες δυνατότητες της ψυχής.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τρί Ιούλ 25, 2006 10:21 am

Καλέ μου Δημήτριε ο καθένας μπορεί να έχει ότι θέλει μαζί του, απο laptop μέχρι ραδιοφωνάκι και ότι άλλο θελήσει.

Το θέμα είναι η παρέα για μένα και αυτή θεωρώ πολύ σημαντική.

Την καλημέρα μου σε όλους σας.

Εικόνα

Ας παίξουμε λοιπόν με κουβαδάκια ...
Εικόνα

Δημήτριος
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Απρ 10, 2006 6:16 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Δημήτριος » Τετ Ιούλ 26, 2006 5:35 am

Αφού το θέμα εξελίσσεται τουτοιοτρόπως, θα ήμουν ο "σπασίκλας" της παρέας και δεν θα με παίζατε, οπότε "άι χάσου, κομπιουτεράκι".
Φέρνω και εγώ τον εξοπλισμό μου και παρατάσσομαι μάχιμος...
Εικόνα

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Τετ Ιούλ 26, 2006 8:46 am

Εικόνα

Νομίζω η παραλία είναι αρκετά μεγάλη και μας χωράει όλους... :)

Οργανωθείτε και απολαύστε την .... :D

Τώρα βέβαια που ξανακοιτάω την φωτογραφία καλύτερα εκεί στο βάθος κατί παίρνει το μάτι μου .... λέτε να ναι κανα αξιόλογο μέρος ?
Εικόνα
Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

rizitis
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2005 1:35 am
Τοποθεσία: Χανιά

Δημοσίευσηαπό rizitis » Τετ Ιούλ 26, 2006 2:02 pm

[center]κύριοι η ζωή δεν είναι δύσκολη...Εικόνα
το να ζεις όμως, ε! είναι τέχνηΕικόνα
πως να το κάνουμε δηλαδή...Εικόνα




Εικόνα



Εικόνα
summer art[/center]
Μόνο η αγάπη θα σώσει τον Κόσμο.

Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Πέμ Απρ 28, 2005 11:40 pm

Δημοσίευσηαπό Ευθύμης » Τετ Ιούλ 26, 2006 9:57 pm

[center]Εικόνα[/center]

Ορίστε και από εμένα μια καλοκαιριάτικη Ανατολή πίσω από τα βουνά της Στερεάς Ελλάδας, "ψηφιοποιημένη" σε μια παραλία, λίγο πιό έξω από το Ξυλόκαστρο.

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Πέμ Ιούλ 27, 2006 12:00 am

Πάμε πολύ καλά λοιπόν !!!

Όχι τίποτε άλλο αλλά μας έχουν κατηγορίσει ότι είμαστε πολύ σοβαροί και δεν έχουμε και κανά χαλαρό θέμα !!!

ΕΥΓΕ σας κυρίες και κύριοι.
Εικόνα

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Πέμ Ιούλ 27, 2006 8:45 am

Τώρα βέβαια που ξανακοιτάω την φωτογραφία καλύτερα εκεί στο βάθος κατί παίρνει το μάτι μου .... λέτε να ναι κανα αξιόλογο μέρος ?


Οταν έγραψα το post είχα βάλει άλλη φωτογραφία αλλά λόγω τεχνικών προβλημάτων αλλάχτηκε γιατί δεν φαινόταν.

Στο βάθος λοιπόν την προηγούμενης φωτογραφίας βρισκόταν κάτι σαν ταβερνάκι .... ε μετά το μπάνιο και τις ώρες στη θάλασσα και τον ήλιο μία καλή μασαμπούκα με παγωμένη μπυρίτσα τραβιέται ..... τι λέτε?

Καλημέρα σε όλους σας και καλά νοητικά ταξίδια .... (βοηθάνε) :wink:
Εικόνα

Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

Δημήτριος
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Απρ 10, 2006 6:16 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Δημήτριος » Παρ Ιούλ 28, 2006 4:27 pm

[center]Εικόνα[/center]

Δημήτριος
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Απρ 10, 2006 6:16 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Δημήτριος » Παρ Ιούλ 28, 2006 4:54 pm

Στο βάθος λοιπόν την προηγούμενης φωτογραφίας βρισκόταν κάτι σαν ταβερνάκι .... ε μετά το μπάνιο και τις ώρες στη θάλασσα και τον ήλιο μία καλή μασαμπούκα με παγωμένη μπυρίτσα τραβιέται ..... τι λέτε?

Προφανώς και η τεχνολογία δεν είναι το καλύτερό μου.
Αγαπητή Λαίδη, η φωτό που προηγήθηκε θα αποτελούσε (σε μεγαλύτερες διαστάσεις, βεβαίως) μέρος ενός μηνύματος που θα σε ρωτούσε πώς είναι δυνατόν μία Λαίδη να συναγελάζεται σε περιθωριακά ταβερνεία με άτομα αμφιβόλου πνευματικού και ηθικού επιπέδου, ή τι δουλειά έχει να τρέχει σε έρημες ακρογιαλιές και άλλα τέτοια, και θα κατέληγα πως είναι λογικό αφού ζούμε στην Ελλάδα και άλλα τέτοια
Εκνευρίστηκα όμως, καθώς η άγνοιά μου περι την διαδικτυακή διαχείριση πληροφοριών αποδείχθηκε μεγαλύτερη των προσδοκιών μου και τα αγγλικά μου κατώτερα των περιστάσεων, και έτσι το αποτέλεσμα είναι αυτό που βλέπεις: μία μίζερα μικρή φωτογραφία και ένα κείμενο ενός μουτρωμένου γκρινιάρη :evil:
Θα επανέλθω αφού τελειώσω τα ταχύρρυθμα που ξεκίνησα :lol:

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Παρ Ιούλ 28, 2006 5:07 pm

Εκνευρίστηκα όμως, καθώς η άγνοιά μου περι την διαδικτυακή διαχείριση πληροφοριών αποδείχθηκε μεγαλύτερη των προσδοκιών μου και τα αγγλικά μου κατώτερα των περιστάσεων, και έτσι το αποτέλεσμα είναι αυτό που βλέπεις: μία μίζερα μικρή φωτογραφία και ένα κείμενο ενός μουτρωμένου γκρινιάρη :evil:
Θα επανέλθω αφού τελειώσω τα ταχύρρυθμα που ξεκίνησα :lol:


Αγαπητέ Δημήτριε,

έκανα κάποιες διορθώσεις στην εικόνα σου.

Πες μου αν σε ικανοποιεί το αποτέλεσμα.

:D
Εικόνα
Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir
André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Δημήτριος
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Απρ 10, 2006 6:16 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Δημήτριος » Παρ Ιούλ 28, 2006 7:29 pm

Αγαπητέ Δημήτριε,

έκανα κάποιες διορθώσεις στην εικόνα σου.

Πες μου αν σε ικανοποιεί το αποτέλεσμα.




:hug: :hug:

Aνέκαθεν ήμουν υπέρ της ανάληψης πρωτοβουλιών αλλά και της ομαδικής εργασίας.

Δημήτριος
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Απρ 10, 2006 6:16 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Δημήτριος » Σάβ Ιούλ 29, 2006 10:58 pm

Τι έγινε;
Η "νόσος" του Αυγούστου επηρέασε την έμπνευση που τόσο εκθείασε ο αγαπητός Ράμογλου;

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Κυρ Ιούλ 30, 2006 2:25 am

Μάλλον η άνοδος του υδράργυρου παρέσυρε μαζί του σε αμμουδιές και βράχους τους καλούς μας φίλους.
Εμείς εδώ ! Φυλάμε Θερμοπύλες … αντέχουμε … και νοητικά ταξιδεύουμε.

Θα ήθελα να ήμουν σε μια βεράντα, που θα βρισκόταν πάνω από τη θάλασσα, να μπορώ να ηρεμίσω κοιτώντας την, να βγάλω από μέσα μου όλες αυτές τις σκέψεις που με βαραίνουν όλο τον υπόλοιπο χρόνο. Να υπάρχει ησυχία και να απλώνεται μόνο ο δικός της ήχος στον αέρα.

Η ευχή μας είναι να χαίρουν άκρας υγείας οι φίλοι μας όπου κι αν βρίσκονται και βέβαια να καθαρθούν δια του ύδατος.
Εικόνα

rizitis
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2005 1:35 am
Τοποθεσία: Χανιά

Δημοσίευσηαπό rizitis » Κυρ Ιούλ 30, 2006 8:48 pm

[center]Εικόνα
Εικόνα
Αγαπητέ Ράμογλου μια διαφορετική photo από εμένα …ετσι για αλλαγή! :D [/center]
Μόνο η αγάπη θα σώσει τον Κόσμο.

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Δευ Ιούλ 31, 2006 12:27 am

Αγαπητέ rizitis, η φώτο είναι πολύ καλή, μάλιστα είναι μια πάρα πολύ καλή λύση στο θέμα της ζέστης !!! :wink:
Εικόνα

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Τρί Αύγ 01, 2006 10:03 am

Μια δροσερή καλημέρα σε όλους , αν και θέλει πολύ φαντασία...
Ελπίζω να εμφανιστεί η εικόνα μου

Εικόνα


Γνωρίζει κανείς την εξήγηση του γιατί οταν είμαστε γύρω και ιδίως μέσα στη θάλασσα αισθανόμαστε τόσο όμορφα και τόσο ολόκληρωμένοι?


[mod]Ανανεώθηκε ο σύνδεσμος,
ώστε να εμφανίζεται η εικόνα.

Zadok the priestess
[/mod]
Εικόνα

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τρί Αύγ 01, 2006 10:17 am

Αγαπητή NEHEMAUT χωρίς να εμπλέξω καθόλου την μεταφυσική, ή τον εσωτερισμό, σκέφτομαι ότι ο άνθρωπος έχει πάρα πολύ νερό μέσα του, έτσι όταν βρίσκεται μέσα στο νερό (γιατί αυτή την ευφορία δεν την αισθανόμαστε μόνο στη θάλασσα, αλλά και σε λίμνες, σε πισίνες, σε ποτάμια, κλπ) έρχεται σε αρμονία το σώμα του με το στοιχείο αυτό.

Ελπίζω να σε κάλυψε η απάντηση μου :)
Εικόνα

Epsylon
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 25, 2006 11:41 pm

Δημοσίευσηαπό Epsylon » Τρί Αύγ 01, 2006 1:59 pm

Θέλω να πω μια καλή κουβέντα υπέρ όλων, που είχαν την καλοσύνη να τοποθετήσουν και μ' αυτόν τον τρόπο να ομορφήνουν την εδώ σελίδα με τις καλλιτεχνικές, τις με καλό γούστο εικόνες.

Μπράβο σε όλα τα παιδιά ! :)

Δημήτριος
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Απρ 10, 2006 6:16 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Δημήτριος » Τετ Αύγ 02, 2006 5:30 am

>|<>QBB<
Ramoglou έγραψε:Αγαπητή NEHEMAUT χωρίς να εμπλέξω καθόλου την μεταφυσική, ή τον εσωτερισμό, σκέφτομαι ότι ο άνθρωπος έχει πάρα πολύ νερό μέσα του, έτσι όταν βρίσκεται μέσα στο νερό (γιατί αυτή την ευφορία δεν την αισθανόμαστε μόνο στη θάλασσα, αλλά και σε λίμνες, σε πισίνες, σε ποτάμια, κλπ) έρχεται σε αρμονία το σώμα του με το στοιχείο αυτό.

Ελπίζω να σε κάλυψε η απάντηση μου :)


E, ναι, κάτι τέτοιο πιστεύω και εγώ. Αν δε σκεφτούμε και το γεγονός της δημιουργίας ενός ανθρώπου, η οποία συντελείται μέσα σε υγρό στοιχείο, και πως ο άνθρωπος αναπτύσσεται τους πρώτους και σημαντικότατους εννέα μήνες της ζωής μέσα σε έναν "ασκό" πλήρη υγρών, τότε μπορούμε εύκολα να οδηγηθούμε στην εξήγηση της αναφερόμενης ευφορίας.
Και κάτι όχι, νομίζω, και τόσο άσχετο: παρατηρώντας αυτήν την διαδικασία, της δημιουργίας ενός ανθρώπινου όντος, μπορούμε να διαπιστώσουμε τις ομοιότητες, σε αντιστοιχία βέβαια, μεταξύ της δημιουργίας της πρωταρχικής μονάδας της ζωής (που σύμφωνα με τους επιστήμονες, συνετελέσθη στην θάλασσα) και της εξέλιξής της και σε ανθρώπινο είδος με την δημιουργία ενός ανθρώπου και τα αντίστοιχα στάδια εξέλιξής του έως να γίνει νοήμον πλάσμα, ενήλικος.
Όπως δηλαδή η Ζωή ξεκίνησε μέσα στην θάλασσα, έτσι και ο άνθρωπος δημιουργείται μέσα σε υγρό. Όπως η Ζωή αναπτύχθηκε μέσα στη θάλασσα, έτσι και ο άνθρωπος αναπτύσσεται σε υγρό. Κατόπιν τα πρώτα ανθρώπινα είδη αντιστοιχούν στην βρεφική και στην νηπιακή ηλικία μας και ύστερα, όταν αποκτήσουμε και γνώση, γινόμαστε ενήλικες, αντιστοιχούμε δηλαδή στην τωρινή περίοδο της ανθρωπότητας.

Epsylon
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 25, 2006 11:41 pm

Δημοσίευσηαπό Epsylon » Τετ Αύγ 02, 2006 10:02 am

*Κατόπιν τα πρώτα ανθρώπινα είδη αντιστοιχούν στην βρεφική και στην νηπιακή ηλικία μας και ύστερα, όταν αποκτήσουμε και γνώση, γινόμαστε ενήλικες, αντιστοιχούμε δηλαδή στην τωρινή περίοδο της ανθρωπότητας.*


Η Γη και οι ενσαρκώσεις σ’ αυτήν- είναι μόνον η αρχική περίοδος μέσα στο σχέδιο εξέλιξης της Ψυχής.
Εδώ στην Γη στην νεαρή Ψυχή είναι αρκετό να περάσει τα πέντε στάδια της ωρίμανσής της.

Αυτά τα στάδια μπορούν να απεικονισθούν κάπως έτσι:

- 1 επίπεδο: «περίοδος της κούνιας», αφορά περίπου το 50% όλων των ανθρώπων.

- 2 επίπεδο: «περίοδος του παιδικού σταθμού», αφορά περίπου το 35% των ανθρώπων.

- 3 επίπεδο: «περίοδος του δημοτικού», αφορά περίπου το 10% των ανθρώπων.

- 4 επίπεδο: «περίοδος του γυμνασίου-λυκείου», αφορά περίπου το 3% των ανθρώπων.

- 5 επίπεδο: «περίοδος του πανεπιστημίου», αφορά το κάτω του 1% των ανθρώπων.


Ο συνολικός αριθμός των γήινων ενσαρκώσεων εξαρτάται μόνον από τις ατομικές ιδιότητες της Ψυχής και παρουσιάζει την μεγάλη ποικιλία στις διαφορετικές Ψυχές.
Η Ψυχή, που έφτασε στο 6 επίπεδο - αποκτά το δικαίωμα να μην ξαναενσαρκώνεται στον φυσικό υλικό κόσμο.
Μία τέτοια Ψυχή έχει πολλές άλλες ασχολίες στο Σπίτι, όπως, π.χ., η εκπαίδευση των νεαρών Ψυχών.
Υπάρχουν Ψυχές με πολύ υψηλότερο επίπεδο ανάπτυξης, ικανές να δημιουργούν τους αστέρες και τους πλανήτες.
Οι γνώσεις μας περί των Ψυχών αυτών είναι παρόμοιες, όπως με τις γνώσεις του μυρμηγκιού περί του ελέφαντος.
Το υπέρτατο όνειρο της κάθε Ψυχής - είναι να μεγαλώσει από το επίπεδο του μυρμηγκιού ως το επίπεδο του ελέφαντα.
Η Γη είναι ένας δύσκολος και αντιφατικός κόσμος.
Όμως η εξέλιξη της Ψυχής στις γήινες συνθήκες διεξάγεται με αρκετά γρήγορους ρυθμούς- περίπου σε 40.000 έως 120.000 γήινα χρόνια.
Διότι εκτός των βασάνων, των καημών και της κακίας, στην Γη υπάρχουν και η καλοσύνη, η ευγένεια, το θάρρος, η φιλία και βεβαίως - η αγάπη.
Πέραν αυτού- η Γη είναι εξαιρετικά πανέμορφη.
Μέσα από τις πολυάριθμες γήινες ενσαρκώσεις της, η Ψυχή μαθαίνει όλες τις όψεις της γήινης ύπαρξης.
Επίσης, αυτή γνωρίζει τον εαυτόν της, αναπτύσσεται και τελειοποιείται.
Η κάθε Ψυχή, πριν την ενσάρκωσή της , υποχρεώνεται να επιλέξει από μία σειρά εκδοχών μόνον την μία.
Αυτή διαλέγει τα καθήκοντα, που πρέπει να φέρει εις πέρας κατά την ενσάρκωσή της.
Η Ψυχή έχει την δυνατότητα να δει την μελλοντική της ενσάρκωση στην Γη.
Αυτή γνωρίζει από πριν τα δραματικά γεγονότα, που μέλλουν να της συμβούν και από πριν προετοιμάζεται γι’ αυτά.

Τα βασικά καθήκοντα της Ψυχής κατά την γήινη ενσάρκωσή της είναι περίπου τα εξής:

1. Υπέρβαση της εξάρτησης από το γήινο και της εξάρτησης από τις σχέσεις. Πέραν αυτού, εκμάθηση της
συγχώρεσης , της υπομονής , της δεκτικότητας και της αγάπης.

2. Απόδοση των καρμικών χρεών, εάν υπάρχουν.
3. Με άλλα λόγια - βίωση στο πετσί της όλου του κακού, που είχε προκαλέσει στο παρελθόν στους άλλους ανθρώπους.

4. Να βοηθήσει κάποια Ψυχή, που πρέπει να λάβει το μάθημά της. Π.χ. ο θάνατος ενός παιδιού μπορεί να είναι ένα μάθημα για τους γονείς του. Η Ψυχή μπορεί να πάρει επάνω της τον ρόλο αυτού του παιδιού.


5. Μετά από μια δύσκολη προηγούμενη ζωή η Ψυχή δικαιούται να διαλέξει μία εύκολη και άνετη ζωή χωρίς προβλήματα και με ελάχιστα καθήκοντα. Είναι η λεγόμενη περίοδος βραχείας ανάπαυσης στον ατελείωτο δρόμο της ανόδου.


Ο άνθρωπος με την νεαρή Ψυχή δυσκολεύεται πάρα πολύ να διανύσει τον δρόμο, που επέλεξε ο ίδιος.
Για τον σκοπό αυτό, ο άνθρωπος πρέπει να βασίζεται στην διαίσθησή του, να ακούει την φωνή της καρδιάς του και να παρακολουθεί τα σήματα της μοίρας.
Ο άνθρωπος με την νεαρή Ψυχή βασίζεται περισσότερο στον νου του και ζει υποταγμένος στην εξουσία των επιθυμιών του και στην αιχμαλωσία των ψευδαισθήσεών του.
Αυτά είναι φυσιολογικά φαινόμενα για την αρχική περίοδο της εξέλιξης. Απλά, το καθήκον στην ζωή θα εκπληρωθεί μόνον μερικώς και θα χρειασθεί να επαναληφθεί το πρόγραμμα ξανά και ξανά.
Ως αποτέλεσμα, η εξέλιξη θα παραταθεί για δεκάδες και εκατοντάδες ζωές ακόμη.


Επιστροφή σε “- ΛΑΒΥΡΙΝΘΟΣ ΣΚΕΨΕΩΝ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες