Δεν είναι εδώ Βαλκάνια! (Ύπαρξη)

Ζητήματα εσωτερικού προβληματισμού, τα οποία αναζητούν το μίτο της Αριάδνης μέσα στους δαιδάλους του νου και τις ανεξερεύνητες δυνατότητες της ψυχής.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

Παύλος Β. / Peter_Pan
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 6:32 am

Δημοσίευσηαπό Παύλος Β. / Peter_Pan » Τρί Μάιος 09, 2006 6:45 am

Καινούργια μέρα! Ωπ! και καινούργια σελίδα. Διπλή χαρά...

[center]Ένας μέρμηγκας κουφός με πήρε απ' το χέρι
είμαι λέει ο πιο σοφός σ' ολόκληρο τ' ασκέρι

Και τα μικρά του τα μερμηγκάκια
χειροκροτάνε μ' ενθουσιασμό
Εν' δυο...προσκυνάμε
Εν' δυο...πολεμάμε
Εν' δυο...δεν πεινάμε

Τα βολεύεις μια χαρά σπουδαίο μου μερμήγκι
Όμως πρόσεξε καλά τ' ωραίο σου λαρύγγι

Και τα μικρά του τα μερμηγκάκια
Χειροκροτάνε μ' ενθουσιασμό
Εν' δυο....προσκυνάμε
Εν' δυο...πολεμάμε
Εν' δυο...μα πεινάμε

Πριν προφτάσω να του πω το σύστημα ν' αλλάξει
πλάκωσ' όλο το χωριό το μέρμηγκα να χάψει

Και τα μικρά του τα μερμηγκάκια
Χειροκροτάνε μ' ενθουσιασμό
Εν' δυο...προσκυνάμε
Εν' δυο...μα πεινάμε
Εν' δυο..θα σε φά ά με!


Καλημέρα ωρε ε ε![/center]

Deva Parinito
Έγινε, τα λέμε...

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τρί Μάιος 09, 2006 8:09 am

Τώρα να ρωτήσω εγώ πως το παραπάνω post βοηθάει την ανάπτυξη του διαλόγου ή θα είναι άσκοπη η ερώτηση ;
Εικόνα

Παύλος Β. / Peter_Pan
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 6:32 am

Δημοσίευσηαπό Παύλος Β. / Peter_Pan » Τρί Μάιος 09, 2006 8:41 am

Τώρα να ρωτήσω εγώ πως το παραπάνω post βοηθάει την ανάπτυξη του διαλόγου ή θα είναι άσκοπη η ερώτηση ;


Ρε παιδιά, δηλ. τι να πω ? Σας αγαπώ, σας εκτιμώ, αλλά μερικές φορές δηλ...

Δηλ. Ramoglou, αυτό το μήνυμα του Elissaios που είναι και συντονιστής δηλ. βοηθάει ?

>|<>QBB<
Elissaios έγραψε:H Αγία Λαύρα βοήθειά μας.


Τέλος πάντων.

Το θέμα μου είναι η ύπαρξη. Ε, τι πιο όμορφο να ξεκινάς την μέρα σου, την μέρα μας - έχει και ήλιο σήμερα - με ένα τραγούδι. Ορίστε, αυτή είναι η ύπαρξη. Τι να πούμε δηλ. άλλο ? Ένα τραγούδι και μια καλημέρα. Αυτό θέλει να πει το ποστ. Δηλ. γιατί τόση καχυποψία ρε φίλε ? Στο κάτω - κάτω, δεν ενοχλώ κανέναν, δεν θίγω κανέναν, δεν αναφέρομαι σε κανέναν (από τα μέλη του παρόντος φόρουμ), δεν πειράζω κανέναν. Τραγουδάω ο έρμος. Τόσο πια ? Τι να πω ... Γιατί με στεναχωράς ?

Κλείστε το θέμα ρε παιδιά, αν είναι τόσο πια "αντιδεοντολογικό", ε κλείστε το να πάει στην ευχή του Θεού. Εγώ δεν άνοιξα αυτό το θέμα για να κουβεντιάσω. Κουβεντιάζω αλλού. Και το βλέπεις νομίζω. Εγώ το άνοιξα, για να μιλήσει ο καθένας για την ύπαρξη, χωρίς να πει τίποτε!

Τέλος πάντων. Πάω Τελωνείο γιατί έχω και δουλειά. Θα τα πούμε το απόγευμα...

Και πάλι καλημέρα,
Deva Parinito
Έγινε, τα λέμε...

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Τρί Μάιος 09, 2006 9:03 am

ΚΑΛΗΜΕΡΑ σε όλους με πολλά πολλά ΧΑΜΟΓΕΛΑ μιας και υπάρχει ο ήλιος που πάντα φωτίζει την ψυχή μας.

:D

Υπάρχουμε .... :o
Εικόνα

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τρί Μάιος 09, 2006 3:29 pm

Κατ’ αρχάς δεν έχω καμία καχυποψία, ούτε βέβαια έχω και καμιά διάθεση να κλειδώνω θέματα, ή λογαριασμούς. Το θέμα είναι αυτό το «τίποτε» το οποίο αντιβαίνει σε όσα μέχρι τώρα επιτρέπαμε.

Κατά το παρελθόν κλειδώθηκε ανάλογο θέμα, το οποίο δεν περιείχε άποψη η οποία θα έδινε λαβή διαλόγου, αλλά περιείχε στίχους ποιημάτων, ατάκτως ερημένους όπως και οι δικοί σου.

Το ότι μπορείς να εκφέρεις άποψη το γνωρίζω πάρα πολύ καλά, από παλαιόθεν !!! Αυτή την άποψη ναι, θέλω να τη διαβάζω, θέλω να τη σχολιάζω, θέλω να μου εξιτάρει τη σκέψη. Όμως το post για το «τίποτε» δε μου λέει κάτι.

Μιας λοιπόν και δε θέλω να σε στεναχωράω δε θα προβώ σε κανέναν άλλο σχολιασμό και θα το αφήσω στην όποια παρεμβατική κριτική των υπολοίπων συντονιστών.

Να είσαι σίγουρος ότι τον Elissaio αν συνεχίσει να γράφει παρόμοια μηνύματα θα τον κλειδώσω και θα τον κρεμάσω στο πορτόνι του Ρόσλιν να κάνει τον ήρωα.

Καλό απόγευμα λοιπόν και με χαμόγελο.
Εικόνα

Παύλος Β. / Peter_Pan
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 6:32 am

Δημοσίευσηαπό Παύλος Β. / Peter_Pan » Τετ Μάιος 10, 2006 7:24 am

Το θέμα είναι αυτό το «τίποτε» το οποίο αντιβαίνει σε όσα μέχρι τώρα επιτρέπαμε.

Ramoglou


Καλημέρα Ramoglou,

Θέλω λίγο να σχολιάσω αυτό το "μέχρι τώρα" & αυτό το "τίποτε".

Οι καιροί αλλάζουν φίλε, & αυτά που "μέχρι τώρα" γίνονταν, μπορεί αύριο να μην γίνονται. Τέλος πάντων.

Θέλω να ξέρεις όμως, έτσι, πολύ απλά και φιλικά στο λέω δηλ. πως εγώ δεν βρίσκομαι στο mystica.gr για να αλλάξω ότι "μέχρι τώρα" γίνονταν από τους συντονιστές και τους εμπνευστές του. Ασχολούμαι με αυτό που ονομάζεται "εσωτερισμός" εδώ και πάρα πολλά χρόνια, σχεδόν από τότε που άνοιξαν τα μάτια μου στο Κόσμο. Και μην κοιτάς που δεν συμμετέχω σε άλλες ενότητες, ή σε άλλα θέματα της παρούσας αγοράς.

Σέβομαι και εκτιμώ - το έχω πει πάμπολλες φορές, το έχω γράψει, το έχω προφέρει & προσωπικά σε κάποιους - την εργασία, τον κόπο και τις ώρες που έχει αφιερώσει ο καθένας σας, για να μπορώ εγώ - και οποιοδήποτε άλλο μέλος - να σου γράφω τώρα.

Μην υποτιμάς το "τίποτε" φίλε. Αυτό το "τίποτε", σαφώς, δεν διαφωνώ, προκαλεί παρανοήσεις & τούτο το κουβεντιάσαμε και με κάποιον άλλον συντονιστή του mystica.gr Κρατώ την φράση του : "Οι παρανοήσεις είναι προς το παρόν, μέσα στο πρόγραμμα...", αυτό είπε. Δεν κατάλαβα βέβαια τι εννοούσε, αλλά μου έκανε εντύπωση.

Αυτό το "τίποτε" όμως Ramoglou - και είμαι σίγουρος πως το ξέρεις και θα συμφωνήσεις μαζί μου - εξαρτάται από ποιον λέγεται και - πολύ σπουδαίο αυτό - πως λέγεται. Αυτό το "τίποτε", αν λέγεται με χάρη, με χιούμορ, με σάτυρα, τέλος πάντων με κάποια "ιδιαιτερότητα" (χωρίς να θέλω να περιαυτολογήσω), μπορεί να είναι "κάτι". Και πάντα είναι - μπορεί να γίνει δηλ. - "κάτι". Δεν υπάρχει αυτό το "τίποτε" στην ουσία και το ξέρεις καλά. Όλα γίνονται. Μπορεί αυτό το "κάτι", εσύ, εγώ, να μην το κατανοούμε - και το λες δηλ. κιόλας :

Όμως το post για το «τίποτε» δε μου λέει κάτι.


Δεν είναι κακό να μην γνωρίζουμε κάποια πράγματα - μπορεί όμως σε κάποιους άλλους, κάτι να λέει, κάτι να κάνει ρε φίλε, μέσα τους, γιατί ακριβώς μπορεί να γίνει. Αυτό το τελευταίο ρε Ramoglou, γιατί δεν το λαμβάνεις υπ' όψην σου? (Θα ήθελα σ' αυτό το σημείο να μου απαντήσεις φίλε)

Υπάρχουν μέλη, εδώ στο mystica.gr αλλά και σε άλλα φόρουμς, που το έχουν καταλάβει αυτό, που το έχουν κατανοήσει και το λένε, όπως η NEHEMAUT για παράδειγμα. Για ρώτα τους, πως το κάνανε αυτό ? Ξέρεις τι θα σου πουν ? "Αν δεν βάλεις το χεράκι σου λίγο στην καρδιά, αν δεν επικαλεστείς το "αίσθημα", δεν θα μπορέσεις ποτέ να το κάνεις", κάπως έτσι θα μοιάζει η απάντησή τους.

Τέλος πάντων φίλε, τα πολλά λόγια είναι φτώχεια. Εγώ θα συνεχίσω να γράφω όπως γράφω, εσύ θα συνεχίσεις να "διαφωνείς" όπως "διαφωνείς". Ο Λαζόπουλος είπε κάτι χθες, έτσι με το "αέναο" συναίσθημα που τον χαρακτηρίζει, κουνώντας το κεφάλι του : "Λέω εγώ, λένε κι αυτοί, θα πω εγώ, θα πουν κι αυτοί ... " Σαν να έλεγε, "δεν βαριέσαι ... " Ε, δεν βαριέσαι φίλε Ramoglou, αυτό σου λέω κι εγώ.

Μπορείς εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος συντονιστής, ή ο admin, να κάνετε ότι τραβάει η ψυχούλα σας, να κάνετε ότι νομίζετε σχετικά με αυτό το θέμα, ή σχετικά με τον λογαριασμό μου (βλέπεις πως υπογράφω ως Deva Parinito, και συνεχίζω να μιλάω ως Deva Parinito, παρ' ότι το συγκεκριμένο nick έχει "απενεργοποιηθεί" 2 φορές ως τωρα στο mystica.gr. Αναρρωτιέμαι, γιατί με αφήνετε να γράφω ως Peter_Pan, αλλά κουβέντα δεν λέω, το "φαίνεσθαι" το γνωρίζω. Πιθανώς να θέλετε να διατηρείτε μέσα σας, την - την "καβάτζα" ? (δεν ξέρω, ειλικρινά) - πως ο Deva και ο Peter_Pan είναι διαφορετικές οντότητες. Ok, κανένα πρόβλημα γι' αυτόν που γράφει, γι' αυτόν που πληκτρολογεί τώρα αυτές τις λέξεις. Εγώ βλέπω την υπογραφή σου και μου αρέσει φίλε) ή οτιδήποτε άλλο κρίνετε πως θα "διασφαλίσει" μια "ποιότητα" στην Αγορά του mystica.gr. Αλλά αυτό, το γνωρίζεται ήδη. Δεν είμαι εγώ αυτός που το λέω. Είτε το πω εγώ, αυτό ισχύει σε σας. Αυτό ισχύει στο καθένα μας φίλε. Ούτε και θέλω, τώρα που τα λέω αυτά, να μου απαντήσει ο admin, ούτε κανένας άλλος. Αλλά το τι θέλω εγώ, είναι δικό μου ευαγγέλιο.

Εγώ, σαν μέλος μιας κοινότητας που είμαι και δεν είμαι, χαίρομαι όταν βλέπω αυτήν την "σιωπή", αυτό το "τίποτε", όπως λες, να λέει τόσα πολλά, χωρίς να βγάλει άχνα. Κάποτε ρώτησαν τον Ψαραντώνη : "Τι είναι η σιωπή ?". Δεν ήξερε να απαντήσει. Στάθηκε σε μια γωνιά, έσκυψε το κεφάλι του (η κάμερα τον "έγραφε" αλλά αυτός ούτε που την είδε) και άρχισε να κλαίει. Μετά σήκωσε το κεφάλι του και ρώτησε εναγωνίως την δημοσιογράφο :

[center]"Το είπα καλά ? ε? το είπα καλα?"[/center]

Καλημέρα,
Π.Β Deva Parinito

υ.γ Αρχίζω να βλέπω, πως το καλύτερο πράμα που θα έπρεπε να κάνει κάποιος αν θέλει να συμμετέχει πραγματικά σε μία Αγορά, σε ένα φόρουμ ιντερνετικό, είναι να βάζει ως nickname το όνομα του, αυτό που γράφει δηλ. η ταυτότητά του. Ε, σιγά σιγά, θα γίνει κι αυτό από μέρους μου. Εγώ δεν ντρέπομαι γι' αυτό που είμαι - ότι είμαι δηλ. - είμαι ό,τι είμαι και δεν είμαι. Κι όχι ό,τι κάνω και δεν κάνω ... Και τότε, θα δουν όλοι αυτοί που λένε πως κρύβομαι πίσω από ένα nick ή πως κρύβομαι γενικώς από την πραγματικότητα (Αυτό που θεωρούν Αυτοί ως "πραγματικότητα", γιατί για μένα, Άλλη είναι η Πραγματικότητα), πως εγώ τους έχω γραμμένους όλους στα παλιά μου τα παπούτσια. Κι αυτούς, και τα nick τους & την "πραγματικότητά" τους. Αυτό που θέλω να πω, θα το πω, ακόμη κι αν μου κλείσουν το στόμα. Θα βρω τρόπο, θα το σκαλίσω με τα νύχια μου στους τοίχους, δεν ξέρω και 'γω τι θα κάνω, αλλά ... θα το κάνω! Εμένα, αυτό με καίει ...
Έγινε, τα λέμε...

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τετ Μάιος 10, 2006 10:33 am

Χμμμ ! Το τίποτα λοιπόν. Ναι πολλές φορές το τίποτα μιλάει και λέει πολύ περισσότερα απ’ όσα λέει μια εγκυκλοπαίδεια. Κάτι σαν αυτό το τίποτα που άπλωσε το λόγο σου στο προηγούμενο post. Σαν το τίποτα που μου κρατάει τόσα χρόνια συντροφιά σε στιγμές δικές μου, δικές σου, όλων μας. Προσωπικά μίλησα και είπα ότι θέλω να μπορεί να γίνει διάλογος, γιατί εδώ δεν μπορούμε να κοιτάζουμε στα μάτια τον άλλο και να μη χρειαστεί να μιλήσουμε, γιατί εδώ δε μπορώ να δω αυτό το δάκρυ που έγραψε η κάμερα, γιατί εδώ για να σε νιώσω πρέπει να σε διαβάσω.

Ναι σε κάποιους μπορεί να πει κάτι ένα κείμενο που θα έχει στίχους από γνωστό τραγούδι, σε πόσους όμως θα πει ; Ή αν οι περισσότεροι αρχίσουμε να γράφουμε τραγούδια πως θα αναπτύξουμε το διάλογο μεταξύ μας ; Αυτό είναι το ζητούμενο ;

Και με αυτόν/ους που θα ακολουθήσουν αυτόν τον τρόπο επικοινωνίας τι θα γίνει ;
Θα πρέπει να παρέμβω και να δεχθώ την ερώτηση «τον Deva γιατί τον αφήνεις και μένα όχι ;» ;

Βλέπεις ότι προσπαθώ να λάβω υπ’ όψιν μου όσα χωράνε μέσα στο γέρικο κεφάλι μου, όσα θα μπορέσουν να δώσουν σ’ αυτόν τον χώρο μια αξία, μια οντότητα, που θα του επιτρέψουν να γίνει η γωνιά που κάποτε όλοι αναζητήσαμε.

Δεν παιδευτήκαμε για να στήσουμε αυτό το χώρο, ούτε παιδευόμαστε για να τον διατηρούμε με στόχο κάποια μέρα να γίνει απλά ένα ημερολόγιο κατάθεσης σκέψεων.
Επιλέξαμε μια συγκεκριμένη οδό διαλογικής συζήτησης, θέλαμε και θέλουμε ένα χώρο διαφορετικό από τους ήδη υπάρχοντες και μέχρι στιγμής καλά τα καταφέρνουμε.
Σε όλα τα παραπάνω θα πρέπει να προσθέσεις τις ώρες που καταναλώνονται από εμάς για να διατηρείται αυτός ο χώρος, για να λειτουργεί εύρυθμα.
Ποιο το δικό μας όφελος ; Το να απολαμβάνετε εσείς το χώρο αυτό και να μπορείτε να συζητάτε, απλώνοντας τις σκέψεις σας και αναζητώντας δρόμους που θα σας φέρουν ακόμα ποιο κοντά στην αλήθεια και στην γνώση της δικής σας Ύπαρξης.

Αν αυτό γίνει, τότε το δικό μας όνειρο θα έχει γίνει πραγματικότητα, τότε θα έχουν πάρει αξία τα όσα σκεφθήκαμε και πράξαμε.

Τα περί κλειδώματος σου τώρα έχουν να κάνουν με το ότι δε μας αρέσει να φιμώνουμε, όπως δε μας αρέσει να υποτιμάνε την διακριτική μας ικανότητα.
Με τα άλλα δύο nickname παραβίασες τους κανονισμούς και τις παρατηρήσεις που σου έγιναν, ενδυόμενος το μανδύα του Pitter Pan δείχνεις ένα άλλο ύφος. Λες να οφείλετε αυτό στο ότι άλλαξες nickname ; Δε ξέρω θα δείξει.

Να ξέρεις όμως φίλε ένα πράγμα, η δυσκολότερη στιγμή για ένα συντονιστή είναι όταν πρέπει να κλειδώσει είτε ένα θέμα, είτε ένα λογαριασμό χρήστη. Εσύ λες ότι το κάνει με χαρά ;

Την καλημέρα μου.

Υ.Γ.

Στης ανάγκης τα θρανία και στης φτώχειας το σχολειό
μάθαμε την κοινωνία και τον πόνο τον παλιό
Παραπονεμένα λόγια έχουν τα τραγούδια μας
γιατί τ' άδικο το ζούμε μέσα από την κούνια μας

Το σεργιάνι μας στον κόσμο ήταν δέκα μέτρα γης
όσο πιάνει ένα σπίτι και ο τοίχος μιας αυλής
Παραπονεμένα λόγια έχουν τα τραγούδια μας
γιατί τ' άδικο το ζούμε μέσα από την κούνια μας
Εικόνα

Παύλος Β. / Peter_Pan
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 6:32 am

Δημοσίευσηαπό Παύλος Β. / Peter_Pan » Τετ Μάιος 10, 2006 5:05 pm

Καλησπέρα.

Ναι σε κάποιους μπορεί να πει κάτι ένα κείμενο που θα έχει στίχους από γνωστό τραγούδι, σε πόσους όμως θα πει ; Ή αν οι περισσότεροι αρχίσουμε να γράφουμε τραγούδια πως θα αναπτύξουμε το διάλογο μεταξύ μας ; Αυτό είναι το ζητούμενο ;

Και με αυτόν/ους που θα ακολουθήσουν αυτόν τον τρόπο επικοινωνίας τι θα γίνει ;
Θα πρέπει να παρέμβω και να δεχθώ την ερώτηση «τον Deva γιατί τον αφήνεις και μένα όχι ;» ;

Ramoglou


Θέλω να σταθώ σε δύο πράγματα - αυτά που τονίζω παραπάνω - για να ξεκινήσω να γράφω.

Κατ' αρχήν, ας αφήσουμε στο πλάϊ το "πόσους." Δεν μας ενδιαφέρει νομίζω. Ούτε εγώ ενδιαφέρομαι για το πλήθος των ανθρώπων που θα καταλάβουν π.χ τους στίχους ενός τραγουδιού ή όσα γράψω, ούτε κι εσείς (αναφέρομαι σε όλους τους συντονιστές και τους συνεργάτες του mystica.gr) νομίζω πως ενδιαφέρεστε για το πόσα μέλη συμμετέχουν στην παρούσα Αγορά. Δεν μας νοιάζει δηλ. η ποσότητα, ο αριθμός, το πλήθος όσων διαβάσουν, όσων κατανοήσουν ή όσων συμμετέχουν. Έτσι είναι ή κάνω λάθος ? Για μένα, έστω και ένας να υπάρχει, είναι λόγος. Νομίζω κι εσείς, κάπως έτσι θα το βλέπετε από την μεριά σας. Φτιάξατε μια Αγορά, ένα φόρουμ και "όσοι πιστοί προσέλθετε", κάπως έτσι. Τώρα, ένας θα είναι, δύο, τρεις, χίλιοι δεκατρείς, δεν έχει σημασία. Αυτό που έχει κάποια αξία, είναι το "ποιοτικό" θέμα, έτσι ?

Το δεύτερο που θέλω να πω, είναι πως κανένας, μα κανένας όμως, δεν υπάρχει στο Σύμπαν που να μπορεί να ακολουθήσει τον τρόπο επικοινωνίας τον δικό μου. Δεν μπορεί να υπάρξει δηλ. άλλος "Π.Β Deva Parinito", με τον τρόπο που γράφω εγώ, με τον τρόπο που αστειεύομαι εγώ, με τον τρόπο που ζω εγώ. Προσοχή ! - Όπως δεν μπορεί να υπάρξει κανένας Ramoglou, Zadok, Elissaios ή Ladyhawk - . Δηλ. αυτό που λέω παραπάνω, δεν ισχύει μόνο για μένα. Είναι Καθολικό, Συνολικό και ισχύει για Όλους μας. Tο γεγονός πως η πρότασή μου αυτή είναι Καθολική, της δίνει από μόνο του - χωρίς εγώ να συμμετέχω πουθενά σ' αυτό - την ισχύ ενός Νόμου. Αν ο Νόμος λέει πως ο καθένας μας είναι διαφορετικός, τότε και ο τρόπος επικοινωνίας του θα είναι διαφορετικός. Άρα, καμία σύγκριση με όσους προσπαθήσουν να ακολουθήσουν εμένα. (Άσε που εμένα δηλ. όποιος πάει να με ακολουθήσει, θα φάει τα μούτρα του :) )

Και η Ladyhawk, απ' ότι λέει εδώ :

>|<>QBB<
Ladyhawk έγραψε:Ούτε οι ψυχές είναι όλες ίδιες, ούτε η εξέλιξή τους βρίσκεται στο ίδιο επίπεδο, ούτε τα μαθήματα που καλείται ο καθένας να λάβει σε κάθε ενσάρκωση είναι τα ίδια, ούτε ακόμα και οι χαρακτήρες είναι ίδιοι.

Η διαφορετικότητα του καθενός είναι αυτή που τον χαρακτηρίζει. Ας μην απαιτούμε λοιπόν από τους άλλους όλοι να είναι όπως εμείς.

Το ζητούμενο θεωρώ πως είναι η εξέλιξη και αυτή θα επέλθει μέσα από την εργασία με αφορμή την διαφορετικότητα αυτή.


φαίνεται πως συμφωνεί. (Ας με διορθώσει αν κάνω λάθος)

Συνεπώς, και τα δύο αυτά ερωτήματα - πολύ λογικοί προβληματισμοί για έναν συντονιστή, πολύ ορθοί - στην ουσία, δεν υφίστανται ως ερωτήματα, αλλά ως συμπερασματικά επακόλουθα μιας, κάποιας ... "αγωνίας", ας μου επιτραπεί η λέξη.

Ramoglou, ξέρεις πως δεν μπορώ (μιλάω ως στιγμής σε σχέση με αυτούς τους δύο προβληματισμούς που έχω τονίσει στην αρχική παράθεση του μηνύματός μου) να σου υποσχεθώ τίποτε. Όχι μόνο σε σένα δηλ. σε κανέναν. Αν σας ικανοποιεί - ως φόρουμ - μια δήλωση δική μου, που θα την έχετε ως Αρχή για να μου την κοπανάτε στα μούτρα μόλις παρεκτραπώ και να με "βάζετε στην θέση μου", μόλις κάνω κάποια "αταξία", σας δηλώνω πως

Σε τούτο το θέμα που λέγεται "Δεν είναι εδώ Βαλκάνια! (Ύπαρξη)", η προσπάθειά μου είναι να αντιληφθεί ο αναγνώστης τον επαναπροσδιορισμό των εννοιών που δημιουργούνται από μία Άρνηση σε συνδιασμό με την "απλοϊκή", φυσική & σιωπηλή Ύπαρξη. Η αντίληψη του αναγνώστη που τίθεται υπό της δικαιοδοσίας του κειμένου μου, δεν αφορά μονάχα τον απλό αναγνωστικό του περιορισμό, αλλά επεκτείνεται σ' αυτό που ονομάζουμε "αίσθημα" και το νόημα των όσων γράφονται εδώ, στοχεύει - κατά κύριο λόγο - στο συναισθηματικό κέντρο ενός ανθρώπου. Αν διαπιστωθεί, τεκμηριωμένα, με σοβαρό λόγο, με επιχειρήματα και με παραθέσεις (quotes) από άλλα θέματα στα οποία συμμετέχω πως αυτός ο επαναπροσδιορισμός δεν συνάδει με το συνολικό μου εκφραστικό ύφος στην Αγορά που λέγεται mystica.gr, είμαι απολύτως σύμφωνος, χωρίς φόβο και πάθος να δεχτώ οποιαδήποτε παρατήρηση, οποιαδήποτε "τιμωρία" μου επεβληθεί από τους συντονιστές ή τους υπεύθυνους, να ζητήσω γραπτώς συγνώμη, να δεχτώ την διαγραφή μου και να αποχωρήσω ή να μην ξανα-ανοίξω οποιοδήποτε θέμα ως συγγραφέας. Η παραπάνω δήλωση είναι δεσμευτική, φέρει το βάρος του Λόγου της & αποτελεί Πίστη υπό την δύναμη της οποίας, θέτω τον εαυτό μου, από αυτήν την στιγμή.

Ramoglou, όσον αφορά τα υπόλοιπα ερωτήματα - προβληματισμούς που φαίνονται στην αρχική παράθεσή μου, φίλε, τι να σου πω ? Έχεις απόλυτο δίκιο και καταλαβαίνω την θέση σου. Ολονών δηλ. όσων εμπλέκονται σε όλη αυτήν την προσπάθεια. Σ' αυτά που ρωτάς, - αν ρωτάς εμένα δηλ - εγώ δεν μπορώ να σου δώσω καμία απολύτως απάντηση. Δεν ξέρω. Δεν είμαι εγώ αυτός που θα αποφασίσει αν "θα αφήσετε τον Deva να μιλάει όπως μιλάει σ' αυτό το θέμα" ή όχι. Δεν είμαι ο αρμόδιος δηλ. :) Ούτε μ' αρέσει να μιλάω υποθετικά και να λέω τι θα έκανα εγώ αν ήμουν στην θέση σας. Δεν είμαι, ευτυχώς ή δυστυχώς, δεν είμαι. Μπορώ όμως να σου πω κάτι, για να δικαιολογήσω την θέση σας και να δείξω και στους υπόλοιπους (γιατί πολύ πιθανόν να με διαβάζουν κι άλλοι τώρα ... κι άλλοι ... ) πως κατανοώ τους προβληματισμούς σας.

Οποιαδήποτε κι αν ήταν η συνειδητή απόφασή μου (αν θα δεχόμουν δηλ. ή όχι έναν Deva να μιλάει όπως μιλάει), ένα είναι σίγουρο και θα έβαζα το χέρι μου και στην φωτιά γι' αυτό : Θα υπερασπιζόμουν την απόφασή μου, οπωσδήποτε, με οποιοδήποτε κόστος, (αν μου ζητούσε δηλ. κάποιος να λογοδοτήσω αργότερα γι' αυτήν), μέχρι και την τελευταία ρανίδα του αίματός μου δηλ. όπως ορκίζονται οι στρατιώτες στο στράτευμα. Δεν θα έκανα πίσω δηλ. με τίποτε. Είτε αποφάσιζα να επιτρέψω σε κάποιον να μιλάει όπως ένας Deva π.χ, είτε όχι. Συνεπώς, αν η απόφασή μου ήταν θετική, στην ερώτηση :

Θα πρέπει να παρέμβω και να δεχθώ την ερώτηση «τον Deva γιατί τον αφήνεις και μένα όχι ;» ;


ναι, θα δεχόμουν ΚΑΙ τούτη την ερώτηση, αλλά θα ήξερα πως να απαντήσω, TI να απαντήσω και πως θα "απέκρουα" μια κάποια προσπάθεια "διαβολής" της αξιοπιστίας μου. Θα ήμουν έτοιμος δηλ. και - αν αποφάσιζα να αφήσω τον Deva να μιλάει - θα τον υπερασπιζόμουν κιόλας και θα τον στήριζα.

Γι' αυτό λέω πως κατανοώ την θέση σας. Κι εσείς πάνω - κάτω, αυτό κάνετε. Αυτό θα έκανα κι εγώ. Φτιάξατε ένα φόρουμ και θεσπίσατε κάποιους κανόνες, κάποιους κανονισμούς. Υπερασπίζεστε αυτούς τους κανονισμούς. Μπράβο σας και να φτιάξω και πανό να διαδηλώσω για πάρτη σας δηλ.

Είχα στείλει ένα ποστ, ένα από τα 1ο μου στην Αγορά σας. Το παραθέτω ξανά. Είχε τίτλο "Εντός 'Eδρας." Βρίσκεται στο "Κοιμητήριο" του Mystica.gr και το "ανασταίνω" ξανά, για να δείξω κάποια πράγματα που τότε, ίσως να παρεξηγήθηκαν.

Ως "έδρα", εννοώ φυσικά το mystica.gr.

>|<>QBB<
[center]ΟΦΗ κρυφέ μου έρωτα, παλιά μου ιστορία
μπάλα μου, μήλο του Αδάμ και γήα μου αμαρτία
Εβίβα εις τους ανώνυμους παράγοντες τσ' ομάδας
και σ' όσους ομιλοβατούν 'χτω μέρες ητσι 'βδομάδας.


Γεια και σε μας τους φίλαθλους π' όπου και να βρεθούμε
την Κρήτη αναθυμαίνουμε, τον ΟΦΗ αγαπούμε
Να ζήσουν κι οι αντίπαλοι, αντάξιοι συν τ' άλλα
δίχως τους το ποδόσφαιρο, βολή 'ναι δίχως μπάλα.


Να ζήσουν κι οι διαιτητές και η διαιτησία
κι η λογική μες στην ζωή, έχει κι αυτή αιτία


Και ποιου τος α! που δεν παίρνουνε την ζήση σαν παιχνίδι
κόκκινη κάρτα ο θάνατος στο τέλος τον εδίδει...[/center]

Deva Parinito


Με τούτο το ποστ, ουσιαστικά έθετα τον εαυτό μου, υπό την έδρα του Mystica.gr. Στέλνω ευχές στους "ανώνυμους παράγοντες της ομάδας", στέλνω ευχές στους διαιτητές (τον admin δηλ.), στέλνω ευχές σε όλα τα απλά μέλη, σε κάποιους που είναι φίλαθλοι (θεατές δηλ. και διαβάζουν μόνο χωρίς να γράφουν - υπάρχουν κι αυτοί), στέλνω ευχές και στους "αντίπαλους", στους αντιφρονούντες δηλ. ή σε όσους παραθέτουν τον λεγόμενο "αντίλογο". Θυμάμαι τότε, - γιατί η μνήμη μου δεν με προδίδει ποτέ - πως ο χρόνος παραμονής μου στο mystica.gr ως Deva Parinito (με διάστημα δηλ. ανάμεσα στο nick) ήταν μόλις 1 ή 2 ώρες. Διαγράφτηκα ευθύς εξ' αρχής από τον Gothic. Αμέσως μετά, - αυτό μπορεί να ελεγχθεί από τις ώρες αποστολής των μηνυμάτων σε ένα φόρουμ και να διαπιστωθεί η αλήθεια των όσων λέω - πήγα στην άλλη αγορά, και έφτιαξα ένα θέμα με τίτλο "Το τραγούδι της ήττας", παραδεχόμενος ουσιαστικά πως η κίνησή μου να ποστάρω το παραπάνω μήνυμα στο mystica.gr ήταν κάπως ... βιαστική. Στην ουσία ο Gothic, με είχε βοηθήσει, μου είχε δηλ. δώσει την αφορμή να γράψω ένα θέμα, στο οποίο ο καθένας μας θα είχε το σθένος να μιλήσει για τις ήττες του, οι οποίες μπορούν να γίνουν νίκες, μέσα από μια ιδιόρυθμη λειτουργία του συναισθηματικού κέντρου που ονομάζεται στην κβαντική φυσική "αντιστρεψιμότητα". Όλα λοιπόν συνδέονται μεταξύ τους και τίποτε απ΄όσα γράφω, είτε εδώ, είτε αλλού, είναι τυχαία.

Τα λέω όλα αυτά, γιατί - και το εξέθεσα κάποτε σε κάποιον συντονιστή του παρόντος φόρουμ - ίσως να υπάρχει στην θεώρησή σας προς το πρόσωπό μου, μια κάποια ... εμπάθεια. Καλώς ή κακώς, αυτό συνέβει, όχι σε όλους βέβαια, αλλά σε κάποιους. Δεν πειράζει. Όλα αυτά που λέω παραπάνω, έρχονται να καλύψουν αυτό το "κενό" που δημιουργεί η παρακάτω τοποθέτησή σου Ramoglou :

Με τα άλλα δύο nickname παραβίασες τους κανονισμούς και τις παρατηρήσεις που σου έγιναν, ενδυόμενος το μανδύα του Pitter Pan δείχνεις ένα άλλο ύφος. Λες να οφείλετε αυτό στο ότι άλλαξες nickname ; Δε ξέρω θα δείξει.


Σε διαβεβαιώ πως δεν οφείλεται σε κανένα nick. Οφείλεται στην διάθεση που έχω τώρα να δώσω κάποιες εξηγήσεις για μια "παράδοξη" συμπεριφορά που ίσως να έχει βγει ως συμπέρασμα από κάποιους. Το "παράδοξο" δεν οφείλεται σε μένα, ως ψηφιδωτή συνολική οντότητα. Οφείλεται μονάχα σε ένα μέρος αυτής. Στην άρνησή μου να εξηγήσω σε κάποιους το "γιατί" το έκανα. Εγώ γνωρίζω τον λόγο φυσικά. Σε μερικές περιπτώσεις όμως, συνειδητά επιλέγω να μην τον φανερώσω. Είναι το χούϊ μου αυτό, η "παραξενιά" μου ή "το σανίδι του θεατρικού μου παραλογισμού", όπως λέει ο admin.

>|<>QBB<
Αυτή η κακόγουστη και κίβδηλη παράσταση λαμβάνει τέλος. Ο χρήστης έχει ειδοποιηθεί επανειλημμένα δημόσια και ιδιωτικά και επέλεξε τη via dolorosa ενός "ηρωικού" μεν, αλλά ανώφελου "ηλεκτρονικού θανάτου" πάνω στο σανίδι του θεατρικού του παραλογισμού.

Administrator


Δεν παραβίασα κανέναν κανονισμό στο mystica.gr και το γνωρίζετε αυτό. Αυτά είναι για το "φαίνεσθε". Παραβίασα το δικαίωμα που έχετε στο να σας αποκαλύπτονται οι λόγοι που πράττει κάποιος. Είμαι σε μια Αγορά. Η Αγορά αυτή, από κάποιους φτιάχτηκε, σε κάποιους ανήκει. Εγώ είμαι μέλος αυτής της αγοράς. Συμφωνώ όταν αποστέλω την αίτηση εγγραφής μου στην Αγορά. Συνεπώς, όλες οι ένεργειές μου, τίθονται υπό τον "μηχανισμό ελέγχου" αυτής της Αγοράς. Δίνω λόγο για τις πράξεις μου. Όχι για όλες όμως. Αν οι πράξεις μου είναι "καλές", δεν έχω να δώσω λόγο για τίποτε. Δίνω λόγο, απολογούμαι δηλ. μόνο για τις "κακές" μου πράξεις. Κι αυτό, το δικαίωμα της απολογίας, αφ' ενός το έχω εγώ (είναι δικό μου δηλ. και το διαχειρίζομαι όπως θέλω, είτε προβαίνω σε κάποιου είδους απολογία, είτε όχι) , αφ' ετέρου όμως είναι υποχρέωση των υπευθύνων να το εκμαιεύσουν απο μένα. Και ο λόγος που είναι υποχρέωση είναι αυτός :

«τον Deva γιατί τον αφήνεις και μένα όχι ;»


... για να αποφευχθεί αυτή η ερώτηση, που πιθανώς να τους φέρει σε "δύσκολη" θέση. Και κανένας δεν θέλει να φέρει τον εαυτό του σε δύσκολη θέση από μόνος του. Γιατί να το κάνουν οι συντονιστές δηλ ?

Αυτό, το τελευταίο, η υποχρέωση δηλ. της εκμαίευσης του λόγου από τον "παραβάτη", υπάρχει ως δημοκρατική αρχή σε όλους τους "πολιτισμένους" λαούς, αλλά ορίζεται από την ικανότητα του εκάστοτε υπεύθυνου. Η υποχρέωση υπάρχει σε όλους τους "αρμόδιους" σε κάποιον χώρο. Έχουν χρέος (εν ονόματι της Δημοκρατίας δηλ.) να το κάνουν αλλά οι περισσότεροι αδυνατούν στο να το επιτύχουν και φοβούνται να το προσπαθήσουν καν. Στην πραγματικότητα αυτή η ικανότητα προκύπτει από την αυτογνωσία του καθενός. Από το πόσο καλά ξέρει ο ίδιος τον εαυτό του και κατά συνέπεια - ως επέκταση - και το πόσο καλά ξέρει τους άλλους.

Και λέει ο Ramoglou :

Σαν το τίποτα που μου κρατάει τόσα χρόνια συντροφιά σε στιγμές δικές μου...


Αυτό είναι αυτογνωσία υψηλού επιπέδου. Χαμηλής πτώσης δηλ. στα έγκατα του "εγώ". Και η χρήση της, οφελεί αφ' ενός τον ίδιο τον φορέα, αφ' ετέρου (αν ο φόρεας είναι σε υπέυθυνη θέση όπως είναι ο Ramoglou εδώ στο mystica.gr) οφελεί τον "παραβάτη" στο να αρχίσει να αποκαλύπτει τους λόγους της "παράβασής" του. Είναι τέχνη δηλ. Χάρισμα, πείτε το όπως θέλετε. Αντίληψη της ματαιότητας, αλλά ουσιαστικά, "λαβή Λόγου" για τον "παραβάτη".

Κάποιος έχει την ικανότητα - μιλώ σ' αυτόν τώρα, σ' εσένα δηλ. Ramoglou - κάποιος άλλος, δεν το έχει. Παραβίασα λοιπόν τις δικές σας "προσδοκίες" ή παραβίασα το δικαίωμά σας να λαμβάνεται απαντήσεις. Αυτό είναι βαρύ, δεν είναι απλό. Κανένας δεν έχει το δικαίωμα να στερεί την απάντηση που αναμένει ο ερωτών. Είναι σαν να του στερεί την τροφή. Σαν να του παίρνει την μπουκιά απ' το στόμα. Αυτό ήταν το "λάθος" μου και η όποια "παρανομία" μου. Και βάζω την λέξη "λάθος" σε εισαγωγικά, γιατί δεν μπορεί να εννοηθεί από κανέναν άνθρωπο το συνειδητό λάθος. Στην ουσία δεν υπάρχει. Υπάρχει στην γραφή, στον λόγο, ή σε καταστάσεις "δύσκολης επικοινωνίας" όπως είναι αυτές που λες :

γιατί εδώ δεν μπορούμε να κοιτάζουμε στα μάτια τον άλλο και να μη χρειαστεί να μιλήσουμε, γιατί εδώ δε μπορώ να δω αυτό το δάκρυ που έγραψε η κάμερα, γιατί εδώ για να σε νιώσω πρέπει να σε διαβάσω


αλλά στην Ύπαρξη (για να μην ξεφεύγω και από το θέμα), δεν υπάρχει.

Έχω όμως και μια δικαιολογία - που την λέω όχι για να παραπονεθώ, αλλά για να καταγραφεί εδώ, στο mystica.gr - για αυτό το "σανίδι του θεατρικού μου παραλογισμού".

Κανένας, ποτέ και καμία φόρα, δεν με ρώτησε τι είναι αυτό το σανίδι. Κανένας δεν ενδιαφέρθηκε γιατί τα λέει όλα αυτά ο Deva. Γιατί γράφει όπως γράφει ? Τι θέλει να πει ? Γιατί λέει "γίνε και 'συ μύστης, μπορείς!"? Γιατί χλευάζει - αν χλευάζει - ? Γιατί προσβάλει - αν προσβάλει ? Γιατί μιλάει όπως μιλάει ? Γιατί την μια "ευχαριστεί" το πλήθος & την άλλη το "σταυρώνει" ? Τι πραγματικά κρύβει αυτός ο "παραλογισμός" του ? Γιατί ρωτά ? Γιατί συνέχεια ρωτά ? Κανένας, ποτέ και καμία φορά, δεν με ρώτησε "τι εννοείς ρε μεγάλε" ? Τι λες ? Κανένας δεν είπε "ρε Deva είμαι και λίγο μπούφος, τι είναι αυτά που λες ? Τι είναι αυτά που κάνεις ? Κι αν υπάρχει ένας που με ρώτησε, δεν αρκέστηκε στην απάντησή μου. Ήθελε κι άλλα, ήθελε περισσότερα απο μένα. Αγνοούσε ο ανόητος, πως εγώ δεν βρίσκομαι κοντά σας για να σας "δώσω περισσότερα", αλλά για σας "πάρω ακόμη και αυτά που έχετε". Τρέξατε και συμπεράνατε για μένα, τα πιο απίθανα πράγματα! Πως είμαι τρελός, πως παίρνω χάπια, πως κάνω απόπειρες αυτοκτονίας. Που είναι μια προσπάθεια κατανόησης του Λόγου του Deva ? Δείξτε μου και θα υποκλιθώ μπροστά σας! "Κάνω απόπειρες αυτοκτονίας", έτσι δεν λέτε ? Ε, πάρτε μια φωτογραφία. "Ναπολέων" δεν με λέτε ? Ε, θα εμφανιστώ κι εγώ σαν Ναπολέων! "Κρίμα το παιδί" δεν λέτε ? Ε, την επόμενη φορά που θα με δείτε, θα σας κάνω να με λυπηθείτε! Θα σας επιβεβαιώσω σε όλα τα συμπεράσματά σας. Έτσι, να δικαιωθείτε και να μ' αφήσετε όπως λέει ο Πάνου "ας τον τρελό στην τρέλα του", στην ησυχία μου. Και από μέσα μου, θα γελάω μαζί σας και εγώ θα είμαι αυτός που θα σας λυπάται για την αυταπάτη σας. Να σταματήσουν και αυτές οι μπούρδες σας περί "ενεργειακών επιθέσεων". Τις έχω γραμμένες εγώ αυτές. Δεν μου κάνουν τίποτε. Πάρ' τε το χαμπάρι ταμπουρωμένοι μου! Διαχειρίζομαι με τέτοιον τρόπο την ενέργεια που ούτε καν το έχετε φανταστεί ποτέ σας ! Και ξέρετε ποιο είναι το μυστικό μου ρε τραγικοηλίθιοι ? Πως ούτε κι εγώ γνωρίζω ΠΩΣ το κάνω !!! Τέλος πάντων. (Αυτά που λέω τώρα, δεν είναι για το mystica.gr και συγχωρήστε μου την όποια ... αγανάκτηση διαφαίνεται εδώ. Αγνοήστε τα, εσείς, του Mystica.gr. Αλλά αφήστε τα, να τα βλέπουν! Θα μου πείτε "χρησιμοποιώ" το mystica.gr. Ε, ουδόλως γίνεται εδώ, σκοπίμως δεν αποκαλύπτω την ταυτότητα αυτών για τους οποίους μιλάω τώρα.)

Δεν ξέρω.

Η πρότασή μου είναι η εξής : Αφήστε το θέμα να υπάρχει ως έχει. Αφήστε τα μέλη να γράψουν για την Ύπαρξη, να μιλήσουν για την Ύπαρξη, χωρίς να πουν ... τίποτε.

Μυστήριο ε ? Γίνεται ποτέ αυτό ? Ε, το φόρουμ λέγεται "Mystica.gr", μπορεί να το κάνει. Όνομα και πράμα δηλ. Αν αφήσετε το θέμα και μένα να πω, ότι θέλω να πω, από μόνος μου, το mystica.gr θα επιβεβαιώνει τον τίτλο του. Σε όλα τα θέματα του mystica.gr γίνεται διάλογος. Ε, εδώ, στο "Δεν είναι εδώ Βαλκάνια!", ΔΕΝ θα γίνεται διάλογος. Εδώ, θα λέμε και κλαίμε όπως ο Ψαραντώνης. Εδώ θα υπάρξει η εξαίρεση. Η μοναδική εξαίρεση. Και όπως γνωρίζετε πιθανόν, οι εξαιρέσεις υπάρχουν για να επιβεβαιώνουν τους κανόνες. Το θέμα θα είναι η επιβεβαίωση των κανόνων, των κανονισμών του Mystica.gr. Οι κανονισμοί σας έτσι, θα αποκτήσουν την δύναμη του Συνολικού, θα καλύπτουν και τον διάλογο και τον "μη - διάλογο". Και την ομιλία και την σιωπή. Και το "τίποτε" και το "κάτι". Θέλετε να το συντονίζω εγώ ? Κανένα πρόβλημα. Θέλετε εσείς ? Πάλι κανένα πρόβλημα. Ό,τι θέλετε.

Αυτή είναι η πρότασή μου. Και ίσως τώρα κάποιοι πουν πως ο Deva θέλει πάλι κάτι "κακό" να κάνει. Ίσως δουν αυτήν την πρόταση ως προσπάθεια "αλλαγής πλεύσης" του "ως τώρα" τρόπου λειτουργίας του Mystica.gr. Ό,τι θέλουν θα πουν. Ας πουν.

Δεν μπορώ να σας πείσω για το καλοπροαίρετο των προθέσεών μου. Ο χρόνος όμως μπορεί.

Αυτή είναι η θέση μου. H μία δηλ. Η άλλη είναι αυτή που κάθομαι τώρα και πίνω τον καφέ μου. :)

Να ξέρεις όμως φίλε ένα πράγμα, η δυσκολότερη στιγμή για ένα συντονιστή είναι όταν πρέπει να κλειδώσει είτε ένα θέμα, είτε ένα λογαριασμό χρήστη. Εσύ λες ότι το κάνει με χαρά ;


Εξαρτάται για ποιον συντονιστή. Υπάρχουν κάποιοι που πραγματικά στενοχωριούνται. Υπάρχουν και άλλοι, που δεν νοιάζονται ...

Περιμένω τις απαντήσεις σας, τις θέσεις σας, τις σκέψεις σας και ότι άλλο έχετε ευχαρίστηση δηλ. (ως ελεήμων) :) & σας ευχαριστώ.


Καλό βράδυ & Καλό ξημέρωμα,
Π.Β Deva Parinito
Έγινε, τα λέμε...

Δημήτριος
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Απρ 10, 2006 6:16 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Δημήτριος » Τετ Μάιος 10, 2006 8:57 pm

-











.

Παύλος Β. / Peter_Pan
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 6:32 am

Δημοσίευσηαπό Παύλος Β. / Peter_Pan » Τετ Μάιος 10, 2006 9:59 pm

Ανάπαυση...

[center]Εξομολογητικά Σενάρια
(Μαμ, κακά και νάνι, για τους Παπάδες της ενορίας και τους καντηλανάφτες τους)[/center]

Στην τωρινή μου ενσάρκωση - σ' αυτήν που βλέπω δηλ. στον καθρέφτη της τουαλέττας μου κάθε πρωί και που μετράει 31 καλοκαίρια - συνάντησα - ως στιγμής - έναν μονάχα άνθρωπο, μοναδικό στο είδος του, στον οποίο δώθηκε το δικαίωμα να μπορεί να κάνει "κάτι" σε μένα, να μπορεί να κάνει "κάτι" για μένα. Το δικαίωμα αυτό παραχωρήθηκε αυτοβούλως & αυτόφορα από την Αυτού Μεγαλειότης Αγάπη και κουβέντα δεν είπα γι' αυτό. Του δώθηκε επιπλέον η χαρά του respect μου, η αλμύρα από ένα δάκρυ, η Πίστη ενός υπηρέτη δύο αφεντάδων και η ευκαιρία να ξελασπώσει ό,τι πιθανόν να βαλτώνει στον βούρκο της αναξιότητάς μου.

Από αυτήν την στιγμή και μετά, δηλώνω απεριφράστως, πως ότι πήρε αυτός ο άνθρωπος, βρίσκομαι τώρα στην ευχάριστη θέση να διαπιστώνω πως αφαιρείται. Το περίεργο είναι πως και πάλι, η άρση του δικαιώματος γίνεται αυτοβούλως και αυτόφορα, από την ίδια την Αγάπη. Συνεπώς, που να 'βρω λόγια να μιλήσω :?: Που να 'βρω δρόμο να σταθώ :?: Που να 'βρω Γη να ξαποστάσω και που κρεβάτι να στρωθώ :?: (ως στιγμής)

Λέκα νος, (στα αλλόθρησκα Βαλκανικά)

Deva Parinito
Έγινε, τα λέμε...

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τετ Μάιος 10, 2006 11:36 pm

Είναι χρόνια που διασταυρώνονται τα λόγια μας, σκληρά πολλάκις, αλλά πάντα είχαν νόημα, ανάτρεξε και θα δεις.

Δεν λυπάμαι κανέναν για τις επιλογές του, απλά τον παρατηρώ, όσο μπορώ και όσο θέλω, ίσως για να μάθω το δικό μου εαυτό καλύτερα.
Πάρε αυτό που ζητάς και κάνε δική σου αυτή τη γωνιά, όχι για να αποδείξεις κάτι, όχι γιατί υπάρχει κάποιος λόγος, απλά και μόνο γιατί το ζήτησες.

Δικό σου λοιπόν το πέταγμα Peter Pan … δική σου και αυτή η Neverland.






Υ.Γ. Μια χαρά τα είπες, ειδικά στα λόγια πίσω από τις λέξεις.
Εικόνα

Παύλος Β. / Peter_Pan
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 6:32 am

Δημοσίευσηαπό Παύλος Β. / Peter_Pan » Πέμ Μάιος 11, 2006 7:11 am

Περί Κανόνων...

[center]Τούτος ο Κανόνας με το κανόνακι

αν δεν είχε λόγο χαρισμένο, θα 'τανε ψωμί σκουληκιασμένο.


Κανονάκι, κανονάκι, Δεν Υπάρχει Ορόσημο,

κόβονται τα γόνατά μου, στο τρελό της δωσίμο.

Είν' η Χάρη που μας παίρνει, Σκάει κι Απογειώνεται,

βρίσκει την καινούργια βία και Ξανασαρκώνεται!


Καλημέρα![/center]



Eυχαριστώ,
Deva Parinito
Έγινε, τα λέμε...

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Πέμ Μάιος 11, 2006 9:58 am

Αγαπητέ Peter_Pan

Αρχικά να σου επιβεβαιώσω πως πράγματι συμφωνώ με την διαφορετικότητα του καθενός, όπως πολύ καλά κατάλαβες.

Επίσης θα ήθελα να σου πω, πως είναι προς τιμήν σου να παραδέχεσαι τυχόν λάθη, παρά τον ιδιόμορφο τρόπο που το εκφράζεις. Αυτό είναι δείγμα πως μπορείς να μάθεις μέσα από αυτά όπως φυσικά είναι και το ζητούμενο για όλους μας.

Αναφέρεσαι σε κάποιο σημείο για εμπάθεια προς το πρόσωπο σου.
Θα ήθελα να σου πω, πως εκ μέρους του mystica δεν υπάρχει καμία προσωπική εμπάθεια.

Συμφωνήσαμε παραπάνω στην διαφορετικότητα του καθενός.
Όταν όμως κινούνται σε έναν χώρο πολλοί διαφορετικοί, για να μπορέσει να υπάρξει αρμονία στο χώρο θα πρέπει να τηρηθούν οι κανόνες αυτού από όλους και αυτή η διαφορετικότητα να γίνει λίγο πιο ελαστική.
Έτσι προκειμένου να κατανοήσουν όλοι όσοι διαβάζουν, το τι θες να πεις με τον τρόπο που χρησιμοποιείς θεωρώ σκόπιμο να το εξηγήσεις λιγάκι – όπως ήδη έκανες.

Το να μας αποκαλύπτεται το γιατί κάποιος πράττει κάτι, το οποίο δεν ανήκει στην κατηγορία του σύνηθες, είναι κάτι που βοηθάει στο να μην χαρακτηριστεί αρνητικά, αλλά να βάλει τον καθένα να αναρωτηθεί πραγματικά το τι θέλει να μας πει κάποιος πίσω από τις λέξεις.

Τέλος όσον αφορά την διαγραφή μελών κλπ. θα ήθελα να πως, πως αυτό που εμείς οραματιστήκαμε είναι ένας χώρος με μέλη ποιοτικά και όχι ένα τσιφλίκι που θα επιβάλαμε την εξουσία χωρίς νόημα.

Καλή συνέχεια λοιπόν τώρα που θεωρώ το τοπίο πιο ξεκάθαρο και
την καλημέρα μου σε όλους σας.
Εικόνα
Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

Παύλος Β. / Peter_Pan
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 6:32 am

Δημοσίευσηαπό Παύλος Β. / Peter_Pan » Πέμ Μάιος 11, 2006 11:17 am

Μια φορά κι έναν καιρό, ήταν ένας κότσιφας. Απέκτησε φωλιά και κοτσιφόπουλα και τόσο πολύ περήφανος αισθάνθηκε, που κάθησε σ ' ένα κλαρί, καμαρωτός, καμαρωτός.

Έρχονται τότε όλα τα πουλιά του δάσους. Αηδόνια, μπεκάτσες, τσίχλες, περιστέρια, τσαλαπετεινοί και παγόνια, από μακρυά τον βλέπουν κι από κοντά του λένε :

- Γεια σου Σταύρο!

- Μμ! Δεν με λένε Σταύρο! Μόν' με λένε Σταύρο και κυρ-Σταύρο και αφέντη τσουτσουλομύτη!

Άλλαζει όμως ο καιρός, έρχονται βροχές, πάει η φωλιά, παν' τα κοτσιφόπουλα, πήγε και κάθησε πάλι στο κλαρί ο κότσιφας ... μονάχος.

Έρχονται τότε όλα τα πουλιά του δάσους. Αηδόνια, μπεκάτσες, τσίχλες, περιστέρια, τσαλαπετεινοί και παγόνια, από μακρυά τον βλέπουν κι από κοντά του λένε :

- Γεια σου Σταύρο και κυρ - Σταύρο και αφέντη τσουτσουλομύτη!

- Δεν με λένε Σταύρο και κυρ - Σταύρο και αφέντη τσουτσουλομύτη. Μόν ' Σταύρο με λένε, μόν' Σταύρο ...


Διονύσης Σαββόπουλος



[center]

Κανονάκι, κανονάκι, Δεν Υπάρχει Ορόσημο,

κόβονται τα γόνατά μου, στο τρελό της δώσιμο.

Είν' η Χάρη που μας παίρνει, Σκάει κι Απογειώνεται,

βρίσκει την καινούργια βία και Ξανασαρκώνεται! [/center]



Θα επανέλθω. Ευχαριστώ και πάλι.
Deva Parinito
Έγινε, τα λέμε...

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Πέμ Μάιος 11, 2006 3:45 pm

Όταν ο άνθρωπος καταλάβει την πραγματική του αξία και μπορέσει να σταθεί στο ύψος του με ταπεινότητα τότε θα έχει κάνει ένα βήμα....
Εικόνα

Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Πέμ Μάιος 11, 2006 4:33 pm

Γεια σου Deva
.
Αφού ζητάς απόψεις και αφού παραδέχεσαι ότι << Κανένας δεν έχει το δικαίωμα να στερεί την απάντηση που αναμένει ο ερωτών>> θα ήθελα να μάθω γιατί αφού την απάντηση την ξέρεις ΗΔΗ, θέλεις να σου την πει κάποιος άλλος?

Και για να διευκολύνω την συζήτηση πάμε με το σύστημα πολλαπλών επιλογών.

1] Θέλεις επιβεβαίωση?
2] Θέλεις να την μεταδώσεις δια της ατόπου απαγωγής?
3] Θέλεις να την εκμαιεύσεις?
4] Θέλεις μια ωραία φιλοσοφική κουβέντα προς τέρψιν των αυτιών σου και της τάσης διδασκαλίας που θες να εκτονώσεις?
5] Κάτι άλλο…

Αν όμως θέλεις κάτι άλλο ή όλα αυτά μαζί, την στιγμή, που όπως λες

>|<>QBB<
Peter_Pan έγραψε:κανένας, μα κανένας όμως, δεν υπάρχει στο Σύμπαν που να μπορεί να ακολουθήσει τον τρόπο επικοινωνίας τον δικό μου.


πως περιμένεις εμείς οι κοινοί θνητοί να σε αντιληφθούμε?


Κανένας, ποτέ και καμία φορά, δεν με ρώτησε "τι εννοείς ρε μεγάλε" ? Τι λες ? Κανένας δεν είπε "ρε Deva είμαι και λίγο μπούφος, τι είναι αυτά που λες ? Τι είναι αυτά που κάνεις ? Κι αν υπάρχει ένας που με ρώτησε, δεν αρκέστηκε στην απάντησή μου.



Να που βρέθηκε ένας και στο λέει.
Λοιπόν εξήγησε σε παρακαλώ την ακολουθούσα παράθεση, γιατί το δικό μου ‘’ αίσθημα ‘’ έχει σοκαριστεί από αυτό που αντιλαμβάνεται [ αν και το ήξερε ήδη] και αναρωτιέται….<< τότε προς τι >> ?


προσπάθειά μου είναι να αντιληφθεί ο αναγνώστης τον επαναπροσδιορισμό των εννοιών που δημιουργούνται από μία Άρνηση σε συνδιασμό με την "απλοϊκή", φυσική & σιωπηλή Ύπαρξη. Η αντίληψη του αναγνώστη που τίθεται υπό της δικαιοδοσίας του κειμένου μου, δεν αφορά μονάχα τον απλό αναγνωστικό του περιορισμό, αλλά επεκτείνεται σ' αυτό που ονομάζουμε "αίσθημα" και το νόημα των όσων γράφονται εδώ, στοχεύει - κατά κύριο λόγο - στο συναισθηματικό κέντρο ενός ανθρώπου



Με αγάπη, κατανόηση, αναζήτηση όσο πιο κοντά στον δικό σου τρόπο γίνεται..
Εικόνα

Δημήτριος
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Απρ 10, 2006 6:16 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Δημήτριος » Πέμ Μάιος 11, 2006 10:20 pm

Eίναι φορές που το συναίσθημα ξεπερνά την λογική, που ακούγεται πιο δυνατό και δεν είναι εύκολο να εξηγηθεί και να αναλυθεί. Παρακολουθόντας την κουβέντα αισθάνθηκα και «μπούφος» και έξυπνος.
Αν και κατανοώ την υποχρέωσή μου να μάθω, έστω και αν χρησιμοποιήσω τσιγκέλι, προτίμησα την σιωπή γιατί περισσότερα κατάλαβα νιώθοντας παρά διαβάζοντας, και από τον Deva και από τον Ramoglou –και τους ευχαριστώ για αυτό.
Η απορία που μου μένει έχει να κάνει με την «άσκηση εξουσίας χωρίς νόημα» που ανέφερε η Ladyhawk. Η άσκηση βίας (γιατί αυτό είναι η οποιαδήποτε εξουσία όπως και αν εξασκείται) θεωρητικά τουλάχιστον δεν συνάδει με τις προοπτικές που διαμορφώνονται στον παρόντα χώρο, είτε είναι με νόημα είτε χωρίς. Θεωρητικά πάντα, τα μέλη της Αγοράς, από ό,τι έχω καταλάβει από την επτάμηνη παρακολούθηση των συζητήσεων και των αντιπαραθέσεων (που ενίοτε φθάνουν σε σημείο που από κάποιους να ορίζονται ως ανάρμοστες), έχουν ως βασικό τους χαρακτηριστικό την ευγένεια, την καλή προαίρεση και την διάθεση να αναδείξουν όχι την δική τους αλήθεια αλλά να συνεισφέρουν στην αναζήτηση της αλήθειας, έστω και με τραχύ τρόπο ενίοτε.
Ζητώ εκ των προτέρων συγγνώμη αν παρανόησα γενικά ή και ειδικά, το ζήτημα της ελευθερίας όμως θεωρώ ότι είναι θεμελιώδες και πρέπει να αναδεικνύεται.
Στο κάτω κάτω, αν δεν μας αρέσει κάτι μπορούμε κάλλιστα να το αγνοήσουμε και να εκπέσει μέσα από την γενική απαξίωση...

Παύλος Β. / Peter_Pan
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 6:32 am

Δημοσίευσηαπό Παύλος Β. / Peter_Pan » Παρ Μάιος 12, 2006 7:03 am

:)

>|<>QBB<[center]"Απλό που είναι τελικά… θεέ και κύριε… Είναι μπροστά μας συνέχεια και εμείς παίζουμε μαζί του το κρυφτό…"
NEHEMAUT[/center]

[center]Είμαι πάνω στον Άγιο, σαν σιωπηλό ναυάγιο,

πατάω στην Προσευχή Του,, ώσπου να βγει η ψυχή Του,

να φτάσει ως το χώμα, όπου γυρνάς ακόμα,

τρελή* είσ' απ' το σκοτάδι, λάμπεις μέσα στον Άδη![/center]



Από τα βάθη της μαύρης τρύπας που λέγεται "αγωνία", μια καλημέρα έτοιμη να κάνει σμπαράλια τις φωνητικές μου χορδές :

[center]Καλημέρα Αδέλφια ![/center]

Deva Parinito.

* Ο χαρακτηρισμός αναφέρεται στην Ύπαρξη.
Έγινε, τα λέμε...

Δημήτριος
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Απρ 10, 2006 6:16 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Δημήτριος » Παρ Μάιος 12, 2006 7:10 am

Καλημέρα :D

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Παρ Μάιος 12, 2006 8:15 am

>|<>QBB<
Peter_Pan έγραψε: Η δουλειά γίνεται από το νοητικό ως επί το πλείστον.

Φυσικά, αυτό δεν το έχει μελετήσει κανείς, γιατί "περνάει" στο συναισθηματικό του, πολύ "ομαλά" και δεν το καταλαβαίνει

Στον προφορικό μου λόγο όμως, δεν έχω εργαστεί και πολύ πάνω σ' αυτό και ορισμένες φορές το συναισθηματικό μου, λειτουργεί εις βάρος του νοητικού, δηλ. πιάνω πολλές φορές τον εαυτό μου να είναι περισσότερος εκφραστικός απ' ότι ο ίδιος θα ήθελα. Είναι αυτό που λέμε "ε, είναι εκφραστικός ο άνθρωπος, εκδηλωτικός δηλ." Ευτυχώς, δεν λειτουργεί και πολύ εις βάρος και κουτσά - στραβά τα καταφέρνω δηλ. στο να μην παρεξηγηθώ. Τέλος πάντων, άσχετο αυτό το τελευταίο.

Έλεγα λοιπόν πως το συναισθηματικό μας δεν λειτουργεί σωστά, και αυτό είναι πολύ εύκολο να το καταλάβει κανείς, γιατί από το κέντρο λείπουν αισθήσεις, όπως είναι η ακοή & η όραση.


Θέλεις να μάθεις τον δικό μου τρόπο ?



Καλημέρα σε όλους.

Απάντηση στο μέλος Peter Pan.

Αρχίζω με μια επισήμανση η οποία θεωρώ ότι είναι σημαντική εφ’ όσον θέλουμε να σεβόμαστε τους κανόνες του παρόντος φόρουμ, τον εαυτό μας και τα μέλη με τα οποία συνομιλούμε.

Οι διάλογοι μας και όλων των άλλων επάνω στα θέματα που επιθυμώ να εξετάσουμε, αν τελικά συνεχιστούν, πρέπει να πραγματοποιηθούν στο παρόν θέμα ή σε άλλο που εσύ θα ανοίξεις όπου νομίζεις [ μιας και το όλο θέμα άπτεται και του Λαβύρινθου σκέψεων και της εξερεύνησης της ψυχής], και όχι στο Θέμα του αγαπητού Epsylon, το οποίο αναλύει τις απόψεις με άλλη μέθοδο και αυτό το ορίζει εκείνος ως θεματοθέτης.

Τοποθέτησα κάποιες προτάσεις σου σε παραθέσεις θέλοντας να αναφέρω ότι συμφωνώ με αυτές αλλά έχω κάποιες ανησυχίες με το κατά πόσο αυτός ο τρόπος συμπεριφοράς μας, βοηθάει τελικά στην όλη εξέλιξή μας ως ανθρώπους σε όλα τα επίπεδα και όχι μόνο στην εξάσκηση συγγραφής εκθέσεων.

Πιστεύω ότι αν γνωρίζαμε με ποιόν μιλάμε με περισσότερη ακρίβεια και με την χρήση και των δύο κέντρων, πολλά θα άλλαζαν και εκεί θα εμφανιζόταν και η αλήθεια την οποία αναζητάμε..


Επίσης είμαι της άποψης ότι ακόμη και αν απουσιάζουν οι γνωστές αισθήσεις από την επικοινωνία μέσω ενός γραπτού κειμένου, ο λόγος από μόνος του εχει μια δυναμική που αντιλαμβάνεται ένα ευ- αισθητο άτομο.

Αν χρησιμοποιήσουμε τον νου και κατόπιν '' δούμε '' από κάτω με την καρδιά ή την διαίσθηση αν θέλεις, μπορούμε να κατανοήσουμε ορισμένα πράγματα για τον συγγραφέα και το πώς σκέπτεται και αισθάνεται.[ ΛΙΓΑ αλλά υπάρχουν]


ΔΕΝ θέλω να μάθω τον ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΤΡΟΠΟ. Θέλω να ''δω'' τον δικό μου και γι’ αυτό θέτω κατά καιρούς τον εαυτό μου σε πείραμα συνειδητά και όσο περισσότερο ελεγχόμενα μπορώ.

Σε αυτή μου την προσπάθεια, ανταλλάσσω απόψεις και βιώματα με όποιον θεωρώ κατάλληλο γι΄αυτό τον στόχο.

Και τώρα αγαπητέ Ντέβα άνοιξε το γραμματοκιβώτιο σου….

Με εκτίμηση.
Εικόνα


Επιστροφή σε “- ΛΑΒΥΡΙΝΘΟΣ ΣΚΕΨΕΩΝ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες