Το καλό, Το κακό και το Άσχετο !

Ζητήματα εσωτερικού προβληματισμού, τα οποία αναζητούν το μίτο της Αριάδνης μέσα στους δαιδάλους του νου και τις ανεξερεύνητες δυνατότητες της ψυχής.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

photogirl
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Παρ Σεπ 12, 2008 11:53 am

Δημοσίευσηαπό photogirl » Πέμ Οκτ 02, 2008 11:29 am

Στο χωρο του εσωτερισμου γενικοτερα

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Πέμ Οκτ 02, 2008 12:12 pm

Ο χώρος του εσωτερισμού δεν έχει σαφή προσδιοριστικά όρια, περικλείει αρκετές ατραπούς αναζήτησης και έτσι επαφίεται στην κρίση του καθένα να μπορέσει να βάλει τις διαχωριστικές γραμμές.

Εσωτεριστής μπορεί να δηλώσει όποιος θέλει, αναζητητής, μύστης, δάσκαλος, Ιερέας κλπ κλπ. Ο καθένας όμως από εμάς πρέπει να βρει και να ξεχωρίσει την αλήθεια από το ψέμα, τον πραγματικό χρυσό από τον λαμπυρίζοντα μπρούτζο.

Θα σε προέτρεπα να μη μένεις στην όποια ασχήμια του χώρου (που σίγουρα υπάρχει) αλλά να ψάξεις και να βρεις τις αξίες και τα ενδιαφέροντα.

Μάχες δίνονται και θα δίνονται, όχι πάντα για να αποδείξει κάποιος πως είναι πιο έξυπνος από κάποιον άλλο, αλλά γιατί πρέπει να γίνονται γνωστές συμπεριφορές ατόμων που προσπαθούν να παραπλανήσουν συνανθρώπους μας.

Μετά την κατάδειξη ο καθένας θα ορίσει το τι θα πιστέψει και το τι όχι.
Εικόνα

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Πέμ Οκτ 02, 2008 3:07 pm

Δυστυχώς η ευτυχώς σε όλους του χώρους και σε όλες τις ομάδες μπορεί κανείς να συναντήσει τα πάντα και όλα σχεδόν τα είδα των ανθρώπων….

Ας αγνοήσει λοιπόν ο καθένας οτιδήποτε και οποιονδήποτε είναι εμπόδιο στο δρόμο του και ας μείνει συγκεντρωμένος στο δικό του στόχο.

Και επειδή όλα τα πράγματα έχουν δύο όψεις …. κοιτώντας την θετική, θα δούμε πως αυτά τα «κακώς κείμενα» υπάρχουν για να αναγνωρίζονται και να αποφεύγονται από εμάς.
Εικόνα
Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

Starlight
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Δευ Οκτ 29, 2007 11:19 am
Τοποθεσία: Παντού μένω....
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Starlight » Παρ Οκτ 03, 2008 8:47 pm

Αγαπητή Photogirl όλοι εμείς που κάποια στιγμή αποφασίσαμε να βρούμε απαντήσεις στα αναρίθμητα ερωτήματά μας, επιλέξαμε μια ατραπό αναζήτησης σύμφωνη με τα κριτήρια μας. Και εγώ το ίδιο έκανα…και περίμενα στο χώρο που διάλεξα, να βρώ τους φωτισμένους διδασκάλους που θα μου έλυναν επιτέλους τις απορίες μου…και απογοητεύτηκα…και έμαθα !!!

Έμαθα ότι όλοι οι αναζητητές είναι απλοί, προβληματισμένοι άνθρωποι όπως εσύ και γω. Έμαθα ότι και αυτοί έχουν ερωτήσεις και δεν ξέρουν τις απαντήσεις για τα πάντα. Έμαθα πως ότι και να γίνει εγώ πρέπει να είμαι επικεντρωμένη στο σκοπό μου και να μην αφήνω κανέναν να με κάνει να λοξοδρομώ από το μονοπάτι που επέλεξα (χμ…αυτό το προσπαθώ ακόμα για να είμαι ειλικρινής). Το πιο σημαντικό όμως είναι ότι έμαθα πως οι έτοιμες απαντήσεις δεν θα με ωφελήσουν σε τίποτα παρά μόνο θα με κάνουν ένα από τα πολλά φωτοαντίγραφα κάποιων άλλων.
Για να βρεις απαντήσεις πρέπει να ζητήσεις και εκείνοι θα σου δείξουν το δρόμο. Εσύ όμως θα πρέπει να τον περπατήσεις και να τρίψεις και λίγο τη μούρη σου στον τοίχο, όπως λέει κάποιος αγαπημένος μου. Ίσως κάποιες φορές να σε πονέσει, αλλά όταν φτάσεις να δώσεις εσύ η ίδια την απάντηση στον εαυτό σου, θα νοιώσεις ότι το κάθε ταξίδι είχε τη δική του αξία. Και πάντα να θυμάσαι …


Πάντα στον νου σου να ΄χεις την Ιθάκη.
Το φθάσιμον εκεί είν΄ ο προορισμός σου.
Αλλά μη βιάζεις το ταξίδι διόλου.
Καλύτερα χρόνια πολλά να διαρκέσει
και γέρος πια ν΄αράξεις στο νησί,
πλούσιος με όσα κέρδισες στον δρόμο,
μη προσδοκώντας πλούτη να σε δώσει η Ιθάκη.

Η Ιθάκη σ΄έδωσε το ωραίο ταξίδι.
Χωρίς αυτήν δεν θα ΄βγαινες στον δρόμο.
΄Αλλα δεν έχει να σε δώσει πια.

Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δεν σε γέλασε.
΄Ετσι σοφός που έγινες, με τόση πείρα,
ήδη θα το κατάλαβες οι Ιθάκες τι σημαίνουν.


Καλό και προσοδοφόρο ταξίδι στην ΔΙΚΗ ΣΟΥ ατραπό.

Φιλικά
Starlight

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Κυρ Οκτ 05, 2008 10:46 pm

H δική μου άποψη είναι ότι ο εσωτερισμός είναι μια ανάγκη ψυχής. Μια φωνή που ζητά να εκδηλώσει την ύπαρξη της και μέσα από το φως της να αναλάβει αυτή την καθοδήγηση της ύπαρξης στην οποία φιλοξενείται.

Ότι και να αποφασίσει η προσωπικότητα μας , ότι και να σκεφτεί ο νους μας και η λογική μας τον ύστατο και αμετάκλητο λόγο τον έχει η καρδιά μας. Το αίσθημα αυτό της βεβαιότητας και της ασφάλειας που νιώθει ο καθένας μας όταν βρίσκεται εκεί που του πρέπει.

Και αυτό δεν στηρίζεται ούτε σε σοφιστείες ούτε σε δικανικά επιχειρήματα αλλά σε εκείνη την αόρατη λάμψη που διακρίνει η ματιά μας όταν ''βρίσκει''.

Η διαίσθηση και η εμπιστοσύνη μας σε αυτήν είναι κατά την γνώμη μου η μόνη μέθοδος ορθής επιλογής.
Και τότε οι αμφιβολίες χάνονται και όλα ''ταιριάζουν''.
Εικόνα

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Δευ Οκτ 13, 2008 12:08 am

Κάτι κομήτες εμφανίζονται και περνάνε σαν άστρα λαμπερά.
Σαν ήλιος φωτίζουν στην αρχή αλλά στο τέλος σβήνουν, απότομα και ξαφνικά, έτσι όπως απότομα έλαμψαν και ξαφνικά φανήκαν.

Κι εσύ σκέφτεσαι, γιατί χαζό να σε περνάνε και να νομίζουν, πως πιστεύεις σε όμορφες, έστω κι αν είναι φωτεινές, απάτες.

Μα ξέρεις, ξέρω, ξέρουνε, πως όλοι για το ταξίδι ζούμε, αυτό όλοι θέλουμε, γι αυτό και προσπαθούμε.

Είναι όμως αλήθεια τελικά, πως μέσα απ' το ταξίδι, μαθαίνεις πράγματα πολλά, γνωρίζεις κι εφευρίσκεις. Ακόμα και τρόπους να πλανάς τους άλλους, όπως νομίζεις, μα πάνω απ' όλα το δικό σου εαυτό πάντα να δοκιμάζεις.

Κρίμα να τον πληγώνεις τόσο πολύ, κρίμα να τον καταρρακώνεις, γιατί μπορείς με μια κίνηση απλή να τον ανανεώνεις.
Μη το κοιτάς το είδωλο, δεν είναι της ψυχής σου, είναι το ψέμα και η μορφή της άχρηστης ζωής σου.

Γύρνα και κοίτα μέσα σου, σταμάτα να κοροϊδεύεις, ζήσε τ' όνειρο κι εσύ, μη πάψεις να δουλεύεις. Κι ο πόνος ακόμα και να 'ρθει της λύτρωσης θε'ναι, θα ξημερώσει η αυγή και θα χαθεί τ' αστέρι που ψεύτικα εφώτιζε, γιατί αντανακλούσε.

Κι όταν ο ήλιος θα φανεί, ακόμα κι αν τυφλώνει, μη φοβηθείς και κοίτα τον, δέξου κι απόλαυσε τον, γιατί αλήθεια αυτός γεννά και τη ζωή σου φέρνει.

Καλή βδομάδα φίλοι μου.
Εικόνα

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Δευ Οκτ 13, 2008 11:17 am

Ω ! Τι όμορφο κείμενο , αγαπητέ Ράμογλου. Κατάθεση ψυχής.
Μου αρεσε τόσο πολύ που το αντέγραψα σε μια αγαπημένη παρέα που ισως το εχει πολύ πολύ ανάγκη , μιας και πρό λίγων ημερών ενας απο αυτούς τους φωτεινούς κομήτες μας , το εσκασε για πάντα απο αυτή την χλωμή πραγματικότητα.

Ευχαριστώ.
Εικόνα

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τετ Νοέμ 05, 2008 2:23 am

Αγαπημένοι φίλοι, κάποτε φτάνει μια στιγμή, που η ίδια η ζωή σε φέρνει αντιμέτωπο με όσα διακηρύσσεις ότι πιστεύεις, ότι πρεσβεύεις, ότι έχεις ως κανόνες στη ζωή σου.

Τότε, πρέπει ν’ αποδείξεις ότι πάνω απ’ όλα σέβεσαι τον εαυτό σου, ότι δεν είσαι επίορκος απέναντι στα ιδανικά σου και ότι τελικά, έχεις τη δύναμη να μπορέσεις να κάνεις αυτό που πρέπει.

Παλαιότερα, είχα πει ότι ο λόγος μου (τα κείμενα μου δηλαδή), είναι ο καθρέφτης των πιστεύω μου και κανένας δεν μπορεί να με ταυτίσει με οτιδήποτε μιας και δεν ανήκω στο διοικητικό όργανο κανενός οργανισμού.

Σίγουρα και με την απλή λογική λειτουργούσα, αν κάποιος το αναλύσει, μπορεί να αποδείξει πως ένας άνθρωπος που ανήκει σε κάποιο οργανισμό, μπορεί να έχει προσωπική άποψη και να την εκφράζει, όμως, όπως λέει και το ρητό, η γυναίκα του Καίσαρα δεν αρκεί να είναι τίμια, πρέπει και να φαίνεται !

Έτσι λοιπόν, ήρθε η στιγμή να σταματήσει η όποια εκφορά απόψεων από μέρους μου διότι πλέον ανήκω σε διοικητικό όργανο οργανισμού.

Είμαι σίγουρος, πως αυτό το Forum θα μπορέσει να συνεχίσει την παρουσία του και χωρίς εμένα. Απλά και μόνο διότι κατά τη δημιουργία του αυτός ο χώρος «πάτησε» πάνω σε γερά θεμέλια, στα θεμέλια της ποιοτικής και όχι της ποσοτικής παρουσίας, της ευγενούς και ουσιαστικής συζήτησης, στην αναζήτηση και στην πραγματική φιλία.

Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους θερμά, για τις συζητήσεις μας και για τη δυνατότητα που μου δώσατε να δω και τα δικά μου λάθη, μέσα από τις μικρές δημιουργικές μας αντιπαραθέσεις.

Να περνάτε καλά και να προχωράτε το δύσκολο μα όμορφο δρόμο της αναζήτησης !

Αντίο.
Εικόνα

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Τετ Νοέμ 05, 2008 11:00 pm

Ολοι μας ακολουθούμε την φωνή της συνειδήσεως μας και τις προτροπές της ψυχής μας , στην ανάγκη της , να εναρμονιστεί με το πνεύμα που οδηγεί στην ολότητα και την ευτυχία.
Καλη συνέχεια στο ταξίδι σου προς την αναζήτηση του φωτός αγαπητέ Ράμογλου.
Η χαρά και η αγάπη ας είναι μαζί σου.
:sunny:
Εικόνα

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Δευ Απρ 13, 2009 10:12 pm

Πριν λίγες ημέρες διατυπώθηκε η άποψη (στο χώρο του Facebook που αφορά το mystica) ότι θα πρέπει να αίρω την απόφαση μου να μη γράφω στα Forum.

Οι λόγοι της απόφασης μου αυτής είναι λίγο πολύ γνωστοί σε όλους τους φίλους και τις φίλες που γράφουν στο συγκεκριμένο τουλάχιστον χώρο.
Όπως βέβαια είναι και γνωστό το ότι μου αρέσει να τηρώ τις δεσμεύσεις μου.

Και ρωτώ, γιατί θα πρέπει ν' αντιμετωπίζω σε μελλοντικές συζητήσεις το θέμα της προσωπικής επίθεσης με ενδεχόμενο δόλο ;

Ο χώρος αυτός φτιάχτηκε για όλους όσους θέλανε να μπορούν να μιλήσουν άνετα, χωρίς κραυγές και διαπληκτισμούς, χωρίς να κατακρεουργείτε η προσωπικότητα τους, χωρίς ίντριγκες κλπ κλπ.

Άκουσα ανθρώπους να λένε δε γράφω στο mystica γιατί είναι πολύ υψηλό το επίπεδο, άκουσα ανθρώπους να λένε ότι το αγαπάνε πολύ το mystica αλλά πως δεν μπορούν να γράφουν γιατί φοβούνται μην εκτεθούν, άκουσα διάφορα.

Δυστυχώς όμως κανένας δεν παίρνει την ευθύνη να γράψει και να τραβήξει κόσμο προς την συζήτηση.
Η ομάδα που έφτιαξε αυτό τον χώρο θα τον κρατάει και ανοιχτό, πληρώνοντας το κόστος από την τσέπη της, έτσι απλά για να υπάρχει και να μένει ανοιχτό σε όσους θέλουν να διαβάσουν, έστω και αυτά τα παλιά θέματα.

Αν κάποιος έχει αντίρρηση σε όσα γράφω παρακαλώ να την εκφράσει για να γίνει διάλογος, στον οποίο είμαι πάντα πρόθυμος να συμμετάσχω, διατυπώνοντας παράλληλα και απόψεις θέσεις για την γενικότερη λειτουργία του χώρου.

Στο μυαλό μου έχω μια ομάδα ανθρώπων που θα μπορούσαν ν' αναλάβουν τον "συντονισμό" των συζητήσεων, αλλά πρώτα θα περιμένω τις δικές σας απαντήσεις.

Ευχαριστώ πολύ
Απόστολος
Εικόνα

alet
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 18, 2006 12:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό alet » Τρί Απρ 14, 2009 7:37 pm

Φίλε Απόστολε,

Θα μου επιτρέψεις να διατυπώσω κάποιες ενστάσεις που έχω.

Η βασική μου ένσταση ξεκινάει από την απόφαση σου τον περασμένο Νοέμβριο να σταματήσεις να γράφεις στο Mystica λόγω του γεγονότος πως ανήκεις πλέον σε διοικητικό όργανο κάποιου οργανισμού.

Αφού ξεκαθαρίσω πως δεν δέχομαι το κλισέ περί του καίσαρος και της συζύγου του (πιστεύω μάλιστα πως αφού θέλουμε να το αναπαράγουμε, θα έπρεπε, στην εποχή μας, να λέμε: "η γυναίκα του καίσαρα δεν πρέπει μόνο να φαίνεται τίμια αλλά και να είναι") διαπιστώνω μια αντίφαση και ανακολουθία σε σχέση με κάποια πράγματα που εσύ έχεις γράψει και στο Mystica αλλά και σε άλλα forum παλιότερα.
Το γεγονός πως ανήκεις σε διοικητικό όργανο κάποιου "οργανισμού" (αν έχω αντιληφθεί σωστά την φύση του οργανισμού αυτού) δεν σημαίνει πως η άποψη σου εκφράζει τις θέσεις του (του οργανισμού δηλαδή), ακόμη κι αν βρίσκεσαι στην κορυφή της διοικητικής του πυραμίδας.
Το ότι θα βρεθούν κάποιοι είτε κακοπροαίρετα είτε ηλιθίως να τα συνδέσουν και θα υποστείς πιθανώς και κάποιες επιθέσεις πιστεύω πως μάλλον δεν θα έπρεπε να σε αφορά, οπότε το ερώτημα:
Και ρωτώ, γιατί θα πρέπει ν' αντιμετωπίζω σε μελλοντικές συζητήσεις το θέμα της προσωπικής επίθεσης με ενδεχόμενο δόλο ;
έχει ως μόνη απάντηση: δεν θα πρέπει - αγνόησε τις.

Αν θέλεις την γνώμη μου, αυτό που οδήγησε τον χώρο διαλόγου του Mystica σε παρακμή, δεν ήταν η, ας την πούμε, αποχώρησή σου, (και η σιωπηλή αποχώρηση των υπολοίπων συντονιστών) ήταν, κατά την ταπεινή μου άποψη, το γεγονός πως ενώ το Mystica αποτελούσε την εξαίρεση στο διαδίκτυο, για κάποιο χρονικό διάστημα παρασύρθηκε (και εννοώ τα μέλη, οι συντονιστές -όλοι-) από την βαριάς μορφής επικίνδυνη ανοησία κάποιων και έπεσε θύμα της, με αποτέλεσμα, έστω και για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα, να γίνει "μια απ’ τα ίδια"... κι όλοι ξέρουμε πως αν χάσεις την αξιοπιστία σου χρειάζεται μεγάλος και δύσκολος αγώνας να την ξανακερδίσεις.

Καλώς ή κακώς (λεκτικό σχήμα είναι - σίγουρα καλώς) η ομάδα που φτιάξατε αυτόν τον χώρο αναλάβατε και την ευθύνη να τον "τραβήξετε" μπροστά.
Δηλαδή ένας από αυτούς που λες:
Δυστυχώς όμως κανένας δεν παίρνει την ευθύνη να γράψει και να τραβήξει κόσμο προς την συζήτηση.
είσαι και εσύ.

Με πραγματική εκτίμηση
Αλέξανδρος

Starlight
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Δευ Οκτ 29, 2007 11:19 am
Τοποθεσία: Παντού μένω....
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Starlight » Τρί Απρ 14, 2009 11:29 pm

Αγαπητέ Αλέξανδρε,

επειδή γνωρίζω τον Απόστολο, θα πρέπει να συμφωνήσω μαζί του ότι παρόλο που έχει αρκετή διάθεση και το αγαπάει το Mystica (γιατί ας μην κρυβόμαστε ποιός φυσιολογικός άνθρωπος δεν αγαπάει το παιδί του?) οι συνθήκες πράγματι δεν του επιτρέπουν να συμμετέχει όπως πραγματικά θέλει και γι΄αυτό σταμάτησε να γράφει. Και θα δώσω ένα παρόμοιο παράδειγμα σαν αυτό που έδωσα πριν λίγες μέρες σε μια πολύ καλή φίλη.
Όταν δουλεύεις σε μια εταιρεία και είσαι απλός υπάλληλος μπορείς άνετα να εκφράσεις τις απόψεις σου και να εναντιωθείς αν χρειαστεί γιατί εκφράζεις απλά και μόνο τον εαυτό σου. Όταν είσαι διοικητικό στέλεχος σε μια εταιρεία η θέση σου και η συμπεριφορά σου είναι εντελώς διαφορετική και θεωρείται δεδομένο οτι εκπροσωπείς τη διοίκηση είτε σου αρέσει είτε οχι.
Σ΄αυτούς τους χώρους των forum οι συζητήσεις πέρνουν τρομακτικές διαστάσεις (πως λέμε έκανε την τρίχα....τριχιά !!! ένα τέτοιο πράγμα).
Αυτοί οι κακοπροαίρετοι που θα βρεθούν (και μέχρι τώρα έχουν υπάρξει πολλοί κατά καιρούς ) μπορούν να πάρουν την πιο κατάλληλη απάντηση που τους πρέπει από τον Απόστολο (δεν είναι δα και κανένα παιδάκι που δεν ξέρει να απαντάει !!!). Το θέμα είναι πως όταν αναλαμβάνεις υποχρεώσεις να εκπροσωπήσεις έναν "οργανισμό" πρέπει να ακολουθήσεις και το manual του κατασκευαστή !!!! Έτσι είναι αυτά τα πράγματα. Πρέπει να ακολουθήσεις τις δικαιοδοσίες που σου επιβάλλει η νέα σου θέση. Γι΄αυτό μην βαράτε τον πιανίστα....δεν φταίει αυτός. Εμείς πρέπει να βρούμε έναν νέο ρυθμό για να συνεχίσουμε !!!!!

Όσο για την εποχή που το Mystica έγινε ...μια απο τα ίδια, μάλλον μαντεύω πότε ήταν αλλά δεν είμαι και πολύ σίγουρη. Εγώ πάλι δεν θεωρώ οτι έχασε την αξιοπιστία του σαν χώρος αλλά οτι κάποια άτομα κατάφεραν να πείσουν κάποια άλλα οτι και αυτός ο χώρος είναι μια απο τα ίδια. Μάλλον κάποιοι δεν είχαν εμπιστοσύνη στο Mystica και γι΄αυτό σταματησαν να ασχολούνται. Και βέβαια ας μην ξεχνάμε οτι ο διαθέσιμος χρόνος του καθενός κάθε μέρα γίνεται λιγότερος.

Έχω τη άποψη οτι όποιος πραγματικά θέλει να ασχοληθεί μ΄αυτό το χώρο, συμπεριλαμβανομένου και του εαυτού μου, έχει την ευχέρεια να το κάνει και σίγουρα θα υπάρξουν ΚΑΙ νέα άτομα με παρόμοιες αναζητήσεις (γιατί η αναζήτηση δεν σταματάει ποτέ) και κάθε πληροφορία θα φωτίσει το δικό τους μονοπάτι της γνώσης...

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Τρί Απρ 14, 2009 11:50 pm

Τις μεγάλες πράξεις πρέπει να τις επιχειρείς χωρίς πολύ σκέψη, από φόβο μήπως η συνειδητοποίηση του κινδύνου σβήσει τη φωτιά της τόλμης.
Ιούλιος Καίσαρας

Ο ίδιος είχε πει επίσης:
Όλα τα κακά προηγούμενα ξεκινούν σαν δικαιολογημένες ενέργειες.

Καλή Ανάσταση σε όλους!
Εικόνα
Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir
André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τετ Απρ 15, 2009 2:09 pm

Λοιπόν,

μ αρέσει που έστω και για τέτοιο λόγο συζητάμε εδώ στο χώρο αυτό.
Αγαπητέ Αλέξανδρε, όταν σκεφτήκαμε να φτιάξουμε αυτό το χώρο, δεν σκεφτήκαμε ποτέ το να γίνει ο ηγέτης των Forums, δεν σκεφτήκαμε ποτέ να τον κάνουμε πολυπληθή και να γίνετε το σύστριγγλο των θεμάτων, μεταξύ ορθών συζητήσεων και δογματικών αντεγκλήσεων.

Με ηρεμία, με χαμόγελο και με πίστη ότι κάνουμε το σωστό προχωρήσαμε.

Άνετα θα μπορούσαμε να έχουμε συνταχθεί είτε με εκδοτικούς οργανισμούς, είτε με οργανώσεις, όμως, αυτό το αποφύγαμε διότι ουδέποτε το επιθυμήσαμε.

Η πρώτη και καλύτερη επίθεση κατά του συγκεκριμένου χώρου, ήταν η μόνιμη επωδός του ότι "Αυτό είναι ένα Τεκτονικό φόρουμ".
Βέβαια, όσο και να θέλεις ν' αντικρούσεις μια τέτοια ποταπή κατηγορία, δεν είναι εύκολο γιατί η έρπουσα παραφιλολογία είναι δυνατότερη της αλήθειας.

Στο περίφημο site του antiesoterica είχε φτιαχτεί ολόκληρος πίνακας ο οποίος έλεγε πως το συγκεκριμένο site είναι Τεκτονικό κλπ κλπ, με μόνο στόχο να πεταχτεί λάσπη σε αυτό το χώρο.

Προκάλεσα κατ' επανάληψη να βρεθεί ΕΝΑΣ ή ΜΙΑ, που θα καταμαρτυρούσε το ότι πλησιάσθηκε από μέλος του mystica και του πρότεινε κάτι σε σχέση με τον Τεκτονισμό. Αν και ουδείς εβρέθει η λάσπη εξακολουθούσε !

Πώς λοιπόν να συνεχίσω να γράφω ;
Με άλλο όνομα ; Να κάνω διπλούς, τριπλούς λογαριασμούς όπως κάνουν σε άλλα site ; Να δέσω το mystica σε κάποιο εκδοτικό οίκο, ή σε κάποια οργάνωση ;

Όχι !

Απλά αν θέλεις καλέ μου φίλε απέδειξα σε όλους αυτούς που λένε πως δεν υπάρχει χώρος ανεξάρτητος, πως δεν υπάρχει κάποιος χώρος για να γράψουμε, πως δεν έχουμε ένα χώρο να εκφραστούμε ήρεμα και με διαλεκτική, πως τελικά τους αρέσει να βρίσκονται σε χώρους με μάχες και με ότι άλλο λένε πως δεν θέλουν.

Εάν θέλανε θα γράφανε απλά και μόνο όσα πιστεύουν, θα υποστήριζαν τα πιστεύω τους, θα έκαναν αυτό που ζητούν, αλλά που τελικά μάλλον φοβούνται να το κάνουν.

Εδώ θα είμαι γιατί όπως είπε και η αγαπητή Starlight είναι το παιδί μου και το αγαπάω.
Αλλά υπάρχουν αρκετοί παράμετροι στο θέμα του "γράφω".

Την καλημέρα μου.
Και τις ευχές μου για ένα πραγματικά αναστάσιμο Πάσχα.
Εικόνα

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Πέμ Απρ 23, 2009 8:46 am

Ελπίζω πλέον όλοι να επέστρεψαν από τις ολιγοήμερες διακοπές του Πάσχα με τις μπαταρίες και την ψυχή γεμάτες.

Θα ήθελα να καταθέσω την γνώμη μου στο θέμα για το οποίο συζητάτε.
Θεωρώ πως ο καθένας έχει δίκιο εν μέρη από την δική του σκοπιά.

Η ελευθερία του λόγου αναμφισβήτητα είναι πολύ σημαντικό θέμα και είναι κάτι για το οποίο θα πρέπει να μάχεται κανείς.
Σαφώς όταν αποφασίζει κάποιος να ενταχθεί σε ένα χώρο οφείλει να σέβεται και να προστατεύει το χώρο αυτό.
Από εκεί και πέρα δεν θα πάψουν ποτέ να υπάρχουν κακοπροαίρετοι και κακόβουλοι άνθρωποι οι οποίοι μοναδικό σκοπό έχουν την εκτόξευση λάσπης και μόνο.

Θεωρώ λοιπόν πως ο καθένας μπορεί να συνεχίσει να τοποθετείται και αν υπάρχει κάποιο θέμα στο οποίο κρίνει πως δεν του επιτρέπεται να παρέμβει για να μην δημιουργηθεί θέμα σε κάποιο χώρο ας αποφύγει το θέμα αυτό και μόνο.

Επίσης νομίζω πως θα πρέπει ο καθένας να κοιτάξει το τι κάνει και να πάψει να ασχολείται αποκλειστικά με το τι κάνει ο διπλανός του.

Αυτόν τον ρημάδι τον καθρέφτη ας τον στρέψει ο καθένας μας στα δικά του μούτρα.

Ελπίζω η περίοδο της παρακμής να έφτασε στο τέλος της και η καθημερινότητα να επιτρέψει σε όλους μας να είμαστε ποιο ενεργοί στο χώρο αυτό.

Την καλημέρα μου σε όλους εσάς :)
Εικόνα

Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

ankh
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 20, 2007 6:21 pm

Δημοσίευσηαπό ankh » Πέμ Μάιος 14, 2009 5:53 pm

Aγαπητοί φίλοι,

διαβάζοντας τα παραπάνω μυνήματα σας θάθελα να εκθέσω την άποψη μου και να σας πώ ότι προσωπικά αισθάνομαι πολύ περήφανος που υπάρχει αυτό το forum, είναι ότι ποιοτικότερο μπορεί να δεί κανείς στο internet πάνω στα συγκεκριμένα θέματα.

φιλικά

ANKH

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Τρί Μάιος 26, 2009 10:49 am

Σε ευχαριστούμε πολύ για τα καλά σου λόγια, τα οποία βέβαια ανήκουν σε όλους όσους συμμετέχουν και συντηρούν το χώρο αυτό.

Θα ήταν χαρά μας λοιπόν η συνεχή ενεργή συμμετοχή η δική σου και όλων των μελών.

Την καλημέρα μου όλους εσάς.
Εικόνα

Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Κυρ Ιουν 07, 2009 10:39 am

Παραμονή του Αγίου Πνεύματος ελήφθησαν αποφάσεις :)

1) Το mystica μπαίνει σε μια νέα εποχή, σε αυτή την "νέα εποχή" ο συντονισμός θα περάσει στα χέρια ανθρώπων που έχουν την όρεξη και το μεράκι που είχαν οι ιδρυτές αυτού του χώρου κατά την δημιουργία του.
2) Η νέα συντονιστική ομάδα θα προέλθει μέσα από μια συζήτηση συνάντηση η οποία θα λάβει χώρα στην Αθήνα μέχρι το πολύ τα μέσα Ιουλίου.
3) Οι δηλώσεις για τη συμμετοχή στη συνάντηση αυτή θα γίνουν με πμ προς εμένα.
4) Ο στόχος είναι να διατηρηθεί το επίπεδο συζήτησης της Αγοράς και να μπορέσουν να δραστηριοποιηθούν όσοι πραγματικά αγαπούν αυτό το χώρο και μέχρι τώρα δεν εξωτερίκευαν τόσο τις γνώσεις τους, όσο και τις απορίες τους εντός των συζητήσεων.

Προσωπικά θα συμμετέχω στα thread όσο πιο διακριτικά μπορώ, κρατώντας μαζί με τα υπόλοιπα μέλη της ιδρυτικής ομάδας την "υψηλή επιστασία" του χώρου (αν και ο όρος είναι αδόκιμος).

Περιμένω λοιπόν σε πμ την εκδήλωση του ενδιαφέροντος σας.
Εικόνα

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Δευ Δεκ 28, 2009 3:45 am

Θα ήθελα να ευχηθώ σε όλους χρόνια πολλά, γεμάτα υγεία, αγάπη, ευτυχία !
Εικόνα

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Κυρ Δεκ 05, 2010 3:35 am

Πέρασε ένας χρόνος από το τελευταίο μου post, και δυστυχώς αυτός ο χρόνος πέρασε χωρίς αυτός ο χώρος να ξυπνήσει από το λήθαργο του.

Σημεία των καιρών, μιας εποχής δύσκολης, με περίσσια προβλήματα για τον κάθε πολίτη αυτής της χώρας, με χρόνο ελεύθερο δυσεύρετο και με μηδαμινή διάθεση για αναζήτηση.

Παρατηρώ τους ανθρώπους γύρω μου, σκυθρωπούς, μελαγχολικούς, σαν να έχουν αποδεχθεί την "μοίρα" τους, υποταγμένοι σε μια κατάσταση που τους επιβάλετε με το έτσι θέλω !

Καμία δύναμη αντίδρασης, κανένα σημάδι διάθεσης ανατροπής, απλά υποταγή, αποδοχή, φόβος !

Όχι ! Αυτός δεν είναι ο Έλληνας, αυτός είναι ο Ραγιάς, είναι αυτός που τόσα χρόνια έσκυβε το κεφάλι στους κατακτητές του. Ο Έλληνας ποτέ δε φοβήθηκε, ποτέ δεν έσκυψε το κεφάλι, πολέμησε και κοίταξε το θάνατο και την καταστροφή μέσα στα μάτια, αγέρωχα και χαμογελαστά !

Ας μην αφήσουμε λοιπόν να συνεχίσει αυτή η αδράνεια !
Εικόνα


Επιστροφή σε “- ΛΑΒΥΡΙΝΘΟΣ ΣΚΕΨΕΩΝ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες