ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ - ΣΚΕΨΕΙΣ για το forum του mystica.gr

Γράψτε τις απόψεις, προτάσεις και ιδέες σας. Συμμετάσχετε ενεργά στην βελτίωση του Mystica, καθώς και στη δημιουργία όμορφων φιλικών σχέσεων.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Τετ Μαρ 08, 2006 4:34 pm

Αγαπητέ ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΕ,

είναι αλήθεια ότι τον τελευταίο καιρό γίνεται μία σειρά αναβαθμίσεων στις λειτουργίες της Αγοράς και όταν ολοκληρώνεται κάποια φάση, αναρτάται η σχετική ανακοίνωση από τον Administrator προς γνώσιν όλων των χρηστών.

Κατά τη διάρκεια αυτών των εργασιών, ενδέχεται να παρουσιαστούν και δυσλειτουργίες, φυσικά περιστασιακές και γι' αυτό παρακαλούμε όλα τα μέλη, να μας ενημερώνουν για οτιδήποτε παρατηρήσουν ή για οτιδήποτε (κατά την γνώμη τους) μπορεί να εξυπηρετήσει καλύτερα την χρήση της Αγοράς.

Η λειτουργία της επεξεργασίας πρέπει να λειτουργεί κανονικά, όπως λειτουργούσε πάντα.
Η μόνη διαφορά είναι ότι θεωρήσαμε λογικό να απενεργοποιήσουμε τη λειτουργία σε δημοσιεύσεις, οι οποίες έχουν απαντηθεί και ο διάλογος έχει προχωρήσει.
Είναι εύλογο, ότι η φύση της χρήσης μίας διαδικτυακής Αγοράς, η οποία δεν υποστηρίζει τη διεξαγωγή συζητήσεων σε πραγματικό χρόνο (real time), μας αναγκάζει να είμαστε ιδιαίτερα ευαισθητοποιημένοι με ενδεχόμενες κακόβουλες ενέργειες.

Τώρα στη δική σου περίπτωση, αγαπητέ ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΕ, φυσικά δεν υπάρχει ενδεχόμενο κακόβουλης πρόθεσης, αλλά δεν ξέρω αν το ερώτημά σου εμπίπτει στην περίπτωση αυτή, δηλαδή αν προσπάθησες να επεξεργαστείς παλιότερη δημοσίευσή σου ή αν παρατήρησες κάποια άλλη δυσλειτουργία.
Εικόνα
Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir
André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

karma
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 22, 2005 2:21 am
Τοποθεσία: Κάπου... εκεί πέρα από τ' άστρα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό karma » Τετ Μαρ 08, 2006 8:03 pm

Αγαπητή Zadok the priestess

Θα συμφωνήσω μαζί σου στα όσα γράφεις. Και στο δικό μας forum, πριν λίγο καιρό, όλα τα μέλη μπορούσαν χωρίς χρονικό όριο να διορθώνουν τα μηνύματά τους. Κάποια μέλη, όμως, όταν δεν τους άρεσε το μήνυμα ή είχαν διαφωνήσει με άλλα μέλη, έσβηναν τα μηνύματά τους (με τη μέθοδο της επεξεργασίας) και όπως καταλαβαίνεις δημιουργούσαν πρόβλημα στο forum. Έτσι, σε εμάς, η επεξεργασία καταργήθηκε.

Διορθώνουμε όλα τα μηνύματα, αν χρειαστεί. Όταν θελήσει κάποιο μέλος να διορθώσει ή να αλλάξει κάτι, μας ειδοποιεί στον ιστό μας «ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ». Μπορείτε να το γράψετε και εσείς εκεί.

Φιλικά

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Τρί Μάιος 17, 2005 10:07 am

Δημοσίευσηαπό ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ » Πέμ Μαρ 09, 2006 1:26 pm

Αγαπητή Ζadok σε χαιρετώ. Απευθύνομαι και στον αγαπητό Ράμογλου αναφορικά με προηγούμενη συζήτηση μας.

Ευχαριστώ για την απάντηση σου.

Η αλλαγή που διαπίστωσα όντως ήταν η αδυναμία μου να τροποποιήσω παλιότερο μήνυμα μου. Μέχρι πριν λίγο καιρό αυτή η δυνατότητα υπήρχε όσο και παλιό να ήταν το μήνυμα.

Θεωρώ ότι οι λόγοι που επικαλείσαι όντως υπάρχουν. Αν και εσείς δεν έχετε και τόσα προβλήματα chatoποίησης όσο άλλοι. :wink:

Παρ΄ όλα αυτά σε καμιά περίπτωση δεν πρέπει να καταργηθεί η δυνατότητα επεξεργασίας, τουλάχιστον για κάποιο χρονικό διάστημα και όχι μέχρι το μήνυμα να απαντηθεί, γιατί αυτό μπορεί να γίνει άμεσα.

Πρέπει στον κάθε ένα να δίνεται η δυνατότητα να διορθώνει πιθανά λάθη ή υπερβολές σε μήνυμα του. Και πάνω από όλα πρέπει να ΞΕΡΕΙ αν μπορεί να το κάνει και για πόσο χρόνο.

Και κάτι τελευταίο που θα μου επιτρέψετε να το γράψω με κεφαλαία γράμματα : ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΝΕΤΑΙ Η ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΣΤΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟ ΚΑΠΟΙΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΝΑ ΤΡΟΠΟΠΟΙΕΙ ΤΟ ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΟ ΤΟΥ ΜΗΝΥΜΑ ΟΣΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΕΡΓΟ.

Πέρα από τις γενικές αυτές παρατηρήσεις θα ήθελα να αναφερθώ και σε κάτι πιο συγκεκριμένο.

Στις αρχές λειτουργίας της αγοράς δημιούργησα ένα θέμα με τίτλο «Λόγοι ζωής».

Για κάποιους λόγους που φαίνονται στο θέμα εγκατέλειψα την ανάπτυξη του. Έτσι με βάση τη δυνατότητα που είχα για τροποποίηση του εισαγωγικού μηνύματος άλλαξα αυτό το μήνυμα (παρακαλώ διαβάστε το).

H δυνατότητα αυτή (που αρχικά στη περίπτωση μου, μπορεί να φάνηκε αρνητική για το φόρουμ) για μένα είναι ένδειξη δημοκρατίας, σεβασμού, αλλά και ευθύνης έναντι στα μέλη.

Λυπάμαι που έπαψε να ισχύει. Η αρχική σας διάθεση για να μη γίνει το φόρουμ μπάχαλο νομίζω ότι σας προστατεύει αρκετά έτσι ώστε να μη χρειαστεί να καταργήσετε δημοκρατικά μέτρα κάτω από τη πίεση γεγονότων που πιθανών να συμβούν( ή βλέπετε αλλού). Κάποιοι με την συμπεριφορά τους σε άλλα φόρουμ πριμοδοτούν τα φαινόμενα chat και μετά τρέχουν να πάρουν αστυνομικά μέτρα.

Εσείς γιατί τα παίρνεται προληπτικά? Η πρόταση μου είναι στηρίχτε τα όσο μπορείτε.

Τελειώνοντας ζητώ την επαναλειτουργία του συγκεκριμένου θέματος και την αλλαγή του εισαγωγικού μηνύματος εάν βέβαια και εσείς το επιθυμείται.
Εικόνα
ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ

Administrator
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: Πέμ Απρ 21, 2005 12:30 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Administrator » Πέμ Μαρ 09, 2006 6:53 pm

Η λειτουργία Εικόνα είναι πάντοτε ενεργή και κάθε χρήστης της Αγοράς μπορεί να επεξεργάζεται τις δημοσιεύσεις του ανεξαρτήτως χρόνου.

Η μόνη αλλαγή η οποία κρίθηκε επιβεβλημένη, είναι η απαγόρευση χρήσης της δυνατότητας αυτής σε δημοσιεύσεις, οι οποίες έχουν απαντηθεί κι αυτό διότι ενδέχεται η όποια αλλαγή να αλλοιώσει τη φυσιολογική ροή της συζήτησης και οι μετέπειτα αναγνώστες να δυσκολεύονται στην κατανόηση.

Ειδικά στην περίπτωση των εισηγήσεων, δηλαδή των αρχικών εκείνων δημοσιεύσεων οι οποίες παρουσιάζουν το θέμα, η ανάγκη μη αλλοίωσης της μήτρας αυτής των συνειρμών των συμμετεχόντων καθίσταται ακόμη πιο επιτακτική.

Η διαμόρφωση της παρούσας Αγοράς στηρίχτηκε και στηρίζεται ιδιαίτερα στην ικανότητά μας να προλαμβάνουμε, ώστε να ελαχιστοποιούμε τις περιστάσεις κατά τις οποίες θα χρειάζεται να κληθούμε να "θεραπεύσουμε", το οποίο και απευχόμεθα.

Η "δημοκρατική ελευθερία" η οποία ενδεχόμενα προκύπτει από την ανάγκη καλόπιστης βελτίωσης μίας παρουσίασης ή δημοσίευσης δεν καταργείται, αλλά τροποποιείται.

Όταν χρειάζεστε τέτοιου είδους βοήθεια, δεν έχετε παρά να απευθυνθείτε στους Συντονιστές των θεματικών ενοτήτων, οι οποίοι είναι καθημερινά διαθέσιμοι και γνωρίζουν πώς να σας συνδράμουν.
Εικόνα

Administrator
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: Πέμ Απρ 21, 2005 12:30 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Administrator » Πέμ Μαρ 09, 2006 7:20 pm

Με την ευκαιρία να σας ενημερώσω (για όσους δεν το έχουν ήδη προσέξει) ότι στη διαδικασία καταγραφής δημοσίευσης προστέθηκε η "Στοίχιση γραμματοσειράς" (αριστερά, δεξιά), η οποία ισχύει και για εικόνα.

Εικόνα

Εντωμεταξύ, εάν χρησιμοποιήσετε τη λειτουργία "img" για εικόνα με τον εξής τρόπο:

[img=left]image_url[/img]

ή αν όπου γράφει "left" βάλετε "right", ανάλογα τί θέλετε, η εικόνα θα μπαίνει αριστερά ή δεξιά αντίστοιχα και το κείμενο θα αγκαλιάζει την εικόνα και δε θα παρουσιάζει άχαρα κενά όπως στην περίπτωση χρήσης της απλής λειτουργίας [img]image_url[/img].

Παράδειγμα με [img]image_url[/img] και κείμενο μετά:

Εικόναηψγφμγρφζμρζ γχ,ηφχηφχ,ηγτχψ ,ξγψξγχψ,ηφυρτσκυτδ ξγψχηγχδυηφχκυηχηψγφμγρφζμρζ γχ,ηφχηφχ,ηγτχψ ,ξγψξγχψ,ηφυρτσκυτδ ξγψχηγχδυηφχκυηχηψγφμγρφζμρζ γχ,ηφχηφχ,ηγτχψ ,ξγψξγχψ,ηφυρτσκυτδ ξγψχηγχδυηφχκυηχηψγφμγρφζμρζ γχ,ηφχηφχ,ηγτχψ ,ξγψξγχψ,ηφυρτσκυτδ ξγψχηγχδυηφχκυηχηψγφμγρφζμρζ γχ,ηφχηφχ,ηγτχψ ,ξγψξγχψ,ηφυρτσκυτδ ξγψχηγχδυηφχκυηχηψγφμγρφζμρζ γχ,ηφχηφχ,ηγτχψ ,ξγψξγχψ,ηφυρτσκυτδ ξγψχηγχδυηφχκυηχηψγφμγρφζμρζ γχ,ηφχηφχ,ηγτχψ ,ξγψξγχψ,ηφυρτσκυτδ ξγψχηγχδυηφχκυηχηψγφμγρφζμρζ γχ,ηφχηφχ,ηγτχψ ,ξγψξγχψ,ηφυρτσκυτδ ξγψχηγχδυηφχκυηχηψγφμγρφζμρζ γχ,ηφχηφχ,ηγτχψ ,ξγψξγχψ,ηφυρτσκυτδ ξγψχηγχδυηφχκυηχηψγφμγρφζμρζ γχ,ηφχηφχ,ηγτχψ ,ξγψξγχψ,ηφυρτσκυτδ ξγψχηγχδυηφχκυηχηψγφμγρφζμρζ γχ,ηφχηφχ,ηγτχψ ,ξγψξγχψ,ηφυρτσκυτδ ξγψχηγχδυηφχκυηχηψγφμγρφζμρζ γχ,ηφχηφχ,ηγτχψ ,ξγψξγχψ,ηφυρτσκυτδ ξγψχηγχδυηφχκυηχηψγφμγρφζμρζ γχ,ηφχηφχ,ηγτχψ ,ξγψξγχψ,ηφυρτσκυτδ ξγψχηγχδυηφχκυηχηψγφμγρφζμρζ γχ,ηφχηφχ,ηγτχψ ,ξγψξγχψ,ηφυρτσκυτδ ξγψχηγχδυηφχκυηχηψγφμγρφζμρζ γχ,ηφχηφχ,ηγτχψ ,ξγψξγχψ,ηφυρτσκυτδ ξγψχηγχδυηφχκυηχηψγφμγρφζμρζ γχ,ηφχηφχ,ηγτχψ ,ξγψξγχψ,ηφυρτσκυτδ ξγψχηγχδυηφχκυηχηψγφμγρφζμρζ γχ,ηφχηφχ,ηγτχψ ,ξγψξγχψ,ηφυρτσκυτδ ξγψχηγχδυηφχκυηχ


Παράδειγμα με [img=left]image_url[/img] και κείμενο μετά:

[img=left]http://mystica.gr/brown.files/Galileo.jpg[/img]ηψγφμγρφζμρζ γχ,ηφχηφχ,ηγτχψ ,ξγψξγχψ,ηφυρτσκυτδ ξγψχηγχδυηφχκυηχηψγφμγρφζμρζ γχ,ηφχηφχ,ηγτχψ ,ξγψξγχψ,ηφυρτσκυτδ ξγψχηγχδυηφχκυηχηψγφμγρφζμρζ γχ,ηφχηφχ,ηγτχψ ,ξγψξγχψ,ηφυρτσκυτδ ξγψχηγχδυηφχκυηχηψγφμγρφζμρζ γχ,ηφχηφχ,ηγτχψ ,ξγψξγχψ,ηφυρτσκυτδ ξγψχηγχδυηφχκυηχηψγφμγρφζμρζ γχ,ηφχηφχ,ηγτχψ ,ξγψξγχψ,ηφυρτσκυτδ ξγψχηγχδυηφχκυηχηψγφμγρφζμρζ γχ,ηφχηφχ,ηγτχψ ,ξγψξγχψ,ηφυρτσκυτδ ξγψχηγχδυηφχκυηχηψγφμγρφζμρζ γχ,ηφχηφχ,ηγτχψ ,ξγψξγχψ,ηφυρτσκυτδ ξγψχηγχδυηφχκυηχηψγφμγρφζμρζ γχ,ηφχηφχ,ηγτχψ ,ξγψξγχψ,ηφυρτσκυτδ ξγψχηγχδυηφχκυηχηψγφμγρφζμρζ γχ,ηφχηφχ,ηγτχψ ,ξγψξγχψ,ηφυρτσκυτδ ξγψχηγχδυηφχκυηχηψγφμγρφζμρζ γχ,ηφχηφχ,ηγτχψ ,ξγψξγχψ,ηφυρτσκυτδ ξγψχηγχδυηφχκυηχηψγφμγρφζμρζ γχ,ηφχηφχ,ηγτχψ ,ξγψξγχψ,ηφυρτσκυτδ ξγψχηγχδυηφχκυηχηψγφμγρφζμρζ γχ,ηφχηφχ,ηγτχψ ,ξγψξγχψ,ηφυρτσκυτδ ξγψχηγχδυηφχκυηχηψγφμγρφζμρζ γχ,ηφχηφχ,ηγτχψ ,ξγψξγχψ,ηφυρτσκυτδ ξγψχηγχδυηφχκυηχηψγφμγρφζμρζ γχ,ηφχηφχ,ηγτχψ ,ξγψξγχψ,ηφυρτσκυτδ ξγψχηγχδυηφχκυηχηψγφμγρφζμρζ γχ,ηφχηφχ,ηγτχψ ,ξγψξγχψ,ηφυρτσκυτδ ξγψχηγχδυηφχκυηχηψγφμγρφζμρζ γχ,ηφχηφχ,ηγτχψ ,ξγψξγχψ,ηφυρτσκυτδ ξγψχηγχδυηφχκυηχηψγφμγρφζμρζ γχ,ηφχηφχ,ηγτχψ ,ξγψξγχψ,ηφυρτσκυτδ ξγψχηγχδυηφχκυηχ


Θέλει μόνο προσοχή, αν χρησιμοποιήσετε τη δεύτερη εκδοχή στο τέλος της δημοσίευσης και το κείμενο δεν φτάνει να καλύψει το ύψος της εικόνας, τότε ενδέχεται να σας χαλάσει το φορμάτ της ψηφιακής υπογραφής, όπως:

[img=left]http://mystica.gr/brown.files/Galileo.jpg[/img]ηψγφμγρφζμρζ γχ,ηφχηφχ,ηγτχψ ,ξγψξγχψ,ηφυρτσκυτδ ξγψχηγχδυηφχκυηχηψγφμγρφζμρζ γχ,ηφχηφχ,ηγτχψ
Εικόνα

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Τρί Μάιος 17, 2005 10:07 am

Δημοσίευσηαπό ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ » Παρ Μαρ 10, 2006 9:00 am

Η μόνη αλλαγή η οποία κρίθηκε επιβεβλημένη, είναι η απαγόρευση χρήσης της δυνατότητας αυτής σε δημοσιεύσεις, οι οποίες έχουν απαντηθεί κι αυτό διότι ενδέχεται η όποια αλλαγή να αλλοιώσει τη φυσιολογική ροή της συζήτησης και οι μετέπειτα αναγνώστες να δυσκολεύονται στην κατανόηση.


Πότε μια δημοσίευση θεωρείται ότι έχει απαντηθεί?
Εαν προστεθεί ακόμα ένα μύνημα από κάτω?
Εαν είναι έτσι, τότε ο χρόνος της δυνατότητας για επεξεργασία μηδενίζεται.

Σε οποιαδήποτε περίπτωση το εισαγωγικό μύνημα στο θέμα "Λόγοι ζωής" δεν είναι το αρχικό και δεν έχει σχέση με το θέμα. Θα ήθελα μια απάντηση στην ερώτηση που έθεσα στο προηγούμενο μύνημα μου, έστω και αρνητική.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Εικόνα

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Παρ Μαρ 10, 2006 1:54 pm

>|<>QBB<
ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ έγραψε:Πότε μια δημοσίευση θεωρείται ότι έχει απαντηθεί?
Εαν προστεθεί ακόμα ένα μύνημα από κάτω?
Εαν είναι έτσι, τότε ο χρόνος της δυνατότητας για επεξεργασία μηδενίζεται.

Σε οποιαδήποτε περίπτωση το εισαγωγικό μύνημα στο θέμα "Λόγοι ζωής" δεν είναι το αρχικό και δεν έχει σχέση με το θέμα. Θα ήθελα μια απάντηση στην ερώτηση που έθεσα στο προηγούμενο μύνημα μου, έστω και αρνητική.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


Αγαπητέ ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΕ,

όταν κάτω από μία δημοσίευση υπάρχουν άλλες, θεωρείται ότι η δημοσίευση έχει απαντηθεί.
Αυτό σημαίνει ότι όσοι απάντησαν ή έγραψαν κάποιο σχόλιο αν προτιμάς, βασίστηκαν στα όσα υπάρχουν εκείνη την στιγμή καταγεγραμμένα.

Φαντάζομαι πως αντιλαμβάνεσαι, ότι αν οποιοσδήποτε αλλοιώσει τα μηνύματα τα οποία έχουν προηγηθεί, για τους μετέπειτα αναγνώστες δημιουργείται κομφούζιο και κάποιες φορές, δημιουργείται κι η εντύπωση ότι εκείνοι οι οποίοι ακολούθησαν της επεξεργασμένης δημοσίευσης (οι οποίοι δεν φταίνε στην προκειμένη περίπτωση) γράφουν άλλα αντί άλλων.

Εκ των ανωτέρω προκύπτει ότι ο χρόνος δυνατότητας επεξεργασίας από τον ίδιο τον χρήστη είναι σχετικός.
Μπορεί να είναι μηδενικός (υποθετικά), εφόσον κάποιος άλλος χρήστης προλάβει και απαντήσει σε χρόνο 0.
Μπορεί όμως, να είναι και απεριόριστος, εάν τύχει και δεν ακολουθήσει απάντηση.

Πέραν αυτών όμως και εφόσον υπάρξει πραγματικά ανάγκη διόρθωσης κάποιας παλαιότερης δημοσίευσης, μέσω της αρωγής των συντονιστών όλα μπορούν να διευθετηθούν.

Πιστεύω ότι έχουν απαντηθεί επαρκώς τα ερωτήματά σου.
Σχετικά με το θέμα σου "Λόγοι ζωής" ειλικρινά δεν καταλαβαίνω πού είναι το πρόβλημα, αλλά είμαστε στη διάθεσή σου για οτιδήποτε χρειάζεσαι σχετικά.
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Τρί Μάιος 17, 2005 10:07 am

Δημοσίευσηαπό ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ » Δευ Μαρ 13, 2006 10:10 am

Αγαπητή Ζαdok

Σχετικά με το θέμα σου "Λόγοι ζωής" ειλικρινά δεν καταλαβαίνω πού είναι το πρόβλημα, αλλά είμαστε στη διάθεσή σου για οτιδήποτε χρειάζεσαι σχετικά.



Σε παρακαλώ κάνε το κόπο να διαβάσεις το εισαγωγικό μύνημα του συγκεκριμένου θέματος και θα με καταλάβεις.
Εικόνα

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Δευ Μαρ 13, 2006 11:20 am

Φίλε ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΕ,

στείλε μου μέσω πμ ή e-mail το μήνυμα που θέλεις να εμφανίζεται και θα το διορθώσουμε.

Θα σε παρακαλούσα, αν το έχεις κρατήσει, να στείλεις και το αρχικό σου μήνυμα (την πρώτη δημοσίευση).
Θα βοηθούσε ιδιαίτερα.
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

AVATARGR
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 01, 2005 10:11 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό AVATARGR » Πέμ Μάιος 04, 2006 12:23 pm

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΟΥ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ
ΘΕΜΑΤΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ.

ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΝΑ ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΤΗ ΜΕ ΝΕΑ
ΦΟΡΟΥΜΣ...

ΟΠΩΣ "ΝΕΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΗΜΕΡΗΣΙΟ ΚΑΙ ΜΗΝΙΑΙΟ ΕΝΤΥΠΟ ΤΥΠΟ ΠΟΥ
ΑΠΤΟΝΤΑΙ ΤΗΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ".


ΕΠΙΣΗΣ ΕΝΑ ΦΟΡΟΥΜ "ΠΑΡΑΞΕΝΟΙ ΤΟΠΟΙ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ"...
ΕΝΑ ΦΟΡΟΥΜ ΠΟΥ ΝΑ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΑΠΟΨΕΙΣ , ΣΚΕΨΕΙΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ
ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝ ΖΩΗ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΠΛΑΝΗΤΕΣ...

ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ "ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ"....

ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΟΥ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΓΙΑΤΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΧΩ ΣΑΝ
ΓΝΩΜΟΝΑ ΠΩΣ ΣΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΤΟΥ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΘΕΤΕΙ ΟΡΙΑ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
Εικόνα
ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ

Elissaios
Δημοσιεύσεις: 565
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:10 am

Δημοσίευσηαπό Elissaios » Παρ Μάιος 05, 2006 1:28 am

Αγαπητέ Avatargr σε ευχαριστούμε.

Για καλύτερη ποιότητα των συζητήσεων, εστιάζουμε στην εσωτερική αναζήτηση και δεν επεκτεινόμαστε σε θέματα που άπτονται του παράξενου / παράδοξου και που εύκολα μπορεί να οδηγηθούν σε... παραδοξολογίες.

Οι ειδήσεις είναι μια ενδιαφέρουσα -αλλά και απαιτητική- προοπτική.

Οψόμεθα...

AVATARGR
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 01, 2005 10:11 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό AVATARGR » Παρ Μάιος 05, 2006 10:12 am

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ Elissaios ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΕΡΙ ΕΙΔΗΣΕΩΝ ΕΧΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΑΡΚΕΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ
ΑΛΛΑ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ ΔΥΝΑΤΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΝΑ ΔΕΙ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΞΕΝΑ.

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ "ΠΑΡΑΞΕΝΟ" ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΩ ΜΙΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ
ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΕΡΕΥΝΑ ,ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΕΠΕΣΕ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ ΣΕ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΞΕΝΟ....

Ο ΑΓΙΟΣ ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ ΗΤΑΝ ΛΥΚΟΜΟΡΦΟΣ !!!!!!
ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΓΙΟΓΡΑΦΙΕΣ (ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΑΛΑΙΕΣ) ΤΟΝ
ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΥΝ ΜΕ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ.

Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΙΟΣ ?????

ΕΝΑΣ ΑΝΑΖΗΤΗΤΗΣ / ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΗΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΑΥΤΑ ΝΑ ΤΑ ΕΡΕΥΝΑ ΚΑΙ
ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΘΕΤΕΙ ?????

ΕΑΝ ΔΕΝ ΤΑ ΕΡΕΥΝΑ ΤΟΤΕ ΒΑΖΕΙ ΠΑΡΩΠΙΔΕΣ...
Η ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΘΕΤΕΙ ΟΡΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΒΛΕΠΕΙ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΣΤΡΕΦΕΙ
ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΤΟΥ ?????

ΕΝΑΣ ΑΝΑΖΗΤΗΤΗΣ /ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΡΕΥΝΗΤΗΣ ΑΛΛΑ ΠΑΝΩ
ΑΠΟ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΣ...


ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΕΝΟΣ ΦΟΡΟΥΜ "ΠΑΡΑΞΕΝΟΥ" Η ΚΑΤΙ
ΣΧΕΤΙΚΟ ΑΛΛΑ ΜΕ "ΣΦΙΚΤΗ ΚΑΙ ΕΛΕΓΧΟΜΕΝΗ" ΘΕΜΑΤΟΛΟΓΙΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΑΣ.
Εικόνα

ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Παρ Μάιος 05, 2006 9:46 pm

Έχω μια σκέψη περί του παράξενου, θα δοθεί απάντηση σε λίγες μέρες όταν και θα έχει γίνει μια συζήτηση περί της σκέψεως μου με τα μέλη της συντονιστικής ομάδας.

Παρακαλώ λοιπόν τον αγαπημένο φίλο Avatar να έχει λίγο υπομονή μέχρι την τελική απάντηση επί της προτάσεως του.
Εικόνα

AVATARGR
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 01, 2005 10:11 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό AVATARGR » Παρ Μάιος 05, 2006 10:19 pm

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ Ramoglou ΧΑΙΡΩΜΑΙ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΣΤΟ ΜΙΑΛΟ ΣΟΥ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΘΕΜΑΤΟΛΟΓΙΑ.....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
Εικόνα

ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ

Ardha Nareswara
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 05, 2005 10:22 pm
Τοποθεσία: Kailasha

Δημοσίευσηαπό Ardha Nareswara » Δευ Μάιος 08, 2006 8:16 pm

Αγαπητέ Avatargr

μιας και είσαι μέλος με αυξημενες αρμοδιότητες σε άλλο φορουμ που περιέχει την συγκεκριμένη κατηγορια θα ήθελα να μάθω κατά πόσο έχετε καταφέρει να την διατηρείτε με "ΣΦΙΚΤΗ ΚΑΙ ΕΛΕΓΧΟΜΕΝΗ" θεματολογία και κατα πόσο πιστευεις οτι κάτι τέτοιο είναι εφικτό κατά την πολύχρονη σου πειρα;

Kαι τι ακριβώς εννοείς με αυτόν τον χαρακτηρισμό;

Η προσωπική μου άποψη είναι οτι το mystica δεν έχει καθόλου ανάγκη μια τέτοια κατηγορία γεγονός που το καθιστά μέχρι τώρα ξεχωριστό από όλα τα άλλα φορουμ εσωτερικής αναζήτησης ή μάλλον το καθιστά Καθαρόαιμο φορουμ Εσωτερικής αναζήτησης.

Γνωρίζουμε όλοι οτι η κατηγορία "παράξενο" λειτουργεί σαν μαγνήτης και αυξάνει την επισκεψιμότητα, μα λειτουργεί αντιστρόφως ανάλογα ως προς την ποιότητα.Πολύ φοβούμαι ότι το επόμενο βήμα θα είναι το τυράχλαδο...


ΠΩΣ ΣΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΤΟΥ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΘΕΤΕΙ ΟΡΙΑ....


Ένας άνθρωπος,όχι δεν πρέπει να θέτει όρια, ένα φορουμ όμως ναι..

Shiva
Εικόνα

Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Πέμ Απρ 28, 2005 11:40 pm

Δημοσίευσηαπό Ευθύμης » Τρί Μάιος 09, 2006 8:34 am

Καλημέρα

Πρόταση:

Από την αρχική σελίδα της Αγοράς, άνοιγμα των ενοτήτων-θεματολογιών ή και των τελευταίων απαντήσεων σε νέα σελίδα.

Πολλές φορές υπάρχουν απαντήσεις ή θέματα σε περισσότερες από μία ενότητες, με αποτέλεσμα..δεξί κλικ, "open link in new window" σε κάθε μία ξεχωριστά. Η διαδικασία μπορεί να επισπευθεί με την παραπάνω πρόταση και ο αθροιστικός χρόνος που θα κερδίσουμε να είναι υπολογίσιμος :D

Για να μην πω για την ενέργεια που καταναλώνεται (=ρύποι που εκπέμπονται) με το δεξί κλικ κάθε φορά.. :idea: :shock:

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Τρί Μάιος 09, 2006 7:49 pm

Αγαπητέ Ευθύμη,

τολμώ να πω... ότι:

Δεν έχω καταλάβει, Jesus!!!! :confused2: :rolleyes2: :D

Όλα αυτά για την αποφυγή του δεξιού "ρυπογόνου" κλικ :?:

Φίλε μου, βλέπεις τί σου είναι η Παρθένος σε ένα ωροσκόπιο... η προσοχή στη λεπτομέρεια!!! :lol: 8)

Τεσπα... μη με ξεσυνερίζεσαι... τα γράφω για να τα διαβάζω (κατά το "λέω, να τ' ακούω").

Θα το παλέψουμε κι αυτό, αν γίνεται...
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Πέμ Απρ 28, 2005 11:40 pm

Δημοσίευσηαπό Ευθύμης » Τρί Μάιος 09, 2006 11:20 pm

(ευκαιρία να παίξουμε με τα εικονίδια.. :tetter:)

Δεν έχω καταλάβει, Jesus!!!!


:thumbup:

Όλα αυτά για την αποφυγή του δεξιού "ρυπογόνου" κλικ


:schild92:

Πέρα από την πλάκα, είχε πέσει στα χέρια μου μια έρευνα :paper: που έγραφε κάποιους εξωπραγματικούς αριθμούς παγκόσμιας κατανάλωσης ενέργειας σε ημιενεργούς (standby) και ημιεκμεταλλευόμενους η/υ και οθόνες. Με αφορμή αυτήν απόρησα πόση ενέργεια άραγε να καταναλώνεται παγκοσμίως από τα κλικ στα ποντίκια. Να ανησυχώ ε; :div210:

Φίλε μου, βλέπεις τί σου είναι η Παρθένος σε ένα ωροσκόπιο... η προσοχή στη λεπτομέρεια!!!


Καρφίτσα δεν πέφτει απαρατήρητη. :sm_cyclops: :ihearu:

(η λεπτομέρεια κάνει τη διαφορά :wink: )

Τεσπα... μη με ξεσυνερίζεσαι... τα γράφω για να τα διαβάζω (κατά το "λέω, να τ' ακούω").


:welcomeani:

Θα το παλέψουμε κι αυτό, αν γίνεται...


:bowdown:

Συλλέξ'τε και κάποιες άλλες απόψεις ντε ή τουλάχιστον ελπίζω να εξυπηρετεί και εσάς. Μπορεί να είμαι, που είμαι, ο μόνος "δυσιδιότροπος".

Υ.γ. Για την παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας, τα περισσότερα εργοστάσια ρυπαίνουν την ατμόσφαιρα (και αυξάνουν τη θερμοκρασία της) χρησιμοποιώντας ως καύσιμο το λιγνίτη ή άλλες πρώτες ύλες.

Administrator
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: Πέμ Απρ 21, 2005 12:30 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Administrator » Κυρ Ιουν 11, 2006 4:25 pm

Η επιλογή "Δημοσιεύσεις που έγιναν μετά την τελευταία σας επίσκεψη" έχει προγραμματιστεί πλέον να ανοίγει σε νέο παράθυρο μόνιμα.
Εικόνα

Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Πέμ Απρ 28, 2005 11:40 pm

Δημοσίευσηαπό Ευθύμης » Δευ Ιουν 12, 2006 11:59 am

Good phase :joy:


Επιστροφή σε “- ΙΔΕΕΣ ΜΕΛΩΝ - ΤΕΧΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης