ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ - ΣΚΕΨΕΙΣ για το forum του mystica.gr

Γράψτε τις απόψεις, προτάσεις και ιδέες σας. Συμμετάσχετε ενεργά στην βελτίωση του Mystica, καθώς και στη δημιουργία όμορφων φιλικών σχέσεων.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ - ΣΚΕΨΕΙΣ για το forum του mystica.gr

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Δευ Σεπ 12, 2005 3:13 pm

Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

Θεωρούμε ότι οι απόψεις σας, όπως και οι προτάσεις για το Forum, θα μας βοηθήσουν να διαμορφώσουμε καλύτερα τον χώρο αυτό.
Έτσι λοιπόν, στο εδώ θέμα, θα θέλαμε να δούμε τις όποιες παρατηρήσεις σας και ότι πιστεύεται πως θα πρέπει να γίνει, για να επιτευχθεί η καλύτερη και ακόμα ποιο δημιουργική επικοινωνία στους χώρους συζήτησης του mystica.gr

Θα ήθελα λοιπόν ξεκινώντας να πω πως, προσωπικά με ευχαριστεί ιδιαίτερα το κλίμα που υπάρχει στις συζητήσεις, ένα κλίμα που αναδεικνύει την ποιότητα των συνομιλητών, αλλά και των θεμάτων.

Δεν εννοώ βέβαια πως στο Forum γράφουν μόνο Σοφοί και Παντογνώστες, αλλά εννοώ πως γράφουν άνθρωποι πολιτισμένοι, άνθρωποι που ξέρουν να σέβονται το συνομιλητή τους και το δείχνουν, άνθρωποι που στεγάζονται σ’ αυτή τη γωνιά του διαδυκτίου προσπαθώντας να κάνουν ένα βήμα παραπάνω στην εξέλιξη της σκέψης τους, μέσα από την ευγενή παράθεση και την ορθή αντιπαράθεση των νοητικών οικοδομημάτων τους.

Δεν ευλογώ τα «γένια» μας, απλά αισθάνομαι την υποχρέωση να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ, σ’ όλους και όλες εσάς που στηρίζεται αυτό το διαδικτυακό χώρο.

Παραθέστε λοιπόν και εσείς τις απόψεις και τις προτάσεις σας, για να κάνουμε το βήμα των συζητήσεων ακόμα ποιο όμορφο και ακόμα ποιο λειτουργικό.

Ευχαριστώ.
Εικόνα

Μόνα Λίζα
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 13, 2005 8:36 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Μόνα Λίζα » Παρ Σεπ 30, 2005 8:30 pm

Γειά σου αγαπητέ Ramoglou

έχω μια ιδέα για ένα τόπικ αλλά δεν ξέρω αν θα ενδιέφερε και άλλους. Κυρίως αφορά θέματα αυτογνωσίας και βελτίωσης του εαυτού.

Για παράδειγμα θα έκανα ένα θέμα για τον εγωισμό ή ένα θέμα για τη ζηλοτυπία ή ένα θέμα για τα λεγόμενα 7 θανάσιμα αμαρτήματα. Αίτια, ποιές δυνάμεις κρύβουν... πως ξεπερνώνται, κλπ...
Πάντως για τον εγωισμό ήμουν έτοιμη να το ανοίξω... αλλά μετά απέφυγα λόγω φόρτου εργασίας.
Πάντως λόγω του ότι αρκετοί συνομηλητές μας έχουν βαθύ στοχασμό νομίζω θα είχε ενδιαφέρον και ίσως και να μας βοηθούσε αρκετά.

Και αναρωτιέμαι μήπως, όπως λέει και ο Μέγας Αρκάς, είναι "Καιρός να αφήσουμε τους εγωισμούς και να κοιτάξουμε και λιγάκι τον εαυτό μας."

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Σάβ Οκτ 01, 2005 1:05 pm

Αγαπητή Μόνα Λίζα,

Νομίζω τα θέματα που σκέφτηκες να θίξεις είναι θέματα που μάλλον απασχολούν όλους αλλά μόνο κάποιοι δύνανται να το παραδεχθούν … για ευνόητους λόγους.

Ελπίζω κάποια στιγμή να βρεις το χρόνο να ανοίξεις όποιο θέμα νομίζεις εσύ και εμείς να ακολουθήσουμε και είμαι σίγουρη πως όλοι θα επωφεληθούν.
Εικόνα
Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

Μόνα Λίζα
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 13, 2005 8:36 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Μόνα Λίζα » Πέμ Οκτ 06, 2005 2:39 pm

Ok L!
Αν δεν προλάβει κανένας άλλος κάποια στιγμή θα το κάνω! :wink: 8) 8) :D

santaclaws
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Δευ Οκτ 24, 2005 3:54 pm
Τοποθεσία: tanished citadel
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό santaclaws » Τετ Οκτ 26, 2005 5:34 pm

καλησπερα

ενδιαφερον τοπικ Ramoglou οι καινουργιες ιδεες ειναι παντα καλες.
εγω εκανα ενα γυρο στο site και το βρηκα πληρες σε αναλογια με την ημερομηνια που διμιουργηθηκε.
απο εκει και μετα σκεφτηκα οτι θα μπορουσε να μπει chat.
φυσικα στο chat δεν εχεις τις δυνατοτητες που εχεις στο forum{smiles,χρωματιστα γραμματα κ.α} αλλα θα ηταν καλο για χαλαρωση.
φυσικα ολοι ξερουμε οτι τα chat ευκολα "ξεφευγουν" και μπορουν να καταντησουν ασεβη.ετσι αν γινει κατι τετοιο πρεπει να υπαρχει αυστηρος ελεγχος και προσβαση μονο στα μελη.

αυτη ειναι η προταση μου.
φυσικα,δεν ξερω αν κατι τετοιο μπορει να υλοποιηθει γιατι δεν εχω καλες γνωσεις υπολογιστη.αυτα.καλο βραδυ
Εικόνα
santaclaws stands
always on the side of light

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τετ Οκτ 26, 2005 8:38 pm

Αγαπητέ santaclaws, πραγματικά η διάθεση που δείχνεις μέχρι τώρα, για το χώρο αυτό, είναι πάρα πολύ καλή και εύχομαι να συνεχιστεί έτσι. :)

Στο θέμα της πρότασης σου περί chat έχω να απαντήσω πως στο μόνο που ίσως να βόλευε μια τέτοια κίνηση είναι στην επικοινωνία μεταξύ των μελών για μια ποιο χαλαρή συζήτηση.
Όμως θα ήταν δύσκολο να αναπτυχθούν εκεί συζητήσεις γιατί ούτε μεγάλα κείμενα μπορείς να γράψεις, ούτε και τα γραφόμενα να φυλάσσονται και να μπορούν όλοι να τα δουν και να απαντήσουν βάση της δικής τους άποψης.

Θα εύρισκα ποιο εποικοδομητικό, στο μέλλον, να μπορέσουμε να διοργανώσουμε μια εκδήλωση, όπου θα γίνει μια συζήτηση επί θεμάτων που μας απασχολούν.

Αν παρ’ όλα αυτά θέλετε να φτιάξουμε ένα Chat Room, μπορούμε να το συζητήσουμε. Το σίγουρο είναι πως οι κανόνες λειτουργίας του θα είναι εξ ίσου αυστηροί, όπως είναι και οι κανόνες του Forum.

Σ’ ευχαριστώ πάντως για την προσπάθεια σου και αναμένω τις γνώμες των υπολοίπων πάνω στο θέμα.
Εικόνα

santaclaws
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Δευ Οκτ 24, 2005 3:54 pm
Τοποθεσία: tanished citadel
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό santaclaws » Τετ Οκτ 26, 2005 9:51 pm

Αγαπητέ santaclaws, πραγματικά η διάθεση που δείχνεις μέχρι τώρα, για το χώρο αυτό, είναι πάρα πολύ καλή και εύχομαι να συνεχιστεί έτσι.


ευχαριστω πολυ.ειναι για εμενα αρχη να αγνοω δευτερογενεις παραγοντες, και αποψεις απο τριτους και να κρινω με αμεροληψια αυτο που βλεπουν τα δικα μου ματια.{τις περισσοτερες φορες γιατι καποιες φορες παρασυρομαστε,ανθρωποι ειμαστε}
σχετικα με το chat εγω εκανα ειπα μια ιδεα,απο εκει και μετα,ακουμε γνωμες και βλεπουμε.
καλο βραδυ
Εικόνα

santaclaws stands

always on the side of light

Elissaios
Δημοσιεύσεις: 565
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:10 am

Δημοσίευσηαπό Elissaios » Κυρ Οκτ 30, 2005 7:46 pm

Αγαπητέ Santaclaus, αν αλλάξεις εικονίδιο υπογραφής θα μας λες καλό βράδυ;

Πάντως με τα γατιά ενθουσιάζομαι.

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Δευ Οκτ 31, 2005 3:08 pm

santaclaws έγραψε:"...σχετικα με το chat εγω εκανα ειπα μια ιδεα, απο εκει και μετα, ακουμε γνωμες και βλεπουμε..."


Σχετικά με την συζήτηση σε πργματικό χρόνο (chat) που προτίνει ο φίλος αγιοβασίλης (santaclaws) η άποψή μου ταυτίζεται εν μέρη με του αγαπητού Ράμογλου, ότι δηλαδή τα θέματα που διαπραγματεύεται ο παρόν ιστοχώρος ΔΕΝ "βοηθούν" για "ψιλοκουβεντούλα" και δη "χαλαρή"...

Επιπροσθέτως, ΕΠΕΙΔΗ ΓΝΩΡΙΖΩ την δραστηρότητα πολλών χρηστών του chat (δεν αναφέρομαι σε μέλη του Mystica.gr), νομίζω πώς με την παροχή της δυνατότητας αυτής, ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ θα είχαμε μια μετάλλαξη του Μystica.gr από ΣΤΑΥΡΟΔΡΟΜΙ ΤΗΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ , σε ΣΤΑΥΡΟΔΡΟΜΙ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΥΣΟ ΚΟΥΦΕΤΟ :wink:

Η άποψή μου είναι πώς ΔΕΝ υπάρχει αυτή η "ανάγκη" για την ύπαρξη chat στο Mystica.gr
Φυσικά η δυνατότητα chat υπάρχει, αφού όποιος θέλει μπορεί να εμφανίσει στο προφίλ του, στοιχεία που μέσο MSN μπορεί να επικοινωνεί με τα υπόλοιπα μέλη...

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

santaclaws
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Δευ Οκτ 24, 2005 3:54 pm
Τοποθεσία: tanished citadel
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό santaclaws » Δευ Οκτ 31, 2005 3:12 pm

καταρχην καλησπερα.

Αγαπητέ Santaclaus, αν αλλάξεις εικονίδιο υπογραφής θα μας λες καλό βράδυ;


δεν την καταλαβα καλα την ερωτηση σου....τι εννοεις να αλλαξω εικονιδιο ?.βασικα,δεν σκεφτηκα κατι τετοιο.


Πάντως με τα γατιά ενθουσιάζομαι.


:D και εμενα μου αρεσουν πολυ.αν και δεν θα το χαρακτηριζα και το πιο καλο γαι αιχμαλωσια ζωο,μου αρεσει πολυ.γενικως ολα τα ζωα μου αρεσουν{εκτος απο τα μαλάκια}
Εικόνα

santaclaws stands

always on the side of light

santaclaws
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Δευ Οκτ 24, 2005 3:54 pm
Τοποθεσία: tanished citadel
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό santaclaws » Παρ Δεκ 16, 2005 6:32 pm

καλησπερα σε ολους

σκεφτομουν κατι σχετικα με το mystica και αφου εδω μπρουμε να γραψουμε τις αποψεις μας,σκεφτηκα μια ιδεα αν και ειναι σχετικα νωρις ακομα.

ενα προβλημα σε ολα τα φορουμς,και ειδικα σε αυτα που ασχολουντε με ειδικα θεματα {σπηλαιολογια,μεταφυσικη} ο αναγνωστης χανεται.
μπορει να θελει να μαθει κατι πολυ συγκεκριμενο,και να μην μπορει να το βρει.
αυτο φυσικα γιατι η καθε συζητηση αλλαζει λιγο οσο πιο πολυ συζητητε.δεν λεω οτι καταντανε ασχετες,αλλα χανουν τον δρομο,μετα τον ξαναβρησκουν και παει λεγοντας.

για αυτο λοιπον προτεινω να γινει{αν φυσικα θελετε,και οχι τωρα αλλα πολυ αργοτερα} ενα φορουμ "πληροφοριων"
φανταζομαι λοιπον ενα φορουμ στο οποιο να μην μπορει κανεις να γραψει εκτος απο τον Administrator και λειτουργει ως εξης:
να μαζευονται μυνηματα απο διαφορα θεματα και να τοποθετουντε σε τοπικ.μυνηματα ομως με πληρη ουσια τα οποια ειναι απαντησει στο ερωτημα του τοπικ.
δηλ. στο φορουμ πληροφοριων να υπαρχει ενα τοπικ "αστρικη προβολη"
εκει ο αναγνωστης να μπορει να βρει ακριβως αυτο που θελει,δηλαδη να υπαρχουν μυνηματα μονο με πληροφοριες και ουσια,ωστε να αποφυγει ασχετα μυνηματα που θα τον κουρασουν.

βασικα η ιδεα δεν μου φαινεται κακη ανηκει φυσικα λιγο στο στυλ του τεμπελη :D που βαριεται να ψαξει αναμεσα σε 20-30 σελιδες.

κατι τετοιο ειναι δυσκολο γιατι απαιτηται και πολυ δουλεια απο τους υπευθυνους η οποια πρεπει να ειναι αμεροληπτη.
τελος παντων κατι τετοιο σκεφτομουν μολις τωρα.
εσεις τι λετε ?
Εικόνα

santaclaws stands

always on the side of light

Elissaios
Δημοσιεύσεις: 565
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:10 am

Δημοσίευσηαπό Elissaios » Τρί Δεκ 20, 2005 9:53 pm

Αγαπητέ Santaclaws, κάτι τέτοιο θα ήταν σαν εγκυκλοπαιδικό λεξικό με διάφορα λήμματα.

Όντως πολλή δουλειά αλλά και από την άλλη χωρίς την ευχαρίστηση της συζήτησης.

Εκτός αν κάποτε η τεχνολογία μας επιτρέψει να εγκαταστήσουμε ένα "ψαχτήρι" στις σελίδες μας.

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Τετ Δεκ 21, 2005 12:26 am

Elissaios έγραψε:Εκτός αν κάποτε η τεχνολογία μας επιτρέψει να εγκαταστήσουμε ένα "ψαχτήρι" στις σελίδες μας.


Τί 'ν' τούτο :?: :roll:
Εικόνα
Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir
André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

santaclaws
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Δευ Οκτ 24, 2005 3:54 pm
Τοποθεσία: tanished citadel
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό santaclaws » Τετ Δεκ 21, 2005 8:23 am

καλημερα.
ψαχτηρι νομιζω υπαρχει.την "αναζητηση" εννοω.εσυ λες κατι διαφορετικο ?
Εικόνα

santaclaws stands

always on the side of light

Elissaios
Δημοσιεύσεις: 565
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:10 am

Δημοσίευσηαπό Elissaios » Παρ Δεκ 23, 2005 12:13 am

Αγαπητή Zadok, "ψαχτήρι" είναι κάτι ωσάν μηχανή αναζήτησης εσωτερικής χρήσης, δηλαδή ψάχνει μόνο στα ενδόμυχα ενός συγκεκριμένου σάιτ και όχι σε όλο το διαδίκτυο. Άρα όταν το σάιτ ασχολείται με τον εσωτερισμό, το εν λόγω ψαχτήρι αποδίδει καλύτερα. :)

Μου έχει συμβεί μερικές φορές στη ζωή μου αλλά δεν ξέρω πώς το προμηθεύονται και πόση δουλειά απαιτεί.

Αγαπητέ Santaclaws, τώρα μπερδεύτηκα... Τι εννοείς;

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Παρ Δεκ 23, 2005 5:20 pm

Elissaios μας, ο φίλος santaclaws αναφερόταν στην Αγορά και όχι στην υπόλοιπη ιστοσελίδα.

Στην Αγορά "ψαχτήρι" υπάρχει και γι' αυτό δεν καταλάβαμε τί μας έγραφες. :lol:
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

santaclaws
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Δευ Οκτ 24, 2005 3:54 pm
Τοποθεσία: tanished citadel
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό santaclaws » Σάβ Δεκ 24, 2005 12:04 pm

καλησπερα σε ολους


Elissaios μας, ο φίλος santaclaws αναφερόταν στην Αγορά και όχι στην υπόλοιπη ιστοσελίδα.

Στην Αγορά "ψαχτήρι" υπάρχει και γι' αυτό δεν καταλάβαμε τί μας έγραφες.


αυτο ακριβως εννοουσα,παντως η ιδεα ηταν χαζη,ξεχαστε την σαν να μην την ειπα.
πολυ ωραιες οι εικονες Zadok,Ramoglou,Ladyhawk
Εικόνα

santaclaws stands

always on the side of light

Elissaios
Δημοσιεύσεις: 565
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:10 am

Δημοσίευσηαπό Elissaios » Τετ Δεκ 28, 2005 10:01 pm

santaclaws έγραψε:αυτο ακριβως εννοουσα,παντως η ιδεα ηταν χαζη,ξεχαστε την σαν να μην την ειπα.
πολυ ωραιες οι εικονες Zadok,Ramoglou,Ladyhawk


Όχι, δεν την ξεχνάμε, πρώτον διότι δεν ήταν χαζή, δεύτερον διότι δεν την είπες αλλά την έγραψες και τρίτον διότι δεν χρειάζεται διαρκώς να αμφιβάλλεις για όσα γράφεις.

Άντε, για σένα θα βάλουμε ένα ψαχτήρι εικόνων.

karma
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 22, 2005 2:21 am
Τοποθεσία: Κάπου... εκεί πέρα από τ' άστρα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό karma » Δευ Φεβ 13, 2006 7:25 pm

Αγαπητοί φίλοι

Πρώτα - πρώτα συγχαρητήρια για τον όμορφο και αξιοπρεπή χώρο σας !

Θα ήθελα, με τη σειρά μου, να γράψω τις δικές μου προτάσεις και ιδέες. Στην ιστοσελίδα μας χρησιμοποιούμε παρόμοιο forum. Για να μη μαζεύονται πολλές σελίδες σε ένα θέμα, έχουμε φροντίσει κάθε σελίδα μας να περιέχει 30 δημοσιεύσεις. Επίσης, κάτω από ψευδώνυμο των μελών αναγράφεται το σύνολο των δημοσιεύσεών τους, αν είναι καινούργια μέλη κ.λ.π. προς ενημέρωση των άλλων μελών. Έχουμε επιτρέψει τα μεγάλα Avatars στα αριστερά της σελίδας, για να υπάρχει «χρώμα» και ποικιλία. Στην κεντρική σελίδα, τώρα τελευταία έχουμε βάλει και γραφικά.

Το forum μας διαθέτει Chat room, όπου εκεί γίνονται συζητήσεις (μετά από σχετική ειδοποίηση με μαζικό E-mail). Γι’ αυτό και δεν το χρησιμοποιούμε συχνά. Η χρησιμότητά του είναι η ανταλλαγή απόψεων σε συγκεκριμένα θέματα, που έχουν τεθεί, περίπου μία φορά το μήνα.

Μπορείτε να επισκεφτείτε το forum μας, http://astro.forumup.com/ και να ανταλλάξουμε, μετά, απόψεις.

Για όποια απορία υπάρχει, με χαρά να βοηθήσω.

Φιλικά

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Κυρ Φεβ 19, 2006 7:06 pm

karma έγραψε:Αγαπητοί φίλοι

Πρώτα - πρώτα συγχαρητήρια για τον όμορφο και αξιοπρεπή χώρο σας !


Αγαπητή karma,

σ' ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια, καθώς και για τη συνεισφορά σου στο παρόν θέμα!

Θα αποπειραθώ να δώσω κάποια πρώτα σχόλια επί των προτάσεών σου και ευελπιστώ στη συμμετοχή και άλλων μελών τόσο της διαχειριστικής ομάδας, όσο και της Αγοράς.

Θα ήθελα, με τη σειρά μου, να γράψω τις δικές μου προτάσεις και ιδέες. Στην ιστοσελίδα μας χρησιμοποιούμε παρόμοιο forum. Για να μη μαζεύονται πολλές σελίδες σε ένα θέμα, έχουμε φροντίσει κάθε σελίδα μας να περιέχει 30 δημοσιεύσεις.


Σε όλα τα συστήματα εγκατάστασης Αγορών υπάρχει η δυνατότητα ρύθμισης των δημοσιεύσεων ανά σελίδα, όπως ορθά αναφέρεις.

Εμείς είχαμε επιλέξει αρχικά λιγότερες δημοσιεύσεις, ώστε να μη βαραίνει η κάθε σελίδα και κουράζει στην ανάγνωση.

Επίσης, κάτω από ψευδώνυμο των μελών αναγράφεται το σύνολο των δημοσιεύσεών τους, αν είναι καινούργια μέλη κ.λ.π. προς ενημέρωση των άλλων μελών.


Αρχικά και πάλι, η διαχειριστική ομάδα επέλεξε να μην αναγράφονται τέτοια στοιχεία κάτω από τα ονόματα των χρηστών, διότι τα θεωρήσαμε περιττά για την ανάπτυξη της όποιας εποικοδομητικής συζήτησης.
Το μόνο το οποίο αναγράφεται είναι η ημερομηνία εγγραφής στην αγορά και η ένδειξη συντονιστής ή διαχειριστής ανάλογα.

Όπως θα έχετε προσέξει, η Αγορά μας δεν έχει κατηγορίες μελών ανά αριθμό δημοσιεύσεων, διότι πιστεύουμε ότι μία τέτοια ταξινόμηση δεν εξυπηρετεί σε τίποτε το σημαντικό.

Σημασία έχουν οι δημοσιεύσεις και όχι ο αριθμός τους.
Σημασία έχει η διατυπωθείσα γνώμη και όχι το αν είναι παλιά τα μέλη που την καταγράφουν ή όχι.

Έχουμε επιτρέψει τα μεγάλα Avatars στα αριστερά της σελίδας, για να υπάρχει «χρώμα» και ποικιλία. Στην κεντρική σελίδα, τώρα τελευταία έχουμε βάλει και γραφικά.


Επειδή το χρώμα φόντου της σελίδας μας δεν είναι λευκό ή ουδέτερο, μαύρο κλπ., ώστε να επιτρέπεται αισθητικά η πολυχρωμία, έχουμε επιλέξει να μην εμφανίζονται avatars.

Απλά, ο κάθε χρήστης μπορεί να συμπεριλάβει μία λογικού μεγέθους εικόνα τύπου avatar στην ψηφιακή του υπογραφή.

Το forum μας διαθέτει Chat room, όπου εκεί γίνονται συζητήσεις (μετά από σχετική ειδοποίηση με μαζικό E-mail). Γι’ αυτό και δεν το χρησιμοποιούμε συχνά. Η χρησιμότητά του είναι η ανταλλαγή απόψεων σε συγκεκριμένα θέματα, που έχουν τεθεί, περίπου μία φορά το μήνα.

Μπορείτε να επισκεφτείτε το forum μας, http://astro.forumup.com/ και να ανταλλάξουμε, μετά, απόψεις.


Το ζήτημα του chat room συζητήθηκε και πιο πάνω.
Έχω την αίσθηση ότι είναι τέτοια η θεματολογία μας που δεν εξυπηρετεί η ανάγκη άμεσης απάντησης, η οποία προσφέρεται μέσω της επικοινωνίας τύπου chat.

Είναι καλύτερα, νομίζω, να παρέχεται σχετικός χρόνος για περισυλλογή και μετά να δημοσιεύονται οι σχετικές απαντήσεις, όπως γίνεται στην Αγορά.
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry


Επιστροφή σε “- ΙΔΕΕΣ ΜΕΛΩΝ - ΤΕΧΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης