ΠΡΟΣΟΧΗ !!

Χώρος ανάπαυσης θεμάτων...

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Τετ Μάιος 04, 2005 1:05 pm

ΠΡΟΣΟΧΗ !!

Δημοσίευσηαπό ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ » Παρ Ιουν 10, 2005 1:03 pm

Πρόσφατα έλαβα τα εξης mails
Προσέξτε και πονηρευτείτε για ευνόητους λόγους


ΠΡΩΤΟ

Dear Friend.
We are looking for business partners in the USA, Europe and Canada.
Our companys name is FinityPacks.
We are in partnership with such payment systems like PayPal, WebMoney, E-gold, Evocash etc. Our Office is located in Moscow, Russia. Most of our transactions are made in the territory of the USA, Europe and Canada. Our partners prefer to pay us using wire transactions through regular banks. The bank system in Russia is not effective as the bank systems in countries which mentioned above.This is the main reason why we are choosing the American, European and Canadian partners with bank accounts for our money transactions.They are fast, reliable and easy.
If you want to somehow help us and at the same time earn money, you are always welcome.
In order to become our partner, you will need to open a regular checking account from any major American, European or Canadian bank. When you opened an account, you will have to send us the account |nformation (Account Number, Routing Number and Branch Location), so we could proceed transferring the funds to the account you have just opened or opened before. As soon as you receive the money from us, you will leave for yourself from 5(starting value) up to 10 percent from the each amount you have received. Rest of the money you will send to us using Western Union. You can easily make from $500 up to $5000 per month.

For more information, please feel free to contact us at
finitypacks@volny.cz


ΔΕΥΤΕΡΟ



Sony DSC-F828 8.0MP Digital Camera

Your order # 12405 has been accepted for the amount 840.00$
Your card will be charged in that amount .Thank you for your purchase.


You can check the order in your profile.

http://fullssize.biz



Αυτό το δεύτερο μάλλον παγιδεύει την ηλεκτρονική διεύθυνση
(εννοείται πως ουδεποτε εχω παραγγείλει κατι, δεν εχω βαλει, ουτε δωσει στο διαδικτυο προσωπικά δεδομένα.)


ΠΡΟΣΟΧΗ
Εικόνα

Ding an Sich
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: Τρί Απρ 26, 2005 12:58 am
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό Ding an Sich » Σάβ Ιουν 11, 2005 9:24 am

Φίλε Νικηφόρε

Να σαι καλά που φέρεις ως θέμα τις εξής περιπτώσεις. Έχω λάβει ουκ ολίγες φορές τέτοιου είδους mails και συνήθως τα διαγράφω απ' ευθείας.

Έχεις υπόψιν σου για τις 'παγίδες' του πρώτου?
Εικόνα

ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Τετ Μάιος 04, 2005 1:05 pm

Δημοσίευσηαπό ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ » Σάβ Ιουν 11, 2005 4:31 pm

Για τα πρώτο μήνυμα, το πρώτο που μου έρχεται είναι οτι η ρωσική μαφία σε χρησιμοποιεί για το "ξέπλυμα" χρήματος και την εισαγωγή του σε χώρα της Ε.Ε.
Απο εκεί και πέρα παίζουν και άλλα
Όπως π.χ. μπορεί να βρεθείς μέτοχος σε εταιρία και να γίνονται στο όνομα σου, διάφορα..........
:twisted: :shock:

Αυτα τα ξέρουν οι ειδικοί στις κομπίνες, δεν παει αλλου το μυαλό μου. :(
Εικόνα

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Σάβ Ιουν 11, 2005 5:27 pm

Αγαπητοί φίλοι,

το πρώτο μάλλον είναι μία εξελιγμένη μορφή των γνωστών e-mails που στέλνονταν για αρκετά χρόνια από διάφορους απατεωνίσκους.

Αν κάνετε μία αναζήτηση με λήμμα το "NIGERIAN SCAMS" θα βρείτε διάφορα στοιχεία.

Απλά, μην ασχοληθείτε και είναι ακίνδυνα.
Εικόνα
Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir
André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Τετ Μάιος 04, 2005 1:05 pm

Δημοσίευσηαπό ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ » Δευ Ιουν 13, 2005 7:54 am

Γηράσκω αεί διδασκόμενος!!
Εικόνα

kynikos
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 9:04 pm
Τοποθεσία: Midgard

Δημοσίευσηαπό kynikos » Δευ Ιουν 13, 2005 3:50 pm

Δεν είμαι 100% σίγουρος για αυτό, αλλά είχα ακούσει οτι πρόσφατα είχαν πιάσει το άτομο που είχε άρχισει την όλην υπόθεση με τα "Nigerian Scam", και μακράν από Νιγηριανός, ήταν Έλληνας της Αυστραλίας, χαχα!!!

Αυτό το δαιμόνιο της φυλής, ρε παιδί μου, ποτέ δεν μας εγκαταλείπει... :lol:

=====

Να πώ και ένα γειά στον Νικηφόρο;

Γεια Νικηφόρε!

Δεν προφταινω να απαντήσω σε όλα τα θέματα, αλλα το σκιτσάκι που ρώταγες, δυστυχώς δεν είναι δικό μου, το βρήκα κάπου στο Δύκτιο, σαν illustration της παλιάς ιστορίας των 6 τυφλών που πήγαν να περιγράψουν έναν ελέφαντα, και ο καθένας περιέγραφε μόνον οτι είχε πιάσει ο ίδιος.

Σκέφτομαι να το κάνω υπογραφή μου, αυτό, ή κάποιο παρόμοιο...

Φιλικά

k

ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Τετ Μάιος 04, 2005 1:05 pm

Δημοσίευσηαπό ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ » Τρί Ιουν 14, 2005 8:10 am

Γειά σου φίλε μου.

Να το κάνεις υπογραφή, είναι πάρα πολύ καλό!!

Και ποιός προφταίνει να απαντήσει;

Μεταξύ άλλων "κλέβω" λίγο χρόνο κι εγώ!
Εικόνα


Επιστροφή σε “.΄. + ΚΟΙΜΗΤΗΡΙΟΝ + .΄.”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης