Δεν είναι εδώ Βαλκάνια! (Ύπαρξη)

Ζητήματα εσωτερικού προβληματισμού, τα οποία αναζητούν το μίτο της Αριάδνης μέσα στους δαιδάλους του νου και τις ανεξερεύνητες δυνατότητες της ψυχής.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

Παύλος Β. / Peter_Pan
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 6:32 am

Δημοσίευσηαπό Παύλος Β. / Peter_Pan » Δευ Ιουν 05, 2006 5:33 pm

[center] :)

Scrabble[/center]

Για τους πραγματιστές, το γράμμα Ζ δεν είναι τίποτε παραπάνω από ένα φωνητικά ασήμαντο σύμβολο, ένα δευτερεύον στοιχείο της γραφής που μπορεί κανείς να το μάθει εύκολα, να το αφομοιώσει γρήγορα και να το χρησιμοποιεί σποραδικά στην πορεία της εγγράμματης ζωής του. Για τους κυνικούς το Ζ δεν είναι παρά ένα Σ μ' ένα παλούκι στον πισινό.

Εντάξει, είναι αλήθεια ότι κάθε λέξη που είναι άξια επανάληψης είναι μεγαλύτερη από το άθροισμα των στοιχείων που την αποτελούν (Έτσι qubit?) Και το συγκεκριμένο λεξοστοιχείο, το Ζ, μπορεί, από μια ορισμένη οπτική, να φαίνεται πρωκτικά καλωδιωμένο (αν και το Ζ είναι πολύ εκλεπτυσμένο για να σηκώσει ψηλά τα χέρια σαν το Y και να σκούζει υστερικά σαν να το τσίμπησαν).

Όμως, για εκείνους απο μας που δεν είναι ούτε πεζοί ούτε πωρωμένοι, για εκείνους που έχουν επιλέξει οι Μοίρες για να παρακολουθούν αυτά τα πράγματα, το Ζ ασκεί μια επίδραση πάνω και πέρα από την συμβολική του σημασία. Μια σημαντική παρουσία από μόνο του, μια μυστηριώδης σκοτεινή φυσιογνωμία σε μια μάλλον αθώα κατά τα άλλα παράταξη αναγνώρισης υπόπτων, και ο πιο αεροδυναμικός μικρός κολυμβητής που έχει κολυμπήσει ποτέ σ' ένα μπολ με αλφαβητική σούπα.

Δεν περνάει σχεδόν μέρα της ζωής μου που να μην παρενοχλώ την αλφαβητική μυρμηγκοφωλιά, και όμως κάθε φορά που δακτυλογραφώ ή χειρογραφώ το γράμμα Ζ, νιώθω μια μυστική ανατριχίλα, ένα μικροσκοπικό ρίγος.

Ένα Ζ είναι κοφτό, γρήγορο (δεν είναι σύμπτωση που οι κατασκευαστές αυτοκινήτων ονομάζουν τα πιο γρήγορα μοντέλα τους Ζ), αποκρυφιστικό, εκκεντρικό και πάντα αμυδρά απειλητικό - αν και η ίδια η κομψότητά του το διαχωρίζει από το κτηνώδες Χ, το γράμμα που συνδέεται παραδοσιακά με όλες τις μορφές εξαφάνισης και εξόντωσης. Αν το Χ κρατάει σιδερόβεργα, το Ζ κουβαλάει πιστόλι λέϊζερ. Ζαπ! Αν το Χ είναι ο Μάικ Χάμερ, το Ζ είναι ο Τζεϊμς Μποντ. Αν το Χ δείχνει το σημείο, το Ζ αποφεύγει το σημείο, γιατί είναι πολύ ρευστό, πολύ κοσμοπολίτικο, για να παραμείνει σ' ένα μέρος.

Σε αντίθεση τόσο μ' εκείνο το επιτηδευμένο, κάτισχνο, εγωκεντρικό σουπερμόντελ, το Ι, όσο και το Ο, την φιλήδονη οργασμική μεγαλόκαρδη τσούλα, αν το Ζ ήταν γυναίκα, θα ήταν μια φαμ φατάλ, το σύμφωνο που μας αρέσει να φοβόμαστε και φοβόμαστε να μας αρέσει.

Όσο για εκείνους που θα παραπονεθούν ότι παραπάει πια αυτό το ποστ με το Ζ, έχω να πω ένα πράγμα : Καλύτερα ζεντόφιλος παρά παιδόφυλος.

[center] :) [/center]

Deva Parinito
Έγινε, τα λέμε...

Παύλος Β. / Peter_Pan
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 6:32 am

Δημοσίευσηαπό Παύλος Β. / Peter_Pan » Σάβ Ιουν 10, 2006 9:21 am

[center] :)

Φθινοπωρινές Καλημέρες

Φρενάρει ο χρόνος στην σκοπιά
και 'γω στα μάτια σου τρακάρω.
Πόσα ξενύχτια θέλω να ρεφάρω
του φθινοπώρου τα φιλιά,
του φθινοπώρου...

Μην ψάχνεις λόγια να το πεις,
δεν θέλει η αγάπη γλωσσοδέτες.
Μήτε μαέστρους και συνθέτες
μια ματιά μονάχα αρκεί,
μια ματιά...

Η αγάπη θέλει μια αγκαλιά,
λίγο κρασί και ένα ζεστό κρεβάτι


Κι αν θέλεις να θυμάσαι κάτι
Θυμήσου, θυμήσου,
του φθινοπώρου τα φιλιά...

Σαν τον φρουρό μπροστά στην πύλη,
ξάγρυπνος μένω στο πλευρό σου.
Μα σαν γελάς μες τ' όνειρό σου,
ξεχνάει ο ήλιος ν' ανατείλει.
Ξεχνάει...
[/center]

Καλημέρα σας από την σημερινή γκριζοβρόχινη Θεσσαλονίκη...

Deva Parinito
Έγινε, τα λέμε...

Παύλος Β. / Peter_Pan
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 6:32 am

Δημοσίευσηαπό Παύλος Β. / Peter_Pan » Δευ Ιουν 12, 2006 3:47 pm

Με αυτό το πόστο, κλείνω την ενότητα του θέματος "Δεν είναι εδώ Βαλκάνια (Ύπαρξη)" και το παραδίδω στα χέρια των υπολοίπων μελών ή συντονιστών του φόρουμ Mystica.gr. Να είστε όλοι καλά.

[center]Η σερβιτόρα - ιδιοφυϊα[/center]

ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΕΡΒΙΤΟΡΑ - ΙΔΙΟΦΥΪΑ τραγουδώ.

Για κρυμμένη γνώση, θαμμένη φιλοδοξία και μυστικά σονέτα γραμμένα σε χαρτοπετσέτες. Για πονεμένα πόδια, έξαλλους μάγειρες, συγκαταβατικούς πελάτες και μάτια που στράφηκαν από την αρχαία Ελλάδα στην αρχαία λίγδα. Για εγκαύματα και τσιμπήματα και θάρρος και μυαλό που παίρνει στροφές. Για μια μοναδικά Ελληνίδα γυναίκα που ζει έναν μοναδικά Ελληνικό συμβιβασμό τραγουδώ. Τραγουδώ για την σερβιτόρα - ιδιοφυϊα.

Εντάξει, εντάξει, κατά πάσα πιθανότητα δεν είναι όντως ιδιοφυϊα. Αλλά είναι μορφωμένη. Έχει πτυχία στα σανσκριτικά, στην εθνοαστρονομία, στην ισλανδική μουσικολογία ή σε κάτι εξίσου περιζήτητο στην σημερινή αγορά. Ακόμη κι αν μπορούσε να βρει δουλειά στον τομέα που έχει σπουδάσει, δεν θα έβγαζε το ψωμί της - κι έτσι προτιμά να το σερβίρει. (Δεν πρέπει να συγχέουμε τη σερβιτόρα - ιδιοφυϊα με την σερβιτόρα - επίδοξη ηθοποιό, που είναι τόσο διαδεδομένη στην Αθήνα ή στην Θεσσαλονίκη και τόσο διαφορετική από την αδελφή της σε ιδιοσυγκρασία και δείκτη ευφυϊας.)

Ως τύπος, η σερβιτόρα - ιδιοφυϊα είναι γλυκιά και τσαχπίνα, με χιούμορ και μυαλό. Νέα, υποτιμημένη, μοιρολάτρισσα, εξουθενωμένη, κεφάτη (όχι ευτυχισμένη, κεφάτη : υπάρχει διαφορά και αυτή την καταλαβαίνει), λιγουλάκι μποέμ, συχνά οριακά αλκοολική, πολλές φορές όμορφη (αν και τα μαλλιά της βρομάνε κουζινίλα και μπαρ), ανεξάρτητη σαν αρκούδα (αν και πάντα ελπίζει να βρει τον "αληθινό έρωτα") και, πάνω απ' όλα, γνήσια.

Συγκαλυμμένα συναισθηματική, περιποιείται τα παιδάκια και τους ηλικιωμένους, αλλά μόνο ο φόβος της απόλυσης την εμποδίζει να δώσει στον ενοχλητικό πελάτη τα αχαμνά του μαζί με τον λογαριασμό.

Δεν την πειράζει λίγο καλοπροαίρετο φλερτάρισμα, και αν φλερτάρεις με οίστρο και πνεύμα, μπορεί να το ανταποδώσει. Ποτέ όμως, μην προσπαθήσεις να την εντυπωσιάσεις με το βιογραφικό σου. Η ανοχή της για τους φαντασμένους γιάπηδες τελειώνει με την βάρδιά της, μερικές φορές νωρίτερα. Διαβάζει τους άντρες σαν μενού και το καταλαβαίνει πάντα όταν της δίνουν απομεινάρια ή σουφλέ τεχνητά φουσκωμένα.

Αν σταθείς ποτέ τόσο τυχερός ώστε να σε πάει σπίτι της, σ' εκείνη την γκαρσονιέρα με τα κακοφτιαγμένα ράφια των βιβλίων και τις αφίσες της Φρίντα Κάλο, θα ανακαλύψεις ότι ενώ στη δημόσια τραπεζαρία είναι απλώς όσο ικανή χρειάζεται να είναι, στην ιδιωτική κρεβατοκάμαρα είναι βιρτουόζα. Πέντε αστέρια και βάλε! Μετά, μπορεί να συζητήσεις μαζί της την Θεωρία του Χάους ή τις τρεις πτυχές της μητέρας Θεάς στις καθολικές μορφές τέχνης - ενώ της κάνεις μασάζ στα πρησμένα πόδια.

Τελικά φεύγει από το σέρβις για το πανεπιστήμιο ή για να παντρευτεί, αλλά αν δεν πάρει υποτροφία ή μια καλή διατροφή, το πιθανότερο είναι ότι θα ξαναγυρίσει μετά από μερικά χρόνια και θα απαγγείλει πάλι τις σπεσιαλιτέ της μέρας με το δικό της ιδιαίτερο μίγμα εγκαρδιότητας και πλήξης.

Πολυμαθής διεκπεραιωτής αυγών και ζαρζαβατικών, λόγιος μεταφορέας ψωμιών και γαρίδων, ευφράδης άγγελος της μηλόπιτας, η σερβιτόρα - ιδιοφυϊα έχει βάρδια αυτήν την στιγμή σε εκατοντάδες εστιατόρια της Ελλάδος, με το χαμόγελο έτοιμο και συμπλήρωμα την σάλτσα. Ξεσκονίστε λοιπόν, τον Σοπενχάουερ και δώστε παραγγελιά - και πουρμπουάρ, κύριος, πουρμπουάρ. Της αξίζει κάτι παραπάνω σήμερα.

Γι' αυτήν τραγουδώ.

Deva Parinito*

*Σας ευχαριστώ που με αφήσατε να επαναπατριστώ στην Never land...
Έγινε, τα λέμε...

Παύλος Β. / Peter_Pan
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 6:32 am

Δημοσίευσηαπό Παύλος Β. / Peter_Pan » Δευ Ιουν 12, 2006 10:11 pm

[center] :) [/center]
Μετά και την μυστηριώδη εξαφάνιση του θέματός μου "Για μια χούφτα (ιστο)Σελίδες", οφείλω να εξαφανιστώ κι εγώ ... μυστηριωδώς.

Εντάξει, εντάξει, όχι μυστηριωδώς. Θα με βρείτε σε καμιά παραλία να κάνω "εσωτερισμό", σε καμιά ταβέρνα να πίνω τσίπουρο με φίλους ή να βουτάω στα βιβλία του Τέρενς Μακένα πίνοντας μέχρι και την τελευταία σταγόνα του ψυχοθρεπτικού του παντς από χυμό αιμάτινου σαγκουϊνιού με μικρές δόσεις παγανιστικού εσάνς.

Ευχαριστώ όλους όσους με διάβασαν και όλους όσους εξ' αιτίας των όσων έγραψα, άφησαν την ψυχούλα τους - έστω και για λίγα λεπτά - να κάνει ένα ββζζζιιιιγγγγκκκκκ προς την πεντάμορφη συνέχεια του "γίγνεσθαι".

Αν μη τι άλλο ?

[center]Η ζωή μας, η ύπαρξή μας, δεν είναι σαντιγύ. Είναι το ίδιο το κέϊκ![/center]

Ευχαριστώ και τα παιδιά του mystica που με φιλοξένησαν στις ιστοσελίδες τους, έστω κι αν δεν μου δόθηκε η ευκαιρία να μιλήσω με όλους τους.

[center] :) [/center]


Ευτυχείτε! (που λέει και η Zadok)

Deva Parinito
Έγινε, τα λέμε...

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Δευ Ιουν 12, 2006 11:34 pm

Το περιεχόμενο του εν λόγο Topic ( "Για μια χούφτα (ιστο)Σελίδες" ) δεν ήταν αποδεκτό και δεν ταίριαζε στη φιλοσοφία του παρόντα χώρου.

Γι’ αυτό το λόγο διαγράφηκε εντελώς.

Ευχαριστώ.
Εικόνα

Παύλος Β. / Γκοροντί
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 26, 2006 9:00 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Β. / Γκοροντί » Σάβ Σεπ 02, 2006 8:54 am

ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΩ ΤΟΝ ΓΚΟΡΟΝΤΙ.

Και όχι, δεν προσπαθώ να παραγγείλω τη σπεσιαλιτέ σε κάποιο ουγγαρέζικο εστιατόριο. Γκοροντί συμβαίνει να είναι το όνομα του μεσόκοπου χαρακτήρα που υποδύθηκε ο Ρισάρ Μπορινζέ στην Ντίβα, μια φαντεζί-αγκαθωτή ταινία του 1981 σε σενάριο και σκηνοθεσία του Ζαν-Ζακ Μπενέξ.

Ο Γκοροντί περνάει το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας καθισμένος σε μια μπανιέρα στη μέση μιας μεγάλης, ουσιαστικά άδειας παρισινής σοφίτας, καπνίζοντας πούρα και κάνοντας διαλογισμό πάνω στους κυματισμούς του γαλάζιου νερού σε μία από εκείνες τις πλαστικές μηχανές κυμάτων. Έχει μια έφηβη βιετναμέζα ερωμένη για την οποία νοιάζεται αλλά χωρίς να είναι καθόλου κτητικός μαζί της. Και στις σπάνιες περιπτώσεις που βγαίνει από την σοφίτα, φοράει ωραία λευκά κοστούμια και οδηγεί μια υπέροχη λευκή Σιτροέν αντίκα. Οι νεαροί του φίλοι έχουν συνέχεια προβλήματα με γκάνγκστερ, κι αυτός τους βοηθά γρήγορα, αποτελεσματικά και δυναμικά, αλλά πάντα με μια αμυδρή ευθυμία και μ' εκείνο το είδος της χάρης που ποτέ δεν δαπανά ούτε ένα έργιο ενέργειας παραπάνω από εκείνη που είναι απόλυτα απαραίτητη.

Γαλήνια απαλλαγμένος από προσκολλήσεις αλλά και σαρκαστικά συμπονετικός, ο Γκοροντί είναι η προσωποποίηση του κουλ, ο πιο ζεν χαρακτήρας στην ιστορία του σινεμά. Είναι το ιδανικό μου, και φυσικά θέλω να τον μιμηθώ σε όλα, ακόμη και στην μπανιέρα και στα πούρα, αν και ξέρω ότι έχω ακόμη πολύ δρόμο να κάνω.

[center]Καλημέρα! I' m back![/center]

Deva

Υ.Γ Βασικά, η δική μου ερωμένη, λέει πως ουδεμία σχέση έχω με τον μυθιστορηματικό χαρακτήρα του Γκοροντί, αλλά μάλλον πως μοιάζω με τον Τομ Σόγιερ του Τουέιν. Τι να πεις ... ?
"Κάτω από το νερό, κινούμαστε σαν άγγελοι".
Ζακ Υβ Κουστώ

Παύλος Β. / Γκοροντί
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 26, 2006 9:00 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Β. / Γκοροντί » Σάβ Σεπ 02, 2006 12:59 pm

ΤΟ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙΣ ΚΟΥΒΕΝΤΑ με τον καπ'ταν Χάρο μια ολόκληρη μέρα, ε, δεν είναι και το καλύτερο που θα μπορούσε να σου συμβεί. Θα βαρεθείς δηλ. όχι τίποτ' άλλο. Συνέχεια τα ίδια και τα ίδια. Πολλοί λένε πως η ψυχή ενός ανθρώπου δικού σου δεν φεύγει αν ο ίδιος σε νιώθει κοντά του. Με τον πατέρα μου συνέβει το αντίθετο, μιας και όσο ήμουν στο μπαλκόνι του νοσοκομείου είχε το μάτι του γαρίδα που λέμε. Μόλις ανταποκρίθηκα στο κάλεσμά του και τον έπιασα από τις μασχάλες για να τον σηκώσω, βζζζιιιγγγκκκκ η ενέργεια εξαπολύθηκε στο άπειρο κι άντε τώρα τρέχα να την συμμαζέψεις.

Για την περίπτωση που υπάρχει κανείς που δεν το έχει προσέξει, ο μικρός μας πλανήτης είναι tres αλλόκοτος. Ένα μέρος της αλλόκοτης τρέλας μας είναι βίαιο και φρικτό, καλύπτοντας το φάσμα από την πλήρη άνθηση του πολέμου και της γενοκτονίας μέχρι τα κρυφά μπουμπούκια του προσωπικού κακού που συνηθίζει να βάζει ο καπ'ταν Χάρος στα άλμπουμ του με τα αναμνηστικά από τις πόλεις και τα χωριά. Πολύ πιο διαδεδομένη - αλλά σαφώς πιο δύσκολο να αποτυπωθεί από τον σοβαρό καλλιτέχνη - είναι η μη απειλητική ποικιλία της αλλόκοτης τρέλας : το αλλόκοτο του εκκεντρικού, το τικ, η αντίφαση, η μισοκρυμμένη ιδιοσυγκρασία, η παθιασμένη παρόρμηση που όταν ικανοποιηθεί, δίνει ένα νέο, παράξενο στροβίλισμα στην καρδιά.

Ο καπετάνιος μου έδειξε το άλμπουμ του. Το βρήκα αρκετά φουτουριστικό και λιγάκι μπλαζέ.

Τα δέοντα,
"Κάτω από το νερό, κινούμαστε σαν άγγελοι".

Ζακ Υβ Κουστώ

Παύλος Β. / Γκοροντί
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 26, 2006 9:00 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Β. / Γκοροντί » Σάβ Σεπ 02, 2006 2:19 pm

[center] :)

Σαμπάνια στο γοβάκι[/center]

ΑΝ ΕΞΑΙΡΕΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΜΑΣΕΛΕΣ ΑΠΟ ΣΟΚΟΛΑΤΑ, κατά πάσα πιθανότητα δεν υπάρχει λιγότερο πρακτικό πράγμα στον κόσμο από τα γυάλινα παπούτσια : η συντομία της αναμενόμενης διάρκειας ζωής τους πρέπει να συναγωνίζεται την φρίκη της ταλαιπωρίας που προκαλούν. Τότε, λοιπόν, η Σταχτοπούτα ήταν μια αφελής εκκεντρική, μια ανόητη με μαζοχιστικές τάσεις ? Μήπως η νεραϊδονονά της, που υποτίθεται ότι μπορούσε να δημιουργήσει τα καλύτερα μιλανέζικα δερμάτινα γοβάκια, είχε διεστραμμένη την αίσθηση του χιούμορ ? Ή υπήρχε κάποια κρυφή λογική πίσω από το γεγονός ότι έστειλε την μικρή ταπεινή γλυκιά Σταχτοπούτα στο βασιλικό χορό με εύθραστο πυρίτιο στα πόδια ?

Σίγουρα το τελευταίο. Προφανώς, η πρόθεση της νεραϊδονονάς ήταν να δελεάσει τον Πρίγκηπα του Παραμυθιού (που, αλίμονο, δεν είχε και το πιο κοφτερό μυαλό σε αυτήν την ιστορία) να πιει σαμπάνια από το γοβάκι της Σταχτοπούτας.

Γιατί ? Γιατί καμιά χειρονομία στα χρονικά της ρομαντικής συμπεριφοράς δεν είναι τόσο ευοίωνη όσο το να πιεις από το παπούτσι μιας γυναίκας. Κάθε βαρετός θαυμαστής μπορεί να αγοράσει σε μια κοπέλα λουλούδια ή γλυκά ή ακόμη κι ένα δαχτυλίδι, να την πάει σε έναν κινηματογράφο ή ένα σ/β σε σπα, αλλά ο άνθρωπος που θα πιει από ένα υπόδημα εν χρήσει είναι ένας άνθρωπος που, στο όνομα της αγάπης, δεν μπορεί σχεδόν τίποτε να τον σταματήσει. Η γυναίκα που τιμάται με αυτόν τον τρόπο μπορεί να είναι σίγουρη πως αυτός ο παράτολμος άντρας δεν φοβάται τίποτε. Με την πράξη του δεσμεύεται, έστω και σε στοιχειώδες επίπεδο. Και κάτι ακόμη καλύτερο : Ο τύπος έχει πλάκα!

Όταν η μικρή ποδολέμβος της γυναίκας πλημμυρίσει από σαμπάνια έξτρα ντράι, όταν αυτό το πεζό αντικείμενο που προστατεύει την φτέρνα και στηρίζει την καμάρα δεχτεί εισβολή από την γλώσσα, όταν η αφοσίωση τονωθεί από το θράσσος και η λαχτάρα αρνηθεί να αυτοπεριοριστεί στην συμβατική έκφραση, ε, τότε όλα μπορούν να συμβούν. Όλα.

Ποιος σοφότερος τρόπος υπάρχει, λοιπόν, για να αντιμετωπίσουμε το Μεγάλο Αύριο παρά με ανοιχτό μυαλό, περιπετειώδη διάθεση και ρομαντική καρδιά ? Έτοιμοι, ή και ανυπόμονοι ακόμη, για ότι ήθελε προκύψει ? Η νεραϊδονονά το ήξερε αυτό. Γι' αυτό δημιούργησε το υποδηματόμορφο ποτήρι. Και γι' αυτό πέτυχε το ποθητό αποτέλεσμα.

Έτσι, φέρε τα ψηλοτάκουνα, μωρό μου, φέρε τις γόβες σου κι ας είναι και στιλέτο. Στην υγειά σου - από τα νύχια ως την κορφή. Και στην υγειά μου και χρόνια μου πολλά για σήμερα!

Deva Parinito
"Κάτω από το νερό, κινούμαστε σαν άγγελοι".

Ζακ Υβ Κουστώ

Παύλος Β. / Γκοροντί
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 26, 2006 9:00 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Β. / Γκοροντί » Σάβ Σεπ 02, 2006 7:55 pm

Επειδή οι σημερινές βουτιές ακυρώθηκαν λόγω ρευμάτων, έχω να πω το εξής (έχω να πω πολλά δηλ. αλλά αρκεστείτε προς το παρόν σε τούτο) :

Κατηγορήθηκα όλο αυτό το διάστημα της απουσίας μου ως βίαιος, επειδή έριξα δυο σκαμπίλια σε ένα πρόσωπο - βαρύ πεπόνι του φόρουμ των ταμπουρωμένων. Όσοι με κατηγορούν, ξεχνούν πως η λέξη "βία" είναι το θηλυκό του "βίος". Συνεπώς, δεν νοείται βίος χωρίς βία. Αυτό δεν σημαίνει βέβαια, πως πρέπει να πράττουμε κατ' αυτόν τον τρόπο. Υπάρχουν όμως φορές που ο Λόγος δεν πίπτει. Τότε, πίπτει ράβδος. Και μην ξεχνάτε ψωνάρες μου, πως η Αθηνά, η θεά της Σοφίας, παρουσιάζεται από τους αρχαίους Έλληνες, οπλισμένη. Το να πεις στα Ιταλικά "πέθανε ο Παν", ναι, ίσως και έχεις δίκιο. Το να το πεις όμως στα Ελληνικά είναι μπούρδα, αφού "παν" σημαίνει το παντοτινό, το αιώνιο. Και το αιώνιο, ε, είναι αθάνατο.

Ω! τι μυστικά αποκαλύπτει αυτή η γλώσσα η Ελληνική!

- Τι δουλειά κάνεις ?

- Άνθρωπος.

- Μα, άνθρωποι είμαστε όλοι μας!

- Καλά, αυτό σηκώνει μεγάλη κουβέντα.

- Λοιπόν, για πες, με τι ασχολείσαι?

- Ζω.

- Μα, όλοι το ίδιο κάνουμε.

- Καλά, κι αυτό σηκώνει μεγάλη κουβέντα.

Τα σέβη μου,

Deva Parinito
"Κάτω από το νερό, κινούμαστε σαν άγγελοι".

Ζακ Υβ Κουστώ

Δημήτριος
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Απρ 10, 2006 6:16 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Δημήτριος » Σάβ Σεπ 02, 2006 9:59 pm

Γεια σου Γκοροντί :)

Θα ήθελα, αν το επιθυμείς, να είσαι λίγο πιο συγκεκριμένος. Καλά τα υπονοούμενα και οι έμμεσες αναφορές, αλλά όταν γίνονται σε "δημόσιο" χώρο πιστεύω πως δεν αρμόζουν καθώς η στόχευσή τους περιλαμβάνει τους πάντες. Αν υπάρχει κάτι που αξίζει να γνωρίσει όποιος συμμετέχει στην αγορά αυτή, καλό είναι να δημοσιοποιηθεί. Αν όχι, υπάρχουν και τα πμ ή και άλλοι τρόποι επικοινωνίας.

Παύλος Β. / Γκοροντί
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 26, 2006 9:00 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Β. / Γκοροντί » Κυρ Σεπ 03, 2006 9:18 am

Καλημέρα,

Δημήτρη, έχεις τα δίκια σου και συμφωνώ.

Αν υπάρχει κάτι που αξίζει να γνωρίσει όποιος συμμετέχει στην αγορά αυτή, καλό είναι να δημοσιοποιηθεί.


Δεδομένου ότι η απελευθέρωση ήταν πάντα ένα από τα βασικά μου θέματα, φαντάζομαι ότι στα πόστα μου υπάρχει ένα υπόγειο ρεύμα που μπορεί να ερμηνευθεί ως υπονοούμενη βολή ή προσβολή σε χώρους που συντηρούν την παύση. Από την άλλη μεριά, αυτό το υπόγειο ρεύμα, δεν συμμορφώνεται με κανενός την "πολιτική" γραμμή και σπάνια αναφέρεται σε συγκεκριμένα συμβάντα.

Η προσέγγισή μου είναι να ενθαρύνω τους αναγνώστες να αγκαλιάσουν την ζωή, με βάση την παραδοχή ότι όποιος λέει "ναι" στην ζωή, αυτόματα θα πει "όχι" σ' εκείνες τις δυνάμεις και τις "πολιτικές" που καταστρέφουν την ζωή, την περιορίζουν, την κάνουν βαρετή και δυστυχισμένη. Ως οπαδός, είμαι πιο κοντά στον Ζορμπά παρά στον Μαχάτμα Γκάντι.

Δημήτρη, αν αναρρωτιέσαι σε ποιους αναφέρονται οι φράσεις "φόρουμ των ταμπουρωμένων" και "ψωνάρες μου", σου λέω πως δεν αναφέρονται ούτε στο παρόν φόρουμ (τουλάχιστον το mystica.gr έχει αποδείξει σε μένα - αφού γράφω τώρα αυτές τις γραμμές και ποστάρω πάλι - πως κάθε άλλο παρά φόρουμ ταμπουρωμένων είναι), ούτε στα μέλη του παρόντος φόρουμ (τουλάχιστον σε σένα). Για να είμαι πιο συγκεκριμένος όμως και ειλικρινής , υπάρχουν ορισμένα μέλη ακόμη και του παρόντος χώρου που δικαίως θα έπαιρναν τούτο τον χαρακτηρισμό (το "ψωνάρες" δηλ.) - δεν είναι της ώρας να τα αναφέρω αλλά κάποια στιγμή θα γίνει κι αυτό - αφού η υποτιθέμενη λαχτάρα τους να γνωρίσουν κάποια "μυστήρια" συναγωνίζεται την εγωπαθή τους φύση και την ισχυρογνωμοσύνη τους.

Κρατάω λοιπόν αυτήν την φράση της Zadok, αυτό το :

Προσωπικά, δε μου αρέσει να χαϊδεύω αυτιά, όπως δε θα ήθελα να μου το έκαναν κι εμένα αντίστοιχα.


και ας κάνω πως το πιστεύω. Ένα μονάχα θέλω να της πω : Zadok, όταν έρθει η ώρα να σου πω πως είσαι ****, φρόντισε εσύ η ίδια να θυμάσαι τα λόγια σου. Γιατί, ούτε κι εγώ με αυτόν τον τρόπο, θα σου χαϊδέψω τα αυτιά. Και τότε φρόντισε να μην με διαγράψεις για ακόμη μια φορά. Φυσικά, κάτι τέτοιο συνέβει μετά από το θέμα "για μια χούφτα (ιστο)σελίδες", και Ramoglou, το καλύτερο που είχες να κάνεις ήταν να μην πεις τίποτε. Αυτό το πόστο "Το περιεχόμενο του εν λόγο Topic ( "Για μια χούφτα (ιστο)Σελίδες" ) δεν ήταν αποδεκτό και δεν ταίριαζε στη φιλοσοφία του παρόντα χώρου. Γι’ αυτό το λόγο διαγράφηκε εντελώς. Ευχαριστώ." ξέρεις κι εσύ ο ίδιος, πως ήταν για τα μάτια του κόσμου. Εν πάσει περιπτώσει, ότι πέρασε, περνάει.

Τέλος πάντων, η αλήθεια είναι πως ουδεμία εμπιστοσύνη έχω μήτε στους μεν, μήτε στους δεν. Θέλω να πω, πως για "ψύλου πήδημα", οι άνθρωποι που ελέγχουν τα φόρουμς μπορούν να πατήσουν το κουμπάκι της διαγραφής ενός μέλους και να συνεχίσουν τον ύπνο τους. Υποτίθεται όμως, πως σ' ένα φόρουμ "εσωτερισμού", η προσπάθεια που γίνεται τόσο από τους συντελεστές του όσο και από τα μέλη, είναι να καταργηθεί αυτός ο "ύπνος" και να αφυπνηστούν όλοι όσοι συμμετέχουν αλλά ακόμη και αυτοί που συντονίζουν ή αποτελούν τους εμπνευστές τους. Συνήθως, αυτό το τελευταίο, είναι δύσκολο να το χωνέψουν αυτοί, επειδή - ως δημιουργοί της αγοράς - θεωρούν πως έχουν το αλάθητο.

Τα πόστα μου ενοχλούν. Αυτό είναι βέβαιο γιατί δεν είναι συμβατικά. Και γιατί δεν είναι συμβατικά ? Γιατί είναι ειλικρινή. Γιατί λένε την αλήθεια. Μιλούν για γεγονότα που συνέβησαν, παρατηρούν τις συμπεριφορές, - τόσο των συνανθρώπων μας όσο και την δική μου - λένε την αλήθεια των πραγμάτων και όχι την ονομασία αυτών, έχουν μέσα τους δυνατές και ζωντανές λέξεις και φέρουν όλη εκείνη την δυναμική ενός ανθρώπου που δεν κρύβεται πίσω από το δάχτυλό του. Αν έχω κάνει λάθη για κάποιους, μπορούν να μου το πουν και να τα κουβεντιάσω μαζί τους. Κι αν δω πως έχουν δίκιο, πρώτος θα βγω και θα μειώσω την έπαρσή μου. Όλοι λένε "είναι άξιος αυτός που παραδέχεται τα λάθη του" μα κανένας δεν το κάνει ή δεν το έκανε όσο το έχω κάνει εγώ αυτά τα 2 χρόνια σχεδόν που βολοδέρνω στα φόρουμς. Και ξέρεις κάτι φίλε ? Έτσι και το κάνεις, αυτοί οι ίδιοι που μιλάν για την αξία μιας παραδοχής, αυτοί οι ίδιοι, πάλι ευχαριστημένοι δεν είναι, πάλι βρίσκουν κάτι για να εμβολήσουν μια ειλικρινή ομολογία.

Εγώ φίλε γράφω χωρίς να δίνω δεκάρα για κανέναν. Θέλω να πω, πως αν κάποιος συμφωνεί με τα όσα λέω, πάει καλώς. Αν κάποιος δεν συμφωνεί, πάλι πάει καλώς. Το πολύ πολύ, αν συνεχίζει να μου κολλάει, να του ρίξω δυο "σκαμπίλια" και να τον στείλω από 'κει που 'ρθε. Ή να τον αγνοήσω. Δεν ξέρω αν αυτό που κάνω είναι σωστό ή λάθος (για μένα είναι και τα δύο ή τίποτε από τα δύο), μα έτσι είμαι εγώ κι είμαι ότι είμαι και δεν είμαι.

Τα δέοντα,

Deva Parinito
"Κάτω από το νερό, κινούμαστε σαν άγγελοι".

Ζακ Υβ Κουστώ

Δημήτριος
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Απρ 10, 2006 6:16 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Δημήτριος » Κυρ Σεπ 03, 2006 10:22 am

Φίλε ...(δεν ξέρω και πώς να σε αποκαλέσω με τα διαφορετικά ονόματα που κατά καιρούς έχεις) Γκοροντί,
Kαλά, μην νομίσεις ότι έγινες και πολύ σαφέστερος :lol:
Τα ξαναλέμε :)

Παύλος Β. / Γκοροντί
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 26, 2006 9:00 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Β. / Γκοροντί » Κυρ Σεπ 03, 2006 10:40 am

Δεν έχουν δα και μεγάλη σημασία τα ονόματα Δημήτρη. Είτε σε λένε Deva, είτε Peter Pan, είτε Γκοροντί, είναι ένα όλα τάχα, που λέει κι ένα τραγούδι. Εν πάσει περιπτώσει, call me "φίλε". Και φίλε, ναι, τα ξαναλέμε. Εσύ πάντως, κατάλαβες πως το πόστο μου δεν απευθυνόταν σε σένα αφού αυτή ήταν η απορία σου. :)

Άλλο θέμα :

Θέλω να πω, πως για "ψύλλου πήδημα", οι άνθρωποι που ελέγχουν τα φόρουμς μπορούν να πατήσουν το κουμπάκι της διαγραφής ενός μέλους και να συνεχίσουν τον ύπνο τους.

Deva Parinito


Αν κάποιοι θεωρούν πως είναι άνθρωποι, τότε εγώ μπροστά τους δεν είμαι τίποτε άλλο παρά ένας ψύλλος. Γιατί φοβούνται το πήδημά μου λοιπόν :?: Απορίας άξιο και άξιο το τίμημα...
"Κάτω από το νερό, κινούμαστε σαν άγγελοι".

Ζακ Υβ Κουστώ

Παύλος Β. / Γκοροντί
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 26, 2006 9:00 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Β. / Γκοροντί » Κυρ Σεπ 03, 2006 11:14 am

Άλλο θέμα (φρέσκο) :

[center]Και πέρασ' ο χειμώνας κι ήρθε η καλοκαιριά,

κι ύστερα πάλι ξανάρθανε τα κρύα.

Ώσπου κάποιο βραδάκι - τι του 'ρθε ξαφνικά ?

κι άρχισε να φωνάζει με μανία :



- Τα πόδια μου καήκανε σ' αυτήν την ερημιά !

Η νύχτα εναλλάσεται με νύχτα.

Τα νέα που σας φέρνω θα σας γλείψουνε τ' αυτιά,

μ' απέχουνε πολύ απ' την αλήθεια.


- Αμέσως θα το πιάσετε τι θέλω να σας πω,

και πάλι θα με διώξετε με βία.

Αφού δεν έχω νέα, ευχάριστα να πω,

να μένετε, πιο πρέπον, σ' υπνηλία.
[/center]

Deva
"Κάτω από το νερό, κινούμαστε σαν άγγελοι".

Ζακ Υβ Κουστώ

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Κυρ Σεπ 03, 2006 1:23 pm

>|<>QBB<
Γκοροντί έγραψε:Κρατάω λοιπόν αυτήν την φράση της Zadok, αυτό το :

Προσωπικά, δε μου αρέσει να χαϊδεύω αυτιά, όπως δε θα ήθελα να μου το έκαναν κι εμένα αντίστοιχα.


και ας κάνω πως το πιστεύω. Ένα μονάχα θέλω να της πω : Zadok, όταν έρθει η ώρα να σου πω πως είσαι ****, φρόντισε εσύ η ίδια να θυμάσαι τα λόγια σου. Γιατί, ούτε κι εγώ με αυτόν τον τρόπο, θα σου χαϊδέψω τα αυτιά. Και τότε φρόντισε να μην με διαγράψεις για ακόμη μια φορά. Φυσικά, κάτι τέτοιο συνέβει μετά από το θέμα "για μια χούφτα (ιστο)σελίδες", και Ramoglou, το καλύτερο που είχες να κάνεις ήταν να μην πεις τίποτε. Αυτό το πόστο "Το περιεχόμενο του εν λόγο Topic ( "Για μια χούφτα (ιστο)Σελίδες" ) δεν ήταν αποδεκτό και δεν ταίριαζε στη φιλοσοφία του παρόντα χώρου. Γι’ αυτό το λόγο διαγράφηκε εντελώς. Ευχαριστώ." ξέρεις κι εσύ ο ίδιος, πως ήταν για τα μάτια του κόσμου. Εν πάσει περιπτώσει, ότι πέρασε, περνάει.


Γκοροντί, όταν μάθεις να σέβεσαι τους κανονισμούς του χώρου που σε φιλοξενεί, τότε θα μπορείς να ζητάς να "εισακούγεσαι" ελεύθερα.

Μέχρι τότε, απενεργοποιείσαι και ένας ακόμη διαδικτυακός σου εαυτός μπαίνει στο χρονοντούλαπο της ιστορίας.

Τέλος πάντων, η αλήθεια είναι πως ουδεμία εμπιστοσύνη έχω μήτε στους μεν, μήτε στους δεν. Θέλω να πω, πως για "ψύλου πήδημα", οι άνθρωποι που ελέγχουν τα φόρουμς μπορούν να πατήσουν το κουμπάκι της διαγραφής ενός μέλους και να συνεχίσουν τον ύπνο τους. Υποτίθεται όμως, πως σ' ένα φόρουμ "εσωτερισμού", η προσπάθεια που γίνεται τόσο από τους συντελεστές του όσο και από τα μέλη, είναι να καταργηθεί αυτός ο "ύπνος" και να αφυπνηστούν όλοι όσοι συμμετέχουν αλλά ακόμη και αυτοί που συντονίζουν ή αποτελούν τους εμπνευστές τους. Συνήθως, αυτό το τελευταίο, είναι δύσκολο να το χωνέψουν αυτοί, επειδή - ως δημιουργοί της αγοράς - θεωρούν πως έχουν το αλάθητο.


Δεν έχω καμμία αντίρρηση να με αφυπνίσεις, αν το μπορείς. (Μακάρι να μπορούσε να το κάνει αυτό κάποιος έξω από μένα. Όλα θα ήταν πιο απλά.)
Αλλά αυτό δε σου δίνει το δικαίωμα να γίνεσαι προσβλητικός ή δεικτικός ή ακόμη και υβριστικός.

Υπάρχουν αγορές που δέχονται τέτοιες συμπεριφορές, μπορείς να απευθυνθείς εκεί.
Κι αυτοί άνθρωποι με ψυχή είναι, έχουν δικαίωμα στην αφύπνιση.

Τα πόστα μου ενοχλούν. Αυτό είναι βέβαιο γιατί δεν είναι συμβατικά. Και γιατί δεν είναι συμβατικά ? Γιατί είναι ειλικρινή. Γιατί λένε την αλήθεια. Μιλούν για γεγονότα που συνέβησαν, παρατηρούν τις συμπεριφορές, - τόσο των συνανθρώπων μας όσο και την δική μου - λένε την αλήθεια των πραγμάτων και όχι την ονομασία αυτών, έχουν μέσα τους δυνατές και ζωντανές λέξεις και φέρουν όλη εκείνη την δυναμική ενός ανθρώπου που δεν κρύβεται πίσω από το δάχτυλό του. Αν έχω κάνει λάθη για κάποιους, μπορούν να μου το πουν και να τα κουβεντιάσω μαζί τους. Κι αν δω πως έχουν δίκιο, πρώτος θα βγω και θα μειώσω την έπαρσή μου. Όλοι λένε "είναι άξιος αυτός που παραδέχεται τα λάθη του" μα κανένας δεν το κάνει ή δεν το έκανε όσο το έχω κάνει εγώ αυτά τα 2 χρόνια σχεδόν που βολοδέρνω στα φόρουμς. Και ξέρεις κάτι φίλε ? Έτσι και το κάνεις, αυτοί οι ίδιοι που μιλάν για την αξία μιας παραδοχής, αυτοί οι ίδιοι, πάλι ευχαριστημένοι δεν είναι, πάλι βρίσκουν κάτι για να εμβολήσουν μια ειλικρινή ομολογία.

Εγώ φίλε γράφω χωρίς να δίνω δεκάρα για κανέναν. Θέλω να πω, πως αν κάποιος συμφωνεί με τα όσα λέω, πάει καλώς. Αν κάποιος δεν συμφωνεί, πάλι πάει καλώς. Το πολύ πολύ, αν συνεχίζει να μου κολλάει, να του ρίξω δυο "σκαμπίλια" και να τον στείλω από 'κει που 'ρθε. Ή να τον αγνοήσω. Δεν ξέρω αν αυτό που κάνω είναι σωστό ή λάθος (για μένα είναι και τα δύο ή τίποτε από τα δύο), μα έτσι είμαι εγώ κι είμαι ότι είμαι και δεν είμαι.

Τα δέοντα,

Deva Parinito


Η ανοχή που σου έχει προσφερθεί απλόχερα, συναντά πάντα την αχαριστία σου.

Ξαναδιάβασε τί έγραψες ακριβώς σ' αυτό το σημείο και ασχολήσου λίγο με τον εαυτό σου.
Όταν θα με αφυπνίσεις, θα 'θελα να 'χεις ξυπνήσει πρώτα εσύ.
Εικόνα
Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir
André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Παύλος Β. / deva
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 03, 2006 2:09 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Β. / deva » Κυρ Σεπ 03, 2006 2:20 pm

Zadok,

αφ' ενός δεν γνωρίζω αν η στάση σου απέναντί μου εκφράζει και το σύνολο των ανθρώπων του mystica, αφ' ετέρου ξεχνάς πολύ εύκολα τα λόγια σου και το χειρότερο, λες ψέμματα. Δεν πειράζει.

Κάποιος κοιμάται. Μπορείς να τον χαϊδέψεις ή να τον σκουντήξεις για να ξυπνήσει. Θα μου πεις, μπορεί αυτός να θέλει να κοιμάται. ΟΚ. Ας κοιμάται. Κανένας όμως δεν ξυπνάει με χάδια ή τουλάχιστον είναι πιο δύσκολο απ' ότι το να του ρίξεις ένα ποτήρι νερό στην μάπα.

Μέχρι τότε, απενεργοποιείσαι και ένας ακόμη διαδικτυακός σου εαυτός μπαίνει στο χρονοντούλαπο της ιστορίας.


Μην χαλιέσαι. Θα 'ρθουν κι άλλοι, ένα παιχνίδι είναι και τούτο για γερά στομάχια. Εγώ πολύ το διασκεδάζω.

Δεν έχω καμμία αντίρρηση να με αφυπνίσεις, αν το μπορείς.


Το μπορώ και το θέλω. Αλλά εσύ, γιατί δεν μ' αφήνεις να το κάνω ?

Όταν θα με αφυπνίσεις, θα 'θελα να 'χεις ξυπνήσει πρώτα εσύ.


Εντάξει αλλά πες μου : Πως θα καταλάβεις αν έχω ξυπνήσει ?

Φιλικά,

Deva Parinito

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Κυρ Σεπ 03, 2006 2:43 pm

Zadok,

αφ' ενός δεν γνωρίζω αν η στάση σου απέναντί μου εκφράζει και το σύνολο των ανθρώπων του mystica, αφ' ετέρου ξεχνάς πολύ εύκολα τα λόγια σου και το χειρότερο, λες ψέμματα. Δεν πειράζει.


Είναι αυτονόητο, ότι κάθε συντονιστική ή διαχειριστική ενέργεια εκφράζει το σύνολο των ανθρώπων του Mystica.

Μέχρι στιγμής εξαπολύεις αβάσιμες κατηγορίες.
Εγώ θα ήθελα να περιμένω στην επόμενή σου δημοσίευση και τις εξηγήσεις σου, αλλά οι υπόλοιποι της ομάδας συνέστησαν την απενεργοποίησή σου εκ νέου και εφόσον έχεις κάτι να πεις προσωπικά σ' εμένα, ν' απευθυνθείς σ' εμένα μέσω ιδιωτικής επικοινωνίας.

Κάποιος κοιμάται. Μπορείς να τον χαϊδέψεις ή να τον σκουντήξεις για να ξυπνήσει. Θα μου πεις, μπορεί αυτός να θέλει να κοιμάται. ΟΚ. Ας κοιμάται. Κανένας όμως δεν ξυπνάει με χάδια ή τουλάχιστον είναι πιο δύσκολο απ' ότι το να του ρίξεις ένα ποτήρι νερό στην μάπα.


Όλα εξαρτιώνται από το αν σέβεσαι το δικαίωμά του στον ύπνο κι αν έχεις την κατάλληλη μέθοδο για την αφύπνιση, σεβόμενος επίσης το δικαίωμά του να γυρίσει το πλευρό και να συνεχίσει.

Μην χαλιέσαι. Θα 'ρθουν κι άλλοι, ένα παιχνίδι είναι και τούτο για γερά στομάχια. Εγώ πολύ το διασκεδάζω.


Δε χαλιέμαι, αλλά για άνθρωπο που έχασε τον πατέρα του μόλις πριν τρεις μέρες, πολύ ορεξάτο σε βρίσκω...

Το μπορώ και το θέλω. Αλλά εσύ, γιατί δεν μ' αφήνεις να το κάνω ?


Δε σ' αφήνω να παραβιάζεις τους κανονισμούς.

Εντάξει αλλά πες μου : Πως θα καταλάβεις αν έχω ξυπνήσει ?


Όταν συμβεί, θα στο πω.
Λόγια σε κοιμισμένο :?:
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Παύλος Β. / deva_p.
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 03, 2006 5:03 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Β. / deva_p. » Κυρ Σεπ 03, 2006 5:30 pm

Είναι αυτονόητο, ότι κάθε συντονιστική ή διαχειριστική ενέργεια εκφράζει το σύνολο των ανθρώπων του Mystica.


ΟΚ. Έχει και τούτο το θετικά του, μα έχει και τα αρνητικά του.

Εγώ θα ήθελα να περιμένω στην επόμενή σου δημοσίευση και τις εξηγήσεις σου, αλλά οι υπόλοιποι της ομάδας συνέστησαν την απενεργοποίησή σου εκ νέου και εφόσον έχεις κάτι να πεις προσωπικά σ' εμένα, ν' απευθυνθείς σ' εμένα μέσω ιδιωτικής επικοινωνίας.


Αφού τις θέλεις, πάρ 'τες αλλά ξέχασε το ενδεχόμενο της ιδιωτικής επικοινωνίας. Ό,τι έχω να σου πω, θα σου το πω ανοιχτά να το βλέπει όλο το φόρουμ. Τι τρέχει ? Σε ενοχλεί αυτό ? Άλλωστε, η συλλογή προσωπικών mails, δεν είναι το χόμπυ μου.

Όλα εξαρτιώνται από το αν σέβεσαι το δικαίωμά του στον ύπνο κι αν έχεις την κατάλληλη μέθοδο για την αφύπνιση, σεβόμενος επίσης το δικαίωμά του να γυρίσει το πλευρό και να συνεχίσει.


OK. Πες μου λοιπόν ποια είναι η κατάλληλη μέθοδος για σένα και αυτή θα ακολουθήσω.

Δε χαλιέμαι, αλλά για άνθρωπο που έχασε τον πατέρα του μόλις πριν τρεις μέρες, πολύ ορεξάτο σε βρίσκω...


Μάθε να αφήνεις τους νεκρούς με τους νεκρούς και τους ζωντανούς με τους ζωντανούς. Τι έγινε ? Πρώτη φορά το συναντάς αυτό ?

Δεν σ' αφήνω να παραβιάζεις τους κανονισμούς


Χμ... Στο φόρουμ ίσως. Σε σένα όχι. Δεν μπορείς να μου βάλεις κανέναν κανονισμό για το πως θα σου μιλάω. Αν έχω την δύναμη να σε ξυπνήσω, αυτό θα το κάνω όπως θέλω εγώ. Όχι όπως θέλεις εσύ. Εκτός αν το φόρουμ είσαι εσύ και εσύ το φόρουμ κι αν όλη η ζωή σου είναι ένα φόρουμ. Αν όχι, το ξυπνητήρι σου θα χτυπάει κάθε πρωϊ ασχέτως αν παραβιάζει τους κανονισμούς ενός φόρουμ... μην μπερδεύεσαι, μιλούσαμε για σένα και για μένα, και όχι για το φόρουμ στον συγκεκριμένο μικρό μας διάλογο. Κοίτα τι λες :

Δεν έχω καμμία αντίρρηση να με αφυπνίσεις, αν το μπορείς.


Δεν έχουν σχέση οι κανονισμοί του φόρουμ γλυκιά μου, με σένα, με την ζωή σου ή με τον ύπνο σου. Ή έχουν :?:

Όταν συμβεί, θα στο πω. Λόγια σε κοιμισμένο ?


Μα, γιατί όχι ? Στην ταινία Μίλα της του Αλμοδοβάρ, υπήρχε νομίζω κάποιος που ενώ η σύντροφός του ήταν χρόνια σε κώμα, αυτός συνέχιζε να της μιλάει σαν να μην συνέβαινε τίποτε. Όλοι τον περνούσαν για τρελό, όμως αυτός συνέχιζε και συνέχιζε ακούραστα και ακατάπαυστα, υποκινούμενος μονάχα από την αγάπη του προς την σύντροφό του. Στο τέλος, αν θυμάμαι καλά, η γυναίκα ξύπνησε. Τι έγινε λοιπόν ? Τόσο εύκολα τα παρατάς με τους κοιμισμένους ?

Αλλά για στάσου, είναι και το άλλο : Αν για σένα είμαι κοιμισμένος, τότε ποιος ο λόγος να με διαγράφεις ? Τι κακό μπορεί να σου κάνει ένας κοιμισμένος ? Τι λόγο να σου πει ? Αν είναι κοιμισμένος, οι λόγοι του δεν είναι τίποτε άλλο παρά παραμιλητό. Κι αν αυτός ο κοιμισμένος λέει εσένα "***", τότε όνειρο θα βλέπει. Ποιος ο λόγος τότε να τον φοβάσαι :?: Ποιος ο λόγος να βάζεις το παραμιλητό του σε αστερίσκους ? Γιατί να κρύβεις τα λόγια του ?

Φιλικά,

Deva Parinito

Epsylon
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 25, 2006 11:41 pm

Δημοσίευσηαπό Epsylon » Τρί Σεπ 05, 2006 9:24 pm

Αγαπητέ μου φίλε Deva

Εντελώς τυχαία έχω μάθει, απο τούτο το θέμα, ότι έχεις χάσει τον πατέρα σου.

Έστω και καθυστερημένα, θέλω να σου εκφράσω την λύπη μου και την ευχή να είσαι πάντα καλά.

Πάντα με αγάπη.


Επιστροφή σε “- ΛΑΒΥΡΙΝΘΟΣ ΣΚΕΨΕΩΝ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες