Αδυναμία Λειτουργίας της Αγοράς

Γράψτε τις απόψεις, προτάσεις και ιδέες σας. Συμμετάσχετε ενεργά στην βελτίωση του Mystica, καθώς και στη δημιουργία όμορφων φιλικών σχέσεων.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

Soulseek
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 17, 2006 3:40 am
Τοποθεσία: Stark
Επικοινωνία:

Αδυναμία Λειτουργίας της Αγοράς

Δημοσίευσηαπό Soulseek » Πέμ Σεπ 07, 2006 6:00 pm

Τώρα τελευταία παρατηρούνται συχνές και μακροχρόνιες "πτώσεις" του φόρουμ, admin.
Ξεμένετε από bandwith, κάνετε αναβαθμίσεις, ο server δεν έχει καλό κλιματισμό ή τρέχει τίποτα άλλο? :?
«Είναι προφανές πως πρέπει να βασίζεται η αρμονία της φόρμας στο αξίωμα μόνον της επωφελούς προσέγγισης της ανθρώπινης ψυχής.» (ο Βασίλυ Καντίνσκυ, ως αξίωμα της εσωτερικής αναγκαιότητας...)

Administrator
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: Πέμ Απρ 21, 2005 12:30 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Administrator » Παρ Σεπ 08, 2006 1:42 am

Καλημέρα σας!

Η ιστοσελίδα μας αντιμετώπισε κάποια σοβαρά προβλήματα για πρώτη φορά μετά από 1,5 χρόνο απρόσκοπτης λειτουργίας.

Λόγω δυσκολίας στην έγκαιρη ενημέρωση των χρηστών, είχαμε αναρτήσει σχετική ανακοίνωση στην κεντρική σελίδα, η οποία ήταν και η μόνη που έμενε ενεργή περισσότερο χρόνο από την Αγορά, που χρειαζόταν να κλειδώνεται ανά τακτά χρονικά διαστήματα.

Η ανακοίνωση ήταν:

"Πλήρης αποκατάσταση λειτουργιών: Ο δικτυακός τόπος Mystica.gr δέχθηκε και δέχεται κακόβουλη επίθεση από επίδοξο εισβολέα. Μετά τη διεξαγωγή σχετικής έρευνας που κράτησε απενεργοποιημένη τη σελίδα μας για 24 ώρες περίπου, επανήλθε η κεντρική σελίδα και σταδιακά και το Φόρουμ (Αγορά). Λυπούμαστε για την ταλαιπωρία των χρηστών!"

Απόψε ολοκληρώθηκε η μεταφορά μας σε νέο σέρβερ κι έτσι, πιστεύουμε ότι η ταλαιπωρία όλων μας δε θα έχει συνέχεια.

Όπως ανέφερα και στο θέμα:

Ημερολόγιο γεγονότων και εκδηλώσεων

Αν παρατηρήσετε κάποια δυσλειτουργία, παρακαλούμε να μας ενημερώσετε το συντομότερο δυνατό.

Οι προηγούμενες μέρες ήταν αρκετά δύσκολες για όλη την ομάδα διαχείρισης, αφού προσπαθήσαμε να ανταποκριθούμε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο στην πρόκληση της "κατάστασης εκτάκτου ανάγκης" και θεωρούμε ότι το πετύχαμε με τις λιγότερες απώλειες.

Σας ευχαριστούμε για την κατανόησή σας.
Εικόνα

Administrator
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: Πέμ Απρ 21, 2005 12:30 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Administrator » Σάβ Σεπ 09, 2006 3:11 am

Μετά τα τελευταία γεγονότα, παρατηρήθηκε ένα επιπρόσθετο πρόβλημα, το οποίο δεν γνωρίζαμε ότι θα κληθούμε να αντιμετωπίσουμε.

Θα προσπαθήσω να χρησιμοποιήσω όσο το δυνατόν λιγότερη τεχνική ορολογία ώστε να το εξηγήσω...

Η μεταφορά σε άλλο σέρβερ προϋποθέτει μία περίοδο κατά την οποία ενημερώνονται οι DNS (Domain Name System) για τη μετεγκατάσταση της ιστοσελίδας.

Για να μπορεί να είναι πάντα ορατή η σελίδα (και το φόρουμ) κατά την περίοδο αυτή και μέχρι την ολοκλήρωση της ενημέρωσης, η εταιρεία hosting φροντίζει να υπάρχει ανεβασμένο το site μας και στους δύο σέρβερς (παλιό και νέο).

Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα κάποιες φορές ο browser να μας οδηγεί στον παλιό σέρβερ και κάποιες άλλες στο νέο.

Έτσι, μπορεί να έχουμε δημοσιεύσει κάποιο μήνυμα και ξαφνικά να μην το βλέπουμε και να θεωρούμε ότι κάποιος συντονιστής ή διαχειριστής το διέγραψε.

Αυτό συνέβη με ολόκληρο το παρόν θέμα, το οποίο εξαφανίστηκε ως δια μαγείας από χθες το μεσημέρι.

Ο χρήστης Soulsick δικαίως απόρησε, απέστειλε προσωπικό μήνυμα (πμ) και εμείς αναζητήσαμε τις δημοσιεύσεις στο αρχείο μας και τις επαναφέραμε με σχεδόν χειρουργικό τρόπο.

Ένας εύκολος τρόπος για να διαπιστώσετε αν έχετε οδηγηθεί σε παλαιότερα αρχεία κι έτσι δεν βλέπετε νεότερες δημοσιεύσεις ενώ έχουν υπάρξει, είναι να παρατηρήσετε την ημερομηνία της ένδειξης "ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ", η οποία βρίσκεται σχεδόν στην κορυφή της κεντρικής σελίδας του φόρουμ.

Αν αυτή η ένδειξη βρίσκεται σε παλιά εγγραφή, είναι βέβαιο ότι έχετε "πέσει" στην ανωτέρω περίπτωση.

Πιστεύουμε ότι αυτή η διαδικασία δε θα μας ταλαιπωρήσει επί μακρόν.
Αναμένουμε σχετική ενημέρωση από την εταιρεία, ώστε να γνωρίζετε κι εσείς για πόσο θα είμαστε σε "επιφυλακή".

Επαναλαμβάνω ότι για ό,τι παρατηρήσετε, η άμεση ενημέρωσή μας βοηθά στην ταχύτερη αποκατάσταση του όποιου προβλήματος.
Είναι πιο ασφαλές να χρησιμοποιείτε τα e-mails μας, διότι και τα πμ εμπίπτουν στην ανωτέρω ειδική περίπτωση.

Η μόνη κατηγορία η οποία εξαιρείται, αφορά σε εσκεμμένες διαγραφές δημοσιεύσεων είτε απενεργοποιημένων χρηστών, είτε μεμονομένων περιπτώσεων παραβίασης κανονισμών κατ' εξακολούθησιν, οι οποίες είναι και οι μόνες οι οποίες δε συνοδεύονται από σχετική αιτιολογία.
Εικόνα

Administrator
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: Πέμ Απρ 21, 2005 12:30 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Administrator » Σάβ Σεπ 09, 2006 9:16 pm

Administrator έγραψε:Πιστεύουμε ότι αυτή η διαδικασία δε θα μας ταλαιπωρήσει επί μακρόν.
Αναμένουμε σχετική ενημέρωση από την εταιρεία, ώστε να γνωρίζετε κι εσείς για πόσο θα είμαστε σε "επιφυλακή".


Θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι όσο περνά ο καιρός, απομακρύνεται ο κίνδυνος εμφάνισης του ανωτέρω προβλήματος.

Απλά, είναι καλό να "έχουμε το νου μας" για ένα 20ήμερο ακόμη, μέχρι
να ολοκληρωθεί το refresh ακόμα και των πιό αργών DNS στον κόσμο.
Εικόνα

Soulseek
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 17, 2006 3:40 am
Τοποθεσία: Stark
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Soulseek » Κυρ Σεπ 10, 2006 4:09 pm

Γιατί δεν κάνετε Deactivate το φόρουμ στον παλιό server?
Να αλλάξουν οι DNS των ISP ώστε να δουν το νέο φορουμ (το οποίο θα είναι ενεργό), αλλά στο μεταξύ να μη φαίνεται το παλιό φόρουμ ώστε να μην υπάρξει καμία αλλαγή στην database. :wink:
«Είναι προφανές πως πρέπει να βασίζεται η αρμονία της φόρμας στο αξίωμα μόνον της επωφελούς προσέγγισης της ανθρώπινης ψυχής.» (ο Βασίλυ Καντίνσκυ, ως αξίωμα της εσωτερικής αναγκαιότητας...)

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Δευ Σεπ 11, 2006 12:08 am

Αγαπητέ Soulsick,

αν δεν κάνω λάθος, άμα κλείσουμε το φόρουμ εκείνο, όσοι χρήστες οδηγούνται εκεί από μη ενημερωμένους DNS, θα συναντούν κενή σελίδα.

Νομίζω, δεν είναι ότι καλύτερο.

Πάντως, από τότε που εμφανίστηκε το πρόβλημα και είχε "χαθεί" το παρόν θέμα, δεν ξαναέγινε, άρα μάλλον σιγά-σιγά ομαλοποιείται η κατάσταση.
Εικόνα
Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir
André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Δημήτριος
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Απρ 10, 2006 6:16 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Δημήτριος » Τρί Σεπ 12, 2006 6:28 am

Παρατήρησα ότι απο την ημέρα που προστέθηκαν τα "νέα", ενώ δεν έχω καθυστέρηση, αν ανοίγω και άλλο παράθυρο το firefox κολλάει, πράγμα που δεν συμβαίνει όταν είμαι σε άλλες σελίδες και ανοίγω πολλαπλά παράθυρα. Μπορεί να έχει σχέση ή είναι κάτι που δεν έχει;

Δημήτριος
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Απρ 10, 2006 6:16 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Δημήτριος » Τρί Σεπ 12, 2006 10:46 am

Μάλλον έχει σχέση, γιατί με το pc που έχω τον explorer (στο mac έχω το firefox) δεν έχω πρόβλημα. Ο admin της σελίδας που έχουμε μου είπε ότι έχει να κάμει με την ασυμβατότητα που έχει το firefox σε σχέση με κάποιες εφαρμογές. Συμφωνείτε;

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τρί Σεπ 12, 2006 4:18 pm

Αγαπητέ Δημήτριε, στο δικό μου Firefox (το οποίο είναι στο ίδιο PC με τον explorer) δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα. Όσα παράθυρα και να ανοίξω όλα κυλούν ομαλά.
Εικόνα

Δημήτριος
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Απρ 10, 2006 6:16 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Δημήτριος » Τρί Σεπ 12, 2006 9:57 pm

Έτσι είναι, όπως τα λες, απλώς εγώ δεν είχα καταλάβει ότι σε συνδυασμό με τον συγκεκριμένο mac που έχω υπάρχει το πρόβλημα που θέλει διευθέτηση. Δοκίμασα και με άλλον mac που έχω στο γραφείο και δεν παρατήρησα κάτι.
Ούτως ή άλλως όμως η σχέση μου με αυτήν την τεχνολογία μοιάζει με την σχέση που έχουμε με την Ανταρκτική: όλοι ξέρουμε πού είναι και θέλουμε να διατηρηθεί, αλλά δεν θέλουμε να πάμε εκεί... :D

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τετ Σεπ 13, 2006 12:32 am

Εγώ ήξερα το … …
"Πυρηνικός Υδραυλικός", καζανάκια, μονώσεις, διαστημόπλοια !
Εικόνα

Soulseek
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 17, 2006 3:40 am
Τοποθεσία: Stark
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Soulseek » Τετ Σεπ 13, 2006 8:58 am

Παρ'όλο που έχει αρχίσει να ομαλοποιείται η κατάσταση πάντως και δεν μας επηρεάζει και τόσο πλέον, νομίζω πως θα ήταν προτιμότερο να κλείσετε το φόρουμ στον παλαιό server όταν έγινε η μεταφορά.
Καλύτερα να μείνει για μια μέρα κλειστό το φόρουμ παρά να τρέχετε και να μη φτάνετε με τις αλλαγές στην παλιά database και τη μεταφορά των αλλαγών στη νέα.
Είναι τόσο θέμα και τόσο τρέξιμο για το τίποτα βρε παιδιά... :wink:
«Είναι προφανές πως πρέπει να βασίζεται η αρμονία της φόρμας στο αξίωμα μόνον της επωφελούς προσέγγισης της ανθρώπινης ψυχής.» (ο Βασίλυ Καντίνσκυ, ως αξίωμα της εσωτερικής αναγκαιότητας...)

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Δευ Οκτ 02, 2006 4:17 pm

Ο "συναγερμός" έχει λήξει και το παρόν θέμα κλειδώνεται (αχρείαστο να 'ναι). :D
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry


Επιστροφή σε “- ΙΔΕΕΣ ΜΕΛΩΝ - ΤΕΧΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες