Χαιρετίζω την πρωτοβουλία των δημιουργών!

Χώρος ανάπαυσης θεμάτων...

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

Labolas Glasya
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τρί Μάιος 03, 2005 10:51 am
Τοποθεσία: Goetia
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Labolas Glasya » Τρί Μάιος 03, 2005 11:01 am

Τα θερμοτερα συχαρητηρια κι απο μενα. Ευχομαι να διατηρησετε ενα καλο επιπεδο στη νεα προσπαθεια. Με χαρα βλεπω οτι οι υπευθυνοι ειναι ατομα τα οποια ξεχωρισα απο το σαιτ των ακατανομαστων. Ελπιζω το φορουμ να μεινει αλοβητο απο ...ποτηρακια, ...τραπεζακια, ...γιαλινα ματια, ...ψαλιδια, ...βρικολακες, ...καπακια υπονομων και αλλα ευτραπελα *

Vril
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 01, 2005 6:46 pm
Τοποθεσία: Υπερβορέα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Vril » Τρί Μάιος 03, 2005 11:18 am

Labolas Glasya έγραψε:Τα θερμοτερα συχαρητηρια κι απο μενα. Ευχομαι να διατηρησετε ενα καλο επιπεδο στη νεα προσπαθεια. Με χαρα βλεπω οτι οι υπευθυνοι ειναι ατομα τα οποια ξεχωρισα απο το σαιτ των ακατανομαστων. Ελπιζω το φορουμ να μεινει αλοβητο απο ...ποτηρακια, ...τραπεζακια, ...γιαλινα ματια, ...ψαλιδια, ...βρικολακες, ...καπακια υπονομων και αλλα ευτραπελα *
Άλλο τι είναι και άλλο τι φαίνεται

Αρρητος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τρί Μάιος 03, 2005 11:42 am

Δημοσίευσηαπό Αρρητος » Τρί Μάιος 03, 2005 11:48 am

Επιτέλους...
μια καλή προσπάθεια από φίλους που δεν πρόλαβα να αποτυπώσω...
εύχομαι όλα να πάνε όμορφα..
εύχομαι να αποτυπωθεί εδώ όλη (και όση) γνώση αντέχουμε.. μα.. αντέχω=αγαπώ...οπότε όλα θα είναι λευκά...

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τρί Μάιος 03, 2005 12:00 pm

Αγαπητέ Labolas Glasya καλώς όρισες σ’ αυτή την νέα προσπάθεια, ελπίζω πως η παρουσία σου θα είναι θετική και πάντα θα διανθίζεται από την οξύνοια που σε χαρακτηρίζει χωρίς να χρειαστούν ακρότητες.

Όπως ίσως θα παρατήρησες απουσιάζει από τη θεματολογία του Forum αυτού η κατηγορία που αφορά το «παράξενο», εξ άλλου νομίζω πως υπάρχουν και αρκετές εκπομπές αλλά και αρκετά site όπου κάποιος μπορεί να αναλωθεί και να αναλύσει τέτοια θέματα.

Ο δημιουργικός και πολιτισμένος διάλογος είναι θεωρώ το ζητούμενο σ’ αυτή την προσπάθεια, αυτός ο διάλογος που μπορεί να καταδείξει τόσο στα μέλη όσο και στους αναγνώστες πως μπορούμε να αντιπαραθέσουμε τις απόψεις μας και τα πιστεύω μας δημιουργώντας μια εστία πολιτισμού στον αχανή χώρο του διαδικτύου.

Δεν προσπαθεί να μιμηθεί κανέναν αυτό το site, δεν προσπαθεί να πολεμήσει κανέναν αυτό το site, δεν προσπαθεί να γίνει το σπίτι των απανταχού ξεριζωμένων.
Είμαι σίγουρος πως οι δημιουργοί του θα διαφυλάξουν με όποιο κόστος αυτή τους την αρχική ιδέα, είμαι σίγουρος πως θα προσπαθήσουν να είναι ο χώρος αυτός ένας χώρος ανταλλαγής πολιτισμένων διαλόγων.

Και πάλι καλώς ήρθες και σ΄ ευχαριστώ που μου έδωσες τη δυνατότητα να αναπτύξω την σκέψη μου.

Αγαπητέ Vril δεν κατανοώ το λόγο που παρέθεσες το quote χωρίς περαιτέρω σχολιασμό, συμφωνείς με το περιεχόμενο του ; Διαφωνείς ; Πιστεύεις ότι υποκρύπτει κάτι ;

Καλό θα είναι να συνοδεύουμε τα quote μας με τον ανάλογο σχολιασμό, ο οποίος αποτυπώνει τη σκέψη μας και βοηθά τους υπολοίπους να την κατανοήσουν, χωρίς να αφήνουμε να αιωρούνται διάφορες σκέψεις οι οποίες δε βοηθούν στο γόνιμο διάλογο.
Εικόνα

Elissaios
Δημοσιεύσεις: 565
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:10 am

Δημοσίευσηαπό Elissaios » Τρί Μάιος 03, 2005 12:16 pm

Τι βλέπω εδώ, δυο αγαπητοί «παλιόφιλοι» κοντά μας. Καλώς ήλθατε (κατά σειρά εμφάνισης) Labolas Glasya και Άρρητε! (Και χώρια ο Vril!)

Είμαι σίγουρος ότι έχουμε πολλά ενδιαφέροντα να πούμε, και ας μου επιτρέψει ο αγαπητός Ramoglou να δανειστώ κάτι δικό του:

«Ο δημιουργικός και πολιτισμένος διάλογος είναι θεωρώ το ζητούμενο σ’ αυτή την προσπάθεια, αυτός ο διάλογος που μπορεί να καταδείξει τόσο στα μέλη όσο και στους αναγνώστες πως μπορούμε να αντιπαραθέσουμε τις απόψεις μας και τα πιστεύω μας δημιουργώντας μια εστία πολιτισμού στον αχανή χώρο του διαδικτύου.»

Καλή διαδρομή, σε όλους μας!

Vril
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 01, 2005 6:46 pm
Τοποθεσία: Υπερβορέα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Vril » Τρί Μάιος 03, 2005 1:20 pm

Ramoglou έγραψε:Αγαπητέ Vril δεν κατανοώ το λόγο που παρέθεσες το quote χωρίς περαιτέρω σχολιασμό, συμφωνείς με το περιεχόμενο του ; Διαφωνείς ; Πιστεύεις ότι υποκρύπτει κάτι ;


Προέκυψε ενα τεχνικό πρόβλημα, σχετικά με το οποίο άνοιξα τόπικ στην ανάλογη θεματική ενότητα.

Στο συγκεκριμένο πόστ, έχασα το κείμενό μου, που από την τσαντίλα μου και μόνο δεν ασχολήθηκα παραπέρα, όπως π.χ. να το ξαναγράψω.
Δεν μπορώ και να το ξαναγράψω, γιατί για να γράψω πρέπει να έχω "ρέντα" (κάτι σαν έμπνευση και διάθεση μαζί. Και ανακατασκευή δεν γίνεται !)

Για να μήν αφήσω απορίες σε άλλους αναγνώστες, θα γράψω επιγραμματικά τι απάντησα στον Δαιμονικό Λαμπόλας.

- συμφωνώ με την προτροπή του, γιατί αυτού του είδους τα θέματα γεμίζουν μόνο τις σελίδες και τίποτα παραπέρα. Σε συνέχεια συμφωνώ και με το κείμενο του Ράμογλου, που όμως δεν υπήρχε όταν έγραψα το αρχικό μου.

- παρακαλώ με τη σειρά μου να εκλείψουν συμμετοχές που αναφέρουν παραμυθολογία γύρω από τη Σπηλιά της Πεντέλης, έχω κουραστεί να διαβάζω ανόητους ανθρώπους, που διαλέγουν να πάνε νύχτα χωρίς φακό και να μας πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες.

- να αφήσετε τον κάθε διαδικτυακό χαρακτήρα να αναπτύσει μια δική του ταυτότητα στον χώρο σας και να μην δικάζετε εδώ για προηγούμενες συμπεριφορές αλλού. Ειδάλλως, θα εννοηθείτε "συνέχεια"...

Η αλήθεια βέβαια είναι, οτι στο "ορίτζινάλ" κείμενο, τα είχα γράψει με τον γνωστό μου ... ανάλατο τρόπο.

Ευχαριστώ για την επισήμανση, κάλλιε Ra-moglou

ο κακός Βρίλ
Άλλο τι είναι και άλλο τι φαίνεται

Vril
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 01, 2005 6:46 pm
Τοποθεσία: Υπερβορέα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Vril » Τρί Μάιος 03, 2005 1:29 pm

Elissaios έγραψε:Τι βλέπω εδώ, δυο αγαπητοί «παλιόφιλοι» κοντά μας. Καλώς ήλθατε (κατά σειρά εμφάνισης) Labolas Glasya και Άρρητε! (Και χώρια ο Vril!)


Πήγα να πώ και εγώ με τη σειρά μου καλώς ήλθες Ελισσαίε, αλλά θα ήταν σαν να έλεγα "έλα παπού να σου δείξω τα αμπέλια σου ... "

Έτσι δεν είναι [;)]

χε χε

ο κακός Βρίλ
Άλλο τι είναι και άλλο τι φαίνεται

1900
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί Μάιος 03, 2005 5:09 pm

Δημοσίευσηαπό 1900 » Τρί Μάιος 03, 2005 5:29 pm

Με γεια
και καλοτάξιδοι παιδιά
Αρμονία & Χάος
Εικόνα

e_shadow
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Δευ Μάιος 02, 2005 11:31 pm

Δημοσίευσηαπό e_shadow » Τρί Μάιος 03, 2005 11:19 pm

:D να χαιρετίσω και εγώ και να ευχηθώ ότι καλύτερο για όλους μας

καλορίζικο!!!!
Εικόνα
Δε ζυγιάζω, δε μετρώ , δε βολεύομαι ! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι

ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Τετ Μάιος 04, 2005 1:05 pm

Δημοσίευσηαπό ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ » Τετ Μάιος 04, 2005 1:57 pm

Συγχαρητήρια για την πρωτοβουλία.
Εκτός απο τα τετριμένα που σας εύχομαι ούτως ή άλλως, σας εύχομαι και να μπορείτε να διακρίνεται εύκολα τον κακοπροαίρετο απο τον καλοπροαίρετο, τον κακόβουλο απο τον καλόβουλο, τον προπαγανδιστή απο αυτόν που εκφράζει ελεύθερα την σκέψη του.
Την παρουσία μου οφείλω σε φίλο τον οποίο δεν βλέπω ακόμα και αναμένω.
Καλή αρχή σε όλους μας και καλή συνέχεια.
Νικηφορος Ουρανός.

Εικόνα
Εικόνα

Elissaios
Δημοσιεύσεις: 565
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:10 am

Δημοσίευσηαπό Elissaios » Τετ Μάιος 04, 2005 8:15 pm

ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ έγραψε:
Την παρουσία μου οφείλω σε φίλο τον οποίο δεν βλέπω ακόμα και αναμένω.



Ποιον υπαινίσσεται άραγε; :oops:

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 01, 2005 1:03 pm
Τοποθεσία: ATHENS

ΣΑΣ ΧΑΙΡΕΤΩ ΚΑΙ ΕΔΩ...

Δημοσίευσηαπό ΑΦΡΟΔΙΤΗ » Τετ Μάιος 04, 2005 8:37 pm

:D ΚΑΛΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ, ΩΡΑΙΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ΖΕΣΤΑΙΝΟΥΝ ΤΟ ΜΑΤΙ ΧΑΙΔΕΥΟΥΝ ΤΟ ΝΟΥ. ΕΞΟΧΑ ΘΕΜΑΤΑ ΘΑ ΠΡΟΚΥΨΟΥΝ. ΕΙΜΑΙ ΒΕΒΑΙΑ.
[*Οι Θεοί και οι άνθρωποι, έχουν σχεδόν την ίδια καταγωγή, -διαθέτουν, άλλοι πολύ, κι άλλοι, λιγότερο- θεικό πνεύμα]...
Εικόνα

JustAnotherGoneOff
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τετ Απρ 27, 2005 10:50 pm

Δημοσίευσηαπό JustAnotherGoneOff » Τετ Μάιος 04, 2005 11:19 pm

Τάδε έφη Vrill
- παρακαλώ με τη σειρά μου να εκλείψουν συμμετοχές που αναφέρουν παραμυθολογία γύρω από τη Σπηλιά της Πεντέλης, έχω κουραστεί να διαβάζω ανόητους ανθρώπους, που διαλέγουν να πάνε νύχτα χωρίς φακό και να μας πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες.
Τι είναι αυτά; Θα έχουμε κι εδώ αυτόκλητους μπάτσους να μας κάνουν "ντα" σε ότι δεν τους αρέσει;

Δλδ, να πάρω των ομματιών μου απο δω;

ΥΓ Σόρρυ για το ύφος μου... Δεν γουστάρω τους "μπάτσους" και τους αυτόκλητους "ιδιοκτήτες" δημόσιων χώρων...
Η αλήθεια δεν είναι ένα κρύσταλο που το κρύβεις στην τσέπη σου αλλά ένα αχανές υγρό στο οποίο πέφτεις
Robert Musil

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Πέμ Μάιος 05, 2005 1:04 am

Αγαπητέ JustAnotherGoneOff,

διάβασα και ξαναδιάβασα το κείμενο του μέλους Vril και ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω πώς θεωρείς ότι προσπαθεί να λογοκρίνει την όποια συμμετοχή σου και να παρουσιαστεί ως "αυτόκλητος μπάτσος", όπως χαρακτηριστικά γράφεις.
Με λίγο πιο προσεκτική ανάγνωση, διέκρινα ότι ΔΕΝ απευθύνεται προς κάποιον συγκεκριμένα και μάλιστα, ΔΕΝ επιτάσσει κάτι, αλλά αντιθέτως ΠΑΡΑΚΑΛΕΙ, γεγονός το οποίο δε δείχνει ασέβεια από πλευράς του προς τα υπόλοιπα μέλη.
Η δε άποψή του (την οποία και εκείνος, όπως όλοι μας, είναι ελεύθερος να καταγράφει) δε δείχνει να αντίκειται σε οτιδήποτε προσδιορίζει τον παρόντα διαδικτυακό τόπο, όπως έχει αποτυπωθεί στο αρχικό μήνυμα της Ιδρυτικής & Συντονιστικής Ομάδας του και τους Κανονισμούς της Αγοράς (Forum), αλλά αποτελεί μία πρόταση από πλευράς του, την οποία και λαμβάνουμε σοβαρά υπ' όψιν μας.

Έχω κάθε καλή διάθεση παρ' όλα αυτά, να κατανοήσω τη διαμαρτυρία σου αυτή, αν θα θελήσεις να τη διευκρινίσεις.

Φυσικά, δεν τίθεται θέμα προτροπής σου για αποχώρηση από τις συζητήσεις μας, εάν και εφόσον εσύ ο ίδιος δεν το επιθυμείς.
Θα ήταν ιδιαίτερα δυσάρεστο να στερηθούμε την μέχρι τώρα εποικοδομητική (αν και "πικάντικη") παρουσία σου.

:)

Υ - Γ. Θεωρώντας ότι έχω κατανοήσει αρκούντως το μήνυμα του μέλους Vril και γνωρίζοντας πόσο ευαίσθητα είναι κάποια ζητήματα, νομίζω ότι με τον τρόπο του δεν αποκλείει συγκεκριμένο θέμα από τις συζητήσεις μας, αλλά θα επιθυμούσε το όποιο τέτοιο θέμα να τύχει σοβαρής αντιμετώπισης, πράγμα το οποίο είναι και λογικό κατά την άποψή μου.
Εικόνα
Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir
André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

JustAnotherGoneOff
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τετ Απρ 27, 2005 10:50 pm

Δημοσίευσηαπό JustAnotherGoneOff » Πέμ Μάιος 05, 2005 2:52 am

Αγαπητή Zadok

Διάβασα και ξαναδιάβασα την πυροσβεστική παρέμβασή σου για να είμαι βέβαιος όσο και δίκαιος στη στάση μου.

Έγραψα αρκετά βιαστικά το άνωθεν post παραγνωρίζοντας το γεγονός πως αν και διακατέχομαι από μια προσωπική αντίληψη περί δικαίου, αυτή δεν έγινε κατανοητή από τους υπόλοιπους, άρα κι έσφαλλα. Παραδέχομαι το λάθος μου και θα επανορθώσω κατά τον καλύτερο τρόπο. Στο θέμα μας τώρα.

Με ενόχλησε πολύ η συγκεκριμένη αναφορά του Βριλλ για τον απλούστατο λόγο πως το θέτει χωρίς καν να έχει εκκινηθεί ανάλογο θεματολογικά τόπικ. Εξ ου και οι ειρωνικές μου αναφορές «θα μας κάνεις ντα» κλπ. Άνοιξε θέμα περί Πεντέλης, δεν το βρίσκω και αποκαλεί προκαταβολικά «ανόητους» όσοι γράφουν/θα γράψουν σε αυτό ο κύριος «κακός»;

Δηλαδή, αν ακολουθήσουμε όλοι μας τη συγκεκριμένη στάση για θέματα που μας «ενοχλούν», τότε ο καθείς μας να βάζουμε όρους και απαγορεύσεις για θέματα που ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΜΑΣ δεν ταιριάζουν με τις γενικότερες απόψεις. Λίγο είναι να πει πχ (παραθέτω τυχαία χωρίς να προσιδιάσω τίποτε σε κανέναν) ο Ράμογλου «παρακαλώ να μην μιλάτε για τους Μασόνους επειδή είστε ανόητοι όσοι δεν ξέρετε», η αγαπητή μου galadriel «μην πείτε για τον Μέγα Αλέξανδρο ότι ρουφούσε το κανελόνι επειδή είστε ανόητοι» και ούτω καθεξής.

Τότε τι μένει για να μιλήσουμε;

ΤΙΠΟΤΑ.

Δυστυχώς, η παραφιλολογία για την Πεντέλη, καθώς και για όλα τα άλλα γνωστά θέματα, υπάρχει και θα υπάρχει πάντα. Αλλά, «απαγορεύοντας» εμμέσως κάθε έξωθεν μαρτυρία με τον προκαταβολικό χαρακτηρισμό «είστε ανόητοι» τότε παραβιάζουμε κάθε σεβασμό προς τους χρήστες. Καθώς και κάθε καλώς εννοούμενη αποστολή για φιλερευνία, φιλεργατικότητα και πνευματική αναζήτηση στο χώρο του παραδόξου. Ότι κι αν πιστεύουν όσοι μπορεί να λένε «ανοησίες», κι όσο μας βρίσκουν αντίθετους. Αν λέμε «μην μιλάτε γιατί είστε ανόητοι» η δεοντολογία πάει περίπατο. Κι αυτό σημαίνει πως θα απωλέσουμε συνειδητά μια βασική παράμετρο της αντιλογίας που είναι η ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΗ. Και πάντα, πολύ εύκολα αποδεδειγμένο στην ανθρώπινη ιστορία, όσοι δεν είχαν τεκμηριωμένες απόψεις για να αντικρούσουν κάποια κρίσιμα ζητήματα, βγάζανε φιρμάνια για φίμωμα.

Για αυτό το λόγο δεν δέχομαι αυτή την «παραίνεση». Χώρια που αντιφάσκει διότι κάτω από το επίμαχο φιρμάνι, ο Βριλλ λέει: «- να αφήσετε τον κάθε διαδικτυακό χαρακτήρα να αναπτύσει μια δική του ταυτότητα στον χώρο σας και να μην δικάζετε εδώ για προηγούμενες συμπεριφορές αλλού. Ειδάλλως, θα εννοηθείτε "συνέχεια"...» Και δικάζει προκαταβολικά αυτές τις συμπεριφορές από «αλλού» σε αγαστή αντίθεση με την επιδιωκώμενη «απαγόρευση» επί του συγκεκριμένου θέματος που αναφέρεται για τα «αλλού» θέματα! Έλεος!

Και γενικά Zadok, πες μου ειλικρινά, αυτή η επιθετικότητα για κρίσιμα θέματα που συνοδεύεται με βαρύτατους απαξιωτικούς χαρακτηρισμούς, σε τι θα βοηθήσει τη σελίδα σας την οποία εκτίμησα δεόντως;

Κι όσο για το υποννοούμενο που αιωρείται περί «αποχώρησής» μου… το αφήνω ανοικτό. Διότι αν δω συμπεριφορές που το www.mystica.gr γίνεται www.vrill.gr (τυχαία αναφέρομαι στο συγκεκριμένο μέλος, αυτό αφορά τον οποιονδήποτε) ε τότε δικαιούμαι να πάρω των ομματιών μου για άλλα μέρη… Ή θα έχετε σελίδα για όλα τα μέλη σας, ή θα έχετε σελίδα μόνο για έναν.

ΥΓ Θα είναι μεγάλο κρίμα να αποδειχτεί το παρόν topic ως το πιο πολυδιαβασμένο στο φόρουμ του νεότευκτου www.mystica.gr επειδή εδώ θα παίξουμε ξύλο. Τα ζούμε στα άλλα φόρουμς, συμπεριλαμβανομένου και κείνου στο οποίο είμαι ενεργό μέλος, μην γίνει κι εδώ πεδίο μάχης για «ανόητους»… Νισάφι πια. Θα προσπαθήσω να μην δώσω συνέχεια επί του συγκεκριμένου θέματος επειδή προσπάθησα να είμαι εδώ σαφής. Επιστρέφω στην ανοησία μου.

ΥΓ2 Ουδέποτε προσέφερα πλήρως στα διαδικτυακά πράγματα τις προσωπικές μου απόψεις για το θέμα της Πεντέλης, εκτός από κάτι που πήγα να πράξω κάποτε με μια προετοιμασμένη σειρά δημοσιεύσεων, μου κόλλησαν την ταμπέλα του «κομμουνιστή» (όσοι προλάβανε και το θυμούνται, ξέρουν) χωρίς να κρίνουν τις απόψεις μου και αναγκάστηκα να τις αποσύρω για να μην δημιουργηθεί ένα ανούσιο πεδίο αντιπαραθέσεων που θα ήταν και άσχετες με το θέμα. Αλλά και που θέλω να τα πω κάπου, είναι δίκαιο να έχω την έγνοια ότι θα μου κάνει προκαταβολικά «ντα» μια «αυθεντία» και να αυτολογοκρίνομαι;

ΤΕΛΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΞΑΝΑ.
Η αλήθεια δεν είναι ένα κρύσταλο που το κρύβεις στην τσέπη σου αλλά ένα αχανές υγρό στο οποίο πέφτεις

Robert Musil

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Πέμ Μάιος 05, 2005 4:14 am

Αν και σέβομαι απόλυτα την επιλογή σου να μη δοθεί άλλη συνέχεια σε τούτη την παρεξήγηση, επέτρεψέ μου να απαντήσω στα τμήματα εκείνα, τα οποία έχω την αίσθηση ότι αναμένεις μία τοποθέτηση από πλευράς μου.

JustAnotherGoneOff έγραψε:Αγαπητή Zadok

Διάβασα και ξαναδιάβασα την πυροσβεστική παρέμβασή σου για να είμαι βέβαιος όσο και δίκαιος στη στάση μου.

Έγραψα αρκετά βιαστικά το άνωθεν post παραγνωρίζοντας το γεγονός πως αν και διακατέχομαι από μια προσωπική αντίληψη περί δικαίου, αυτή δεν έγινε κατανοητή από τους υπόλοιπους, άρα κι έσφαλλα. Παραδέχομαι το λάθος μου και θα επανορθώσω κατά τον καλύτερο τρόπο. Στο θέμα μας τώρα.


Ως εδώ αρκούμαι να σ' ευχαριστώ πολύ για την στάση σου, την κατανόηση και την ψυχραιμότερη αντιμετώπιση του θέματος από πλευράς σου.


JustAnotherGoneOff έγραψε:Με ενόχλησε πολύ η συγκεκριμένη αναφορά του Βριλλ για τον απλούστατο λόγο πως το θέτει χωρίς καν να έχει εκκινηθεί ανάλογο θεματολογικά τόπικ. Εξ ου και οι ειρωνικές μου αναφορές «θα μας κάνεις ντα» κλπ. Άνοιξε θέμα περί Πεντέλης, δεν το βρίσκω και αποκαλεί προκαταβολικά «ανόητους» όσοι γράφουν/θα γράψουν σε αυτό ο κύριος «κακός»;

Δηλαδή, αν ακολουθήσουμε όλοι μας τη συγκεκριμένη στάση για θέματα που μας «ενοχλούν», τότε ο καθείς μας να βάζουμε όρους και απαγορεύσεις για θέματα που ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΜΑΣ δεν ταιριάζουν με τις γενικότερες απόψεις. Λίγο είναι να πει πχ (παραθέτω τυχαία χωρίς να προσιδιάσω τίποτε σε κανέναν) ο Ράμογλου «παρακαλώ να μην μιλάτε για τους Μασόνους επειδή είστε ανόητοι όσοι δεν ξέρετε», η αγαπητή μου galadriel «μην πείτε για τον Μέγα Αλέξανδρο ότι ρουφούσε το κανελόνι επειδή είστε ανόητοι» και ούτω καθεξής.

Τότε τι μένει για να μιλήσουμε;

ΤΙΠΟΤΑ.


Από την σκοπιά την οποία τοποθετείσαι τώρα, δε θα έλεγα ότι έχεις πολύ άδικο, όμως επέτρεψέ μου να επιμείνω ότι διαβάζοντας το μήνυμα του Vril δεν σχημάτισα την εντύπωση ότι διαχωρίζει τα μέλη σε επαΐοντες και "ανόητους", εκ των οποίων θεωρεί ότι οι πρώτοι έχουν περισσότερα δικαιώματα των άλλων.
Αν ισχύει κάτι τέτοιο, σαφώς δε μιλάμε για κάποια τακτική η οποία μπορεί να εκφράζει τον παρόντα διαδικτυακό τόπο.

Επί τη ευκαιρία όμως, θα ήθελα να ανακοινώσω, ότι σκοπός μας είναι μελλοντικά, να υπάρξουν και συζητήσεις στις οποίες θα συμμετέχουν ομάδες μελών με ειδικό κωδικό και οι οποίες δε θα είναι ανοικτές στα υπόλοιπα μέλη.

Αυτή η ιδέα θα υλοποιηθεί λαμβανομένου υπ' όψιν του γεγονότος ότι όλοι μας δικαιούμαστε να έχουμε και κάποια πιο ιδιωτικά (prive) δωμάτια κατ' επιλογή μας μέσα στο χώρο εφόσον το επιθυμούμε κι εφόσον οι κανονισμοί και οι προϋποθέσεις συμμετοχής μας δεν παραβιάζονται.
Η ιδέα αυτή επ' ουδενί προσπαθεί να δημιουργήσει ελιτίστικο κλίμα ανάμεσά μας, αλλά να καταστήσει αυτό τον τόπο ακόμα πιο φιλόξενο για κάθε ιδιαίτερο προβληματισμό μας ΧΩΡΙΣ εξαιρέσεις μεταξύ των μελών.

JustAnotherGoneOff έγραψε:Δυστυχώς, η παραφιλολογία για την Πεντέλη, καθώς και για όλα τα άλλα γνωστά θέματα, υπάρχει και θα υπάρχει πάντα. Αλλά, «απαγορεύοντας» εμμέσως κάθε έξωθεν μαρτυρία με τον προκαταβολικό χαρακτηρισμό «είστε ανόητοι» τότε παραβιάζουμε κάθε σεβασμό προς τους χρήστες. Καθώς και κάθε καλώς εννοούμενη αποστολή για φιλερευνία, φιλεργατικότητα και πνευματική αναζήτηση στο χώρο του παραδόξου. Ότι κι αν πιστεύουν όσοι μπορεί να λένε «ανοησίες», κι όσο μας βρίσκουν αντίθετους. Αν λέμε «μην μιλάτε γιατί είστε ανόητοι» η δεοντολογία πάει περίπατο. Κι αυτό σημαίνει πως θα απωλέσουμε συνειδητά μια βασική παράμετρο της αντιλογίας που είναι η ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΗ. Και πάντα, πολύ εύκολα αποδεδειγμένο στην ανθρώπινη ιστορία, όσοι δεν είχαν τεκμηριωμένες απόψεις για να αντικρούσουν κάποια κρίσιμα ζητήματα, βγάζανε φιρμάνια για φίμωμα.

Για αυτό το λόγο δεν δέχομαι αυτή την «παραίνεση». Χώρια που αντιφάσκει διότι κάτω από το επίμαχο φιρμάνι, ο Βριλλ λέει: «- να αφήσετε τον κάθε διαδικτυακό χαρακτήρα να αναπτύσει μια δική του ταυτότητα στον χώρο σας και να μην δικάζετε εδώ για προηγούμενες συμπεριφορές αλλού. Ειδάλλως, θα εννοηθείτε "συνέχεια"...» Και δικάζει προκαταβολικά αυτές τις συμπεριφορές από «αλλού» σε αγαστή αντίθεση με την επιδιωκώμενη «απαγόρευση» επί του συγκεκριμένου θέματος που αναφέρεται για τα «αλλού» θέματα! Έλεος!


Υπάρχει μία λέξη κλειδί και αυτή είναι η "παραφιλολογία" (όπως τη διατυπώνεις εσύ) και η αντίστοιχη "παραμυθολογία", την οποία χρησιμοποίησε πραγματικά το μέλος Vril.

Δυστυχώς, κατά την άποψή μου είναι τεράστια η διαφορά της μίας από την άλλη και είναι μία από τις αιτίες που όπως ίσως θα έχεις παρατηρήσει, δεν έχουμε συμπεριλάβει καμμία θεματική ενότητα αφιερωμένη αποκλειστικά σε παραδοξότητες ή παράξενα φαινόμενα. Υπάρχουν άραγε :?: :wink:

Εν πάσει περιπτώσει, συνεχίζω παρακάτω...

JustAnotherGoneOff έγραψε:Και γενικά Zadok, πες μου ειλικρινά, αυτή η επιθετικότητα για κρίσιμα θέματα που συνοδεύεται με βαρύτατους απαξιωτικούς χαρακτηρισμούς, σε τι θα βοηθήσει τη σελίδα σας την οποία εκτίμησα δεόντως;

Κι όσο για το υποννοούμενο που αιωρείται περί «αποχώρησής» μου… το αφήνω ανοικτό. Διότι αν δω συμπεριφορές που το www.mystica.gr γίνεται www.vrill.gr (τυχαία αναφέρομαι στο συγκεκριμένο μέλος, αυτό αφορά τον οποιονδήποτε) ε τότε δικαιούμαι να πάρω των ομματιών μου για άλλα μέρη… Ή θα έχετε σελίδα για όλα τα μέλη σας, ή θα έχετε σελίδα μόνο για έναν.


Σαφώς ο χώρος αυτός δεν έχει σαν σκοπό την τέρψη ενός μέλους, αλλά ενός συνόλου μελών.

Φαντάζομαι ότι όλοι αντιλαμβανόμαστε πως η συνύπαρξη πολλών και διαφορετικών προσωπικοτήτων δεν είναι εύκολη υπόθεση για οποιονδήποτε χώρο, πόσο μάλλον για μία δικτυακή κοινότητα με τις αντικειμενικές δυσκολίες της απρόσωπης επικοινωνίας.

Στο χέρι μας είναι να αναδείξουμε τα πιο αγνά συναισθήματα ομαδικότητας, καλής διάθεσης και να αδράξουμε την ευκαιρία για τα πολύ και πολλά θετικά, τα οποία έχουμε να αποκομίσουμε...

JustAnotherGoneOff έγραψε:ΥΓ Θα είναι μεγάλο κρίμα να αποδειχτεί το παρόν topic ως το πιο πολυδιαβασμένο στο φόρουμ του νεότευκτου www.mystica.gr επειδή εδώ θα παίξουμε ξύλο. Τα ζούμε στα άλλα φόρουμς, συμπεριλαμβανομένου και κείνου στο οποίο είμαι ενεργό μέλος, μην γίνει κι εδώ πεδίο μάχης για «ανόητους»… Νισάφι πια. Θα προσπαθήσω να μην δώσω συνέχεια επί του συγκεκριμένου θέματος επειδή προσπάθησα να είμαι εδώ σαφής. Επιστρέφω στην ανοησία μου.

ΥΓ2 Ουδέποτε προσέφερα πλήρως στα διαδικτυακά πράγματα τις προσωπικές μου απόψεις για το θέμα της Πεντέλης, εκτός από κάτι που πήγα να πράξω κάποτε με μια προετοιμασμένη σειρά δημοσιεύσεων, μου κόλλησαν την ταμπέλα του «κομμουνιστή» (όσοι προλάβανε και το θυμούνται, ξέρουν) χωρίς να κρίνουν τις απόψεις μου και αναγκάστηκα να τις αποσύρω για να μην δημιουργηθεί ένα ανούσιο πεδίο αντιπαραθέσεων που θα ήταν και άσχετες με το θέμα. Αλλά και που θέλω να τα πω κάπου, είναι δίκαιο να έχω την έγνοια ότι θα μου κάνει προκαταβολικά «ντα» μια «αυθεντία» και να αυτολογοκρίνομαι;

ΤΕΛΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΞΑΝΑ.


Δεν τίθεται θέμα αγαπητέ.

Κανείς δεν κάνει "ντα" εδώ. Νομίζω ότι το πνεύμα, το οποίο διέπει το χώρο έχει καταγραφεί ξεκάθαρα στο αρχικό μας μήνυμα και τους κανονισμούς συμμετοχής και δεν χρειάζεται να αμφιβάλλει κανείς ότι θα φροντίσουμε να διαφυλαχθεί.

Αυτό είναι η δική μας δέσμευση.
Από κει και πέρα, ας τα δούμε όλα στην πράξη...
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Gothic
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 12:30 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Gothic » Πέμ Μάιος 05, 2005 11:20 am

Θέλω να πιστεύω ότι το θέμα έκλεισε ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΔΩ !

Αγαπητέ φίλε JustAnotherGoneOff,δεν έχω να προσθέσω ούτε λέξη στα λεγόμενα της Zadok the priestess, η οποία ήταν υπέρ του δέοντος αναλυτική.

Ας προσπαθήσουμε να ξεχάσουμε κάποια άσχημα προηγούμενα και να σκεφτόμαστε : "ξέρω τι θα γίνει ΚΑΙ εδώ, ό,τι έγινε ΚΑΙ εκεί".

ΟΧΙ !
ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ !

Αυτό σου το εγγυώμαι εγώ προσωπικά και όλη η συντονιστική ομάδα !

Να τονίσω κι εγώ λοιπόν (και όχι να προσθέσω) κάποια πράγματα.

Το παρόν forum δεν θα γίνει ποτέ ΕΝΟΣ αλλά θα είναι ΟΛΩΝ !

Σε καμμία περίπτωση και σε κανένα θέμα δεν θα υπάρχει η κατάληξη του ΤΣΙΡΚΟΥ ή της ΑΡΕΝΑΣ.
Μία και μόνη προειδοποίηση θα υπάρχει για όλους ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ !
Μετά...λυπάμαι...

Δημιουργήθηκε αυτός ο χώρος ΚΑΙ με το σκεπτικό να μην υπάρξουν θέματα παραπληροφόρισης, παραμυθολογίας, συνομωσιολογίας, τρομολαγνείας κ.λ.π.
Επιθυμούμαι να υπάρχουν θέματα με σοβαρά επιχειρήματα όσο αυτό είναι δυνατόν.

ΚΑΝΕΝΑ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ !
Το περιεχόμενό του όμως και η ανάπτυξή του θα κρίνεται και θα ελέγχεται.

Για μια ακόμη φορά λοιπόν παρακαλώ : ΞΕΧΑΣΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΣΧΗΜΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ.
Ξεκινήστε με τις καλύτερες των προθέσεών σας :)

Νομίζω ήδη είπαμε πολλά :)
Εικόνα

Vril
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 01, 2005 6:46 pm
Τοποθεσία: Υπερβορέα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Vril » Πέμ Μάιος 05, 2005 11:53 am

Φοβάμαι οτι υπάρχει μια μεγάλη παρεξήγηση.

Ο Jago αναφέρεται σε ένα περιστατικό που είχε συμβεί παλαιότερα στο φόρουμ όπου ήταν/είναι συντονιστής.

Όταν συμπλήρωνα το κείμενο του Labolas, είχα κατα νού τις δεκάδες αναφορές τύπου "ο γνωστός μου" και διάφορες "αναφορές" που όλοι μας βλέπουμε οτι δεν αποσκοπούν σε τίποτα περισσότερο απο το να αντισταθμήσουν τα έξοδα της βενζίνης που χάλασαν για να πάνε.

Άρα, δεν είχα σκοπό να αναφερθώ στην περίπτωση όπου υπήρξε κάποτε και κάπου μια αντιπαράθεση με κάποια ομάδα. (βλέπετε, δεν λέω ονόματα)

Προσκαλώ τα δυό μέλη να επισκευτούν την προσωπική μου σελίδα (κλάμπ) clubs.pathfinder.gr/vril και να μην αναλωνόμαστε όλοι σε αντιδικίες για θέματα που δεν υπάρχουν.

Εγώ τείνω το χέρι, προσφέρω καφέ και συνιστώ συνεργασία και θετική σκέψη.

Βρίλ
Άλλο τι είναι και άλλο τι φαίνεται

JustAnotherGoneOff
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τετ Απρ 27, 2005 10:50 pm

Δημοσίευσηαπό JustAnotherGoneOff » Πέμ Μάιος 05, 2005 2:23 pm

Vrill, παρομοίως τείνω και τη δική μου χείρα. Το θέμα είναι λήξαν μετά τις διευκρινήσεις. Διαφώνησα με το ύφος σου και πρέπει τόσο εγώ, όσο εσύ, όπως και τόσοι άλλοι, να σεβαστούμε αυτή την καινούρια προσπάθεια.

Gothic, ευχαριστώ για την τοποθέτησή σου. Ήταν υπέρ του δεόντως ξεκάθαρη.
Η αλήθεια δεν είναι ένα κρύσταλο που το κρύβεις στην τσέπη σου αλλά ένα αχανές υγρό στο οποίο πέφτεις

Robert Musil

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Πέμ Μάιος 05, 2005 2:36 pm

Ειλικρινά ένα μπράβο και ένα ευχαριστώ για αυτό που έπραξαν τα ανωτέρω μέλη.

Πραγματικά χαίρομαι όταν η καλή διάθεση κυριαρχεί από τα μέλη.

Είναι πολύ σημαντικό όλοι μας να προσπαθήσουμε να διατηρήσουμε το επίπεδο και οι συζητήσεις μας να αποβούν εποικοδομητικές.

Δεν έχουμε να μοιράσουμε τίποτα παρά μόνο να ανταλλάξουμε τις απόψεις μας προκειμένου να μάθουμε και να εξελίξουμε τον ίδιο μας τον εαυτό.

Καλή συνέχεια λοιπόν.
Εικόνα
Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...


Επιστροφή σε “.΄. + ΚΟΙΜΗΤΗΡΙΟΝ + .΄.”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης