ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Χώρος ανάπαυσης θεμάτων...

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

ksanthos
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Τρί Μάιος 03, 2005 2:17 am
Τοποθεσία: UK

ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Δημοσίευσηαπό ksanthos » Κυρ Μάιος 08, 2005 1:01 pm

Πολλοι απο εμας αν και ασχολουμαστε με τον εσωτερισμο με το μεταφυσικο με τα ΑΤΙΑ και με πολλα αλλα εχουμε και μια διαρκη απασχοληση με τα κοινα.
Τι θα λεγατε λοιπον για μια γενικη κατηγορια με θεματα που απασχολουν ολους μας και μας ενδιαφερουν?
Αν σας "φοβιζει" η ιδεα οτι μπορει το σιτε να εξελιχθει σε μη εσωτερικο και να χασει την ομορφια του να σας πω οτι στο χερι μας ειναι να το αποτρεψουμε.Ας δινουμε εμεις ως μελη μια εσωτεριστικη διασταση στη θεματολογια μας σε εκεινο τον τομεα και ας αποτρεπουμε τους αλλους απο το να το ευτελισουν.
Με εκτιμηση
They tell you black is really white
The moon is just the sun at night
And when you walk in golden halls
You get to keep the gold that falls
Its Heaven and Hell
Fool,fool!You've got to bleed for the danger
Fool,fool
Look for the answer
Fool fool!

ksanthos
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Τρί Μάιος 03, 2005 2:17 am
Τοποθεσία: UK

Δημοσίευσηαπό ksanthos » Κυρ Μάιος 08, 2005 1:02 pm

επισης και ενα τοπικ με μεταφυσικα νεα θα ηταν καλη ιδεα...

Με εκτιμηση
They tell you black is really white

The moon is just the sun at night

And when you walk in golden halls

You get to keep the gold that falls

Its Heaven and Hell

Fool,fool!You've got to bleed for the danger

Fool,fool

Look for the answer

Fool fool!

Elissaios
Δημοσιεύσεις: 565
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:10 am

Δημοσίευσηαπό Elissaios » Κυρ Μάιος 08, 2005 8:48 pm

Γεια σου Ksanthos,
Έχουμε προτιμήσει να μην επεκταθούμε στην περιοχή των "ανεξήγητων" και να παραμείνουμε στο πλαίσιο της εσωτεριστικής αναζήτησης.
Ορισμένα από αυτά τα θέματα μπορεί να σχετίζονται κάπως με τον εσωτερισμό και να γίνει μια προσπάθεια να μην ξεφύγει η συζήτηση, πάντως δεν βρίσκονται στην προτεραιότητά μας.
Σου προτείνω, αν ενδιαφέρεσαι να ανοίξεις ένα τέτοιο θέμα, να συνεννοηθείς μαζί μας.

ksanthos
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Τρί Μάιος 03, 2005 2:17 am
Τοποθεσία: UK

Δημοσίευσηαπό ksanthos » Τετ Μάιος 18, 2005 2:33 am

Φιλτατε Elissaios
Εκανα μια προταση βελτιωσης αν θεωρεις/τε οτι ειναι ριψοκινδυνο ενα τετοιο εγχειρημα δεν μπορω να σηκωσω τετοια ευθυνη μονος μου.Αν καποιος με γνωσεις ειναι προθυμος να με βοηθησει θα κανω μια προσπαθεια.Ολοι χρειαζομαστε καθοδηγηση αλλωστε ε???
Θελω απλα να βοηθησω.Τι μπορει να χρειαζεται περα απο μερακι δεν γνωριζω ομως.Δειξτε μου το δρομο και θα κανω οτι μπορω για εσας οπως εσεις κανετε πολλα για εμενα..
Ευχαριστω.
Με εκτιμηση
They tell you black is really white

The moon is just the sun at night

And when you walk in golden halls

You get to keep the gold that falls

Its Heaven and Hell

Fool,fool!You've got to bleed for the danger

Fool,fool

Look for the answer

Fool fool!

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Τετ Μάιος 18, 2005 3:18 am

Αγαπητέ ksanthos,

να 'σαι καλά για το ενδιαφέρον σου και τα γλυκά σου λόγια!

Να είσαι σίγουρος ότι με τη βοήθειά σας, ο χώρος αυτός θα γίνεται συνεχώς καλύτερος...
Όμως, επέτρεψέ μου να πω, ότι π.χ. τα ΑΤΙΑ δεν ανήκουν στην σφαίρα του μεταφυσικού. Δεδομένης της υπάρξεως ζωής γενικότερα στο σύμπαν, είναι ένα απόλυτα φυσικό φαινόμενο.
Τώρα το αν κάποιοι έχουν δει πραγματικά κάτι τέτοιο, ίσως θα πρέπει να το εξετάσουμε σε άλλη βάση.

Θέλω να πιστεύω, ότι αυτός ο χώρος σε λίγο καιρό θα μας έχει βοηθήσει να προσεγγίζουμε τα ζητήματα λίγο διαφορετικά, ας πούμε πιο σφαιρικά και να αντικρύζουμε την αλήθεια, η οποία καθρεπτίζεται μπροστά στα μάτια μας τόσο έντονη κάποιες φορές, που δεν την αντέχουμε.

:)
Εικόνα
Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir
André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Elissaios
Δημοσιεύσεις: 565
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:10 am

Δημοσίευσηαπό Elissaios » Τετ Μάιος 18, 2005 11:17 am

Γεια σου αγαπητέ Ksanthos. Εκτιμώ κι εγώ το ενδιαφέρον σου και σε ευχαριστούμε.

Όπως γράφει και η αγαπητή Zadok the Priestess, υπάρχουν πολλά θέματα που κεντρίζουν όσους ψάχνουν πιο πέρα. Για κάποιους, ορισμένα ανεξήγητα φαινόμενα σχετίζονται με πηγές που θα τις χαρακτηρίζαμε μεταφυσικές, αλλά είναι δύσκολο να βρούμε την ισορροπία ανάμεσα στην επιστημονική και στην εσωτερική αναζήτηση. Έχε υπόψη ότι ακόμα μόλις ξεκινήσαμε και ήδη έχουμε μια μεγάλη σειρά θεμάτων.

Η καλύτερη βοήθεια που μπορείς να μας προσφέρεις, εσύ και όλοι οι φίλοι, είναι η συμμετοχή στα θέματα που είναι ήδη ανοιχτά και που καλύπτουν πολλά ενδιαφέροντα. Σε κρατούμε στα υπόψη για όταν χρειαστούμε… εθελοντές, και επαναλαμβάνω ότι μη διστάσεις να επικοινωνήσεις μαζί μας για όποια σου ιδέα. :D

ksanthos
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Τρί Μάιος 03, 2005 2:17 am
Τοποθεσία: UK

Δημοσίευσηαπό ksanthos » Παρ Μάιος 20, 2005 10:34 pm

Xαιρομαι που βρισκομαι εδω και πραγματικα θελω να βοηθησω..
Νομιζω ομως οτι δεν με καταλαβατε καλα..Δεν μιλησα για μια κατηγορια με ΑΤΙΑ η κατι τετοιο...μιλησα για μια κατηγορια με πιο γενικα θεματα που απασχολουν τον κοσμο.Αν ερμηνευσα λαθος τις υποδειξεις σας ζητω συγνωμη.
Μια αλλη ιδεα ειναι να κανετε μια εντολη που να μπορει να εμφανιζει ολες τις νεες δημοσιοποιησεις απο την τελευταια φορα που μπηκε μεσα ο χρηστης ανα κατηγορια θεματων.Δεν γνωριζω κατα ποσο αυτο ειναι εφικτο η δυσκολο η μπορει να προκαλεσει προβληματα αλλα το εχω δει σε αλλα φορουμ και πιστευω οτι ειναι μια πολυ βολικη εντολη και φιλικη για το χρηστη.
Αν λεω κακα πραγματα μην με τιμωρησετε σας παρακαλω... :wink: :wink: :wink:
μια ιδεα ειπαμε μωρε.. :D :D
Ευχαριστω για το χρονο σας...
Με εκτιμηση
They tell you black is really white

The moon is just the sun at night

And when you walk in golden halls

You get to keep the gold that falls

Its Heaven and Hell

Fool,fool!You've got to bleed for the danger

Fool,fool

Look for the answer

Fool fool!

ksanthos
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Τρί Μάιος 03, 2005 2:17 am
Τοποθεσία: UK

Δημοσίευσηαπό ksanthos » Παρ Μάιος 20, 2005 10:44 pm

Και κατι αλλο που προσεξα και θελω να ρωτησω οι μονοι συντονιστες σε ολα τα θεματα ειστε εσεις οι δυο????
Μου εκανε τρομερη εντυπωση αυτο...
Γιατι θα ηθελα να ρωτησω...Αλλα οπως καταλαβαινετε ντρεπομαι.. :shock: :roll: :!:
Τι μπορει αραγε να γινει επι του θεματος..
Εσεις εχετε καμια καλη προταση?????
Φανταζομαι με τοση "εργασια"εδω μεσα θα ψαχνετε και εσεις για καποια λυση...
Με εκτιμηση
They tell you black is really white

The moon is just the sun at night

And when you walk in golden halls

You get to keep the gold that falls

Its Heaven and Hell

Fool,fool!You've got to bleed for the danger

Fool,fool

Look for the answer

Fool fool!

Gothic
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 12:30 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Gothic » Παρ Μάιος 20, 2005 11:02 pm

Αγαπητέ φίλε ksanthos,η καλή σου πρόθεση είναι γνωστή τουλάχιστον σε εμένα αλλά και πιστεύω και στην υπόλοιπη ομάδα.
Τυγχάνει να σε γνωρίζω από πριν και ξέρω πόσο σοβαρός συζητητής είσαι.

Το πρόβλημά μας είναι - και ανοιχτά το καταθέτω - πού θα οδηγήσει μία "γενική κατηγορία".
Τι θέματα θα αρχίσουν να δημιουργούνται;
Στην αρχή θα είναι σοβαρά και ενδιαφέροντα αλλά πιστεύω πολύ σύντομα θα φτάσουμε να συζητάμε : "γιατί ο δήμαρχος της Καλλιθέας ανάβει τα φώτα στις 8:00μ.μ. ; Μήπως έχει γυάλινα αυτιά ή σιγοτραγουδάει στο μπάνιο;":wink: Με καταλαβαίνεις νομίζω και δεν θα θέλαμε να τρέχουν από το πρωί μέχρι το βράδυ 10 συντονιστές γι αυτό το θέμα.

Το δεύτερο που αναφέρεις υπάρχει ήδη.
Στο επάνω αριστερό μέρος της πρώτης σελίδας, υπάρχει ένα λινκ : "Δημοσιεύσεις που έγιναν μετά την τελευταία σας επίσκεψη".
Αν κάνεις κλίκ εκεί σου δίνει τα μηνύματα που γράφτηκαν κατά κατηγορία από την τελευταία φορά που μπήκες :)

Ειλικρινά σε ευχαριστώ κι εγώ για το ενδιαφέρον σου. :)
Εικόνα

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Παρ Μάιος 20, 2005 11:57 pm

Κατ' αρχήν, αγαπητέ φίλε, επειδή υπάρχει πάντα το ενδεχόμενο να μην έχουμε κατανοήσει επαρκώς το αίτημα το οποίο μας παρουσιάζεις εδώ, θα ήθελες να μας υποδείξεις κάποιο θέμα ως παράδειγμα :?:

Έχω την εντύπωση, ότι αν το σκεφτούμε (και είναι χρήσιμο να το σκεφτόμαστε πάντα), όλα τα θέματα εντάσσονται στις ήδη υπάρχουσες κατηγορίες.
Μπορεί όμως, να κάνω/ουμε λάθος και να χρειάζεται να αναθεωρήσουμε...

Αν θέλεις, κάνε τον κόπο να μας φέρεις κάποιο παράδειγμα.

Σ' ευχαριστώ εκ των προτέρων.


ksanthos έγραψε:Και κατι αλλο που προσεξα και θελω να ρωτησω οι μονοι συντονιστες σε ολα τα θεματα ειστε εσεις οι δυο????


Εδώ οφείλω να επισημάνω, ότι ο ιστοχώρος αυτός δημιουργήθηκε από μία ομάδα ανθρώπων, οι οποίοι συνεργάστηκαν και συνεργάζονται για την πραγμάτωση του οράματος, όπως αυτό έχει καταγραφεί στο μήνυμα της κεντρικής σελίδας του www.mystica.gr.

Από κει και πέρα, η επίσημη συντονιστική ομάδα προσωρινά και μέχρι να παραστεί ανάγκη διεύρυνσης, περιορίζεται στα άτομα τα οποία εμφανίζονται στις ειδικές καταχωρήσεις της Αγοράς (Forum).

Αυτό βέβαια, δε σημαίνει ότι όλοι (μηδενός εξαιρουμένου) δεν έχουμε ευθύνη για την τήρηση των κανονισμών, όπως έχουν καθοριστεί και καταγραφεί στην αντίστοιχη ειδική θεματική ενότητα και ειδικότερα, την επιτήρηση των θεμάτων, τα οποία έχουμε δημιουργήσει.

Θέλουμε να ελπίζουμε ότι μελλοντικά, οι εκάστοτε ομάδες θα διευρύνονται όλο και περισσότερο, με ανθρώπους, οι οποίοι μοιράζονται μαζί μας το ίδιο όραμα και έχουν τη διάθεση και τη δυνατότητα να βοηθήσουν σε πιο συγκεκριμένους τομείς, ανάλογα με τις ειδικότερες ικανότητές τους.

Ήδη έχουμε αρχίσει να ενσωματώνουμε τέτοιους πολύτιμους συνεργάτες στην προσπάθειά μας και είμαστε πάντα πρόθυμοι, να δεχθούμε και άλλες προτάσεις λαμβανομένων υπ' όψιν πάντα των συνθηκών και των επιθυμιών των εκάστοτε καλόπιστων εθελοντών.

Οι ηλεκτρονικές μας διευθύνσεις είναι πάντα στη διάθεση όλων των μελών και επισκεπτών για οποιαδήποτε σχετική και ιδιωτική επικοινωνία.
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Elissaios
Δημοσιεύσεις: 565
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:10 am

Δημοσίευσηαπό Elissaios » Σάβ Μάιος 21, 2005 11:01 am

ksanthos έγραψε:Γιατι θα ηθελα να ρωτησω...Αλλα οπως καταλαβαινετε ντρεπομαι..


Αγαπητέ Ksanthos, είναι κατανοητή η επιθυμία σου και σε ευχαριστούμε. Είναι ωραίο να είμαστε μια ενθουσιώδης παρέα!

Παρέα είμαστε, αν αυτό απαντάει στο ερώτημά σου, γιατί ο καθένας έχει το δικαίωμα για κάθε καλοπροαίρετη παρέμβαση αλλά και συμβολή. Mystica δεν είναι μόνο το forum, είναι και τα άρθρα και τα άλλα θέματά του. Και για εκεί, λοιπόν, πάσα προσφορά δεκτή!

Διατήρησε τον ενθουσιασμό σου, γιατί έχουμε δρόμο μπροστά μας. Και για σένα, και για κάθε φίλο, ισχύει ότι έχουμε όλο το ενδιαφέρον να ακούμε δημιουργικές προτάσεις. Όπως αναφέρει και η Zadok the Priestess, "Οι ηλεκτρονικές μας διευθύνσεις είναι πάντα στη διάθεση όλων των μελών και επισκεπτών για οποιαδήποτε σχετική και ιδιωτική επικοινωνία".

ksanthos
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Τρί Μάιος 03, 2005 2:17 am
Τοποθεσία: UK

Δημοσίευσηαπό ksanthos » Κυρ Μάιος 22, 2005 2:40 pm

Ευχαριστω για την ανταποκριση που βρηκα και νομιζω πως δεν χρειαζεται παραπανω λογια για το παρον θεμα...
Ο φιλος GOTHIC καλυψε με το παραπανω.
Ισως να εχει απολυτο δικιο σχετικα με το δημαρχο της καλλιθεας και να ειναι προβλημα με το οτι ανοιγει τα φωτα στις 8 και εμεις πληρωνουμε σαν φορολογουμενοι πολιτες και δεν εχουμε καλυτερη αντιμετωπιση..αλλα αυτο δεν θα πρεπει να συμβει.Νομιζω οτι μεχρι στιγμης οσα ατομα υπαρχουν σε αυτο το φορουμ δεν θα ανοιγαν τετοιο θεμα αλλα οντως το μελλον του ειναι αβεβαιο και μπορει να ειναι ασχημο οποτε καλυτερα τελικα να μην υπαρχει και οποιο σοβαρο θεμα που δεν ταιριαζει στις κατηγοριες που υπαρχουν να μπαινει σε αυτον τον τομεα οπως εγινε με τα περιοδικα.
Αγαπητη Zadok the priestess το θεμα με τα περιοδικα ειναι ενα καλο παραδειγμα η ενα θεμα με τιτλο Σιων vs Eλληνισμος(δεν θα ανοιγα ποτε μου τετοιο θεμα αλλα λεω..) η ενα σχετικο με τη μουσικη και την επιδραση της στον ανθρωπο.Ελπιζω να με καταλαβαινεις τωρα μιλαω για κατι πιο γενικο.
Αγαπητε Elissaios και τι παρεα ειμαστε ε?
Πραγματικα κανετε καλη δουλεια και ο ενθουσιασμος μου δεν θα λειπει και να το ξερεις.
Τελος GOTHIC λες:
Τυγχάνει να σε γνωρίζω από πριν και ξέρω πόσο σοβαρός συζητητής είσαι.

Δεν συμφωνω με το σοβαρος αλλα σε ευχαριστω...
Με εκτιμηση
They tell you black is really white

The moon is just the sun at night

And when you walk in golden halls

You get to keep the gold that falls

Its Heaven and Hell

Fool,fool!You've got to bleed for the danger

Fool,fool

Look for the answer

Fool fool!

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Κυρ Μάιος 22, 2005 3:51 pm

ksanthos έγραψε:Αγαπητη Zadok the priestess το θεμα με τα περιοδικα ειναι ενα καλο παραδειγμα η ενα θεμα με τιτλο Σιων vs Eλληνισμος(δεν θα ανοιγα ποτε μου τετοιο θεμα αλλα λεω..) η ενα σχετικο με τη μουσικη και την επιδραση της στον ανθρωπο.Ελπιζω να με καταλαβαινεις τωρα μιλαω για κατι πιο γενικο.


Αγαπητέ φίλε ksantho,

το θέμα των περιοδικών φιλοξενείται ήδη σ' αυτή τη θεματική ενότητα.

Τώρα, αν προκύψει τόσο μεγάλη ουσιαστική ανάγκη και υπάρξουν αρκετά θέματα, τα οποία δε θα μπορούν να ενταχθούν στις υπάρχουσες ενότητες, θα αναθεωρήσουμε... Αυτό είναι το μόνο εύκολο.

Όσον αφορά στο δεύτερο παράδειγμά σου, επέτρεψέ μου όμως να διαφωνήσω, διότι κάθε άλλο παρά γενικής κατηγορίας δεν είναι.

Όταν ένα μέλος ανοίγει ένα θέμα, γνωρίζει, λογικά, προς τα πού θέλει να κατευθυνθεί η αναζήτησή του.
Αν στην προκειμένη περίπτωση π.χ. θέλει να εξετάσει τις ανθρωπολογικές-βιολογικές διαφορές, το θέμα άπτεται της κατηγορίας των επιστημών. Αν π.χ. θέλει να εξετάσει διαφορές παραδόσεων και αντιλήψεων, θα πρέπει να το εντάξει στις μυθολογίες κι αν ενδιαφέρεται για θρησκευτικές πεποιθήσεις, στο Ιερό Άβατο.

Αν το σκεφτείς, αγαπητέ φίλε, θα δεις ότι αυτή η διαδικασία "αυτογνωσίας" του θέματος και του δημιουργού του είναι πολύ χρήσιμη για την αποφυγή άσκοπων πλατιασμών και επιπόλαιων εκτιμήσεων...
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

ksanthos
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Τρί Μάιος 03, 2005 2:17 am
Τοποθεσία: UK

Δημοσίευσηαπό ksanthos » Κυρ Μάιος 22, 2005 4:47 pm

Και αν καποιος θελει να το δει απο ολες τις οπτικες του γωνιες τι κανει?
Θα συμφωνησω με ολα οσα λεγονται και δεν θελω να παραξηγηθω μιας και δεν εχω σκοπο να σας κρινω για αυτο που κανετε(και ποιος ειμαι εγω στην τελικη για να σας κρινω εσεις κανετε αυτο που σας αρεσει μιας και εσεις ειστε οι υπευθυνοι)απλα επικοδομητικη κριτικη κανω.
Μετα απο ωριμη σκεψη σε αυτο που ειπε ο GOTHIC καλυτερα ως εχουν τα πραγματα μιας και θα χασουμε τη μπαλα σε καποιο σημειο.
Το θεμα της επιδρασης της μουσικης δεν σχολιαστηκε αλλα φανταζομαι οτι παινει στη κατηγορια οπου μας φιλοξενει τωρα.
Ευχαριστω για την αμεσωτητα σας..
Α και μια διευκρινηση:το ονομα μου προερχεται απο το ξανθός και αρα γενικη ξανθέ οχι οτι με πειραζει απλα πολλοι πιστευουν οτι εχω ονομα απο τον Ξάνθο της φιλικης εταιριας.Απλα χαζοξανθουλης ειμαι :lol: :lol: :lol:
Με εκτιμηση
They tell you black is really white

The moon is just the sun at night

And when you walk in golden halls

You get to keep the gold that falls

Its Heaven and Hell

Fool,fool!You've got to bleed for the danger

Fool,fool

Look for the answer

Fool fool!

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Κυρ Μάιος 22, 2005 6:13 pm

Αγαπητέ ksanthe,

(όπως θέλεις το γράφω μια και κατά την γνώμη μου κανονικά δεν κλίνεται καν, αφού είναι γραμμένο με greeklish χαρακτήρες)

ανθρώπινα τα λάθη...

Εκ παραδρομής παρέλειψα να απαντήσω στο ζήτημα περί μουσικής, το οποίο έθεσες.
Νομίζω ότι είναι προφανές πως ανήκει στην κατηγορία "- Η ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ ΣΤΙΣ ΤΕΧΝΕΣ -".

Όσον αφορά στην περίπτωση που κάποιος θέλει να συγκρίνει δύο έθνη (όπως κατάλαβα πως το έθεσες) από κάθε όψη, θα πρέπει να μην ξεχνά ότι εδώ δεν είναι ένας χώρος εθνολογικών αναζητήσεων, αλλά εσωτερικών προβληματισμών.

Ας προβληματιστεί λοιπόν, πριν ανοίξει το θέμα κι ας επιλέξει θεματική ενότητα ανάλογα με την κατεύθυνση που θα δώσει μέσα από τη διατύπωση της εισήγησής του...

Πάντως, ακόμη και ως γενική εθνολογική ανάλυση να το δούμε, θεωρώ ότι ανήκει στη σφαίρα της επιστήμης και ως τέτοια θα πρέπει να αντιμετωπίζεται.

Φίλε ksanthe, να είσαι σίγουρος ότι οι παρατηρήσεις σου είναι ευπρόσδεκτες και ότι εκτιμούμε ιδιαίτερα το ενδιαφέρον σου για το χώρο.
Σ' ευχαριστούμε!
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

ksanthos
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Τρί Μάιος 03, 2005 2:17 am
Τοποθεσία: UK

Δημοσίευσηαπό ksanthos » Κυρ Μάιος 22, 2005 8:43 pm

Και κατα τη γνωμη μου δεν κλινεται αρα θα επρεπε να ειναι ksanthos ε??
εγω σας ευχαριστω και καλυτερα να μην σας κουραζω αλλο ασκοπα.
Ευχαριστω για ολα.
Με εκτιμηση
They tell you black is really white

The moon is just the sun at night

And when you walk in golden halls

You get to keep the gold that falls

Its Heaven and Hell

Fool,fool!You've got to bleed for the danger

Fool,fool

Look for the answer

Fool fool!


Επιστροφή σε “.΄. + ΚΟΙΜΗΤΗΡΙΟΝ + .΄.”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες