ΑΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΦΤΩΧΕΙΑ ΠΑΡΕΛΘΟΝ...

Χώρος ανάπαυσης θεμάτων...

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

Πιστεύετε ότι αυτές οι προσπάθειες είναι βοηθητικές;;

Ναι
2
25%
Μόνο ως προς την ευαισθητοποίηση του κόσμου
3
38%
Όχι
3
38%
Δεν ξέρω / Δεν απαντώ
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων: 8

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

ΑΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΦΤΩΧΕΙΑ ΠΑΡΕΛΘΟΝ...

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Κυρ Ιούλ 03, 2005 11:52 pm

Εικόνα

ΚΑΝΤΕ ΚΛΙΚ


Μία προσπάθεια που προωθείται στην Ελλάδα από τον τηλεοπτικό σταθμό:

Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από Zadok the priestess σε Δευ Μαρ 13, 2006 3:06 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εικόνα
Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir
André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Δευ Ιούλ 04, 2005 9:15 am

Να βάλουμε και την υπογραφή μας και την φωτό μας και ότι άλλο θέλετε, αλλά !

Για να αλλάξει αυτή η κατάσταση που λέγετε «φτώχια της Μαύρης Ηπείρου» θα πρέπει κάποιοι να βάλουν στο κεφάλι τους πολλά περισσότερα πράγματα.

Μιλάμε για την φτώχια στην Αφρική, ενδιαφερόμαστε για την άθλια ποιότητα ζωής που έχουν οι άνθρωποι εκεί, μα δεν σκεφτόμαστε πολλά πράγματα ακόμα.

Οι γηγενείς κάτοικοι της Αφρικής ίσως να μην χρειαζόντουσαν τις υπογραφές μας, αν δεν ακροβατούσαν μεταξύ του δυτικού εκπολιτισμού και της συνεχόμενης επιβολής κατακτητικών καταστάσεων. Ίσως, αν οι «άρχοντες» (Αμερικανοί, Γερμανοί, Ολλανδοί κλπ) δεν εκμεταλλευόντουσαν τις πλουτοπαραγωγικές πηγές αυτής της Ηπείρου, να είχαν αφεθεί να αναπτύξουν τη δική τους ζωή, το δικό τους πολιτισμό.
Σίγουρα θα ήταν ποιο φυσικός ο τρόπος ζωής τους απ’ ότι αυτός που επιβάλει ο Δυτικός τρόπος.

Η φτώχια όμως δεν είναι μόνο στην Αφρική, είναι και στην Ασία, όπου οι ίδιοι οι γονείς εκπορνεύουν τα παιδιά τους για λίγα χρήματα, είναι και στην Ευρώπη, όπου χώρες ολόκληρες εξάγουν το γυναικείο πληθυσμό τους, είναι και στην Αμερική, όπου το κέρδος βγαίνει από την τεράστια παραγωγή ναρκωτικών.

Ξεχνάμε τις άθλιες συνθήκες διαβίωσης που υπάρχουν στην Κολομβία, στο Περού, στο Μεξικό, στη Βραζιλία, στην Ινδονησία, στην Κίνα, στο Καζακστάν, στο Ιράκ, στο Ιράν, στις Φιλιππίνες, στην Κούβα, εθελοτυφλούμε μπροστά στους αστέγους του Λονδίνου, του Παρισιού, της Αθήνας, δεν ακούμε τις κραυγές των χρεοκοπημένων δυτικών που έπεσαν θύματα των τραπεζών.

Για ποια φτώχια μιλάμε ;;;;;;;;;;

Φτώχια παντού, διότι το νέο μοντέλο διακυβέρνησης επιβάλει να χρωστάς και να δουλεύεις ακατάπαυστα για να πληρώνεις τα χρέη σου, να μη σκέφτεσαι τίποτε άλλο εκτός από τους τρόπους να ξεπληρώσεις.

Άνθρωποι ΥΠΟΤΑΓΜΕΝΟΙ στο νέο Φεουδάρχη και στους αυλικούς του.

Και το πνεύμα ;
Αυτό σκοτώστε το !

Η σκέψη πέθανε, τα όνειρα έγιναν εφιάλτες και το σκοτάδι απλώνετε παντού.
Εικόνα

Elissaios
Δημοσιεύσεις: 565
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:10 am

Δημοσίευσηαπό Elissaios » Δευ Ιούλ 04, 2005 11:29 am

Καλά τα γράφει ο αγαπητός Ramoglou.

Αυτές οι προσπάθειες -συνειδητά ή όχι- εξυπηρετούν το νέο παγκοσμιοποιημένο μοντέλο.

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Δευ Ιούλ 04, 2005 11:47 am

Elissaios έγραψε:Καλά τα γράφει ο αγαπητός Ramoglou.

Αυτές οι προσπάθειες -συνειδητά ή όχι- εξυπηρετούν το νέο παγκοσμιοποιημένο μοντέλο.


Αυτό τώρα δεν το κατάλαβα.

Μήπως να γινόμασταν πιο σαφείς...

(Εγώ δεν κατάλαβα αυτό από το κείμενο του Ramoglou :shock: )
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Δευ Ιούλ 04, 2005 12:04 pm

.... βρε μπας και ζούμε στη γη της επαγγελίας και δεν το έχουμε πάρει χαμπάρι ?

Πιόνια στα χέρια διαφόρων έχουμε γίνει και αυτό γιατί όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε δεν σκεφτόμαστε πια και κατ' επέκταση δεν δρούμε ...

Το μεγάλο ψάρι τρώει το μικρό και άμα τα χεις καλά με τα μεγάλα ψάρια ... ε μπορεί και να σε αφήσουν να ζήσεις... τώρα κάτω από ποιες συνθήκες χμ.. παίζεται κι αυτό.
Εικόνα
Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Δευ Ιούλ 04, 2005 1:13 pm

Ή εγώ αδυνατώ να εννοήσω ή έχουμε ξεφύγει από το θέμα... :roll:
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Elissaios
Δημοσιεύσεις: 565
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:10 am

Δημοσίευσηαπό Elissaios » Δευ Ιούλ 04, 2005 1:23 pm

Θα προσπαθήσω να το πω πιο απλά.

Το ξέρουμε ότι υπάρχει δυστυχία δίπλα μας ή παραδίπλα μας και δεν χρειάζονται ειδικές εκδηλώσεις για να μας το θυμίζουν. Άντε, ας πούμε ότι αυτές οι εκδηλώσεις ευαισθητοποιούν ορισμένους ανέμελους (;) που δεν το είχαν σκεφτεί. Ως εκεί.

Από εκεί και πέρα, κάτι τέτοια πανηγύρια περισσότερο εξυπηρετούν την εικόνα των media που τα οργανώνουν και των καλλιτεχνών που συμμετέχουν, κερδίζοντας την εκτίμησή μας.

Δυστυχώς,

Πιόνια στα χέρια διαφόρων έχουμε γίνει και αυτό γιατί όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε δεν σκεφτόμαστε πια και κατ' επέκταση δεν δρούμε ...


Θυμήθηκα το Γέρο του Βουνού -σε κάποια άλλη συζήτηση τον μνημονεύουμε- που είχε δημιουργήσει τεχνητούς παραδείσους.

Alamut revisited...

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Δευ Ιούλ 04, 2005 1:40 pm

Ευχαριστώ για τη διευκρίνηση, όμως...

Μήπως νομίζουμε ότι είμαστε ευαισθητοποιημένοι και στην πραγματικότητα δε συνειδητοποιούμε πόσο σημαντικές μπορεί να είναι κάποιες προσπάθειες για κάποιους που κάπου πεθαίνουν από την πείνα;

Πριν λίγες μέρες διάβασα ότι αποφασίστηκε η διαγραφή κάποιων χρεών των χωρών του τρίτου κόσμου.
Λέτε αυτό να γινόταν ούτως ή άλλως;
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Δευ Ιούλ 04, 2005 3:06 pm

Χμμμ ! Και άμα δε τα παρέγραφαν απο πού θα τα έπερναν ; :twisted:

Ουκ αν λάβεις παρά του μη έχοντος :!:
Εικόνα

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Δευ Ιούλ 04, 2005 3:14 pm

Αγαπητέ μου φίλε Elissaios δεν είμαι κατά της Παγκοσμιοποίησης !

Αν οι άνθρωποι καταφέρουν να λειτουργήσουν με ένα παγκόσμιο πολιτισμό τότε πιστεύω πως όλα αυτά που σήμερα λέμε θα είναι λυμένα προβλήματα.

Αντίθετα όταν έχεις διαιρέσει τον κόσμο σε θρησκευτικά, οικονομικά, πολιτικά κλπ μπλόκ είναι πολύ ποιο εύκολο να τον εξουσιάζεις, να τον διασπάς και εν τέλει να αποκομίζεις τα όποια οφέλη.

Παγκοσμιοποίηση δε σημαίνει επιβάλω την πολιτική μου στους άλλους, αλλά δημιουργώ ένα παγκόσμιο αποδεκτό απ’ όλους πολιτισμό. Με σεβασμό στον άνθρωπο και στη φύση. Με δημιουργία και με πνευματική ανέλιξη.
Εικόνα

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Δευ Ιούλ 04, 2005 3:18 pm

Ramoglou έγραψε:Χμμμ ! Και άμα δε τα παρέγραφαν απο πού θα τα έπερναν ; :twisted:

Ουκ αν λάβεις παρά του μη έχοντος :!:


Δεν αντιλέγω...

Απλά, νομίζω ότι έως τώρα ανακυκλωνόταν μία αρρωστημένη κατάσταση βασισμένη μόνο σε κάποιο λογιστικό σύστημα και χωρίς ουσιαστικό αντίκρυσμα.
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

kynikos
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 9:04 pm
Τοποθεσία: Midgard

Δημοσίευσηαπό kynikos » Δευ Ιούλ 04, 2005 3:50 pm

Καλημέρα,

Εγώ ψήφισα 2 - (μόνο για την ευαισθητοποίηση, κλπ.)

Για να εξηγήσω: Δεν παρακολούθησα τη συναυλία στην Τιβι, αλλα παρακολουθούσε η κυρα-kynikou και ο μπέμπης-kynikos στο διπλανό δωμάτιο. Σημειωτεόν οτι αμφότεροι καθόλου, μα καθόλου "κυνικοι" δεν είναι. Εξέφραζαν και οι δύο τόση δυσαρέσκεια, που πήγα να δώ τί γίνεται, ισα-ισα πρόλαβα το οικτρό φινάλε.

Συνήθως συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο (δηλαδή εγώ δεν πείθομαι και οι άλλοι προσπαθούν να με πείσουν!). Όταν ρώτησα γιατί δυσανασχετούν τόσο, μου είπαν οτι όλο το θέαμα ήταν ένα τσίρκο αυταρέσκειας, και δεν έκανε ΤΙΠΟΤΑ για τη υπόθεση που υποτίθεται οτι στήριζε.

Ο 16χρονος μου είπε οτι το ίδιο τσούρμο θα είχε μαζευτεί οπουδήποτε καi να παίζαν αυτά τα ονόματα, και μάλιστα τζάμπα (εδώ πληρώνουν 200ΕΥΡ να κάτσουν 3 μέρες μέσα στις λάσπες του Glastonbury)

Καθ' όλην την διάρκεια, ενώ είπαν ένα κάρο άδειες κουβέντες, δεν έδειξαν τη παραμικρή πρακτική κατανόηση του ζητήματος. Ούτε το παραμικρό σχόλιο ως προς το ΠΩΣ θα τα κάνουμε όλα αυτά. Ούτε μια φυλλάδα να μοιράσουν εξηγόντας ΠΟΙΑ είναι τα κύρια προβλήματα. Ούτε λόγος για την διαφθορά της Αφρικής που σε συνεργασία με το αντιστοιχό της στη Δύση καταβροχθήζει κάθε προσπάθεια, ΤΙ-ΠΟ-ΤΑ. Μόνο άδειες κουβέντες...ε, έτσι, καλα κρασσιά!

Όσο για τις υπογραφές, λίγο σαχλό. Ποιός θα τις ελέγξει; Σας διαβεβαιώ οτι όποιος ξέρει έστω και δυο πραγματακια απο Η/Υ γράφει σε 20 λεπτα ένα πρόγραμμα να βάλει όσες εκατομύρια υπογραφές θέλετε.

Η όλη υπόθεση κατέληξε να είναι προβολή του εγώ του Γκέλντοφ και του Μακάρτνεϋ.

Έτσι, εν προκειμένω, συμφωνώ μάλλον με τον Ελισσαίο.

====

Παρ'όλα αυτά επιμένω οτι καλό είναι να συζητιούνται έστω αυτά τα ζητήματα, και έτσι τελικά δεν νομίζω οτι βλάπτει. Ομολογώ όμως οτι με ξάφνιασε πολύ πόσο αντιστράφηκαν οι ρόλοι αυτήν την φορά. Συνήθως εγώ είμαι ό δύσκολος. Τώρα που όλος ο κόσμος φάνηκε να δυσανασχέτισε με τη φάρσα, κάνω τον λογικό....

Ώς προς τις απόψεις για την παγκοσμιοποίηση, με καλύπτει (σχεδόν) απόλυτα η θέση του Ramoglou.

k
Τελευταία επεξεργασία από kynikos σε Δευ Ιούλ 04, 2005 4:15 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

kynikos
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 9:04 pm
Τοποθεσία: Midgard

Δημοσίευσηαπό kynikos » Δευ Ιούλ 04, 2005 4:09 pm

Ramoglou έγραψε:Χμμμ ! Και άμα δε τα παρέγραφαν απο πού θα τα έπερναν ; :twisted:
Ουκ αν λάβεις παρά του μη έχοντος :!:

Καί όχι μόνο αυτό αγαπητέ Ramoglou, αλλα παραγράφοντάς τα μπορούν αμέσως να τους "δανείσουν" ΑΚΟΜΑ περισσότερα, μια και δεν υπάρχει πια απλήρωτο χρέος να τους εμποδίσζει! (geddit? :evil: )

Οι ίδιοι δικτατορίσκοι τα τσεπόνουν, οι ίδιοι Δυτικοί παίρνουν τις μίζες, μόνο που τώρα ο λαός έχει έξτρα μέτρα λιτότητας για να στηρίξει αυτήν την "σωστή, σοβαρή, μετρημένη οικονομική γραμμή". Αμ, τίς, κορόιδα είναι οι τράπεζες να αφήσουν να τους φύγει τέτοιο κελεπούρι;

Για αυτό αν είναι να γίνει κάτι, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΥΞΗΘΕΙ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΤΗΣ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗΣ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ (σε όλους μας). Συναισθηματικές κουβεντούλες δεν πετυχαίνουν τίποτα από ένα σημείο και μετα.

=====

Κατα τα άλλα Ramoglou, θα διαφωνίσω μαζί σου στο ζήτημα της Αφρικής:

Οι μαυροί έχουν ενα βαρή κάρμα βίας προς εαυτόν, πολύ βαρύτερο απο οτι των λευκών εναντιον τους! Αν οι ίδιοι δεν το αναγνωρίσουν και δεν το αποδεχθούν, δεν βλέπω πρόοδο. Δες Λιβηρία, δες Χαΐτι, δες Αιθιοπία, δες Νιγηρία, δες Ρουάντα, αυτά δεν είναι καμώματα των λευκων, είναι των ίδιων των μαύρων. Ο Μμπέκι, που υποτίθεται οτι είναι και διάδοχος του Μαντέλα δεν λέει κουβέντα για τον Μουγκάμπε...

Και ΠΑΝΤΑ με εκπλήτει πώς οι μαύροι της Αμερικής, οι οποίοι θα έπρεπε να είναι οι ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΙ σε αυτην την υπόθεση, δεν βγάζουν άχνα. Πανάθεμα με κι αν ξέρουν κατα που πέφτει η Αφρική, οι περισσότεροι τους!

Too busy με τα hip-hop, τα gangsta και τα μπιζού των Destiny's Child, βλέπεις...

k

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Δευ Ιούλ 04, 2005 5:25 pm

Παιδιά, να σας πω την αλήθεια, με κάτι τέτοια θέματα μ' αρέσει να χαζεύω τις διάφορες απαντήσεις για καθαρά ψυχολογικούς λόγους.

Έχουμε όλοι την τάση να γενικεύουμε και να αιτιολογούμε τη γενικότερη απογοήτευσή μας παραθέτοντας λίστες προβλημάτων, τα οποία φυσικά και δε λύνονται ως δια μαγείας και σίγουρα όχι όλα μαζί.

Δεν πιστεύω ότι η προσπάθεια του Γκέλντοφ ή του οποιουδήποτε είναι πανάκεια και η συλλογή ονομάτων θα μπορούσε να 'ναι και φτιαχτή.

Άρα μήπως το νόημα είναι αλλού :?:

Θα σας παραθέσω το αγαπημένο μου ποίημα κι ίσως γίνει περισσότερο αντιληπτό το σκεπτικό μου:

Στη ζωή επέτυχε
εκείνος που έζησε με αξιοπρέπεια,
που δεν του έλειψε το χαμόγελο,
που αγάπησε πολύ.

Επέτυχε στη ζωή, όποιος κέρδισε
την εκτίμηση των συνετών ανθρώπων
και την αγάπη των παιδιών.

Αυτός που πήρε μία ζωντανή θέση στη ζωή
κι εξεπλήρωσε πάντα το καθήκον του.

Εκείνος που εγκαταλείπει τον κόσμο
καλύτερο απ' ό,τι τον βρήκε,
έστω κι αν η καλυτέρευση έγκειται
στο ότι εξευγένισε ένα ταπεινό αγριολούλουδο,
στο ότι έκανε ένα ωραίο ποίημα
κι έσωσε και μία μονάχα ψυχή ακόμα.

Ο άνθρωπος τέλος
που πάντα ήξερε την ομορφιά της φύσης
και κατάφερνε να κάνει και τους άλλους να την αναγνωρίσουν,
ο άνθρωπος που είδε τους ανθρώπους
από την καλή τους πλευρά
κι ο ίδιος έδωσε ό,τι καλύτερο είχε μέσα του.


Robert Lewis Stevenson
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

kynikos
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 9:04 pm
Τοποθεσία: Midgard

Δημοσίευσηαπό kynikos » Δευ Ιούλ 04, 2005 7:12 pm

Ναι μεν, αλλά, αγαπητή Zadok!

Αν είναι συνέχεια να είμαστε με ένα χμόγελο, ακόμα και όταν το υποκρινόμαστε, να μην ασκούμε ποτέ διάκρηση, από φόβο μη χαλάσει το προσωπείο, και ποτέ να μην αγγίζουμε τα δυσάρεστα, τότε οδηγούμαστε μάλλον στο "Σύνδρομο Πολυάννας". Θα το έχεις ακουστά, σίγουρα...

Κατα τα άλλα, είπα - εγώ το βλέπω σαν θετικό το συνολικό αποτέλεσμα, αλλά όχι και να πουλάει μούρη ο... Gates και η Madonna.

=====

Παρεπιμπτόντως, πρόσεξα οτι ο "πράσινος" μας, George Monbiot (Friends of the Earth, κλπ), θα κάνει πορεία προς το Εδινβούργο, σε διαδήλωση διαμαρτυρίας - εναντίον του Live8 και της όλης κατάστασης γενικά!!!! Ζήλεψε, φαίνεται, που οι μετοχές του δεν έχουν τόσο πέραση όσο του Geldof, από άποψης δημοσιότητας, και θέλει και αυτός τη στιγμή του στο πάλκο!

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Δευ Ιούλ 04, 2005 7:26 pm

Αγαπητέ μου κυνικέ,

αν συνειδητοποιούσαμε την αξία του χαμόγελου (μια και σ' αυτό αναφέρθηκες), την οποία ο φίλος μου ο Ramoglou διαφημίζει εύστοχα με κάθε ευκαιρία, ίσως να ανακαλύπταμε κι ότι ένα σύνδρομο πάνω, ένα σύνδρομο κάτω, δε θα μας χαλάσει και τόσο.

Εν πάσει περιπτώσει, αυτή μου η άποψη δε με αποτρέπει από το να κατανοώ κι ότι το διεθνές marketing εμπίπτει στα πάντα...

Όλα είναι θέμα προσωπικής πίστης και η πίστη είναι εσωτερικό ζήτημα, στο οποίο δε μετέχει ούτε η εμφάνιση του κατά τα άλλα αναξιόπιστου Γκέιτς, ούτε οποιουδήποτε καλλιτέχνη...
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Gothic
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 12:30 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Gothic » Δευ Ιούλ 04, 2005 7:59 pm

Λοιπόν...

I will be the good and the bad and Ι definately am the ugly :D

Με ψηφοφορίες και χαμόγελα δεν γίνεται τίποτε είναι η άποψή μου.
Όπως έγινε και με τις υπογραφές για τις ταυτότητες :P
Ανούσιες κινήσεις για να δείξουν κάποιοι ότι κάτι κάνουν.

Εγώ προσωπικά δεν ψηφίζω ΠΟΤΕ σε αυτά !

Στο παρόν θέμα ψήφισα ΟΧΙ και μάλιστα ήμουν ο πρωτος ψηφοφόρος.

Τι πιστεύω :?:

Η αγαπητή Zadok the priestess έδωσε τη μαγική κουβέντα :


Αυτός που πήρε μία ζωντανή θέση στη ζωή
κι εξεπλήρωσε πάντα το καθήκον του.

Εκείνος που εγκαταλείπει τον κόσμο
καλύτερο απ' ό,τι τον βρήκε,
έστω κι αν η καλυτέρευση έγκειται
στο ότι εξευγένισε ένα ταπεινό αγριολούλουδο,
στο ότι έκανε ένα ωραίο ποίημα
κι έσωσε και μία μονάχα ψυχή ακόμα.


Πριν πεθάνουμε ας κάνουμε ο καθένας κάτι για να κάνουμε το κόσμο καλύτερο.
Αν όλοι το κάνουμε αυτό, τότε θα γίνει καλύτερος.
Αλλά μην περμένουμε να το κάνουμε όλοι μαζι... χάσαμε... δε θα γίνει ποτέ.

Ο καθένας μόνος του.

Τώρα και από τώρα ! ! !
Εικόνα

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Δευ Ιούλ 04, 2005 8:29 pm

Δε διαφωνώ με τα όσα κατέγραψε ο φίλτατος Gothic, μόνο που εμένα ειλικρινά δε θεώρησα ότι μου "κοστίζει" να προσθέσω και τ' όνομά μου, αφού ο σκοπός με εκφράζει.

Από κει και πέρα θα πρόσθετα ότι ίσως, το πιο σημαντικό είναι να φροντίσουμε να αυτοβελτιωθούμε όσο μπορούμε, έστω και κατά το ελάχιστο.

Αυτό ίσως, αποβεί πολύ αποτελεσματικότερο με βάση το νόμο του 100ου πίθηκου. 8)
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Elissaios
Δημοσιεύσεις: 565
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:10 am

Δημοσίευσηαπό Elissaios » Δευ Ιούλ 04, 2005 9:16 pm

O Ρόμπερτ Λούις Στήβενσον είναι από τους πολυαγαπημένους μου αλλά το ποίημά του είναι πολύ αληθινό για να ταιριάζει σε μια τεχνητή κατάσταση.

Και η παγκοσμιοποίηση είναι πολύ ωραία ως ιδέα -στη θεωρία συμφωνώ απόλυτα, αγαπητέ Ramoglou- αλλά στην πράξη δεν πείθομαι με τίποτα ότι είναι δυνατόν ποτέ οι άνθρωποι να τα βρουν μεταξύ τους.

"Επέτυχε στη ζωή... [εκείνος που] έσωσε και μία μονάχα ψυχή ακόμα." Συμφωνώ. Δεν συμφωνώ με τις μαζικές διασώσεις.

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Δευ Ιούλ 04, 2005 9:46 pm

Elissaios έγραψε:Δεν συμφωνώ με τις μαζικές διασώσεις.


Στρατόπεδα συγκεντρώσεως μου θύμισες. :shock: :lol:
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry


Επιστροφή σε “.΄. + ΚΟΙΜΗΤΗΡΙΟΝ + .΄.”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες