ΣΗΜΕΙΑ ΤΩΝ ΚΑΙΡΩΝ ???????

Ζητήματα εσωτερικού προβληματισμού, τα οποία αναζητούν το μίτο της Αριάδνης μέσα στους δαιδάλους του νου και τις ανεξερεύνητες δυνατότητες της ψυχής.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

AVATARGR
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 01, 2005 10:11 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

ΣΗΜΕΙΑ ΤΩΝ ΚΑΙΡΩΝ ???????

Δημοσίευσηαπό AVATARGR » Παρ Ιουν 16, 2006 6:55 pm

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΠΡΙΝ ΑΠΟ 15-20 ΧΡΟΝΙΑ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΔΙΑΦΟΡΑ ΒΙΒΛΙΑ
(ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΟΛΟΓΙΕΣ) ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΛΛΑ, ΜΕ ΖΟΦΕΡΗ ΘΕΜΑΤΟΛΟΓΙΑ
ΜΕ ΕΚΑΝΑΝ ΝΑ ΓΕΛΑΩ....

ΣΗΜΕΡΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΓΕΛΙΟ ΤΟΛΜΩ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ ΕΧΕΙ ΧΑΘΕΙ.....

ΒΛΕΠΩ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΖΩ ΣΧΕΔΟΝ ΠΑΝΤΟΥ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ......

ΠΟΛΛΑ ΠΥΡΗΝΙΚΑ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΜΟΛΥΝΣΗ ΣΕ ΜΕΓΑΛΕΣ
ΕΚΤΑΣΕΙΣ.... (ΑΣΧΕΤΑ ΕΑΝ ΔΕΝ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ)

ΜΟΛΥΝΣΗ ΣΕ ΛΙΜΝΕΣ ΠΟΤΑΜΙΑ ΘΑΛΑΣΣΕΣ....
(ΑΠΟ ΑΠΟΒΛΗΤΑ, ΦΥΤΟΦΑΡΜΑΚΑ, ΜΕΤΑΛΛΑΓΜΕΝΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ)

ΜΟΛΥΝΣΗ ΤΟΥ ΑΕΡΑ ΑΠΟ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ.

ΑΓΡΙΑ ΑΛΙΕΥΣΗ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΗΝ ΜΕΙΩΣΗ ΤΩΝ ΨΑΡΙΩΝ..

ΦΑΡΜΕΣ ΖΩΩΝ ΜΕ ΕΚΤΡΟΦΗ ΑΠΟ ΤΑ ΠΤΩΜΑΤΑ ΤΩΝ ΙΔΙΩΝ ΖΩΩΝ ΚΑΙ
ΜΕ ΤΕΧΝΙΤΗ ΠΑΧΥΝΣΗ ΜΕ ΟΡΜΟΝΕΣ....

ΘΕΡΜΟΚΗΠΙΑ ΠΟΥ ΦΥΤΕΥΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΟΡΜΟΝΕΣ ΚΑΙ ΕΚΕΙ, ΜΕ
ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΥΣ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ.
(ΜΑΣ ΣΥΝΗΘΙΣΑΝ ΝΑ ΤΡΩΜΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΚΤΟΣ ΕΠΟΧΗΣ)..

ΕΝΑ ΔΙΚΑΙΟ ΠΛΕΩΝ ΥΠΑΡΧΕΙ...
ΤΟ ΔΙΚΑΙΟ ΤΟΥ ΙΣΧΥΡΟΤΕΡΟΥ (ΑΥΤΟ ΠΑΝΤΑ ΗΤΑΝ)

ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΚΑΤΕΥΘΥΝΟΜΕΝΗ ΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΣΚΕΨΕΙ......

ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ?????
ΑΣ ΜΗΝ ΤΟ ΣΧΟΛΙΑΣΩ...

Η ΕΝΤΙΜΟΤΗΤΑ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΟΥΤΑΜΑΡΑ....
Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΤΑ ΙΔΑΝΙΚΑ ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΙ ΞΕΠΕΡΑΣΜΕΝΑ...

ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ....

ΟΙ ΜΑΣΚΕΣ ΕΠΕΣΑΝ (ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ)....
ΟΤΑΝ ΑΚΟΥΣΑ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΩΣ ΣΤΗΝ ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΚΑΤΑΤΕΘΗΚΕ
ΑΙΤΗΣΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΚΟΜΜΑΤΟΣ......

<<ΒΙΑΣΤΩΝ - ΠΑΙΔΕΡΑΣΤΩΝ - ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΩΝ ΚΑΙ ΚΤΗΝΟΒΑΤΩΝ>>

ΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ...
ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ.....

ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ "ΣΟΚ" ΑΛΛΑ ΕΝΙΩΣΑ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΠΩ ΟΛΑ ΑΥΤΑ
ΑΛΛΑ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΜΕ
ΝΗΦΑΛΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΗ ΚΑΡΔΙΑ....


ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΑΡΧΙΚΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΤΟΥ ΤΙΤΛΟΥ...

ΑΥΤΑ ΕΙΝΑ ΣΗΜΕΙΑ ΤΩΝ ΚΑΙΡΩΝ ?????
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
Εικόνα
ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ

Ardha Nareswara
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 05, 2005 10:22 pm
Τοποθεσία: Kailasha

Δημοσίευσηαπό Ardha Nareswara » Παρ Ιουν 16, 2006 11:53 pm

ΕΝΑ ΔΙΚΑΙΟ ΠΛΕOΝ ΥΠΑΡΧΕΙ...
ΤΟ ΔΙΚΑΙΟ ΤΟΥ ΙΣΧΥΡΟΤΕΡΟΥ (ΑΥΤΟ ΠΑΝΤΑ ΗΤΑΝ)

ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΚΑΤΕΥΘΥΝΟΜΕΝΗ ΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΣΚΕΨΕΙ......

ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ?????
ΑΣ ΜΗΝ ΤΟ ΣΧΟΛΙΑΣΩ...

Η ΕΝΤΙΜΟΤΗΤΑ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΟΥΤΑΜΑΡΑ....
Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΤΑ ΙΔΑΝΙΚΑ ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΙ ΞΕΠΕΡΑΣΜΕΝΑ...
ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ....

ΟΙ ΜΑΣΚΕΣ ΕΠΕΣΑΝ (ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ)....


Namaste Avatargr,
έχεις απόλυτο δίκιο και χαίρομαι που περιήλθες σε τούτα τα συμπεράσματα...
λυπάμαι όμως που θα σε επιβεβαιώσω,διότι έχω συμπεράνει τα ίδια ακριβώς μέσα από τη έξω ζωή όσο και από προηγούμενη διαδικτυακή μου εμπειρία
:(
Η αποψή μου είναι πως δεν υπάρχει λόγος "να πάψουμε να αγωνιζόμαστε" έστω κι αν όλα δείχνουν πως δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα..για να αποτρέψουμε τα όσα έχουν δρομολογηθεί να έρθουν..
επειδή αν πάψουμε τότε θα συμβεί όντως αυτό το "μοιραίο"..!
ξέρεις όμως ποιο είναι το πιο "μοιραίο"και "τραγικό"; το γεγονός ότι εμείς γνωρίζουμε ότι οφείλουμε ν' αγωνιστούμε απέναντι από ένα γεγονός που ονομάζεται "το τέλος των καιρών"..
και για μένα αυτό είναι σαν την κάρτα του κρεμασμένου που τελειώνει τον κύκλο της ατραπού κατά ουσπένσκι:(--κάτι που συνολικά δεν αποδέχομαι αλλά σε κάποιες περιπτώσεις συμβαίνει..//μου έχει συμβεί σε κάποιον κύκλο ζωης//
κατά τ'άλλα αυτό που ζούμε είναι η συνολική κάρτα "πύργος"...και το μόνο που μας απομένει φίλε μου είναι ν' αντέξουμε και κατόπιν ελεύσεως της κάρτας "τελική κρίση"..
τι λες θ'αντέξουμε μέχρι την κάρτα κόσμος;...


ΟΜ!
ΑtmaShakti
Εικόνα

Δημήτριος
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Απρ 10, 2006 6:16 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Δημήτριος » Σάβ Ιουν 17, 2006 9:16 am

O tempora o mores...

Eίναι όντως σημεία των καιρών και, πρακτικώς, αποτελούν και την βάση του θέματος που άνοιξε η αγαπητή Ardha Nareswara, σχετικά με την υπόθεση της Βέροιας. Τα στοιχεία που συνθέτουν την συγκεκριμένη περίπτωση είναι χαρακτηριστικά μιας κοινωνίας που έχει αρχίσει πτωτική πορεία.

Kαθώς πια έχουμε ήδη μπεί σε διαδικασία παγκοσμιοποιημένης ομογενοποίησης είναι λογικό τα ίδια εκφυλιστικά φαινόμενα να παρουσιάζονται ταυτόχρονα και να επιδρούν σε πλανητικό επίπεδο. Αυτή είναι και η διαφορά της τωρινής κατάστασης από προηγούμενες αντίστοιχες που ολοκληρώθηκαν.

Εφόσον η κυρίαρχη λογική είναι αυτή του κέρδους και της απαξίωσης των πανανθρώπινων ηθικών αρχών, έχουμε δηλαδή δημιουργήσει ανισορροπία, νομοτελειακά και με δραματικό (ευθέως ανάλογο με την έκταση του μεγέθους της ανισορροπίας) τρόπο θα επέλθει και η ισορροπία.

Εκτιμώ πως καθήκον και υποχρέωσή μας είναι να παραμείνουμε προσηλωμένοι στις ανθρώπινες αξίες, έστω και αν η γενική εκτίμηση είναι ότι η δυναμική της αλλοτρίωσης κατατροπώνει και ισοπεδώνει τα πάντα.

Ο ρόλος αυτών που αντιστέκονται, με οποιονδήποτε τρόπο, είναι εξισορροπιστικός και έχει την ίδια νομοτελειακή ισχύ με τον ρόλο όσων απορρίπτουν τον άνθρωπο και την φύση γενικότερα. Ακόμα και αν η μάχη τους χαθεί, θα έχουν συμβάλει στην διαδικασία της περαιτέρω πορείας του ανθρώπου και θα έχουν επιτελέσει τον σκοπό της παρουσίας τους.

Εξάλλου είναι ωραίο να αγωνίζεσαι γνωρίζοντας ότι έβαλες και εσύ το πετραδάκι σου προσβλέποντας σε ένα καλύτερο μέλλον. Είναι ωραίο να αγωνίζεσαι αναγνωρίζοντας πως το προσδόκιμο δεν αφορά πια εσένα αλλά τα αδέλφια σου και τα παιδιά σου.

AVATARGR
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 01, 2005 10:11 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό AVATARGR » Κυρ Ιουν 18, 2006 8:49 pm

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ....

ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΚΦΥΛΙΣΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΝΑ ΔΡΟΥΝ ΚΑΤΑΛΥΤΙΚΑ ΠΑΝΩ
ΣΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΣΕ ΤΟΥ ΤΗΝ ΓΗ.....

ΤΟ ΝΑ ΛΕΣ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥΣ ΘΕΩΡΕΙΣΑΙ ΓΡΑΦΙΚΟΣ.

ΣΤΟ ΜΙΑΛΟ ΜΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΔΕΝΔΡΟ ΤΗΣ ΚΑΜΠΑΛΑ.......

ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΑ Η ΣΤΗΛΗ ΤΟΥ ΕΛΕΟΥΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗΝ Η ΣΤΗΛΗ ΤΗΣ
ΑΥΣΤΗΡΟΤΗΤΑΣ.....

ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΕΧΟΥΝ ΧΑΘΕΙ Η ΚΑΛΛΙΤΕΡΑ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΕ ΑΝΙΣΟΡΡΟΠΙΑ..
(ΙΣΩΣ ΤΑ ΤΑΡΟ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ Ardha Nareswara
ΑΠΛΩΜΕΝΑ ΣΤΟ ΔΕΝΔΡΟ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΟΥΝ)

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΦΟΡΑ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΔΗΜΗΤΡΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥ
ΑΝΘΤΩΠΟΥ ΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΘΑ ΣΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΧΩ ΠΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΑ ΦΟΡΟΥΜ....

Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΜΕΣΑ ΤΟΥ....

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΤΙΣΤΑΘΕΙ....

ΣΕ ΟΛΟΝ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΥΠΟΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΑΤΑΚΛΥΖΕΙ......

ΜΕΣΑ ΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕ Ο ΓΚΑΙΤΕ ΣΤΟΝ
ΦΑΟΥΣΤ.....

"ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΒΛΕΠΑ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΝΑ ΑΓΩΝΙΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΩ
ΣΤΗΝ ΓΗ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥΣ...
ΤΟΤΕ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΣΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΦΕΥΓΕΙ ΜΕΙΝΕ ΕΙΣΑΙ ΥΠΕΡΟΧΗ.."


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
Εικόνα

ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Δευ Ιουν 19, 2006 9:36 am

Τίποτα δεν παραμένει ίδιο και αυτό είναι το ζητούμενο.
Το θέμα είναι όμως η κάθε αλλαγή που έρχεται να είναι για καλό και να έχει τη μορφή της εξέλιξης.
Να μπορεί κανείς όταν θα κοιτάξει πίσω, να δει το χειρότερο και όχι το καλύτερο.

Τι γίνεται όμως πραγματικά με αυτό? Που να κοιτάξει κανείς δεν ξέρει....

Η χώρα μας στο διεθνές περιβάλλον περιθωριοποιείται.
Ηγετικές φυσιογνωμίες παύουν να υπάρχουν πια.
Το μάρκετινγκ σήμερα προωθεί τα πάντα από τα πολιτικά πρόσωπα μέχρι τις ιδεολογίες.
Η εμπορευματοποίηση των πάντων είναι γεγονός.
Οι κοινωνικοί θεσμοί παύουν να είναι ισχυροί πλέον.
Η οικογένεια έχει αλλάξει μορφή.
Η παιδεία αγγίζει και αυτή πρότυπα διαφορετικά με αποτέλεσμα να χαλαρώνει όσο περνούν τα χρόνια.
Η ελευθερία έχει μπερδευτεί με την ασυδοσία με αποτέλεσμα η έννοια της πειθαρχίας και της ιεραρχίας να τείνει να εξαφανιστεί.
Η τηλεόραση είναι το μέσο μεταφοράς μηνυμάτων που κάποιοι θέλουν να περάσουν στον κόσμο, και ομολογώ το καταφέρνουν πολύ έντεχνα.
Ας μην μιλήσουμε για το πνεύμα γιατί από ότι φαίνεται δεν είναι «μόδα» και κανείς δεν ασχολείται με αυτό.

Η συνέχιση όλων αυτών θα έχει ως αποτέλεσμα, ο άνθρωπος να καταντήσει να είναι ένα ανθρωποειδές εγκλωβισμένο και γεμάτο από την μοναξιά του, ανίκανο να εκφράσει τα συναισθήματά του.

Αυτός είναι ο κόσμος που θέλουμε??


>|<>QBB<
Ardha Nareswara έγραψε:Η αποψή μου είναι πως δεν υπάρχει λόγος "να πάψουμε να αγωνιζόμαστε" έστω κι αν όλα δείχνουν πως δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα..για να αποτρέψουμε τα όσα έχουν δρομολογηθεί να έρθουν..



Αυτό με βρίσκει απόλυτα σύμφωνη και θεωρώ πως αυτό θα πρέπει να γίνει σκοπός του καθενός από εμάς.
Εικόνα
Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

qubit
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 29, 2005 4:01 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό qubit » Τρί Ιουν 20, 2006 3:44 pm

>|<>QBB<
Ardha Nareswara έγραψε:Η αποψή μου είναι πως δεν υπάρχει λόγος "να πάψουμε να αγωνιζόμαστε" έστω κι αν όλα δείχνουν πως δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα..για να αποτρέψουμε τα όσα έχουν δρομολογηθεί να έρθουν..

>|<>QBB<
Δημήτριος έγραψε:Εκτιμώ πως καθήκον και υποχρέωσή μας είναι να παραμείνουμε προσηλωμένοι στις ανθρώπινες αξίες, έστω και αν η γενική εκτίμηση είναι ότι η δυναμική της αλλοτρίωσης κατατροπώνει και ισοπεδώνει τα πάντα.

Ο ρόλος αυτών που αντιστέκονται, με οποιονδήποτε τρόπο, είναι εξισορροπιστικός και έχει την ίδια νομοτελειακή ισχύ με τον ρόλο όσων απορρίπτουν τον άνθρωπο και την φύση γενικότερα. Ακόμα και αν η μάχη τους χαθεί, θα έχουν συμβάλει στην διαδικασία της περαιτέρω πορείας του ανθρώπου και θα έχουν επιτελέσει τον σκοπό της παρουσίας τους.

Να προσθέσω και το δικό μου. Ο κόσμος είναι όπως είναι. Κάθε εποχή είχε και τα δικά της χάλια- άλλοτε περισότερα, άλλοτε λιγότερα. Το θέμα είναι να διαλέξεις από ποιά μεριά στέκεις.
Γιά τη δική σου την ψυχή. Για το δικό σου το χρέος.

Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Πέμ Απρ 28, 2005 11:40 pm

Δημοσίευσηαπό Ευθύμης » Σάβ Ιουν 24, 2006 10:35 am

Προσωπική εκτίμηση είναι ότι αυτός που επιλέγει να δει σημεία των καιρών, θα αναγνωρίσει πληθώρα αυτών σε οποιαδήποτε εποχή – καιρούς. Για παράδειγμα, λίγες δεκαετίες ή αιώνες πριν, οπότε και ξεκίνησαν οι «εκτός τόπου» καλλιέργειες με παρόμοιο (απαισιόδοξο) ύφος θα έλεγε κάποιος ό,τι είπε και ο φίλος AVATARGR για τα «εκτός εποχής». Σε ‘μάς φαίνεται απολύτως "φυσιολογικό" να τρώμε πατάτα και βερίκοκο πχ – «εκτός τόπου» καλλιέργειες. Λίγες εποχές αργότερα θα λαμβάνουν παρομοίως ως δεδομένο την «εκτός εποχής» καλλιέργεια και κατανάλωση.

Στην ουσία, δε «μάς έμαθαν», εμείς επιθυμήσαμε. Αντί να προσαρμοστούμε στη Φύση (περιβάλλον), προσπαθούμε να προσαρμόσουμε αυτή σε ‘μάς. Βάσει φυσικών νόμων όμως, επιβιώνει αυτός που προσαρμόζεται (και όχι ο ισχυρότερος όπως νομίζουμε – συχνά συμβαίνει αυτός να έχει τα μέσα της προσαρμογής μεν, αλλά αν δεν αναγνωρίσει την ανάγκη της προσαρμογής, και αυτός καταδικασμένος είναι δε). Συνεπώς, κάποια στιγμή θα λειτουργήσει το οικολογικό πλυντήριο και θα ξεπλυθούμε. Διαφορετικά διατυπωμένο, εχθρός της Ανθρωπότητας είναι ο άνθρωπος (διότι οι επιθυμίες του, συνεπικουρούμενες από τη νοητική του ικανότητα -κουτοπονηριά-, τόν καθιστούν απροσάρμοστο => καταδικασμένο).

Η απορία μου είναι η εξής. Προσαρμογή στη Φύση ή στην απροσάρμοστη ανθρωπότητα;

AVATARGR
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 01, 2005 10:11 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό AVATARGR » Κυρ Ιουν 25, 2006 3:58 pm

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ qubit ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΦΩΝΙΣΩ
ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΟΥ .......
<<Ο κόσμος είναι όπως είναι. Κάθε εποχή είχε και τα δικά της χάλια-
άλλοτε περισότερα, άλλοτε λιγότερα. Το θέμα είναι να διαλέξεις από ποιά
μεριά στέκεις.
Γιά τη δική σου την ψυχή. Για το δικό σου το χρέος.>>

ΝΑΙ ΜΕΝ Η ΚΑΘΕ ΕΠΟΧΗ ΕΧΕΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΗΣ ΤΑ ΧΑΛΙΑ....
ΑΛΛΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΣΗΜΕΡΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΒΓΕΙ ΕΚΤΟΣ ΟΡΙΩΝ.
ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΝΑ ΠΑΣ ΣΕ ΜΙΑ ΜΕΡΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ
ΠΟΛΕΜΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΜΕΡΙΑ....

Ο ΚΟΣΜΟΣ ΠΛΕΩΝ ΕΧΕΙ ΒΑΡΕΘΕΙ ΤΟΝ ΠΟΛΕΜΙΣΤΗ ΤΗΣ ΠΟΛΥΘΡΟΝΑΣ
ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΑΝΑΠΕ....

ΕΧΕΙ ΒΑΡΕΘΕΙ ΤΑ ΛΟΓΙΑ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
Εικόνα

ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ

Δημήτριος
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Απρ 10, 2006 6:16 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Δημήτριος » Κυρ Ιουν 25, 2006 8:45 pm

>|<>QBB<
Ευθύμης έγραψε:Προσωπική εκτίμηση είναι ότι αυτός που επιλέγει να δει σημεία των καιρών, θα αναγνωρίσει πληθώρα αυτών σε οποιαδήποτε εποχή – καιρούς. Για παράδειγμα, λίγες δεκαετίες ή αιώνες πριν, οπότε και ξεκίνησαν οι «εκτός τόπου» καλλιέργειες με παρόμοιο (απαισιόδοξο) ύφος θα έλεγε κάποιος ό,τι είπε και ο φίλος AVATARGR για τα «εκτός εποχής». Σε ‘μάς φαίνεται απολύτως "φυσιολογικό" να τρώμε πατάτα και βερίκοκο πχ – «εκτός τόπου» καλλιέργειες.


Αγαπητέ Ευθύμη, γεια σου.
Σίγουρα πάντα υπήρχαν αυτοί που με υπερβολικό τρόπο εμποδίζαν την εξέλιξη (και η στάση τους είναι εξηγήσιμη). Η συντήρηση λειτουργεί και προστατευτικά. Πάντα όμως οι αλλαγές είχαν μια περίοδο προσαρμογής αρκετά πιο μεγάλη σε σχέση με αυτό που βιώνουμε σήμερα.

Είναι άλλο πράγμα η σταδιακή και με μεγάλη περίοδο προσαρμογής μεταφορά είτε προϊόντων είτε ιδεών και η αφομοίωση ή η προσαρμογή τους σε ένα καινούργιο περιβάλλον και άλλο η βίαιη και άμεση ένταξή τους σε αυτό. Είναι άλλη η ντομάτα που τρώγανε οι Ευρωπαίοι πριν από 500 χρόνια μέχρι και πριν από 20 χρόνια και άλλο αυτό που τώρα τρώμε, μοιάζει πολύ με ντομάτα και το βράδυ μας κάνει να φωσφορίζουμε.
Είναι πια πολύ γρήγορες οι αλλαγές.
Μέχρι το 1900 η αισθητική μου θα διαμορφωνόταν βασικά από στατικές απεικονίσεις (αγάλματα, πίνακες, γραπτά) τις οποίες θα είχα τον χρόνο να επεξεργαστώ. Τώρα τα ματάκια μου δακρύζουν από τις αλλεπάλληλες εικόνες που αντικρύζουν είτε στην τ/ο είτε στον η/υ.
Δεν υπάρχει ούτε ο απαιτούμενος χρόνος προσαρμογής ούτε η δυνατότητα ελέγχου.

Αγαπητέ AVATARGR δεν συμφωνώ με το
>|<>QBB<
AVATARGR έγραψε:Ο ΚΟΣΜΟΣ ΠΛΕΟΝ ΕΧΕΙ ΒΑΡΕΘΕΙ ΤΟΝ ΠΟΛΕΜΙΣΤΗ ΤΗΣ ΠΟΛΥΘΡΟΝΑΣ
ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΑΝΑΠΕ....

Η δική μου εκτίμηση είναι πως ο κόσμος δεν έχει βαρεθεί τίποτα γιατί απλώς δεν έχει, ακόμα τουλάχιστον, καταλάβει τίποτα. Δεν έχει νιώσει την απώλεια που θα τον ξεσηκώσει, δεν έχει συνειδητοποιήσει το μέγεθος των αλλαγών. Αλλά και όταν θα νιώσει το αποτέλεσμα στο πετσί του, αν δεν έχει εφοδιαστεί με ουσιώδη πνευματική και ψυχική δύναμη, το πιο εύκολο για αυτόν θα είναι να υποβιβασθεί στο επίπεδο του πεινασμένου για υλική πλήρωση και απολαβή.

Για μένα, και συγχωρέστε μου την απαισιοδοξία, "δεν έχουμε πιάσει ακόμα πάτο" και δυστυχώς έχουμε πολλά ακόμα να δούμε.

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Δευ Ιουν 26, 2006 9:46 am

Συχνά ακούγεται το .... «δεν φταιω εγώ αλλά τα σημεία των καιρών»

Αυτό που συνήθως όλοι παραβλέπουν αντικρίζοντας μία ανάλογη κατάσταση, είναι το μερίδιο της ατομικής ευθύνης.

Συνήθως για αυτά που μας συμβαίνουν φταινε πάντα οι άλλοι και έτσι το άτομο δεν αναλαμβάνει εύκολα την ευθύνη για την ίδια του τη ζωή.
Ο πολίτης είναι αυτός που πρέπει να αξιοποιήσει τις ευκαιρίες και πρέπει να δράσει υπέρ του κοινωνικού συνόλου και καλού.

>|<>QBB<
Ευθύμης έγραψε:Προσαρμογή στη Φύση ή στην απροσάρμοστη ανθρωπότητα;


Σίγουρα δεν θέλουμε προσαρμογή στην απροσάρμοστη ανθρωπότητα.
Καλώς ή κακώς όλα είναι επενδυμένα στον άνθρωπο, σε αυτόν που συνδέεται με την αναπτυξιακή προοπτική του κάθε τόπου. Είναι λοιπόν υπεύθυνος για την κοινωνική εξέλιξη ακόμα και για την άμβλυνση των προβλημάτων που καθημερινά εμφανίζονται.

Είναι σημαντικό να καταφέρει να δημιουργεί συνεχώς οράματα, αυτά που θα λειτουργήσουν ως κινητήρια δύναμη για να καταφέρει να συμμετάσχει ενεργά σε όλα όσα τον περιβάλλουν.

Επίσης αυτό που αναρωτιέμαι είναι η αντίληψη που επικρατεί και υπάρχει μεμονωμένα στον καθένα. Άραγε τι αντιλαμβάνεται ο καθένας και πως βλέπει το αύριο. Πιστεύω πως υπάρχει μερίδα ανθρώπων που πραγματικά εξαγριώνονται με το τι συμβαίνει και το πως προχωράμε και είναι διατεθειμένοι να αγωνιστούν πραγματικά για να πετύχουν πράγματα. Από την άλλη όμως σίγουρα υπάρχουν και κάποιοι άλλοι που θεωρούν πως αυτά που συμβαίνουν ως φυσική εξέλιξη και καλώς καμωμένα ακόμα και αρεστά.

Μήπως τελικά εδώ έχουμε ένα θέμα αντίληψης που δημιουργεί τα κακώς κείμενα ?
Εικόνα

Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

qubit
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 29, 2005 4:01 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό qubit » Δευ Ιουν 26, 2006 11:01 am

>|<>QBB<
AVATARGR έγραψε:
ΝΑΙ ΜΕΝ Η ΚΑΘΕ ΕΠΟΧΗ ΕΧΕΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΗΣ ΤΑ ΧΑΛΙΑ....
ΑΛΛΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΣΗΜΕΡΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΒΓΕΙ ΕΚΤΟΣ ΟΡΙΩΝ.
ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΝΑ ΠΑΣ ΣΕ ΜΙΑ ΜΕΡΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ
ΠΟΛΕΜΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΜΕΡΙΑ....

Ο ΚΟΣΜΟΣ ΠΛΕΩΝ ΕΧΕΙ ΒΑΡΕΘΕΙ ΤΟΝ ΠΟΛΕΜΙΣΤΗ ΤΗΣ ΠΟΛΥΘΡΟΝΑΣ
ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΑΝΑΠΕ....

ΕΧΕΙ ΒΑΡΕΘΕΙ ΤΑ ΛΟΓΙΑ...

Αγαπητέ AVATARGR, η διαφωνία σου (εύλογη, έτσι που είναι διατυπωμένες οι φράσεις μου), μου δίνει την ευκαιρία να αναλύσω την τοποθέτησή μου.
Μπροστά στη φρικαλέα πραγματικότητα της καταστροφής του πλανήτη και της ζωής, που συντελείται με τη συμμετοχή όλου του πλέγματος σχέσεων των κατοίκων του "ανεπτυγμένου" κόσμου, ο καθένας που νιώθει απέχθεια προς αυτήν, νιώθει παράλληλα κι εντελώς αδύναμος να της αντιπαρατεθεί. Ενα συναίσθημα που συνοψίζεται στη φράση "εγώ δεν μπορώ ν' αλλάξω τον κόσμο".
Σ' αυτό είναι που απαντάω λοιπόν. Εννοώντας ότι, δεν χρειάζεται να θεωρήσω ότι, προκειμένου να φερθώ κατά συνείδησιν, θα πρέπει να μου εγγυηθεί κάποιος ότι αυτή η συμπεριφορά θ' αλλάξει τον κόσμο. Δεν αγωνίζομαι για να κερδίσω, αλλά γιατί μόνον αυτό θέλω να κάνω και τίποτ' άλλο. Είτε πρόκειται μ' αυτή τη δράση ν' αλλάξει ο κόσμος, είτε όχι.

Παρεμπιπτόντως, σύμφωνα με τη θεωρία του Χάους και τη "δύναμη της πεταλούδας", σ'ένα πολύπλοκο σύστημα όπως η κοινωνία, μια μικρή, αμελητέας ποσότητας δράση, μπορεί να επιφέρει αποτελέσματα τεράστιου μεγέθους (αυτό είναι μαθηματικά τεκμηριωμένο πιά). Ωστόσο, από ηθική άποψη, δεν χρειάζεται αυτή η τεκμηρίωση, προκειμένου να πράττει κάποιος κατά συνείδησιν. Η βαρβαρότητα έχει πολεμηθεί, από ανθρώπους που πέθαναν υπερασπιζόμενοι το αντίθετό της, χωρίς να έχουν την παραμικρή ιδέα για την απήχηση της στάσης τους.

Και περισσότερη τιμή τους πρέπει
όταν προβλέπουν (και πολλοί προβλέπουν)
πως ο Εφιάλτης θα φανεί στο τέλος,
κ' οι Μήδοι επί τέλους θα διαβούνε.

Αυτό εννοώ.

Ποτέ από το χρέος μη κινούντες·
δίκαιοι κ' ίσιοι σ' όλες των τές πράξεις

Οποιος έχει δοκιμάσει να το εφαρμόσει αυτό στην καθημερινότητά του, θα ξέρει ότι δεν είναι καθόλου εύκολο.
Οι συνέπειες είναι συνήθως οδυνηρές.
Για τέτοιου είδους "πολεμιστές του καναπέ" μιλάω λοιπόν.
Για το μερίδιο της ατομικής ευθύνης, που αναφέρει η Ladyhawk.

Ευθύμης έγραψε:Η απορία μου είναι η εξής. Προσαρμογή στη Φύση ή στην απροσάρμοστη ανθρωπότητα;

Αν σκεφτεί κανείς ότι αυτό που αποκαλείς "απροσάρμοστο" της ανθρωπότητας, με όρους ψυχολογίας αποκαλείται "διαστροφή", νομίζω πως η απάντηση προκύπτει εύκολα.

Υ.Γ. Κι όσο για την αιτούμενη ίδρυση αυτού του κόμματος, που αναφέρεται στο 1ο post του AVATARGR ... Δεν το χωράει ο νους μου. Μήπως οι αιτούντες κάνουν πλάκα; Μήπως είναι τίποτε ακτιβιστές, με ιδιότυπη αίσθηση του χιούμορ, που θέλουν να δοκιμάσουν κάποια όρια; Αλλιώς ... Κόμμα "ΒΙΑΣΤΩΝ - ΠΑΙΔΕΡΑΣΤΩΝ - ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΩΝ ΚΑΙ ΚΤΗΝΟΒΑΤΩΝ" ... με ποιά πολιτική πρόταση κατεβαίνουν στο στίβο δηλαδή;

Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Πέμ Απρ 28, 2005 11:40 pm

Δημοσίευσηαπό Ευθύμης » Δευ Ιουν 26, 2006 2:21 pm

‘Γειά αγαπητοί φίλοι.

Φίλε Δημήτριε, συμπληρωματικά σε αυτά που λες: Α/Β, όπου Α ο ρυθμός προσαρμογής και Β η τεχνολογία. Συμφωνώ μαζί σου ότι ο ρυθμός προσαρμογής έχει μεταβληθεί δραματικά από άλλες εποχές. Όμως, σε αυτό έχει συντελέσει το Β, η τεχνολογία, η οποία έχει και αυτή αλλάξει. Κατά συνέπεια, ο λόγος Α/Β τείνει να παραμένει σταθερός. Δεδομένης της τεχνολογίας, οι άνθρωποι ανά εποχές αντιμετώπιζαν ίδιο βαθμό δυσκολίας στην προσαρμογή. Στο συγκεκριμένο παράδειγμα περί καλλιεργειών, κάποιος θα μπορούσε να ισχυριστεί ότι πλέον που πειραματιζόμαστε πρακτικά στην αλλαγή των καιρικών συνθηκών, δεν είναι παράλογο να τρώμε καρπούς εκτός εποχής – διότι σύντομα θα μπορούμε να ορίζουμε την εποχή. Όπως λίγα χρόνια πριν με ορμόνες, λιπάσματα και παρασιτοκτόνα δόθηκε η δυνατότητα (σε μεγαλύτερο χρονικό διάστημα προσαρμογής) να καλλιεργείται οτιδήποτε, οπουδήποτε, επειδή ο καλλιεργητής όριζε το έδαφος.

Όσον αφορά τον αγώνα της πολυθρόνας, συνήθως όλοι αναφερόμαστε στο πλήθος που έχει συμβιβαστεί.. Ίσως φαίνεται αιρετικό, αλλά πιθανό ο κάθε ένας να έχει συμβιβαστεί κάπου, χωρίς να τό αναγνωρίζει. Η παρατήρηση του φαινομένου στους άλλους λειτουργεί και σαν καθρέπτης. Ο καθ’ ένας είναι τόσο αγωνιστής, όσο τού επιτρέπει η αυτογνωσία και η ευστροφία του. Ο ήρωας όμως, μετατρέπει τον αγώνα σε βίωμα, γι' αυτό όπως λέει ο Σεφέρης, προχωρεί στα σκοτεινά.

Ο αγώνας είναι εσωτερικός και αποβλέπει στην εναρμόνιση σκέψεων και έργων. Τα πράγματα δεν είναι τόοοσο άσχημα όσο φαίνονται, διότι αν τά δούμε από άλλη σκοπιά θα φαίνονται αλλιώς. Ο άνθρωπος ουδέποτε άλλοτε είχε τόσο προασπισμένα τα δικαιώματά του και δυνατή φωνή, η εναλλακτική ενέργεια και οι βιολογικές καλλιέργειες διεισδύουν στην αγορά, η ανακύκλωση είναι δημοφιλέστερη από ποτέ, νόμοι/κανονισμοί/οδηγίες για την προστασία του περιβάλλοντος θεσπίζονται, το διαδίκτυο αποτελεί τη μεγαλύτερη βιβλιοθήκη στην οποία όλο και περισσότεροι, όλο και φθηνότερα έχουν πρόσβαση κ.α.π. Το ζητούμενο είναι να επιλέγουμε οι ίδιοι την γωνία θέασης των πραγμάτων, και όχι άλλοι για εμάς.

Δημήτριος
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Απρ 10, 2006 6:16 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Δημήτριος » Δευ Ιουν 26, 2006 10:41 pm

Πριν από λίγο παρακολούθησα μία ενδιαφέρουσα εκπομπή στην ΕΤ1, του Κούλογλου, για τα μεταλλαγμένα. Θα έχει και ενδιαφέρουσα συνέχεια την επόμενη Δευτέρα, για τις επιπτώσεις των μεταλλαγμένων τροφίμων (θυληκοποίηση, καρκίνοι κ.α.) και των κινητών τηλεφώνων. Ενδιαφέρον ούτως ή άλλως, αλλά και συμβατό με την κουβέντα μας, δεν νομίζετε;

Δημήτριος
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Απρ 10, 2006 6:16 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Δημήτριος » Τρί Ιουν 27, 2006 7:58 am

Συμπληρωματικά, το "Ε" της Κυριακάτικης Ελευθεροτυπίας δημοσιεύει συνέντευξη ενός εκ των ιδρυτών του κόμματος παιδοφιλίας....

Elissaios
Δημοσιεύσεις: 565
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:10 am

Δημοσίευσηαπό Elissaios » Πέμ Ιουν 29, 2006 11:17 pm

...και η Metropolis και άλλες σοβαρές εφημερίδες έγραψαν ότι πάνε πια οι 4 εποχές, έπεσαν οι πωλήσεις του Βιβάλντι, φθινόπωρο και άνοιξη συγχωνεύθηκαν με τις πριν και μετά (όπως κάνουν και οι μεγάλες πολυεθνικές).
Βέβαια, δεν χρειαζόμασταν τις εφημερίδες για να μας πουν αυτό που βιώνουμε ή, ακριβέστερα, αυτό που προκαλούμε.
Όμως η φύση, όπως κάθε αξιοπρεπής οργανισμός -και δεν αναφέρομαι μόνο στη γήινη φύση που την έχουμε κάνει ρημαδιό, αλλά στην κοσμική- θέλει την υγειά της και θα βρει ένα τρόπο να αποκαταστήσει τις ισορροπίες. (Θα αποκατασταθεί και ο φίλος μου ο Ρομπέρ Σαρρού, με την ευκαιρία, που δεν του βγάζεις από το κεφάλι το ότι προϋπήρχαν μεγάλοι πολιτισμοί που τελικά ίσως και να προκάλεσαν την αυτοκαταστροφή τους.)
Κακά τα ψέμματα, μόνο έτσι θα επανέλθει η φύση στο φυσικό της. Οι άνθρωποι εκτός από ευχολόγια δεν κάνουμε τίποτε άλλο.

ΥΓ. Αγαπητέ Avatar, μια οικολογική διόρθωση: Qubit είναι φίλη και όχι φίλος (αν και με τα μεταλλαγμένα ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται).

AVATARGR
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 01, 2005 10:11 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό AVATARGR » Δευ Ιούλ 03, 2006 8:19 pm

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΤ΄ ΑΡΧΑΣ ΕΝΑ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΦΙΛΗ Qubit.....

ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΙΣΩ ΜΕ ΤΟΝ ΦΙΛΟ Elissaios ΠΩΣ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ...
ΕΧΟΥΜΕ ΓΕΜΙΣΕΙ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΕΣ ΤΟΥ ΚΑΝΑΠΕ....

ΙΣΩΣ ΚΑΙ Η ΛΥΣΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΥΤΟ-ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΡΧΗ
ΚΑΤΙ ΝΕΟΥ....
(ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΤΟ ΑΠΕΥΧΟΜΑΙ)

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΤΟΥ ΤΗΣ ΦΙΛΗΣ Qubit....
<<Κόμμα "ΒΙΑΣΤΩΝ - ΠΑΙΔΕΡΑΣΤΩΝ - ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΩΝ ΚΑΙ
ΚΤΗΝΟΒΑΤΩΝ" ... με ποιά πολιτική πρόταση κατεβαίνουν στο στίβο
δηλαδή; >>
ΜΑ Ο ΤΙΤΛΟΣ ΤΟΥΣ ΤΟ ΛΕΕΙ.....

ΑΠΟΠΟΙΝΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΟΛΩΝ ΑΥΤΩΝ......

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
Εικόνα

ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ

odysseus_nemo
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 27, 2006 2:15 am

Δημοσίευσηαπό odysseus_nemo » Τετ Ιούλ 05, 2006 11:19 pm

Και αν όλα αυτά είναι το στάδιο της παρακμής του δυτικού πολιτισμού, τί θα λέγατε;

Συμφωνώ ότι πρέπει να αγωνιστούμε (ο καθένας με τον τρόπο του), αλλά μην πεσουμε στο σημείο της καταστροφολογίας και της εσχατολογίας (όχι πως φάνηκε κάτι τέτοιο σε εσάς).

Ο ΚΟΣΜΟΣ ΠΛΕΟΝ ΕΧΕΙ ΒΑΡΕΘΕΙ ΤΟΝ ΠΟΛΕΜΙΣΤΗ ΤΗΣ ΠΟΛΥΘΡΟΝΑΣ
ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΑΝΑΠΕ....


Αν δεν απατώμαι αυτός είναι που ακολουθεί αυτό το πρότυπο. Δεν νομίζω ότι έχει βαρεθεί. Απλώς δεν πεινά τόσο ώστε να επαναστατήσει. Δεν πεινά και αν κάποτε φωνάζει απλώς γκρινιάζει για να του δώσουν λίγο φαΐ ή να του επιστρέψουν αυτό που του πήραν. Δεν δημιουργεί, τρώει από τα έτοιμα. Δεν σηκώνεται για να δει γύρω του και να πράξει, αρκείται στο να φωνάξει όταν χρειαστεί.

Σε ότι αφορά το περίφημο κόμμα, δεν νομίζω ότι φτάσαμε σε τέτοια χάλια, αλλά αυτοί που το εξέφρασαν ή το έκαναν για να "ταρακουνήσουν" ή το ελευθέριο κλίμα της χώρας τους αποθράσσυνε (ο όρος είναι μάλλον αδόκιμος) και αυτό θα τους γυρίσει μπούμερανγκ.

Φαντάζομαι πως όλοι σας διαβάζετε ιστορία. Απογυμνώστε την από τα εθνικά της χρώματα και θα δείτε πως αυτή σχεδόν επαναλαμβάνεται.
ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ

Εφιπποτοξότης
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τετ Οκτ 10, 2007 9:40 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Εφιπποτοξότης » Τρί Οκτ 16, 2007 3:45 pm

>|<>QBB<
Elissaios έγραψε:...και η Metropolis και άλλες σοβαρές εφημερίδες...


Το θέμα μπορεί να είναι συγκλονιστικό, οι ΒΙΑΣΤΕΣ, οι ΠΑΙΔΕΡΑΣΤΕΣ, οι ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΟΙ άντε και οι ΚΤΗΝΟΒΑΤΕΣ, αλλά...
...Αλλά οι ..."σοβαρές εφημερίδες..." με άφησαν ...άπνου!
Φίλτατοι Εταίροι, πού είδατε, πού ανακαλύψατε "σοβαρή εφημερίδα" σήμερα;...
Υπάρχει τέτοιος θησαυρός, να τον διασώσουμε σε κιβωτό απαθανατίσεως και να τον δείχνουμε στις μέλλουσες γενεές ως ψήγμα του "Πολιτισμού" μας;...
Κάποτε είχαμε μία "ΕΣΤΙΑ" και μία "ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ" (του Βλάχου και όχι της Ελενίτσας...) με δημοσιογράφους έναν Παπαδιαμάντη κι έναν Καζαντζάκη... Σήμερα τι ... έχουμε;...

Το ερώτημα είναι ...υπαρξιακό, διότι μετά από 30 χρόνων επαφής με το ...έγκλημα εξακολουθώ να εντρέπομαι να δηλώσω "τι δουλειά" ...διέπραττα!


Επιστροφή σε “- ΛΑΒΥΡΙΝΘΟΣ ΣΚΕΨΕΩΝ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης