Θεωρία Vs Πράξη , έχουν απόσταση μεταξύ τους ;

Ζητήματα εσωτερικού προβληματισμού, τα οποία αναζητούν το μίτο της Αριάδνης μέσα στους δαιδάλους του νου και τις ανεξερεύνητες δυνατότητες της ψυχής.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Θεωρία Vs Πράξη , έχουν απόσταση μεταξύ τους ;

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Πέμ Σεπ 29, 2005 2:57 pm

Αγαπητοί φίλοι, φτιάξαμε αυτή τη γωνιά η οποία ήταν απαίτηση δική σας, για να υπάρχει ένας χώρος όπου θα γίνονται συζητήσεις που άπτονται της καθημερινότητας και της αντιπαλότητας των σκέψεων μας.

Ξεκινάω λοιπόν με αυτό το θέμα το οποίο είχα υποσχεθεί να ανοίξω μετά από ένα διάλογο με την αγαπητή Μόνα Λίζα, η οποία και έθεσε τον παραπάνω προβληματισμό ως εξής :

….. συμφωνώ απόλυτα ότι αυτή η αντίληψη της πλάνης του διαχωρισμού είναι η μεγαλύτερη επίγνωση που έχει κανείς να διασχίσει.
Το γράφω έτσι διότι και εγώ που το λέω αυτή τη στιγμή και το υποστηρίζω σε ένα σημείο την άλλη στιγμή θα εκνευριστώ, θα παγώσω... και θα διαχωριστώ.
Το ότι αντιλαμβάνεται κάποιος κάτι δεν είναι αυτονόητο ότι το κάνει και πράξη. Η αντιφατικοτητα μας δεν γεφυρώνεται ακαριαία, διοτι σημαντική είναι η λειτουργία της συνειδητοποίησης και αυτό απαιτεί κάποιο χρόνο ως φαίνεται...

ΟΜΩΣ.....

επειδή το θέμα είναι άκρως σημαντικό και ενδιαφέρον για όλους, και επίσης αποτελεί προβληματισμό τόσο δικό μου, όσο και της αγαπητής Ladyhawk, προτείνω να του ανοίξει κάποιος ένα ιδιαίτερο topic για να το τιμήσουμε ... δεόντως!

"Για ποιούς λόγους η θεωρία μας και η πράξη έχουν τόση απόσταση."

Πιστεύω πως όλους θα ενδιέφερε μία συζήτηση γύρω από το θέμα αυτό - ίσως βοηθήσει να δούμε τα πράγματα σε μεγαλύτερο βάθος....


Ιδού λοιπόν το θέμα αγαπητή φίλη, το θέλημα σου έγινε.

Θα ήθελα να θυμίζω μόνο ότι υπάρχει και ένα Topic στο οποίο ζητάμε τις απόψεις σας γενικά για το χώρο αυτό, θα ήθελα λοιπόν να βλέπω και εκεί τις προτάσεις σας, οι οποίες να είσαστε σίγουροι ότι και μας βοηθούν στην ανάπτυξη του Forum και λαμβάνονται σοβαρά υπ’ όψιν. Ο σύνδεσμος γι’ αυτό το θέμα είναι εδώ --->ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ - ΣΚΕΨΕΙΣ για το forum του mystica.gr
Εικόνα

AVATARGR
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 01, 2005 10:11 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό AVATARGR » Πέμ Σεπ 29, 2005 10:29 pm

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ Ramoglou ΑΝΟΙΞΕΣ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ (ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ)...

ΒΑΖΕΙΣ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ "Για ποιούς λόγους η θεωρία μας και η πράξη έχουν τόση απόσταση." .....

ΑΛΛΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΞΕΠΗΔΑ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΕΡΩΤΗΜΑ...

Η ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ????

ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΒΑΛΕΙ ΤΙΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ?????
ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΡΑΠΕΤΑΣΜΑΤΑ ????
ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΑ ΣΥΡΜΑΤΟΠΛΕΓΜΑΤΑ ???

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
Εικόνα
ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Παρ Σεπ 30, 2005 12:43 am

Αγαπημένε μου Avatar, θα μου επιτρέψεις προς το παρών να μην τοποθετηθώ επί του θέματος διότι επιθυμώ πρώτα να τοποθετηθούν τα μέλη και μετά εγώ, στο σίγουρα αρκετά σημαντικό αυτό θέμα.

Σαν αρχή όμως, θα συμφωνήσω πως την απόσταση αυτή την έχουν δημιουργήσει όσοι διατείνονται ότι πιστεύουν κάτι, αλλά η πράξεις τους υποδηλώνουν το εντελώς διαφορετικό. Διότι τελικά, για να μπορεί να μεταφέρεται η θεωρεία στην πράξη, απαιτείται, αφ’ ενός πλήρης αποδοχή της θεωρίας και αφ’ ετέρου, το σθένος της εφαρμογής της στο πρακτικό επίπεδο.

Η αποκοπή του ανθρώπου από τα υλικά δεδομένα και η εξύψωση των ιδανικών στο ευρύ φάσμα του στοχασμού και της δράσεως, δεν είναι μια εύκολη διαδικασία, αλλά μια διαδικασία που απαιτεί εκ-παίδευση του εαυτού μας και εναρμόνιση με τη συνείδηση μας.

Σταματώ προς το παρόν εδώ και αναμένω τις απόψεις των μελών που ζήτησαν να ανοίξει αυτός ο διάλογος.
Εικόνα

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Παρ Σεπ 30, 2005 2:35 pm

Θεωρία και πράξη λοιπόν.
Μία σχέση αμφίδρομη θα έλεγα και αναπόφευκτη.

Η θεωρία είναι αυτή που θεσπίζεται αρχικά και φωτίζει το δρόμο για να ακολουθήσει η πράξη. Η πράξη με την σειρά της επιβεβαιώνει ή ακόμα απορρίπτει την θεωρία.

Μία θεωρία είναι πιθανόν να υποκινείται από τα κοινωνικά δεδομένα να εκφράζει μία «πραγματικότητα» ακόμα και να την δημιουργεί.
Επίσης μπορεί να περιορίζεται από τον ίδιο τον άνθρωπο που την δημιουργεί λόγω των σκέψεών του και των σχέσεών του με το ανθρώπινο περιβάλλον.
Ακόμα η θέσπιση μίας θεωρίας μπορεί να αγνοεί την σχετική πράξη.

Λόγω των ανωτέρω τις περισσότερες φορές η θεωρία είναι αποδεκτή και καλώς καμωμένη, ενώ η πράξη προκειμένου να γίνει απαιτεί κόπο. Θα έλεγα πως μέσα από την πράξη έρχεται και η εκ-παίδευση της ψυχής.

Τα θεωρητικά οικοδομήματα που χτίζει ο καθένας μας καλείται να τα κάνει πράξη, να βιώσει δηλαδή.

Εδώ είναι και η μεγάλη εσωτερική σύγκρουση η οποία αρκετές φορές όταν φτάνει η στιγμή αυτή καλείται ο καθένας να γκρεμίσει αυτό που μέχρι τώρα θεωρητικά είχε χτίσει.
Μία επώδυνη διαδικασία που όμως είναι απαραίτητη για την εξέλιξη της κάθε ψυχής.
Εικόνα
Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

Μόνα Λίζα
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 13, 2005 8:36 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Μόνα Λίζα » Παρ Σεπ 30, 2005 8:17 pm

Αγαπητοί φίλοι,
κατ' αρχάς ευχαριστώ για την ενεργοποίηση του θέματος και εύχομαι να έχουμε έναν εποικοδομητικό και αποτελεσματικό διάλογο.

Το να συνδέεται η νοητική αντίληψη με την πρακτική πιστεύω ότι απαιτεί βαθιά αυτογνωσία. Για να είσαι σε θέση να υπηρετήσεις οποιοδήποτε ιδέα πρέπει κατ' αρχάς να ξέρεις ποιος είσαι και τι κάνεις ήδη, να αποδεχτείς τον εαυτό σου όπως είναι, και μετά να αναζητήσεις τρόπο να υπηρετήσεις μια ιδέα που συχνά απαιτεί θυσίες και απάρνηση του εγωιστικού εαυτού. Ε γι αυτή την απάρνηση ... δεν θα πρέπει πρώτα να είσαι σε θέση να αναγνωρίσεις αυτό τον εγωιστικό εαυτό;
Έχω παρατηρήσει ότι οι άνθρωποι παίζομε συχνά με τον εαυτό μας κρυφτούλι. Αυτό βέβαια όχι διότι κατά βάθος δεν θα θέλαμε να έρθει στο φως, αλλά διότι οι διεργασίες του φωτός είναι συχνά επώδυνες και κουραστικές. Αποφεύγομε λοιπόν να δούμε την πραγματικότητα, διότι μετά η επίγνωση που μας δίνει αυτό το βλέμμα και η συνέπεια που συνεπάγεται απαιτεί σκληρή δουλειά.
Επισημαίνω ότι στους κύκλους μας (εννοώ των ανθρώπων που διατείνονται ότι ασχολούνται με τα του πνεύματος μπρρρρρ...... :? ) αυτό το κρυφτούλι συχνά φτάνει σε παθολογικά επίπεδα....
Δεν ξέρω πως θα "γιατρευτούμε" από αυτή την ασθένεια.... Νομίζω πάντως ότι χρειάζεται πολύ ειλικρίνεια με τον εαυτό μας και πολύ διάθεση να αναλάβομε τις ευθύνες μας σαν ανθρώπινα όντα και κυρίως τις ευθύνες αυτές να μην τις πετάμε στο διπλανό μας που είναι μεν ευκολότερο αλλά τελικώς ασύμφορο και ανωφελές .....!

Το συνηθισμένο μας πάντως είναι αυτό: άλλα να λέμε, άλλα να κάνομε, άλλα να εννοούμε, άλλα να προσπαθούμε, άλλα να πιστεύομε........ κλπ!!

Εσύ τι λές περί ευθύνης αγαπητέ Ramoglou που έχεις και πολύ Κρόνο;;; :wink:

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Σάβ Οκτ 01, 2005 1:11 am

Καλησπέρα σε όλους

Ο αγαπητός Avatar έγραψε:

Η ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ????

ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΒΑΛΕΙ ΤΙΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ?????
ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΡΑΠΕΤΑΣΜΑΤΑ ????
ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΑ ΣΥΡΜΑΤΟΠΛΕΓΜΑΤΑ ???



Κατά την γνώμη μου αυτές είναι μερικές από τις πιο σημαντικές ερωτήσεις.

Αν από την στιγμή που ερχόμασταν στην φυσική μας ζωή μεγαλώναμε και αποφασίζαμε ανεπηρέαστοι από τους κοινωνικούς παράγοντες, η απόσταση θα ήταν από μηδαμινή έως μηδενική.

Αλλά αυτό δυστυχώς δεν ισχύει.
Από τα πρώτα χρόνια της ζωής μας ερχόμαστε αντιμέτωποι με πρωτόκολλα συμπεριφοράς και κανόνες διαβιώσεως.

Ας θυμηθούμε πόσες φορές ακούσαμε και συνεχίζουμε να ακούμε την λέξη «πρέπει» καθώς και πόσες φορές συλλαμβάνουμε τον εαυτό μας να την επαναλαμβάνει

Ποιος όμως ορίζει αυτά τα «πρέπει»που μας καταδυναστεύουν και ορίζουν τον τρόπο συμπεριφοράς μας και την ποιότητα του συναισθήματος μας ?
Εμείς ή οι άλλοι ?

Πιστεύω ότι μέχρι κάποιου σημείου όλοι έχουμε υποστεί μια πλύση εγκεφάλου η οποία μπλοκάρει την ανάδυση των αισθημάτων μας και μας φέρνει αντιμέτωπους με μια εσωτερική σύγκρουση.

Η σύγκρουση αυτή είναι και η αιτία αυτής της ''απόστασης'' μεταξύ των πολλαπλών τμημάτων της προσωπικότητας μας.

Αν μπορούσαμε να αναγνωρίσουμε και να ενώσουμε αρμονικά όλα αυτά τα ξεχωριστά σημεία μας θα μπορούσαμε να μειώσουμε και την απόσταση.

Οι αποστάσεις, τα παραπετάσματα και τα συρματοπλέγματα είναι οι μέθοδοι αποφυγής αυτής της ένωσης.

Όταν οι επιθυμίες μας έρχονται σε αντίθεση με τα δεδομένα που τόσα χρόνια γνωρίζαμε, συναισθήματα ενοχής, αγωνίας και αδιέξοδου μας πλημμυρίζουν.
Ο πιο γνωστός τρόπος να κρυφτούν όλα αυτά από τον εαυτό μας είναι τα ''παραπετάσματα''.

Το ''παραπέτασμα'' υψώνεται από τον εγωισμό και το ''συρματόπλεγμα'' από την ανασφάλεια.

Μια ενέργεια που γίνεται αντανακλαστικά σε όλους όσους δεν ''γνωρίζουν'' και δεν τολμούν να δούνε την αλήθεια.

Θέλει όμως δύναμη και σθένος για να μπορέσει κάποιος να αντέξει χωρίς αυτή την θωράκιση.

Η ανάληψη της ευθύνης των πράξεων μας, όταν ξέρουμε, πλέον και ζούμε συνειδητά είναι θα έλεγα άκρως οδυνηρή γιατί τώρα δεν υπάρχει κανείς να την αναλάβει ή να την παραδώσουμε.
Όμως είναι και ο μόνος τρόπος για να καταφέρουμε να βιώσουμε τα απαραίτητα μαθήματα.

Από τα λίγα βιώματα μου έχω παρατηρήσει ότι είναι δύσκολο να αποτιναχθούν τα κατάλοιπα των αναμνήσεων και ο φόβος του μέλλοντος αν και όλοι γνωρίζουμε πόσο αυτό είναι προδιαγεγραμμένο.

Θεωρώ ότι μόνο η συνεχής εγρήγορση, η πίστη και η προσκόλληση στο στόχο μας που είναι η εσωτερική μας εξέλιξη δύνανται να μας βοηθάνε και να μας ''θυμίζουν'' κάθε φορά που υψώνονται αυτές οι ασπίδες.

Αν δεν γίνει αυτό κατανοητό ούτε η αυτογνωσία γίνεται πράξη αλλά μένει στην θεωρία, ούτε η κατανόηση των άλλων ψυχών και η τελική ένωση θα είναι εφικτή ποτέ.

Με εκτίμηση
Εικόνα

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Σάβ Οκτ 01, 2005 2:07 pm

Δεν ξέρω πως θα "γιατρευτούμε" από αυτή την ασθένεια.... Νομίζω πάντως ότι χρειάζεται πολύ ειλικρίνεια με τον εαυτό μας και πολύ διάθεση να αναλάβομε τις ευθύνες μας σαν ανθρώπινα όντα και κυρίως τις ευθύνες αυτές να μην τις πετάμε στο διπλανό μας που είναι μεν ευκολότερο αλλά τελικώς ασύμφορο και ανωφελές .....!


Δυστυχώς αγαπητή Μόνα Λίζα, αυτό που αναφέρεις είναι γεγονός και μάλιστα λυπηρό.

Το γνώθις εαυτόν είναι από τα πιο σημαντικά επιτεύγματα που μπορεί να κανείς να πετύχει. Για να καταφέρει κανείς να αναλάβει τις ευθύνες του και να μην «χρεώνει» τον διπλανό του για αυτά που πράττει απαιτείται μεγάλη ωριμότητα και σαφώς να έχει καταφέρει να καταπολεμήσει το «εγώ» που δυστυχώς κουμαντάρει τους περισσότερους.

Είναι εύκολο να μένει κανείς στην θεωρία και να κάνει αναφορά στα πρέπει. Ο δρόμος όμως γίνεται δυσκολότερος όταν καλείται να κάνει πράξη αυτά που ίδιος κάνει αναφορά. Η δυσκολία υπάρχει γιατί αυτό που κυριαρχεί και κινεί τα νήματα είναι τα «ανεξέλεγκτα» μέταλλα που ο καθένας έχει.


Αγαπητέ Avatar,

Νομίζω και η απόσταση αυτή υπάρχει και πράγματι εμείς οι ίδιοι και ίσως όχι εν πλήρη συνείδηση προκειμένου το «εγώ» μας να ζει καλύτερα.

Όταν θα καταφέρει ο άνθρωπος να κυριαρχήσει πάνω στο εγώ αυτό όταν θα μπορέσει να εναρμονιστεί με τον παγκόσμιο ρυθμό τότε θα καταφέρει να εξαλείψει και όλα αυτά που στέκουν εμπόδια και επίσης η υλοποίηση των επιθυμιών θα είναι πραγματοποιήσιμη σε συνειδητό επίπεδο. Τότε ο καθένας θα μπορεί να αναλάβει και τις ευθύνες που θα απορρέουν από κάθε του πράξη και σίγουρα θα «πληρώνει» ο ίδιος και δεν θα χρεώνει τον διπλανό του.

Πόσο δύσκολο είναι τελικά να δει ο καθένας τον δικό του εαυτό στον καθρέφτη και να τον αναγνωρίσει? Να μπορέσει να διακρίνει τι είναι αυτό που χαλάει την όμορφη επιθυμητή εικόνα?
Εικόνα

Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Κυρ Οκτ 02, 2005 2:21 am

Αγαπητή Μόνα Λίζα μιας και πάντα εκφέρω αυτά που πιστεύω θεωρώ πως δεν προσπαθώ να αποφύγω την όποια ευθύνη μου. Όταν διαλέγεις ένα δρόμο τότε θα πρέπει να μείνεις σ’ αυτόν μέχρι τέλους, όποιο κι αν είναι το κόστος.

Αποδέχθηκα την όποια ευθύνη αναγνώρισα στο διάβα μου, διότι ότι έπραξα προήλθε από εμένα, από τα πιστεύω μου, από τα θέλω και τα πρέπει μου. Θα θεωρούσα τον εαυτό μου λιποτάχτη των ονείρων μου, αν έλεγα έστω και για μια στιγμή, πως έχω μετανιώσει για κάτι.

Ο χώρος λοιπόν αυτός έχει και θεωρητικούς και πρακτικούς, βέβαια όσοι απλά αναμασούν ιδέες και απόψεις άλλων δεν είναι ούτε στην πρώτη δημοτικού αυτού του χώρου, όσοι όμως προσπαθούν και μεταφέρουν αυτές τις ιδέες στην καθημερινή τους πράξη τότε θεωρώ πως κάνουν βήματα προόδου.

Κανένας μας δεν είναι τέλειος, αυτό είναι σίγουρο, το θέμα είναι όμως πόσο προσηλωμένος είσαι στο σκοπό και στο έργο σου.

Την αναφορά σου στον «Κρόνο» μου δεν την κατάλαβα ιδιαίτερα, αν εννοείς την αστρολογική του παρουσία στο βασικό μου ζώδιο για δύο χρόνια, τότε αφ’ ενός έχω να πω πως θεωρώ αρκετά ευεργετική αυτή την παρουσία, όπως και σίγουρα αρκετά παιδευτική, αφ’ ετέρου, πως πλέον αυτή η περίοδος έλαβε τέλος με την είσοδο του Κρόνου στο ζώδιο του Λέοντος.

Αν εννοείς κάτι άλλο πες μου τι ακριβώς είναι αυτό και θα προσπαθήσω να απαντήσω. ( ακόμα και με Εικόνα )
Εικόνα

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Κυρ Οκτ 02, 2005 9:13 am

Χαιρετώ τους συνομιλητές.

Διαβάζοντας τις προηγούμενες απαντήσεις, μου έχουν δημιουργηθεί ορισμένες απορίες που θα ήθελα να εκφράσω.

Βλέπω ότι ένα μεγάλο μέρος του θέματος περιστρέφεται γύρω από την έννοια ευθύνη, κάτι που και εμένα με έχει απασχολήσει πολύ και συνεχίζει.

Θα ήθελα να αναλύσουμε τι εννοούμε όταν λέμε «Ευθύνη».
Για ποια ευθύνη μιλάμε ?

Κατά την γνώμη μου ο όρος αυτός σημαίνει την υποχρέωση να λογοδοτήσουμε για τις πράξεις μας. Αλλά που θα γίνει αυτό ?

Λογοδοτούμε στον εαυτό μας, στο θεϊκό πνεύμα ή στους γύρω μας που περιμένουν να λάβουν ότι τους εξυπηρετεί και τους καλύπτει τις ανασφάλειες τους ?

Πολλές φορές οι προσωπικές επιθυμίες και αποφάσεις μας έρχονται σε αντίθεση με αυτές των άλλων.
Βρισκόμαστε στην θέση να πρέπει να επιλέξουμε αν θα πράξουμε κατά συνείδηση ή αν θα υποχωρήσουμε στα θέλω των άλλων ?

Υπάρχει ή δεν υπάρχει υποκρισία όταν κάνουμε κάτι που δεν το αισθανόμαστε ?


Το γνώθι εαυτόν είναι από τα πιο σημαντικά επιτεύγματα που μπορεί να κανείς να πετύχει. Για να καταφέρει κανείς να αναλάβει τις ευθύνες του και να μην «χρεώνει» τον διπλανό του για αυτά που πράττει απαιτείται μεγάλη ωριμότητα και σαφώς να έχει καταφέρει να καταπολεμήσει το «εγώ» που δυστυχώς κουμαντάρει τους περισσότερους
.


Αγαπητή Ladyhawk

Συμφωνώ απολύτως, η μεταφορά των ευθυνών μας στους άλλους αποδεικνύει ανωριμότητα και οπωσδήποτε καμία γνώση του εαυτού μας.
Όμως θεωρείς ότι οι πράξεις των άλλων μας αφήνουν πάντα ανεπηρέαστους ?

Με εκτίμηση
Εικόνα

Μόνα Λίζα
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 13, 2005 8:36 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Μόνα Λίζα » Κυρ Οκτ 02, 2005 9:30 pm

Μα... αγαπητέ Ramoglou,

θίχτηκες κάπως ή μου φάνηκε?????

Μα προς Θεού δεν είχα σκοπό να σε θίξω στο ελάχιστο... ίσα ίσα. :?: :?: :?: :!:
Η αναφορά μου στον Κρόνο σου είχε ως μόνο νόημα μια παλαιότερη δική σου αναφορά ότι έχεις ωροσκόπο Αιγόκερω (κάνω λάθος???), που σημαίνει ότι ένας αναζητητής που έχει και τέτοιο ωροσκόπο δικαιούται να γνωρίζει περισσότερα απο άλλους πάνω σε θέματα Κρόνου και ευθύνης που συνήθως πρεσβεύει. Φανταζόμουνα λοιπόν ότι θα έχεις αρκετά να πεις. Εξάλλου το ίδιο συμπαίρανα και από το όλο στυλ και ύφος του γραψίματός σου. Έσπευσα λοιπόν να ζητήσω λίγο πολύ τη βοήθεια σου και με τίποτα η τοποθέτησή μου δεν περιείχε οποιαδήποτε άλλη ερμηνεία - μα και πως θα μπορούσε άλλωστε αφού δεν γνωριζόμαστε!!!!


Αυτά - μια διευκρίνηση δηλαδή και θα επανέλθω για να σχολιάσω αυτά που λέει η αγαπητή NEHEMAUT.

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Δευ Οκτ 03, 2005 8:01 am

Αγαπητή Μόνα Λίζα, γιατί να θιχθώ ;

Παρέθεσα τις απόψεις μου σε κοινή θέα και βέβαια προς κρίση, ποιος ο λόγος λοιπόν να θιγώ ; Ίσα ίσα, απάντησα πρώτιστα στην τοποθέτηση σου παραθέτοντας την πρακτική μου και την οπτική μου, χωρίς να φοβάμαι την κρίση.

Δεν θίχθηκα λοιπόν και ζητώ συγνώμη αν κάτι τέτοιο φάνηκε από το γραπτό μου λόγο. Απλώς διευκρινίστηκα ρώτησα περί του Κρόνου, για να μπορέσω να είμαι ποιο σαφής στην απάντηση μου.

Συμβαδίζει λοιπόν η απάντηση μου με όσα ο ωροσκόπος μου ορίζει ;
Αχ αυτός ο Κρόνος !

Την καλημέρα μου :)
Εικόνα

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Δευ Οκτ 03, 2005 10:09 am

Όμως θεωρείς ότι οι πράξεις των άλλων μας αφήνουν πάντα ανεπηρέαστους ?



Αγαπητή NEHEMAUT

Πιστεύω πως μία επιρροή μικρή ή μεγάλη υπάρχει, μίας και όλοι κινούμαστε στον ίδιο «χώρο».

Ο τρόπος με τον οποίο καθένας άγεται και φέρεται σαφώς ποικίλλει λόγο τις ιδιαιτερότητα του καθενός.

Όμως όσο πιο καλά γνωρίζει κάποιος τον εαυτό του και όσο πιο συνειδητοποιημένος είναι στον δρόμο που ακολουθεί, τόσο πιο μικρή έως και μηδενική γίνεται η επιρροή από τους γύρω του.

Επίσης η μη επιρροή δείχνει την «κυριαρχία» στον ίδιο μας τον εαυτό και δεν μας αφήνει να γινόμαστε έρμαια ιδεών και δράσεων που κάποιοι άλλοι για τους δικούς τους λόγους έχουν επιλέξει.

Μία άλλη οπτική είναι πως εάν ο διαφορετικός τρόπος δράσης γίνει συνειδητό αντικείμενο εργασίας για κάποιον άλλον, μπορεί κάτι να του προσδώσει, μιας και μέχρι στιγμής ήταν άγνωστος, χωρίς να συνεπάγεται πως θα ήταν ο κατάλληλος για αυτόν να ακολουθήσει.

Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους :)
Εικόνα

Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

AVATARGR
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 01, 2005 10:11 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό AVATARGR » Δευ Οκτ 03, 2005 11:06 am

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΞΕΤΑΣΑΜΕ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ ΚΑΠΩΣ ΛΕΠΤΟ....

ΤΟΝ ΦΟΒΟ....

Ο ΦΟΒΟΣ ΠΟΥ ΠΕΡΙΚΛΕΙΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΟΤΥΧΙΑ....

Η ΑΠΟΤΥΧΙΑ ΤΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΩΣΗΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ ΣΤΗΝ ΥΛΗ..
ΑΥΤΟ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΟΣ ΜΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ...

ΑΛΛΑ ΜΕΣΑ ΜΑΣ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΘΕΛΗΣΗΣ ΑΛΛΑ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΚΑΙ Η ΟΦΕΛΙΜΟΤΗΤΑ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΠΡΑΞΗΣ ΠΟΥ ΠΙΣΩ ΤΟΥΣ ΥΠΑΡΧΕΙ Ο ΦΟΒΟΣ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
Εικόνα

ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Δευ Οκτ 03, 2005 2:20 pm

Ο φόβος !

Πολύ καλή η τοποθέτηση του αγαπημένου φίλου Avatar, όμως εγώ θεωρώ πως αυτό που πρέπει να βρούμε είναι το ποιος φοβάται και γιατί.

Αν λοιπόν υποθέσουμε, πως εγώ μέσα από τη διαδικασία της αναζήτησης μου, φτάνω στο σημείο να αποδεχθώ κάποιους νόμους και μέσα από την εφαρμογή τους να πορευθώ, τότε αυτό σημαίνει πως «οικεία και ελευθέρα βουλήση» επιλέγω και τη βιωματική μου διαδικασία.

Πριν καν ξεκινήσει αυτή η διαδικασία γνωρίζω πως στη διαδρομή της θα βρω εμπόδια τα οποία και θα πρέπει με υπομονή, με επιμονή, με σύνεση και με θάρρος να ξεπεράσω. Αν λυγίσω κατά τη διάρκεια τότε είτε δε θα είμαι άξιος μιας τέτοιας διαδρομής, άρα και απόκτησης της συγκεκριμένης γνώσης, είτε θα έχω επιλέξει κάτι για το οποίο έχω πλήρη άγνοια και άρα δεν μπορώ να το λειτουργήσω.

Αν λοιπόν συνειδητά τάξω τον εαυτό μου στην υπηρεσία του καθήκοντος ποιος είναι ο φόβος που μπορεί να με κυριεύσει ; Κατά τη γνώμη μου ουδείς.

Φοβάται μόνο, όποιος θέλοντας να εξυπηρετήσει το ίδιον όφελος, προσπαθεί να παραπλανήσει, δεικνύοντας και προβάλλοντας, κάτι που ουδέποτε κατείχε στη γνώση του ή στη βιωματική του διαδικασία.

Και εδώ ερωτώ. Μήπως ο φόβος αυτός προέρχεται από τις τύψεις της συνειδήσεως ;
Μήπως τελικά οι «ερινύες» ως άλλοι θεματοφύλακες κυνηγούν τον βέβηλο και του καταδεικνύουν την επιορκία του ; Διότι ο φόβος δεν είναι αίσθημα, αλλά συναίσθημα.

Αυτός που πιστεύει λοιπόν στο «νικάν ή θνήσκειν», δεν νομίζω να αισθανθεί φόβο, διότι εν πλήρη συνειδήση, πράττει το καθήκον του.
Εικόνα

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Τετ Οκτ 05, 2005 10:59 am

Χαιρετώ τους συνομιλητές.

Φόβος

Συναίσθημα προειδοποίησης , στόχος του η αυτοάμυνα και η προστασία.
Ένα συναίσθημα ωφέλιμο, αν το ανάγουμε στη φυσική ζωή μας.

Η αίσθηση του κινδύνου και της ανασφάλειας δημιουργεί τον φόβο της απώλειας των ήδη δεδομένων.

Φοβόμαστε μην χάσουμε την ασφάλεια της θωράκισης του εαυτού μας.

Αυτή την θωράκιση που με τόσο κόπο έχουμε κατασκευάσει ώστε να κρυβόμαστε από τα μάτια των άλλων και από τα μάτια της ψυχής μας.

Κάποτε όμως η συνείδηση αντιδρά και η πλάνη εμφανίζεται σε όλο της το μεγαλείο.
Και εκεί θα έλεγα, αντικρίζουμε όλους μαζί τούς πιο μύχιους φόβους μας.
Όλα αυτά που τώρα πρέπει να ανακαλύψουμε και να αποτινάξουμε αν θέλουμε να αγγίξουμε την αλήθεια.

Κατά την γνώμη μου το πρώτο που θίγεται κατά την διαδικασία της αυτογνωσίας είναι ο εγωισμός και το αίσθημα ανωτερότητας του εαυτού μας.
Αυτά είναι αλληλένδετα γιατί το ένα παράγει το άλλο.

Ποιος μπορεί να δεχθεί την αποτυχία ιδίως όταν νομίζει ότι έχει κάνει όλες τις δυνατές προσπάθειες και ότι είναι άξιος να πραγματώσει τις ιδέες του?

Μόνο αυτός του οποίου τα κίνητρα είναι αγαθά και ανιδιοτελή.
Οι πράξεις κρίνονται από το αποτέλεσμα αλλά καθορίζονται από την διαδρομή και το κίνητρο.

Όταν οι σκέψεις και οι πράξεις μας κινούνται μέσα στην αγάπη, αν η πίστη στο θεϊκό σχέδιο είναι δυνατή και αν δεν ξεχνάμε ότι αποτελούμε όλοι μέρος του ιδίου συνόλου, δεν υπάρχει πλέον φόβος.

Το άτομο που παραμερίζει τα είδωλα, τις αλλότριες επιθυμίες και βρίσκεται σε επαφή με την συνείδηση του, έχει φτάσει στην πλήρη διαφώτιση και είναι πέρα για πέρα τολμηρό.

Έχει σθένος. Το σθένος είναι η ικανότητα να πούμε «όχι» όταν ο κόσμος λέει «ναι».
Είναι η ικανότητα αντίστασης στον ''πειρασμό'' και την αποτυχία.
Είναι η επαναλαμβανόμενη προσπάθεια.

Συμπερασματικά, καταλήγω ότι ο φόβος και τα παράγωγα αυτού, δεν έχουν χώρο σε αυτό το μονοπάτι που θέλουμε να ανεβούμε.

Με εκτίμηση
Εικόνα

Μόνα Λίζα
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 13, 2005 8:36 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Μόνα Λίζα » Τετ Οκτ 05, 2005 7:34 pm

Καλησπέρα σε όλους

Θα σχολιάσω κάποια απο τα γραφόμενα της αγαπητής ΝΕΗΕΜΑUΤ:
Θα ήθελα να αναλύσουμε τι εννοούμε όταν λέμε «Ευθύνη».
Για ποια ευθύνη μιλάμε ?

Κατά την γνώμη μου ο όρος αυτός σημαίνει την υποχρέωση να λογοδοτήσουμε για τις πράξεις μας. Αλλά που θα γίνει αυτό ?



Εγώ δεν θεωρώ αυτό σαν ευθύνη. Πιστεύω ότι αυτό που αποκαλείται υποχρέωση να λογοδοτήσομε για τις πράξεις μας έχει να κάνει με αρκετά κατεστημένα της κοινωνίας μας.
Υπάρχει κάτι βαθύτερο:
Η "υποχρέωση" να εμβαθύνουμε στον εαυτό μας και να αναδύσουμε από τουςς λαβυρίνθους και τα σκότη του είναι μας σημεία και θέσεις που να επιτρέπουν στο πνεύμα και την ψυχή μας να εκδηλωθεί. Να λειάνουμε δηλαδή το έδαφος.

Στην πραγματικότητα πιστεύω ότι αυτό είναι ένα είδος συνεργασίας του ανθρώπου και του Θεού, είναι όμως σημαντικό ότι αποτελεί ευθύνη του ατόμου. Δεν μπορεί να το κάνει άλλος για εμένα. Θα το κάνω εγώ σε συνεργασία με το Θεό που έχω μέσα μου. Δεν αποτελεί υποχρέωση με τη στενή έννοια αλλά και δικαίωμα και δυνατότητα ανάκτησης της ελευθερίας μου και επιταγή θεϊκή.
Πιστεύω αν ο καθένας έβλεπε τον εαυτό του έτσι θα ήταν κάπως καλύτερος ο κόσμος.
Για παράδειγμα όταν ζηλεύουμε, αντί να κοιτάξομε να λύσουμε αυτό το θέμα που μας οδηγεί σε ανελευθερία πετάμε στον άλλο το μπαλάκι και είμαστε απαιτήσεις και κατηγορίες. Όταν θυμώνουμε, αντί να λύσουμε το ζήτημα μέσα μας πως δηλαδή θα κινούμαστε πιο αρμονικά και θα εκδηλώνουμε τις διαφωνίες μας με ισορροπία πετάμε το μπαλάκι στον άλλο που είναι έτσι και αλλιώς και αλλιώτικα........ κλπ
Πιστεύω καταλάβατε τι θέλω να πω.
Επειδή οι εμβαθύνσεις είναι δύσκολο πράγμα και μας φέρνουν και "ενώπιος ενωπίω" τις αποφεύγομε όλοι.
Το αποτέλεσμα είναι αυτό που ξέρουμε.

Αυτά για την ευθύνη.
Όσον αφορά το φόβο τώρα........ δεν νομίζω ότι είναι τόσο απλό πράγμα. Νομίζω πως τον παίρνετε λίγο αψήφιστα, διότι συχνά διαθέτει και παραλογισμό και θα έλεγα πως πολλές φορές συνδέεται με προβιωτές και καταστάσεις που δεν μπορούμε να διεισδύσουμε - τουλάχιστον ως κάποιο επίπεδο εξέλιξης.
Θέλει πάρα πολύ πίστη για να νικηθεί ο φόβος και η πίστη στη θεία μέριμνα και προστασία είναι κάτι που οικοδομείται - δεν είναι αυτονόητη.
Γενικά ο άνθρωπος παλεύει γι αυτό που φαίνεται αυτονόητο και μπορεί να περάσει μια ζωή ή και ζωές πολλές για να φτάσει κάπου που μπορει το επίπεδο να φαίνεται μηδαμινό.

Όμως όπως λέει και κάποιος κανένα ύψος δεν ειναι μηδαμινό όταν εργάζεσαι για το Θεό, αντίθετα και τα πιο δυσθεώρητα ύψη είναι άχρηστα οταν δεν είσαι στην υπηρεσία Του.

Σε γενικές πάντως γραμμές πιστεύω πως η ανάπτυξη και καλλιέργεια της αγάπης για τον εαυτό και της πίστης στην αγαθή ύπαρξή μας μας ενώνει εσωτερικά και μας οδηγεί σε μονοπάτια συγκρότησης.
Είναι σημαντικό να στέκεται κανείς με συνέπεια στο στόχο του. Άρα ο στόχος αυτός πρέπει να είναι ξεκάθαρος από την αρχή.

Έχομε ξεκάθαρους στόχους, εφικτούς στο επίπεδο που ζούμε και δημιουργημένους έτσι που να οδηγούν σε μια εφικτή κοινωνική πορεία; Αυτό είναι θέμα Διδασκάλου. Εσωτερικού ή εξωτερικού. Ποιο στόχο έχει κανείς αντιληφθεί ότι ήρθε να πραγματώσει και με ποιούς τρόπους. Γι αυτό ίσως έχει ύψιστη σημασία όχι μόνο να βλέπομε μια διδασκαλία σε τι στοχεύει και πως μας οδηγεί αλλά και αυτός που την διδασκει να έχει περπατήσει το Δρόμο ...

Επίσης, θεωρώ σημαντικό για την μεγάλη απόσταση θεωρίας και πράξης το γεγονός ότι οι περισσότεροι πνευματικοί καθοδηγητές ήταν αναχωρητές. Ακόμη και στη δική μας θρησκεία ενώ ο Διδάσκαλος ήταν ανάμεσα στον καθημερινό άνθρωπο και το ίδιο προέτρεψε και τους μαθητές οι μεταγενέστεροι έσπευσαν να γίνουν αναχωρητές κλπ
Αμ το πεδίο της μάχης είναι εδώ που γίνονται όλα. Έτσι δεν είναι;

HawkFire
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 02, 2005 11:54 pm

Δημοσίευσηαπό HawkFire » Τετ Οκτ 05, 2005 10:24 pm

Καλησπερα και απο μενα,

Δεν νομιζω οτι χρειαζεται καποιος τριτος για να ειμαστε υπευθυνοι. Δεν νομιζω οτι η πιθανη τιμωρια απο καποιον τριτο κανει καποιον να αναλογιστει τις ευθύνες του. Νομιζω οτι τα διδαγματα της ζωης αλλα και ι ιδιοσυκρασια καθε ατομου το καθιστανε υπευθυνο ατομο η οχι.

Οσο για το φοβο ειναι ενα συναισθημα και πιστευω οτι ειναι οφελιμο. Ειναι καλο να πιστευεις σε καποια δυναμη που σε προστατευει αλλα ειναι καλυτερο να πιστευεις στον εαυτο σου και στις δυνατοτητες σου. Δεν ειναι σωστο να εξαρτασαι απο καποιον αλλο και να ελπιζεις στη πιθανη βοηθεια του.

Οσο για το θεο, η πιστη προς σε αυτον ειναι θετικο. Αλλα δεν χρειαζεται ο θεος για να πιστευεις σε κατι. Η πιστη και μονο οτι θα τα καταφερεις αρκει. Δεν ειναι αναγκη να την αναγαγεις σε υποτελια προς καποιον αλλο.

AVATARGR
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 01, 2005 10:11 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό AVATARGR » Παρ Οκτ 07, 2005 9:12 pm

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΕΝΑΣ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ ΦΟΒΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΥΘΥΝΗΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ "ΠΡΕΠΕΙ" ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΑΓΜΑΤΩΣΗΣ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ ΣΤΗΝ ΥΛΗ..

ΕΝΑΣ ΦΟΒΟΣ ΟΜΩΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΟΣ ΠΟΥ ΣΕ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ ΜΕ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ
ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΜΑΘΕΙ.....

ΠΟΥ ΣΤΕΚΕΤΑΙ...
ΠΟΥ ΘΑ ΒΑΔΙΣΕΙ...
ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΑΝΕΙ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
Εικόνα

ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Σάβ Οκτ 08, 2005 1:11 am

Θα ήθελα να προχωρήσω λίγο τη σκέψη μου πάνω σ’ αυτό που έγραψε ο καλός φίλος Avatar.

ΕΝΑΣ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ ΦΟΒΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΥΘΥΝΗΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ "ΠΡΕΠΕΙ" ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΑΓΜΑΤΩΣΗΣ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ ΣΤΗΝ ΥΛΗ..

ΕΝΑΣ ΦΟΒΟΣ ΟΜΩΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΟΣ ΠΟΥ ΣΕ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ ΜΕ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ
ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΜΑΘΕΙ.....


Πάρα πολύ όμορφη παρατήρηση και κατά τη γνώμη μου ορθότατη. Διότι πραγματικά αυτός που ετοιμάζεται να πραγματώσει «κάτι» από τον κόσμο των ιδεών στην ύλη, πρέπει να γνωρίζει την ευθύνη που έχει.

Όμως στη δική μου οπτική αυτή η ευθύνη επιφέρει σεβασμό και όχι φόβο.
Διότι αυτός ο οποίος ετοιμάζεται να πράξει μια τέτοια πραγμάτωση δεν είναι αδαής, δεν είναι κάποιος ο οποίος του επιτρέπεται να πράξει χωρίς να γνωρίζει το τι πράττει.
Οπότε εφ’ όσον είναι γνώστης προσεγγίζει με σεβασμό και όχι με φόβο.

Δεν πλησιάζει να διερευνήσει κάτι άγνωστο, αλλά ετοιμάζεται να εφαρμόσει κάτι το οποίο γνωρίζει και αποδέχεται.

Από τη στιγμή που πράττεις το καθήκον σου δεν φοβάσαι, αλλά σέβεσαι και σ’ αυτό νομίζω ότι ο αγαπημένος μου Avatar θα συμφωνήσει.
Εικόνα

Αριάδνη
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 07, 2005 10:13 am

Δημοσίευσηαπό Αριάδνη » Κυρ Οκτ 09, 2005 11:13 am

Αγαπητοί φίλοι συνοδοιπόροι,

πολύ όμορφο θέμα επίσης, όπως άλλωστε και τα περισσότερα από τα θέματα αυτού του διαδικτυακού τόπου.Πρέπει να ομολογήσω δε πως κι εγώ προσωπικά έχω πραγματικά ασχοληθεί με το θέμα και διάβασα με προσοχή όλες τις σκέψεις σας τις οπίες βρήκα να στηρίζονται σε σοβαρά επιχειρήματα. Και θάθελα κι εγώ να εξωτερικεύσω με τη σειρά μου και τις δικές μου σκέψεις.
Bέβαια προβληματίστηκα πολύ πάνω στο τί να γράψω κυρίως σε ό,τι αφορά τις πράξη γιατί δεν “μιλάμε “ για τιη πράξη.. Τη πράξη την κάνουμε. Μιλάω για τη πράξη?! Μου φαίνεται κάπως ακατόρθωτο.
Εν τούτοις, και εφ'όσον εξακολουθώ να το σκέφτομαι θάθελα να προσπαθήσω να επιχειρήσω το ακατόρθωτο διηγούμενη ένα γεγονός, το οποίο κατα κάποιο τρόπο, καλύπτει το μέρος το σχετικό με τη πράξη και συνεχίζοντας με θεωρία, με λόγια, τα οποία φυσικά αν δεν γίνουν πράξεις δεν έχουν καμιά μα καμιά αξία.

Πριν πολλά χρόνια ,περίπου 5, ήρθε στο σχολείο μου ένα παιδί 18 χρονών για να πάρει το LOWER του CAMBRIDGE γιατί το χρειαζότανε ως τυπικό προσόν σε μια πολύ καλή θέση εργασίας την οποία η ίδια επιθυμούσε πολύ. Το παιδί αυτό δεν μπορούσε να μπει σε τάξη με άλλα παιδιά γιατί έπασχε από νευρική ανορεξία και έκανε εμετό ακόμα κι'αν έπινε λίγο νερό.
Υπέφερε πολύ -ψυχικά και σωματικά.,και φυσικά έκανε θεραπεία με ειδικό και ιδιαίτερα μαθήματα μαζί μου. Ήταν ένα καταπληκτικό παιδί και όμως ήταν φοβισμένο και απελπισμένο.

Τη λέγανε Αριάδνη.

Δεθήκαμε πολύ.Μιλήσαμε πολύ.Ξεκινήσαμε από το όνομά της, βρήκαμε τους συμβολισμούς του και πόσο πολύ αυτό το όνομα τις ταίριαζε. Προσπάθησα να της δείξω πόσο τρυφερή και όμορφη ψυχή είχε, πόση αξία, και πόσα πολλά της άξιζαν σ'αυτή τη ζωή.Όταν τελείωσε ο χρόνος, η Αριάδνη πέτυχε σε όλους τους στόχους της.

5 χρόνια μετά είναι ένας ευτυχισμένος και πανέμορφος άνθρωπος, ευτυχισμένη μαζί με τον σύντροφό της. Φέτος ξανάρθε για να πάρει το PROFICIENCY ώστε να συνεχίσει στη δουλειά της με περισσότερα προσόντα.

ΕΤΣΙ ΔΙΑΛΕΞΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΨΕΥΔΩΝΥΜΟ... ΓΙΑ ΜΕΝΑ, ΑΡΙΑΔΝΗ ΣΗΜΑΙΝΕΙ

ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ.

Στη συνέχεια ,το μπλα ..μπλα.. τώρα, πιστεύω, πως το πρώτο πράγμα που πρέπει κανείς να έχει ώστε τα λόγια του να συμφωνούν με τις πράξεις του, είναι να γνωρίζει τον εαυτό του τόσο καλά ώστε να ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙ τον Θείο Σπινθήρα μέσα του.

Μόλις γίνει κι'αυτό θα σου είναι αδύνατον ή έστω πολύ δύσκολο να πεις λόγια που δεν μπορείς να τα κάνεις πράξεις ή –γεγονός που είναι και το πιο δύσκολο—αφού τα πεις τα λόγια, όσο ψηλά κι'αν έχεις βάλει τον πήχη, να μην στηρίξεις αυτά σου τα λόγια με τις πράξεις---μιας και στη τελευταία αυτή περίπτωση ΕΣΥ και μόνο ΕΣΥ θα είσαι ο Ιούδας του εαυτού σου, ο προδότης Εταίρος. Κι ΕΣΥ και μόνο ΕΣΥ θα έχεις αδικήσει αυτό ακριβώς που είσαι.

Όταν βρισκόμαστε σε κατάσταση άγνοιας του εαυτού, του πραγματικού εαυτού, του διδασκάλου μέσα μας, τότε ο κάθε ένας μπορεί να μας αδικήσει. Όμως άπαξ και επιτρέψουμε στην Αλήθεια ,δηλ στην ξεχασμένη Γνώση, να λουστεί με το Φως, κανένας μα κανένας δεν μπορεί να μας αδικήσει παρά μόνο εμείς που θα αποδειχθούμε λιγότεροι από αυτό που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ είμαστε .

Σ'αυτή την περίπτωση καθήκον μας είναι να δουλέψουμε πάνω σ'αυτό το ΕΛΑΤΤΟΝ το ΕΛΑΤΤΩΜΑ το μικρότερο και λιγότερο αυτού που είμαστε ώστε να γίνουμε αυτό που πραγματικά είμαστε.-- ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΙ—να γίνουμε αυτός ο κόσμος ο μικρός--- λόγω της Υλης μας, ο μέγας λόγω της Θείας Πνοής εντός μας. Χρειάζεται να αγαπάμε τον εαυτό μας πραγματικά να τον σεβόμαστε γιατί το αξίζει, να τον εκτιμάμε, να τον εμπιστευόμαστε, να είμαστε ειλικρινείς μαζί του να ασκηθούμε στην αυτοπειθαρχία, χρειάζεται ήθος, αρετή, τόλμη και να μη ξεχνάμε ποτέ πως ο εγωκεντρισμός και πολύ περισσότερο ο αρρωστημένος εγωισμός είναι μεγάλο εμπόδιο στην εσωτερική μας πρόοδο.

-Επειδή, κατα την άποψή μου, όλα αυτά είναι πάρα πολύ δύσκολα θα πρέπει να έχουμε επίσης ταυτόχρονα υπομονή μαζί του,επιμονή,να τον συγχωρούμε κάθε φορά που το μετανιώνει πραγματικά έχοντας κατανοήσει το σταυροδρόμι εκείνο που πήρε το λανθασμένο μονοπάτι, να τον στηρίζουμε με όλη μας την ψυχική δύναμη που ξέρουμε πως διαθέτουμε,υπενθυμίζοντάς του το γεγονός ότι ο ίδιος και μόνο ο ίδιος έθεσε τους στόχους του, ότι εμείς συμφωνούμε μαζί του και ότι τον εμπιστευόμαστε πως θα βρει το σωστό μονοπάτι αυτή τη φορά αν δεν χάσει την πίστη του[ αν βρούμε και κάποιο φίλο να μας το πει κι εκείνος,για μένα αυτό είναι σημείο πως κάποιος “Άγγελος” σε βοηθάει}.

Έτσι σιγά σιγά μπορείς να κατορθώσεις να κάνεις ΕΡΓΟ ένα 60 τοις εκατό {στη καλύτερη περίπτωση} ΤΩΝ ΛΌΓΩΝ σου.

ΘΕΛΕΙ ΑΓΩΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ,*** ΟΜΩΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ.*** ΕΧΟΥΜΕ ΤΑ ΕΡΓΑΛΕΙΑ.***

Η ΕΡΓΑΣΙΑ ΑΣ ΜΗ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΠΟΤΕ

ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΤΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΜΑΣ

ΑΣ ΤΗ ΨΑΞΟΥΜΕ


Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΑΡΙΑΔΝΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΜΙΤΟ ΤΗΣ.


ΦΙΛΙΚΑ
Ενδιαφέρον γιά το νόημα της ύπαρξης και την κατανόηση των εννοιών-Ιδεών.


Επιστροφή σε “- ΛΑΒΥΡΙΝΘΟΣ ΣΚΕΨΕΩΝ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης