Ισότης;

Ζητήματα εσωτερικού προβληματισμού, τα οποία αναζητούν το μίτο της Αριάδνης μέσα στους δαιδάλους του νου και τις ανεξερεύνητες δυνατότητες της ψυχής.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Πέμ Μαρ 02, 2006 1:04 pm

>|<>QBB<
seth έγραψε:"...Ως προς τα υπόλοιπα τώρα. Δηλαδή σύμφωνα με αυτά που λες αγαπητέ Κέλσο, είναι πολύ εύκολο να δημιουργήσουμε Κάρμα. Αν πατήσουμε ένα μυρμήγκι δηλαδή, δημιουργούμε Κάρμα;

Αν και η αναπνοή μας ακόμα είναι αποτέλεσμα Κάρμα, τότε ότι είναι υλικό έχει Κάρμα.

Έτσι είναι;


Αγαπητέ και ανυπόμονε Σέθ, ΝΑΙ, έτσι είναι όπως το αντιλαμβάνεσαι ΕΚΤΟΣ από μια ειδοποιό διαφορά, πολύ σημαντική.
Κάρμα δημιουργούν ΜΟΝΟΝ τα θηλαστικά του ζωικού βασιλείου που καλούνται ΑΝΘΡΩΠΟΙ.
Άρα ΟΥΤΕ τα ζώα, ΟΥΤΕ τα φυτά ούτε και τίποτα άλλο μπορεί να δημιουργήσει ΚΑΡΜΑ και αυτό γιατί ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ διαθέτει ένα όργανο - λειτουργία που λέγεται ΝΟΗΣΗ δηλαδή έχει την Νοητική Ικανότητα και μην ξεχνάς ότι ΑΥΤΗ η ικανότητα είναι που μας ΞΕΧΩΡΙΖΕΙ από το υπόλοιπο ζωικό βασίλειο...
Στα σανσκριτικά δε, αυτή η λειτουργία - όργανο καλείται Μάνας - Manas και μάλλον από αυτό προέρχεται η αγγλική λέξη Man που σημαίνει Άνθρωπος...

Για το "άλλο", απλά σου υπενθυμίζω ότι η υπομονή είναι αρετή...

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Re: Ισότης;

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Πέμ Μαρ 02, 2006 1:07 pm

>|<>QBB<
dokimi έγραψε:Η μεγαλύτερη ανακρίβεια, απαξίωση προς την ανθρώπινη ζωή και απάνθρωπη δήλωση, που έχω ακούσει στη ζωή μου...!


Kαλώς όρισες στο Σταυροδρόμι της Μεταφυσικής Αναζήτησης νέο μας μέλος Δόκιμη

Θα με ενδιέφερε να μάθω την δική σου σκέψη για το ΠΩΣ θα έκανες μια επιλογή στο υποθετικό πρόβλημα που μας θέτει ο φίλος μας Ευθύμης.

Με εκτίμηση,

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Πέμ Μαρ 02, 2006 1:37 pm

Καλέ μου Φίλε Ράμογλου, εσείς (μάλλον θα μιλάς εκ μέρους πολλών, γιατί από τα λίγα που γνωρίζω μόνον ο Ναπολέοντας μιλούσε για λογαριασμό του στον πληθυντικό αριθμό :wink: )


Αγαπημένε μου Κέλσο, ο πληθυντικός ευγενείας είναι γραμματική έκφραση η οποία συνάδει με τον εκφραζόμενον λόγον. Η εξειδίκευση σου εις τα λεξικά σίγουρα δεν μπορεί να σου φανερώσει την χρήση του συντακτικού και δη αυτού της παλαιόθεν ομιλίας. Σ’ ευχαριστώ βέβαια εκ βάθους καρδίας δια την αναγνώριση της μεγαλειότητας μου ως Ναπολέοντα, αλλά είμαι πεπεισμένος πως αυτή προέρχεται από τα αμοιβαία φιλικά αισθήματα. :wink:

αφού αναφερόσασταν στον Παγκόσμιο Νόμο όπως τον προσδιόρισα (και με τον οποίον τελικά συνταυτίζεστε), ΔΕΝ είχατε λόγο να κάνετε μια διαπίστωση που περικλείει ΜΟΝΟΝ τον γεωγραφικό προσδιορισμό


Αφού ΜΟΝΟ έτσι το αντιλήφθηκες, έτσι και θα είναι. :)

Στη συνέχεια προσπαθώντας να μου απαντήσεις, αντιλαμβάνομαι (ίσως και λανθασμένα) ότι μάλλον έχεις όρεξη για λίγο "παιχνίδι", αυτό της κολοκυθιάς και με συγχωρείς, αλλά ο δικός μου χρόνος δεν μου επιτρέπει αυτήν ταύτην την πολυτέλεια...


Λανθασμένα, διότι ούτε ο δικός μου χρόνος επιτρέπει τέτοιες σπατάλες …… :emoticonmeeting:

ΕΑΝ στην τοποθέτησή σου ΜΠΟΡΕΙΣ να προσδιορίσεις το ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ όλα ένα Κάρμα, καλώς, πράξε το και δώσε μας στοιχεία για περαιτέρω ενεργητική σκέψη...
Εάν ΔΕΝ μπορείς, δεν είναι "κακό" να πεις ότι "αυτή είναι η άποψή μου γιατί έτσι..."


Νομίζω πως επεξήγησα ότι η κάθε ενέργεια δεν προκαλεί κάρμα διότι δεν ανήκουν όλα στο ίδιο επίπεδο, αν αυτό δεν είναι αντιληπτό δεν φταίω εγώ, εάν θεωρείς ότι εσύ τεκμηριώνεις βάζοντας τα όλα στο ίδιο τσουβάλι, ενώ εγώ όχι τότε θα ασπαστώ την οπτική σου αλλά δε θα συμφωνήσω με αυτή. Βλέπεις λοιπόν ότι δεν έχω αυτή την άποψη γιατί έτσι μου αρέσει ή γιατί έτσι μου την έμαθαν και την παπαγαλίζω. 8)

Ελπίζω να μου επιτρέψεις στο σημείο αυτό, να σου θέσω και μια ερώτηση.
Ποιο είναι καλέ μου Φίλε το ΑΝΤΙΘΕΤΟ της δράσεως ?
Αυτό πιθανολογώ να σε κάνει να αναλογιστείς πολλά από τα προσωπικά σου πιστεύω, τα οποία εν τιμή υπηρετείς και εκτελείς.


Και η αντίδραση είναι αντίθετο της δράσεως και ή οκνηρία. Ποιο από τα δύο θα ήθελες ως απάντηση ;
Το θέμα λοιπόν είναι το ότι η αναπνοή που είναι μια δράση του οργανισμού ΔΕΝ ανήκει στις δράσεις που επιφέρουν καρμικά αποτελέσματα, τουλάχιστον στη δική μου μη ισοπεδωτική οπτική. Τα λεξικά επεξηγούν καλέ μου Κέλσο, εμείς όμως χρησιμοποιούμε κατά το δοκούν τις επεξηγήσεις ……
Εικόνα

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Πέμ Μαρ 02, 2006 4:47 pm

Φίλτατε Κέλσο, καλησπέρα!

Είναι τελικά ενδιαφέρον ότι το ερώτημα του φίλου Ευθύμη γέννησε τόσους προβληματισμούς...

Θυμάμαι πριν καιρό, μου είχε σταλεί μία λίστα με τέτοια ερωτήματα μέσω e-mail και θύμωσα τόσο με το περιεχόμενο των ερωτημάτων (συγγνώμη φίλε Ευθύμη), που δεν τα απάντησα και έκλεισα το μέιλ αγνοώντας το.

Όμως, οφείλω να παραδεχθώ ότι η παρούσα κουβέντα εξελίσσεται ιδιαίτερα χρήσιμα...

Αντιλαμβάνομαι επίσης, ότι προσπαθείς να καταδείξεις το μέγεθος της υπευθυνότητας το οποίο θα πρέπει να διαπνέει την καθημερινή μας πρακτική, ακόμα και τις πιο "ευτελείς" δράσεις μας.

Όμως, νομίζω ότι το παράδειγμα της διαδικασίας αναπνοής είναι αρκετά ατυχές.
Και εξηγούμαι:
Συλλογισμός 1
Αν το αντίθετο της δράσης είναι η αντίδραση, το αντίθετο της εισπνοής είναι η εκπνοή.
Άρα ... ισορροπία :?:

Συλλογισμός 2
Υπάρχει η επιλογή να αναπνεύσουμε ή να μην αναπνεύσουμε :?:
Νομίζω πως όχι.
Και δεν υπάρχει διότι δεν πρόκειται περί δράσεως (δηλαδή επιλογής), αλλά περί αναγκαιότητος.

Επίσης, πολύ φοβούμαι ότι αν υιοθετήσουμε την άποψη ότι όλα, χωρίς καμμία εξαίρεση, υπόκεινται στο νόμο της ανταποδοτικής δικαιοσύνης, τότε ή θα οδηγηθούμε στον πνευματικό αναχωρητισμό ή στην ψυχοπαθολογία των ενοχικών…

Ακόμη, θα ήθελα την άποψή σου για το εξής:
Τι γνώμη έχεις, δεδομένων των ανωτέρω εκφρασθέντων απόψεών σου, για εκείνους οι οποίοι ενώ γνωρίζουν, διαπράττουν σφάλματα :?:
Πως χαρακτηρίζεις όσους προτάσσουν τις εγωιστικά (τελικά) υιοθετημένες αξίες και ιδανικά τους και αυτήν την ίδια τη συνείδηση πολλές φορές και κάνουν όσα οι ίδιοι δε θα ήθελαν να τους κάνουν :?:
Ή μήπως θα ήθελαν και τελικά, αυτή είναι και η «πληρωμή» τους :?:

Σ' ευχαριστώ, αγαπητέ φίλε!
Εικόνα
Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir
André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Πέμ Μαρ 02, 2006 6:09 pm

>|<>QBB<
Ramoglou έγραψε:"...Και η αντίδραση είναι αντίθετο της δράσεως και ή οκνηρία. Ποιο από τα δύο θα ήθελες ως απάντηση ;
Το θέμα λοιπόν είναι το ότι η αναπνοή που είναι μια δράση του οργανισμού ΔΕΝ ανήκει στις δράσεις που επιφέρουν καρμικά αποτελέσματα, τουλάχιστον στη δική μου μη ισοπεδωτική οπτική. Τα λεξικά επεξηγούν καλέ μου Κέλσο, εμείς όμως χρησιμοποιούμε κατά το δοκούν τις επεξηγήσεις ..."

Την καλησπέρα μου σε όλους τους φίλους...

Φίλε μου Ράμογλου, το ζήτημα δεν είναι τι η αναξιότης μου "θέλει" ως απάντηση, αλλά τι η δική σου μεγαλειότητα :wink: ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ ως απάντηση...
Στον νου μου λοιπόν είχα αυτήν την περίφημη οκνηρία ή αλλιώς την ΑΕΡΓΙΑ και όχι την αντίδραση...
Ποιος είναι λοιπόν καλέ μου φίλε ο Άεργος (σχετικά με την συζήτησή μας πάντα, ας ΜΗΝ απεραντολογήσουμε και εδώ) :?:
Αυτός που δεν ΔΡΑ κατά την κοινή εκείνη λογική που ο φίλος Ευθύμης αρχικώς αναφέρθηκε...

Μα η ΔΡΑΣΗ είναι μια Καρμική Ενέργεια για την οποία σε κάποια επόμενη ενσάρκωσή μας θα καλεστούμε να την ΕΞΙΣΟΡΡΟΠΗΣΟΥΜΕ...
Και ΟΜΩΣ, ενώ σε κάποια επίπεδα εξέλιξης ή ίσως και σε κάποια φιλοσοφικά συστήματα αυτή η ΜΗ ΔΡΑΣΗ, δηλαδή η ΜΗ δημιουργία νέων Καρμικών υποχρεώσεων είναι το ζητούμενο και το προαπαιτούμενο για να εξελιχθεί περαιτέρω η Ψυχή μας, σε κάποια άλλα επίπεδα ή και φιλοσοφικά συστήματα ίσως αυτός ο οποίος ΔΕΝ ΔΡΑ, δηλαδή ο Άεργος δεν γίνεται δεκτός... :!:

Προβληματισμούς θέτω Φίλε μου Ράμογλου και Φίλη Ζαντόκ, προβληματισμούς και καλείται ο καθένας ΜΑΣ να δώσει τις υποκειμενικές (φυσικά) απαντήσεις και ως προς αυτές θα πρέπει να συνεχίσει να ΔΡΑ ή να ΜΗΝ ΔΡΑ αναλόγως...

Εν κατακλείδι, φυσικά και μπορείτε κατά το δοκούν να επιλέγετε τι σας βολεύει από τα όποια λεξικά διαβάζεται, απλά όμως να θυμάστε ότι πάντα εσείς θα είσαστε "υπόλογοι" των όποιων κατά το δοκούν αποφάσεων θα έχετε λάβει ΚΑΙ δράσει αναλόγως...
Σε αυτές μας τις δικές ΜΑΣ επιλογές, δεν χωρά η πλέον κλασική απάντηση - αποφυγή των επιπτώσεων των επιλογών ΜΑΣ: "...μα δε φταίω εγώ, ο όφις με ηπάτησεν..."

Με εκτίμηση στις εκάστοτε επιλογές των άλλων,

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Πέμ Μαρ 02, 2006 7:14 pm

>|<>QBB<
Zadok the priestess έγραψε:"...οφείλω να παραδεχθώ ότι η παρούσα κουβέντα εξελίσσεται ιδιαίτερα χρήσιμα..."

"...Όμως, νομίζω ότι το παράδειγμα της διαδικασίας αναπνοής είναι αρκετά ατυχές.
Και εξηγούμαι:
Συλλογισμός 1
Αν το αντίθετο της δράσης είναι η αντίδραση, το αντίθετο της εισπνοής είναι η εκπνοή.
Άρα ... ισορροπία :?:


Αγαπητή μου Φίλη Ζαντόκ, χαίρομαι ιδιαιτέρως όταν μέσα από τους δια - ΛΟΓΟΥΣ μας, ακόμα και εκείνους που ΙΣΩΣ πρωταρχικά είχαμε απορρίψει ως μην ενδιαφέροντες, βγαίνουν συμπεράσματα και μάλιστα χρήσιμα και άκρως ενδιαφέροντα :roll:
Φυσικά η εισαγωγή σου στην εν λόγο τοποθέτησή σου είναι μια ακόμα μικρή, ΑΛΛΑ χαρακτηριστική θα έλεγα "απόδειξη" του Κάρμα που συζητούμε ως δράση :wink:

Προφανώς δεν γνωρίζεις το ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ επιτελείται με την διαδικασία της αναπνοής, για να χαρακτηρίζεις το εν λόγο "παράδειγμα" ως ατυχές και εξηγούμε για να μην παρεξηγούμε...

Στην Ανατολική σκέψη και γενικά στα Ανατολικά φιλοσοφικά συστήματα εκπαίδευσης των Ανθρώπων, η ΑΝΑΠΝΟΗ είναι ένα τεράαααστιο μάθημα - πρακτική εφαρμογή...
Εμείς, οι Δυτικοτραφείς άνθρωποι εφ' όσων ΑΓΝΟΟΥΜΕ ακόμα και αυτό το ίδιο το ΑΙΘΕΡΙΚΟ μας σώμα καθώς και όλες του τις λειτουργίες (και δεν κάνω λόγο για τα άλλα υπόλοιπα σώματα του Ανθρώπου), εύκολα μπορούμε να υποθέτουμε ή και να πιστεύουμε ότι "ορισμένες & επιλεκτικές" λειτουργίες μας ως προς την συνέχιση της Ζωής είναι "αυτοματοποιημένες" τρόπο τινά και μάλιστα "κατά το δοκούν"...

Με την ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ της ΑΝΑΠΝΟΗΣ αυτό που ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ κάνουμε είναι να λαμβάνουμε της ουσία της Ζωής, την λεγόμενη ΠΡΑΝΑ...
Η Πράνα, είναι αυτή η ενέργεια η οποία ΣΥΝΕΧΕΙ και άρα δίνει ΜΟΡΦΗ στον ΑΟΡΑΤΟ ΚΟΣΜΟ μετατρέποντάς τον σε ΟΡΑΤΟ.
Αυτή η ΕΝΕΡΓΕΙΑ λοιπόν, η Πράνα δια της λειτουργίας της ΑΝΑΠΝΟΗΣ, όταν εισέρχεται στο φυσικοϋλικό μας σώμα, ΔΙΧΑΖΕΤΑΙ και γίνεται μια "διπλοενέργεια" που στα σανσκριτικά όσοι έχουν ασχοληθεί με αυτά, θα την συναντήσουν ως ΙΝΤΑ & ΠΙΓΚΑΛΑ...
Ναι αγαπητή μου Ζαντόκ :wink: , είναι αυτή η "διπλοενέργεια" που εικονίζεται στο γνωστό μας ΚΗΡΥΚΕΙΟΝ...

Όταν λοιπόν ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΡΑΤΤΟΥΜΕ ΔΙΑ ΤΗΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΗΣ ΑΝΑΠΝΟΗΣ, ή ακόμα πιο αυστηρά, αν ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΩΣΤΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΑΝΑΠΝΟΗΣ ΜΑΣ, τότε για τον φυσικοϋλικό μας σωματότυπο εγκυμονούν (ας τους πούμε) κάποιοι "κίνδυνοι"...
Και για να σου το κάνω λίγο πιο παραστατικό, ΤΙ θα γίνει ΑΝ στο Κηρύκειον επικρατήσει ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ, ένα από τα δύο περιπλεγμένα ΑΡΜΟΝΙΚΑ φίδια :?:
Μάλλον αυτή η "αρμονία" πλέον ΚΑΤΑΡΓΕΙΤΑΙ...
Τότε κάνουν την εμφάνισή τους οι διάφορες ΑΣΘΕΝΕΙΕΣ ή παθήσεις επάνω στον άνθρωπο με τα γνωστά τους ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ...

ΑΡΑ αγαπητή μου Ζαντόκ, πόσο ατυχές ήταν πραγματικά το παράδειγμά μου, όταν με αυτό θέλησα να δώσω και να τονίσω την σπουδαιότητα ακόμα και αυτής της απλής λειτουργίας καθώς και το πόσο ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΓΝΟΙΑ ΜΑΣ, συμβάλουμε σε αυτό που όλοι το έχουν πια σαν καραμέλα στο στόμα τους και εννοώ φυσικά τον Πάνσεπτο & Απόλυτο Παγκόσμιο Νόμο του Κάρμα :?: :?: :?:

Και μια ερώτηση στον αγαπητό μου Ράμογλου:
Ειλικρινά Φίλε μου πιστεύεις ότι όσα εδώ με αγάπη και σεβασμό παραθέτω, είναι "αντιγραφές" ή πολύ χειρότερα απλές παπαγαλίες :?:

>|<>QBB<
Zadok the priestess έγραψε:
Συλλογισμός 2
Υπάρχει η επιλογή να αναπνεύσουμε ή να μην αναπνεύσουμε :?:

Νομίζω ότι καταλαβαίνεις ότι η απάντησή μου με την οποία εξ όσων σε γνωρίζω και εσύ θα συνταχθείς και σύμφωνα πάντα με τα ανωτέρω που παρέθεσα, είναι ότι: Πρέπει να ΑΝΑΠΝΕΟΥΜΕ, αλλά ΠΡΕΠΕΙ να μάθουμε να αναπνέουμε ΣΩΣΤΑ :wink:

>|<>QBB<
Zadok the priestess έγραψε:
"...Ακόμη, θα ήθελα την άποψή σου για το εξής:
Τι γνώμη έχεις, δεδομένων των ανωτέρω εκφρασθέντων απόψεών σου, για εκείνους οι οποίοι ενώ γνωρίζουν, διαπράττουν σφάλματα :?:

Πως χαρακτηρίζεις όσους προτάσσουν τις εγωιστικά (τελικά) υιοθετημένες αξίες και ιδανικά τους και αυτήν την ίδια τη συνείδηση πολλές φορές και κάνουν όσα οι ίδιοι δε θα ήθελαν να τους κάνουν :?:

Ή μήπως θα ήθελαν και τελικά, αυτή είναι και η «πληρωμή» τους :?:

Καλή μου Ζαντόκ, σφάλματα ΥΠΟ ΠΟΙΟ ΠΡΙΣΜΑ, το δικό τους ή το δικό σου (ή του εκάστοτε αξιολογητή) :?:
Θέλω να πω απλά, ότι η έννοια του σφάλματος, είναι ΕΝΤΕΛΩΣ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ, αλλά εμείς ως "ξύλα απελέκητα" φαντασιονόμαστε ότι η κρίση μας είναι αντικειμενική...
Μάλλον λοιπόν η Καρμική Επιτροπή είναι εκείνη που ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ και όχι εμείς...
Η δική ΜΑΣ απόφαση έγκειται στην ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΟΥ ΝΑ ΔΡΑΣΟΥΜΕ ή ΜΗ και ίσως να με έχεις ξανακούσει να αναφέρω ότι προσωπικά προτιμώ να κάνω λάθος στην ΔΡΑΣΗ, παρά να μένω ΑΔΡΑΝΗΣ - ΑΕΡΓΟΣ.

Νομίζω ότι σου απάντησα στο τρίπτυχο ερώτημά σου.
Όλα όσα ΕΜΕΙΣ βλέπουμε στους απέναντί μας, ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ ότι είναι και δικά του ζητήματα...
ΟΜΩΣ μάλλον ΑΓΝΟΟΥΜΕ ότι ο "απέναντί μας" είμαστε ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΗΣ ΠΟΛΛΑΠΛΟΤΗΤΑΣ...
Άρα, όταν επιδιώκει κάποιος να "προσφέρει" στους "απέναντί του", ΜΑΛΛΟΝ αυτό που ουσιαστικά κάνει (ΑΝ είναι γνώστης ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ και αν ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ γνώστης απλά αυτοματοποιημένα), είναι να προσφέρει στον ΙΔΙΟ ΤΟΥ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ...

Εάν το ΓΝΩΡΙΖΕΙ, ξέρει και ΤΙ θα εισπράξει και ίσως να γνωρίζει και το ΠΟΤΕ, εάν ΔΕΝ το γνωρίζει, τότε αυτό ως μια Καρμική Δράση, θα το εισπράξει σίγουρα στο "μέλλον"...

Με εκτίμηση,

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

santaclaws
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Δευ Οκτ 24, 2005 3:54 pm
Τοποθεσία: tanished citadel
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό santaclaws » Πέμ Μαρ 02, 2006 7:56 pm

καλησπερα.

βασικα σε μια τετοια περιπτωση εχω την εντυπωση οτι η τυχη εφερε ετσι τα πραγματα.
το μονο λοιπον που θα εκανα θα ηταν να αφησω την ιδια να αποφασισει,ριχνοντας απλα ενα κερμα.
Εικόνα
santaclaws stands
always on the side of light

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Πέμ Μαρ 02, 2006 10:56 pm

Κατ' αρχήν φίλε μου Κέλσο, σ' ευχαριστώ για τον χρόνο που αφιέρωσες και προσπάθησες ν' απαντήσεις, όπως εσύ ξέρεις και μπορείς, σε όσα ετέθησαν πιο πάνω.

Ομολογώ όμως, ότι ο τρόπος που έκλεισες την πρώτη σου δημοσίευση (>QBB<) με μπέρδεψε αρκετά.
Υποτίθεται ότι αρχικά απευθύνεσαι στο φίλτατο Ramoglou, μετά και στους δύο μας. Αρχικά τα ρήματα είναι στον ενικό, μετά στον πληθυντικό (ευγενείας ;; ). :scratch:
Τεσπα... :shrug_no:

>|<>QBB<
Κέλσος ο Φιλαλήθης έγραψε:Αγαπητή μου Φίλη Ζαντόκ, χαίρομαι ιδιαιτέρως όταν μέσα από τους δια - ΛΟΓΟΥΣ μας, ακόμα και εκείνους που ΙΣΩΣ πρωταρχικά είχαμε απορρίψει ως μην ενδιαφέροντες, βγαίνουν συμπεράσματα και μάλιστα χρήσιμα και άκρως ενδιαφέροντα :roll:
Φυσικά η εισαγωγή σου στην εν λόγο τοποθέτησή σου είναι μια ακόμα μικρή, ΑΛΛΑ χαρακτηριστική θα έλεγα "απόδειξη" του Κάρμα που συζητούμε ως δράση :wink:


Αγαπητέ μου συνοδοιπόρε, επέτρεψέ μου μία διόρθωση:
ουδέποτε έγραψα ότι απέρριψα το συγκεκριμένο διάλογο.
Σ' ένα e-mail αρνήθηκα ν' απαντήσω απλώς, το οποίο δεν αφορούσε στο mystica ή σε οποιονδήποτε χρήστη του.
Εξάλλου, αν είχα απορρίψει την παρούσα συζήτηση, δε θα συμμετείχα.
Η διαφορά ήταν ότι μέχρι τώρα ήμουν απλώς αναγνώστρια.

Προφανώς δεν γνωρίζεις το ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ επιτελείται με την διαδικασία της αναπνοής, για να χαρακτηρίζεις το εν λόγο "παράδειγμα" ως ατυχές και εξηγούμε για να μην παρεξηγούμε...


Τί να γνωρίζω εγώ, αγαπητέ φίλε, από κοσμική αρμονία :?: :no:

Στην Ανατολική σκέψη και γενικά στα Ανατολικά φιλοσοφικά συστήματα εκπαίδευσης των Ανθρώπων, η ΑΝΑΠΝΟΗ είναι ένα τεράαααστιο μάθημα - πρακτική εφαρμογή...

(...)

Όταν λοιπόν ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΡΑΤΤΟΥΜΕ ΔΙΑ ΤΗΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΗΣ ΑΝΑΠΝΟΗΣ, ή ακόμα πιο αυστηρά, αν ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΩΣΤΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΑΝΑΠΝΟΗΣ ΜΑΣ, τότε για τον φυσικοϋλικό μας σωματότυπο εγκυμονούν (ας τους πούμε) κάποιοι "κίνδυνοι"...


Φίλτατε Κέλσο, πολύτιμο το μάθημα Ανατολικής παράδοσης, αλλά αν κατάλαβα καλά, τώρα διευκρινίζεις ότι δε σου φταίει η άμοιρη η αναπνοή, την οποία παρεμπιπτόντως περιορίζεις σχεδόν με εμμονή στην εισπνοή, αλλά ο τρόπος με τον οποίο αναπνέουμε.

Χαίρομαι λοιπόν, ακόμη περισσότερο, που μέσα από τα ερωτήματα που τέθηκαν, μπόρεσες να σχηματοποιήσεις ορθότερα τη θέση σου, ώστε να βοηθήσουμε τους αναγνώστες που μας παρακολουθούν.

ΑΡΑ αγαπητή μου Ζαντόκ, πόσο ατυχές ήταν πραγματικά το παράδειγμά μου, όταν με αυτό θέλησα να δώσω και να τονίσω την σπουδαιότητα ακόμα και αυτής της απλής λειτουργίας καθώς και το πόσο ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΓΝΟΙΑ ΜΑΣ, συμβάλουμε σε αυτό που όλοι το έχουν πια σαν καραμέλα στο στόμα τους και εννοώ φυσικά τον Πάνσεπτο & Απόλυτο Παγκόσμιο Νόμο του Κάρμα :?: :?: :?:


Αγαπητέ μου, αν όχι ατυχές το παράδειγμά σου, ήταν σίγουρα ημιτελές.
Και οι ημιτελώς εκφραζόμενοι συλλογισμοί είναι ημίμετρα, τα οποία επιβαρύνουν εξίσου το κάρμα. Δε συμφωνείς :?:

Καλή μου Ζαντόκ, σφάλματα ΥΠΟ ΠΟΙΟ ΠΡΙΣΜΑ, το δικό τους ή το δικό σου (ή του εκάστοτε αξιολογητή) :?:


Εγώ αγαπητέ μου, δεν έθεσα το σφάλμα υπό προϋπόθεση.
Εσύ γιατί ρωτάς :?:
Μήπως αμφισβητείς ότι διαπράττονται σφάλματα :?:

Θέλω να πω απλά, ότι η έννοια του σφάλματος, είναι ΕΝΤΕΛΩΣ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ, αλλά εμείς ως "ξύλα απελέκητα" φαντασιονόμαστε ότι η κρίση μας είναι αντικειμενική...


Μα φίλτατε, το ερώτημά μου δεν αφορούσε στα "ξύλα τα απελέκητα", αλλά ακριβώς σ' εκείνα που καμώνονται τα πελεκημένα και που σφάλλουν ακόμη και στην χρήση αυτής καθ΄ αυτής της κρίσης τους...

Μάλλον λοιπόν η Καρμική Επιτροπή είναι εκείνη που ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ και όχι εμείς...


Πιστεύεις ειλικρινά ότι χρειάζεται ν' αποφασίσει κάποιος και μάλιστα με τη μορφή επιτροπής:?:
Εγώ πάλι, γιατί θεωρώ ότι αυτές οι αποφάσεις έχουν παρθεί ήδη :?:

Η δική ΜΑΣ απόφαση έγκειται στην ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΟΥ ΝΑ ΔΡΑΣΟΥΜΕ ή ΜΗ και ίσως να με έχεις ξανακούσει να αναφέρω ότι προσωπικά προτιμώ να κάνω λάθος στην ΔΡΑΣΗ, παρά να μένω ΑΔΡΑΝΗΣ - ΑΕΡΓΟΣ.


Ακριβώς επειδή θυμάμαι αυτήν την παλαιότερη τοποθέτησή σου, εντυπωσιάστηκα που φαινόταν να αποδίδεις καρμικό χρέος σ' αυτήν ακόμη και την αναπνοή, την στιγμή κατά την οποία, όπως προείπαμε, δε γίνεται να μην αναπνέουμε.
Τώρα, που διευκρίνισες ότι πρόκειται περί του τρόπου αναπνοής και όχι της ίδιας της αναπνοής, νομίζω ότι δείχνεις πιο συνεπής.

Νομίζω ότι σου απάντησα στο τρίπτυχο ερώτημά σου.
Όλα όσα ΕΜΕΙΣ βλέπουμε στους απέναντί μας, ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ ότι είναι και δικά του ζητήματα...


Έως τώρα, δε νομίζω ότι μου απάντησες, διότι εγώ δεν αναφέρθηκα σε ό,τι εμείς βλέπουμε σε άλλους, αλλά σε ό,τι αυτοί έχουν πράξει άσχετα από το πώς το βλέπει ο καθένας.

ΟΜΩΣ μάλλον ΑΓΝΟΟΥΜΕ ότι ο "απέναντί μας" είμαστε ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΗΣ ΠΟΛΛΑΠΛΟΤΗΤΑΣ...


Αν είχαμε συνειδητοποιήσει τί είμαστε εμείς και τί οι άλλοι, όπως το θέτεις αγαπητέ μου φίλε, ίσως να κατανοούσαμε και ότι όσα κάνουμε φυσιολογικά στρέφονται εναντίον μας, είτε εκ προθέσεως καταφερόμαστε κατά άλλων, είτε εν αγνοία μας και νομίζοντας ότι προστατεύουμε τις αξίες, τα ιδανικά μας και τη συνείδησή μας εν γένει.
Διότι ουδείς μας προσέλαβε καλέ μου Κέλσο (και φαντάζομαι θα συμφωνήσεις) να φυλάττουμε ξένες Θερμοπύλες.

Εάν το ΓΝΩΡΙΖΕΙ, ξέρει και ΤΙ θα εισπράξει και ίσως να γνωρίζει και το ΠΟΤΕ, εάν ΔΕΝ το γνωρίζει, τότε αυτό ως μια Καρμική Δράση, θα το εισπράξει σίγουρα στο "μέλλον"...


:dooya011:
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Πέμ Απρ 28, 2005 11:40 pm

Δημοσίευσηαπό Ευθύμης » Παρ Μαρ 03, 2006 12:02 am

Καλησπέρα αγαπητοί φίλοι.

Θυμάμαι πριν καιρό, μου είχε σταλεί μία λίστα με τέτοια ερωτήματα μέσω e-mail και θύμωσα τόσο με το περιεχόμενο των ερωτημάτων (συγγνώμη φίλε Ευθύμη), που δεν τα απάντησα και έκλεισα το μέιλ αγνοώντας το.


Αγαπητή Zadok δεν έστειλα εγώ τα e-mail :)

Σκοπός της συζήτησης δεν είναι να διεξάγει μια δημοσκόπηση (ενσυνείδητα απέφυγα την ψηφοφορία), αλλά να πυροδοτήσει μια συζήτηση γύρω από την "τύχη" και την ηθική και να αποκομίσει απαντήσεις από την "εσωτερική" οπτική.

Στο θέμα, δε γνωρίζω τα της Καρμικής για να συνδράμω ενεργά στο παρόν μέρος του διαλόγου. Όπως προέγραψα, γεγονότα των οποίων η παρατήρηση επαφίεται στο καθ' ένα μας, με οδήγησαν στο συμπέρασμα ότι η διδαδικασία προς την αυτογνωσία επιταχύνεται αναγνωρίζοντας προσωπική ευθύνη σε οτιδήποτε μάς αποτελεί και περιβάλλει. Διότι μέσω αυτής επιτυγχάνεται η ηθική ζύμωση.

Η ζωή, σαν εξίσωση, εμπεριέχει κάποιες μεταβλητές, τις οποίες φαίνεται ότι ο άνθρωπος ανακαλύπτει όσο εξελίσσεται ηθικά. Όσο η ηθική του τού επιτρέπει, τόσο καθορίζεται σε ποιές έχει πρόσβαση και πόσο μπορεί να τις "πειράξει" από την προεγκατεστημένη (default) επιλογή.

Πόσες "ατυχίες" εμφανίζονται σε αυτούς που με άνεση καταλογίζουν ευθύνες σε τρίτους και πόσες ευκαιρίες εμφανίζονται σε αυτούς που μέσα από τη "δυστυχία" διαπιστώνουν την ευτυχία ότι υπάρχει κάτι που μπορεί να αλλάξει προς το καλό; Κάτι αντίστοιχο αγαπητοί φίλοι συμβαίνει και σε πιό σοβαρές καταστάσεις, όμως η σύνθεση της ροής των γεγονότων πριν την κατάληξη σε αυτές τά κατατάσσει λιγότερο οφθαλμοφανή στη λογική, καταλογίζοντάς τά ως "τύχη".

Σε ένα τροχαίο κάποιος, νομικά, είναι καθαρός. Δε συμμετείχει όμως σε αυτό για κάποιο σκοπό; Αν, αντί να αγανακτεί και βρίζει, ασχοληθεί με το γιατί συμμετείχε σε αυτό, πιθανότατα δε θα τού ξανα"τύχει".

Χρειάζεται να "εκπαιδευτούμε" για κάτι που ατροφεί. Γι' αυτό δε ζούμε;

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Παρ Μαρ 03, 2006 12:22 am

>|<>QBB<
Ευθύμης έγραψε:Αγαπητή Zadok δεν έστειλα εγώ τα e-mail :)


Ναι, φίλε μου, το ξέρω και γνωρίζω και τον πραγματικό αποστολέα προσωπικά.
Δεν υπαινισσόμουν κάτι και γι' αυτό διευκρίνησα πιο κάτω:

>|<>QBB<
Zadok the priestess έγραψε:Σ' ένα e-mail αρνήθηκα ν' απαντήσω απλώς, το οποίο δεν αφορούσε στο mystica ή σε οποιονδήποτε χρήστη του.
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Παρ Μαρ 03, 2006 12:31 am

Εγώ σε ευχαριστώ για την προσπάθεια αγαπητή μου...

>|<>QBB<
Zadok the priestess έγραψε:"...Ομολογώ όμως, ότι ο τρόπος που έκλεισες την πρώτη σου δημοσίευση (>QBB<) με μπέρδεψε αρκετά.
Υποτίθεται ότι αρχικά απευθύνεσαι στο φίλτατο Ramoglou, μετά και στους δύο μας. Αρχικά τα ρήματα είναι στον ενικό, μετά στον πληθυντικό (ευγενείας ;; ). :scratch:
Τεσπα... :shrug_no:

Και όμως, είναι τόσο εμφανές και πότε μιλώ στον Φίλο Ράμογλου, πότε και στους δύο σας και πότε σε εκείνον και τον εαυτό του (εν είδη Ναπολέοντα), αλλά λίγο έχει σχέση αυτό με την ουσία όσων συζητούμε, ας μην αποπροσανατολιζόμαστε, δε συμφωνείς και εσύ :?:


"...Αγαπητέ μου συνοδοιπόρε, επέτρεψέ μου μία διόρθωση:
ουδέποτε έγραψα ότι απέρριψα το συγκεκριμένο διάλογο.
Σ' ένα e-mail αρνήθηκα ν' απαντήσω απλώς, το οποίο δεν αφορούσε στο mystica ή σε οποιονδήποτε χρήστη του.
Εξάλλου, αν είχα απορρίψει την παρούσα συζήτηση, δε θα συμμετείχα.
Η διαφορά ήταν ότι μέχρι τώρα ήμουν απλώς αναγνώστρια..."


Έστω, σου ζητώ συγγνώμη αν σε προσέβαλα, ΑΛΛΑ αγαπητή μου το ΓΕΓΟΝΟΣ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ως παράδειγμα, τουλάχιστον αυτό ήθελα να δείξω :wink:

"...Τί να γνωρίζω εγώ, αγαπητέ φίλε, από κοσμική αρμονία ...":?: :no:

Τελικώς ΕΑΝ κάποιος θέλει, πράγματι μπορεί να παρεξηγεί και ο κύριος λόγος για αυτό...
Μάλλον το Κάρμα θα φταίει...

"...Φίλτατε Κέλσο, πολύτιμο το μάθημα Ανατολικής παράδοσης, αλλά αν κατάλαβα καλά, τώρα διευκρινίζεις ότι δε σου φταίει η άμοιρη η αναπνοή, την οποία παρεμπιπτόντως περιορίζεις σχεδόν με εμμονή στην εισπνοή, αλλά ο τρόπος με τον οποίο αναπνέουμε.

Χαίρομαι λοιπόν, ακόμη περισσότερο, που μέσα από τα ερωτήματα που τέθηκαν, μπόρεσες να σχηματοποιήσεις ορθότερα τη θέση σου, ώστε να βοηθήσουμε τους αναγνώστες που μας παρακολουθούν..."

Επιβεβαιώνομαι από την παραπάνω αναφορά σου καλή μου Ζαντόκ, ότι πράγματι ΔΕΝ εννόησες καλώς...
Το ότι κάνω αναφορά στην ΑΝΑΠΝΟΗ, φυσικά και ΔΕΝ σημαίνει ΚΑΜΙΑ ΕΜΜΟΝΗ μόνον σε αυτήν...
Εάν συνέχιζα την ανάπτυξη της σκέψης μου και εμβάθυνα ακόμα σε πιό λεπτομέριες περί της ΑΝΑΠΝΟΗΣ, τότε θα δικαιολογείτο και η άποψή σου ότι "παρέδωσα κάποιο μάθημα", πράγμα που φυσικά ΔΕΝ ΕΙΧΑ και ΟΥΤΕ ΕΧΩ σκοπό να κάνω.
Και επί ευκαιρίας να ζητήσω και συγγνώμη από τους φίλους που ίσως να τους κούρασα ή που ενόμισαν ότι "παραδίδω μάθημα"...
Απλά μεταφέρω μέρος, των προσωπικών μου βιωμάτων που υποκειμενικά πάντα θεωρώ ότι ΙΣΩΣ να βοηθήσουν την συζήτηση...

"...Αγαπητέ μου, αν όχι ατυχές το παράδειγμά σου, ήταν σίγουρα ημιτελές.
Και οι ημιτελώς εκφραζόμενοι συλλογισμοί είναι ημίμετρα, τα οποία επιβαρύνουν εξίσου το κάρμα. Δε συμφωνείς :?:

Επέτρεψε μου αγαπητή μου Ζαντόκ, να γνωρίζω ΑΝ αυτό που παραθέτω είναι το ΟΛΟΝ της σκέψης μου ή απλά ΜΕΡΟΣ από αυτήν...
Και θα παρομοιάσω (αν μου επιτρέπεις φυσικά) ότι ο παρατηρητής ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ, αν αυτό που παρατηρεί σε μια δεδομένη στιγμή, είναι κάτι ημιτελές ή όχι...
Και τα ερείπια του Ρόσλιν είναι χαρακτηρίζονται ως "ημιτελή", ΑΛΛΑ και έτσι όπως ΕΜΕΙΣ ΤΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ, μόνον ώς τελειωμένο σύνολο μπορούμε να τα προσεγγίσουμε, ΑΛΛΙΩΣ εύκολα υποπέφτουμε σε εικασιολογίες, ή κάνω λάθος αγαπητή μου :?:

"...Εγώ αγαπητέ μου, δεν έθεσα το σφάλμα υπό προϋπόθεση.
Εσύ γιατί ρωτάς :?:
Μήπως αμφισβητείς ότι διαπράττονται σφάλματα :?:

Έχει διαφανεί κάτι ανάλογο από τις τοποθετήσεις μου :?:
Απεναντίας θα έλεγα...
Ας μην δημιουργούμε εντυπώσεις... :roll:

"...Μα φίλτατε, το ερώτημά μου δεν αφορούσε στα "ξύλα τα απελέκητα", αλλά ακριβώς σ' εκείνα που καμώνονται τα πελεκημένα και που σφάλλουν ακόμη και στην χρήση αυτής καθ΄ αυτής της κρίσης τους...

Μα η απάντηση μου είναι δυνατόν να διαφέρει, από το "απελέκητο" ή το "πελεκημένο" :?:
Υπάρχει περίπτωση να αλλάζει ο Νόμος του Κάρμα :?:
Εάν αυτό γινόταν, τότε ο Φίλος μας Ράμογλου θα είχε δίκιο για την επιλεκτική κατά το δοκούν τάξη και αρμονία του Σύμπαντος...
Γίνεται κάτι τέτοιο :?:
Εσύ δηλαδή τι υποστηρίζεις καλή μας Ζαντόκ :?:

"...Πιστεύεις ειλικρινά ότι χρειάζεται ν' αποφασίσει κάποιος και μάλιστα με τη μορφή επιτροπής:?:
Εγώ πάλι, γιατί θεωρώ ότι αυτές οι αποφάσεις έχουν παρθεί ήδη :?:...

Αυτό, εσύ θα μας το εξηγήσεις αν θες :roll:
Η ύπαρξη αυτής ταύτης της επιτροπής πάντως, στην Εσωτερική Παράδοση είναι ένα ΓΕΓΟΝΟΣ πάντως...

"...Ακριβώς επειδή θυμάμαι αυτήν την παλαιότερη τοποθέτησή σου, εντυπωσιάστηκα που φαινόταν να αποδίδεις καρμικό χρέος σ' αυτήν ακόμη και την αναπνοή, την στιγμή κατά την οποία, όπως προείπαμε, δε γίνεται να μην αναπνέουμε.
Τώρα, που διευκρίνισες ότι πρόκειται περί του τρόπου αναπνοής και όχι της ίδιας της αναπνοής, νομίζω ότι δείχνεις πιο συνεπής..."

Σε ευχαριστώ που με δέχεσαι έστω και λίγο "ασυνεπή" στη συζήτηση μας :roll:
Μα σε ποια ασυνέπεια αναφέρεσαι, δεν καταλαβαίνω :?
Τα ΠΑΝΤΑ και ΟΛΑ σχετίζονται με το ΚΑΡΜΑ, η για να το θέσω ακόμα πιό ωμά και αυστηρά...
Τα ΠΑΝΤΑ καταμετρούνται στο Κάρμα μας...
ΤΑ ΠΑΝΤΑ (Σκέψεις - Λόγια - Πράξεις)

Το ΓΕΓΟΝΟΣ πάντως αγαπητή μου Ζαντόκ, ότι σε κάποια μέρη μακρινά, υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι παραμένουν θαμμένοι μέσα στην Γη επί 3μηνο ΧΩΡΙΣ ανάσα, είναι ένα θέμα που θα άξιζε να το διερευνήσουμε και να το συνυπολογίσουμε, στο ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ και όχι μόνον στο ΤΙ ΕΜΕΙΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ...

"...Έως τώρα, δε νομίζω ότι μου απάντησες, διότι εγώ δεν αναφέρθηκα σε ότι εμείς βλέπουμε σε άλλους, αλλά σε ότι αυτοί έχουν πράξει άσχετα από το πώς το βλέπει ο καθένας..."

Μήπως περιμένεις να διαβάσεις κάποια πιο "συγκεκριμένη" απάντηση :?:
Και πάλι, θεωρώ ότι σου έχω ΗΔΗ απαντήσει...

"...Αν είχαμε συνειδητοποιήσει τί είμαστε εμείς και τί οι άλλοι, όπως το θέτεις αγαπητέ μου φίλε, ίσως να κατανοούσαμε και ότι όσα κάνουμε φυσιολογικά στρέφονται εναντίον μας, είτε εκ προθέσεως καταφερόμαστε κατά άλλων, είτε εν αγνοία μας και νομίζοντας ότι προστατεύουμε τις αξίες, τα ιδανικά μας και τη συνείδησή μας εν γένει.
Διότι ουδείς μας προσέλαβε καλέ μου Κέλσο (και φαντάζομαι θα συμφωνήσεις) να φυλάττουμε ξένες Θερμοπύλες..."

Μα και φυσικά έχεις δίκιο και επαυξάνω τα όσα αναφέρεις, τα οποία και προείπα...
Αυτό έρχομαι να καταδείξω με την άποψή μου...
ΟΜΩΣ εφ' όσων τα βλέπεις και εσύ έτσι τα πράγματα, σε ΠΟΙΕΣ ΞΕΝΕΣ ΘΕΡΜΟΠΥΛΕΣ αναφέρεσαι :?:
Ζαντόκ μου, κατάλαβε το, ΔΕΝ υπάρχουν ξένες & δικές μας ή αν θες ακόμα πιο ξεκάθαρα, δεν υπάρχει το ΕΓΩ, αλλά το ΕΜΕΙΣ...
Άρα ΚΑΙ αυτό που εσύ βλέπεις ξένο, επέτρεψε μου εμένα να το βλέπω δικό ΜΑΣ...

:dooya011:


Εγώ εμπιστεύομαι και εσένα και όλους...
Η πραγματικότητα όμως που προανέφερα, απλά ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ...

Σε ευχαριστώ για τους κόσμιους διά-Λόγους που αναδεικνύουμε μέσα από το Σταυροδρόμι της Αναζήτησης, το Mystica.gr

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Παρ Μαρ 03, 2006 12:35 am

>|<>QBB<
santaclaws έγραψε:καλησπερα.

βασικα σε μια τετοια περιπτωση εχω την εντυπωση οτι η τυχη εφερε ετσι τα πραγματα.
το μονο λοιπον που θα εκανα θα ηταν να αφησω την ιδια να αποφασισει,ριχνοντας απλα ενα κερμα.


Και αυτό, είναι μαι άποψη, δεν λέω...
Τι είναι όμως ΤΥΧΗ αγαπητέ μου Αγιοβασίλη :?:

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Παρ Μαρ 03, 2006 12:39 am

Αγαπητέ Ευθύμη,
συμφωνώ στην γενικευμένη τοποθέτηση περί Κάρμα που κάνεις, χώρις όπως μας λές να γνωρίζεις "πολλά"περί αυτού...

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Παρ Μαρ 03, 2006 4:03 am

>|<>QBB<
Κέλσος ο Φιλαλήθης έγραψε:Και όμως, είναι τόσο εμφανές και πότε μιλώ στον Φίλο Ράμογλου, πότε και στους δύο σας και πότε σε εκείνον και τον εαυτό του (εν είδη Ναπολέοντα), αλλά λίγο έχει σχέση αυτό με την ουσία όσων συζητούμε, ας μην αποπροσανατολιζόμαστε, δε συμφωνείς και εσύ :?:


Φίλε μου, αν ήταν εμφανές, θα δήλωνα ότι μπερδεύτηκα :?: :weirdface:
Εκτός αν εννοείς εμφανές σε εσένα.
Σ' αυτό δε θα διαφωνήσω.
Ας προσανατολιστούμε λοιπόν...

Έστω, σου ζητώ συγγνώμη αν σε προσέβαλα, ΑΛΛΑ αγαπητή μου το ΓΕΓΟΝΟΣ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ως παράδειγμα, τουλάχιστον αυτό ήθελα να δείξω :wink:


Μα δεν έγραψα ότι με προσέβαλλες, αλλά για να είσαι ορθότερος και να αποφύγεις ενδεχόμενη προσβολή μου, θα πρέπει να δεχθείς ότι το "γεγονός παραμένει" (όπως δηλώνεις) ως δικό σου παράδειγμα υποθετικό, διότι στην ουσία δεν υφίσταται.
Ως υπόθεση εργασίας λοιπόν, είναι απόλυτα θεμιτή και δεκτή.

Τελικώς ΕΑΝ κάποιος θέλει, πράγματι μπορεί να παρεξηγεί και ο κύριος λόγος για αυτό...
Μάλλον το Κάρμα θα φταίει...


Φίλτατε, ότι θέλει ο καθείς κι ότι δύναται, κάνει... Γνωστό αυτό.
Ας παραμείνουμε στα καθ' ημάς όμως. Δεν ξέρω σε ποιά παρεξήγηση αναφέρεσαι. Ίσως εσύ τη διακρίνεις για κάποιο λόγο που σαφώς δε με αφορά.

Επιβεβαιώνομαι από την παραπάνω αναφορά σου καλή μου Ζαντόκ, ότι πράγματι ΔΕΝ εννόησες καλώς...


Μ' αρέσει αυτή η βεβαιότητα με την οποία προβαίνεις σε τέτοιες δηλώσεις.
Για να δούμε λοιπόν, αν ευσταθούν...

Το ότι κάνω αναφορά στην ΑΝΑΠΝΟΗ, φυσικά και ΔΕΝ σημαίνει ΚΑΜΙΑ ΕΜΜΟΝΗ μόνον σε αυτήν...


Αγαπημένε μου, κάνε τον κόπο να ξαναδιαβάσεις λίγο πιο ψύχραιμα τί έγραψα.
Για την "εισπνοή" αναφέρθηκα σε εμμονή και όχι για την αναπνοή.
Ανθρώπινα τα λάθη βέβαια, αλλά αισθάνομαι αναγκασμένη να αποκαταστήσω του λόγου μου το αληθές.

Εάν συνέχιζα την ανάπτυξη της σκέψης μου και εμβάθυνα ακόμα σε πιό λεπτομέριες περί της ΑΝΑΠΝΟΗΣ, τότε θα δικαιολογείτο και η άποψή σου ότι "παρέδωσα κάποιο μάθημα", πράγμα που φυσικά ΔΕΝ ΕΙΧΑ και ΟΥΤΕ ΕΧΩ σκοπό να κάνω.


Καλέ μου, τα πάντα δεν είναι μαθήματα :?:
Γιατί το πήρες τόσο προσωπικά, ότι εσύ το παρέδωσες και μάλιστα, απολογείσαι :?:
Φορέας είσαι όπως όλοι και τίποτε παραπάνω, αλλά τουλάχιστον, φορέας χρήσιμων, γόνιμων και ευχάριστων διδαγμάτων.
Το ευχάριστο κάνει τη διαφορά, τουλάχιστον επί τω προκειμένω. :)

Απλά μεταφέρω μέρος, των προσωπικών μου βιωμάτων που υποκειμενικά πάντα θεωρώ ότι ΙΣΩΣ να βοηθήσουν την συζήτηση...


Είσαι εναρμονισμένος τουλάχιστον ως προς το μήνυμα που η παρούσα ιστοσελίδα θέλει να μεταδώσει και αυτό και μόνο είναι προς τιμήν σου.

Επέτρεψε μου αγαπητή μου Ζαντόκ, να γνωρίζω ΑΝ αυτό που παραθέτω είναι το ΟΛΟΝ της σκέψης μου ή απλά ΜΕΡΟΣ από αυτήν...
Και θα παρομοιάσω (αν μου επιτρέπεις φυσικά) ότι ο παρατηρητής ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ, αν αυτό που παρατηρεί σε μια δεδομένη στιγμή, είναι κάτι ημιτελές ή όχι...
Και τα ερείπια του Ρόσλιν είναι χαρακτηρίζονται ως "ημιτελή", ΑΛΛΑ και έτσι όπως ΕΜΕΙΣ ΤΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ, μόνον ώς τελειωμένο σύνολο μπορούμε να τα προσεγγίσουμε, ΑΛΛΙΩΣ εύκολα υποπέφτουμε σε εικασιολογίες, ή κάνω λάθος αγαπητή μου :?:


Αγαπητέ μου, εδώ θεωρώ και οφείλω να σου επισημάνω, ότι εκτίθεσαι.
Οι δημοσιεύσεις σου είναι καταγεγραμμένες και ο κάθε αναγνώστης μπορεί να διαπιστώσει αν κατέγραψες αρχικά μέρος της σκέψης σου, την οποία και στη συνέχεια πια ξεδίπλωσες, αφού ετέθησαν τα σχετικά ερωτήματα.
Τώρα το αν εσύ νομίζεις ότι οι παρατηρητές δεν μπορούν να γνωρίζουν και να έχουν άποψη επ' αυτού, είναι δικό σου ζήτημα και δε με αφορά, αλλά μην περιμένεις να το συμμεριστώ, διότι αντιτίθεται σθεναρά στην στοιχειώδη συλλογιστική.
Εξάλλου και εσύ ως προς το ιστορικό παρεκκλήσι, το οποίο φέρνεις ως παράδειγμα, αν δε με απατά η μνήμη μου, παρατηρητής είσαι.
Γνωρίζεις τελικά ή δεν γνωρίζεις :?:

Έχει διαφανεί κάτι ανάλογο από τις τοποθετήσεις μου :?:
Απεναντίας θα έλεγα...
Ας μην δημιουργούμε εντυπώσεις... :roll:


Δεν έχουμε λόγο να δημιουργούμε εντυπώσεις, αλλά έθεσες αρχικά ένα άτοπο ερώτημα και επ' αυτού διερωτήθηκα.

Μα η απάντηση μου είναι δυνατόν να διαφέρει, από το "απελέκητο" ή το "πελεκημένο" :?:
Υπάρχει περίπτωση να αλλάζει ο Νόμος του Κάρμα :?:
Εάν αυτό γινόταν, τότε ο Φίλος μας Ράμογλου θα είχε δίκιο για την επιλεκτική κατά το δοκούν τάξη και αρμονία του Σύμπαντος...
Γίνεται κάτι τέτοιο :?:
Εσύ δηλαδή τι υποστηρίζεις καλή μας Ζαντόκ :?:


Φίλε μου, τί να υποστηρίξω :?: Εγώ δεν μίλησα περί διαφοράς των δύο.
Ρώτησα την γνώμη σου και σ' ευχαριστώ για την απάντηση.
Με κάλυψες.
Απλά σκέπτομαι μήπως είναι βαρύτερη η "μοίρα" (αν μου επιτρέπεται η έκφραση) εκείνου που φέρεται να είναι γνώστης...
Υπάρχει τέτοιο ενδεχόμενο :?:
Διότι η άγνοια μπορεί και να αιτιολογεί κάποιες συμπεριφορές, αλλά η γνώση δεν μπορεί κι έτσι, πιθανά να συνοδεύεται με το "αντίτιμο" της δέουσας αυστηρότητας.

Αυτό, εσύ θα μας το εξηγήσεις αν θες :roll:
Η ύπαρξη αυτής ταύτης της επιτροπής πάντως, στην Εσωτερική Παράδοση είναι ένα ΓΕΓΟΝΟΣ πάντως...


Αυτό το οποίο αντιλαμβάνομαι εγώ, μπορώ να καταθέσω ως σκέψη μου και έχω γνωρίσει μέσα από εκείνες τις εσωτερικές παραδόσεις με τις οποίες έχω διασταυρωθεί έως τώρα, είναι ότι η Δημιουργία έχει μία νομοτέλεια εξ αρχής και το κάθε γεγονός επιφέρει συνέπειες σε συνάρτηση με αυτήν τη νομοτέλεια.
Δεν χρειάζεται κάποια επιτροπή.
Ίσως έτσι, είναι πιο σοφά όλα... και αποφεύγουμε και τα "λαδώματα" των μελών της επιτροπής. :money:
Εξ όσων γνωρίζω, υπάρχουν κι άλλες απόψεις...
Η Χριστιανική παράδοση μιλά περί Δευτέρας Παρουσίας και κρίσης...
Έχω διαβάσει και την εκδοχή της επιτροπής...
Δε μου έρχεται κάποια άλλη στο νου τώρα.

Σε ευχαριστώ που με δέχεσαι έστω και λίγο "ασυνεπή" στη συζήτηση μας :roll:
Μα σε ποια ασυνέπεια αναφέρεσαι, δεν καταλαβαίνω :?
Τα ΠΑΝΤΑ και ΟΛΑ σχετίζονται με το ΚΑΡΜΑ, η για να το θέσω ακόμα πιό ωμά και αυστηρά...
Τα ΠΑΝΤΑ καταμετρούνται στο Κάρμα μας...
ΤΑ ΠΑΝΤΑ (Σκέψεις - Λόγια - Πράξεις)


Εγώ δεν είμαι στην επιτροπή, φίλε Κέλσο, οπότε γιατί να μη σε δέχομαι και με τα ελαττώματά σου. :P
Μα αγαπητέ μου, έχει αρχίσει να με ανησυχεί το γεγονός ότι δείχνεις πραγματικά να μην καταλαβαίνεις... :roll:
Ίσως τελικά, οι προβληματισμοί μου να είναι περισσότερο βάσιμοι απ' όσο περίμενα, αφού ακόμη κι εσύ κάποιες φορές δεν βλέπεις το προφανές...
Δε διαφωνούμε στο ότι όλα σχετίζονται με το κάρμα, αλλά στο ότι αρχικά γενικολογούσες περί αναπνοής και μετά συγκεκριμενοποίησες περί τρόπου αναπνοής. Και είναι εύλογο το πρώτο να φαίνεται σχήμα οξύμωρον, την στιγμή κατά την οποία μόνον ο τρόπος αναπνοής, όπως επεσήμανες στη συνέχεια, σηματοδοτεί δράση ή μη δράση.
Η αναπνοή από μόνη της είναι γεγονός αμετάβλητον.
Γεννιόμαστε με την ανάσα και πεθαίνουμε μ' αυτήν. ;)
Συνεχίζεις να μην καταλαβαίνεις :?:

Το ΓΕΓΟΝΟΣ πάντως αγαπητή μου Ζαντόκ, ότι σε κάποια μέρη μακρινά, υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι παραμένουν θαμμένοι μέσα στην Γη επί 3μηνο ΧΩΡΙΣ ανάσα, είναι ένα θέμα που θα άξιζε να το διερευνήσουμε και να το συνυπολογίσουμε, στο ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ και όχι μόνον στο ΤΙ ΕΜΕΙΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ...


Κοίτα να δεις φίλε μου, τώρα, πόσο χρήσιμη μπορεί να γίνει αυτή η συζήτηση.
Εσύ νομίζεις ότι αυτοί εκεί δεν αναπνέουν, ε :?:
Κι όμως, "πλανάσαι πλάνην οικτράν".
Επειδή πρόσφατα συζήτησα το συγκεκριμένο θέμα με ένα φίλο ειδικό στις διασώσεις κάτω από ιδιαίτερα αντίξοες συνθήκες, μου εξηγούσε ακριβώς ότι όσοι βρίσκονται κάτω από συντρίμμια ή χώμα, δε σημαίνει ότι δεν αναπνέουν.

Μήπως περιμένεις να διαβάσεις κάποια πιο "συγκεκριμένη" απάντηση :?:
Και πάλι, θεωρώ ότι σου έχω ΗΔΗ απαντήσει...


Οk, ό,τι πεις...

Μα και φυσικά έχεις δίκιο και επαυξάνω τα όσα αναφέρεις, τα οποία και προείπα...
Αυτό έρχομαι να καταδείξω με την άποψή μου...
ΟΜΩΣ εφ' όσων τα βλέπεις και εσύ έτσι τα πράγματα, σε ΠΟΙΕΣ ΞΕΝΕΣ ΘΕΡΜΟΠΥΛΕΣ αναφέρεσαι :?:
Ζαντόκ μου, κατάλαβε το, ΔΕΝ υπάρχουν ξένες & δικές μας ή αν θες ακόμα πιο ξεκάθαρα, δεν υπάρχει το ΕΓΩ, αλλά το ΕΜΕΙΣ...
Άρα ΚΑΙ αυτό που εσύ βλέπεις ξένο, επέτρεψε μου εμένα να το βλέπω δικό ΜΑΣ...


Φίλτατε, το "πρόβλημα" δεν είναι στο να το βλέπει κάποιος εξιδανικευμένα "δικό μας" αλλά "δικό μου" ("του" δηλαδή).
Και για να στο εξηγήσω μ' ένα παράδειγμα και να αποφύγουμε παρανοήσεις με τα "σου", "μου", "του"...

Επειδή στη ζωή δεν υπάρχει ούτε πνευματική αλλά ούτε και υλική κοινοκτημοσύνη παντού, αλλά σε κάποιες περιπτώσεις τα όρια οφείλουν να είναι σαφή και σεβαστά ως προς κάποιους ρόλους, ενώ σε άλλες μπορούν να είναι χαλαρότερα, αν όντως αφορούν σε κοινά ζητήματα, ας δούμε το εξής:

Έχεις το δικαίωμα στο όνομα του καλού και του ορθού (κατά την κρίση σου) να επέμβεις σε ένα πρόβλημα (με σκοπό να δώσεις λύση) μίας οικογένειας η οποία δεν είναι η δική σου :?:
Με τη λογική σου, αφού όλα "μας" είναι κι αφού η αξία της οικογένειας είναι αναμφίβολα ιερή και πρέπει να την προασπίσουμε, έχουμε δικαίωμα να επεμβαίνουμε στις άλλες οικογένειες για το καλό τους αδιαφορώντας αν πληγώνουμε ανθρώπους και παραβιάζουμε ατομικά δικαιώματα :?:

Εν κατακλείδι, ο σκοπός αγιάζει τα μέσα :?:

Σε ευχαριστώ για τους κόσμιους διά-Λόγους που αναδεικνύουμε μέσα από το Σταυροδρόμι της Αναζήτησης, το Mystica.gr


Κι εγώ σ' ευχαριστώ!
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Παρ Μαρ 03, 2006 10:52 am

Φίλε μου Ράμογλου, το ζήτημα δεν είναι τι η αναξιότης μου "θέλει" ως απάντηση, αλλά τι η δική σου μεγαλειότητα :wink: ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ ως απάντηση...
Στον νου μου λοιπόν είχα αυτήν την περίφημη οκνηρία ή αλλιώς την ΑΕΡΓΙΑ και όχι την αντίδραση...
Ποιος είναι λοιπόν καλέ μου φίλε ο Άεργος (σχετικά με την συζήτησή μας πάντα, ας ΜΗΝ απεραντολογήσουμε και εδώ) :?:


Αχ ! Η δική μου αλλοπαρμένη μεγαλειότητα αναγνωρίζει ΚΑΙ τα δύο, ανάλογα το τι εξυπηρετεί το καθένα. Εσύ ως Θεός (έτσι δεν είχες αναγορευτεί εσύ :?: ) όμως, παρόλο που δε θέλεις, αναγνωρίζεις το ένα μόνο.

Ο άεργος λοιπόν αγαπημένε μου Κέλσο είναι αυτός ο οποίος, ενώ έχει τη δυνατότητα να παράγει έργο, δεν το πραγματοποιεί. Και εδώ ερωτώ εγώ, ποιος είναι αυτός που στη σημερινή κοινωνία δεν παράγει έργο ; Η νοικοκυρά ; Ο επαίτης ; Ο αιώνιος σπουδαστής ; Ο επιτηδευματίας ; Μα ακόμα και αυτοί παράγουν έργο, η νοικοκυρά παράγει το σπουδαίο έργο της διατήρησης της τάξεως (με ότι αυτό συνεπάγεται) στην εστία της οικογένειας, ο επαίτης κινείται για να ζητιανέψει, ή κάθεται συλλέγοντας τους οβολούς που θα του αποφέρουν κέρδος και το οποίο μετέπειτα θα χρησιμοποιήσει, ο αιώνιος σπουδαστής μπορεί να μην λαμβάνει το πτυχίο του και να μην ασχολείται με την παραγωγική διαδικασία, αλλά ασχολείται με συνδικαλιστικά και άλλα σπουδαστικά ζητήματα, ο δε επιτηδευματίας μπορεί να μην εργάζεται για να αποκτήσει χρήματα, αλλά τα χρήματα τα οποία αποκτά λόγο της περιουσίας του τα καταναλώνει σε κάποιους σκοπούς παράγοντας λοιπόν έργο και αυτός. Ποιος λοιπόν δεν παράγει έργο ; Εκτός και αν το μόνο έργο που πρέπει να παράγουμε είναι το πνευματικό, αλλά σ’ αυτήν την περίπτωση Ο ΚΑΘΕΝΑΣ μπορεί να ισχυρισθεί ότι παράγει πνευματικό έργο, διότι απλά και μόνο σκέπτεται ή διαβάζει.

Για να μην απεραντολογήσουμε λοιπόν όπως λες, θα ήθελα να μου προσδιορίσεις το τι ακριβώς έχεις στο νου σου ως οκνηρία ή αεργία. Διότι όπως καταλαβαίνεις, άλλο μπορεί ΕΣΥ να εννοείς ως αεργία και άλλο κάποιοι άλλοι.
Π.Χ. ένας επιχειρηματίας θεωρεί άεργο ένα Καλόγερο και ένας Γκουρού θεωρεί άεργο ένα επιτηδευματία.
Ποια λοιπόν είναι η κοινή λογική ; Τι στιγμή που εσύ ΔΕΝ αναφέρεσαι σε μια τέτοια λογική αλλά εμβαθύνεις σε νοήματα Παγκόσμια τα οποία δεν ανήκουν σε μια τέτοια κοινή λογική, ή αλλιώς μια λογική κοινών ανθρώπων.

Μα η ΔΡΑΣΗ είναι μια Καρμική Ενέργεια για την οποία σε κάποια επόμενη ενσάρκωσή μας θα καλεστούμε να την ΕΞΙΣΟΡΡΟΠΗΣΟΥΜΕ...


Και γιατί «Θεέ» μου να την ΕΞΙΣΟΡΡΟΠΗΣΟΥΜΕ σε επόμενη ενσάρκωση και να μην την εξισορροπήσουμε σε αυτή μας την ενσάρκωση ; Από πού κι ως πού ότι κάνουμε έχει επίδραση στην επόμενη ζωή και όχι σε αυτή ;
Να άλλη μια διαφορά οπτικής μας.

Και ΟΜΩΣ, ενώ σε κάποια επίπεδα εξέλιξης ή ίσως και σε κάποια φιλοσοφικά συστήματα αυτή η ΜΗ ΔΡΑΣΗ, δηλαδή η ΜΗ δημιουργία νέων Καρμικών υποχρεώσεων είναι το ζητούμενο και το προαπαιτούμενο για να εξελιχθεί περαιτέρω η Ψυχή μας, σε κάποια άλλα επίπεδα ή και φιλοσοφικά συστήματα ίσως αυτός ο οποίος ΔΕΝ ΔΡΑ, δηλαδή ο Άεργος δεν γίνεται δεκτός...


Ε και ; Ποιος είναι τελικά ο σωστός ; Μήπως είναι θέμα επιλογής ;
Μήπως η επιλογή έχει προεπιλεχθεί ; :roll:

Προβληματισμούς θέτω Φίλε μου Ράμογλου και Φίλη Ζαντόκ, προβληματισμούς και καλείται ο καθένας ΜΑΣ να δώσει τις υποκειμενικές (φυσικά) απαντήσεις και ως προς αυτές θα πρέπει να συνεχίσει να ΔΡΑ ή να ΜΗΝ ΔΡΑ αναλόγως...


Μα και εγώ (δεν ξέρω τι κάνει η Zadok) απαντήσεις υποκειμενικές δίνω «Θεέ» μου σαν αλλοπαρμένος ανθρωπάκος που αναζητά το Φώς. Τελικά να αναπνέω ;

Εν κατακλείδι, φυσικά και μπορείτε κατά το δοκούν να επιλέγετε τι σας βολεύει από τα όποια λεξικά διαβάζεται, απλά όμως να θυμάστε ότι πάντα εσείς θα είσαστε "υπόλογοι" των όποιων κατά το δοκούν αποφάσεων θα έχετε λάβει ΚΑΙ δράσει αναλόγως...


Ελπίζω να με θυμηθείς όταν έλθεις εν τη Βασιλεία σου !

Σε αυτές μας τις δικές ΜΑΣ επιλογές, δεν χωρά η πλέον κλασική απάντηση - αποφυγή των επιπτώσεων των επιλογών ΜΑΣ: "...μα δε φταίω εγώ, ο όφις με ηπάτησεν..."


Να με απατήσει η Σοφία ; Ε όλα μέσα στο Θείο σχέδιο είναι.

Με εκτίμηση στις εκάστοτε επιλογές των άλλων


Συγνώμη αλλά αυτό δε το είδα πουθενά !!!

Και μια ερώτηση στον αγαπητό μου Ράμογλου:
Ειλικρινά Φίλε μου πιστεύεις ότι όσα εδώ με αγάπη και σεβασμό παραθέτω, είναι "αντιγραφές" ή πολύ χειρότερα απλές παπαγαλίες :?:


Μίλησα εγώ για σένα ;;;;;;;;;;;;
Είπα εγώ ο Κέλσος αντιγράφει ή παπαγαλίζει ;;;;;;;;;;;;;
Γιατί προσωποποιείς τη γενίκευση που έκανα ;

Και όμως, είναι τόσο εμφανές και πότε μιλώ στον Φίλο Ράμογλου, πότε και στους δύο σας και πότε σε εκείνον και τον εαυτό του (εν είδη Ναπολέοντα), αλλά λίγο έχει σχέση αυτό με την ουσία όσων συζητούμε, ας μην αποπροσανατολιζόμαστε, δε συμφωνείς και εσύ :?:


Συγνώμη …
1) Δεν είναι τόόόόσο εμφανές.
2) Ο Ναπολέων δεν είναι είδος, όπως βέβαια ούτε κι εγώ.
Εικόνα

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Τρί Μαρ 07, 2006 12:13 pm

Την καλημέρα μου στους φίλους του παρόντος θέματος και εύχομαι Χρόνια Πολλά σε όλους…
Χθες, είχαμε την έναρξη του 40ήμερου της Εσωτερικής μας Κάθαρσης, για να βιώσουμε και να νοιώσουμε τόσο το Θείο Δράμα, όσο και την τελική μας Ανάσταση.
Εύχομαι από βάθους Ψυχής, να καταφέρουμε όλοι να επιτεύξουμε τον εν λόγο «στόχο»…

Αγαπητέ μου Ευθύμη, νομίζω πως από το φαινομενικά απλό και κοινό στην λογική ερώτημά σου, αναπτύχθηκαν ενδιαφέρουσες απόψεις και τοποθετήσεις και προσωπικά σε ευχαριστώ γιατί μου έδωσες την ευκαιρία να εκφράσω «κάποιες» απόψεις, που ίσως μερικοί φίλοι τις θεωρούν έως και «αιρετικές»…

Με αυτήν την ευκαιρία λοιπόν, θα ήθελα να σας εκμυστηρευτώ φίλοι μου μερικά στοιχεία για να τα έχετε υπ’ όψιν σας σχετικά με τις κατά καιρούς τοποθετήσεις μου μέσα στην Αγορά – Forum του Σταυροδρομιού της Αναζήτησης, του Mystica.gr

Όλα λοιπόν όσα έχω τοποθετήσει ως «προσωπική μου άποψη», μπορούν (ίσως) να βρεθούν μέσα σε χιλιάδες σελίδες από τις Ιερές Γραφές ΟΛΩΝ των θρησκειών (παλιών, ξεχασμένων ή και σημερινών), ΟΛΩΝ των λαών τις μυθολογίες καθώς επίσης και από διάφορα φιλοσοφικά συστήματα.
Θα βρεθούν όμως φίλοι μου ΚΡΥΜΜΕΝΑ...
Κρυμμένα πίσω από ιερογλυφικά σύμβολα, ακαταλαβίστικα πολλές φορές, και μέσα σε έννοιες που δεν προσεγγίζονται εύκολα και αυτό ίσως γιατί ο ΦΥΣΙΚΟΕΓΚΕΦΑΛΟΣ ΜΑΣ, νομίζει ότι γνωρίζει την σημασία τους :!:

Αυτό λοιπόν που προσπαθώ να πράξω μέσα από τους καταπληκτικούς διά-Λόγους του Mystica.gr είναι να συγκροτήσω – σουμε ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΡΧΑΙΑ ΔΟΓΜΑΤΑ / ΠΕΠΟΙΘΗΣΕΙΣ και να δημιουργήσω – σουμε ένα ΕΝΙΑΙΟ & ΑΡΜΟΝΙΚΟ ΣΥΝΟΛΟ που να γίνεται κατανοητό και αντιληπτό από ΟΛΟΥΣ…
Οφείλω να τονίσω, ότι όλα αυτά που εκφράζω ως προσωπική μου τοποθέτηση, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ προϊόν προσωπικού συλλογισμού που με μέτρα & σταθμά κατά το δοκούν ή κατά την βολή μου, εκφράζω και προσπαθώ με σοφιστείες να επιβάλω στους συνομιλητές μου…
Όλα όσα εκφράζω είναι ένα «συνθετικό προϊόν» τρόπο τινά, από την προσωπική μου εργασία επάνω στις διδαχές της Αρχαϊκής Σοφίας, την οποία φυσικά και ενστερνίζομαι ΕΙΣ ΤΗΝ ΑΠΟΛΥΤΟΤΗΤΑ ΤΗΣ και όχι μερικώς και όπως εμένα και την εγωιστική μου προσωπικότητα βολεύει, πράγμα που διακρίνω σε πολλούς συν- συζητητές…

ΑΡΑ, θεωρώ εκ περισσού να εξηγώ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ σε όλους εσάς, τους αγαπητούς συν – συζητητές, ότι οι τοποθετήσεις μου ΔΕΝ ΠΕΡΙΕΧΟΥΝ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΗΣ ΑΡΧΕΓΟΝΗΣ ΣΟΦΙΑΣ ΣΤΗΝ ΟΛΟΤΗΤΑ ΤΗΣ (και πως θα μπορούσε άραγε να ισχύσει κάτι τέτοιο :?: ), ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΕΠΙΛΕΓΜΕΝΟ (από την αναξιότητά μου ) ΑΡΙΘΜΟ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑΤΩΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΘΕΜΕΛΙΩΔΗΣ ΑΡΧΕΣ ΤΗΣ, ΤΙΣ ΑΡΧΕΣ ΤΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΥ
Να «γιατί» οι τοποθετήσεις μου στα μάτια «κάποιων» μπορεί να φαντάζουν ως «ελλιπείς» καθώς επίσης να «γιατί» δεν απηχούν ΜΟΝΟΝ την μία ή την άλλη θρησκεία, ή την μία ή άλλη φιλοσοφία…

Σκοπό έχω τόσο μέσα από τους δια - Λόγους όσο και μέσα από την αρθογραφία μου:
- Να καταδείξω ότι η Φύση, ΔΕΝ είναι μια απλή & τυχαία συνένωση ατόμων…
- Να αποδώσω σε όλους εμάς, στους Ανθρώπους, την δικαιωματική θέση που έχουμε επί της σκηνής του Σύμπαντος…
- Να υπενθυμίσω την ύπαρξη αυτών των Αρχαϊκών Αληθειών και την Μοναδική ή Εναδική Πηγή από όπου όλα αυτά που εμείς βλέπουμε ως «φαινομενικό κόσμο», πηγάζουν και προέρχονται…
- Να καταδείξω την αναγκαιότητα της διερεύνησης της Απόκρυφης (όψης της) Φύσης, υπό το πρίσμα της σύγχρονης επιστήμης και πολιτισμού…

Εάν όλα αυτά, έστω και εν μέρει πραγματοποιούνται (και έχω σοβαρότατες αποδείξεις ότι αυτό επιτελείται ΗΔΗ), τότε πραγματικά ως εργάτης του Ναού της Αρετής, αισθάνομαι ΚΑΙ ικανοποιημένος ΚΑΙ ευχαριστημένος.

Εν κατακλείδι, παραθέτω τα όσα παραθέτω ΠΑΝΤΑ με τον δικό μου Γνώμονα ο οποίος φυσικά, αφού είμαι ένας από τους «ιδρυτές» της παρούσης ιστοσελίδας, δεν αποκλίνει ΟΥΔΕΝ από τις αρχές που διέπουν τον παρόντα ιστοχώρο.
Επίσης παραθέτω τα όσα παραθέτω (και αυτό το θεωρώ και το πιο σημαντικό), για εκείνους τους αγνούς αναζητητές που διασταυρωνόμαστε στο Σταυροδρόμι του Mystica.gr και ΟΧΙ φυσικά (εάν υπάρχουν) για εκείνους τους περιστρεφόμενους δερβίσηδες γύρω από την εγωιστική τους προσωπικότητα που κατά το δοκούν φτιάχνουν τα πράγματα όπως τους βολεύουν…
Κατ’ επέκταση οι πρώτοι, οι αγνοί αναζητητές, είναι και οι μοναδικοί κριτές που αναγνωρίζω

Στην προσβολή φίλοι μου, είμαι συνηθισμένος…
Με την συκοφαντία έχω έρθει και συνεχίζω να έρχομαι καθημερινά σχεδόν σε επαφή και τέλος,
Στην όποια δυσφήμηση πάντοτε χαμογελάω με σιωπηλή περιφρόνηση, αφού η διαφήμιση είναι κάτι που με αφήνει παγερά αδιάφορο…
Άλλωστε η καλύτερη διαφήμιση για κάποιον, νομίζω πώς είναι η ίδια του η ιστορία...


Τα παραπάνω, ήταν και οι απόψεις την Μεγάλης μου Δασκάλας σχετικά με το δικό της σκοπό που είχε να επιτελέσει και εκ βάθους Ψυχής της αποδίδω και πάλι ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για όλα όσα με δίδαξε τα οποία προσπαθώ να εφαρμόζω σε κάθε μου βήμα…

[center] De minimis non curat lex[/center]


Με σεβασμό και εκτίμηση σε όλους είτε συμφωνούν, είτε διαφωνούν με τα ανωτέρω…

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Τρί Μαρ 07, 2006 1:20 pm

Καλές οι θεωρητικολογίες φίλτατε Κέλσο, αλλά στο δια ταύτα είσαι λίγο αδύναμος τελικά (κατά την ταπεινή μου άποψη φυσικά).

Όταν αποδέχεσαι ότι είσαι επιλεκτικός, αλλά δεν βλέπεις την υποκειμενικότητα να σου κλείνει το ματάκι...

Όταν αναφέρεσαι στην αναξιότητά σου, αλλά καταγράφεις θέσφατα...

Όταν δείχνεις να μην έχεις μετακινήσει ούτε ένα λιθαράκι από τους συλλογισμούς σου και κατά τα άλλα χτίζεις και μάλιστα ναούς της Αρετής ... :!:

Μ' αυτά και μ' άλλα, θυμήθηκα ένα ανέκδοτο με έναν πόντιο, που ακούει στο ραδιόφωνο του αυτοκινήτου του ότι ένας παρανοϊκός οδηγεί στο αντίθετο ρεύμα και φωνάζει:

Τί ένας :?: :?: Όλοι :!: :!:

Με εκτίμηση, αγάπη και σεβασμό. :)
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Τρί Μαρ 07, 2006 3:29 pm

Aγαπητή μου Ζαντόκ...

Στο μόνο που ΑΝ μου επιτρέψεις, θα διαφωνήσω και μάλιστα τόσο ΚΑΙ κάθετα, όσο ΚΑΙ οριζόντια είναι στο χαρακτηρισμό που αποδίδεις στην τοποθέτησή μου ως : "...θεωρητικολογίες..."

Στα υπόλοιπα, έτσι τα θέλεις, έτσι είναι, (λίγο έως καθόλου με απασχολεί), αλλά λίγη περισσότερη προσοχή στη γραφή σου δεν θα σου έκανε "κακό"...
Νομίζω ότι όσα παρέθεσα, είναι ΑΥΤΑΠΟΔΕΙΚΤΑ μέσα από το σύνολο των μηνυμάτων μου...

Για τις περίφημες "θεωρητικολογίες" σου μπορείς αλλού (ίσως) να βρεις, για να τις αποδώσεις...

Στα υπόλοιπα, απλά αναρωτιέμαι (ΑΝ μου το επιτρέπεις και αυτό φυσικά), ότι ακριβώς το ότι κάποιος λειτουργεί "επιλεκτικά", δε σημαίνει ότι και "υποκειμενικά" λειτουργεί :?:
Ανέφερα ποτέ ότι οι τοποθετήσεις μου είναι "αντικειμενικές" :?:
Μάλλον μπερδεύεσαι στο ότι τους "αντικειμενικούς νόμους", που υποκειμενικά τους προσεγγίζω - ουμε :wink:
Τουλάχιστον η αναξιότητά μου αυτό το ΓΝΩΡΙΖΕΙ...

Πόθεν λοιπόν αγαπητή μου μια αναξιότητα όπως εγώ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να περιγράφει αυτά που αποκαλείς περιπαικτικά ως θέσφατα :?:
Δεν διεκδίκησα ΠΟΤΕ καμία πατρότητα από όσα σας παραθέτω, για να θεωρούνται ως "ανάξια λόγου από ένα ανάξιο" και για να επικαλεστώ για μια ακόμα φορά την Μεγάλη μου Δασκάλα και τα λόγια του Μοντενιέ που η ίδια χρησιμοποίησε:
[center]"...Έφτιαξα εδώ μονάχα ένα μπουκέτο από λουλούδια
και δεν έχω τίποτα δικό μου
παρά ΜΟΝΑΧΑ τον σπάγκο που τα ενώνει.

Κόψτε το σχοινί και κάντε το κομμάτια, αν θέλετε.
'Όσο για το ΜΠΟΥΚΕΤΟ ΤΩΝ ΓΕΓΟΝΟΤΩΝ, δεν θα μπορέσετε ΠΟΤΕ να απαλλαγείτε από αυτά..."
[/center]

Ο σπάγκος λοιπόν σε ενοχλεί αγαπητή μου ή η όντως πραγματικότητα των γεγονότων :?:

Τον Ναό της Αρετής που ΟΝΤΩΣ χτίζω αγαπητή μου, τον χτίζω ακριβώς με αυτά τα λιθαράκια, τα λιθαράκια ή καλύτερα τα κομμάτια της ΜΙΑΣ και ΜΟΝΑΔΙΚΗΣ Αλήθειας, η οποία δυστυχώς για την Ανθρωπότητα, έχει διασκορπιστεί σε πολλά επί μέρους τμήματα, ακριβώς όπως και ο κόσμος των φαινομένων στον οποίον ζούμε και υπάρχουμε...
Η Μεγάλη μου Δασκάλα, για αυτήν την Αλήθεια αγωνίστηκε, όπως ακριβώς και ο Ιορδάνης Μπρούνο, ο έτερος μάρτυρας της σκέψης μαζί με όλους όσους εμαρτύρησαν για Αυτήν...
Και θυμίζω ότι η Αλήθεια,
[center]"είναι η ηλιόλουστη μέρα του Λόγου,
ενώ το ψέμα (και η συκοφαντία) είναι η σκοτεινή νύχτα του ΝΟΥ"
[/center]

Και με αυτά και τα άλλα, μου ήρθε και μένα ένα ανέκδοτο από διαφήμιση στο μυαλό...
"Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις :?: "

Την καλησπέρα μου, με σεβασμό εκτίμηση και πάνω από όλα, με ΑΓΑΠΗ...

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Τρί Μαρ 07, 2006 3:43 pm

Φίλτατε Κέλσο,

το τί μου κάνει κακό και τί καλό, επέτρεψέ μου να το γνωρίζω καλύτερα από εσένα.

Για τα υπόλοιπα, αφήνω την αναξιότητά σου να αναρωτιέται...

Ξέρω πολλά με τον Τοτό και τον γνωρίζω και προσωπικά. :P
Κάποια στιγμή ευελπιστώ να συνεχίσουμε επί του θέματος όμως.
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry


Επιστροφή σε “- ΛΑΒΥΡΙΝΘΟΣ ΣΚΕΨΕΩΝ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες