ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ - ΣΚΕΨΕΙΣ για το forum του mystica.gr

Γράψτε τις απόψεις, προτάσεις και ιδέες σας. Συμμετάσχετε ενεργά στην βελτίωση του Mystica, καθώς και στη δημιουργία όμορφων φιλικών σχέσεων.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Δευ Φεβ 20, 2006 11:26 am

Θα συμφωνήσω με τις απαντήσεις της αγαπητής Zadok η οποίες εκφράζουν τα όσα αποφασίσαμε αρχικά για την λειτουργία του Forum.

Ειδικά όσο αφορά τον αριθμό μηνυμάτων, το Chat και τα αβατάρ.

Όμως θα ήθελα και τη γνώμη των υπολοίπων μελών.
Εικόνα

seth
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 15, 2005 3:11 pm
Τοποθεσία: egypt

Δημοσίευσηαπό seth » Δευ Φεβ 20, 2006 4:16 pm

Eμένα πάντως αισθητικά μου αρέσει έτσι όπως είναι το φόρουμ. Όσο για το να αναγράφεται ο αριθμός των δημοσιεύσεων δεν μπορώ να φανταστώ σε τί θα εξυπηρετήσει.

Για το τσατ ρουμ, θα ήταν ενδιαφέρον, αν και συμφωνώ με τη Ζαδοκ για την περισυλλογή, αλλά αναρωτιέμαι αν θα μπορούσε να υπάρχει έλεγχος για όσα γράφονται.
seth is back
Εικόνα

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Τρί Φεβ 21, 2006 10:23 am

Την καλημέρα μου σε όλους,

Καταρχάς, η Ζαντόκ, με κάλυψε και εμένα στις τοποθετήσεις της.
Φυσικά θα ήθελα να ευχαριστήσω και την αγαπητή Κάρμα, τόσο για την εν γένη συμμετοχή της στις αγορές μας όσο και τις ευπρόσδεκτες παρατηρήσεις της στο παρόν θέμα.

Θα ήθελα να μας πει το σκοπό και την χρησιμότητα που ίσως η ίδια διέκρινε στο θέμα του Chat...
Πώς το φαντάζεται ή ενδεχομένως σε τι θα την (μας) βοηθούσε;

Στο θέμα περί καταμέτρησης των αριθμών των μηνυμάτων, είμαστε αγαπητή Κάρμα πολύ συνειδητοποιημένοι που δεν εμφανίζουμε τον αριθμό τους.
Έχουμε παρατηρήσει σε άλλα forums - αγορές, ότι γίνεται ένας ανούσιος και πλήρως κενότητας αγώνας δρόμου, με την αποστολή μηνυμάτων άσχετων με το θέμα ή με απλά μια φωτογραφία ή μια e-motion φατσούλα...

Όλα αυτά φυσικά, προσωπικά τα θεωρώ ότι ΑΠΟΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΖΟΥΝ καταρχάς το θέμα (είναι χρονοβόρο να ψάχνεις ανάμεσα σε δεκάδες φατσούλες ή φώτο, μια σχετική απάντηση σε όσα συζητούνται στον διάλογο) και επόμενο είναι να μην συμμετέχεις πλέον (τουλάχιστον σοβαρά) στην συζήτηση.

Σημαντικότερό όμως θεωρώ, ότι τα θέματα που διαπραγματευόμαστε τόσο στο δικό μας forum, όσο και σε άλλα σχετικά (δυστυχώς δεν έχω εικόνα από την δική σας προσπάθεια και συγγνώμη για αυτό), είναι τέτοιας θεματολογίας και σοβαρότητας, που το να απαντά κάποιος με φατσούλες ή με φώτο (και δη χιουμοριστικές), καταλήγουν στο να ΜΗΝ υπάρχει μια συνοχή στον Λόγο του δια-Λόγου, αλλά μια σκόπιμη (πολλές φορές) διαστρέβλωση.

Και όλα αυτά γιατί;
Για να υπάρχουν κάποιοι που θέλουν να φαίνονται ότι έχουν και τις περισσότερες δημοσιεύσεις;
Λές και αυτό μπορεί ή είναι από μόνο του ικανό, να τους κατατάξει στους "γνώστες και επαΐοντες" μιας εξειδικευμένης θεματολογίας ή να τους κάνει να νομίζουν ότι είναι και "γνώστες" τόσο της μεταφυσικής εν γένη και του Εσωτερισμού ιδιαιτέρως.

Νομίζω ότι φωτογράφισα πολλά από τα όσα τραγελαφικά διαδραματίζονται σε διάφορα fora - αγορές και νομίζω πως και εσείς είσαστε μάρτυρες παρόμοιων καταστάσεων.

Για να μην παρεξηγηθώ, στο μυαλό μου έχω ΕΝΑ και ΜΟΝΟ forum το οποίο και γνώρισα πολύ καλά και σε καμία περίπτωση δεν υπονοώ ότι όλα λειτουργούν με αυτόν τον κακό (για μένα) τρόπο.

Με εκτίμηση,

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

seth
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 15, 2005 3:11 pm
Τοποθεσία: egypt

Δημοσίευσηαπό seth » Τετ Φεβ 22, 2006 12:32 am

Καλά είμαστε σοβαροί; Υπάρχουν άνθρωποι που σε μια σοβαρή συζήτηση πνευματικού περιεγχομένου, απαντούν με χιουμοριστικές φατσούλες και φωτογραφίες, για να αυξήσει τον αριθμό των μηνυμάτων του; :?
seth is back

Εικόνα

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Τετ Φεβ 22, 2006 4:06 pm

seth έγραψε:Καλά είμαστε σοβαροί; Υπάρχουν άνθρωποι που σε μια σοβαρή συζήτηση πνευματικού περιεγχομένου, απαντούν με χιουμοριστικές φατσούλες και φωτογραφίες, για να αυξήσει τον αριθμό των μηνυμάτων του; :?


Είμαστε, είμαστε....

Καλά εσύ που "ζείς";;;
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

seth
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 15, 2005 3:11 pm
Τοποθεσία: egypt

Δημοσίευσηαπό seth » Τετ Φεβ 22, 2006 10:07 pm

Gloup!!!! Πού ζωωω?

Γιατί δηλαδή συνηθίζεται? Κάτι μου λέει ότι κάτι δεν ξέρω. :shock:
seth is back

Εικόνα

rizitis
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2005 1:35 am
Τοποθεσία: Χανιά

Δημοσίευσηαπό rizitis » Τετ Φεβ 22, 2006 10:30 pm

Θεωρώ ότι η δομή του forum είναι πολύ καλή και λειτουργική για τα μέλη.

Η μουσική και τα νέα για τον καιρό πλαισίωσαν την αρχική σελίδα της αγοράς πολύ όμορφα και εξυπηρετικά.

Στο chat room προσωπικά είμαι αντίθετος. Σε άλλα forum ακόμα και της ίδιας θεματολογίας με το mystica ίσως βοηθάει ή ίσως να τα βοηθήσει …εδώ υπάρχει τάξη στον τρόπο έκφρασης και σεβασμός στην γνώμη του άλλου ,τουλάχιστον αυτό έχω αποκομίσει μέχρι τώρα…
Οπότε το chat μάλλον θα ζημιώσει παρά θα προσφέρει στην πορεία…

Συμφωνώ ακόμα και στην μη αναγραφή του αριθμού μηνυμάτων.

Η πρόταση μου είναι αν είναι δυνατόν να υπάρξει ένα ψαχτήρι Βικιπαίδειας!
Δηλαδή όταν κάποιος ψάχνει κάτι από την online εγκυκλοπαίδεια να υπάρχει μια αναζήτηση η οποία τα αποτελέσματα να τα ανοίγει σε άλλο παράθυρο.

Ευχαριστώ.

Administrator
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: Πέμ Απρ 21, 2005 12:30 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Administrator » Πέμ Φεβ 23, 2006 2:13 am

>|<>QBB<
rizitis έγραψε:Η πρόταση μου είναι αν είναι δυνατόν να υπάρξει ένα ψαχτήρι Βικιπαίδειας!
Δηλαδή όταν κάποιος ψάχνει κάτι από την online εγκυκλοπαίδεια να υπάρχει μια αναζήτηση η οποία τα αποτελέσματα να τα ανοίγει σε άλλο παράθυρο.

Ευχαριστώ.


Για να μη γεμίσουμε την κεντρική σελίδα με ψαχτήρια, αφού ήδη έχουμε αυτό του Google, το οποίο καλύπτει και τη Βικιπαίδεια, προστέθηκε η εξής λειτουργία κατά τη διάρκεια καταγραφής μίας δημοσίευσης:

Εικόνα

Οι λέξεις που εντάσσονται μέσα στα tags παραπέμπουν αυτόματα στα λήμματα της εγκυκλοπαίδειας (εφόσον υπάρχουν).

Το σύστημα συνδέεται τόσο με την ελληνική ιστοσελίδα (από προεπιλογή) όσο και με εκείνη άλλων γλωσσών, όπως "αγγλικά", με την προϋπόθεση να συμπεριλάβετε τον αντίστοιχο κωδικό στα tags.

Π.χ. για το αγγλικό λήμμα "hotel" γράφετε [*wiki=en]hotel[/wiki] (χωρίς τον αστερίσκο *) και θα έχετε αυτό: [wiki=en]hotel[/wiki].

Επίσης, όπως ίσως παρατηρείτε, στο σημείο της δημοσίευσής μου όπου βρίσκεται η παράθεση της δημοσίευσης του μέλους rizitis, υπάρχει το εικονίδιο >QBB< , το οποίο πατώντας το, σας παραπέμπει απ' ευθείας στη δημοσίευση από όπου έγινε η παράθεση.

Αυτό συμβαίνει αυτόματα με την επιλογή της λειτουργίας Εικόνα στη δημοσίευση του δεδομένου χρήστη, όταν θέλετε να τη συμπεριλάβετε στην απάντησή σας.
Εικόνα

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Πέμ Φεβ 23, 2006 10:13 am

Την καλημέρα μου σε όλους...

Αγαπητέ μου Ριζίτη, χαίρομαι πολύ που αναγνωρίζεις την εδώ, στο Mystica.gr υπάρχουσα τάξη :D
Πραγματικά αυτό είναι ένα από τα δικά μας ζητούμενα...
Την ΚΑΤΑ ΑΝΑΛΟΓΙΑΝ υπάρχουσα τάξη του Κόσμου, να μεταφερθεί και ΕΝΤΟΣ των συζητήσεων μας...

Σε εκείνους τώρα, που ζούν εκεί που επικρατεί το ΧΑΟΣ, τι άλλο θα μπορούσαν να προσφέρουν στους ιστοχώρους τους, ειμί μόνον την ΚΑΤΑ ΑΝΑΛΟΓΙΑΝ ύπαρξη του Χάους και ΕΝΤΟΣ αυτών...

Σχετικάμε την Βίκιπαίδια, ο Admin νομίζω ότι σε κάλυψε...

Αγαπητέ μου Σέθ, ειληκρινά με εντυπωσιάζεις :shock:

Με εκτίμηση,

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

rizitis
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2005 1:35 am
Τοποθεσία: Χανιά

Δημοσίευσηαπό rizitis » Πέμ Φεβ 23, 2006 4:58 pm

Ευχαριστώ πολύ. :D
με κάλυψαν οι απαντήσεις 8)

karma
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 22, 2005 2:21 am
Τοποθεσία: Κάπου... εκεί πέρα από τ' άστρα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό karma » Παρ Φεβ 24, 2006 1:45 am

Αγαπητέ Κέλσος ο Φιλαλήθης

Χαίρομαι που ανταλλάσσουμε απόψεις, έστω και σε τεχνικά θέματα (πάντα όλοι μαθαίνουμε)...

Για το θέμα του Chat room, δεν έχω μεγάλη εμπειρία, γιατί προτιμώ την προσωπική επαφή με τους ανθρώπους. Το δικό μας Chat room δημιουργήθηκε κατόπιν απαίτησης των μελών, όχι για κουβεντούλα, αλλά για συγκεκριμένα θέματα που παρουσιάζονται περίπου μία φορά το μήνα. Γενικά, δεν είμαι οπαδός του Chat (δεν έχω και χρόνο άλλωστε). Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες, ότι δεν είναι απαραίτητο.

Για το θέμα περί καταμέτρησης των αριθμών των μηνυμάτων, ευτυχώς στο δικό μας forum, δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο (αγώνας δρόμου ή άσκοπα μηνύματα). Παίζει μεγάλο ρόλο και η ποιότητα του forum που γράφεις...

Η αλήθεια είναι ότι γράφω σε λίγα forums και έτσι δεν γνωρίζω τι γίνεται παραπέρα. Είμαστε φιλικοί αλλά και αυστηροί εκεί που πρέπει. Μέχρι τώρα, πάντως, δεν έτυχε να αντιμετωπίσουμε τέτοιες καταστάσεις (ίσως γιατί τα μέλη μας είναι σκεπτόμενα και αξιοπρεπή σαν τα δικά σας).

Θα ήθελα να τα ξαναπούμε, αφού περιηγηθείς πρώτα και στη δική μας γειτονιά.

Φιλικά

rizitis
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2005 1:35 am
Τοποθεσία: Χανιά

Δημοσίευσηαπό rizitis » Παρ Φεβ 24, 2006 1:24 pm

Karma :) σε χαιρετώ! για να μην παρεξηγηθώ δεν φωτογράφιζα σε καμία περίπτωση το forum δικό σου.
Είσαι άλλωστε ένα άτομο που εκτιμώ και το γνωρίζεις !
Μόνο να ,τώρα που ξαναδιάβασα το post μου και την απάντηση σου στον ΚΕΛΣΟ θεώρησα καλό να το ξεκαθαρίσω.

Είμαι σε πολλά φόρουμ φιλοσοφίας και μεταφυσικής μέλος. Στα περισσότερα της ΕΛΛΑΔΑΣ θα έλεγα. Οπότε έχω μια σφαιρική αντίληψη ,πιστεύω, ως προς το πνεύμα που γίνονται οι συζητήσεις στα περισσότερα.

Και πίστεψε με υπάρχουν forum που δεν μπορείς να γράψεις μια λέξη και σε αρχίζουν στα «κινέζικα…»

Αυτά τα forums εννοούσα όταν είπα ότι τα βοηθάει το chat ή ότι θα τα βοηθήσει , διότι θα εκτονώνονται εκεί οι πολυλογάδες και πολυξερήδηδες , οπότε οι αγορές τους θα μείνουν για λίγες αλλά σοβαρές περιπτώσεις διαλόγου.


Υγ :!: . Ζητώ συγνώμη από την διεύθυνση του mystica για την κατάχρηση του χώρου.
Ήταν κάτι που ένιωθα ότι έχω χρέος να το ξεκαθαρίσω.


Ευχαριστώ.

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Δευ Φεβ 27, 2006 10:25 am

Την καλημέρα μου σε όλους τους φίλους, ειδικά στην αγαπητή Κάρμα και αγαπητό Ριζίτη, από τους οποίους οφείλω να ζητήσω μια μικρή συγγνώμη για την καθυστέρηση της απάντησή σα μου αλλά ένα Μεσογειακό Συνέδριο που διεξάχθηκε από την Πέμπτη έως και την Κυριακή, με κράτησε μακριά σας.
Και πάλι συγγνώμη :oops:

Σχετικά με την τοποθέτησή σου αγαπητή Κάρμα, μια μικρή βόλτα (ομνύομαι ότι θα κάνω και μία εκτενέστερη στην δική σου αγορά διαλόγου) πραγματικά επιβεβαιώνει τα γραφώμενα σου και συγχαρητήρια για αυτό, σε σένα προσωπικά αλλά και σε ολόκληρη την συντονιστική σας ομάδα :wink:
Για αυτό που "επιμένω" (ας μου επιτραπεί ή έκφραση) είναι τα σχετικά με το Chat...
Δεν κρίνω ΚΑΜΙΑ αναγκαιότητα για την ύπαρξή του (προσωπικά πάντα ομιλώ) και επίσης η χρησιμότητα του Chat, ΔΕΝ είναι νομίζω αυτή που εσείς εφαρμόζεται στην ιστοσελίδα σας.
"...Το δικό μας Chat room δημιουργήθηκε κατόπιν απαίτησης των μελών, όχι για κουβεντούλα, αλλά για συγκεκριμένα θέματα που παρουσιάζονται περίπου μία φορά το μήνα..."

Η χρησιμότητά του έχει να κάνει (πάντα κατά την δική μου άποψη) ακριβώς με την "ανάγκη" των μελών να επικοινωνήσουν ΑΜΕΣΑ και σε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΧΡΟΝΟ με τα υπόλοιπα μέλη...

Αυτό κατ' εμέ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΕΦΑΡΜΟΓΗ με την θεματολογία τόσο της δικής μας ιστοσελίδα, όσο φυσικά και με την δική σας καθώς και με όλες τις ιστοσελίδες Μεταφυσικής Αναζήτησης (αλλά και πάλι, εσείς αγαπητή Κάρμα γνωρίζεται περισσότερο το τι επιτυγχάνεται με αυτήν την εφαρμογή)...

Ο αγαπητός Ριζήτης που κατά τα γραφώμενα του είναι μέλος σε πολλές από αυτές, μπορεί ίσως να το επιβεβαιώσει...

Αλήθεια, που βρίσκεις χρόνο φίλε μου για να συμμετέχεις σε όλα αυτά τα forums :?:

Με εκτίμηση,

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

rizitis
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2005 1:35 am
Τοποθεσία: Χανιά

Δημοσίευσηαπό rizitis » Τετ Μαρ 01, 2006 1:58 am

Αλήθεια, που βρίσκεις χρόνο φίλε μου για να συμμετέχεις σε όλα αυτά τα forums


Η συμμετοχή φίλε μου γίνεται με πολλούς τρόπους.
Συμμετοχή δεν είναι μόνο το να γράψεις κάτι…
Συμμετοχή πολλές φορές είναι το να «πάρεις» κάτι από τα γραφόμενα των άλλων.

Λένε ότι η σιωπή είναι χρυσός…
Πόσο μάλλον όταν δεν έχεις και πολλά να πεις…

Στην περίπτωση μου η συμμετοχή, είναι συμμετοχή μη ωφέλιμη για τους φίλους που αναπτύσσουν τις γνώσεις ή τις σκέψεις τους σε ένα forum, και αυτό γιατί τις περισσότερες φορές μόνο θα «πάρω» από αυτές και ελάχιστα αν όχι καθόλου θα δώσω.


Συμπέρασμα: συμμετέχω παθητικά στα περισσότερα forums , όπως και εδώ άλλωστε! :)

santaclaws
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Δευ Οκτ 24, 2005 3:54 pm
Τοποθεσία: tanished citadel
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό santaclaws » Τετ Μαρ 01, 2006 10:26 pm

καλησπερα και απο εμενα.

Seth

Καλά είμαστε σοβαροί; Υπάρχουν άνθρωποι που σε μια σοβαρή συζήτηση πνευματικού περιεγχομένου, απαντούν με χιουμοριστικές φατσούλες και φωτογραφίες, για να αυξήσει τον αριθμό των μηνυμάτων του;


σιγα,και εγω το εχω κανει.πιστευω οτι εχει να κανει με το φορουμ.καποτε εμπενα σε ενα φορουμ "join the club" η καπως ετσι.ηταν και καλα για νεες γνωριμιες.ε,καταλαβαινεις τι γινοταν.
εκει ο καθενας ελεγε οτι ηθελε και επικρατουσε το απολυτο χαος,ενω τα 3 τεταρτα[μαζι και εγω} εμπαιναν καθαρα για πλακα.εφτασα 1000 μηνυματα σε περιπου 2 2,5 μηνες.
πιστευω πως εχει να κανει με το που βρισκεται ο καθενας.
γενικα συμφνωνω που δεν γραφονται κατω απο το ονομα,θελω ομως να προσθεσω κατι εδω {δεν ξερω,πιθανον να υπαρχει αυτη η λειτουργια}.
θα ηταν καλο να υπηρχε μια λειτουργια ωστε να μπορει κανεις να δει,ποτε ενα μελος συνδεθηκε τελευταια φορα.
αυτο κολλαει κυριως στο οτι κατω απο το ονομα φαινεται η ημερομηνια που γραφτηκε το μελος,αυτο ομως δεν το κανει απαραιτητα και σπουδαιο.
για παραδειγμα μπορει ενας να γραφτηκε την πρωτη ημερα και να μην εχει μπει ποτε,και να μπει μια μερα και να θεωρει τον εαυτο του "παλιο".
ετσι θα ηταν καλο να ξεραμε ποσο καιρο εχει να μπει ο καθενας.
πιθανον {σχεδον σιγουρα} αυτη η δυνατοτητα παρεχεται στους συντονιστες,δεν ξερω μπορουνε να το δουνε και απλα μελη.
Εικόνα
santaclaws stands
always on the side of light

Administrator
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: Πέμ Απρ 21, 2005 12:30 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Administrator » Πέμ Μαρ 02, 2006 2:43 am

>|<>QBB<
santaclaws έγραψε:(...) θελω ομως να προσθεσω κατι εδω {δεν ξερω,πιθανον να υπαρχει αυτη η λειτουργια}.
θα ηταν καλο να υπηρχε μια λειτουργια ωστε να μπορει κανεις να δει,ποτε ενα μελος συνδεθηκε τελευταια φορα.
αυτο κολλαει κυριως στο οτι κατω απο το ονομα φαινεται η ημερομηνια που γραφτηκε το μελος,αυτο ομως δεν το κανει απαραιτητα και σπουδαιο.
για παραδειγμα μπορει ενας να γραφτηκε την πρωτη ημερα και να μην εχει μπει ποτε,και να μπει μια μερα και να θεωρει τον εαυτο του "παλιο".
ετσι θα ηταν καλο να ξεραμε ποσο καιρο εχει να μπει ο καθενας.
πιθανον {σχεδον σιγουρα} αυτη η δυνατοτητα παρεχεται στους συντονιστες,δεν ξερω μπορουνε να το δουνε και απλα μελη.


Τακτοποιήθηκε κι αυτό.

Τώρα έχετε πλήρη ημερήσια ενημέρωση στο τέλος της αρχικής σελίδας και ατομική (αναλυτική) στο προφίλ του κάθε χρήστη και στη λίστα μελών.
Εικόνα

Παύλος Β. / DevaParinito
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 01, 2005 11:27 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Από τα Χαϊκού στα ... Λαϊκού.

Δημοσίευσηαπό Παύλος Β. / DevaParinito » Σάβ Μαρ 04, 2006 1:26 pm

[center]Από τα Χαϊκού στα ... Λαϊκού[/center]

Καλημέρα σε όλους.

Η αναζήτηση της πολυπόθητης και λυτρωτικής πυθαγόρειας "χρυσής τομής", για μένα υπήρξε - και συνεχίζει να είναι - ο σκοπός της ύπαρξής μου. Η προσπάθειά μου, ήταν και είναι, η πρακτική ενοποίηση των αντιθέτων, του κακού με το καλό, του αγαπημένου με τον μισητό, του ψεύτη με τον ειλικρινή, του υπαρκτού με το ανύπαρκτο, του μυημένου με τον αμύητο, της ζωής με τον Θάνατο.

Η πρόταση που θέλω να κάνω στους υπεύθυνους του χώρου, βασίζεται ακριβώς στην παραπάνω θέση μου. Προτείνω, να δημιουργηθεί, εδώ, στο φόρουμ mystica.gr μια θεματική υποενότητα που να πραγματεύεται την "Χρυσή Τομή", το "ναι" και το "όχι" ταυτόχρονα.

Μερικοί, παλιά μέλη, ίσως να θυμούνται την απάντησή μου, όταν χαρακτηρίστηκα "μονολιθικός". Είπα πως αν εγώ είμαι μονολιθικός, κάποιοι άλλοι είναι ογκολιθικοί. Η Χρυσή Τομή εμφανίζεται στο πως o ογκόλιθος κι ο μονόλιθος είναι δυνατόν να τα κάνουνε πλακάκια. Θα μου πείτε, είναι δυνατόν ; Ε, εγώ λέω πως είναι.

Τώρα θα μου πείτε, "καλά, αλλά αυτό τι σχέση μπορεί να έχει με τον τίτλο του θέματος ;". Έτσι και ανακαλύψουμε, μαζί, πως είναι δυνατόν ένα χαϊκού να γίνει "λαϊκού", νομίζω πως θα περάσουμε σε άλλες σφαίρες συνειδητότας.

Δεν είμαστε μοναχοί του Ζεν (δεν είμαι δηλ. δεν ξέρω για κάποιους άλλους). Είμαστε (είμαι δηλ.) ένας απλός άνθρωπος. Δεν μπορώ να γράψω χαϊκού. Μπορώ όμως να πω, αυτό που συμβαίνει. Απλά, με δυο λόγια. Δεν χρειάζονται και πολλά. Με μια εικόνα ίσως, μ' ένα τραγούδι. Είμαι λαϊκός. Μπορώ να γίνω δηλ. Γι' αυτό λέω πως μια υποενότητα που θα πραγματεύεται την "χρυσή τομή", θα έχει κάποιο ενδιαφέρον για όσους, πιθανόν, να μην αντιλαμβάνονται την σημασία των Ταγμάτων, των Αδελφότητων, των μυστηρίων.

Θα μου πείτε, "που πας ρε φίλε; Το φόρουμ λέγεται "mystica" και 'συ μας λες να το κάνουμε "Λάϊκα";".Δεν ξέρω, μια πρόταση κάνω, μπορεί να είναι και ανόητη.

Ευχαριστώ.
Εικόνα

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Σάβ Μαρ 04, 2006 2:25 pm

Αγαπητέ DevaParinito, πραγματοποιήθηκε η επιθυμία σου ως προς τη μεταφορά του μηνύματός σου σε αυτό το θέμα.

Ως προς τον προβληματισμό σου, τον οποίο και κατανοώ, θα ήθελα να πω το εξής:

Νομίζω ότι τα πάντα στη ζωή μας είναι αναζήτηση της Χρυσής Τομής.

Ο Εσωτερισμός ιδιαίτερα δεν εξαιρείται και θεωρώ πως χρέος κάθε σοβαρού ερευνητή είτε ανήκει σ' αυτούς που τώρα ξεκινούν τα πρώτα τους βήματα, είτε έχει διανύσει κάποιο μεγάλο κομμάτι της πορείας, είναι να καταδείξει τελικά την ενότητα, αφού προσεγγίσει τα άκρα της φαινομενικότητας.

Η Χρυσή Τομή είναι ακριβώς το σημείο εκείνο ή το φαινόμενο εκείνο (αν προτιμάς) που σηματοδοτεί ότι πίσω από το δυισμό κρύβεται η ενότητα, μια ενότητα όμως ασύλληπτη για τον μη εκπαιδευμένο, εξασκημένο, ακριβώς όπως ασύλληπτη δείχνει η ατελείωτη αλληλουχία αριθμών που απαρτίζουν το μαθηματικό της συμβολισμό (1,61803 ...).

Έτσι, ο μοναχός του Ζεν δεν είναι τίποτε άλλο από ένας κοινός άνθρωπος, μόνο που έχει διανύσει ένα μεγάλο κομμάτι μιας πορείας, την οποία μπορεί να διανύσει όποιος θελήσει να την επιλέξει συνειδητά.
Για το μέλος ενός Τάγματος, μιας Αδελφότητας, για το μυημένο στα μυστήρια ισχύει το ίδιο.

Συνεπώς, χρέος μας είναι να διατηρούμε τη φυσική ενότητα των εσωτεριστικών ζητημάτων κι όχι να υποθάλπουμε το διαχωρισμό και τη διαφοριοποίηση που μας προβάλλουν τα φαινόμενα του υποκειμενικού μας κόσμου.

Και αντιγράφω από το εισαγωγικό των Κανονισμών της παρούσας Αγοράς:

Το «Mystica» απευθύνεται σε ανθρώπους, οι οποίοι – ανεξαρτήτως θρησκευτικών πεποιθήσεων, επιστημονικών αντιλήψεων, χώρων εσωτερισμού από τους οποίους μπορεί να προέρχονται ή όχι – αναγνωρίζουν (ανάλογα με τη διεύρυνση της συνείδησής τους), τόσο τη διαφορετικότητα μεταξύ των ανθρώπων, όσο και αυτή τη Μοναδική Συνθετική Αρχή, η οποία ενώνει τον Άνθρωπο με το Συν-Άνθρωπο, τη Φύση και το Θεό. Ανθρώπους οι οποίοι κατανοούν (ο καθένας με το δικό του τρόπο) ότι άσχετα με το επίπεδο εξέλιξης του κάθε όντος, αποτελούμε όλοι μας μέλη Ενός οργανισμού και όταν πάσχει ένα μέλος, ολόκληρος ο οργανισμός συμπάσχει μαζί του και σπεύδει προς αποκατάστασίν του. Άσχετα με το τί είδους συγκεκριμένο έργο έχει αναλάβει να εκτελέσει το κάθε όργανο, δεν παύει να αποτελεί απλά τμήμα του Μεγάλου Έργου το οποίο μας αφορά όλους μας.
Εικόνα
Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir
André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Παύλος Β. / DevaParinito
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 01, 2005 11:27 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Παύλος Β. / DevaParinito » Σάβ Μαρ 04, 2006 3:11 pm

Εντάξει Zadok.

Διάβασα την απάντησή σου.
Εικόνα

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Τρί Μάιος 17, 2005 10:07 am

Δημοσίευσηαπό ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ » Τετ Μαρ 08, 2006 3:51 pm

Συγνώμη για τη διακοπή αλλά δεν βρήκα άλλο θέμα για να ρωτήσω.
Έχουμε δυνατότητα τροποποίησης των μυνημάτων μας?
Και για πόσο χρόνο?

Αν δεν κάνω λάθος κάτι άλλαξε από την αρχή.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Εικόνα
ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ


Επιστροφή σε “- ΙΔΕΕΣ ΜΕΛΩΝ - ΤΕΧΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες