Τεχνικό θέμα : Editor για php-Forum

Γράψτε τις απόψεις, προτάσεις και ιδέες σας. Συμμετάσχετε ενεργά στην βελτίωση του Mystica, καθώς και στη δημιουργία όμορφων φιλικών σχέσεων.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

Vril
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 01, 2005 6:46 pm
Τοποθεσία: Υπερβορέα
Επικοινωνία:

Τεχνικό θέμα : Editor για php-Forum

Δημοσίευσηαπό Vril » Τρί Μάιος 03, 2005 12:17 pm

Μια ερώτηση τεχνική φύσεως, που με ευκαιρία το "περίεργο" πόστ μου μετά την προτροπή του Labolas σε άλλο τόπικ, μου ξαναήρθε στην επιφάνεια.

Ενδιαφέρομαι για έναν Editor, ώστε να γράφω τις απαντήσεις μου off-line.

Ο λόγος:

Χρησιμοποιώ ένα δίκτυο, που το internet αποσυνδέεται μετά από 15 λεπτά ανενεργείας. Είναι δίκτυο εταιρείας, με σύνδεση DSL και για κάποιους λόγους πρέπει να απενεργοποιείται μετά από 15 λεπτά, προφανώς για να υπάρχει αναγκαστική αλλαγή ΙΡ στην επανασύνδεση. Τεσπα....

Διαβάζω λοιπόν ένα ενδιαφέρον πόστ, στο οποίο θέλω να απαντήσω. Λόγω της αυτόματης αποσύνδεσης, και βιάζομαι να απαντήσω (δηλ. περνάνε κάποια ορθογραφικά και συντακτικά λάθη) αλλά και κινδυνεύω να χάσω το κείμενό μου (όπως συνέβη πιο πρίν)

Το editor που θα ήθελα να χρησιμοποιήσω, καλό θα ήταν να μπορεί να κάνει ορθογραφικό έλεγχο καθώς και να παρεμβάλει τα διάφορα tag, όπως π.χ. το editor που χρησιμοποιεί αυτό και κάποια άλλα fora.


Όποιος ή όποια γνωρίζει κάτι, ας εμφανιστεί...


Ευχαριστώ

ο κακός Βρίλ
Άλλο τι είναι και άλλο τι φαίνεται

Elissaios
Δημοσιεύσεις: 565
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:10 am

Δημοσίευσηαπό Elissaios » Τρί Μάιος 03, 2005 1:17 pm

Γιατί χάνεις το κείμενό σου όταν διακόπτεται η σύνδεση; Μου έχει συμβεί αρκετές φορές, αλλά επανασυνδέομαι και συνεχίζω χωρίς να χάνεται τίποτα.

Τέλος πάντων. Θα σου πω μια απλοϊκή αλλά λειτουργική λύση, μέχρι να εμφανιστεί κάποιος καλύτερος εμπειρογνώμων: Ας διακοπεί η σύνδεση, δεν φαντάζομαι να κλείνει και ο browser! Εσύ, στο μεταξύ, αντί να γράφεις κατευθείαν στο απαντητικό πλαίσιο του σάιτ, γράφεις σε όποιον επεξεργαστή κειμένου επιθυμείς (και το Notepad μια χαρά είναι) και μετά κάνεις ένα απλό copy (από τον επεξεργαστή) – paste (στο επανασυνδεδεμένο πλαίσιο απάντησης).

Αν θέλεις μορφοποίηση του κειμένου (έντονα ή πλάγια γράμματα, χρώμα, φατσούλες κλπ.) είναι απλές εντολές html που τις μαθαίνεις εύκολα και τις ενθέτεις στα σημεία όπου χρειάζεσαι.

Αν και δεν το βρίσκω σκόπιμο, μπορείς να βρεις στο διαδίκτυο ένα σωρό html editors. Νομίζω ότι και το ακατονόμαστο Word (που κάνει και ορθογραφικό έλεγχο) σώζει ως html –αλλά δεν χρειάζεται να σώσεις, ίσα-ίσα να γράψεις– ενώ και ο all time classic Netscape διαθέτει σχετικό επεξεργαστή html.

Vril
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 01, 2005 6:46 pm
Τοποθεσία: Υπερβορέα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Vril » Τρί Μάιος 03, 2005 1:38 pm

Ευχαριστώ για την απάντηση, πάμε στις λεπτομέρειες.

Ο browser δεν κλείνει και αυτό είναι και το fatal λαθος...

Γράφω, γράφω, πατώ το κουμπάκι, και εφόσον έχει αποσυνδεθεί, μετά από κάποια δευτερόλεπτα εμφανίζεται εκείνη η απαίσια λευκή σελίδα που δείχνει οτι δεν είσαι συνδεμένος.

Σε εκείνο το σημείο, άν κάνεις "RELOAD" το έχασες το κείμενο και άν κάνεις πίσω, μια από τα ίδια...

Το wordpad δεν το συμπαθω και δεν έχει και spellcheck.

Το ακατανόμαστo Word το έχω, και δυστυχώς επί πληρωμή...
(Να'τανε τουλάχιστον και ωραίο, να το ευχαριστιόμουν κιόλας...)
Τα κείμενα τα σώζει κατ επιλογή σε HTML, απλά τα γεμίζει με όλο εκείνο το κατεβατό από tags για να δημιουργηθεί σελίδα "όπως τη βλέπεις" WYSIWYG.

ο all time classic Netscape διαθέτει σχετικό επεξεργαστή html.


Μια φορά και εναν καιρό, τον χρησιμοποιούσα, αλλά τώρα έχω καιρό να τον δώ.
Άλλο τι είναι και άλλο τι φαίνεται

ksanthos
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Τρί Μάιος 03, 2005 2:17 am
Τοποθεσία: UK

Δημοσίευσηαπό ksanthos » Τρί Μάιος 03, 2005 2:03 pm

KAI EMENA MOY EXEI ΣΥΜΒΕΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΛΛΑ ΑΝΤΙ ΝΑ ΠΑΤΑΩ ΤΟ REFRESH ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΠΑΤΑΩ ΤΟ ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΜΕ ΒΓΑΖΕΙ ΞΑΝΑ ΣΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΜΟΥ.
ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΤΟ :D :D
ΙΣΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΑΝ ΠΑΣ ΣΤΟ NETWORK CONNECTIONS KAI ΠΑΤΗΣΕΙΣ ΣΤA PROPERTIES THΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ ΣΟΥ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ TICK THN EΠΙΛΟΓΗ ΝΑ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΕΙΚΟΝΙΔΙΟ ΚΑΤΑ ΤΗ ΣΥΝΔΕΣΗ ΣΟΥ ΩΣΤΕ ΝΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΜΕΝΗ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΤΑΣ ΤΟ SEND AN ΔEN EINAI.
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ.. :lol:
They tell you black is really white
The moon is just the sun at night
And when you walk in golden halls
You get to keep the gold that falls
Its Heaven and Hell
Fool,fool!You've got to bleed for the danger
Fool,fool
Look for the answer
Fool fool!

Elissaios
Δημοσιεύσεις: 565
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:10 am

Δημοσίευσηαπό Elissaios » Τρί Μάιος 03, 2005 3:32 pm

Vril, θα δοκιμάσω να το ξαναγράψω.

Μη γράφεις κατευθείαν στον browser. Άσε τον ως έχει (αυτό σε βοηθάει και να βλέπεις κάτι που είναι γραμμένο, αν θέλεις να απαντήσεις) και γράφε σε ένα επεξεργαστή κειμένου. Μετά, copy-paste. Ακόμα και αν ο browser γίνει άνω-κάτω, το γραπτό σου (στον επεξεργαστή κειμένου) θα παραμείνει στη διάθεσή σου.

Όσο για τον ορθογραφικό έλεγχο, δεν χάλασε ο κόσμος. Δεν δίνουμε εξετάσεις.

Gothic
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 12:30 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Gothic » Τρί Μάιος 03, 2005 4:39 pm

Επειδη εγώ εστεισα και το site και το forum,βασικα δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάποιος editor γι αυτή τη δουλειά.
Πάντως έτσι κι αλλιώς πιστεύω πως η λύση του Elissaios είναι και η καλύτερη από όλες τις απόψεις.

Και δεν χρειάζεται να σώζεις τίποτε σε html...γιατί το μπερδεύετε αυτό;
Εικόνα

Vril
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 01, 2005 6:46 pm
Τοποθεσία: Υπερβορέα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Vril » Τρί Μάιος 03, 2005 10:10 pm

Elissaios έγραψε:Vril, θα δοκιμάσω να το ξαναγράψω.

Μη γράφεις κατευθείαν στον browser


O.K. Eλυσσαίε, ευχαριστώ.

Κάπως έτσι το έκανα παλιά, οταν ήθελα εξ αρχής να γράψω ενα μεγάλο κείμενο.

Αργότερα, όταν΄θέλησα να βελτιώσω λιγάκι τα μεγάλα κείμενά μου στην κλαμποσελίδα μου, χρησιμοπόιησα το ακατανόμαστο Word και έσωσα σε HTML.

Ευχαριστώ και την Gothik για την απάντησή σου.


ο κακός Βρίλ
Άλλο τι είναι και άλλο τι φαίνεται

Administrator
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: Πέμ Απρ 21, 2005 12:30 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Administrator » Τρί Οκτ 03, 2006 2:57 am

Από σήμερα προστέθηκε μία νέα λειτουργία, η οποία βοηθά αρκετά στην επίλυση του ανωτέρω προβλήματος.

Εικόνα

Έτσι, ανοίγοντας τη σελίδα όπου γράφετε τη δημοσίευσή σας ΕΦΟΣΟΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΕ INTERNET EXPLORER, εμφανίζεται το εξής επιπλέον κουμπάκι:

Εικόνα

_________________

Εικόνα

ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΧΡΗΣΤΕΣ MOZILLA FIREFOX, NETSCAPE κλπ.
Εικόνα

Εικόνα


Η διαφορά έγκειται, στο ότι οι χρήστες του IE πατώντας μόνο το κουμπάκι αυτό αποθηκεύουν αυτόματα όλο το κείμενο που έχουν γράψει μέχρι εκείνη την στιγμή στην προσωρινή μνήμη και μπορούν να το επικολλήσουν (paste) οπουδήποτε θέλουν εφόσον χαθεί.

Οι δε χρήστες άλλων φυλλομετρητών (browsers) με το κουμπί αυτό μόνον μαρκάρουν όλο το κείμενο, ενώ στη συνέχεια απαιτείται να κάνουν δεξί κλικ και να επιλέξουν "αντιγραφή" (copy), ώστε να επωφεληθούν της δυνατότητας αυτής.

Είναι καλό να συνηθίσετε να το χρησιμοποιείτε πριν πατήσετε το κουμπί "Υποβολή", ειδικά όσοι χρησιμοποιείτε Internet Explorer, αφού κινδυνεύετε περισσότερο ως προς την απώλεια του κειμένου από πιθανές διακοπές σύνδεσης.

Για την ορθογραφία σας παραπέμπω εδώ:

Ελληνικός Ορθογράφος
Εικόνα


Επιστροφή σε “- ΙΔΕΕΣ ΜΕΛΩΝ - ΤΕΧΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες