Δεν είναι εδώ Βαλκάνια! (Ύπαρξη)

Ζητήματα εσωτερικού προβληματισμού, τα οποία αναζητούν το μίτο της Αριάδνης μέσα στους δαιδάλους του νου και τις ανεξερεύνητες δυνατότητες της ψυχής.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

qubit
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 29, 2005 4:01 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό qubit » Πέμ Ιουν 01, 2006 12:43 pm

Γειά σου λοιπόν και σένα NEHEMAUT
Δεν θ' αρχίσω να λέω για την ποιητικότητα και τη μουσικότητα των μαθηματικών- θα ήταν κοινότοπο και ίσως βαρετό. Ας πούμε λοιπόν ότι τα μαθηματικά είναι μιά άλλη γλώσσα και η χρήση της είναι θέμα γούστου. Εμένα, μου πάνε (ώρες- ώρες... :) )
Οσο για την ερώτησή μου, ήταν μιά επέκταση στο ερώτημα του παιδιού και δεν είναι ρητορική, αλλά πραγματική απορία.
Αν ο τελικός σκοπός είναι να επανενωθεί η ψυχή με την πηγή της, προς τί τότε όλη αυτή η ταλαιπωρία;
Οπως κι αν έχει πάντως, αυτό το "έτσι κι αλλιώς ξαναφυτρώνουν", μου άρεσε πολύ (Δεν αναφέρομαι στη μετενσάρκωση). Εντάξει, εσύ γράφεις ποιήματα !!! Νάσαι καλά ...

Παύλος Β. / Peter_Pan
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 6:32 am

Δημοσίευσηαπό Παύλος Β. / Peter_Pan » Πέμ Ιουν 01, 2006 1:41 pm

Αν ο τελικός σκοπός είναι να επανενωθεί η ψυχή με την πηγή της, προς τί τότε όλη αυτή η ταλαιπωρία :?:


[center] :)

Τα μάρμαρα στο φως αντιφεγγίζουν
σε ποιο ταξίδι σ' έχω ξαναδεί ?
Τυφλά πουλιά το τζάμι μου ραμφίζουν
το πλένει στα φανάρια ένα παιδί

Κι ένας τελάλης σ' έρημη πλατεία
τριάντα χρόνια ψάχνει την αιτία


Στους δρόμους καβαλάρηδες καλπάζουν
και κυνηγούν τ' αδέσποτα σκυλιά
και οι νοικοκυραίοι που τρομάζουν
ξορκίζουν μ' αγιασμό τον σατανά

Δεν είν' εδώ Βαλκάνια, σου το 'πα
εδώ είναι παίξε γέλασε και σώπα


Φυσάει ένας αέρας που σαρώνει
μα εγώ μ' ένα τραγούδι αλλοτινό
στου δρόμου το λιοπύρι και το χιόνι
αγύριστο κεφάλι θα γυρνώ

Στα Χέρια Σας, αφήνω το τιμόνι
κι η πιο μεγάλη νύχτα ξημερώνει...


:) [/center]

Καλό μήνα & καλό απόγευμα ... ψυχές μου!

Deva Parinito
Έγινε, τα λέμε...

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Πέμ Ιουν 01, 2006 1:56 pm

>|<>QBB<
qubit έγραψε:Αν ο τελικός σκοπός είναι να επανενωθεί η ψυχή με την πηγή της, προς τί τότε όλη αυτή η ταλαιπωρία;


qubit Δεν ξέρω, αλλά :D και για την ώρα αρκούμαι σε αυτό

>|<>QBB<
Peter_Pan έγραψε:Δεν είν' εδώ Βαλκάνια, σου το 'πα
εδώ είναι παίξε γέλασε και σώπα
¨

Σόρυ Ντεβα για την κλοπή :wink:

Α! Και μην λές οτι γράφω ποήματα γιατί αν υπάρχει κανένας ποητής εδώ
θα αυτομαδήσει τα φτερά του....
Απλώς κατά την άποψη μου η απάντηση στο αόροτο και αόριστο μπορεί να γίνει μόνο μέσα απο μια ποιητική διάθεση που ο καθένας την εκλαμβάνει κατά το δοκούν

Καλό απόγευμα σε όλους
Εικόνα

Παύλος Β. / Peter_Pan
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 6:32 am

Δημοσίευσηαπό Παύλος Β. / Peter_Pan » Πέμ Ιουν 01, 2006 2:39 pm

[center] :)

"Αν έχεις μπαστούνι, θα σου δώσω μπαστούνι.
Αν δεν έχεις μπαστούνι, θα σου αφαιρέσω το μπαστούνι."


Θα σας πω την λύση όταν μου υποδείξετε το πρόβλημα*

:) [/center]

Deva

*Προσοχή! Μην "κολλήσετε" για' ... θα τα βρείτε μπαστούνια! :D :D
Έγινε, τα λέμε...

qubit
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 29, 2005 4:01 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό qubit » Πέμ Ιουν 01, 2006 2:51 pm

Σ' αυτόν που έχει θα δοθεί και σ' αυτόν που δεν έχει, θ' αφαιρεθεί κι αυτό που έχει. Αυτό το είπε ο Χριστός, λένε οι Γραφές. Χωρίς να διευκρινίζουν όμως, αν αναφερόταν σε μπαστούνια ή σε φτερά και πούπουλα. :roll:

Παύλος Β. / Peter_Pan
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 6:32 am

Δημοσίευσηαπό Παύλος Β. / Peter_Pan » Πέμ Ιουν 01, 2006 3:04 pm

Σ' αυτόν που έχει θα δοθεί και σ' αυτόν που δεν έχει, θ' αφαιρεθεί κι αυτό που έχει. Αυτό το είπε ο Χριστός, λένε οι Γραφές. Χωρίς να διευκρινίζουν όμως, αν αναφερόταν σε μπαστούνια ή σε φτερά και πούπουλα.

qubit


Ο Χριστός ? Μα ...

[...] Αγνοούσε ο ανόητος, πως εγώ δεν βρίσκομαι κοντά σας για να σας "δώσω περισσότερα", αλλά για σας "πάρω ακόμη και αυτά που έχετε"[...]

Deva Parinito



Are you sure :?: :D

Μα τα μαύρα κορδόνια των στρίγκ ! Ώρες ώρες, η Ύπαρξη με περιμένει στα σκαλιά της εκκλησίας. Τι λέτε ? Να εμφανιστώ για τον γάμο :?: :D

Deva Parinito
Έγινε, τα λέμε...

qubit
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 29, 2005 4:01 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό qubit » Πέμ Ιουν 01, 2006 3:45 pm

>|<>QBB<
Peter_Pan έγραψε:"Αν έχεις μπαστούνι, θα σου δώσω μπαστούνι.
Αν δεν έχεις μπαστούνι, θα σου αφαιρέσω το μπαστούνι
."

Θα σας πω την λύση όταν μου υποδείξετε το πρόβλημα*

Deva



Deva, το βρήκα !!!
Λοιπόν, το πρόβλημα έχει να κάνει με το γκολφ.
Τίθεται δε, ως εξής:
Αν παίζεις γκολφ, έχεις μπαστούνι, αρα θα σου δώσω κι άλλο για να παίζεις πιό άνετα.
Αν δεν παίζεις γκολφ, θα σου αφαιρέσω κι αυτό το μπαστούνι που έχεις και το χρησιμοποιείς -άθλιε!- για να κυνηγάς τις κότες.
I'm sure. 8)

Παύλος Β. / Peter_Pan
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 6:32 am

Δημοσίευσηαπό Παύλος Β. / Peter_Pan » Πέμ Ιουν 01, 2006 3:55 pm

[center] :)

Never say sure for sure again*

:) [/center]

Deva Parinito

*Στα Αγγλικανικά
Έγινε, τα λέμε...

Παύλος Β. / Peter_Pan
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 6:32 am

Δημοσίευσηαπό Παύλος Β. / Peter_Pan » Παρ Ιουν 02, 2006 7:00 am

[center] :)

Σεληνόφως[/center]

Ο γερο-λύκος ανέβηκε στον λόφο κρατώντας μια μικρή ροζ καρδιά στα δόντια του. Ένα σχήμα εμφανίστηκε στο χιόνι - ένα μονοπάτι από τα χνάρια του και την ουρά του και σταγόνες αίμα σε χρώμα καραμέλας - και αυτό το σχήμα μπορούσες να το διαβάσεις σαν να ήταν παραμύθι, αν και η νύχτα ήταν πολύ κρύα για νεράιδες.

Πίσω από ένα κύμα από σύννεφα πετάχτηκε το φεγγάρι σαν σανίδα του σερφ. Ο λύκος έριξε μια προσεχτική ματιά δεξιά κι αριστερά, άφησε τον θησαυρό του σ' έναν πεσμένο κορμό δέντρου, ύψωσε το ρύγχος προς τον ουρανό, και μέσα από τα αλεξίπτωτα της ίδιας του της παγωμένης ανάσας, έβγαλε ένα αργόσυρτο ουρλιαχτό σαν σειρήνα σε ασθενοφόρο 6.000 ετών.

Ξαφνικά η σελήνη του απάντησε με ένα δικό της ουρλιαχτό.

Για πολλή ώρα ο λύκος είχε μείνει τόσο ακίνητος που θα μπορούσες να τον πάρεις για ομοίωμα από χαρτόνι σε είσοδο κινηματογράφου (η συνέχεια του Χορεύοντας με τους Λύκους, από την μεριά του λύκου). Οι τρίχες της ψωριασμένης του γούνας ήταν όρθιες σαν στρατιωτάκια. Τα μάτια του έγιναν ραδιενεργά. Η ανάσα του δεν φαινόταν πια. Το κουτσό πόδι του τον πονούσε. Άθελά του κατούρησε στο χιόνι, δίνοντας ένα νέο και ίσως όχι τόσο ευτυχισμένο τέλος στο παραμύθι που ήταν γραμμένο προηγουμένως εκεί. Ο γερο-λύκος περίμενε.

Όσο για την σελήνη, ήταν κι αυτή ακίνητη, ακουμπώντας στην κορυφή ενός συννέφου σαν βουτυρωμένο τηγάνι μέσα στο οποίο τηγανίζει το αυγό του ο Βίνσεντ Βαν Γκογκ.

Σιγά-σιγά η σεληνιακή σιωπή καθησύχασε τον λύκο, γιατί αν και ο ίδιος, όπως και οι πρόγονοί του πριν από αυτόν, είχε περάσει την ζωή του απευθύνοντας το ουρλιαχτό του στην πανσέληνο, ακόμη κι όταν ήταν κουτάβι, δεν περίμενε ούτε επιθυμούσε απάντηση. Αν υπήρχε κάποια απάντηση, ακουγόταν μέσα στο αίμα του, στο υγρό της σπονδυλικής του στήλης, στο λυκοχυμό του κορμιού του, όχι στα αφτιά. Οι λύκοι είναι αυτοί που ουρλιάζουν. Η σελήνη, για τα ζώα και τους ανθρώπους, θεωρείται βουβή.

Ήταν όμως ? Μήπως όλα αυτά τα χρόνια περίμενε απλώς υπομονετικά την κατάλληλη στιγμή για να ακουστεί ?

Ο λύκος προσπαθούσε τόσο έντονα να αντιληφθεί τι μπορεί να ήταν αυτό που έλυσε επιτέλους την γλώσσα της σελήνης, ώστε σχεδόν δεν αντιλήφθηκε τη μικρή στριγγή φωνή που ακούστηκε μερικά μόνο εκατοστά από την μύτη του.

"Λοιπόν", είπε η μικρή καρδιά, που στο μεταξύ είχε αρχίσει απαρατήρητη να χτυπάει πάλι, φουσκώνοντας σαν αυτο-διογκούμενη τσιχλόφουσκα, "τώρα που πήρες τα νέα, δεν νομίζεις ότι θα 'πρεπε να με γυρίσεις στο στήθος απ' όπου με άρπαξες?"

Αν και πεινασμένος και απορημένος, και παρ' όλο που η συνείδησή του ήταν τόσο καθαρή από ενοχές όσο το λουκάνικο μιας καλόγριας από μουστάρδα, ο γερο-λύκος συμμορφώθηκε κουρασμένα. Κατέβηκε κουτσαίνοντας την βουνοπλαγιά, πέρασε κάτω από την κλειδωμένη πύλη του χωριού, ανέβηκε ένα σωρό χιόνι και πέρασε αθόρυβα για δεύτερη φορά εκείνο το βράδυ από το μισάνοιχτο παράθυρο του ορφανοτροφείου.

Και το επόμενο πρωϊ η βάφτισή μου έγινε κανονικά σύμφωνα με το πρόγραμμα.

[center] :) [/center]

Καλημέρα σας,

Deva Parinito
Έγινε, τα λέμε...

Παύλος Β. / Peter_Pan
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 6:32 am

Δημοσίευσηαπό Παύλος Β. / Peter_Pan » Παρ Ιουν 02, 2006 7:44 am

:)

Δυτικά του Σατόρι

Το χαλάκι του διαλογισμού.
Είναι το άλογο του γιόγκι.
Ντέϊ μικρή μου γιόγκα.
Πρέπει να φτάσω στο
Ελ Σβησμένο Κερί
Πριν την δύση
...................ύση
.......................ύση
..........................ύση
..............................ύση
.................................ύση.

:)

Deva Parinito
Έγινε, τα λέμε...

dokimi
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 02, 2006 12:31 am

Δημοσίευσηαπό dokimi » Παρ Ιουν 02, 2006 4:15 pm

Α! ρε Ντεβα!!!....

Παύλος Β. / Peter_Pan
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 6:32 am

Δημοσίευσηαπό Παύλος Β. / Peter_Pan » Παρ Ιουν 02, 2006 7:16 pm

[center] :)

"Μα αν ενωθώ με τον θεό, θα είμαι μετά ελέυθερος να πετάω?"

Όταν έρχεται ο Θεός, το κεφάλι λάμπα, τα μάτια βρύσες, η καρδιά Πάσχα!

Έλα, χαμογέλασέ μου και δωσ' μου το χέρι σου! Όλα θα πάνε καλά. Μην φοβάσαι.

:)

Εικόνα[/center]

Deva Parinito
Έγινε, τα λέμε...

Παύλος Β. / Peter_Pan
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 6:32 am

Δημοσίευσηαπό Παύλος Β. / Peter_Pan » Παρ Ιουν 02, 2006 7:50 pm

[center] :)

"Δυο παιχνίδια σε ζορίζουν :

είν' ο Θάνατος κι η Αγάπη

παίξ' τα και τα δυο κι ας χάσεις,

θα 'βγει η ήττα σου απάτη!


Άϊντε μην φοβάσαι, που φοβάσαι!


φίλος με τον πόνο να 'σαι."
Μ. Ρασούλης[/center]
Έγινε, τα λέμε...

Παύλος Β. / Peter_Pan
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 6:32 am

Δημοσίευσηαπό Παύλος Β. / Peter_Pan » Σάβ Ιουν 03, 2006 12:19 pm

[center] :) [/center]
Είναι αδύνατον πλέον για μένα να μην "λερώσω" οποιαδήποτε σκέψη μου, φράση μου ή εκφραστική "πλάκα" μου με λίγο χιούμορ ή με την δυναμική της αρχαϊκής σατυρικότητας που διδάχθηκα από την ίδια την ζωή μου ως τώρα ή από την ίδια την παρατήρηση της ματαιότητάς μου.

Πολλές φορές αυτό παρερμηνεύεται από τους συνομιλητές μου ή τους αναγνώστες μου. Τι να πω ? Ας πρόσεχαν.

Αν όπως ισχυρίζεται ο Τέρενς Μακένα, ο κόσμος αποτελείται από την γλώσσα, ο συγγραφέας έχει υποχρέωση να αναβιώσει την περιέργεια των λεκτικών ακροβατισμών και να την παραδώσει "ξεδιάντρωπα", τσίτσιδη και ακατέργαστη στις νοητικές "μηχανές του κιμά" των αναγνωστών του.

Ξέρετε πολλούς που να μπορούν να το κάνουν αυτό ?

Δεν μπορώ να φανταστώ την ζωή μου χωρίς έρωτα. Δεν μπορώ επίσης να φανταστώ την γλώσσα μου άδεια από εκείνους τους μηχανισμούς της ερωτικής της διάθεσης. Η εκφραστικότητα των φράσεων που ενίοτε χρησιμοποιώ είναι επειδή το τσίγκλισμα της βελόνας του ξεβράκωτου Θεού είναι πολύ περισσότερο "αισθαντικό" στους δικούς μου γλωσσικούς αδένες. Ίσως.

Η ζωή μας είναι ερωτική. Θέλουμε δεν θέλουμε, η εμφάνιση του ερωτισμού - που δεν είναι απαραίτητο να εκφράζεται μέσα από την σεξουαλικότητα - γίνεται σε κάθε δευτερόλεπτο αισθητή και η "εσωτερική φλόγα" για την οποία γίνεται λόγος στον μυστικισμό εμπεριέχει οργιακές καταστάσεις Διονυσιακής μέθης και συνουσίας των πραγμάτων.

Συμφωνώ απολύτως λοιπόν με την στιχογραφία του Μπάρυ Γουάϊτ, του Χούλιο Ιγκλέσιας και του Γιαννάκη του Πάριου.*

[center] :) [/center]

Deva Parinito

* Α! και της Γλυκερίας!
Έγινε, τα λέμε...

lorenzo
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 08, 2005 12:44 am
Τοποθεσία: kriti

Δημοσίευσηαπό lorenzo » Κυρ Ιουν 04, 2006 11:26 am

Όλοι γνωρίζουμε λ.χ. τις σημασίες των λέξεων συμφωνώ, συμβαίνει, συγνώμη, συγχωρώ, συζητώ, συγκρίνω ή λέξεων όπως σύζυγος, συγχρωτίζομαι κ.τ.ό. Αν σταθούμε και τις αναλύσουμε γλωσσικά, μπορούμε σχετικά εύκολα να αναχθούμε και στις πρώτες τους έννοιες. Ετσι το συμ-φωνώ (από το σύμ-φωνος) σημαίνει αρχικά «εκφέρω ήχους μαζί και συγχρόνως με κάποιον», ήχους που είναι ομόηχοι, που συνηχούν, άρα «βρίσκομαι σε αρμονία, εναρμονίζομαι, συμπίπτω με κάποιον, συμφωνώ». Εξάλλου και τα γνωστά από τη γραμματική σύμφωνα δεν είναι παρά «οι φθόγγοι που συμ-φωνούνται, που προφέρονται μαζί με άλλους (τα φωνήεντα)», οι φθόγγοι δηλαδή που δεν υπάρχουν μόνοι τους στον λόγο. Αυτό που συμβαδίζει, που συνεμφανίζεται, που συμπίπτει με συγκεκριμένες συνθήκες (χρόνο, πρόσωπα, καταστάσεις) λέμε ότι συμ-βαίνει (συν + βαίνει). Κι αν καλέσεις κάποιον να δεχθεί να μοιρασθεί μαζί σου τη γνώμη σου για κάτι, να δείξει κατανόηση για κάτι «συγγνωστό» και να δεχθεί να σε καταλάβει, τότε βρίσκεσαι στην πρώτη έννοια τής συγ-γνώμης (συν + γνώμη). Κι αν δεχθεί να συγ-χωρήσει, να συμβαδίσει με τη σκέψη σου, τότε μπορεί να περάσει από την απλή συγγνώμη (συμφωνία) στην έμπρακτη συγ-χώρηση (υπέρβαση τής παράβασής σου και απάλειψή της). Βέβαια, τέτοιες γενναιόδωρες στάσεις προαπαιτούν να έχεις μιλήσει και ανταλλάξει σκέψεις με κάποιον, να έχεις συν-ζητήσει, να έχεις ζητήσει να βρείτε μαζί με κάποιον την αλήθεια των πραγμάτων, να έχετε εξετάσει και ερευνήσει από κοινού τι συμβαίνει. Αυτή είναι και η πρώτη έννοια τού συν-ζητώ (συζητώ). Και εν πάση περιπτώσει, προτού κρίνεις οτιδήποτε, οφείλεις να το παραβάλεις, να το κρίνεις μαζί με άλλα ομοειδή, να το συγ-κρίνεις. Γιατί τίποτε δεν μπορείς να ξεχωρίσεις, να διαχωρίσεις, να δια-κρίνεις, αν δεν το συγ-κρίνεις πρώτα. Γενικά, η αναζήτηση αυτών που συν-υπάρχουν, συν-δέονται, συμ-βαίνουν, η αναζήτηση «των σύνθετων τού συν-» μπορεί να σε οδηγήσει, μεταξύ πολλών άλλων, σ' αυτούς «που τελούν από κοινού στον ίδιο ζυγό» (συν + ζυγός = σύζυγος), σ' αυτούς «που διατηρούν σχέσεις και κάνουν συντροφιά σαν σώμα με σώμα», που συγ-χρωτίζονται (συν + χρως, χρωτός «δέρμα, σώμα») κ.ο.κ.

Θα μπορούσε μάλιστα να δει κανείς τι πλούτο πρώτων εννοιών, δηλαδή τι μεγάλο αριθμό σημασιών, δημιουργούν και κωδικοποιούν στην ελληνική γλώσσα τα ίδια λεξίδια (προθέσεις - προρρηματικά) στο παράδειγμα μιας και τής αυτής βασικής λέξης, τής λέξης νοώ. Ο,τι βάζω μέσα και καλά στο μυαλό μου, ό,τι αντιλαμβάνομαι και καταλαβαίνω, με οδηγεί στο εν-νοώ. Ο,τι καταλαβαίνω καλά, το κατα-νοώ. Αν προλαμβάνω πράγματα και καταστάσεις με τη σκέψη μου, τότε προ-νοώ. Αν συλλαμβάνω πρωτότυπα με τον νου μου κάτι ή και το εμφανίζω για πρώτη φορά ότι υπάρχει, το επι-νοώ. Αν δεν το λέω καθαρά, αλλά αφήνω να το καταλάβουν οι άλλοι, το υπο-νοώ. Αν επεξεργάζομαι ακόμη στο μυαλό μου διάφορες σκέψεις, τότε δια-νοούμαι. Αν καταλαβαίνω το ίδιο και υπάρχει πεδίο συναντήσεως με τους άλλους, τότε συν-εν-νοούμαι. Αν δεν καταλάβω καλά ή παρερμηνεύσω κάτι, το παρα-νοώ. Αν αλλάξω γνώμη και παραδεχθώ ότι κάτι δεν έγινε σωστά και δεν πρέπει να επαναληφθεί, τότε μετα-νοώ. Αυτή η αναδίφηση είναι φανερό ότι πάει κατ' ευθείαν στις αρχικές, βασικές, πρώτες έννοιες-σημασίες των λέξεων. Και φυσικά σ' ένα πλήθος ομορρίζων: έννοια, πρόνοια, επίνοια, υπόνοια, διάνοια, παράνοια, μετάνοια - επινόηση, διανόηση, παρανόηση, κατανόηση - επινόημα, υπονόημα, διανόημα - αδιανόητος, ακατανόητος, ασυνεννόητος, αμετανόητος κ.λπ.

Για σκεφθείτε αυτή η περιπέτεια τής αναζήτησης, απλή και εφικτή, σίγουρα ελκυστική και αποκαλυπτική και διδακτική ακόμη, πόσο χρήσιμη θα ήταν στη διδασκαλία τής γλώσσας, στη διατύπωση ενός κειμένου, στη διαδικασία τής σκέψης και τής έκφρασης, στην κατανόηση γενικά τής γλώσσας και τού κόσμου μας... οδός, άν-οδος, κάθ-οδος, έφ-οδος, πρόσ-οδος, περί-οδος, δί-οδος, είσ-οδος, έξ-οδος, δι-έξοδος, πάρ-οδος, σύν-οδος, μέθ-οδος, πρό-οδος. Ναι, μέθ-οδος και πρό-οδος... Μήπως αξίζει να δοκιμάζουμε, από καιρού εις καιρόν, τέτοιες προσεγγίσεις και αναγωγές στις πρώτες έννοιες των λέξεων τής γλώσσας μας;


του Γεώργιου Μπαμπινιώτη άνευ σχολίων.. τι να σχολιάσεις άλλωστε?
Εικόνα
\"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand.\"
--Confucius[img][img]http://img0.pksp.jp/saku-miyu/img/030/02/49/src/00000061.gif[/img] [/img]

lorenzo
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 08, 2005 12:44 am
Τοποθεσία: kriti

Δημοσίευσηαπό lorenzo » Κυρ Ιουν 04, 2006 11:32 am

Στου χειμώνα τις αυλές
παραμύθια να μου λες που νικάς εσύ.

Κι ας με βλέπει η γειτονιά
να μαζεύω τα σχοινιά, φορεσιά χρυσή.

Τι σου πρέπει το 'χω νιώσει
όποιος βλέπει, τι να δώσει
σ' όποιον δε ζητά.
Μόνο πόνο, δυο φορτία
τέτοια μόνο τα πρωτεία
μόνο τόσο απλά.

Μην τους ακούς στα βάθη που πετάς
Θεούς μυστικούς για φίλους να ρωτάς
μην τους ακούς, εσένα αφορά
το όχι που ακούς τις νύχτες καθαρά.

Μην ακούς ν' ανοίξεις φτερά.

Στου χειμώνα τις αυλές
παραμύθια να μου λες που νικάς εσύ.

Κι ας με βλέπει η γειτονιά
που θα κόβω τα σχοινιά με ό,τι μας μισεί.

Ήταν χάδι που είπαν φύγε
το κοπάδι λάθος πήγε
λάθος πήγε εκεί.
Μόνο δώρα, μόνο αστεία
σαρκοβόρα φαντασία,
λάσπη όλη η γη.

Στου χειμώνα τις αυλές
παραμύθια να μου λες που νικάς εσύ.



Λίνα Νικολακοπούλου
Εικόνα

\"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand.\"

--Confucius[img][img]http://img0.pksp.jp/saku-miyu/img/030/02/49/src/00000061.gif[/img] [/img]

Παύλος Β. / Peter_Pan
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 6:32 am

Δημοσίευσηαπό Παύλος Β. / Peter_Pan » Δευ Ιουν 05, 2006 6:51 am

Πόστο αλά Da Vinci.

[center] :)

Οι Απέναντι[/center]

[center]Εικόνα[/center]



[center]Καλημέρα κρυπτολεξικοί μου...[/center]

Deva Parinito*
*Σπάστε τον κώδικα ( http://www.astro.gr/sufi/gematria.htm )
Έγινε, τα λέμε...

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Δευ Ιουν 05, 2006 2:03 pm

Καλημέρα στούς καθρέφτες ημών...

<< Ζήτα και θα λάβεις>>

Νομίζω οτι πρέπει να είμαστε πολύ συγκεκριμμένοι στις απαιτήσεις μας και σε ότι ζητάμε γιατί το ενδεχόμενο να το λάβουμε είναι πολύ μεγάλο και τότε θα πρέπει να ξέρουμε τις συνέπειες του '' δώρου'' καθώς και τι να το κάνουμε...
Ισως θα ήταν καλύτερα να θέλουμε λιγώτερα και να ζούμε περισσότερα

Απλώς σκέψεις
Εικόνα

Παύλος Β. / Peter_Pan
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 6:32 am

Δημοσίευσηαπό Παύλος Β. / Peter_Pan » Δευ Ιουν 05, 2006 3:51 pm

[center] :) [/center]

Μπορούμε πραγματικά να είμαστε περήφανοι για μια λογοτεχνία που το συσσωρευτικό της αποτέλεσμα είναι το να στέλνει τον αναγνώστη στην παραλία της Θεσσαλονίκης τραγουδώντας το "Πάμε για ύπνο Κατερίνα"?

Ο Φρόιντ είχε πει ότι "το χιούμορ είναι η άρνηση του πόνου". Όπως το αντιλαμβάνομαι αυτό, δεν υπονοούσε ότι οι χιουμορίστες ανάμεσά μας αρνούνται την ύπαρξη του πόνου - όλοι μας υποφέρουμε στον ένα ή στον άλλον βαθμό - αλλά μάλλον οπλισμένοι με μια εύθυμη παιχνιδιάρικη στάση, μια κωμική ευαισθησία, μπορούμε να μην αφήσουμε τον πόνο να κυριαρχεί στην ζωή μας, μπορούμε να μην αγοράσουμε μετοχές στην εταιρεία. Διοχέτευσε αυτό το χιούμορ που αψηφά τον πόνο σε μια σελίδα, πρόσθεσε μια δόση αντίληψη Ζεν για να το στηρίξει, και πολύ γρήγορα η ζωή έχει κάποια βάσιμη δικαιολογία για να μιμείται την τέχνη.

Deva Parinito
Έγινε, τα λέμε...

Παύλος Β. / Peter_Pan
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 6:32 am

Δημοσίευσηαπό Παύλος Β. / Peter_Pan » Δευ Ιουν 05, 2006 4:23 pm

[center] :) [/center]

To γεγονός ότι η παιχνιδιάρικη ευθυμία - ένα είδος Θεϊκής παιχνιδιάρικης ευθυμίας που έχει σκοπό να ελαφρύνει το υπαρξιακό βάρος του ανθρώπου και να προαγάγει αυτό που ο Τζόζεφ Κάμπελ ονόμαζε "έκσταση του να είσαι ζωντανός" - βρίσκεται κοντά στον πυρήνα του Ζεν, του Ταοϊσμού, του Σουφισμού και της Τάντρα διαφεύγει από τους περισσότερους δυτικούς, τόσο τους απλούς θνητούς όσο και τους διανοούμενους. Ακόμη και οι λόγιοι που αναγνωρίζουν το εύθυμο υπόβαθρο των σχολών αυτών το αντιμετωπίζουν με συγκατάβαση και ασέβεια, αδιαφορώντας ότι πρόκειται για μια κοσμοαντίληψη στην οποία κατέληξαν αυτές οι κουλτούρες μετά από χιλιετίες εξαντλητικής μελέτης, βαθιού διαλογισμού, ασταμάτητης παρατήρησης και έντονης διαμάχης.

Πείτε στην Zadok ότι ο θιβετιανός ηγούμενος Τσόγκιαμ Τρούνγκπα έβρεχε τους μαθητές του με νεροπίστολα όταν γίνονταν πολύ σοβαροί στο διαλογισμό τους ή ότι το σπίτι του πιο σεβαστού νίντζα της Ιαπωνίας είναι γεμάτο με αναμνηστικά Μίκι Μάους, και θα δείτε ένα ειρωνικό μειδίαμα διαστάσεων βουβού κινηματογράφου.

[center] :) [/center]

Deva Parinito

Φέρτε μια νεροπιστόλα / για να δείτε πως πονώ! :D Πάλι κέφια έχω Zadok!
Έγινε, τα λέμε...


Επιστροφή σε “- ΛΑΒΥΡΙΝΘΟΣ ΣΚΕΨΕΩΝ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες