Ισότης;

Ζητήματα εσωτερικού προβληματισμού, τα οποία αναζητούν το μίτο της Αριάδνης μέσα στους δαιδάλους του νου και τις ανεξερεύνητες δυνατότητες της ψυχής.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Πέμ Απρ 28, 2005 11:40 pm

Ισότης;

Δημοσίευσηαπό Ευθύμης » Πέμ Φεβ 23, 2006 10:57 am

Δύο ασθενείς βρίσκονται σε τελικό στάδιο ηπατικής ανεπάρκειας λόγω κληρονομικότητας και αλκοολισμού αντίστοιχα. Τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά τους είναι ισοδύναμα (ηλικία, οικογένεια, κτλ). Υπάρχει ένα διαθέσιμο μόσχευμα. Ποιόν θα επιλέγατε ως αποδέχτη του και γιατί;

Στη θέση των 2 μπορείτε να φανταστείτε και κάποια άλλη δυάδα, πχ, έναν άγνωστο με κάποιον συγγενή ή που θεωρείτε αδελφό σας.

Σημείωση. Ίσως ήταν εποικοδομητικότερο να παραλείψετε την ανάγνωση των απαντήσεων των υπολοίπων πριν καταθέσετε τη δική σας.

qubit
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 29, 2005 4:01 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Ισότης;

Δημοσίευσηαπό qubit » Πέμ Φεβ 23, 2006 11:18 am

>|<>QBB<
Ευθύμης έγραψε:Δύο ασθενείς βρίσκονται σε τελικό στάδιο ηπατικής ανεπάρκειας λόγω κληρονομικότητας και αλκοολισμού αντίστοιχα. Τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά τους είναι ισοδύναμα (ηλικία, οικογένεια, κτλ). Υπάρχει ένα διαθέσιμο μόσχευμα. Ποιόν θα επιλέγατε ως αποδέχτη του και γιατί;

Μήπως να γινότανε κλήρωση;
>|<>QBB<
Ευθύμης έγραψε:Στη θέση των 2 μπορείτε να φανταστείτε και κάποια άλλη δυάδα, πχ, έναν άγνωστο με κάποιον συγγενή ή που θεωρείτε αδελφό σας.

Εδώ είναι τα δύσκολα. Εύχομαι μόνο να μη μου τύχει. Από καμιά πλευρά.
Ούτε απ' τη μεριά αυτού που αποφασίζει, ούτε απ' τη μεριά του άσθενούς ή κάποιου συγγενούς του.

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Re: Ισότης;

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Πέμ Φεβ 23, 2006 12:17 pm

>|<>QBB<
Ευθύμης έγραψε:"...Ποιόν θα επιλέγατε ως αποδέχτη του και γιατί; ..."


Καλημέρα φίλε μου Ευθύμη...

Προσωπικά θα έστρεφα την προσοχή μου σε εκείνον με το κληρονομικό (όχι χάρισμα :roll: αλλά) πρόβλημα...
Και αυτό γιατί για λόγους που ΑΜΕΣΑ ο ίδιος στην παρούσα του ενσάρκωση ΔΕΝ ΕΠΕΛΕΞΕ, βρίσκεται σε αυτήν την δύσκολη κατάσταση...

Θέλω να πω ότι η ΚΑΘΕ ΜΑΣ ασθένεια - ατύχημα στην παρούσα μας ενσάρκωση, είναι αποτέλεσμα της εφαρμογής του περίφημου Καρμικού Νόμου, του Νόμου της Ανταποδοτικής Δικαιοσύνης.
Ο Νόμος αυτός, έρχεται σε ανύποπτη για εμάς χρονική στιγμή να ΕΦΑΡΜΟΣΕΙ τα όσα οι καταγραφείς του μας ΕΠΙΤΑΣΣΟΥΝ.

Φυσικά η αλαζονεία του υπερφίαλου ΕΓΩ του καθενός μας, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΤΙΛΗΦΘΕΙ το πόσο ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΦΤΑΙΜΕ για όσα δεινά τραβάμε, από τα πιο απλά έως τα πιο σοβαρά.
Πολλώ δε μάλλον όταν η κατάσταση που μας επιβάλει ο Καρμικός Νόμος, ΔΗΛΑΔΗ ΟΙ ΔΙΚΕΣ ΜΑΣ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΕΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΔΡΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΠΑΡΕΛΘΟΝΤΟΣ ΜΑΣ (τις οποίες σε ορισμένες περιπτώσεις έχει παρατηρηθεί ότι η εν λόγο ψυχή συνεχίζει να τις δημιουργεί ΚΑΙ στην παρούσα σάρκωση), είναι μια κατάσταση που με τα σύγχρονα ιατρικά επιτεύγματα, καταφέρει ο ασθενής να ξεπεράσει (άσχετα αν φαιδρά νομίζει ότι ο ίδιος τα ξεπέρασε).

Λοιπόν, σε αυτόν τον ασθενή θα "επέλεγα" να δοθεί το μόσχευμα, ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ ΦΥΣΙΚΑ ότι με αυτήν μου την επιλογή διαπράττω και εγώ ΚΑΡΜΑ και ότι σε κάποια επόμενη μου ενσάρκωση θα το πληρώσω.

Τον άλλον δυστυχή ασθενή, όσο και αν τον συμπονώ και αυτόν, δεν μπορώ ειμί μόνον να αναγνωρίσω ότι αυτός ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΗΣ ΠΑΡΟΥΣΗΣ ΤΟΥ ΕΝΣΑΡΚΩΣΗΣ.
Ήταν ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΟΥ να καταστρέψει τον εαυτό του με τον αλκοολισμό.

Επίσης να συμπληρώσω, ότι ΑΝ επέλεγα τον αλκοολικό για το μόσχευμα, ΠΙΘΑΝΑ ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΤΟΥ ΕΝΣΑΡΚΩΣΗ, που δεν θα έχει ΚΑΜΙΑ ΜΝΗΜΗ ΤΩΝ ΓΕΓΟΝΟΤΩΝ ΠΟΥ ΕΚΕΙΝΟΣ ΕΠΙΤΕΛΕΣΕ, θα του ερχόταν "ουρανοκατέβατα" μια ασθένεια ή μια εκ γενετής δυσμορφία για την οποία ποιόν άλλον θα κατηγορούσε παρά μόνον τον Θεό, πράγμα που είναι και το σύνηθες...

Ελπίζω να σας δικαιολόγησα αρκετά την άποψή μου και αναμένω και εδώ τις δικές σας τοποθετήσεις.

Με εκτίμηση,

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Πέμ Φεβ 23, 2006 12:28 pm

Καλημέρα σε όλους.
Αγαπητέ Ευθύμη

Συνήθως αυτές οι αποφάσεις λαμβάνονται με συμμετοχή παρισσότερων του ενός ατόμου. Αν όμως έπρεπε να αποφασίσω απολύτως μόνη μου:

1] Στην περίπτωση που θα έπρεπε να επιλέξω μεταξύ ενός άγνωστου και κάποιου με τον οποίο έχω συναισθηματική δέσμευση θα διάλεγα τον δεύτερο.
2] Αν ήταν και οι δύο άγνωστοι θα επέλεγα αυτόν που θα είχε τις μεγαλύτερες πιθανότητες να δεχθεί το μόσχευμα βάσει των εξετάσεων που θα γινόταν.
3] Αν ήταν όλα ίδια και στούς δύο και εξακολουθούσε η απόφαση να είναι αποκλειστικά δική μου τότε θα τούς '' γνώριζα '', θα '' προσευχόμουν '' και θα επέλεγα αυτόν με τον οποίο ένιωσα καλύτερα.

Και επειδή τα μοσχεύματα δεν είναι έυκολο να βρεθούνε ωστε να χρονοτριβούμε θα αποφάσιζα όσο το δυνατόν γρηγορότερα.

Ελπίζω να μην χρειαστεί ποτέ να παίξω τον ρόλο του '' θεού'' γιατί κάπως έτσι μου μοιάζει η ερώτηση σου.

Με εκτίμηση
Εικόνα

Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Πέμ Απρ 28, 2005 11:40 pm

Δημοσίευσηαπό Ευθύμης » Παρ Φεβ 24, 2006 10:58 am

Καλημέρα αγαπητοί φίλοι.

qubit, πράγματι η κλήρωση είναι μια λύση. Δε σού κρύβω ωστόσο, ότι μού αφήνει κενά.

Φίλε μου Κέλσο, κατά την θεωρία σου, αν κατάλαβα σωστά, συμπεραίνεται ότι αμφότεροι επέλεξαν. Η διαφορά τους βρίσκεται στο πότε. Ο αλκοολικός αναφέρεις στην παρούσα του ενσάρκωση, ο άλλος πιθανόν "πληρώνει τα σπασμένα" παρελθουσών ενσωματώσεων.

Προσωπικά, είμαι ουδέτερος στη θεωρία, δε μπορώ να τήν απορρίψω, ούτε να τήν ενστερνιστώ 100% - παραδέχομαι ωστόσο ότι προσφέρει μια εξήγηση στην πεποίθησή μου ότι για οτιδήποτε είμαστε υπαίτιοι (αυτό φυσικά δε μπορώ να σάς το αποδείξω φίλοι μου - είναι κάτι που έχει γίνει αντιληπτό δια της παρατήρησης).

Αγαπητή NEHEMAUT, δεν έχεις πολύ άδικο. Αφ' ενός Θεός, αφ' ετέρου Χάρος.

Ομολογώ αγαπητοί φίλοι ότι μέχρι στιγμής δεν έχω βρει την κατάλληλη..ερώτηση. Μέχρι κι ότ-αν τήν βρω (πολύ αισιόδοξος είμαι), η οποία οδηγεί δια της λογικής στην απάντηση, θα ρωτούσα έκαστο ξεχωριστά αν θα έπαιζε σκάκι ή οτιδήποτε άλλο με το..Χάρο, για τη ζωή του. Σε αυτό που θα συμφωνούσαν αμφότεροι, θα διαγωνίζονταν.

Elissaios
Δημοσιεύσεις: 565
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:10 am

Δημοσίευσηαπό Elissaios » Κυρ Φεβ 26, 2006 1:53 am

Διά της κοινής λογικής, ο κληρονομικός δείχνει συμπαθέστερος διότι δεν το ήθελε ενώ ο αλκοολικός ας πρόσεχε.

Επειδή βαριέμαι τις κοινοτοπίες, θα διάλεγα το δεύτερο. :)

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Δευ Φεβ 27, 2006 11:06 am

Αγαπητοί φίλοι καλημέρα σας και καλή σας εβδομάδα.

Προσωπικά θα διάλεγα αυτόν που έχει το πρόβλημα λόγο κληρονομικότητας, εφ’ όσον όμως και οι δύο είχαν το ίδιο περιθώριο ζωής, και θα περίμενα ένα δεύτερο μόσχευμα για τον αλκοολικό.
Μιας και ο καθένας έχει δικαίωμα στην Ίαση και στην ευκαιρία γι’ αυτήν.

Έχω μια διαφορετική άποψη για το κατά πόσο μια ασθένεια προέρχεται από προηγούμενη ενσάρκωση κλπ.
Και εξηγούμε αμέσως.

Στη δική μου οπτική ο καθένας μας βιώνει όσα πρέπει να βιώσει για να καταφέρει να δει όσα πρέπει να δει σ΄ αυτή τη ζωή. Αν λοιπόν κάποιος αποκτήσει μια αναπηρία (ας πούμε κομμένο πόδι), θα πρέπει να προσπαθήσει να συνεχίσει τη ζωή του σαν να μη του λείπει το συγκεκριμένο μέλος του σώματος του. Μέσα απ’ όλη αυτή τη διαδικασία σίγουρα θα διδαχθεί πολλά πράγματα. Αν όμως αυτός ο άνθρωπος αυτοκτονήσει τότε θα επωμισθεί κάποια καρμικά βάρη για την επόμενη ενσάρκωση του.

Μιας λοιπόν και πριν από 59 ημέρες αντίκρισα το θάνατο κατάματα, πιστεύω πως η κάθε δυσκολία έρχεται για να καταδείξει, για να διδάξει και για να δυναμώσει αυτόν ο οποίος την περνάει. Εδώ δε θα πρέπει να ξεχάσουμε πως και οι άμεσα εμπλεκόμενοι με τον παθόντα περνάνε και εκείνοι μια αντίστοιχη «εκπαίδευση».

Μπορεί λοιπόν κάτι να προέρχεται από καρμική ανταπόδοση, μπορεί όμως να προέρχεται διότι ο παθών και οι γύρο του πρέπει να μάθουν μέσα από μια δυσκολία.
Διότι μπορεί να δεχθώ ότι εγώ έπαθα ότι έπαθα, είτε από δική μου αβλεψία, είτε από καρμική ανταπόδοση, όμως η σύντροφος μου που όλο αυτόν τον καιρό στέκεται άγρυπνος φρουρός δεν μπορεί να έκανε τα ίδια με μένα.

Αντίθετα, το ότι ο καθένας μας παίρνει κάποιο μάθημα μέσα απ’ όλη αυτή τη διαδικασία (όπως και οι συμμετέχοντες συγγενείς και φίλοι) δείχνει πολύ ποιο ικανό ως συνθήκη.
Εικόνα

seth
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 15, 2005 3:11 pm
Τοποθεσία: egypt

Δημοσίευσηαπό seth » Δευ Φεβ 27, 2006 10:33 pm

Κι εγώ θα διάλεγα τον με κληρονομικότητα.
Η κοινή λογική που είπε κάποιος φίλος παραπάνω, λέει ότι ο αλκοολικός έφτασε εκεί λόγω επιλογής του.

Αν κατάλαβα καλά όμως, μια και δεν ξέρω και πολλά για την μετενσάρκωση, ειπώθηκε -δε θυμάμαι από ποιόν- ότι μια κληρονομική ασθένεια είναι αποτέλεσμα Καρμά. Είναι έτσι; Καλά κατάλαβα;

Αν είναι έτσι, τότε κι αυτός κάτι στραβό δεν έκανε αλλά σε προηγούμενη ζωή; Δηλαδή μπορεί να ήταν αλκοολικός τότε και να έκανε κάτι κακό;

Αν είναι έτσι θα μπερδευόμουνα
seth is back
Εικόνα

Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Πέμ Απρ 28, 2005 11:40 pm

Δημοσίευσηαπό Ευθύμης » Δευ Φεβ 27, 2006 11:49 pm

Υγειά σας αγαπητοί φίλοι, να 'στε καλά.

Αγαπητέ Ramoglou, οι 2 εκδοχές δεν έρχονται σε αντίθεση διότι διαφέρουν χρονικά. Αυτό που οφείλεται στο παρελθόν δεν αναιρεί το ότι γίνεται και για μελλοντική «εκπαίδευση».

Χαίρομαι που υπήξε αναφορά στην κοινή λογική, για να διαπιστώσουμε πόσο κοινή είναι. :)

Υπάρχει τύχη, ή καλλίτερα, πιστεύουμε στην τύχη; Αν ναι, τότε πράγματι ο αλκοολικός πρέπει να καταδικαστεί. Αν όχι, τότε η επιλογή μας πρέπει να είναι ανεξάρτητη από το λόγο κιρρώσεως.

Προσωπικά, αμφιβάλλω.

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Τρί Φεβ 28, 2006 11:12 am

Την καλημέρα μου σε όλους...

>|<>QBB<
O Ευθύμης έγραψε:"...Προσωπικά, είμαι ουδέτερος στη θεωρία, δε μπορώ να τήν απορρίψω, ούτε να τήν ενστερνιστώ 100% - παραδέχομαι ωστόσο ότι προσφέρει μια εξήγηση στην πεποίθησή μου ότι για οτιδήποτε είμαστε υπαίτιοι (αυτό φυσικά δε μπορώ να σάς το αποδείξω φίλοι μου - είναι κάτι που έχει γίνει αντιληπτό δια της παρατήρησης)..."


Αγαπητέ μου Ευθύμη,
αυτό που προσπάθησα να κάνω με την τοποθέτησή μου, είναι να ΜΗΝ αφήσω τα πράγματα στην "τύχη", για την οποία "τύχη", δεν υπάρχει θέση στην κοσμοαντίληψή μου :roll: και αυτό, γιατί ΑΝ υπήρχε "τύχη", τότε αυτή θα ήταν η παράμετρος που θα ανέτρεπε την ΑΡΜΟΝΙΑ ΣΤΟ ΣΥΜΠΑΝ, Εκείνον τον Ίδιον, τον ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΝ ΡΥΘΜΟ, άρα δεν μπορώ και να "στηριχθώ" επ΄αυτής...
Προσπάθησα δηλαδή, να σου (σας) ΑΙΤΙΟΛΟΓΗΣΩ το "ΓΙΑΤΙ" θα έπερνα την ΟΠΟΙΑΝ απόφαση ΑΝ έπρεπε ντέ και καλά να ΕΠΙΛΕΞΩ...

>|<>QBB<
O seth έγραψε:"...Αν κατάλαβα καλά όμως, μια και δεν ξέρω και πολλά για την μετενσάρκωση, ειπώθηκε -δε θυμάμαι από ποιόν- ότι μια κληρονομική ασθένεια είναι αποτέλεσμα Καρμά. Είναι έτσι; Καλά κατάλαβα;

Αν είναι έτσι, τότε κι αυτός κάτι στραβό δεν έκανε αλλά σε προηγούμενη ζωή; Δηλαδή μπορεί να ήταν αλκοολικός τότε και να έκανε κάτι κακό; ..."


Αγαπητέ Σέθ, πολύ ορθά κατάλαβες μιας και όντως ανέφερα ότι:
"...η ΚΑΘΕ ΜΑΣ ασθένεια - ατύχημα στην παρούσα μας ενσάρκωση, είναι αποτέλεσμα της εφαρμογής του περίφημου Καρμικού Νόμου, του Νόμου της Ανταποδοτικής Δικαιοσύνης ..."


Και για να μην μπερδεύεσαι όπως αναφέρεις, πράγματι το συμπέρσμά σου είναι και αυτό ορθό...
Αναφέρω στην τοποθέτησή μου σχετικά με τον ΑΛΚΟΟΛΙΚΟ, ότι αν τον "επέλεγα" να λάβει αυτός ΤΩΡΑ το μόσχευμα, τότε:
"...ΠΙΘΑΝΑ ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΤΟΥ ΕΝΣΑΡΚΩΣΗ, που δεν θα έχει ΚΑΜΙΑ ΜΝΗΜΗ ΤΩΝ ΓΕΓΟΝΟΤΩΝ ΠΟΥ ΕΚΕΙΝΟΣ ΕΠΙΤΕΛΕΣΕ, θα του ερχόταν "ουρανοκατέβατα" μια ασθένεια ή μια εκ γενετής δυσμορφία..."


Όλο το παραπάνω απόσπασμα, αν το θέσεις δίπλα στην δική σου ορθή παρατήρηση, τότε θα έχεις μπροστά σου μια "αιτιολογία" για το "ΠΩΣ" ή το "ΓΙΑΤΙ" έφτασε στο σήμερα, στην τρέχουσα ενσάρκωσή του, να είναι ασθενής με κληρονομική πάθηση ο έτερος ασθενής :wink:
Ελπίζω φίλε μου να σε "ξεμπέρδεψα" τρόπο τινά έστω και λίγο...

Με εκτίμηση,

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Τρί Φεβ 28, 2006 11:28 am

Διαβάζοντας όλα όσα γράψατε καταλήγω στο εξής συμπέρασμα.
Ότι τελικά εμείς ίσως να μην μπορούμε να σώσουμε κανέναν εάν κάποια πράγματα είναι καρμικά, όπως αναφέρθηκε.

Εάν – υποθετικά – δώσουμε το μόσχευμα σε αυτόν με την κληρονομικότητα ποιος μας εξασφαλίζει ότι η μεταμόσχευση θα πετύχει?
Εάν και αυτός εκπληρώνει «καρμικά χρέη» τότε πολύ πιθανόν, ναι μεν να γίνει η μεταμόσχευση, αλλά να μην πετύχει. Άρα το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο.

Ίσως αυτός με τον αλκοολισμό να πρέπει να πάρει το μόσχευμα ο οποίος μετά την επέμβαση και αφού έχει πάρει το μάθημά του, αλλάξει τρόπο ζωής και συνεχίζει να ζει χωρίς πρόβλημα.

Ποιος λοιπόν μπορεί να αποφασίσει κάτι τέτοιο? και επειδή τίποτα δεν είναι τυχαίο ότι και αν γίνει θα έχει το λόγο του, και αυτό θα φανεί από το αποτέλεσμα.
Εικόνα
Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Τρί Φεβ 28, 2006 12:17 pm

>|<>QBB<
O Αγαπητός καθ΄ όλα Ramoglou έγραψε:"...Έχω μια διαφορετική άποψη για το κατά πόσο μια ασθένεια προέρχεται από προηγούμενη ενσάρκωση κλπ..."

"...πιστεύω πως η κάθε δυσκολία έρχεται για να καταδείξει, για να διδάξει και για να δυναμώσει αυτόν ο οποίος την περνάει. Εδώ δε θα πρέπει να ξεχάσουμε πως και οι άμεσα εμπλεκόμενοι με τον παθόντα περνάνε και εκείνοι μια αντίστοιχη «εκπαίδευση».

Μπορεί λοιπόν κάτι να προέρχεται από καρμική ανταπόδοση, μπορεί όμως να προέρχεται διότι ο παθών και οι γύρο του πρέπει να μάθουν μέσα από μια δυσκολία.
Διότι μπορεί να δεχθώ ότι εγώ έπαθα ότι έπαθα, είτε από δική μου αβλεψία, είτε από καρμική ανταπόδοση, όμως η σύντροφος μου που όλο αυτόν τον καιρό στέκεται άγρυπνος φρουρός δεν μπορεί να έκανε τα ίδια με μένα.

Αντίθετα, το ότι ο καθένας μας παίρνει κάποιο μάθημα μέσα απ’ όλη αυτή τη διαδικασία (όπως και οι συμμετέχοντες συγγενείς και φίλοι) δείχνει πολύ ποιο ικανό ως συνθήκη..."


Φίλε μου Ράμογλου,
Καταρχάς δεν μας παραθέτεις αυτήν την "διαφορετική" άποψη που έχεις για την ασθένεια όπως αναφέρεις και θα με ενδιέφερε πραγματικά να διαβάσω κάτι "διαφορετικό" και όχι κάτι που είναι ίδιο στην ουσία, αλλά περιέχει "διαφορετικές" λέξεις για το πως εμείς το εισπράττουμε.
Το λέω αυτό, γιατί η άποψη που σκιαγραφείς, ΔΕΝ ΔΙΑΦΕΡΕΙ από εκείνη που κάνει αναφορά στο ΚΑΡΜΑ και στην ΑΝΤΑΠΟΔΟΣΗ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗΣ από παρελθούσες ενσαρκώσεις στην παρούσα...

Οι λέξεις που χρησιμοποιείς : διδαχή - εκπαίδευση αλλά και μάθηση για όσους πραγματικά έχουν ασχοληθεί με το ΚΑΡΜΑ, αμέσως εισπράττουν την ουσία που περικλείει η λέξη ΑΝΤΑΠΟΔΟΣΗ - ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ δηλαδή το ίδιο το ΚΑΡΜΑ, αφού αυτό δεν είναι τίποτα άλλο παρά η είσπραξη στην παρούσα μας ενσάρκωση, το αποτέλεσμα της διασάλεψης της ΑΡΜΟΝΙΑΣ, του ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΡΥΘΜΟΥ, από τις δικές μας ιδιοτελής πράξεις που τελέσαμε σε παρελθόντες βίους μας...

Μας αρέσει, δεν μας αρέσει, μας βολεύει δεν μας βολεύει, αυτό είναι αδιάφορο για τον Παγκόσμια αυτόν Νόμο Φίλε μου Ράμογλου...

Σχετικά με την ενδιαφέρουσα παρατήρησή σου για τους πέριξ μας και τους εκάστοτε συντρόφους μας τώρα...
Μα ΦΥΣΙΚΑ και αυτοί ΟΛΟΙ έχουν "κάτι" να εισπράξουν" ή και να "δώσουν" σε μια περίπτωση όπως παρουσιάζεις Φίλε μου...
Και τονίζω το να "δώσουν" γιατί δεν το ανέφερες & το θεωρώ πολύ σημαντικό στην έρευνα που θα έκανε κάποιος περί του Παγκοσμίου Νόμου του Κάρμα...

Το να "εισπράξει" κάποιος, εύκολα γίνεται ίσως αντιληπτό για το ΠΩΣ μπορεί να εισπράξει τα όσα έχει να εισπράξει...
Ας φωτίσουμε λίγο την περίπτωση εκείνη που ο σύντροφός μας έχει να "δώσει" σχετικά με το Κάρμα...
Όπως πολύ ορθά παρατήρησες (και είναι πράγματι άξια συγχαρητηρίων η δική σου σύντροφος), υπάρχει κάποιος δίπλα σου ως άγρυπνος φρουρός για να σε προσέχει.
Αυτό Φίλε μου, ίσως να είναι και ένα ΚΑΘΗΚΟΝ...
Το καθήκον του ενός συντρόφου προς τον άλλον...

Με την εκτέλεση λοιπόν του ΚΑΘΗΚΟΝΤΟΣ και αφού ο σύντροφος έχει επαναφέρει την δική ΤΟΥ διασαλευθείσα τάξη & αρμονία, ΣΤΗΝ ΑΡΧΙΚΗ ΤΗΣ ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ, κάτι που ΔΕΝ θα γινόταν ΑΝ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΟΤΑΝ ΠΛΑΊ ΣΟΥ, τότε αφού το δικό του αλισβερίσι με τον Νόμο του Κάρμα (και αναφέρομαι ΜΟΝΟΝ για το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΚΑΡΜΙΚΟ ΓΕΓΟΝΟΣ), έχει "ολοκληρωθεί", θα μπορεί να τραβήξει τον δρόμο του...
Έναν δρόμο που τον έχει ΠΡΟΕΠΙΛΕΞΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ, και που θα του φέρει εμπρός του "άλλες" Καρμικές υποχρεώσεις, τόσο για να "εισπράξει" όσο και για να "δώσει"...

Εν κατακλείδι Φίλε μου Ράμογλου, όσοι ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ το Κάρμα και το ΠΩΣ αυτό λειτουργεί, οφείλουν να λαμβάνουν τα ΠΑΝΤΑ από τα πιο απλά έως τα πιο σύνθετα γεγονότα της ζωής τους ως ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΩΝ ΔΙΚΩΝ ΤΟΥΣ ΔΡΑΣΕΩΝ είτε από το παρελθόν τους (βλέπε κληρονομική πάθηση), είτε από το παρόν τους (βλέπε αλκοολικό) και πάντα θα πρέπει να έχουν ως "μοτό τους" το ΟΥΔΕΝ ΜΟΝΙΜΟΤΕΡΟ ΤΟΥ ΠΡΟΣΩΡΙΝΟΥ είτε για τους ΙΔΙΟΥΣ αλλά είτε και για τους οικείους τους...
Ο Νόμος του Κάρμα αυτό εν περιλήψη μας ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΙ...

Για το τι τελικώς "παίρνει" ο κάθε ένας εμπλεκόμενος από μια κατάσταση Φίλε μου, επέτρεψέ μου να σου υπενθυμίσω ότι αυτό έγκειται στο ΠΟΣΟ εύκολα κάνείς μπορεί να αντιλαμβάνεται το εκάστοτε "μάθημα" και δυστυχώς, ΜΟΝΟΝ η παράμετρος του ΧΡΟΝΟΥ είναι αυτή που μπορεί να μας δείξει ΑΝ κάποιος έμαθε αλλά ΚΑΙ ΤΙ έμαθε από τα όσα συμμετείχε (είτε ως αντικείμενο, είτε ως παρατηρητής του αντικειμένου).

Και μία συμβουλή - παραίνεση προς ΟΛΟΥΣ του αγαπητούς μου φίλους...
Το να χρυσώνουμε τα διάφορα χάπια, δεν μας βοηθά σε ΤΙΠΟΤΑ.
Ούτε και να προσπαθούμε να φέρουμε στα δικά μας μέτρα και σταθμά (τα οποία πολλές φορές είναι παντελώς λανθασμένα), τους διάφορους Νόμους της Παγκοσμίου Αρμονίας & Ρυθμού μπορεί να μας εξυπηρετήσει σε τίποτα...
Απλά θα συνεχίσουμε να είμαστε οι ΙΔΙΟΙ και ΑΠΑΡΑΛΛΑΧΤΟΙ, σχετικά με το πώς είμαστε ΠΡΙΝ από ένα Καρμικό γεγονός και ΜΕΤΑ από αυτό και αυτό απλά σημαίνει ότι στο ΜΕΛΛΟΝ θα ξαναδοκιμαστούμε και πάλι για τα ίδια λάθη μας που ΔΕΝ διορθώσαμε και υποπτεύομαι φίλοι μου, ότι τότε η Καρμική δράση θα είναι ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΑΥΣΤΗΡΗ...

Ας πράττουμε λοιπόν εις τους απέναντί μας ότι θέλουμε οι απέναντί μας να μας πράττουν και έτσι ίσως σοφά να έχουμε ένα τρόπο για το ΠΩΣ ΘΑ ΔΙΑΓΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΒΙΟΥΣ ΜΑΣ...

Με εκτίμηση και αγάπη,

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

seth
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 15, 2005 3:11 pm
Τοποθεσία: egypt

Δημοσίευσηαπό seth » Τρί Φεβ 28, 2006 3:03 pm

Ευχαριστώ πολύ αγαπητέ Κέλσο βοήθησες πολύ
seth is back

Εικόνα

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τρί Φεβ 28, 2006 5:34 pm

Μάλιστα.

Τείνω να πιστέψω πως γράφω ακαταλαβίστικα.
Διότι αγαπημένε μου φίλε, είναι η πολλοστή φορά που δεν κατανοείς το γραπτό μου.

Όπως πολύ καλά γνωρίζεις ουδέποτε αρνήθηκα το Νόμο του Κάρμα (και σίγουρα η λέξη Παγκόσμιος περιττεύει, γιατί δεν θα μπορούσε ο Νόμος του Κάρμα να ισχύει μόνο στην Ινδία ή μόνο στην Ελλάδα), όμως το να ανάγουμε ακόμα και την αναπνοή μας σε Καρμική ανταπόδοση είναι ολίγον τι υπερβολικό.

Καρμική μπορεί να είναι μια σχέση, καρμική μπορεί να είναι μια κατάσταση ανίατης ασθένειας, αλλά όχι και ένα κρυολόγημα !

Μη τα βάζουμε αγαπημένε μου φίλε όλα στο ίδιο καζάνι.

Ελπίζω τώρα να κατάλαβες που είναι η διαφορετικότητα στην οπτική μου.
Εικόνα

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Τρί Φεβ 28, 2006 8:42 pm

>|<>QBB<
Ramoglou έγραψε:"...όμως το να ανάγουμε ακόμα και την αναπνοή μας σε Καρμική ανταπόδοση είναι ολίγον τι υπερβολικό.

Καρμική μπορεί να είναι μια σχέση, καρμική μπορεί να είναι μια κατάσταση ανίατης ασθένειας, αλλά όχι και ένα κρυολόγημα !..."


Αγαπητέ μου Σέθ (που για το όνομά σου επιφυλάσσω στο μέλλον κάποια -ες μικρές αλλά ΑΚΡΩΣ εντυπωσιακές αποκαλύψεις :wink: ), χαίρομαι ειλικρινά που με την συμβολή του εν λόγω θέματος, αποκτάς μια αμυδρή εικόνα περί των όσων η Μεταφυσική ΓΝΩΡΙΖΕΙ και ΚΑΤΕΧΕΙ για την ΟΝΤΟΣ πραγματικότητα του Κόσμου μας...

Αγαπημένε μου Ράμογλου,
ορθή η παρατήρηση που κάνεις νύξη περί "παγκοσμιότητας", αλλά είσαι ολίγο βιαστικός φίλε μου και προτρέχεις 8) ...
Φυσικά και ΜΙΑ ερμηνεία είναι αυτή που εύστοχα δίνεις στην εν λόγο λέξη, αλλά όπως προείπα, αυτή είναι ΜΙΑ και μάλιστα λόγο της κοινότητάς της, όλοι (μεταξύ αυτών και εσύ Φίλε μου) μόνον έτσι την χρησιμοποιούν :wink:

Δράττομαι λοιπόν της ευκαιρίας που μου δίνεις Φίλε μου και κάνω γνωστό, τόσο σε σένα όσο και στους υπόλοιπους φίλους του Mystica.gr, ότι η έννοια
Παγκόσμιος, αυτό που ξεκάθαρα σημαίνει είναι εκείνος που αναφέρεται ή ανήκει ΕΙΣ ΟΛΟΚΛΗΡΟΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΟΥ ΑΠΕΙΡΟΥ, και ουχί μόνον εις την πλήρως και άκρως περιορισμένο γεωγραφικό περιορισμό που δίνει η γεωγραφία, όπως εύστοχα παρατήρησες και υπό αυτής της έννοιας κάνω χρήση...

Τι θέλω να πώς με αυτό Φίλε μου :?:
Μα το προφανές, ότι οι Παγκόσμιοι Νόμοι έχουν εφαρμογή στο ΑΠΕΙΡΟ και ως μικρό παράδειγμα επικαλούμαι αυτόν τον Παγκόσμιο Νόμο της Έλξις :roll:
Όπως ίσως όλοι γνωρίζουμε, ο νόμος αυτός ΔΕΝ έχει ισχύει ΜΟΝΟΝ εις τον περίφημο γαλαζοπράσινο πλανήτη που καλείται Γη, ΑΛΛΑ έχει ισχύει και εφαρμογή εις ΟΛΟΚΛΗΡΟΝ ΤΟ ΑΠΕΙΡΟΝ και σε αυτόν οφείλεται το ότι τα ουράνια σώματα παραμένουν εις την θέση τους ΧΩΡΙΣ να "πέφτουν" είς το κενό :wink:

Κατ΄ επέκταση, ο Παγκόσμιος Νόμος του Κάρμα έχει εφαρμογή ΠΑΝΤΟΥ, οπουδήποτε και αν η καρμική επιτροπή αποφασίσει ότι θα πρέπει αυτός να ΕΚΠΛΗΡΩΘΕΙ...
Τόσο απλά, τόσο φυσικά...

Σχετικά με τα υπόλοιπα που αναφέρεις, απλά αναρωτιέμαι το ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ είναι Καρμική Δράση ακόμα και αυτή η ίδια μας η αναπνοή ή το απλό κρυολόγημα καθώς και ΠΩΣ έχεις μια τέτοια ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ :?:
Υπενθυμίζω ότι όλα αυτά τα "απλά & καθημερινά" που όλοι μας ζούμε στον δικό μας μικρόκοσμο, είναι ΑΙΤΙΕΣ και ΑΦΟΡΜΕΣ για ΔΡΑΣΗ και η δράση Φίλε μου είναι ΚΑΡΜΑ...
Άρα πόθεν αγαπημένε μου Φίλε, ακόμα και η ανάσα μας ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΡΜΑ :?:

Μήπως έχεις μια άποψη η οποία ίσως σε μπερδεύει κάπου;
Πολύ θα με ενδιέφερε να μας παρουσιάσεις το ΓΙΑΤΙ ή ΠΩΣ έχει την εν λόγο άποψη...

Με σεβασμό και εκτίμηση στην αντίθετη άποψη,

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Υ.Γ.
Κρίνε μόνος σου Φίλε αν τελικώς όντως γράφεις "ακαταλαβίστικά" ή ο δικός μου χαμηλός δείκτης IQ φταίει, αφού ακόμα δεν κατάλαβα την διαφορετική σου άποψη...
Αν δεν κάνω λάθος, στο Κάρμα αποδίδεις ΚΑΙ εσύ την εν λόγο υποθετική εκλογή που, μας έθεσε ο αγαπητός μας Ευθύμης...
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τετ Μαρ 01, 2006 4:23 pm

Αγαπητέ μου Κέλσο, σ’ ευχαριστώ τα μάλα δια την αποκατάστασην της γραμματικής επεξηγήσεως, αλλά θα ήθελον να σε πληροφορήσω ότι ημείς εις την αυτήν παγκοσμιότητα αναφερόμεθα και ουχί εις άτεινα περιεχόμενη εντός γεωγραφικών συνόρων.

Πως άλλως τε θα ηδυνάμεθα να ομιλούμεν περί παγκοσμιότητος, εάν εις την σκέψη ημών δεν συμπεριλαμβάνετο ο ορατός και ο αόρατος κόσμος. Ακόμα και αυτή η έλξης ! Είναι το όντι μια εκ των εκφράσεων εις τον φαινομενικόν τούτο κόσμο των νόμων που διέπουν την Παγκοσμιότητα και ουχί την Παγκοσμιοποίηση.

Για τα περαιτέρω θα ήθελα να σου απαντήσω, ρωτώντας, πως είσαι τόσο βέβαιος ότι η αναπνοή είναι καρμικό δρώμενο ; Από πού προκύπτει μια τέτοια ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ ;
Μήπως έχεις μια άποψη η οποία ίσως σε μπερδεύει κάπου;

Πολύ θα με ενδιέφερε να μας παρουσιάσεις το ΓΙΑΤΙ ή ΠΩΣ έχεις την εν λόγο άποψη...

Προσωπικός έχω την αντίληψη ότι υπάρχουν και πράξεις (όπως η ανάσα, η αφόδευση, το περπάτημα, το κρυολόγημα κλπ) οι οποίες δεν έχουν να κάνουν με καρμικά δεδομένα, διότι ΑΝ κάθε πράξη ήταν καρμικό δεδομένο, τότε αφ’ ενός η επιτροπή θα είχε πάάάρα πολύ δουλειά να κάνει και αφ’ ετέρου δε θα τελείωνε ποτέ το ατέρμονο αυτό «παιχνίδι».

Η δική μου οπτική λοιπόν διαφέρει από τη δική σου όπως αντιλαμβάνεσαι και μάλλον δεν είναι θέμα IQ αλλά πεποιθήσεων και οπτικών.
Εικόνα

seth
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 15, 2005 3:11 pm
Τοποθεσία: egypt

Δημοσίευσηαπό seth » Τετ Μαρ 01, 2006 9:56 pm

>|<>QBB<
Κέλσος ο Φιλαλήθης έγραψε:>|<>QBB<
Ramoglou έγραψε:"...όμως το να ανάγουμε ακόμα και την αναπνοή μας σε Καρμική ανταπόδοση είναι ολίγον τι υπερβολικό.

Καρμική μπορεί να είναι μια σχέση, καρμική μπορεί να είναι μια κατάσταση ανίατης ασθένειας, αλλά όχι και ένα κρυολόγημα !..."


Αγαπητέ μου Σέθ (που για το όνομά σου επιφυλάσσω στο μέλλον κάποια -ες μικρές αλλά ΑΚΡΩΣ εντυπωσιακές αποκαλύψεις :wink: ), χαίρομαι ειλικρινά που με την συμβολή του εν λόγω θέματος, αποκτάς μια αμυδρή εικόνα περί των όσων η Μεταφυσική ΓΝΩΡΙΖΕΙ και ΚΑΤΕΧΕΙ για την ΟΝΤΟΣ πραγματικότητα του Κόσμου μας...


Κατ΄ επέκταση, ο Παγκόσμιος Νόμος του Κάρμα έχει εφαρμογή ΠΑΝΤΟΥ, οπουδήποτε και αν η καρμική επιτροπή αποφασίσει ότι θα πρέπει αυτός να ΕΚΠΛΗΡΩΘΕΙ...
Τόσο απλά, τόσο φυσικά...

Σχετικά με τα υπόλοιπα που αναφέρεις, απλά αναρωτιέμαι το ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ είναι Καρμική Δράση ακόμα και αυτή η ίδια μας η αναπνοή ή το απλό κρυολόγημα καθώς και ΠΩΣ έχεις μια τέτοια ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ :?:
Υπενθυμίζω ότι όλα αυτά τα "απλά & καθημερινά" που όλοι μας ζούμε στον δικό μας μικρόκοσμο, είναι ΑΙΤΙΕΣ και ΑΦΟΡΜΕΣ για ΔΡΑΣΗ και η δράση Φίλε μου είναι ΚΑΡΜΑ...
Άρα πόθεν αγαπημένε μου Φίλε, ακόμα και η ανάσα μας ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΡΜΑ :?:
..



Tί .... τί;;;;;;; Δεν φημίζομαι ιδιαίτερα για την υπομονή μου. :D :roll:


Ως προς τα υπόλοιπα τώρα. Δηλαδή σύμφωνα με αυτά που λες αγαπητέ Κέλσο, είναι πολύ εύκολο να δημιουργήσουμε Κάρμα. Αν πατήσουμε ένα μυρμήγκι δηλαδή, δημιουργούμε Κάρμα;

Αν και η αναπνοή μας ακόμα είναι αποτέλεσμα Καρμα, τότε οτι είναι υλικό έχει Κάρμα.

Έτσι είναι;
seth is back

Εικόνα

dokimi
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 02, 2006 12:31 am

Re: Ισότης;

Δημοσίευσηαπό dokimi » Πέμ Μαρ 02, 2006 12:55 am

>|<>QBB<
Κέλσος ο Φιλαλήθης έγραψε:>|<>QBB<
Ευθύμης έγραψε:"...Ποιόν θα επιλέγατε ως αποδέχτη του και γιατί; ..."


Καλημέρα φίλε μου Ευθύμη...

Προσωπικά θα έστρεφα την προσοχή μου σε εκείνον με το κληρονομικό (όχι χάρισμα :roll: αλλά) πρόβλημα...
Και αυτό γιατί για λόγους που ΑΜΕΣΑ ο ίδιος στην παρούσα του ενσάρκωση ΔΕΝ ΕΠΕΛΕΞΕ, βρίσκεται σε αυτήν την δύσκολη κατάσταση...

Θέλω να πω ότι η ΚΑΘΕ ΜΑΣ ασθένεια - ατύχημα στην παρούσα μας ενσάρκωση, είναι αποτέλεσμα της εφαρμογής του περίφημου Καρμικού Νόμου, του Νόμου της Ανταποδοτικής Δικαιοσύνης.
Ο Νόμος αυτός, έρχεται σε ανύποπτη για εμάς χρονική στιγμή να ΕΦΑΡΜΟΣΕΙ τα όσα οι καταγραφείς του μας ΕΠΙΤΑΣΣΟΥΝ.

Φυσικά η αλαζονεία του υπερφίαλου ΕΓΩ του καθενός μας, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΤΙΛΗΦΘΕΙ το πόσο ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΦΤΑΙΜΕ για όσα δεινά τραβάμε, από τα πιο απλά έως τα πιο σοβαρά.
Πολλώ δε μάλλον όταν η κατάσταση που μας επιβάλει ο Καρμικός Νόμος, ΔΗΛΑΔΗ ΟΙ ΔΙΚΕΣ ΜΑΣ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΕΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΔΡΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΠΑΡΕΛΘΟΝΤΟΣ ΜΑΣ (τις οποίες σε ορισμένες περιπτώσεις έχει παρατηρηθεί ότι η εν λόγο ψυχή συνεχίζει να τις δημιουργεί ΚΑΙ στην παρούσα σάρκωση), είναι μια κατάσταση που με τα σύγχρονα ιατρικά επιτεύγματα, καταφέρει ο ασθενής να ξεπεράσει (άσχετα αν φαιδρά νομίζει ότι ο ίδιος τα ξεπέρασε).

Λοιπόν, σε αυτόν τον ασθενή θα "επέλεγα" να δοθεί το μόσχευμα, ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ ΦΥΣΙΚΑ ότι με αυτήν μου την επιλογή διαπράττω και εγώ ΚΑΡΜΑ και ότι σε κάποια επόμενη μου ενσάρκωση θα το πληρώσω.

Τον άλλον δυστυχή ασθενή, όσο και αν τον συμπονώ και αυτόν, δεν μπορώ ειμί μόνον να αναγνωρίσω ότι αυτός ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΗΣ ΠΑΡΟΥΣΗΣ ΤΟΥ ΕΝΣΑΡΚΩΣΗΣ.
Ήταν ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΟΥ να καταστρέψει τον εαυτό του με τον αλκοολισμό.

Επίσης να συμπληρώσω, ότι ΑΝ επέλεγα τον αλκοολικό για το μόσχευμα, ΠΙΘΑΝΑ ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΤΟΥ ΕΝΣΑΡΚΩΣΗ, που δεν θα έχει ΚΑΜΙΑ ΜΝΗΜΗ ΤΩΝ ΓΕΓΟΝΟΤΩΝ ΠΟΥ ΕΚΕΙΝΟΣ ΕΠΙΤΕΛΕΣΕ, θα του ερχόταν "ουρανοκατέβατα" μια ασθένεια ή μια εκ γενετής δυσμορφία για την οποία ποιόν άλλον θα κατηγορούσε παρά μόνον τον Θεό, πράγμα που είναι και το σύνηθες...

Ελπίζω να σας δικαιολόγησα αρκετά την άποψή μου και αναμένω και εδώ τις δικές σας τοποθετήσεις.

Με εκτίμηση,

Κέλσος ο Φιλαλήθης


Η μεγαλύτερη ανακρίβεια, απαξίωση προς την ανθρώπινη ζωή και απάνθρωπη δήλωση, που έχω ακούσει στη ζωή μου...!

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Πέμ Μαρ 02, 2006 12:45 pm

Θα ήθελα να καλωσορίσω το νέο μέλος dokimi στην διαδυκτιακή μας παρέα και να ευχηθώ η παραμονή της/του να είναι γόνιμη τόσο για την ίδια/ο όσο και για μας.

Το κάθε μέλος έχει το δικαίωμα να εκφράζει τις απόψεις του με τρόπο κόσμιο, ακόμα και όταν αυτές δε συμφωνούν με τις απόψεις ενός άλλου μέλους. Το επιθυμητό όμως είναι όταν εκφράζουμε αντίλογο να εκφράζουμε και εμείς τα σημεία στα οποία η σκέψη μας διαφοροποιείται, διότι η στείρα μομφή δεν προσφέρει σε κανέναν και ειδικότερα δεν προάγει το διάλογο τον οποίο επιθυμούμε.

Ευχαριστώ.
Εικόνα

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Πέμ Μαρ 02, 2006 12:50 pm

Την καλημέρα μου σε όλους τους φίλους, ανυπόμονους και μη :wink:

>|<>QBB<
Ramoglou έγραψε:"... αλλά θα ήθελον να σε πληροφορήσω ότι ημείς εις την αυτήν παγκοσμιότητα αναφερόμεθα και ουχί εις άτεινα περιεχόμενη εντός γεωγραφικών συνόρων.

Πως άλλως τε θα ηδυνάμεθα να ομιλούμεν περί παγκοσμιότητος, εάν εις την σκέψη ημών δεν συμπεριλαμβάνετο ο ορατός και ο αόρατος κόσμος. Ακόμα και αυτή η έλξης ! Είναι το όντι μια εκ των εκφράσεων εις τον φαινομενικόν τούτο κόσμο των νόμων που διέπουν την Παγκοσμιότητα και ουχί την Παγκοσμιοποίηση.

Για τα περαιτέρω θα ήθελα να σου απαντήσω, ρωτώντας, πως είσαι τόσο βέβαιος ότι η αναπνοή είναι καρμικό δρώμενο ; Από πού προκύπτει μια τέτοια ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ ;
Μήπως έχεις μια άποψη η οποία ίσως σε μπερδεύει κάπου;

Πολύ θα με ενδιέφερε να μας παρουσιάσεις το ΓΙΑΤΙ ή ΠΩΣ έχεις την εν λόγο άποψη...

Προσωπικός έχω την αντίληψη ότι υπάρχουν και πράξεις (όπως η ανάσα, η αφόδευση, το περπάτημα, το κρυολόγημα κλπ) οι οποίες δεν έχουν να κάνουν με καρμικά δεδομένα, διότι ΑΝ κάθε πράξη ήταν καρμικό δεδομένο, τότε αφ’ ενός η επιτροπή θα είχε πάάάρα πολύ δουλειά να κάνει και αφ’ ετέρου δε θα τελείωνε ποτέ το ατέρμονο αυτό «παιχνίδι».

Η δική μου οπτική λοιπόν διαφέρει από τη δική σου όπως αντιλαμβάνεσαι και μάλλον δεν είναι θέμα IQ αλλά πεποιθήσεων και οπτικών..."


Καλέ μου Φίλε Ράμογλου, εσείς (μάλλον θα μιλάς εκ μέρους πολλών, γιατί από τα λίγα που γνωρίζω μόνον ο Ναπολέοντας μιλούσε για λογαριασμό του στον πληθυντικό αριθμό :wink: ) αφού αναφερόσασταν στον Παγκόσμιο Νόμο όπως τον προσδιόρισα (και με τον οποίον τελικά συνταυτίζεστε), ΔΕΝ είχατε λόγο να κάνετε μια διαπίστωση που περικλείει ΜΟΝΟΝ τον γεωγραφικό προσδιορισμό :roll:
Επίσης διαπιστώνω ότι εσείς συνχέεται με την έννοια Παγκόσμιος, την έννοια της Παγκοσμιοποίησης, την οποία δεν καταλαβαίνω που "κολλά" με το θέμα που συζητούμε :? :?:

Στη συνέχεια προσπαθώντας να μου απαντήσεις, αντιλαμβάνομαι (ίσως και λανθασμένα) ότι μάλλον έχεις όρεξη για λίγο "παιχνίδι", αυτό της κολοκυθιάς και με συγχωρείς, αλλά ο δικός μου χρόνος δεν μου επιτρέπει αυτήν ταύτην την πολυτέλεια...
ΕΑΝ στην τοποθέτησή σου ΜΠΟΡΕΙΣ να προσδιορίσεις το ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ όλα ένα Κάρμα, καλώς, πράξε το και δώσε μας στοιχεία για περαιτέρω ενεργητική σκέψη...
Εάν ΔΕΝ μπορείς, δεν είναι "κακό" να πεις ότι "αυτή είναι η άποψή μου γιατί έτσι..."

Και μιας και ΔΕΝ μου αρέσει να ΜΗΝ απαντώ σε ότι με ρωτάνε αλλά και ούτε να υπεκφεύγω απαντήσεων, η δική μου ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ (η οποία φυσικά και ΔΕΝ με μπερδεύει ΠΟΥΘΕΝΑ, αφού δεν προσαρμόζω τα πράγματα και δη τους Παγκόσμιους Νόμους στο κατά το δοκούν της προσωπικής μου βολής), αντλείται από αυτόν τον ΙΔΙΟ ΤΟΝ ΝΟΜΟ 8)

Σε όποιο σοβαρό λεξικό και άν ερευνήσεις για την λέξη - έννοια ΚΑΡΜΑ, θα διαπιστώσεις ότι ερμηνεύεται ως ΔΡΑΣΗ ή ως ΠΡΑΞΗ, ή ως νόμος της ΑΙΤΙΑΣ και του ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΟΣ, ή ως ΑΝΤΑΠΟΔΟΣΗ κλπ, κλπ, κλπ.
Ας ΜΗΝ σταθούμε σε ΟΛΑ ΑΥΤΑ, παρά μόνον την απλή και εύπεπτη έννοια της ΔΡΑΣΕΩΣ και εδώ θα επικαλεστώ την βοήθεια ενός λεξικού, για να μην υποτεθεί ότι όσα γράφω "τα βγάζω από την κοιλιά μου" :wink:

Δράση είναι η ενέργεια, η πράξη, η εκτέλεση, η δημιουργία, η κίνηση και προέρχεται από το ρήμα ΔΡΩ (δράσω - έδρασα - δέδρακα - εδράσθην - δέδραμαι) που σημαίνει ΠΡΑΤΤΩ, ενεργώ, τελειώνω , κατορθώνω.
Από αυτήν την λέξη παράγεται και η λέξη δραστήριος αλλά και η δρασηριότητα.

Λοιπόν να από που προέρχεται η δική μου ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ ότι ακόμα ΚΑΙ η ανάσα μας είναι μια Καρμική Δράση, ή μια Καρμική Ενέργεια, ή μια Καρμική Εκτέλεση, ή μια Καρμική Δημιουργία και μια Καρμική Κίνηση.

Ελπίζω να μου επιτρέψεις στο σημείο αυτό, να σου θέσω και μια ερώτηση.
Ποιο είναι καλέ μου Φίλε το ΑΝΤΙΘΕΤΟ της δράσεως :?:
Αυτό πιθανολογώ να σε κάνει να αναλογιστείς πολλά από τα προσωπικά σου πιστεύω, τα οποία εν τιμή υπηρετείς και εκτελείς.

Και τέλος αγαπημένε μου Φίλε, έχεις το αναφέρετω δικαίωμα να πιστεύεις ότι θέλεις και όπως το θέλεις.
Η Καρμική Επιτροπή να είσαι σίγουρος ότι ΔΕΝ γνωρίζει "κούραση" πολλώ δε μάλλον "βαρεμάρα" στο να καταγράφει τα όσα εσύ στο δικό σου "πιστεύω" θέτεις ΕΚΤΟΣ του Παγκόσμιου τούτου Νόμου 8)
Πράγματι η "ΕΡΓΑΣΙΑ" που επιτελεί (όχι η δουλειά) είναι όντως πολύ σε ποσότητα και δυστυχώς αν κρίνω από τα όσα γύρω μου διαδραματίζονται καθημερινά, πολύ λίγη σε ποιότητα.
Παρ' όλα ταύτα Φίλε μου, σε καμία περίπτωση δεν τα βλέπει όλα αυτά ως ένα "παιχνίδι" του οποίου την εις μάκρος διάρκεια ΕΜΕΙΣ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ τραβούμε, ακριβώς λόγο της ΑΓΝΩΣΙΑΣ που έχουμε για το ΠΩΣ λειτουργούν όλοι αυτοί οι Παγκόσμιοι Νόμοι...

Εκεί βρίσκεται και το μυστικό για το πλήθος των ενσαρκώσεων που καλείται να έχει η κάθε ανθρωποψυχή και που ΑΝΤΙ να τις μειώνει, με την ανοησία που κουβαλά η κάθε εφήμερη προσωπικότητά μας, αναγκαζόμαστε σχεδόν "αιώνια" να ερχόμαστε και να ξαναερχόμαστε για να διορθώνουμε τα "λάθη" και τις "παραλήψεις" του παρελθόντος και φυσικά να δημιουργούμε ΝΕΑ... :!:

Ελπίζω να σου παρουσίασα το ΠΩΣ έχω τις όποιες "οπτικές μου" Φίλε μου.
Με χαρά θα αναμείνω και την δική σου ανάπτυξη και είμαι σίγουρος ότι κάτι θα κερδίσω - ουμε ΟΛΟΙ ΜΑΣ από αυτήν...

Με εκτίμηση,

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι


Επιστροφή σε “- ΛΑΒΥΡΙΝΘΟΣ ΣΚΕΨΕΩΝ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης