Ανακοίνωση "Ελληνικής Θρησκείας"

Χώρος ανάπαυσης θεμάτων...

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

Secondborn
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 08, 2005 10:26 pm
Τοποθεσία: Μέσ΄στις σκέψεις μου...

Ανακοίνωση "Ελληνικής Θρησκείας"

Δημοσίευσηαπό Secondborn » Τετ Ιουν 01, 2005 3:43 pm

www.hellenicreligion.gr

Είμαι έξω φρενών!!! :evil:

Θέλω ηρεμιστικά τώρα...
Πώς γίνεται να επιτρέπονται αυτά τα πράγματα; Εντάξει δε λέω. Ελευθερία λόγου και έκφρασης απόψεων, αλλά όχι και έτσι. Αυτοί οι άνθρωποι τα βάζουν με όλα και με όλους χωρίς κανένα μέτρο.

Μήπως θα έπρεπε κάποια στιγμή να απαγορευτούν τέτοιου είδους καραγκιοζιλίκια;;;
Υπάρχουν και πιο όμορφοι τρόποι να εκφράσουν την άποψή τους οι άνθρωποι. Δε νομίζετε; :( :(
"If you do things and can't explain them that might be okay because they still get done. But if you decide not to, you ought to know why." Stephen King

Εικόνα

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Τετ Ιουν 01, 2005 9:02 pm

Σημεία των καιρών, αγαπητέ Secondborn!

Όμως, μήπως είναι καλύτερα να μην απαγορευθούν και να παραμείνουν ως παραδείγματα προς αποφυγή :?: :evil:
Εικόνα
Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir
André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Secondborn
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 08, 2005 10:26 pm
Τοποθεσία: Μέσ΄στις σκέψεις μου...

Δημοσίευσηαπό Secondborn » Πέμ Ιουν 02, 2005 12:00 am

Λες έτσι να είναι καλύτερα αγαπητή Zadok;

Δε νομίζω ότι για να είμαστε ευγενείς και πολιτισμένα όντα πρέπει οπωσδήποτε να παραδειγματιζόμαστε από το αντίθετο. Ο πολιτισμός και η ευγένεια ναι μεν καλλιεργείται, αλλά άμα δεν υπάρχει έδαφος τότε ο σπόρος πάει χαμένος... :(
"If you do things and can't explain them that might be okay because they still get done. But if you decide not to, you ought to know why." Stephen King



Εικόνα

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Πέμ Ιουν 02, 2005 12:10 am

Έχεις δίκιο, αγαπητέ φίλε!

Έχω την αίσθηση όμως, ότι όλα αυτά τα φαινόμενα προκύπτουν μέσα από μία τεράστια σύγχιση μέρος της οποίας είναι και η πλήρης έλλειψη στοιχειώδους παιδείας κάθε μορφής.

Τρικυμία εν κρανίω και εμπάθεια στην καρδιά είναι ο χειρότερος συνδυασμός.
Δε συνειδητοποιούν οι άμοιροι ότι γίνονται ένα με ό,τι κατακρίνουν και απέχουν πολύ από κάθε τι φωτεινό έχει να επιδείξει ο πολιτισμός των αρχαίων μας προγόνων.

:cry:
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Πέμ Ιουν 02, 2005 1:40 am

ΟΧΙ !!!!!!

Δεν πρέπει να κλείνουν τέτοια site. Δεν πρέπει να νομίζουν οι άνθρωποι ότι όλα είναι αγνά και όμορφα όπως μερικοί τους τα παρουσιάζουν.
Αυτά είναι τα παραδείγματα που πρέπει να τα βλέπουν όσοι πιστεύουν σε «αγαθές» προθέσεις, όσοι διαλαλούν πως ο Αρχαίος Ελληνικός Πολιτισμός ΔΕΝ είχε θρησκεία αλλά κάποιο συνοθύλευμα που εκείνοι έχουν στο μυαλό τους και άλλα πολλά.

Δεν έκανα τον κόπο να το ανοίξω το εν λόγο «επίσημο» site διότι έχει πέσει στην αντίληψη μου εδώ και πολύ καιρό, οπότε ξέρω τι ακριβώς λέει.

Ας το έχουμε λοιπόν υπ’ όψιν μας ………

Υ.Γ. Αν αγαπητέ μου Secondborn θες χάπια για τέτοια πράγματα, για άλλα θα χρειαστείς ενδοφλέβιες ενέσεις. :twisted:
Εικόνα

Gothic
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 12:30 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Gothic » Πέμ Ιουν 02, 2005 6:47 am

Αγαπητέ secondborn,έχεις δίκιο να αγανακτείς και είναι κάτι που και εγώ έχω δηλώσει πολλές φορές και έγινα στόχος ως "εχθρός των ελλήνων".

Προσωπικά αδιαφορώ πώς με χαρακτηρίζουν.

Είναι όλα αυτά το απότέλεσμα καταπιεσμένων ανθρώπων,γεμάτοι κόμπλεξ,ενοχές και ανασφάλειες.
Το πρόβλημα είναι ο εαυτός του αλλά...αυτό είναι δύσκολο να το αποδεχθούν ξέρεις, οπότε...χρειάζεται ένας εχθρός που φταίει για όλα και κάποιος που να σου λέει ότι "ξέρεις κάτι; δεν είσαι το ανθρωπάκι που έχεις καταντήσει,είσαι ΘΕΟΣ και θα σου πω εγώ ποιός φταίει για την κατάντια σου".

Το μεγαλύτερο παραμύθι είναι να νομίζεις ότι άλλος είναι ο εχθρός.
Όπως επίσης να σε κάνουν να νομίζεις ότι δεν είσαι ελύθερος να πιστεύεις αυτό που θες και πρέπει να πολεμήσεις κάποιον γι αυτό.

Εγώ προσωπικά,τέτοια sites τα περνάω στον υπολογιστή μου στα "jokes"
:wink: :D
Εικόνα

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Πέμ Ιουν 02, 2005 8:02 am

Gothic έγραψε:[color=indigo]Αγαπητέ secondborn,έχεις δίκιο να αγανακτείς και είναι κάτι που και εγώ έχω δηλώσει πολλές φορές και έγινα στόχος ως "εχθρός των ελλήνων".

Προσωπικά αδιαφορώ πώς με χαρακτηρίζουν.



Την καλημέρα μου σε όλους...

Ιδιαίτερη όμως καλημέρα απστέλλω στο ΕΧΘΡΟ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ...!!!!!

Σας καλημερίζει ένας: ΕΒΡΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΟΜΑΣΟΝΟΒΟΥΔΔΙΣΤΙΚΟΜΩΑΜΕΘΑΝΟΡΟΔΟΣΤΑΥΡΟΘΕΟΣΟΦΙΣΤΙΚΟΝΑΪΤΗΣ....

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!!!

Που το θυμήθηκα ο άτιμος!!!

Τέλος πάντων...

Απλά θα συνυπογράψω τα όσα αναφέρατε όλοι και ιδιαιτέρος ο Ράμογλου.

Χαιρετώ σας...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Gothic
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 12:30 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Gothic » Πέμ Ιουν 02, 2005 8:20 am

Καλημέρα αγαπητέ Κέλσος ο Φιλαλήθης :)



Σας καλημερίζει ένας: ΕΒΡΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΟΜΑΣΟΝΟΒΟΥΔΔΙΣΤΙΚΟΜΩΑΜΕΘΑΝΟΡΟΔΟΣΤΑΥΡΟΘΕΟΣΟΦΙΣΤΙΚΟΝΑΪΤΗΣ....


Να σε παρακαλέσω όταν στέλνεις μεγάλα αρχεία σαν και αυτό να τα κάνεις zip πρώτα :twisted: :D :D :D
Εικόνα

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Πέμ Ιουν 02, 2005 9:56 am

Σε αυτές τις περιπτώσεις είναι που ο καθένας μας θα πρέπει να ενεργοποιήσει περισσότερο την κρίση του και να έχει κατά νου πως ΚΑΙ αυτά δυστυχώς υπάρχουν και ας γίνουν όπως προείπε η αγαπητή Zadok, παραδείγματα προς αποφυγή.
Εικόνα
Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Πέμ Ιουν 02, 2005 10:35 am

Gothic έγραψε:Καλημέρα αγαπητέ Κέλσος ο Φιλαλήθης :)



Σας καλημερίζει ένας: ΕΒΡΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΟΜΑΣΟΝΟΒΟΥΔΔΙΣΤΙΚΟΜΩΑΜΕΘΑΝΟΡΟΔΟΣΤΑΥΡΟΘΕΟΣΟΦΙΣΤΙΚΟΝΑΪΤΗΣ....


Να σε παρακαλέσω όταν στέλνεις μεγάλα αρχεία σαν και αυτό να τα κάνεις zip πρώτα :twisted: :D :D :D


ΟΥΠΣ :!: :!: :!:
Έχεις δίκιο αγαπητέ μου φίλε...
ΕΠΡΕΠΕ να είχα κάνει zip...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Elissaios
Δημοσιεύσεις: 565
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:10 am

Δημοσίευσηαπό Elissaios » Πέμ Ιουν 02, 2005 11:23 am

Πάντως τσιμπήσαμε το δόλωμα και καθόμαστε και ασχολούμαστε με ένα τύπο που τον έχουν πειράξει κι αυτόν τα ληγμένα. :evil:

Gothic
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 12:30 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Gothic » Πέμ Ιουν 02, 2005 11:51 am

Πάντως τσιμπήσαμε το δόλωμα και καθόμαστε και ασχολούμαστε με ένα τύπο που τον έχουν πειράξει κι αυτόν τα ληγμένα.


Συμφωνώ απόλυτα με τον φίλτατο Elissaios και προτείνω να σταματήσουμε εδώ:)

Θα ήταν ενδιαφέρουσα μία συζήτηση ίσως για όποιον ενδιαφέρεται,για το κατα πόσο μία θρησκεία ενεργεί θετικά στο άτομο και του προσφέρει κάτι, μόνο και μόνο επειδή είναι "η παράδοσή του", ασχέτως αν τον εκφράζει ή όχι.
Αν δηλαδή πρέπει να ακολουθήσω τη θρησκεία των αρχαίων ελλήνων επειδή γεννήθηκα στον ελλαδικό χώρο ή αν θα πρέπει να ακολουθήσω κάποια μορφή Βουδδισμού αν είμαι γεννημένος στην Κίνα, ΑΣΧΕΤΑ με το τί με εκφράζει.
Εικόνα

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Πέμ Ιουν 02, 2005 12:20 pm

Είναι γεγονός πως όταν κάποιος γεννιέται δεν έχει την επιλογή και την δυνατότητα να διαλέξει σε ποια θρησκεία θα ήθελε να ανήκει. Έτσι λοιπόν μέχρι μία συγκεκριμένη ηλικία ο καθένας ακολουθεί αυτά που βρήκε.

Μεγαλώνοντας όμως και μέσα από την αναζήτηση ο καθένας έχει δικαίωμα να εξετάσει την θρησκεία του και συνειδητά πλέον να καταλήξει εάν αυτή τον εκφράζει και να συνεχίζει να την ασπάζεται. Εάν όχι μπορεί να την αρνηθεί και να ασπαστεί μία άλλη η οποία θα τον εκφράζει καλύτερα και θα είναι πιο κοντά στις δικές του προσδοκίες.

Επειδή όμως η παραπληροφόρηση είναι μεγάλη χρειάζεται προσοχή σε αυτήν την εξέταση προκειμένου κανείς να πλησιάσει την πραγματική υφή των πραγμάτων.

Τέλος ας μην ξεχνάμε, όπως τελικά φαίνεται όλες οι θρησκείες έχουν κοινά και το σημαντικότερο είναι πως έχουν τον ίδιο Θεό, ασχέτως εάν Αυτός εμφανίζεται με διάφορη μορφή.
Εικόνα

Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

Secondborn
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 08, 2005 10:26 pm
Τοποθεσία: Μέσ΄στις σκέψεις μου...

Δημοσίευσηαπό Secondborn » Πέμ Ιουν 02, 2005 12:37 pm

Ramoglou:
Υ.Γ. Αν αγαπητέ μου Secondborn θες χάπια για τέτοια πράγματα, για άλλα θα χρειαστείς ενδοφλέβιες ενέσεις.


Γιατί υπάρχουν και άλλα!!! :shock:
Μάλλον θα πρέπει να φέρω το φαρμακείο του σπιτιού μου δίπλα στο pc... :(


Gothic:
Το μεγαλύτερο παραμύθι είναι να νομίζεις ότι άλλος είναι ο εχθρός.
Όπως επίσης να σε κάνουν να νομίζεις ότι δεν είσαι ελύθερος να πιστεύεις αυτό που θες και πρέπει να πολεμήσεις κάποιον γι αυτό.


Αυτό που πολύ όμορφα είχε πει ο Ramoglou σε άλλο θέμα, ότι: "Αν καταφέρω να νικήσω αυτόν τον μεγάλο μου εχθρό, τον ίδιο μου τον Εαυτό, τότε ίσως να μπορώ να φωνάξω «Είμαι Ελεύθερος»."


Συμφωνώ απόλυτα με τον φίλτατο Elissaios και προτείνω να σταματήσουμε εδώ


Και εγώ!!! Με προλάβατε! Τί στο καλό; Μέσα στο μυαλό μου είστε; :?


Εμπρός καλή μου Ιέρεια, πάρε το μαγικό σου κλειδάκι και στείλε αυτό το θέμα για έναν γλυκό και χωρίς όνειρα ύπνο στο κοιμητήριο. Που ξέρεις; Μπορεί έτσι να "ξυπνήσουν" οι Ψυχές των... :cry:


Υ.Γ.: Ωραία η ιδέα σου για το θέμα με τις θρησκείες φίλε Gothic. Ας το τιμήσουμε λοιπόν.
"If you do things and can't explain them that might be okay because they still get done. But if you decide not to, you ought to know why." Stephen King



Εικόνα

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Πέμ Ιουν 02, 2005 2:01 pm

Secondborn έγραψε:Εμπρός καλή μου Ιέρεια, πάρε το μαγικό σου κλειδάκι και στείλε αυτό το θέμα για έναν γλυκό και χωρίς όνειρα ύπνο στο κοιμητήριο. Που ξέρεις; Μπορεί έτσι να "ξυπνήσουν" οι Ψυχές των... :cry:


Υ.Γ.: Ωραία η ιδέα σου για το θέμα με τις θρησκείες φίλε Gothic. Ας το τιμήσουμε λοιπόν.


Μου φαίνεται ότι αντί για ιέρεια, θα 'πρεπε να με αποκαλείτε "αναισθησιολόγο" :!: :!: :D :D

Λοιπόν, ευχαρίστως να το κάνω, αφού το ζητάτε, όμως θα ήθελα να δεσμευθείτε ότι θα το ξανασυζητήσουμε όπως μας αξίζει εις το ΙΕΡΟΝ ΑΒΑΤΟΝ, γιατί νομίζω ότι μία τέτοια συζήτηση μελλοντικά θα φανεί πολύ χρήσιμη... :wink: 8)
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Secondborn
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 08, 2005 10:26 pm
Τοποθεσία: Μέσ΄στις σκέψεις μου...

Δημοσίευσηαπό Secondborn » Πέμ Ιουν 02, 2005 5:34 pm

Δεσμεύομαι!(Κατά το "Ορκίζομαι!" του Εισαγγελάτου :D )
"If you do things and can't explain them that might be okay because they still get done. But if you decide not to, you ought to know why." Stephen King



Εικόνα

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Πέμ Ιουν 02, 2005 5:43 pm

Ok! :D
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry


Επιστροφή σε “.΄. + ΚΟΙΜΗΤΗΡΙΟΝ + .΄.”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες