Η ΣΟΦΙΑ ΧΟΥΡΙΔΟΥ στο ALTER

Χώρος ανάπαυσης θεμάτων...

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Η ΣΟΦΙΑ ΧΟΥΡΙΔΟΥ στο ALTER

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Παρ Σεπ 16, 2005 4:38 pm

Η καλή μου φίλη και ερευνήτρια, Σοφία Χουρίδου (χρόνια πολλά Σοφάκι), μου έστειλε το παρακάτω e-mail. Γνωρίζοντας λοιπόν την πολύχρονη προσπάθεια της και την σοβαρότητα που επιδεικνύει, θεωρώ ότι αξίζει να παρακολουθήσουμε την συνέντευξή της.

Και αν κάτι μας κεντρίσει το ενδιαφέρον να το συζητήσουμε και μέσα στο Forum.

Σας παραθέτω το e-mail (όπως το έλαβα).

Kalimera se olous,

Gia esas pou eiste ellada kai gia osous vretheite stin ellada keini tin
imera, boreite na parakolouthisete tin ekpompi tou Kosta Hardavella 'Oi
piles tou anexigitou' sto ALTER afti tin Kiriaki 18 Septevriou kai ora
23:15 to vradi,
opou tha parousiasei to CERN kai tin sinendefxi pou edosa
xenagontas ton sto peirama pou doulevo, to ATLAS.

Elpizo na sas aresei,
Polla heretismata
Sofia


Οι Έλληνες επιστήμονες διαπρέπουν στο εξωτερικό :)
Εικόνα

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Δευ Σεπ 19, 2005 4:44 pm

Συγχαρητήρια στην κ. Χουρίδου και τους υπόλοιπους Έλληνες επιστήμονες!

Για μία ακόμη φορά, μας έκαναν περήφανους...

Τώρα, η εκπομπή ήταν επιεικώς μέτρια, αλλά τουλάχιστον υπάρχει. (εδώ καταντάμε :cry: )

Αυτή η οικτρή προσπάθεια ταύτισης αποκλειστικά ορθόδοξων θεολογικών αντιλήψεων με την ανεπάρκεια της συμβατικής επιστήμης γίνεται γελοία... :evil:
Εικόνα
Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir
André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Τρί Σεπ 20, 2005 8:59 am

Τελικά νομίζω η δουλειά αυτών των ανθρώπων ειναι πολύ σημαντική και αρκετά δύσκολη - όχι πως κάποιες άλλες δεν είναι. Αντε και εις ανώτερα. :)
Εικόνα
Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τρί Σεπ 20, 2005 10:37 am

Θα ήθελα να πω πως είχα την τύχη να έχω μια μικρή οπτική για το πώς ένιωθε η Σοφία τον καιρό που περίμενε να ενταχθεί στο CERN. Θυμάμαι την αγωνία της και τελικά τη χαρά της όταν πλέον έγινε γεγονός η ένταξη της.

Το αυτό συναίσθημα θεωρώ πως θα είχαν και οι άλλοι συμπατριώτες ερευνητές που είναι ενταγμένοι στο πρόγραμμα ATLAS και κάνουν μια τόσο σοβαρή έρευνα.

Θα συμφωνήσω με την αγαπητή μου Zadok, πως πλέον καταντάει κουραστικό, το να χρειάζεται παντού και πάντα η Ορθόδοξη Χριστιανική άποψη. Ο συγκεκριμένος Ιερέας έχει καταντήσει να είναι ο άνθρωπος που εγκρίνει ή απορρίπτει ότι είναι δυνατόν να συζητηθεί.

Βέβαια αν σώνει και καλά θα πρέπει να υπάρχει η Εκκλησιαστική άποψη τότε ίσως θα έπρεπε να είναι προσκεκλημένοι, ο Ιμάμης, ο Ραβίνος και ο όποιος άλλος θρησκευτικός εκπρόσωπος.

Και πάλι συγχαρητήρια τόσο στην καλή μου φίλη, όσο και στους υπόλοιπους συμπατριώτες μας που μας κάνουν περήφανους.

Τους εύχομαι να εκπληρώσουν όλα τα όνειρα τους.
Εικόνα

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Τρί Σεπ 20, 2005 12:03 pm

Θα συμφωνήσω με την αγαπητή μου Zadok, πως πλέον καταντάει κουραστικό, το να χρειάζεται παντού και πάντα η Ορθόδοξη Χριστιανική άποψη. Ο συγκεκριμένος Ιερέας έχει καταντήσει να είναι ο άνθρωπος που εγκρίνει ή απορρίπτει ότι είναι δυνατόν να συζητηθεί


Αυτό είναι κάτι το οποίο δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να αποφευχθεί μιας και είναι εμφανής εδώ η σύγκρουση μεταξύ θρησκείας και επιστήμης.
Μία σύγκρουση αναπόφευκτη για τους γνωστούς λόγους και δυστυχώς οι ρόλοι πλέον τείνουν να αλλάξουν και οι αξίες να αλλοιωθούν μέρα με την μέρα.

Τα συγχαρητήρια πάντως είναι κάτι που το αξίζουν όλοι όσοι εργάζονται με τον έναν ή τον άλλον τρόπο.
Εικόνα

Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Τρί Σεπ 20, 2005 1:43 pm

Ladyhawk έγραψε:Αυτό είναι κάτι το οποίο δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να αποφευχθεί μιας και είναι εμφανής εδώ η σύγκρουση μεταξύ θρησκείας και επιστήμης.
Μία σύγκρουση αναπόφευκτη για τους γνωστούς λόγους και δυστυχώς οι ρόλοι πλέον τείνουν να αλλάξουν και οι αξίες να αλλοιωθούν μέρα με την μέρα.


Μα αγαπητή μου Κυρά, αυτή η συζήτηση είναι ατέρμονη και ανούσια.

Στην εν λόγω εκπομπή τους είδαμε όλους αγαπημένους και με αγαστή σύμπνοια να μας λένε, ούτε λίγο ούτε πολύ ότι δε διαφωνούν.

Μόνο που δεν αγκαλιάστηκαν να φιληθούν και να πορευθούν προς τον πλησιέστερο ναό, να παραστούν στην πρωινή λειτουργία.

Και δε θα με "χαλούσε" καθόλου αυτό, αν ανταποκρινόταν στην πραγματικότητα.

Για ποιόν Θεό μίλαγε ο κ. Μεταλληνός και αναφερόταν στον Πλάτωνα :?:

Επειδή είναι καθηγητής στο Πανεπιστήμιο (που είναι γνωστός ο απαράδεκτος εναγκαλισμός της Παιδείας με την "κρατούσα" θρησκεία), παραβλέπουμε το σχήμα το οποίο φορά :?:
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Τρί Σεπ 20, 2005 1:54 pm

Zadok the priestess έγραψε:"...Για ποιόν Θεό μίλαγε ο κ. Μεταλληνός και αναφερόταν στον Πλάτωνα :?: ..."


Αλήθεια καλή μου Ιέρεια...
Πιστεύεις ότι ο Πλάτωνας μιλούσε για κάτι "άλλο" από τον Θεό που υπό-εννοούσε ο Πατήρ Μεταλληνός :?:

Ας ΜΗΝ μπλεχτούμε στα "δίχτυα" της λογικής περί του "ονόματος" του Θεού...

Επίσης η άποψή μου είναι πώς ΚΑΙ η θρησκεία ΚΑΙ η επιστήμη ΟΜΙΛΟΥΝ ΠΕΡΙ ΤΟΥ ΙΔΙΟΎ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΡΑΓΜΑΤΟΣ...
Διαφορά στην "ουσία" ΚΑΜΙΑ, στο "φαίνεσθε" ΠΟΛΛΕΣ...


Με εκτίμηση,

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Τρί Σεπ 20, 2005 2:05 pm

Αγαπημένε μου Κέλσο,

εγώ δε διαφωνώ μαζί σου, πραγματικά.

Όμως, αν ερωτηθεί ο ίδιος ο κ. Μεταλληνός (θυμάμαι τον είχε ρωτήσει παλιότερα ο κ. Χαρδαβέλλας) θα πει περί του "μοναδικού αληθινού Θεού"...

...αλλά όπως τον αντιλαμβάνεται το δόγμα του.

Τί να λέμε λοιπόν??
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τρί Σεπ 20, 2005 3:31 pm

...αλλά όπως τον αντιλαμβάνεται το δόγμα του.


Σωστό σωστότατο !

Μήν κρίνουμε εξ ιδίων τ' αλλότρια ..........
Εικόνα

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Τρί Σεπ 20, 2005 5:07 pm

Zadok the priestess έγραψε:"...Όμως, αν ερωτηθεί ο ίδιος ο κ. Μεταλληνός (θυμάμαι τον είχε ρωτήσει παλιότερα ο κ. Χαρδαβέλλας) θα πει περί του "μοναδικού αληθινού Θεού"...

...αλλά όπως τον αντιλαμβάνεται το δόγμα του..."


Μα καλά, περίμενες κάτι διαφορετικό από αυτό :?:
Προσωπικά ΟΧΙ...

Και για μένα, τον αναζητητή, αυτό είναι το ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ ξέρεις...
Να βλέπω το ΠΩΣ τα δόγματα, ΕΝΩ κατά τα φαινόμενα ΔΙΑΦΕΡΟΥΝ στην ουσία τους (στο βαθύ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΤΟΥΣ ΝΟΗΜΑ δηλαδή), ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ :roll:

Την συγκεκριμένη απάντηση του πατήρ Μεταλληνού, την βρίσκω ΟΡΘΗ και πέρα για πέρα ΑΛΗΘΙΝΗ...
Ο Θεός είναι ΕΝΑΣ και ΑΛΗΘΙΝΟΣ σε όλα τα δόγματα (ακόμα και στα κατά δήλωση "πολυθεϊστικά") 8)

Με εκτίμηση,

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Τρί Σεπ 20, 2005 5:25 pm

Αγαπητέ μου Κέλσο,

μάλλον κάποια παρανόηση έχει προκύψει.

Ο κ.Μεταλληνός δεν αποδέχθηκε κάτι τέτοιο.

Εν πάσει περιπτώσει, σημασία δεν έχει τί περιμένω εγώ...

Σημασία έχει ότι κάποια στιγμή, πρέπει να βγάλουμε την τσίμπλα από τα μάτια μας και να δούμε...

Η αλήθεια δεν είναι ζήτημα δόγματος και δεν αφορά μόνον στην Ορθοδοξία.

Και αυτά δεν τα γράφω διότι δεν τιμώ την Ορθοδοξία.

Το αντίθετο:

Θεωρώ ότι φιμώνει μόνον όποιος κάτι φοβάται.

Αντίθετα, ο σεβασμός στη διαφορετικότητα είναι πάντα δείγμα πολιτισμού.
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Τρί Σεπ 20, 2005 7:47 pm

Zadok the priestess έγραψε:"...μάλλον κάποια παρανόηση έχει προκύψει..."

Χμμμ...
Λές;;;

Λοιπόν, διευκρινίζω...
Προσωπικά καλή μου Ιέρεια, με ΧΑΡΟΠΟΙΕΙ το γεγονός που ένας ιερέας τοποθετείται αναφερόμενος περί του "μοναδικού αληθινού Θεού"...

Στα δικά μου ώτα, αυτό μου δίνει την ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ να τοποθετήσω αυτό που ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ θεωρώ ως "μοναδικό αληθινό Θεό" και με κάνει ΥΠΕΡΜΑΧΟ στο να αγωνιστώ υπέρ αυτού του ΑΝΑΦΑΙΡΕΤΟΥ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΟΣ που έχει ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ, στο να τοποθετήσει αυτός ο καθένας ΟΠΟΙΑ ΘΕΟΤΗΤΑ Ο ΙΔΙΟΣ ΑΠΟΔΕΧΕΤΑΙ ως "μοναδικό αληθινό Θεό"...

Εαν κάνω λάθος, πείτε το...
Και συνεχίζω...
ΑΔΙΑΦΟΡΩ για το τι αποδέχεται ο "κάθε" Μεταλληνός...

Στα περί "τσίμπλας" - "δοκάρια" κλπ. κλπ. που ΜΠΟΡΕΙ ο καθένας να έχει εις τους οφθαλμούς του, ΦΥΣΙΚΑ και συμφωνώ ΑΝ ΚΑΙ για μένα η ΤΥΦΛΟΤΗΤΑ είναι το ζητούμενο :!: :!: :!:

Η τυφλότητα, για τα ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ σημεία διαφωνίας μεταξύ των διαφόρων "δογμάτων", όπου αυτή η προσδοκούμενη (από μένα) τυφλότητα, πιστεύω πως με τα ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ πλέον ΜΑΤΙΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΜΑΣ, θα μας οδηγήσει στην κατανόηση αυτού του "μοναδικού αληθινού Θεού".

Ελπίζω να ΜΗΝ υπάρχει κάποια περαιτέρω "παρανόηση"...

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Τρί Σεπ 20, 2005 8:04 pm

Όχι, αγαπητέ μου. Δεν υπάρχει άλλη παρανόηση.

Απλά, επεσήμανα ότι ο κύριος καθηγητής της θεολογίας δεν έχει φθάσει να κατανοήσει αυτό το τόσο "απλό" ( :!: ) που μας περιέγραψες.

Και ακριβώς επειδή η τυφλότης είναι το πρόβλημα, όπως πολύ ορθά το έθεσες, δηλαδή η ηθελημένη τύφλωση και όχι η παθολογική, ε, είναι καιρός πια, να λέμε τα πράγματα με τ' όνομά τους.

Τέλος πάντων, αφήσαμε την κ. Χουρίδου και πιαστήκαμε με τον κ. Μεταλληνό...

:(
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τρί Σεπ 20, 2005 8:06 pm

Δεν θα υπήρχε παρανόηση όχι μόνο στην δική μας κουβέντα αλλά και σε όσους ακούν, ή άκουσαν , ή θα ακούσουν στο μέλλον λόγους του κυρίου Μεταλληνού, ΑΝ η κάθε μια Εκκλησία διατύπωνε ΟΡΘΑ ΚΟΦΤΑ, ότι ο Θεός είναι Ένας και ότι απλός αυτό που διαφέρει είναι το λατρευτικό τυπικό (και εδώ εξωτερικά πολλάκις) και το δόγμα της κάθε μίας από αυτές.

ΑΝ λοιπόν κάτι τέτοιο γινόταν πράξη θα είχαμε μια πλατφόρμα συζήτησης η οποία θα είχε ως βάση τη θεμελιώδη αρχή που μας παρέθεσες αγαπημένε μου Κέλσο.

Εκεί είναι η παρανόηση, στο ότι εσύ μιλάς γι’ αυτό που καταλαβαίνεις εσύ, ενώ εγώ και η Zadok μιλάμε γι’ αυτό που καταλαβαίνει το σύνολο.

Και όταν ποδηγετείς το σύνολο με τέτοιες απόψεις (ότι μόνο ότι αποδέχεται η Ορθόδοξη Εκκλησία είναι ορθό), τότε εσύ μίλα μετέπειτα για τον ένα και Μοναδικό Θεό. Τρισκατάρατος θα είσαι για την Κυρά Μαγδάλο που θα έχει εμποτιστεί με το δόγμα του κάθε Μεταλληνού.
Εικόνα

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Τρί Σεπ 20, 2005 8:29 pm

Ramoglou έγραψε:"...Εκεί είναι η παρανόηση, στο ότι εσύ μιλάς γι’ αυτό που καταλαβαίνεις εσύ, ενώ εγώ και η Zadok μιλάμε γι’ αυτό που καταλαβαίνει το σύνολο.

Και όταν ποδηγετείς το σύνολο με τέτοιες απόψεις (ότι μόνο ότι αποδέχεται η Ορθόδοξη Εκκλησία είναι ορθό), τότε εσύ μίλα μετέπειτα για τον ένα και Μοναδικό Θεό. Τρισκατάρατος θα είσαι για την Κυρά Μαγδάλο που θα έχει εμποτιστεί με το δόγμα του κάθε Μεταλληνού..."


Mε προβληματίζεις τώρα Φίλε μου Ράμογλου, ειλικρινά... :? :? :?
Αυτό που κάνω ΔΙΑΡΚΩΣ και σε ΟΛΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΖΩΗ, είναι να λέω την άποψή ΜΟΥ...
Το πράττω για να δείξω σε εκείνους που ΤΥΧΑΙΝΕΙ να έχουν την ίδια οπτική με εμένα, ότι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΙ...
Κάτι που το θεωρώ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ για την πορεία μας μέσα σε έναν κόσμο ΑΝΤΙΦΑΣΕΩΝ...

Αν "αναπαράγω" τις απόψεις των "ΑΛΛΩΝ" τότε (αναρωτιέμαι :?: ), εκείνοι που έχουν τις ΙΔΙΕΣ ΜΕ ΕΜΕΝΑ ΑΠΟΨΕΙΣ, πόσο "μόνοι" θα νιώθουν...

Εν προκειμένο, ας με θεωρεί ΤΡΙΣΚΑΤΑΡΑΤΟ η κάθε κυρία Μαγδάλο...
ΑΔΙΑΦΟΡΩ και ΠΡΟΧΩΡΩ...
Προχωρώ σε εκείνον τον δρόμο, που "κάποιοι", σε κάποιο σταυροδρόμι του(όπως αυτό στο Mystica.gr), θα αντιληφθούν ότι επιτέλους ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΙ...

Με την ειλικρινή μου ΑΓΑΠΗ τόσο στη Ιέρεια μας Ζαντόκ, όσο και στο Φίλο μας Ράμογλου, για την εξαιρετική δουλειά που κάνουν...
Είμαστε ΜΑΖΙ Φίλοι μου...
Ας στρέψουμε τους οφθαλμούς μας προς το Φως...

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τετ Σεπ 21, 2005 1:56 am

Αχ μάλλον ο Ερμής είναι ανάδρομος οπότε η επικοινωνία είναι ολίγον τι δύσκολη.

Για να ξανακάνω μια δεύτερη προσπάθεια.

Mε προβληματίζεις τώρα Φίλε μου Ράμογλου, ειλικρινά...


Αυτό δείχνει ότι η κουβέντα μας έχει μια αξία, κάτι πραγματεύεται το οποίο μας οδηγεί αμφότερους σε προβληματισμό.

Αυτό που κάνω ΔΙΑΡΚΩΣ και σε ΟΛΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΖΩΗ, είναι να λέω την άποψή ΜΟΥ...
Το πράττω για να δείξω σε εκείνους που ΤΥΧΑΙΝΕΙ να έχουν την ίδια οπτική με εμένα, ότι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΙ...
Κάτι που το θεωρώ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ για την πορεία μας μέσα σε έναν κόσμο ΑΝΤΙΦΑΣΕΩΝ...


Δεν νομίζω, ούτε η Zadok, αλλά ούτε και εγώ να μεμφόμαστε μια τέτοια πρακτική.
Όπως πολύ καλά γνωρίζεις το αυτό πράττουμε και εμείς.

ΟΜΩΣ !!!!!!

Τι γίνεται με αυτούς που δεν κατανοούν αυτό το οποίο τους λες, άσχετα αν αυτό ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΛΗΘΕΙΑ ;

Μήπως πρέπει να διαμορφώσεις έτσι το λόγο σου που να μπορεί και η Κυρά Μαγδάλο να αρχίσει να φέρνει καμιά σκέψη στο μυαλό της ;

Μήπως πρέπει να προσπαθήσεις αυτήν την αλήθεια να την περάσεις μέσα από ένα όμορφο τρόπο στον άλλο ;

Μήπως πρέπει εσύ, εγώ, η Zadok, ο καθένας, να εξηγήσουμε που είναι ο σκοταδισμός σε αυτές τις πρακτικές και που είναι η καθαρή φωτεινή σκέψη ;

Δεν μιλάμε λοιπόν για αναπαραγωγή των απόψεων των άλλων, αλλά για κριτική αυτών των δράσεων, που πηγάζουν μέσα από τις απόψεις τους και τα δόγματα τους.

Ελπίζω τώρα να έγινα ποιο κατανοητός.

Όσο για τη στροφή των οφθαλμών μου προς το Φως, εκείνο το Φως που αφυπνίζει τις ανθρώπινες διάνοιες, ελπίζω να είμαι άξιος να το αντικρίσω. Τα μάτια μου και η θέληση μου είναι σίγουρα στραμμένα προς τα εκεί.
Εικόνα

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Τετ Σεπ 21, 2005 8:40 am

Ramoglou έγραψε:"...Αυτό δείχνει ότι η κουβέντα μας έχει μια αξία, κάτι πραγματεύεται το οποίο μας οδηγεί αμφότερους σε προβληματισμό..."

"...Δεν νομίζω, ούτε η Zadok, αλλά ούτε και εγώ να μεμφόμαστε μια τέτοια πρακτική.
Όπως πολύ καλά γνωρίζεις το αυτό πράττουμε και εμείς..."

"... ΟΜΩΣ !!!!!!

Τι γίνεται με αυτούς που δεν κατανοούν αυτό το οποίο τους λες, άσχετα αν αυτό ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΛΗΘΕΙΑ ;

Μήπως πρέπει να διαμορφώσεις έτσι το λόγο σου που να μπορεί και η Κυρά Μαγδάλο να αρχίσει να φέρνει καμιά σκέψη στο μυαλό της ;

Μήπως πρέπει να προσπαθήσεις αυτήν την αλήθεια να την περάσεις μέσα από ένα όμορφο τρόπο στον άλλο ;

Μήπως πρέπει εσύ, εγώ, η Zadok, ο καθένας, να εξηγήσουμε που είναι ο σκοταδισμός σε αυτές τις πρακτικές και που είναι η καθαρή φωτεινή σκέψη ; ..."


Καλημέρα σε όλους...
Αγαπημένε μου Φίλε Ράμογλου, καταρχάς ΔΕΝ διαφωνούμε, αλλά ΣΥΖΗΤΟΥΜΕ...
Το προσδοκούμενο λοιπόν από μια συζήτηση, την όποια συζήτηση, είναι ο "προβληματισμός" αμφοτέρων των δύο πλευρών...
Το αυτό λοιπόν ΕΠΕΤΥΧΑΜΕ (για άλλη μία φορά) με τον παρόντα διάλογο...

Γνωρίζω ότι το αυτό πράττετε και εσείς αλλά και άλλοι ακόμα Φίλοι...
Δεν ετέθη θέμα...

Στο ΟΜΩΣ !!!!!! ξεκινά η διαφορετική τακτική μεταξύ μας...
Με αυτούς που ΔΕΝ κατανοούν, συγγνώμη αλλά ΔΕΝ ΘΕΛΩ να ασχοληθώ μαζί τους :!:
Και αυτό είναι ΕΠΙΘΥΜΙΑ ΜΟΥ...
Για αυτούς, η ΖΩΗ ΜΟΥ είναι ένα παράδειγμα όπως υποθέτω και η ΖΩΗ του καθενός ΜΑΣ...
Άλλωστε η κυρά Μαγδάλο, ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙ, αν πρώτα ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΡΟΠΟ ΖΩΗΣ...
Εκεί επικεντρώνομαι...

Στους άλλους ΟΜΩΣ;;;
Σε εκείνους, τον ΕΝΑΝ έστω, που "κάτι" έχει αλλάξει πρώτα στην ζωή του και φυσικά τόσο στις σκέψεις του, στους λόγους του και στις δράσεις του, ΑΝ ΔΕΝ του δείξουμε ότι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΣ, πως θα πορευτεί :?:

Ξέρεις, αυτός είναι και ο ρόλος του ΦΑΡΟΥ στην ναυσιπλοΐα :arrow:
Είναι ΕΚΕΙ, ΜΟΝΟΣ για να δείχνει στους πλόες τον ΔΡΟΜΟ...
Υπάρχει ανάγκη του ΦΑΡΟΥ;
Κατά την ταπεινή μου γνώμη ΝΑΙ...

Και το Mystica.gr αυτό κάνει (μεταξύ όλων των άλλων - αν υπάρχουν άλλα)...
Δείχνει τον ΔΡΟΜΟ, σηματοδοτεί με το ΦΩΣ που αναβοσύνει το πόσο κοντά ή μακριά είμαστε από "κάποιο" λιμάνι...

Στα περί "απλοποιήσεως" Φίλε μου Ράμογλου, δυστυχώς είμαι ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ...
Τι σημαίνει "απλοποίηση";;;
Σημαίνει με παραπλήσια λόγια ή έργα να δείξεις ένα ΑΛΛΟ ΝΟΗΜΑ
Και ποιος μου λέει ότι με αυτήν την "απλοποίηση" η κυρά Μαγδάλο δεν παρεκκλίνει ΕΝΤΕΛΩΣ από την πορεία ΑΦΟΥ ΘΑ ΝΟΜΙΖΕΙ ΑΛΛΑ ΝΤ' ΑΛΛΩΝ και σε αυτό θα φταίμε ΕΜΕΙΣ...

Όχι Φίλε μου, το ΚΑΘΕ πράγμα έχει το ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ και τις ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥ...
Σκύψε πάνω από τον μύθο της ΒΑΒΕΛ (των εννοιών συνηθίζω να γράφω :wink: ) και αναγνώρισε το ΛΑΘΟΣ ΤΗΣ ΑΠΛΟΠΟΙΗΣΗΣ...
Παράδειγμα:
Μιλάμε για Ψυχή και ο ΚΑΘΕΝΑΣ έχει μια "απλοποιημένη" εικόνα στο μυαλό του...
Και επειδή ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΟΝ ΟΡΘΟ ΟΡΙΣΜΟ, δεν μπορεί να προσεγγίσει αυτό το Θείο κομμάτι εντός μας, αφού ο ένας το τοποθετεί στο ΜΥΑΛΟ, ο άλλος στον ΝΟΥ, ο άλλος "πόδια" και κάποιος άλλος στους "αστράγαλους" και ου το καθεξής :P :P

Και τέλος αναφέρεις την λέξη "εξηγήσουμε"...
Μα Φίλε μου για να υπάρξει ΕΞΗΓΗΣΗ θα πρέπει και οι δύο - τρεις (ή όσοι είναι τέλος πάντων), να ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΟΥΝ με την ΙΔΙΑ & ΚΟΙΝΗ ΓΛΩΣΣΑ την οποία εξ ορισμού η κυρά Μαγδάλο ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΕΙ, γιατί ΑΝ την είχε ΔΕΝ ΘΑ ΗΤΑΝ στην κατάσταση που ΤΩΡΑ βρίσκεται και ΔΕΝ θα χρειαζόταν κανενός είδους ΕΞΗΓΗΣΗ 8)
Πώς λοιπόν θα "εξηγήσουμε" :?: :?: :?:

Έτσι ερχόμαστε σε εκείνη μου την στάση που ανέφερα, περί παραδείγματος μέσα από το ΠΩΣ ΔΙΑΓΩ ΤΟΝ ΒΙΟ ΜΟΥ...

Δεν ξέρω...
Απόψεις καταθέτω...

Με εκτίμηση σε κάθε προσπάθεια αφύπνισης,

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τετ Σεπ 21, 2005 9:47 am

ΟΚ !

Δεν είναι απλά ανάδρομος ο Ερμής, ανάσκελος είναι !!!!!!

Φαντάσου Φίλε μου, του πρώτους Εκείνους Μύστες των ιερών μυστηρίων...
Των όποιων μυστηρίων...
Φαντάσου τους, να ΜΗΝ προσέφεραν στους υπόλοιπους συνανθρώπους τους την ΓΝΩΣΗ και την ΣΟΦΙΑ του επιπέδου που Εκείνοι με την ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΑΤΟΜΙΚΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ, με την δική τους εργασία, κατάφεραν αν φτάσουν


Αλήθεια, μπορείς να μας φανταστείς ΟΛΟΥΣ ΕΜΑΣ, τους συνανθρώπους Εκείνων των Θείων Όντων που μας ΑΠΟΚΑΛΥΨΑΝ τα όσα Εκείνοι ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ στους κόλπους του Πατέρα ΜΑΣ, τι θα ήμασταν σήμερα ή καλύτερα ΠΟΥ θα ήμασταν σήμερα

Ξέρεις ΓΙΑΤΙ έγινε αυτό που έπραξαν, Εκείνοι οι πρώτοι Μύστες
Γιατί ΑΚΡΙΒΩΣ, Εκείνοι ΓΝΩΡΙΖΑΝ το επίπεδό τους, το επίπεδό μας και ΘΕΛΗΣΑΝ αν μηδενίσουν την μεταξύ μας απόσταση...

Ας ΜΗΝ λοιπόν τους αποδίδουμε ΤΙΠΟΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ από αυτό που οι ΙΔΙΟΙ πόθησαν...
Να ΜΑΣ κάνουν ΚΟΙΝΩΝΟΥΣ του δικού τους επιπέδου, για το ΔΙΚΟ ΜΑΣ όμως καλό...
Και το καλό το δικό ΜΑΣ είναι το καλό της ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ, από την οποία υπενθυμίζω ότι ΚΑΙ Εκείνοι ξεπήδησαν...


Το παραπάνω είναι η άποψη σου σ’ ένα ανάλογο θέμα, η οποία είναι εκ διαμέτρου αντίθετη με την τωρινή.

Και αναρωτιέμαι εγώ.

Τελικά ασχολούμαστε με όσους δεν ξέρουν ή όχι και με ποιο τρόπο ;

Αν δηλαδή μιλήσουμε με κάποιον που θέλει να μάθει και του πούμε «Το ένδυμα του πνεύματος είναι αυτό που ζωοποιεί τη σάρκα» και εκείνος μας κοιτάει σα χαζός, δε θα πρέπει να του εξηγήσουμε τι εννοούμε ;

Αν μιλάμε και γράφουμε μόνο για μια «Νομεκλατούρα» ανθρώπων τότε η πεποίθηση μου είναι πως δεν θα καταφέρουμε ποτέ να κάνουμε άλλους ανθρώπους να δουν κάποιες από τις ακτίνες φωτός.

Σίγουρα με τον αρνητικό άνθρωπο δεν θα έχω μεγάλη επιτυχία στην επικοινωνία, αλλά ίσως και από την προσπάθεια μου να μπορέσει να μπει σε κάποια άλλη διαδικασία σκέψης.

Ελπίζω να μη κάτσει και ανακούρκουδα ο Ερμής.
Εικόνα

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Τετ Σεπ 21, 2005 11:18 am

Ramoglou έγραψε:"...
Φαντάσου Φίλε μου, του πρώτους Εκείνους Μύστες των ιερών μυστηρίων...
Των όποιων μυστηρίων...
Φαντάσου τους, να ΜΗΝ προσέφεραν στους υπόλοιπους συνανθρώπους τους την ΓΝΩΣΗ και την ΣΟΦΙΑ του επιπέδου που Εκείνοι με την ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΑΤΟΜΙΚΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ, με την δική τους εργασία, κατάφεραν αν φτάσουν


Αλήθεια, μπορείς να μας φανταστείς ΟΛΟΥΣ ΕΜΑΣ, τους συνανθρώπους Εκείνων των Θείων Όντων που μας ΑΠΟΚΑΛΥΨΑΝ τα όσα Εκείνοι ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ στους κόλπους του Πατέρα ΜΑΣ, τι θα ήμασταν σήμερα ή καλύτερα ΠΟΥ θα ήμασταν σήμερα

Ξέρεις ΓΙΑΤΙ έγινε αυτό που έπραξαν, Εκείνοι οι πρώτοι Μύστες
Γιατί ΑΚΡΙΒΩΣ, Εκείνοι ΓΝΩΡΙΖΑΝ το επίπεδό τους, το επίπεδό μας και ΘΕΛΗΣΑΝ αν μηδενίσουν την μεταξύ μας απόσταση...

Ας ΜΗΝ λοιπόν τους αποδίδουμε ΤΙΠΟΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ από αυτό που οι ΙΔΙΟΙ πόθησαν...
Να ΜΑΣ κάνουν ΚΟΙΝΩΝΟΥΣ του δικού τους επιπέδου, για το ΔΙΚΟ ΜΑΣ όμως καλό...
Και το καλό το δικό ΜΑΣ είναι το καλό της ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ, από την οποία υπενθυμίζω ότι ΚΑΙ Εκείνοι ξεπήδησαν...


Το παραπάνω είναι η άποψη σου σ’ ένα ανάλογο θέμα, η οποία είναι εκ διαμέτρου αντίθετη με την τωρινή.

Και αναρωτιέμαι εγώ.

Τελικά ασχολούμαστε με όσους δεν ξέρουν ή όχι και με ποιο τρόπο ;.."


Ήμουν σίγουρος Φίλε μου Ράμογλου ότι το παραπάνω απόσπασμα θα επικαλούσουν :wink:
Και επί ευκαιρίας να το ξεκαθαρίσουμε (το όποιο τυχόν "θολό τοπίο")...

Στο κείμενό μου υποκρύπτεται η "βαθύτερη" οπτική μου όπου ΤΑΥΤΙΖΩ το σύνολο της ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ στο πρόσωπο ΕΝΟΣ και μόνον ΑΝΘΡΩΠΟΥ...

Οι "συνάνθρωποι" που αναφέρω είναι οι ΕΞΕΛΙΓΜΕΝΟΙ και οι ΕΤΟΙΜΟΙ να περπατήσουν επι της ΑΤΡΑΠΟΥ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ, δηλαδή τους ΕΤΟΙΜΟΥΣ ΝΑ ΜΥΗΘΟΥΝ (στα όποια μυστήρια)...

Στο σημείο αυτό να σε ρωτήσω και κάτι:
Πιστεύεις πως ο ΚΑΘΕΝΑΣ μπορεί να ΜΥΗΘΕΙ ή να γίνει ΔΕΚΤΟΣ πρός μύηση :?:
Προσωπικά απαντώ ΟΧΙ...
Ή για να είμαι πιο light, ΝΑΙ αλλά ΥΠΟ ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ...
Ε, αυτές τις προϋποθέσεις έρχομαι στα τελευταία μου μηνύματα να προσδιορίσω...

Για να σε "βοηθήσω" να κατανοήσεις ακόμα πιο πού την σκέψη μου, αναφέρω σε ένα σημείο: "...μπορείς να μας φανταστείς ΟΛΟΥΣ ΕΜΑΣ..."
Το "εμάς" που ΙΣΩΣ κάποιοι να το εκλάβουν εγωπαθηκό, δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με το ΕΓΩ ως Ατομικότητα, αλλά έχει να κάνει με ΕΚΕΙΝΟΥΣ που αποδέχτηκαν την ΔΙΠΛΗ ΑΓΝΟΙΑ ΤΟΥ ΣΩΚΡΑΤΟΥΣ και με εφαλτήριο το ΕΝ ΟΙΔΑ, ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΕΙΔΑ προχώρησαν στην ατραπό της ΓΝΩΣΗΣ αφού όμως πρώτα ΑΛΛΑΞΑΝ ριζικά τον τρόπο ΔΙΑΒΙΩΣΗΣ ΤΟΥΣ, κάτι που είναι ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ ΕΠΙΒΕΒΛΗΜΕΝΟ...

Και κλείνω ρωτώντας σε Φίλε μου Ράμογλου:
Τελικώς ασχολούμαστε με όσους δεν ξέρουν ή όχι :?: :?: :?:

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τετ Σεπ 21, 2005 12:18 pm

Πιστεύεις πως ο ΚΑΘΕΝΑΣ μπορεί να ΜΥΗΘΕΙ ή να γίνει ΔΕΚΤΟΣ πρός μύηση


Όχι.

Συμφωνώ στο ότι υπάρχουν προυποθέσεις.

Τελικώς ασχολούμαστε με όσους δεν ξέρουν ή όχι


Εγώ ασχολούμαι και με όσους ξέρουν και με όσους δε ξέρουν, βέβαια είναι προσωπική μου επιλογή αυτό. :wink:
Εικόνα


Επιστροφή σε “.΄. + ΚΟΙΜΗΤΗΡΙΟΝ + .΄.”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες