Η ΣΟΦΙΑ ΧΟΥΡΙΔΟΥ στο ALTER

Χώρος ανάπαυσης θεμάτων...

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Πέμ Σεπ 22, 2005 1:02 pm

Μα αγαπητή μου Κυρά, αυτή η συζήτηση είναι ατέρμονη και ανούσια.

Στην εν λόγω εκπομπή τους είδαμε όλους αγαπημένους και με αγαστή σύμπνοια να μας λένε, ούτε λίγο ούτε πολύ ότι δε διαφωνούν.

Μόνο που δεν αγκαλιάστηκαν να φιληθούν και να πορευθούν προς τον πλησιέστερο ναό, να παραστούν στην πρωινή λειτουργία.



Αγαπητή μου Zadok,
Έχεις απόλυτο δίκιο όσον αφορά την ατέρμονη συζήτηση.
Το ότι ήταν όλοι αγαπημένοι δεν σημαίνει και τίποτα, πέρα του ότι αυτοί που ήταν εκεί συμφωνούσαν μεταξύ τους. Τόσο απλά.


ΑΔΙΑΦΟΡΩ για το τι αποδέχεται ο "κάθε" Μεταλληνός...


Αυτοί που εκτίθονται στα media ως εκπρόσωποι κάποιων άλλων ή ακόμα μίας ιδέας ενός δόγματος κλπ., πιστεύω πως είναι πολύ πιθανόν εάν το δικό τους πιστεύω είναι διαφορετικό να μην το εκφράσουν στο ευρύ κοινό. Δυστυχώς οι σκοπιμότητες είναι σχεδόν παντού.

η κάθε μια Εκκλησία διατύπωνε ΟΡΘΑ ΚΟΦΤΑ, ότι ο Θεός είναι Ένας και ότι απλός αυτό που διαφέρει είναι το λατρευτικό τυπικό (και εδώ εξωτερικά πολλάκις) και το δόγμα της κάθε μίας από αυτές.

Εδώ φαίνονται οι σκοπιμότητες που ανέφερα. Είναι δυνατόν η εκκλησία να μην ξέρει πόσοι θεοί υπάρχουν???

Με αυτούς που ΔΕΝ κατανοούν, συγγνώμη αλλά ΔΕΝ ΘΕΛΩ να ασχοληθώ μαζί τους
Και αυτό είναι ΕΠΙΘΥΜΙΑ ΜΟΥ...
Για αυτούς, η ΖΩΗ ΜΟΥ είναι ένα παράδειγμα όπως υποθέτω και η ΖΩΗ του καθενός ΜΑΣ...
Άλλωστε η κυρά Μαγδάλο, ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙ, αν πρώτα ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΡΟΠΟ ΖΩΗΣ...
Εκεί επικεντρώνομαι...

Στους άλλους ΟΜΩΣ;;;
Σε εκείνους, τον ΕΝΑΝ έστω, που "κάτι" έχει αλλάξει πρώτα στην ζωή του και φυσικά τόσο στις σκέψεις του, στους λόγους του και στις δράσεις του, ΑΝ ΔΕΝ του δείξουμε ότι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΣ, πως θα πορευτεί


Καλέ μου Kelso,
Μια αντίφαση διακρίνω.
Για να αλλάξει κάποιος την ζωή του και την σκέψη του, θα πρέπει με κάποιο τρόπο, κάποιος να του δώσει να καταλάβει κάτι άλλο. Αν δεν ασχοληθεί κανείς με αυτούς τους ανθρώπους, πως θα καταφέρουν από μόνοι τους να κάνουν το πρώτο βήμα, όταν ταυτόχρονα κάποιοι άλλοι ενδεχομένως να καλλιεργούν την αρχική τους θέση.


Ελπίζω να μη κάτσει και ανακούρκουδα ο Ερμής.

Τελικά νομίζω για όλα φταίει αυτό το «ανακούρκουδα»
:lol:
Εικόνα
Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Πέμ Σεπ 22, 2005 1:15 pm

Δεν ξέρω τί λέτε...

αλλά σήμερα έσκασε άλλη "βόμβα" (δεν ξέρω αν ακούσατε ειδήσεις):

Με ειδική κοινοβουλευτική τροπολογία δίδεται το δικαίωμα στην Ορθόδοξη Εκκλησία εν Ελλάδι να ιδρύσει Πανεπιστημιακού ( :!: ) επιπέδου Θεολογικές σχολές...

"Ταλιμπάν"... :twisted:

Υ -Γ. Αν συμφωνείτε και θέλετε να σχολιάσετε επ' αυτού, ας ανοίξουμε ένα νέο θέμα.
Είναι κρίμα για την κ. Χουρίδου.
Εικόνα
Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir
André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Πέμ Σεπ 22, 2005 10:25 pm

Πράγματι είναι λίγο άδικο για την Σοφία και όλους τους άλλους, Έλληνες ή μη, Επιστήμονες, να συνεχίσουμε μια τέτοια συζήτηση εδώ. Αν θέλετε υπάρχει ένα θέμα για «ΤΟ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ ΔΟΓΜΑ ΩΣ ΜΕΣΟ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ» στο οποίο νομίζω πως ταιριάζει περισσότερο αυτή η κουβέντα.

Το παρόν θέμα απενεργοποιείται με την ευχή, προς όλους τους Φίλους, συμπατριώτες, αλλά και όλους τους άλλους άριστους επιστήμονες, που απαρτίζουν το πρόγραμμα ATLAS, να δουν τις προσπάθειες τους να καρποφορούν.

Η σκέψη μας και η ευχές μας είναι μαζί τους.
Εικόνα


Επιστροφή σε “.΄. + ΚΟΙΜΗΤΗΡΙΟΝ + .΄.”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης