Alter κ χαρδεβελας κ.λ.π. Κυριακη 3 οκτ.05.

Ζητήματα εσωτερικού προβληματισμού, τα οποία αναζητούν το μίτο της Αριάδνης μέσα στους δαιδάλους του νου και τις ανεξερεύνητες δυνατότητες της ψυχής.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

Teo
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί Μάιος 03, 2005 11:20 am
Τοποθεσία: Athina
Επικοινωνία:

Alter κ χαρδεβελας κ.λ.π. Κυριακη 3 οκτ.05.

Δημοσίευσηαπό Teo » Δευ Οκτ 03, 2005 7:12 pm

Γεια σας νασθε παντα καλα.Χτες στην εκμπομπη του κυριου Χαρδαβελα
με εκλεκτους καλεσμενους οπως παντα ειπωθηκε το εξης ερωτημα ¨γιατι
οι εξωγηιμοι δεν ερχοντε σε επαφη μαζι μας?Απαντω στον κυριο Χαρδαβελα κ σε ολους οσους τους απασχολει αυτο το ερωτημα.Οι εξωγηινοι ηρθαν σε επαφη μαζι μας με τον ΧΡΙΣΤΟ.Δεν ειναι ο καλος
αγαθος Θεος που μας διδασκουν στα παιδικα μας χρονια.Ειναι τεραστιος εξωγηινος πολιτισμος με δυναμης ασυλληπτες για τα ανθρωπινα δεδομενα/
Ετσι ειπε ο Θεος ετσι το εκανε.Βλεπουμε αντιλλαβανομαστε μεχρι εκει που το θελησε ο θεος δεν μπορουμε να δουμε ουτε πιο πανω ουτε πιο κατω
Και αν δουμε δεν θα καταλαβουμε τιποτε.Το θεμα κ λογω πασχα που ειναι στο κοιμητηριο το εγραψα ως μυνημα στην ανρθωποτητα με αγαθες φυσικα προθεσεις .Γεια σας Τεο
Xaroymenos,filosoghmenos, psagmenos

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Δευ Οκτ 03, 2005 8:18 pm

Γειά σου και σένα Teo.

Καιρό κάναμε να σε δούμε και να συνομιλήσουμε μαζί σου.
Χρειάστηκε η εκπομπή του Alter για να επανέλθεις και να μας παραθέσεις τις απόψεις σου.

Ας συζητήσουμε λοιπόν λίγο επ’ αυτών.

¨γιατι
οι εξωγηιμοι δεν ερχοντε σε επαφη μαζι μας?Απαντω στον κυριο Χαρδαβελα κ σε ολους οσους τους απασχολει αυτο το ερωτημα.Οι εξωγηινοι ηρθαν σε επαφη μαζι μας με τον ΧΡΙΣΤΟ.Δεν ειναι ο καλος
αγαθος Θεος που μας διδασκουν στα παιδικα μας χρονια.Ειναι τεραστιος εξωγηινος πολιτισμος με δυναμης ασυλληπτες για τα ανθρωπινα δεδομενα


Ο Ιησούς Χριστός λοιπόν είναι ένας εξωγήινος, κατά τη θεωρεία σου. Στην οποία εν μέρει και αποσυμβολιστικά μπορεί και να συμφωνήσω. Διότι όντως η υψηλή διάνοια κατά την ελευθέρωση της από τη σάρκα μεταβαίνει σε εξωγήινα πεδία, όπου και εβρισκόταν ΠΡΙΝ την ενσάρκωση της. Άρα κατ’ αυτή την έννοια ο Ιησούς ήταν εξωγήινος, όπως βέβαια και όλοι μας.

Αυτό όμως που με παραξενεύει είναι πως ο Ιησούς δεν είναι ο καλός και αγαθός που μου παρουσίασαν στο σχολείο, στην εκκλησία, ή όπου αλλού, αλλά είναι ο τεράστιος εξωγήινος. Δηλαδή ο «εξωγήινος» αυτός δεν διεπόταν από το αγαθό αίσθημα της αγάπης, αλλά διακατείχετο από μια τεράστια μορφή – γνώση – υπόσταση, που συμπληρωματικός ήταν και εξωγήινη.

Αν χαρακτηρίζεις τη γνώση και την πνευματική υπόσταση, ως τεράστια λόγο των αποκρυφιστικών δυνατοτήτων του Ιησού και πάλι δε θα διαφωνήσω ιδιαίτερα, διότι ως υψηλή οντότητα ηδύνατο να τις κατέχει, όμως αυτές δεν είναι αντίπαλες της αγαθότητας και της αγάπης. Αντίθετα είναι συνυφασμένες.

Αν χαρακτηρίζεις όμως τη μορφή, αναιρείς σίγουρα τα όσα αναφέρονται στα Ευαγγέλια και περιγράφουν τον Ιησού. Δε θα μπορούσα να φανταστώ έναν εξωγήινο με τεράστιο σωματότυπο να εισέρχεται καθήμενος σε Όνο στην Ιερουσαλήμ και το πλήθος να αλαλάζει από χαρά κουνώντας βάγια κλπ. Περισσότερο το μυαλό μου πηγαίνει σε άτακτο φυγή, όχι μόνο των τότε πολιτών, αλλά και των Στρατευμάτων κατοχής, οπότε όντως και οι Εβραίοι θα τον αναγνώριζαν σαν τον μεσσία που αφ’ ενός ήρθε να τους ελευθερώσει και αφ’ ετέρου να τους κάνει κυρίαρχους της Γης.

Άσε τα υπόλοιπα, που δεν κολλάνε, όπως δηλαδή η σύλληψη Του, ο βασανισμός Του και τέλος η Σταύρωση Του. Πως δηλαδή οι Ρωμαίοι κοντοπίθαροι πιάσανε έναν τεράστιο εξωγήινο τον βασανίσανε και τον οδήγησαν στο Γολγοθά ; Κάτι σε Γκιούλιβερ μου κάνει, που τον πήρε ο ύπνος και τον δέσανε οι νάνοι, όμως εδώ έχουμε με έναν ελεύθερο, τον οποίο τον τραβοπαλάνε δώθε κείθε. Άσε το σήκωμα στο σταυρό, δεν είχαν και γερανοφόρα τότε.

Οπότε κάτι δε πάει καλά με τη θεωρία στην μορφή της εξωτερικής θέασης των πραγμάτων.

Ετσι ειπε ο Θεος ετσι το εκανε.Βλεπουμε αντιλλαβανομαστε μεχρι εκει που το θελησε ο θεος δεν μπορουμε να δουμε ουτε πιο πανω ουτε πιο κατω
Και αν δουμε δεν θα καταλαβουμε τιποτε.


Μα Εκείνος (ο εξωγήινος) δεν είπε, μελετάτε και θα εύρετε, ζητάτε και θα σας δοθεί ;
Που θέτει όριο, περιθώριο, ή ότι άλλο ;
Δεν νομίζω να ευσταθεί αυτό που λες.

Το θεμα κ λογω πασχα που ειναι στο κοιμητηριο το εγραψα ως μυνημα στην ανρθωποτητα με αγαθες φυσικα προθεσεις .Γεια σας Τεο


Και εμείς με αγαθή πρόθεση και λόγο Πάσχα το μεταφέραμε στο κοιμητήριο, μήπως και καταφέρει να αναστηθεί, αλλά ΦΕΥ !!!

Ας δούμε όμως τις απόψεις σου στο παρόν θέμα και ας συνεχίσουμε την κουβέντα μας. Εκτός κι αν θέλεις να ακολουθήσει και αυτό το θέμα το πείραμα του Λαζάρου.
Εικόνα

Teo
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί Μάιος 03, 2005 11:20 am
Τοποθεσία: Athina
Επικοινωνία:

Προς τον κυριο Ραμογλου.

Δημοσίευσηαπό Teo » Τρί Οκτ 04, 2005 8:09 pm

Κυριε Ραμογλου τα πραγματα ειναι απλα αλλα κ απο την αλλη περιπλοκα.
Οπως απλη αλλα κ περιπλοκη ειναι η ζωη μας.Ο Θεος ΜΑΣ κ Πατερας του Χριστου το πειραμα ΑΝθΡΩΠΟΣ το εγκαταλειψε ως ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΟ.
Δεν γνωριζουμε το γιατι το θεωρησε αποτυχημενο.Ουτε θα μαθουμε ποτε γιατι δεχτηκε Ο Χριστος να το συνεχισει.Λεγεται οτι προσπαθουν να σμιξουν ,να ενωσουν το πνευμα με την υλη πραγμα μεχρι σημερα δυσκολο
γιατι το ενα επιριαζει το αλλο πολλες φορες ΑΡΝΗΤΙΚΑ κ το αντιθετο,με
αναπροσαρμοστες πολλες φορες συμπεριφορες.δηλαδη ενω εβαλε μεσα
μας την ενεργεια του φονου επιθυμει να συγκρατουμεθα κ να μην σκοτωνουμε,ουτε να κλεβουμε,κ.τ.λ.Αν ομως σκοτωσεις δικαζεσαι απο τον Χριστο κ ξανα ερχεσαι στη γη ως ΘΥΜΑ (Απο τους ανθρωπους μπορει να γλυτωσεις) Ειπε Πετρο βαλε το μαχαιρι στη θηκη γιατι μαχαιραν εδωσες μαχαιραν ΘΑ ΛΑΒΕΙΣ).Η ολη ζωη του Χριστου εδω στην γη κυριε Ραμογλου ειναι στημενη φτιαχτη απο τον ιδιο τον Χριστο ετσι το ειδε ετσι το επραξε.Τωρα εμεις ολοι τι να λεμε?οι εξωγηινοι κυριε Ραμογλου ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΝΟΙ ειναι πνευματα οπως πνευματα ειμαστε κ εμεις οταν πεθενουμε κ μετα.Ειμαστε πνευματα οταν περιμενουμε στην ουρα για την επομενη μετεσαρκωση,κ ως πνευματα αδιαφορουμε για τα ανθρωπινα,γιατι ειμαστε
κ εμεις απονοι. Ο Χριστος αλλα μαλλον κ ο Θεος(Πριν) οτι κανουν το κανουν παρα μα παρα πολοι αργα.Μια μετεσαρκωση αργει πολυ να γινει.
Το λιγοτερο 700 χρ.Αν παραδειγματος χαρη μας θεριζει μια αρρωστεια σε στυλ επιδημιας οπου βλεπει ο Χριστος οτι δεν μπορουμε να βρουμε το αντιδοτο,θα φτιαξει γιατρο οπου ο γιατρος αυτος θα ανακαλυψει (δηθεν) το αντιδοτο,κ θα σωθει η ανθρωποτητα.Ολα μα ολα κυριε Ραμογλου ειναι παντα υπο αορατο ελεγχο.Οταν λεμε οτι ειμαστε κ ειναι πνευματα ενοουμε οτι ειναι ηλεκτρομαγνητικες δυναμεις( ο αντρας ηλεκτρισμος η γυναικα μαγνητης)Το δε δρομολογιο του χριστου ειναι παντελως αλληγορικο.
Αφηνει να φανη η καποια αληθεια εως εκει που αυτος θελει.Αν παρεις ενα
κομματι ξυλο (Απο αυτο που βαζουν κατω απο τις ραγγες του τρενου)
κ προσπαθησεις να το σεικωσεις μισο μετρο απο την επιφανεια δεν μπορεις
ειναι απο οξεια πολυ βαρη,ξυλο τωρα κυριε Ραμογλου φαντασου τον Χριστο (Μπορεις να το σεικωσεις αλλα οχι για πολυ θα κουραστεις) νηστικο πολυ ταλαιπωρημενο βαρεμενο αγρια απο το μαστιγιο να σεικωνει εστω για λιγο αυτο το ξυλο μ αυτες τις ιδιες συνθηκες λογικα ενας γηινος δεν μπορει να βγαλει ουτε 20 μετρα γολγολθα.Επισης λενε οτι η πετσετα που τον καθαρισαν εστω για λιγο εγινε χημικη φωτοσυνθεση οπου αποτυπωθηκε πανω στην πετστα το προσωπο του,η χημικη αυτη αντιδραση
(φωτο) προηλθε απο την πολυ ταπεινωση που δεχτηκε ο Χριστος μια ταπεινωση που δεν ειχε δεχτει ανθρωπος .Ο δρομος του γολγοθα ειναι επισις αληγορικος για να μας οτι το οποιοδηποτε δρομολογιο ακολουθουμε πανω στην γη δεν θα ειναι ευκολο αλλα θα κρυβει παντα πονο μικρο η μεγαλο.Αποκει κ περα τα ευαγγελια ειναι αλλαγμενα για να εχει η ανθρωποτητα μια ισοροποια Αυτα που σου εγραψα κ ειναι κ στο κοιμητηριο
τα γνωριζουν οι μυστες κατι λιγοι παππαδες.αλλα και αυτοι ακομα τα κρυβουν,Οσο για την εκμπομπη του κυριου Χαρδαβελα κ οσοι κανουν τετοιες οι αλλες παρομιες εκμπομπες ειναι γιατι απο το περιπου 1945 αποφασισαν οι εγκεφαλοι αρχηγοι της γης να πολεμησουν ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ
Το οτι επιασαν δηθεν εξωγηινο στο ροζεμπροκ ειναι παραμυθι.
το θεμα φιλε ραμογλου ειναι τεραστιο κ δεν μπορω να το κλεισω σε ενα βιβλιο ουτε σε μια σελιδα αλφα 4 εσυ κανε τις κοντρες σου κ εγω εδω ειμαι,να ξερεις οτι δεν προσπαθω να πεισω κανεναν για το χριστο ο καθενας ας πιστευει οπου θελει εμενα δεν με αφορα οταν λεω κατι για περι χριστου ειναι σαν να λεω για εναν τρελλο επιστημονα,κ το ξαναλεω τωρα εδω κ επι τοπου για ολα αυτα πανω κ κατω απο την γη αλλα κ στο συμπαν ειναι προβλημα του χριστου .μαγκια του κ Προβλημα του κυριε ραμογλου.Εμενα εκτος του οτι τον παρα δεχομαι λογος δεν μου πεφτει
εσενα κυριε Ραμογλου.?Τεο
εχω αφησει στην απαντηση σου πολλα κενα στον μελλον θα σου απαντησω.
Xaroymenos,filosoghmenos, psagmenos

j-Apie
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Δευ Σεπ 12, 2005 3:53 pm

Re: Προς τον κυριο Ραμογλου.

Δημοσίευσηαπό j-Apie » Τρί Οκτ 04, 2005 10:34 pm

Teo έγραψε:Οπως απλη αλλα κ περιπλοκη ειναι η ζωη μας.Ο Θεος ΜΑΣ κ Πατερας του Χριστου το πειραμα ΑΝθΡΩΠΟΣ το εγκαταλειψε ως ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΟ.
.


KAI ΕΣΥ ΠΟΥ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΛΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΣ ???????
Εικόνα
Το κλειδί για την Θούλη βρίσκεται στην σπηλιά του Λήσταρχου Νταβέλη !

Teo
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί Μάιος 03, 2005 11:20 am
Τοποθεσία: Athina
Επικοινωνία:

Ποιος μουτοπε΅?

Δημοσίευσηαπό Teo » Πέμ Οκτ 06, 2005 7:08 pm

Μουτοπε ο ιδιος ο θεος αυτοπροσωπος σε μια συναντηση που ειχαμε πριν την κιβωτο του Νωε γουσταρεις φαση? ο Νωε μεσα στην κιβωτο δεν ειχε
ζωα παρα μονο τον γατο του κ τον σκυλο του αλλα οο00ταν επιασε ξηρα
ειχε τα ντιενευ κ με τον καταλληλο μηχανισμο ξαναεφτιαξε τα ζωα απο την αρχη,σιγα τωρα μεσα στην κιβωτο μην κουβαλαγε λεοπαρδαλη ελεφαντα λιονταρη κ.λ.π θα γινοταν ο χαμος κ η κιβωτος στον βυθο.
γεια τα ξαναλεμε
Τεο
Xaroymenos,filosoghmenos, psagmenos

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Παρ Οκτ 07, 2005 8:56 am

Αγαπητέ Teo, πραγματικά προσπαθώ να καταλάβω το πώς και το γιατί το «πείραμα» θεωρήθηκε ως αποτυχημένο.

Βέβαια εκείνο που με κάνει να προβληματίζομαι περισσότερο είναι το σημείο όπου περιγράφεις ότι ο Ιησούς Χριστός αποφάσισε να ασχοληθεί με αυτό το «πείραμα».
Δηλαδή ο Θεός είχε ένα παιχνίδι και κάποια στιγμή το παράτησε ως «αποτυχημένο», μετέπειτα ο Υιός Του, βρήκε παραπεταμένο αυτό το παιχνίδι και είπε να κάνει τον κόπο να το «φτιάξει».

Από εκεί και κάτω αρχίζει μια πολύ μπερδεμένη παρουσίαση του όλου θέματος από εσένα.

Διαιρείς έννοιες (πνεύμα - άνθρωπος) τις ανασυνθέτεις με άλλες (ενέργεια - φόνος) και τις αναπροσαρμόζεις κατά το δοκούν (δικαστήριο ο Ιησούς Χριστός – θύμα) με αποτέλεσμα ο άνθρωπος μετά τη συμμετοχή του ως πιόνι σ’ αυτό το παιχνίδι του Θεού και του Ιησού να περιμένει στην ουρά λες και το αστρικό πεδίο είναι ο ΟΑΕΔ.

Και μέσα σ’ όλα έρχεται και η ΑΠΟΝΙΑ !

Κάτι σαν το «Άπονη ζωή μας πέταξες στου δρόμου την άκρη μας αδίκησες»

Βέβαια ορίζεις και την αναμονή στην ουρά σε 700 χρόνια, λες και είναι η βιωματική διαδικασία επιδοτούμενο πρόγραμμα της Ε.Ε. και ο συμμετέχων έχει limit μέσα στο χρόνο μόνο ένα τετράμηνο συμμετοχής.

Πάλι όμως έρχεται η αναίρεση από μέρους σου, με την γνωστή σε όλους Ελληνική εφευρετικότητα, όπου παρουσιάζεται στην σκηνή ο τύπος με τις άκρες και επεκτείνει τον χρόνο του επιδοτούμενου προγράμματος.

Αφήνεις όμως κάπως απότομα το γίγνεσθαι περί του «παιχνιδιού» και προσπαθείς να επεξηγήσεις το διακριτό ρόλο του άνδρα και της γυναίκας, λέγοντας πως ο ένας είναι «ηλεκτρισμός» και η άλλη είναι «μαγνήτης» ( Ο Χάρυ Κλύν έλεγε περί μπριζούλας και καλόδιου).

Και ερωτώ, έχεις προσπαθήσει να ενώσεις ένα ηλεκτροφόρο καλώδιο με ένα μαγνήτη;

Όχι μη το κάνεις στο σπίτι θα μυρίσει η γειτονιά αν δεν έχεις ρελέ ασφαλείας !

Στη συνέχεια τα αφήνουμε όλα αυτά και μεταφερόμαστε στη σκηνή του μαρτυρίου, όπου ο Τεράστιος Εξωγήινος αποδεικνύει την προέλευση του σηκώνοντας το σταυρό.
Κάτι που κάνουν αρκετοί σε αναπαραστάσεις σε όλο τον κόσμο, κάθε χρόνο. Επιπροσθέτως ορίζεις ως φωτοχημική αντίδραση την αποτύπωση του προσώπου του στο «μαντίλι της Βερόνικα», λες και το μανδήλι είναι φωτογραφική πλάκα και ο Γολγοθάς ο σκοτεινός θάλαμος.

Το ότι ο Γολγοθάς έχει ΚΑΙ αλληγορική σημασία είναι ένα άλλο θέμα, το οποίο μπορούμε να το αναλύσουμε σε ανάλογο Topic.

Και εκεί που βέβαια γίνεται η πλήρη ανατροπή είναι στην Κιβωτό του Νώε !

Διότι μας παρουσιάζεις το Νώε ως την τρελή του Κολωνακίου, η οποία με το που πλάκωσε η βροχή, πήρε το σκυλάκι της και το γατάκι της όρμηξε στο κρις κράφτ και την έκανε για το Γαϊδουρονήσι μέχρι να περάσει η μπόρα, αργότερα και μιας που κατείχε τα κατάλληλα μηχανήματα μέσα από τις τρίχες του σκύλου και της γάτας ανασυνέθεσε όλο το ζωικό βασίλειο (εξαιρούνται τα ψάρια που ήδη ήξεραν να κολυμπάνε) και έτσι η ανθρωπότητα έφτασε ξανά στην ισορροπία της.

Το ότι η ιστορία του κατακλυσμού έχει άλλες προεκτάσεις και όχι θεωρίες επιστημονικής φαντασίας μάλλον δε το έχεις προσέξει, έμεινες στο αλληγορικό του Γολγοθά και γλίτωσες τη βρόχα.

Μιας λοιπόν και έχεις αφήσει κενά και θέλεις να μου απαντήσεις συμπεριέλαβε και τα παραπάνω μήπως και καταφέρω ο Χριστιανός να αποκτήσω και λίγο γνώση παραπάνω γιατί τελικά μου καταρρίπτεις όλη την υλική μου υπόσταση.

Ούτε Γκρέμλιν του Σπίλμπεργκ να ήμουν !
Εικόνα

ksanthos
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Τρί Μάιος 03, 2005 2:17 am
Τοποθεσία: UK

Δημοσίευσηαπό ksanthos » Παρ Οκτ 14, 2005 1:27 pm

Aγαπητε Τeo δεν ετυχε να ξαναμιλησουμε αλλα ομολογω οτι απορρησα με το κειμενο σου.
Το θεμα που θιγεις εχει πολλες προεκτασεις και θιγει αρκετο φανταζομαι κοσμο,οχι ομως μοναχα με αυτα που λες αλλα με τον τροπο που τα παραθετεις.Με εκανες να απορω για τις πηγες σου.
Δεν ειδα την εν λογω εκπομπη του κυριου Χαρδαβελα και θα ηθελα να σε παρακαλεσω αν δεν ειναι κοπος να με ενημερωσεις σχετικα με το τι ειπωθηκε.
Να κανω και εγω τις ερωτησεις μου σχετικα ομως:
1)το οτι θεωρεις πειραμα το ανθρωπινο γενος ειναι απο μονο του μια ερωτηση πως μπορει να αποδειχθει κατι τετοιο και αν και μου φαινεται φυση αδυνατο.Που μπορει να στηριχθει αυτο που λες?
2)Ο Θεος πιστευεις οτι εκανε το πειραματακι του και στη συνεχεια το παρατησε γιατι το παρατησε ομως?
3)Ο Χριστος ηρθε και σταυρωθηκε για ποιο λογο?Για να κρατησει τα "μποσικα"?να κρατησει την ιδεα του θεου ζωντανη σε περιπτωση που μας ξαναχρειαστει?αν ναι που μπορει να μας ξαναχρειαστει και που του χρησιμευσαμε ως τωρα?
4)Δοκιμασες να σηκωσεις το ξυλο που εχει για τις ραγες του τρενου?Αν ναι καλως(τελος παντων δηλαδη)αυτο ομως που ξερω εγω ειναι οτι ο Χριστος δεν ηταν ο μονος που εκανε αυτο το "ταξιδι",οσοι ειχαν καταδικαστει σε σταυρωση περναγαν το "γολγοθα"τους.Αν κανω λαθος διορθωσε με.Οι αρχαιοι αιγυπτιοι ηταν και αυτοι εξωγηινοι?τις πυραμιδες?
Τελος συγχωρα μου το λιγο (καλοπροαιρετο παντα) ειρωνικο μου υφος αλλα ειναι το μονο που θα μπορουσα να αντιτεινω σε επιχειρηματα οπως
Οπως απλη αλλα κ περιπλοκη ειναι η ζωη μας.Ο Θεος ΜΑΣ κ Πατερας του Χριστου το πειραμα ΑΝθΡΩΠΟΣ το εγκαταλειψε ως ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΟ.
Δεν γνωριζουμε το γιατι το θεωρησε αποτυχημενο.Ουτε θα μαθουμε ποτε γιατι δεχτηκε Ο Χριστος να το συνεχισει.Λεγεται οτι προσπαθουν να σμιξουν ,να ενωσουν το πνευμα με την υλη πραγμα μεχρι σημερα δυσκολο
γιατι το ενα επιριαζει το αλλο πολλες φορες ΑΡΝΗΤΙΚΑ κ το αντιθετο,με
αναπροσαρμοστες πολλες φορες συμπεριφορες.δηλαδη ενω εβαλε μεσα
μας την ενεργεια του φονου επιθυμει να συγκρατουμεθα κ να μην σκοτωνουμε,ουτε να κλεβουμε,κ.τ.λ.Αν ομως σκοτωσεις δικαζεσαι απο τον Χριστο κ ξανα ερχεσαι στη γη ως ΘΥΜΑ (Απο τους ανθρωπους μπορει να γλυτωσεις

Πως ειναι δυνατον να λες οτι εβαλε μεσα μας το ενστικτο του φονου φιλε μου?Μας εδωσε συνειδηση και ελευθερια βουλησης.Το αν θα σκοτωσουμε ειναι καθαρα δικια μας επιλογη και η συνειδηση μας ειναι εναντια σε αυτο αρα ισα ισα μας αποτρεπει να σκοτωσουμε μεσα απο τη συνειδηση μας οχι με το να μας παρει απο το χερι και να ριξει κατω το μαχαιρι αλλα μεσω των συναισθηματων και των ενστικτων μας.
Το μερος των λογων του που λεει μαχαιρα εδωσες μαχαιρα θα λαβεις πρωτη φορα το ακουω αν και δεν ειμαι και τοσο προσκολημενος στις γραφες αν μπορεις πες μου που το βρηκες να το διαβασω και εγω.
Δεν θελω να σε κρινω και δεν εχω το δικαιωμα να σε κρινω απλα δεν μπορει κανεις να γραφει ετσι τετοια πραγματα χωρις να τα δικαιολογησει.
Δειξε μου λοιπον οτι δεν μιλας ετσι στον αερα και οτι εχεις εστω καποιες πηγες ή οτι τα διαβασες καπου και θα κλεισω το στομα μου αμεσως.

Με εκτιμηση
They tell you black is really white
The moon is just the sun at night
And when you walk in golden halls
You get to keep the gold that falls
Its Heaven and Hell
Fool,fool!You've got to bleed for the danger
Fool,fool
Look for the answer
Fool fool!

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Σάβ Οκτ 15, 2005 5:48 am

Το μερος των λογων του που λεει μαχαιρα εδωσες μαχαιρα θα λαβεις πρωτη φορα το ακουω αν και δεν ειμαι και τοσο προσκολημενος στις γραφες αν μπορεις πες μου που το βρηκες να το διαβασω και εγω.


Αγαπητέ ksanthos, αναφέρεται στα Ευαγγέλια, τη στιγμή που συλλαμβάνεται ο Ιησούς, στη Γεσθημανή.

Στο Κατά Ματθαίον 26, 47-56
Στο κατά Μάρκον 14, 43-50
Στο κατά Λουκάν 22, 47-53
Στο κατά Ιωάννη 18, 1-11

Στο κατά Ιωάννη αναφέρεται ότι αυτός που χτύπησε το δούλο του Αρχιερέα (το όνομα του ήταν Μάλχος) ήταν ο Σίμων Πέτρος.

Για μένα όμως αυτό δεν έχει την σημασία που του αποδίδει ο Teo, αλλά μια εντελώς άλλη. :wink:
Εικόνα

Teo
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί Μάιος 03, 2005 11:20 am
Τοποθεσία: Athina
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Teo » Κυρ Οκτ 16, 2005 4:33 am

Κυριε Ραμογλου κ εσεις οι αλλοι πριν το Χριστο το σταυρωμα εγενετο,πανω
σε ξυλο πιο ελαφρυ,κ σε σχημα Χ οχι σχημα σταυρου.εχουμε λοιπον το σχημα Χ να υποδηλωνει το αγνωστο Χ (αγνωστες υποσυνειδητες κατα-
στασεις) πριν τον Χριστο επισης ειναι το Χ η υπογραφη της μαγειας κ ο σταυρος να υπο-
δειλωνει το γνωστες υποσυνειδητες καταστασεις δηλαδη τις γνωστες
μετεσαρκωσεις.μετα τον Χριστο Δηλαδη π.χ. σε αυτη την τωρινη ζωη εισαι πλουσιος οπου
δεν εκτιμας το χρημα τον πλουτο που σου δοθηκε κατασπαταλας την περιουσια σου αλογιστα κ ετσι απλα στην επομενη σου μετεσαρκωση θα
εισαι ενας στεγνος σπαγγοραμενος, που θα στερησε τις απλες χαρες της ζωης κ θα εχεις πολλαπλους οργασμους μετροντας το χρημα μεσα στα
μπαουλα.Ετσι κυριε Ραμογλου τοπε Ο Χριστος κ ετσι το εκανε.Νεαρε ξανθε
να διαβασεις αυτα που γραφω στο ιερο κ αβατο ωστε να μπεις στο νοημα
που ολο το θεμα κατι κυριοι το βαλανε στο κοιμητηριο γιατι λεει το βρηκανε ασχετο με το ιερο κ αβατο ,οπου τωρα τους απαντω¨Κυριοι το θεμα μου ανεικη στο ιερο κ αβατο γιατι ειναι Ιερο οπως ολη η ιστορια Χριστος ειναι ΙΕΡΟΤΑΤΗ κ ειναι ΑΒΑΤΗ δηλαδη δεν περπατιεται Τα γραφομενα μου δεν σεικωνουν κουβεντα ειναι αβατα λογια,δεν μπορεις να κρινεις τον θεο χριστο ειναι αβατοι κ ιεροι. Αλλωστε ειναι ιερα κ αβατα γιατι εχουν γινει τι να πεις για κατι που εχει γινει ο καιρος το εκανε το κανει αβατο,δεν σεικωνει αλλαγες.Ουτε κουβεντες δεν ειναι ΒΑΤΟ.
Εσυ κυριε Ραμογλου κανεις παιχνιδι με τις κουβεντες πιανεσαι απο τα λογια μου κ τα κανεις ΒΑΤΑ κανεις λογοπαιγνιο ετσι για να γινεται κουβεντα βατη οπου ομως χανεις το βαθυ νοημα σε αυτα που γραφω. κ χανεις το ιερο καταλαβες Ραμογλου η να το ξαναπω? οταν καθεσαι κ κρινεις αυτα που γραφω που μονο λιγοι εως ελαχιστοι τα κατεχουν πανω στην γη οπου τα εχουν ΙΕΡΑ ΟΣΙΑ Κ ΑΒΑΤΑ κ καλα κρυμμενα εδω κ πολλα χρονια εγω σχεδον μονο που το εμπιστευτηκα το θεμα αυτο εδω μεσα του καταστρεψα το ιερο κ αβατο ,κ το εκανα καθαρα για προσωπικους λογους ετσι γιατι δεν γουσταρω ορισμενους παππαδες .
που για προσωπικους λογους καταστρεψαν την εκκλησια κ ολα τα ιδανικα πιστευω που κουβαλα η εκκλησια μας.Το οτι ειμαστε πειραμα κυριε Ραμογλου σε καει κ το ειρωνεωεσαι ετσι γιατι εισαι πολυ εγωιστης. Ασε λοιπον τους εγωισμους κ μελετησε αυτα που σου δινοντε με ενδοιαμεσω εμενα.Εφαγα την ζωη μου για να τα βρω κ δεν ταχω για πεταμα.
Επιθυμω να διαδωθουν με το περασμα του χρονου σε ολη την γη κ ετσι θα γινει. Δεν ειναι ο χριστος οτι κ οτι ειναι μεγας ΘΕο μας.κ το ξανα γραφω
τα παντα ειναι δικο του προβλημα ιερο κ αβατο απο την πειραματικη κ ανθρωπινη πλευρα.η μονη θρησκεια που εχει θαυματα ειναι αυτη η δικη μας του Χριστου καμμια αλλη θρησκει στην γη δεν εχει θαυματα .Ο βουδισμος ειναι φιλοσοφια,γεννημενη μεσα απο τον χριστινισμο ο βουδισμος ειναι σκαλοπατι του χριστιανισμου οπως κ οι αρχαιοι ημων προγονοι Τα παντα ειναι δυο (εξ ου κ ΔΙΑΣ Η ΔΥΑΣ) ενωμενα σε ενα.Ειναι
Ηλιος ειναι ΒΑΣΙΛΗΣ γιατι εχει εδρα τον ΗΛΙΟ ΒΑΣΗ λης ΒΑΣΗ ΗΛΙΟΣ
εκ κλησια ΙΣΟΝ ΚΑΝΩ ΚΛΗΣΗ ΕΚ ΚΛΗΣΗ. ΚΑΜΕ ΕΤΟΙΜΟΛΟΓΙΑ κ θα βρεις πολλες αληθειες καλα κρυμενες. Πυρ ισον Π ισον 16 Υ ισον 20 Ρ ισον 17
συνολο 53 ,κ εχουμε 5+3 ισον 8 8 ισον ΘΕΟΣ το μπιγκ μπεν,ενω ο θεος ειναι ηλεκτρομαγνητηκη ενεργεια δεν εχει αναγκη τον ηλιο ενω εμας μας τρεφει ο ΗΛΙΟΣ .Προφητης ΗΛΙΑΣ(ΗΛΙΟΣ) αυτος εκτισε τον χριστιανισμο
μαζι με τον ιωαννη τον προδρομο (ΙΩ ισον Θεος Αννης ανν ισον δωρο ΑΝΩ κ ολομαζι ΙΩΑΝΝΗΣ Θεοδωρος ισον δωρο θεου ισον ΙΩΑΝΝΗΣ.
Κ παει λεγοντας επισης τα γραμμα τα κυριε Ραμογλου δεν ειναι ουτε αυτα δηθεν τυχαια ας παρουμε ενα γραμμα ετσι στην τυχη π.χ, το καπα σχημα Κ
Ειναι η μια του πλευρα μια ορθη κεραια οπου περνει πιανει μυνηματα απο τον ουρανο τα στελνει στην γη κ η τα κρατα για δικη του μελετη η τα στελνει παλι στον ουρανο < η αλλη πλευρα.Ολα τα γραμματα ετσι εχουν.
Ειναι κωδικοι.Το γραμμα Π δεν στελνει τιποτε στον ουρανο,απλα ανακυκλωνει τα γηινα μυνηματα κ συνεχως τα μελετα ενω το Ο ομικρον
γυροφερνει μελετα κρατα τις γνωσεις του επ αοριστον ισως εως του σκασει
εκκρυγνηθει στο Ο ομικρον αν βαλεις μια γραμμουλα στην μεση εχεις το Θ
Το Θ ανακυκλωνει τις μελετες του τα μυνηματα του δεν εκκρυγνυεται το κρατα η μεσαια γραμμη οπως κανει κ ο Θεος.Μελετα τον ευαυτο του χωρις να εκκρυγνηεται.Το υποσυνειδητο ειναι οπως το ρουλεμαν των μηχανων
ειναι ο κυκλος της ζωης κ οι μπιλιες ειναι η εκαστοτε ζωη που εχει ζησει πριν το ολο ρουλεμαν.Το υποσυνειδητο μπορει κ ταξιδευει στο χθες ετσι για πλακα κ στο αυριο παλι ετσι για πλακα. Ειναι η ψυχη ολων των πραγματων Θεικων κ μη .Αυτο γνωριζει οτι ο Χριστος μας εχει σε πειραμα κ το υπογραφει κανοντας πολλες ζωες αυτομορφωνεται κυριε ραμογλου οπως κ εσυ .Κ αν αναρτιεσαι ποιος μου τα ειπε αυτα η σε ρωτησει καποιος αλλος πες του εγω τα λεω ετσι απλα κ ξεκαθαρα Πλακα δεν εχει?
Τεο ο αμαρτανων στο δρομο του Χριστου εσυ Ραμογλου πως την εχεις δει?
Υ.Γ. Θ α τα ξανα πουμε γεια σου φιλε ξανθε.
Xaroymenos,filosoghmenos, psagmenos

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Δευ Οκτ 17, 2005 12:34 am

Αγαπητέ Teo, βλέπω ότι αναγάγεις την κουβέντα σε προσωπική αντιπαράθεση, από τη μία και σε προσωπική αντιπάθεια (παπάδες), από την άλλη.
Αυτό βέβαια δε συνάδει με τους κανόνες του Forum και θα σε παρακαλούσα να μην επαναληφθεί.

Από εκεί και πέρα.
Σ’ ευχαριστώ για την κατήχηση περί αριθμών και γραμμάτων !!!
Βλέπεις, χρειάζεται να μαθαίνουμε και εμείς οι αδαείς κάτι, πού και πού.

Όμως θα ήθελα να σου πω, ότι η γλώσσα διέπεται και από τον κανόνα της σύνταξης, η οποία βοηθά ώστε το κείμενο να είναι κατανοητό. Ως εκ τούτου, αρνούμαι να σχολιάσω το κείμενο σου, όχι γιατί δε μπορώ, αλλά διότι το ανακάτεμα λέξεων, προτάσεων και νοητικής σύγχυσης, δε θεωρώ ότι είναι θέμα προς συζήτηση.

Αν λοιπόν γνωρίζεις όσα μας λες και θέλεις να έχεις ένα εποικοδομητικό διάλογο, θα σε παρακαλέσω να γράψεις ένα κείμενο το οποίο θα διέπεται, τόσο από συντακτικό, όσο και από μια ορθή παρουσίαση των ιδεών σου.

Το παρών Forum δεn δημιουργήθηκε για να δέχεται άκριτα γνώμες όπως χαρακτηριστικά αναφέρεις

… Τα γραφομενα μου δεν σεικωνουν κουβεντα ειναι αβατα λογια, ….


Διότι και τα «κοιμητήρια» μετά τη δύση του Ηλίου είναι ΑΒΑΤΑ !

Ευχαριστώ.
Εικόνα

siren
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τρί Απρ 26, 2005 8:19 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό siren » Πέμ Δεκ 15, 2005 6:24 pm

Ομολογω π ως δυσκολευτηκαπαρα πολυ να παρακολουθησω τον συλλογισμο του φιλου Τeo και το μονο που μπορω να κανω ειναι να ελπισω απλα να κανει την πλακα του στο foroum και αυτα που λεει να μην τα πιστευει ... για το δικο του το καλο ..
τωρα αν ο ανιρωπος ηταν ενα πειραμα κι αν τπο πειραμα αυτο απετυχε θα ερχοταν η ιδια η φυση μεσα απο τους νομους της εξελιξης και της φυσικης επιλογης να διορθωσει το λαθος ..
the truth is out there

ksanthos
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Τρί Μάιος 03, 2005 2:17 am
Τοποθεσία: UK

Δημοσίευσηαπό ksanthos » Πέμ Δεκ 15, 2005 8:21 pm

Αγαπητε ΤΕΟ ή ΘΕΟ

Δεν καταλαβαινω τελικα για ποιο λογο εκνευριζεσαι..
Οταν εγραφες το θεμα σου τι περιμενες?Να ακουσεις ναι δικαιο εχεις χωρις την αντιθετη γνωμη?Δεν θελεις αντιλογο?Πετας ενα ο ανθρωπος ειναι πειραμα και δεν μας κανεις κατανοητο το γιατι.
Αμφιβαλω για αυτα που λες τα μαλα και δεν μπορω να καταλαβω πως περιμενες ανθρωποι οι οποιο εχουν κριτικη σκεψη η ακομα και μικροι οπως εγω οπως λες στα 22 μου που ψαχνονται και κριτικαρουν και αμφιβαλουν και προσπαθουν να σκεφτονται για το τι συμβαινει γυρω τους και το τι συμβαινει γενικοτερα μεσα τους να δεχτουν μια θεωρεια καποιου που οταν των ρωτανε που τα διαβασε και που τα στηριζει να απανταει λεγοντας
.Κ αν αναρτιεσαι ποιος μου τα ειπε αυτα η σε ρωτησει καποιος αλλος πες του εγω τα λεω ετσι απλα κ ξεκαθαρα Πλακα δεν εχει?

Δεν συμπαθω και εγω πολλους παπαδες και η εκκλησια για εμενα ειναι χωρος ιερος.Οχι το κτηριο,η πραγματικη εκκλησια που ειναι μεσα στην καρδια του καθενος μας.
Οπως σου ειπα και παραπανω με τα λεγομενα σου προσβαλεις καποιους ανθρωπους που πιστευουν και οσο και καλοπροαιρετα να διαβασει κανεις τα λεγομενα σου με το επιθετικο σου υφος στον αντι-λογο μας και στην κριτικη μας κανεις την κατανοηση αυτων που λες δυσκολη εως αδυνατη.
Θα συμφωνησω λοιπον με τον αγαπητο Ramoglou αν σου ειναι ευκολο να γραψεις ενα κειμενο κατανοητο μακρια απο επιθεσεις και προσωπικες αντιπααθεσεις και να μας κανεις να καταλαβουμε για το τι ακριβως μιλας.
Ισως να ειναι η ηλικεια μου οπως λες αλλα η κραματοποιηση του σταυρου των λεξαριθμων της δυαδικοτητας και του θεου με μαχαιρα ελαβες και πειραματα φτανουν περα απο τα ορια της κατανοησης μου ιδιαιτερα σε ενα τετοιο υφος και με τοσο μπλεξιμο.
Κανε τα πραγματα ευκολα λοιπον για εμας και αποστομωσε μας αν μπορεις με την απλυτη αληθεια που οπως λες εφαγες ολη σου την ζωη να ανακαλυψεις.
Με εκτιμηση
They tell you black is really white

The moon is just the sun at night

And when you walk in golden halls

You get to keep the gold that falls

Its Heaven and Hell

Fool,fool!You've got to bleed for the danger

Fool,fool

Look for the answer

Fool fool!

AVATARGR
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 01, 2005 10:11 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό AVATARGR » Δευ Δεκ 19, 2005 11:24 pm

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ Teo ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΦΩΝΙΣΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΣΕ ΑΡΚΕΤΑ ΣΗΜΕΙΑ....

ΕΝΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΧΗΜΑ ΤΟΥ ΣΤΑΥΡΟΥ....
ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΩ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΣΤΑΥΡΩΘΗΚΕ ΟΧΙ ΣΕ "Χ" ΑΛΛΑ ΣΕ "Τ" ΚΑΙ ΜΕΤΕΦΕΡΕ ΤΟ ΟΡΙΖΟΝΤΙΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΛΟ ΤΟ "Τ"...

ΤΩΡΑ ΤΑ ΠΕΡΙ ΕΛΑΦΡΟΥ ΞΥΛΟΥ ΤΙ ΝΑ ΠΩ ?????
ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΙ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΠΟΙΟ ΞΥΛΟ ΕΙΝΑΙ ΕΛΑΦΡΗ Η ΜΑΛΛΟΝ ΠΟΛΥ ΕΛΑΦΡΥ ?????

ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΣΕ ΑΛΛΟ ΣΗΜΕΙΟ "Ο Θεος ΜΑΣ κ Πατερας του Χριστου το πειραμα ΑΝθΡΩΠΟΣ το εγκαταλειψε ως ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΟ."

ΠΩΣ ΤΟΤΕ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΩΣ "ΘΕΟΙ ΕΣΤΕ ???"...

ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΣΕΣ ΚΑΙ ΤΟΣΑ ΚΑΛΑ ΤΑ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ....

ΠΑΡΑΦΡΑΖΕΙΣ ΚΑΤΑ ΤΟ ΔΟΚΟΥΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΘΕΛΕΙΣ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
Εικόνα
ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ


Επιστροφή σε “- ΛΑΒΥΡΙΝΘΟΣ ΣΚΕΨΕΩΝ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες