a*-e*

Ζητήματα εσωτερικού προβληματισμού, τα οποία αναζητούν το μίτο της Αριάδνης μέσα στους δαιδάλους του νου και τις ανεξερεύνητες δυνατότητες της ψυχής.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

a*-e*
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Ιουν 06, 2006 1:59 pm

a*-e*

Δημοσίευσηαπό a*-e* » Τρί Ιουν 06, 2006 3:23 pm

[center]Εικόνα

Loud your Speakers

http://www.freewebs.com/*****************

Plug and Pray

*click Enter for forum

[/center]


[mod]Η συμμετοχή του νέου μέλους
κρίνεται ως αντιδεοντολογική
και αντίκειται στους Κανονισμούς της Αγοράς.
Ως εκ τούτου, ο χρήστης απενεργοποιείται
και το παρόν μήνυμα υπόκειται
τη δέουσα επεξεργασία.

Zadok the priestess
[/mod]

Παύλος Β. / Peter_Pan
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 6:32 am

Δημοσίευσηαπό Παύλος Β. / Peter_Pan » Τρί Ιουν 06, 2006 7:22 pm

Τι να πω & τι να γράψω ?

Είναι απολύτως φυσιολογικό από μέρους μου, να τίθομαι υπέρ της ύπαρξης αυτού του φόρουμ. Έχει μια ιντελέκτσουαλ αίσθηση και ένα αρτίστικο γεωδυναμικό προφίλ. Αν θα ήταν ζωγράφος, θα ήταν σίγουρα ο Γκόγια.

Μπράβο παίδες!

Αισθάνομαι σαν να τράβηξα μόλις το καζανάκι!

Deva Parinito*
*Σκυλί πιστό
Έγινε, τα λέμε...

Παύλος Β. / Peter_Pan
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 6:32 am

Δημοσίευσηαπό Παύλος Β. / Peter_Pan » Σάβ Ιουν 10, 2006 10:03 am

Τι να πω & τι να γράψω ?


Είμαι εδώ για τον καιρό. Μα θα 'θελα πω - επιλέγω το mystica για να το κάνω - κάτι που μου δημιουργήθηκε χθες ως συνειδητοποιητικός πυροκροτητής μέσα μου, επειδή έτρεξα σαν παλαβός για να γίνω μέλος αυτού του φόρουμ.

Αν οι anti-esoterica team, είναι πράγματι αντι-εσωτεριστές, δηλ. "εξωτεριστές", γιατί έφτιαξαν ένα φόρουμ που έχει σαν β' συνθετικό του τίτλου του, το "esoterica", δηλ. το "εσωτερισμός"? Γιατί δεν το ονόμασαν "exoterica" π.χ ή κάτι άλλο άσχετο ? 'Η γιατί δεν το ονόμασαν "Ρίχ' το έξω κι είσαι μέσα" π.χ ? Ή γιατί δεν αποκαλύπτουν την ταυτότητά τους αφού ισχυρίζονται πως δεν τους νοιάζει ?

Θέλω να πω, πως ένα φόρουμ που ο λόγος ύπαρξής του είναι να "χτυπήσει" τα διάφορα φόρουμς "εσωτερισμού", δεν θα μπορούσε να είναι τίποτε άλλο παρά το ίδιο το φόρουμ της ζωής. Γιατί να γίνει λοιπόν κάτι τέτοιο μέσα στο internet ?, Eso-internetικό δηλ. ?

Ένας λόγος μου έρχεται στο νου και λέγεται καπρίτσιο. Λέγεται ανάγκη, μοναξιά, λέγεται "θέλω να ακούσω πως έχω δίκιο", λέγεται γινάτι, λέγεται πείσμα. 'Η μερικές φορές λέγεται και πίστη.

Αν οι anti-esoterica team, πιστεύουν σ' αυτό που κάνουν - και όχι μόνο δηλ. στην δημιουργία ενός φόρουμ - αλλά βαθύτερα στην έννοια "ρίχ' το έξω κι είσαι μέσα", τότε πολύ θα ήθελα να κουβεντιάσω μαζί τους, πίνοντας ένα ποτήρι κρασί σε κάποια ταβέρνα. Αλλά τότε, αν η πιστότητα της φράσης έδινε την θέση της στο virtual καπρίτσιο της αναγνωρισιμότητος, η κουβέντα μας θα ήταν για το Μουντιάλ. Πάλι για ομάδες θα μιλούσαμε, πάλι για παιχνίδια.

Τι είναι προτιμότερο anti-esoterica team ? Να μιλάς για τον Ροναλντίνιο ή για την Ζαdok, για τον Deva, για τον beetlejuice, για τον Βίνο, για την Παπαδομιχελάκη και για τον Καβακόπουλο :?: Ερωτώ.

Παρατηρώ επίσης μια "εμμονή". Μακάρι να μην είναι έτσι. Μακάρι να είμαι εγώ λάθος και να μην είναι έτσι. Όμως γιατί ξεκινούν θέματα με τίτλους "Είμαι Τέκτονας, πειράζει ?", θέματα που αφ' ενός, νοητικά συνδέονται με στάσεις και ενέργειες που έγιναν από μέρους μου (Εγώ ήμουν αυτός που ξεκίνησα ένα θέμα όντας απενεργοποιημένος με τίτλο "είμαι μαύρος, πειράζει ?") και αφ' ετέρου παραπέμπουν στον "εσωτερισμό" και στην μελέτη της Τεκτονίας ? Αν είναι πράγματι anti, η θεματολογία τους δεν θα έπρεπε να εμπεριέχει ουδεμία λέξη-link με την θεματολογία ενός "εσωτερικίστικου" φόρουμ. Θα μιλούσαν για την φύση, θα μιλούσαν για τα διπλοπαρκαρισμένα, θα μιλούσαν για το χάλι του δημοσίου βίου, θα μιλούσαν τέλος πάντων, για οτιδήποτε άλλο.

Θυμίζω το εξής :

Η πάλη των αντιθέσεων όμως οδηγεί στην a priori αντικατάσταση, στην άρνηση του αντικειμένου ή του φαινομένου ή σύνθεση στο μετασχηματισμό του σε καινούργια ποιότητα, που διατηρεί τις ουσιαστικές πλευρές της αρχικής ποιότητας σε ανώτερο όμως επίπεδο. Η νέα ποιότητα γνωρίζει μια άλλη άρνηση (άρνηση της άρνησης) και έτσι αυτή η διαδικασία της εξέλιξης συνεχίζεται, επαναλαμβάνοντας σε διαδοχικά επίπεδα μερικές ιδιότητες που υπήρχαν στο κατώτερο στάδιο. (νόμος της άρνησης της άρνησης)

[...]

Υπό αυτήν την οπτική, αρχίζει να γίνεται πλέον αντιληπτό, πως ο εσωτερισμός κινείται με τις νομοτελειακές τακτικές ενός πολιτικού συστήματος, μιας κομματικής παράταξης που επιτρέπει την πραγμάτωση της ιστορικής εξέλιξης μέσα από μια καμουφλαρισμένη ιδεολογική πάλη των τάξεων.

Deva Parinito



Deva Parinito
Έγινε, τα λέμε...

Παύλος Β. / Peter_Pan
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 6:32 am

Δημοσίευσηαπό Παύλος Β. / Peter_Pan » Κυρ Ιουν 11, 2006 9:55 am

Στην 4η Θεοσοφική συνάντηση, η Άσπα έδωσε μια πολύ καλή ερμηνεία της έννοιας "φαντασία". Όταν την αποχεραίτησα, της είπα : "Ευχαριστώ πολύ, η ερμηνεία που δώσατε για την έννοια "φαντασία" ήταν αλήθεια." Και 'κείνη, με ρώτησε "Δηλ. τα άλλα ήταν ψέμματα ?".

'Συ είπας γλυκιά μου, 'συ είπας!

Νομίζω πως η Μπλαβάτσκυ έχει τόσο πολύ παρερμηνευθεί από την ίδια, που αν την ρωτήσεις ποιον είχε γκόμενο (η Μπλαβάτσκυ), η Άσπα θα σου πει "Δεν ασχολούμεθα με τέτοια".

Συνάντησα εκεί και μέλη από το esoterica. Αλίμονο δηλ. αν δεν υπήρχαν, μιας και η Θεοσοφία είναι top-story στο φόρουμ τους.

Αν η προπαγάνδα ήταν νύφη, η Άσπα θα ήταν η κουμπάρα.

Κι αν τα φόρουμς ήταν Εκκλησίες, ο Μηνάς θα ήταν ο καντηλανάφτης τους.

Στο metafysiko.gr γράφτηκε :

Δεν μπορω να καταλαβω τι θα κερδισετε απο αυτο.


"Κέρδος", μια λέξη "Τζορτζ Ουάσιγκτον". Εσύ πασά μου, τι κέρδισες ? Ή τι κερδίζεις :?: Πάλι ερωτώ.

Απο την άλλη, νομίζω πως η Zadok βιάστηκε να απενεργοποιήσει το μέλος anti-esoterica. Ο φόβος φυλάει τα έρ'μα αλλά και τα έρ'μα φυλάνε τον φόβο. Καλά για την εικόνα, δεν λέω, ήταν κάπως ... ανατριχιαστικά ερωτική όσο μια ψυχοθρεπτική γουλιά εσάνς.

Ωστόσο, η πληροφορία πάλι ανατριχιαστικά διαδόθηκε και όσο εγώ, εσείς και κάποιοι άλλοι, αναρρωτιόμαστε, η anti-esoterica Team θα υγραίνει τον μεσαίο δάκτυλό της από τα ζουμιά μας και θα γλύφει το γλυκόπικρο της ανοησίας μας.

Θα προτείνω στον Μηνά ένα κόμμα. Ας είναι αρχηγός αυτός, δεν με απασχολεί. Εγώ μόνο τον τίτλο θέλω να βάλω.

Ψάχνω επίσης και τον υπεύθυνο του blog των "Διαλογισμών". Αυτός, έχει πολύ ψωμί. Δωσ' και μένα μπάρμπα, δωσ' και μένα. Σταρένιο ή όχι, με ψίχα ή όχι, δεν με νοιάζει.

Η Zadok έχει ένα θέμα με τίτλο "Η εποχή του Υδροχόου". Προτείνω την αλλαγή του τίτλου του σε "Η εποχή της Ασυτίας". Τουλάχιστον έτσι, ίσως κάποιοι τσιμπολογίσουν ένα κομματάκι πρόσφορο μετά την Θεία Κοινωνία και την Θεία Κωμωδία του Δάντη.

Τι λέει για όλα αυτά η Ladyhawk ? Ουδείς γνωρίζει. Τι λέει για όλα αυτά ο Ramoglou, ο Κέλσος, ο Elissaios ? Αλίμονο αν όσοι στηρίζουν ένα φόρουμ εσωτερισμού δεν έχουν γνώμη. Έχουν, αλλά τι μούγκα είναι αυτή ?

Μονάχα ο Moz στο esoterica, απάντησε στην διαστροφική πρόκληση των anti.

Και το ξερό :

[center]Η συμμετοχή του νέου μέλους
κρίνεται ως αντιδεοντολογική
και αντίκειται στους Κανονισμούς της Αγοράς.
Ως εκ τούτου, ο χρήστης απενεργοποιείται
και το παρόν μήνυμα υπόκειται
τη δέουσα επεξεργασία. [/center]


της Zadok, δεν είναι τίποτε άλλο παρά μια στάχτη στα μάτια μας.

Έσβησα επίσης και το blog μου.

[center]Χαρά να σε γιαούρτωνα εκεί που ρητορεύεις,

εκεί που με χειροκροτάς χωρίς να το πιστεύεις.

Παίρνεις την αλήθεια μου και μου την κάνεις λιώμα,

από το πόδι με τραβάς βαθιά μέσα στο χώμα...
[/center]

Κι ο καθείς; Τι λέει ο καθείς; Αυτός ο κόσμος ο μικρός ο μέγας; Δεν μιλεί.

[center]Ή ψελλίζει ή ουρλιάζει.[/center]




Καλημέρα σας,

Deva Parinito
Έγινε, τα λέμε...

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Κυρ Ιουν 11, 2006 10:56 pm

Τι λέει για όλα αυτά η Ladyhawk ? Ουδείς γνωρίζει. Τι λέει για όλα αυτά ο Ramoglou, ο Κέλσος, ο Elissaios ? Αλίμονο αν όσοι στηρίζουν ένα φόρουμ εσωτερισμού δεν έχουν γνώμη. Έχουν, αλλά τι μούγκα είναι αυτή ?

(...)

Και το ξερό :

[center]Η συμμετοχή του νέου μέλους
κρίνεται ως αντιδεοντολογική
και αντίκειται στους Κανονισμούς της Αγοράς.
Ως εκ τούτου, ο χρήστης απενεργοποιείται
και το παρόν μήνυμα υπόκειται
τη δέουσα επεξεργασία. [/center]


της Zadok, δεν είναι τίποτε άλλο παρά μια στάχτη στα μάτια μας.



[center]Εικόνα

Η συντονιστική ομάδα: Elissaios, Zadok, Ladyhawk & Ramoglou, έχουν άδεια από τη σημαία...[/center]
Εικόνα
Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir
André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Παύλος Β. / Peter_Pan
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 6:32 am

Δημοσίευσηαπό Παύλος Β. / Peter_Pan » Δευ Ιουν 12, 2006 12:03 pm

Η συντονιστική ομάδα: Elissaios, Zadok, Ladyhawk & Ramoglou, έχουν άδεια από τη σημαία...


Πολύ καλά.

Αυτό στο στράτευμα μεταφράζεται ως Α.Α δηλ. Αδικαιολογήτως Απών.

Δεν επιμένω όμως. Θα ξεκινήσω ένα καινούργιο θέμα παιδιά μου και ελπίζω πως θα συμμετέχετε με τα κουβαδάκια σας κι εσείς...

Deva Parinito
Έγινε, τα λέμε...

Παύλος Β. / Peter_Pan
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 6:32 am

Δημοσίευσηαπό Παύλος Β. / Peter_Pan » Πέμ Ιουν 22, 2006 9:04 pm

Καλησπέρα σας,

Λόγω του ότι το μέλος a*-e* είναι διεγραμμένος λογαριασμός από το mystica.gr & κατόπιν επικοινωνίας μέσω mail με την συγκεκριμένη ομάδα, διαβιβάζω τα παρακάτω :

α) Το παρόν θέμα ονομάζεται a*-e* & όχι a*-e*.

β) Στον παρακάτω σύνδεσμο θα βρείτε εισαγωγικό τρέϊλερ για το - όπως το ονομάζουν - "2ο κύμα" (το τρέϊλερ είναι ερκετά μεγάλο - 29ΜΒ - και εγώ προσωπικά το "κατέβασα" από internet cafe.)

[center]a*-e* trailer[/center]


Deva Parinito

[mod]Αγαπητέ Peter_Pan,

η ασυνέπεια των λόγων σου είναι υποδειγματική.
Η αποχή σου από τους Δια-λόγους του Mystica.gr
έλειξε δια της παρούσης ...προβοκατόρικης... δημοσίευσης.

Στο Μystica.gr δεν προβλέπεται χώρος για "RPG".
Ο λογαριασμός σου απενεργοποιείται μέχρι νεωτέρας...

Zadok the priestess
[/mod]
Έγινε, τα λέμε...

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τετ Αύγ 15, 2007 2:38 am

Κοίτα να δεις τι βρίσκει κανείς στις "ανασκαφές" !

Αχ πόσο όμορφα λάμπουν κάποια πράγματα κάτω από τον ήλιο !
Για όσους δεν κατάλαβαν το α*-ε* είναι το γνωστό "αντί" και ο προστρέξας υπερασπιστής είναι ο γνωστός που δεν έχει καμία σχέση.

Άντε στην υγειά μας !
Εικόνα


Επιστροφή σε “- ΛΑΒΥΡΙΝΘΟΣ ΣΚΕΨΕΩΝ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες