Το καλό, Το κακό και το Άσχετο !

Ζητήματα εσωτερικού προβληματισμού, τα οποία αναζητούν το μίτο της Αριάδνης μέσα στους δαιδάλους του νου και τις ανεξερεύνητες δυνατότητες της ψυχής.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

PEN
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Παρ Μαρ 17, 2006 3:59 pm

Δημοσίευσηαπό PEN » Τρί Απρ 11, 2006 11:31 am

ΠΟΛΥ σωστές οι παρατηρήσεις σου κ. Ramoglou,

H βλακεία στις μέρες μας έχει εκτραχυνθεί για να κερδίσει χρήμα με κάθε τρόπο. Δυστυχώς όμως οι ηλίθιοι και οι φίλοι τους δεν νικώνται εύκολα, πριν τουλάχιστον σε ξαποστείλουν...
Θα πρέπει βέβαια να παρατηρήσω ότι σε προηγούμενο άρθρο της η εφημερίδα αυτή τήρησε πιο σωστή ερευνητική γραμμή και έδωσε τις απόψεις κάποιων αξιόπιστων κύκλων του χώρου. Δυστυχώς πάντοτε η βλακεία και η μυθομανία πουλούσε φύλλα... Χαρακτηριστική είναι η περίπτωση του LEO Taxill στη Γαλλία του περασμένου αιώνα, που αφού εισήλθε στους χώρους αυτούς (όπως και ο νεότερος μυθομανής κ. Λαμπρόπουλος) άρχισε τα εμπορικά του κόλπα τα οποία τον έκαναν πλούσιο. Προς το τέλος όμως της ζωής του παραδέχθηκε ότι τα είχε βγάλει όλα από το μυαλό του με άλλους σκοπούς.
Αυτό φυσικά δεν εμποδίζει ορισμένους δογματικούς κύκλους ακόμα και σήμερα να παρουσιάζουν τα βιβλία αυτά ως τρομερές αποκαλύψεις των σκοτεινών δυνάμεων που πλέον αποκαλύπτονται και ξεσκεπ?ζονται... και να προσθέτουν λίγο ακόμα κέρδος κι αυτοί στις μικρές τους περιουσίες τους που εκτείνονται σε τεράστιες εκτάσεις ανά την Ελλάδα...
ΓΝΩΘΙ ΣΑΥΤΟΝ

Elissaios
Δημοσιεύσεις: 565
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:10 am

Δημοσίευσηαπό Elissaios » Τρί Απρ 11, 2006 11:18 pm

Α, ο φίλος μου ο Λεό.

Αλλά εσείς πάλι, την Espresso βρήκατε να διαβάσετε; (Όχι ότι οι άλλες είναι σοβαρότερες, αλλά κρατάμε τα προσχήματα.) Τουλάχιστον να την αγοράζετε Κυριακή που έχει και ντιβιντιά.

PEN
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Παρ Μαρ 17, 2006 3:59 pm

Δημοσίευσηαπό PEN » Τρί Απρ 11, 2006 11:35 pm

πολύ σωστά...

Καλή συνέχεια στο ενδιαφέρον θέμα μας...
Για να δούμε και τα χάλια μας γενικότερα σαν Κοινωνία...
ίσως καλύτερα από άλλες ευρωπαικές χώρες ή όχι;
ΓΝΩΘΙ ΣΑΥΤΟΝ

pikos apikos
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 09, 2005 11:55 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό pikos apikos » Σάβ Απρ 15, 2006 1:47 am

Eπειδη εχω διαβασει αρκετες φορες την Εσπρεσο ,αυτη ειναι η τακτικη της.Βαρυγδουποι τιτλοι που σε προδιαθετουν για συγκλονιστικα ρεπορταζ και πρωτοφανεις αποκαλυψεις(Μοντελα στην Πορνεια,κατασκοποι,τρομοκρατες,χουλιγκαν,Νονοι και λοιπα πιασαρικα θεματα) και το ρεπορταζ παντα ειναι γεματο γενικοτητες χωρις ουτε ενα ονομα η διευθηνση.Το πιο ωραιο ειναι η στερεοτυπη εκφραση"φημες υποστηριζουν"...και στη συνεχεια γραφουν κατα το δοκουν οτιδηποτε.Αρθρα ανωνυμα που δε λεν τιποτα, η` μαλλον πολλες φορες λεν.Περναν στο κοινο που τη διαβαζει αυτην και τα παρομοια εντυπα μυνηματα που αυτοι θελουν.Μεσα δηλαδη στο κουτσομπολιο και στην ελαφρα πορνογραφια κανουμε και την πλυση εγκεφαλου σχετικα με πολιτικα και κοινωνικα θεματα.
Δεν ειναι αστεια αυτα τα εντυπα ,ειναι επικυνδυνα.Απευθυνονται σε πολιτες που με τη συμπεριφορα τους διαμορφωνουν την κοινωνια και ψηφιζουν.Δεν θελω να περασω κανενα κοματικο μυνημα.Παρολο που τοποθετουμε αρκετα αριστερα δεχομαι οταν καποιος ψηφιζει ακομα και ακρα δεξια αρκει να το κανει συνειδητα και να εχει πολιτικη αποψη.Αυτο που δε μου αρεσει ειναι η πολιτικη τοποθετηση κατω απο χειραγωγηση τετοιου τυπου εντυπων η αστειων τυπου Κωνσταντινιδη(ο περουκας απο τη Θεσσαλονικη που βγαινει σε διαφορα καναλια με τα φοβερα ερωτηματα "Ειναι κακη η ανεργια?" και 1,26 συν ΦΠΑ η ψηφος)
Πικος Απικος

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Σάβ Απρ 15, 2006 12:21 pm

Δεν ειναι αστεια αυτα τα εντυπα ,ειναι επικυνδυνα.Απευθυνονται σε πολιτες που με τη συμπεριφορα τους διαμορφωνουν την κοινωνια και ψηφιζουν.


Αυτό ακριβώς είναι το θέμα, ότι μερικοί εκμεταλλεύονται την αμάθεια και τον φόβο.

Αυτό ξεκινάει από τα παιδικά χρόνια, όταν ο ίδιος ο γονιός προσπαθεί να βρει ένα «μπαμπούλα» να φοβίζει το παιδί, μεταφέρεται στην εκκλησία που υπό το φόβο του «Θεού τιμωρού» χειραγωγεί το ποίμνιο, ακολουθείτε από την κρατική εξουσία και κλείνει στην τρομολαγνεία των Μ.Μ.Ε. που δια μέσου αυτής χειραγωγούν ανθρώπους και συνειδήσεις.
Εικόνα

Δημήτριος
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Απρ 10, 2006 6:16 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Δημήτριος » Σάβ Απρ 15, 2006 11:19 pm

Aρχικώς να σας χαιρετήσω, καθώς είναι η πρώτη «άμεση» επαφή μου μαζί σας. Αφορμή στάθηκε η κουβέντα σας περί τον τύπο (ηλεκτρονικό και έντυπο) και και τα κίνητρα που ωθούν στην εμπορευματοποίηση των αξιών, των ιδεών, την διαστρέβλωση της πραγματικότητας, τον εκμαυλισμό των συνειδήσεων και την έκπτωση γενικότερα. Δεν θα συμφωνήσω με τον φίλτατο ΡΕΝ, ότι η βλακεία είναι που εκτραχύνεται για να κερδίσει χρήμα, σε άλλους πρέπει να χρεωθεί το άγος, που δεν είναι καθόλου βλάκες. Εκτιμώ πως η πραγματικότητα βρίσκεται στα λόγια του pikos apikos και, δυστυχώς, είναι πιο επικίνδυνα από ό,τι περιγράφεται, καθώς το περιτύλιγμα είναι πια περισσότερο φανταχτερό και τα μηνύματα πιο «ευκολοχώνευτα», με επιπτώσεις που όχι και τόσο μακροπρόθεσμα συνειδητά θα δημιουργήσουν συνθήκες κοινωνικής αφασίας. Αυτό όμως ισχύει, ως επί το πλείστον, για δραστηριότητες που εκπορεύονται από «ιδρύματα» και «ομίλους» που μοναδικό στόχο έχουν την κερδοφορία. Το πρόβλημα είναι, κατά την γνώμη μου, ότι πάντα υπάρχει –είτε μικρή είτε μεγάλη– εκείνη η «κρίσιμη μάζα των καταναλωτών» (sic) που χωρίς κρίση αποδέχεται ό,τι του προσφέρεται και έτσι προσδίδει στον παραγωγό τα οικονομικά οφέλη που θα του δώσουν (του παραγωγού) την δυνατότητα να συνεχίσει να παράγει τα σκουπίδια που θα δημιουργήσουν ακόμα μεγαλύτερη αγορά λοβοτομημένων καταναλωτών και το γαϊτανάκι θα γυρνά έχοντας όλο και μεγαλύτερη περιφέρεια. Έχοντας μια σχετική εμπειρία από προσπάθειες δημιουργίας κυτττάρων προώθησης εναλλακτικών μορφών προσέγγισης σε ζητήματα που άπτονται και του χώρου που με φιλοξενεί τώρα, γέμισα με απορίες που γεννήθηκαν χωρίς ουσιαστικά να υπάρχουν απαντήσεις, τουλάχιστον στην δική μου αντίληψη για τα πράγματα. Χαρακτηριστικότερη είναι η απορία μου για τον τρόπο επίτευξης του συνδυασμού εκείνου που θα προσδώσει την δυνατότητα επιβίωσης στην ουσιαστική πληροφόρηση και στην δημιουργία αφορμών για εμβάθυνση και δημιουργία κριτικής σκέψης σε έναν χώρο που χαρακτηρίζεται από άκρατη εμπορευματοποίηση με όλα τα επακόλουθα. Προσπάθειες όπως αυτή του mystica εκτιμώ ότι προσφέρουν μεν, περιορίζονται δε από παράγοντες που είναι παντελώς άσχετοι από τις ευγενείς προθέσεις, τις διαθέσεις και τις προσδοκίες των δημιουργών του. Προσωπικώς, παρακολουθώ εδώ και μήνες τις συζητήσεις και τα περισσότερα από τα δημοσιευμένα άρθρα με βοήθησαν στην αναζήτησή μου και προσθέσαν «τουβλάκια» που έλειπαν από την οικοδομή της σκέψης μου. Έχω την αίσθηση όμως ότι κάτι μου λείπει, δεν ξέρω τι είναι και δεν θα ησυχάσω αν δεν το βρω...
:scratch:

Elissaios
Δημοσιεύσεις: 565
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:10 am

Δημοσίευσηαπό Elissaios » Κυρ Απρ 16, 2006 12:39 am

Καλώς ήλθες Δημήτριε. :)

Φιλοσοφώντας στα λόγια τα δικά σου και του αγαπητού Pikos Apikos: Όταν φτιάχνεις κάτι για δημόσια κατανάλωση, προσδοκάς σε ένα όφελος ή κέρδος- ηθικό τουλάχιστον. Στο Mystica το κέρδος μας θα είναι η ικανοποίηση αν καταφέρουμε να δώσουμε μερικά χρήσιμα πράγματα.

Με τα ΜΜΕ το κέρδος είναι πιο χειροπιαστό, άσχετα από τίτλους και τοποθετήσεις. Τα ΜΜΕ είναι εμπορικές επιχειρήσεις και πρέπει να πουλήσουν. Άλλα επιλέγουν τη σοβαροφάνεια, άλλα τη σκανδαλοθηρία: όλοι οι δρόμοι οδηγούν στη Ρώμη. Προσωπικά δεν μπορώ να τα διαχωρίσω, εκτός από μερικές ακραίες περιπτώσεις. Από εκεί και πέρα, τίθεται το κλασικό ερώτημα: έκανε η κότα το αυγό ή το αυγό την κότα; Ένα ασόβαρο ΜΜΕ θα κυκλοφορούσε, αν δεν υπήρχε το ανάλογο κοινό να το προτιμήσει; Και αν δεν υπήρχε το ασόβαρο ΜΜΕ, το ασόβαρο κοινό θα αγόραζε ποτέ ένα σοβαρό;

Ας αφήσουμε τα ΜΜΕ να κάνουν τη δουλειά τους και ας τα επιλέγουμε σύμφωνα με τα δικά μας κριτήρια σοβαρότητας.

pikos apikos
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 09, 2005 11:55 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό pikos apikos » Κυρ Απρ 16, 2006 6:53 pm

και πέρα, τίθεται το κλασικό ερώτημα: έκανε η κότα το αυγό ή το αυγό την κότα; Ένα ασόβαρο ΜΜΕ θα κυκλοφορούσε, αν δεν υπήρχε το ανάλογο κοινό να το προτιμήσει; Και αν δεν υπήρχε το ασόβαρο ΜΜΕ, το ασόβαρο κοινό θα αγόραζε ποτέ ένα σοβαρό

Καλη ερωτηση.Δυστυχως ομως σημερα η μαζα ειναι αδυνατο να αντιμετωπισει ευκολα αυτες τις επιθεσεις.Το κοινο υπαρχει.Μετα απο χρονια προσπαθειας και
και τελικα φτανωντας στο σημειο μεσω απιστευτων τραστ τα ΜΜΕ να ελεγχονται απο ομολους συμφεροντων εχουν αλαξει τελειως οι οροι πληροφορησης.Κλασικο παραδειγμα η γειτονικη Ιταλια.Μια χωρα με κουλτουρα και εντονη πολιτικοποιηση,που εδωσε στο παρελθον πολιτικους οπως ο Μορο,ο Τολιατι ο Μπερλιγκουερ και τολμησε για τις εποχες εκεινες απιστευτα πειραματα (ευρωκομουνισμος,συνεργασιες,Αυτονομια) να φτανει να εχει για πρωθυπουργο εναν καραγκιοζη οπως ο Μπερλουσκονι,απιστευτα λαικιστη και ανηθικο.Ουτε η Ελλαδα της κωμικης δεκαετιας του 80 με πρωταγωνιστες της κωμωδιας(Κουτσογιοργας,Καλλογιαννης,Κατσικης,Κατσιφαρας) δεν εφτασε σε τετοια γελοιοτητα.Οι ψηφοφοροι του Ντουτσε Σιλβιο ειναι οι εχων συμφερον απο αυτον,Μαφια(εντονη σημειολογικη αξια εχει η συληψη του Προβεντσανο την επομενη των εκλογων),Εκλησιαστικο κατεστημενο επιχειρηματιες,οι οποιοι ειναι περιπου το 8 %.Το υπολοιπο κομματι ειναι μικρομεσαιοι που δε διαβαζουν εφημεριδες αλλα ειναι τηλεορασακηδες.(απο ντοκυμαβταιρ για τις Ιταλικες εκλογες)
Ο κοσμος λοιπον εχει διαμορφωθει.Εδω εχει αλαξει και η ορολογια.Δεν υπαρχουν πια πολιτες.Υπαρχουν καταναλωτες.Οτιδηποτε αποτρεπει απο την καταναλωση ειναι κολασιμο.Και αυτο ειναι αποροια της οικονομιας της αγορας.Μια αλλη λυση μονο θα αλαξει δεδομενα.Και μην παρεξηγηθω δεν κανω προπαγανδα υπερ κανενος κοματος η συστηματος.Απλα κανω προπαγανδα κατα της οικονομιας της αγορας που εχει στο κεντρο το κερδος και ο ανθρωπος δεν αποτελει παρα εργαλειο του.
Ακριβως εκει χτυπιεται και οποιαδηποτε φωνη ενεντια στο Θρησκευτικο κατεστημενο.Το αναζητα ο καθενας αυτο που του ταιριαζει και να ακολουθει το δικο του μονοπατι,εχει ως αποτελεσμα να ανοιγουν τα μυαλα και να υπαρχει σκεψη.Επικυνδυνο αν αυτο περασει αργοτερα και σε κοινωνικους χωρους.Ενω η τυφλη υπακοη σε εναν θρησκευτικο αρχηγο και κατεστημενο(ειται λεγεται Χριστοδουλος ειται Παπας ειται Μουσταφα) ειναι το ζητουμενο,η υπακοη στο γραμμα και οχι στο πνευμα των νομων.Τα λογια του Χριστου σχετικα με τον κωνωπα και την καμηλα προς τους Φαρισαιους ειναι πιο επικαιρα απο ποτε
Πικος Απικος

Elissaios
Δημοσιεύσεις: 565
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:10 am

Δημοσίευσηαπό Elissaios » Κυρ Απρ 16, 2006 10:00 pm

Pikos Apikos, τους καημένους τους πολιτικούς τους έκανες λίμπα.

Πάντως έγραψες κάτι πολύ σημαντικό,


Δεν υπαρχουν πια πολιτες.Υπαρχουν καταναλωτες.Οτιδηποτε αποτρεπει απο την καταναλωση ειναι κολασιμο.



Δεν ξέρω αν εσύ βλέπεις λύση, εγώ δεν βλέπω τίποτα! :)

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Δευ Απρ 17, 2006 8:17 am

Το να κάνεις τον άνθρωπο να σκέφτεται είναι ότι καλύτερο μπορείς να του δώσεις για να μπορεί να υπερασπιστεί την ελευθερία του.

Ένας από τους λόγους που αποφασίσαμε να δημιουργήσουμε τον παρόντα χώρο είναι αυτός, η ανταλλαγή απόψεων με σκοπό την όσο καλύτερη αξιοποίηση της εγκεφαλικής λειτουργίας και της ελεύθερης κριτικής σκέψης.

Η νοητικές συγκρούσεις (μέσα σε ευπρεπή πλαίσια), είναι αυτές που θα κάνουν ορατό στα μάτια μας το πρόβλημα της νοητικής υποδούλωσης, το οποίο προέρχεται μέσα από την αποχαύνωση της παρεμβατικής λειτουργίας τόσο των Μ.Μ.Ε. όσο και όλων των δογματικών φορέων που θέλουν να πετύχουν την Σταύρωση της ελεύθερης σκέψης.

Το «σκέφτομαι άρα υπάρχω», τείνει να γίνει ένα απλό ανάγνωσμα, εμείς όμως θελήσαμε να ενθυμίσουμε ότι είναι μια αξία ζωής.

Δεν διεκδικούμε δάφνες σοφίας ή απόλυτης γνώσης, διεκδικούμε όμως το δικαίωμα στην δράση, στην ελεύθερη σκέψη και τελικά ίσως σ’ ένα καλύτερο αύριο. Αν κάτι σκεφτείτε που μπορεί να κάνει καλύτερο το χώρο αυτό, τότε δεν έχετε παρά να μας το κάνετε γνωστό στο ανάλογο topic, να είσαστε σίγουροι πως θα κάνουμε το καλύτερο δυνατόν.
Εικόνα

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Δευ Απρ 17, 2006 12:06 pm

[center]Εικόνα[/center]

Η εικόνα μιλά από μόνη της νομίζω.

Λαϊκισμός του αισχίστου είδους και η ελευθερία της πίστης στο εδώλιο :?:
Εικόνα
Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir
André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Δημήτριος
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Απρ 10, 2006 6:16 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Δημήτριος » Δευ Απρ 17, 2006 10:03 pm

Αγαπητέ Ramoglou, αυτό ακριβώς που συμβαίνει στον παρόντα χώρο είναι και το ζητούμενο σε πάρα πολλούς άλλους –και όχι μόνον δικτυακούς. Το «ατέλειωτο» ταξίδι της αναζήτησης προς την δική μας θέωση, έτσι τουλάχιστον όπως εγώ την αντιλαμβάνομαι ως προορισμό και σκοπό της ζωής, εμπλουτίζεται μέσα από αυτές τις διαδρομές, με τις παράλληλες υπάρξεις μας να σκαλίζουν βήμα βήμα τις ανηφορικές και δύσβατες ατραπούς της γνώσης, προσφέροντας σε αλλήλους ο καθένας χωριστά και όλοι μας μαζί.
Είναι φορές που οι βελτιώσεις έρχονται σε δεύτερη μοίρα, χωρίς όμως να παραγνωρίζεται η σημαντική τους συνεισφορά. Αυτό που στα δικά μου μάτια φαντάζει σαν έλλειμμα είναι περισσότερο η προσωπική μου ανάγκη για «κάτι περισσότερο» και όχι η όποια ενδεχόμενη ατέλεια, τεχνική ή άλλο τι, της συγκεκριμένης σελίδας (το αντίθετο μάλιστα). Για παράδειγμα, το εξώφυλλο της Press Time μού δημιούργησε εκτός από το συναίσθημα της αποστροφής και το συναίσθημα της λύπης, και για το ολίσθημα των «εκδοτών» αλλά και για την αδυναμία μου (μας) να παρέμβω και να εξηγήσω τα αυτονόητα. Το δε συγκεκριμένο εξώφυλλο αποτελεί δε και το χαρακτηριστικότερο παράδειγμα της συνταγής που ακολουθείται από τους εμπόρους του πόνου και της άγνοιας και συνοψίζεται στο «πουλάει ό,τι έχει αίμα και σπέρμα» –και συγγνώμη για την έκφραση.

Elissaios
Δημοσιεύσεις: 565
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:10 am

Δημοσίευσηαπό Elissaios » Δευ Απρ 17, 2006 10:36 pm

Χαριτωμένο πρωτοσέλιδο! Όλες οι ειδήσεις μία προς μία. Πώς τα κατάφεραν έτσι;

Υπάρχει μια κλείδα που λέγεται "μάρκετινγκ" και εξηγεί πολλά, υπήρχε μάλιστα από αρχαιοτάτων χρόνων άσχετα αν δεν ονομαζόταν έτσι.

Πάντως η Press Time είναι κατά τη γνώμη μου καλή εφημερίδα και σαφώς καλύτερη από μερικές βαρύγδουπες οι οποίες -πίσω από τη βιτρίνα- προάγουν το λαϊκισμό και τα συμπαρομαρτούντα. Άλλο το φαίνεσθαι και άλλο το είναι. :)

pikos apikos
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 09, 2005 11:55 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό pikos apikos » Τρί Απρ 18, 2006 11:52 pm

Δεν ειναι ακριβως κιτρινη η Press.Αλλα μου θυμιζει κατι εφημεριδες τυπου "Νικη" και 24 ωρες.Μηπως ξερει κανεις αν εχει ο Νικος Δημου καποια στηλη πουθενα?
Πικος Απικος

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Τετ Απρ 19, 2006 12:44 am

Ο Νίκος Δήμου γράφει σε αρκετά περιοδικά (κυρίως αυτοκινήτου και πληροφορικής): Επίκαιρα, 4Τροχοί, Τέταρτο, Φωτογράφος, Status, Odyssey, RAM και Car.
Από εφημερίδες: Το Βήμα, Καθημερινή, Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία και Έθνος της Κυριακής.

Δεν ξέρω αν έχει μόνιμη στήλη, αλλά ίσως μπορείς να μάθεις περισσότερα στις ιστοσελίδες του:

Προσωπική ιστοσελίδα

και

Προσωπικό ημερολόγιο στο διαδίκτυο.
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Παρ Σεπ 08, 2006 4:19 pm

Να λοιπόν που για ακόμα μια φορά γίναμε ο στόχος «κάποιων» που αρέσκονται να παίζουν με κουμπάκια και προγραμματάκια.

Τι κατάφεραν ;
Να δείξουν κατ’ αρχάς την έλλειψη νόησης.
Να αποδείξουν ότι ενοχλούμε με την παρουσία μας.
Να μας καταδείξουν ότι μπορούμε να ξεπεράσουμε τα πάντα.

Δεν μας στεναχώρησε το γεγονός της αήθους επιθέσεως, ούτε πτοηθήκαμε από την ακατάπαυστη προσπάθεια επαναφοράς των δεδομένων, η αγάπη μας για το «σπίτι» μας είναι τόσο μεγάλη που κάτι τέτοιες «ατυχίες» είναι πολύ μικρές για να μας κάνουν να «κουραστούμε».

Ζητάμε μόνο συγνώμη απ’ όλους εσάς, που δημιουργείτε μέσα σ’ αυτό το χώρο και σας υποσχόμαστε ότι κάνουμε τα πάντα για να μπορείτε κάθε στιγμή, κάθε λεπτό να το κάνετε απερίσπαστοι.

Ευχαριστούμε όσους μας εχθρεύονται γιατί μας δείχνουν ότι κάνουμε όντως κάτι που έχει αξία, μπορούν να συνεχίσουν το έργο τους και εμείς το δικό μας.



.
Εικόνα

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Δευ Νοέμ 27, 2006 5:45 pm

Καιρό έχουμε να τα πούμε και να γκρινιάξω, είπα λοιπόν να σας αποκαλύψω και εσάς τα όσα άκουσαν τα αυτάκια μου και είδαν τα ματάκια μου στην πολύ όμορφη κατά τ’ άλλα εκπομπή της Κυρίας Δρούζα «η ζωή είναι παιχνίδι».

Στην εν λόγο λοιπόν εκπομπή το θέμα είναι ο «Σατανισμός» καλεσμένοι μεταξύ άλλων δύο Κληρικοί, ο ένας ανήκει δε στη Μοναστική κοινότητα.
Περιπλέκεται λοιπόν η συζήτηση γύρω από τα τετριμμένα και στα όσα κάνουν οι διάφοροι σαλτιμπάγκοι που προσπαθούν να περάσουν προς τα έξω το ότι είναι Ιερείς και Ιέρειες του Σατανά. Αυτοί οι διάφοροι βλαμμένοι που στο όνομα του «Σατανισμού» σκοτώνουν, βιάζουν, πλουτίζουν, κλπ κλπ.

Εκεί λοιπόν και πάνω που όλα αυτά τα ωραία αλλά και συνήθη ακούγονται, εγείρετε ο Πατέρας της Εκκλησίας και λέει το εξής !

Ο Διάβολος έχει 50 με 60 εκατοστά ύψος και είναι μαυριδερός !!!

Έμεινα με το στόμα ανοιχτό !
Το μυαλό μου έκανε αμέσως τους συνειρμούς και σε κλάσματα δευτερολέπτου κατάλαβα γιατί η Θεοπούλα επιμένει να βρίζει την κοντή μελαχρινή Νύφη της !!!
Έτσι εξηγείται το γιατί η Θρήσκα αυτή γυναίκα απεχθάνεται την κοντή μαυριδερή, επειδή της θυμίζει το Διάβολο !

Ξέχασε βέβαια ο Πατέρας της Εκκλησίας να μας περιγράψει το Θεό, διότι αν κρίνω από το καθ’ εικόνα και ομοίωση και στο μυαλό μου έρθει ο Μητσοτάκης έ τότε μάλλον απέτυχε το life style της Εκκλησίας. Διότι το ξανθό μαλλί και το μπλέ μάτι του Ιησού έχει μια γκλαμουριά ρε παιδί μου, όπως και το σοβαρό της αειπάρθενου.
Ο Μητσοτάκης όμως ή ο Βενιζέλος με τον Πάγκαλο τι σχέση έχουν με την εικόνα και την ομοίωση ; Απλά και οι τρεις είναι ψηλά παιδιά, οπότε δεν είναι ο Διάβολος, όπως και η Ντόρα, η Νατάσσα και η Μιμή, άσχετα που λένε γι’ αυτή ότι ο Διάβολος ήταν ανάμεσα στα σκέλια της, αυτό μόνο ο συχωρεμένος το ήξερε. Εγώ όμως τώρα με ποιο μέτρο να κρίνω ; Με την εικόνα και ομοίωση του Θεού που εκφράζεται από τους παραπάνω, ή με το κριτήριο μόνο του ύψους και του χρώματος που έθεσε ως περιγραφή ο Πάτερ ;

Μπέρδεμα !!!

Μία Λουκά μας έλειπε να φωνάζει «ΟΥΥΥ Ποπ έξι έξι έξι ΟΥΥΥΥ».

Ήθελα να ήξερα, αυτή η καημένη η Αρχιεπισκοπή, γιατί δε κάνει ιδιαίτερα μαθήματα στους Ιερείς για να λένε πράγματα που θα φέρουν τον κόσμο στον οίκο του Θεού και όχι να τον απομακρύνουν ;
Ήθελα να ήξερα, πότε πλέον θα καταλάβουν όλοι αυτοί οι γραφικοί πατέρες της εκκλησίας, ότι το 2006 ο κόσμος δεν νομίζει τον Θεό ως ένα Παπούλη με λευκά μακριά γένια, που κάθεται στο θρόνο του απολαμβάνοντας τη γεροντική του άνοια και τον διάβολο ως ένα κοντό μαυριδερό κολόπαιδο που του χαλάει την ησυχία ;

Έλεος κύριοι !
Εικόνα

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Τρί Νοέμ 28, 2006 4:36 pm

Δεν ξέρω την διάθεση του αγαπητού Ράμογλου όταν εγραφε το παραπάνω αλλά εγώ ξεκαρδίστηκα στα γέλια.

Διάβολος έχει 50 με 60 εκατοστά ύψος και είναι μαυριδερός !!!


Τέλεια. Με βάση αυτό, όλα τα μωρά μεταξύ δύο και τριών μηνών [ τότε εχουν το ανάλογο της παράθεσης ύψος], που προέρχονται απο χώρες κάτω του ισημερινού , είναι μικρά διαβολάκια...ουάου!!!

Χωρίστηκε η γή...

Ήθελα να ήξερα, αυτή η καημένη η Αρχιεπισκοπή, γιατί δε κάνει ιδιαίτερα μαθήματα στους Ιερείς για να λένε πράγματα που θα φέρουν τον κόσμο στον οίκο του Θεού και όχι να τον απομακρύνουν


Εχει τύχει να πέσει στα χέρια σας κανένα βιβλίο απο τις εκδόσεις
Ελληνικός ορθόδοξος τύπος [ κάπως έτσι] ......
----------------------
Αλλά τους αθωώνει ο τίτλος της εκπομπής <<«η ζωή είναι παιχνίδι». >>
Παίζουνε ...

:D
Εικόνα

Δημήτριος
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Απρ 10, 2006 6:16 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Δημήτριος » Πέμ Νοέμ 30, 2006 7:09 am

>|<>QBB<
Ramoglou έγραψε:Ήθελα να ήξερα, πότε πλέον θα καταλάβουν όλοι αυτοί οι γραφικοί πατέρες της εκκλησίας, ότι το 2006 ο κόσμος δεν νομίζει τον Θεό ως ένα Παπούλη με λευκά μακριά γένια, που κάθεται στο θρόνο του απολαμβάνοντας τη γεροντική του άνοια και τον διάβολο ως ένα κοντό μαυριδερό κολόπαιδο που του χαλάει την ησυχία ;


Καταρχήν, γεια σας

Αν και το ερώτημα είναι μάλλον ρητορικό, νομίζω ότι η απάντηση είναι "ποτέ".
Παλαιότερα είχα την εντύπωση ότι ο κόσμος, με την ανάπτυξη των δυνατοτήτων επικοινωνίας και διάδοσης της γνώσης, θα κατάφερνε να πάει όχι ένα αλλά πολλά βήματα μπροστά.

Τώρα δεν είμαι καθόλου σίγουρος για αυτό. Έχω την εντύπωση ότι, ανεξάρτητα από τους παράγοντες που αποκλείουν ή επιτρέπουν σε κάποιους να αναπτυχθούν (σε όλα τα επίπεδα), δεν έχουν όλοι την ίδια διάθεση να ακούσουν, δεν έχουν την δύναμη να κατανοήσουν, δεν έχουν το σθένος να αναγνωρίσουν τις δυνατότητες που έχουν ως άνθρωποι.
Εν ολίγοις, δεν είναι διατεθειμένοι να αναλάβουν τις ευθύνες τους ως προσωπικότητες και να κινηθούν διεκδικώντας το δικαίωμα στην εξέλιξή τους. Συχνά πυκνά μου έρχονται στον νου ο Δευκαλίωνας, η Πύρρα και οι "σπαρτοί" επίγονοί τους, ο λαός (λας) και ο κατοπινός του κοινωνιολογικός όρος που ονομάστηκε "μάζα".
Τα ιερατεία, ως φορείς εξουσίας, θα στρέφονταν ενάντια στην ύπαρξή τους αν φροντίζαν να αποκτήσουν γνώση τα "πρόβατα". Αν έχουν έτοιμη πελατεία, γιατί να την αποδιώξουν;

Ο Διάβολος έχει 50 με 60 εκατοστά ύψος και είναι μαυριδερός !


Και πόσα ποδάρια;

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Πέμ Νοέμ 30, 2006 11:10 am

>|<>QBB<
Δημήτριος έγραψε:>|<>QBB<
Ο Διάβολος έχει 50 με 60 εκατοστά ύψος και είναι μαυριδερός !

Και πόσα ποδάρια;


Λογικά πολλά, ακούω συνέχεια να λένε «έσπασε ο διάλος το ποδάρι του», ε ! αν είχε δύο θα τα είχε κάνει θρύψαλα, οπότε για να σπάει ένα κάθε τόσο πάει να πει πως αφ’ ενός έχει πολλά, αφ’ ετέρου τα έχει σε ανταλλακτικό γιατί αλλιώς θα ήταν μέσα στο γύψο και δε θα μπορούσε από το βάρος να περπατήσει. :lol:
Εικόνα


Επιστροφή σε “- ΛΑΒΥΡΙΝΘΟΣ ΣΚΕΨΕΩΝ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες