1 μήνας Mystica.gr!!

Χώρος ανάπαυσης θεμάτων...

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

Θεωρείτε το mystica.gr έναν ενδιαφέροντα χώρο για τους έλληνες επισκέπτες του διαδικτύου;

Ναι
9
64%
Όχι
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Έχει θετικές προοπτικές
4
29%
Απέχει πολύ από το να επιτύχει κατ' αυτήν την έννοια
1
7%
Δεν ξέρω / Δεν απαντώ
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων: 14

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

1 μήνας Mystica.gr!!

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Τετ Μάιος 25, 2005 7:56 pm

Εικόνα

Σήμερα, η Αγορά (Forum) του Mystica.gr κλείνει ένα μήνα ζωής...

Πριν ένα μήνα και λίγες μέρες στήθηκε ο ιστοχώρος του Mystica.gr.

Μέσα σ' αυτό το μήνα:
    εμπλουτίσαμε την κεντρική μας σελίδα,

    υποδεχθήκαμε σχεδόν 100 φίλους στις συζητήσεις μας και

    επιτύχαμε να αυξήσουμε την επισκεψιμότητά μας σε πολύ ικανοποιητικό βαθμό.


Σίγουρα, έχουμε ακόμα πολλά να κάνουμε σύμφωνα με το όραμά μας.
Το ταξείδι τώρα ξεκίνησε...

Κάποια σχέδια έχουν ήδη δρομολογηθεί, όμως σίγουρα μας ενδιαφέρει και η δική σας οπτική, το πώς θέλετε να δείτε αυτόν το χώρο, τί προσδοκάτε, τί σας αρέσει ή τί δε σας αρέσει...

Ας φιλοξενηθούν λοιπόν, εδώ οι σκέψεις, οι ευχές και οι προτάσεις σας για τα γενέθλια του νεογέννητού μας που θέλετε να δημοσιοποιήσετε...
Εικόνα
Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir
André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

lorenzo
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 08, 2005 12:44 am
Τοποθεσία: kriti

Δημοσίευσηαπό lorenzo » Τετ Μάιος 25, 2005 10:14 pm

Εικόνα


Εύχομαι ολόψυχα
Όσα στη (Κρήτη) έρχονται, χιλιάδες χελιδόνια,
τόσα και 'γω σου εύχομαι, ευτυχισμένα χρόνια!!!

Γυρίζει τους δρόμους του κόσμου ένας άνθρωπος με το αναμμένο φανάρι. Τον ρωτάνε:
- Τι ψάχνεις, άνθρωπε, πλούτη;
- Και τι θα τα κάνω;
- Την αλήθεια;
- Μοιάζω βλάκας;
- Μήπως, την αγάπη;
- Μη με κάνετε να γελάσω, απάντησε ο άνθρωπος.
- Την φιλία, μήπως;
- Άδικος κόπος.
- Τότε τι ψάχνεις;
- Συνομιλητή.
Η πρόποσή μου είναι: στην υγεία των καλύτερων συνομιλητών που εγώ βρήκα στην παρέα σας.
Εικόνα
\"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand.\"
--Confucius[img][img]http://img0.pksp.jp/saku-miyu/img/030/02/49/src/00000061.gif[/img] [/img]

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Πέμ Μάιος 26, 2005 9:08 am

Δεν θα ήθελα να πω πολλά, διότι ίσως θεωρηθεί πως ευλογώ τα γένια μας. Θα ήθελα όμως από καρδιάς, να πω ξεχωριστά, ένα μεγάλο ευχαριστώ στον φίλτατό Gothik, που με τις τεχνικές του γνώσεις, έγινε ο «μαιευτήρας» του υπέροχου αυτού μωρού.

Σίγουρα πρέπει και έχουν να γίνουν πολλά ακόμη, αλλά η μέχρι τώρα παρουσία των μελών, δείχνει ότι αυτός ο χώρος μπορεί να προχωρήσει ακόμη ποιο μπροστά.
Στα αρχικά αυτά μας βήματα, ο σεβασμός του ενός προς τον άλλο είναι ο μπούσουλας που μας οδηγεί.

Ας βάλουμε λοιπόν όλοι το λιθαράκι μας, για να χτίσουμε ένα χώρο, που θα γίνει η στέγη των απόψεων μας.

Ακόμη θα ήθελα να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ εκτός από τον Gothik και στα υπόλοιπα μέλη της ομάδος που το καθένα έβαλε το δικό του προσωπικό λιθαράκι για να γίνει πραγματικότητα αυτός ο χώρος.

Από εκεί και πέρα, εύχομαι η παρέα να μεγαλώσει και να προσφέρει ότι καλύτερο μπορεί, τόσο στα ίδια της τα μέλη, όσο και στο χώρο γενικότερα.

Χρόνια Πολλά.
Εικόνα

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Πέμ Μάιος 26, 2005 10:04 am

Χρόνια Πολλά λοιπόν Mystica ! Χρόνια δημιουργικά και εποικοδομητικά !

Ειλικρινά χαίρομαι πάρα πολύ για το αποτέλεσμα του βλέπω μετά από ένα μήνα και είμαι αισιόδοξη για τους επόμενους που θα ακολουθήσουν.

Χαίρομαι που οι κόποι μας δεν πήγαν χαμένοι και το αποτέλεσμα είναι η ανταμοιβή μας, αυτή που μας δίνει και το κουράγιο για να συνεχίσουμε.

Μια ευχή λοιπόν για ένα καλύτερο αύριο και ένα ευχαριστώ σε όλους όσους κοπιάζουν και προσφέρουν σε αυτόν το χώρο.
Εικόνα
Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

Elissaios
Δημοσιεύσεις: 565
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:10 am

Δημοσίευσηαπό Elissaios » Πέμ Μάιος 26, 2005 11:22 am

Μάλιστα. Σεμνύνομαι τώρα για να κάνω βαρυσήμαντες δηλώσεις, προτιμώ όμως μια διαπίστωση: ότι (τώρα που γράφω αυτό το μήνυμα, ημερομηνία και ώρα καταγράφονται) είμαστε ήδη 99 μέλη και αναμένεται (από στιγμή σε στιγμή;) «ο» ή «η» ώστε, συμβολικά, να τα εκατοστήσουμε!
Με όλες τις ευχές για πάντα δημιουργικές και φιλικές συζητήσεις.

Secondborn
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 08, 2005 10:26 pm
Τοποθεσία: Μέσ΄στις σκέψεις μου...

Δημοσίευσηαπό Secondborn » Πέμ Μάιος 26, 2005 2:57 pm

Φίλοι μου Χρόνια μας Πολλά!

Ευχή:
Η μοναδική πρόταση-πρόκληση ζωής να γίνει πράξη...


Σας ευχαριστώ όλους...
"If you do things and can't explain them that might be okay because they still get done. But if you decide not to, you ought to know why." Stephen King

Εικόνα

Gothic
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 12:30 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Gothic » Πέμ Μάιος 26, 2005 3:31 pm

Νομίζω πάμε καλά :D

Ω ! ΝΑΙ ! :D

So...many happy returns :D:D:D

ΕΓΩ πρέπει να ευχαριστήσω όλους για την συμβολή σας που είναι σημαντικότατη και...φίλε Ramoglou, για τις ελλάχιστες τεχνικές γνώσεις που έχω, χρωστάω ένα μεγάλο ευχαριστώ στην υπέροχη γυναίκα που κατάφερε να ζήσει μαζί μου πέντε χρόνια,(δεν την γνωρίζετε βέβαια) και η οποία εργάστηκε και αυτή πολύ χωρίς να έχει κανένα συμφέρον. :)

Φίλε Elissaios...είμαστε 98 μέλη...
Στο χάλασα τώρα; στο χάλασα :twisted: :twisted: :twisted:

Επίσης θα ήθελα πολύ να ευχαριστήσω άλλους διαδικτυακούς χώρους, οι οποίοι, χωρίς εμείς καν να το ζητήσουμε, συνέβαλαν σημαντικά στην προβολή μας και είναι προς τιμήν τους :)

Και πάλι ευχαριστώ :)
Εικόνα

Ding an Sich
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: Τρί Απρ 26, 2005 12:58 am
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό Ding an Sich » Πέμ Μάιος 26, 2005 5:41 pm

Με συγχωρείτε που άργησα, έψαχνα να βρω δωράκι :D

Εικόνα

Καπτάν Gothic, πιάσαμε λιμάνι, αλλά το ταξείδι μας δεν σταματά εδώ. Έχουμε να πάμε ακόμη πιο μακρυά...

Ένα μεγάλο μπράβο στους φίλους και τις φίλες που, είτε ως συντονιστές, είτε ως απλά μέλη, φροντίσανε μέσα σ' αυτό το χρονικό διάστημα να υπάρχει, καί καλή παρέα στο κατάστρωμα, καί αύθονος οίνος για την πιό 'εσωτερική μέθη' στο αμπάρι του πλοίου μας, του Mystica. :D
Εικόνα

MORDRED
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Παρ Μάιος 27, 2005 2:09 pm

Δημοσίευσηαπό MORDRED » Παρ Μάιος 27, 2005 2:20 pm

Xαιρετώ όλα τα μέλη. Τελείως τυχαία ψάχνοντας το CD των απίθανων
MYSTICA
AGE OF INNOCENCE
PSYCHEDELIC TRANCE DISCOBOLE
έπεσα πάνω στην ιστοσελίδα σας.

Ενδιαφέρον φαίνεται, αν και είμαι ακόμα απροσάρμοστος στον τρόπο λειτουργίας του φόρουμ.

Θα τη βρω την άκρη που θα πάει.

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Παρ Μάιος 27, 2005 7:47 pm

Μετά από ΕΝΑΝ ΜΗΝΑ και κάτι λοιπόν είμαστε ΕΔΩ...
Είμαστε για την ακρίβεια ΑΚΟΜΑ ΕΔΩ...

Παραθέτω λοιπόν σε ΟΛΟΥΣ ΕΣΑΣ μια μικρή ανθοδέσμη:
Εικόνα

Μικρή μεν, σημαντική δε (για μένα φυσικά)...

Είναι ΛΕΥΚΗ....
Το χρώμα της ΑΓΝΟΤΗΤΑΣ και φυσικά το ΜΟΝΟΝ ΧΡΩΜΑ (ως γνωστόν σε όλους μας, τα "υπόλοιπα" χρώματα ΤΕΧΝΗΕΝΤΩΣ τα βλέπουμε χάριν του στρώματος της ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑΣ όπου το ΛΕΥΚΟ ΦΩΣ ΔΙΑΘΛΑΤΑΙ και έτσι έχουμε την ΙΡΙΔΑ ΜΕ ΤΑ ΕΠΤΑ ΒΑΣΙΚΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ΤΗΣ)...

Είναι απο ΡΟΔΑ...
Από τα ευγενέστερα του Φυτικού βασιλείου άνθη, γεμάτο όμως από συμβολισμούς όπως η φράση "από ρόδο βγαίνει αγκάθι και από αγκάθι βγαίνει ρόδο" σχετική με τους ανθρώπους...

Σχηματίζει τον ΣΤΑΥΡΟ...
Το σύμβολο της ΕΝΩΣΗΣ των 2 διαμέτρων ΕΝΟΣ ΚΥΚΛΟΥ...
Ενός κύκλου που θα μπορούσε να είναι ο κύκλος του ΩΚΕΑΝΟΥ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ που το κέντρο του είναι ΠΑΝΤΟΥ και η περιφέρεια του ΠΟΥΘΕΝΑ (κατά τον Πασκάλ) και του οποίο του απροσμέτρητο βάθος προσπαθούμε να προσεγγίσουμε ο καθένας μας με τις δικές του αντοχές...

Να θυμάστε όμως κάτι από αυτό το μπουκέτο με τριαντάφυλλα που σας προσφέρω αγαπημένοι μου φίλοι...
Κάτι που η μεγάλη μου Δασκάλα, η Ελένη Πετρόβνα Μπλαβάτσκυ είχε πρώτη αναφέρει:

Κυρίες & Κύριοι,
ΕΦΤΙΑΞΑ ΕΔΩ ΜΟΝΑΧΑ ΕΝΑ ΜΠΟΥΚΕΤΟ ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΠΟΤΑ ΔΙΚΟ ΜΟΥ, ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΣΧΟΙΝΙ ΠΟΥ ΤΑ ΕΝΩΝΕΙ.
Κόψτε το σχοινί και κάντε το κομμάτια, αν θέλετε.
'Οσο για το ΜΠΟΥΚΕΤΟ ΤΩΝ ΓΕΓΟΝΟΤΩΝ, δεν θα μπορέσετε ΠΟΤΕ να απαλλαγείτε από αυτά".


Παραφράζοντας λοιπόν τη μεγάλη αυτή Δασκάλα της Ανθρωπότητας (ας μου επιτραπεί αυτό) σας λέω αγαπημένοι μου πώς ΕΜΕΙΣ ΟΛΟΙ είμαστε αυτά τα Ρόδα, τα Τριαντάφυλλα του μπουκέτου που προσφέρω...

Το κορδόνι που ΜΑΣ κάνει μπουκέτο - ανθοδέσμη, είναι το Mystica.gr...

Ας κρατήσουμε λοιπόν τη ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΟΜΟΡΦΙΑ ΤΗΣ ΑΝΘΟΔΕΣΜΗΣ (μιας και είναι ΒΕΒΑΙΗ η μοναδική ομορφιά του κάθε τριαντάφυλλου - μέλους μας) και ας προσπαθήσουμε αυτό το μπουκέτο να το διατηρήσουμε για ΠΑΝΤΑ ΦΡΕΣΚΟ...

Και ο τρόπος είναι "ένας"...
Να συνεχίζουμε να το ποτίζουμε από τα νερά του Ωκεανού της Γνώσης και της Σοφίας...
Εκεί βρίσκεται η ΦΡΕΣΚΑΔΑ και η ΝΕΟΤΗΤΑ του πνεύματος (και όχι μόνον)...

Σας ευχαριστώ που συνεχίζεται να με βοηθάτε να μένω ΦΡΕΣΚΟΣ και ΝΕΟΣ...

Χρόνια Πολλά λοιπόν Mystica.gr

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Υ.Γ.
Το ΕΚΑΤΟΣΤΟ ΜΕΛΟΣ της παρεούλας μας είναι ο αγαπητός Mordred και το ΕΚΑΤΟΣΤΟ ΠΡΩΤΟ η αγαπητή Ariadne

Είθε η Ariadne να μας φανερώσει νέους "μίτους" για πορείες και διαδρομές στους δαιδάλους της Σοφίας & της Γνώσης... :wink:

Secondborn
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 08, 2005 10:26 pm
Τοποθεσία: Μέσ΄στις σκέψεις μου...

Δημοσίευσηαπό Secondborn » Τετ Ιουν 01, 2005 1:38 am

Γυρίζω πίσω σε αυτό το θέμα με αφορμή την είσοδο του καινούργιου μήνα εδώ και 2.30 ώρες.

Καλό μήνα σε όλους και ευχή στο τέλος αυτού του μήνα όλοι να έχουμε βάλει και από ένα "λιθαράκι" για την οικοδόμηση της Κιβωτού που θα μας οδηγήσει στην Αλήθεια...

Καλό μήνα φίλοι μου! :D
"If you do things and can't explain them that might be okay because they still get done. But if you decide not to, you ought to know why." Stephen King



Εικόνα

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Σάβ Ιουν 25, 2005 1:35 am

Αγαπητοί φίλοι,

το "σταυροδρόμι" μας έκλεισε δεύτερο μήνα ανοικτό στην "κυκλοφορία" και αισίως, έχει πλέον εισέλθει στον τρίτο... :)

Το φανάρι πράσινο και το παρόν θέμα "γκαζώνει" για το .'.+ΚΟΙΜΗΤΗΡΙΟ+.'..
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry


Επιστροφή σε “.΄. + ΚΟΙΜΗΤΗΡΙΟΝ + .΄.”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες