H Αγία Σοφία στην Ιστανμπούλ

Γράψτε τις απόψεις, προτάσεις και ιδέες σας. Συμμετάσχετε ενεργά στην βελτίωση του Mystica, καθώς και στη δημιουργία όμορφων φιλικών σχέσεων.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Τετ Αύγ 03, 2005 1:46 am

Ramoglou έγραψε:Εικόνα



Προχθές το βράδυ το έπαιξε το Mega.

Την ημέρα της τελωνιακής ένωσης...

Ας με βοηθήσει ο κύριος να έχω επιλεκτική κατανόηση πάλι... 8)

Άσχετο: θεωρώ ότι ήταν η καλύτερη δουλειά του Βαγγέλη μας.
Εικόνα
Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir
André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

kynikos
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 9:04 pm
Τοποθεσία: Midgard

Δημοσίευσηαπό kynikos » Τετ Αύγ 03, 2005 12:54 pm

Μου θυμήζει μια αληθινή ιστορία που είχε δημοσιευθεί εδώ πριν από 4-5 χρόνιο.

Μια εκδρομη από καμμια 20αρια γεροντάκια, από το Μάντσεστερ, νομίζω, είχαν πάει για ένα δεκαπενθήμερο στη Τουρκία. Σε κάποια φάση, χάνουν μια από της γριούλες, και όσο και να ψάχνουν δεν την βρίσκουν πουθενά!

Τελικά, μετά απο πολλές ώρες την βρίσκουν να σφουγγαρίζει ένα από τα δωμάτια του ξενοδοχείου!

- Μα τί κάνετε εδώ; - την ρώτάνε...
- Μου είπαν να σφουγγαρίσω. - λέει αυτη
Προφανώς κάποιος την είχε περάσει για καθαρήστρια. (Το στυλάτο ντύσιμο του Αγγλου τουρίστα θα το ξέρετε. :lol: )

- Και εσείς το κάνατε επειδή σας το είπαν; - την ξαναρωτάνε - Αφου υποτίθεται οτι είστε σε διακοπές!
- Δεν είναι, παιδί μου, να φέρνεις αντίρρηση σε αυτούς τους ανθρώπους - λεει αυτή - Το έχω δει το Εξπρές του Μεσονυχτίου....

k

Πασχαλης
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Τετ Μάιος 11, 2005 11:40 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Πασχαλης » Πέμ Αύγ 04, 2005 3:18 pm

Zadok the priestess έγραψε:
Φίλε κυνικέ, για να τελειώνουμε με αυτή την ιστορία...

Σωστά...

Παράθεση:
Η ιδέα μου άρεζε και αποφάσισα να την κοινοποιήσω.
Τίποτε παραπάνω, τίποτε λιγότερο...


Δεν είπα οτι η ιδέα ήταν κακή, ούτε κάνω επίκριση σε εσένα προσωπικά που σου άρεσε. Μπορεί και να έχεις δίκιο, και να έχεις αξιολογήσει τι σάιτ πιο καλά από ότι εγώ.

Από την στιγμή που βλέπω κάτι όμως (καλώς ή κακώς, ορθώς ή στραβώς) το λέω, μια και ο χώρος εδώ έχει στόχο την ανταλλαγή απόψεων. Έτσι πιστεύω. Δεν περιμένω τον άλλον να ασπασθει τις απόψεις μου. Αλλα μου αρέσει να ακούω τη γνώμη του.
kynikos


Τέτοια θέματα δεν συνίσταται να τελειώνουν γρήγορα...

Καλώς τέθηκε το θέμα και πολύ καλύτερα να αναλυθεί όσο γίνεται εκτενέστερα και μάλλιστα σε πολιτική βάση, κάτι που πολύ εύστοχα έκανε ο Ramoglou και ο kynikos.

Όσο και να φαίνεται σαν θέμα μη πολιτικό, εμπίπτει απόλυτα στη σφαίρα της πολιτικής και της διπλωματίας.

Θα τρίβαν τα χέρια τους οι Τούρκοι, αν τη γλυτώναν με τέτοιες δήθεν μικροπαραχωρήσεις και έμεναν στο περιθώριο του αδιαπραγμάτευτου θέματα που "καίνε", όπως τα αναπτύξαν έξοχα οι δύο προαναφερθέντες φίλοι.

Γιαυτό που είναι αξεπέραστοι οι Τούρκοι, είναι η διπλωματία των Πασάδων τους, που παραχωρούν τα ελάχιστα προσεταιριζόμενοι τα μέγιστα
και αν δεν έχουν κάτι μικρό να παραχωρήσουν, σε ανύποπτο χρόνο σου αφαιρούν κάτι και μετά το "ρίχνουν" στο τραπέζι των διαπραγματεύσεων και σου το ξαναπαραχωρούν, μένοντες ατάλάντευτοι στις πάγιες πολιτικές και επιδιώξεις τους. (Όρα σχολή της Χάλκης).

Το θέμα είναι εξόχως πολιτικό και ως τέτοιο οφείλει να αναλυθεί.
Οι απόψεις του kynikos με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνο,
θα πρόσθετα μόνο την σκέψη της διερεύνυσης του ποιού των ενθάδε υποστηρικτών της ιδέας.
Δυστυχώς η πλειονότητα είναι των γνωστών αντιλήψεων, "Ελλάς Ελλήνων χριστιανών¨, μόνο που πάντα ισχύουν γιαυτούς τα δύο μέτρα και δύο σταθμά.

Θα προσυπέγραφα το αίτημα των ¨κολλημένων" αυτών χριστιανών, αν επιδείκνυαν την ίδια ευαισθησία και στο αίτημα των άλλων ¨κολλημένων¨ των δωδεκαθεϊστών, να ξαναγίνουν λατρευτικοί χώροι οι αρχαίοι ναοί, όπως ο Παρθενώνας. Περί αυτού βέβαια άλλα τυρβάζουν και αναρωτιέμαι,
δεν έχουν όλοι τα ίδια δικαιώματα;

Ας μη προβάλλονται λοιπόν άλοθι τα οποία οι ίδιοι δεν προτίθενται να τηρήσουν, γεγονός που βιώσαμε έντονα πρίν απο λίγα χρόνια, όταν η παράλογη και παράνομη διεκδίκηση των χριστιανών για την Ροτόντα, μας κατέδειξε τους ειρηνοποιούς και τους προαγωγούς της δήθεν αγάπης,
όταν φανατικοί καλόγεροι, με στιλέτα επετέθηκαν -τραυματίζοντας μάλλιστα υπάλληλο της αρχαιολογίας- ενάντια στους υπαλλήλους της αρχαιολογικής υπυρεσίας.

Στο διαπραγματευτικό μέρος, είναι μέγα σφάλμα να αποτελεί το αίτημα αυτό κομμάτι συνδιαλαγής και ανταλλαγής για να γίνει δεκτή η Τουρκία στην Ερώπη, όταν αυτό αποτελεί συνταγματική υποχρέωση της κάθε χώρας της Ένωσης,
αφού κάθε χώρα της Ένωσης είναι υποχρεωμένη να τηρεί τις θρησκευτικές και να αποδίδει τα ιερά τους στους κάθε θρησκευόμενους. (Στην Ελλαδα θα μου πείτε έχει γίνει αυτό; Ίσως αυτό γνωρίζουν οι εδώ κρατούντες για το τί οι ίδιοι ΔΕΝ πράττουν, οπότε το ίδιο φοβούνται και απο τους αντίπερα.
Όπου "κρατούντες" εννοώ τους θρησκευτικούς άρχοντες, οι οποίοι είναι και οι "φυσικοί" κρατούντες, αφού είμαστε ίσως η μοναδική Ευρωπαίκή χώρα που είναι ακόμα κάτω απο θεοκρατικό καθεστώς).

Τέτοια αιτήματα λοιπόν, θεωρώ ότι είναι απρονοησία να τίθενται, εκτός βέβαια αν συμφωνήσουμε να τα ανταλλάξουμε π.χ. με την υφαλοκρηπίδα του Αιγαίου κλπ...

Η ιστορία μας έχει δείξει άλλωστε ότι στα "παζάρια¨ με τους Πασάδες πάντα βγαίνουμε χαμένοι,
για να θυμηθούμε και τη ρήση του Βενιζέλου,
"όσα η Ελλάδα κερδίζει με το αίμα της στον πόλεμο, τα χάνει στην ειρήνη".

Υ.Γ. Μη ληφθεί ότι είμαι υπέρ του πολέμου,
απλά είμαι υπέρ της σώφρονος και εθνοφελούς διπλωματίας
και είναι καιρός να διαφανούν επιτέλους και "Ελληνόφιλοι¨ πολιτικοι,
γιατί "μια ζωή, κυβερνούσαν οι Αγγλόφιλοι, Γαλόφιλοι, Ρωσόφιλοι κλπ κλπ, ουδέποτε ΕΛΛΗΝΟΦΙΛΟΙ !!!"
Εικόνα
ΜΕΜΝΗΣΟ ΑΠΙΣΤΕΙΝ

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Πέμ Αύγ 04, 2005 5:02 pm

Πασχαλης έγραψε:Τέτοια θέματα δεν συνίσταται να τελειώνουν γρήγορα...


Φίλε Πασχάλη,

επέτρεψέ μου να επισημάνω (για τελευταία φορά ελπίζω), ότι δε ζήτησε κανείς να τελειώσει το θέμα.

Το δημιούργησα ώστε να γίνει συζήτηση...

Θα ήταν ανόητο να υπήρχε οποιαδήποτε άλλη πρόθεση.

Η διατύπωση "για να τελειώνουμε με αυτή την ιστορία" αφορούσε στη δεδομένη αντιπαράθεση, η οποία έτεινε να γίνει πλέον επί "προσωπικού".


Καλώς τέθηκε το θέμα και πολύ καλύτερα να αναλυθεί όσο γίνεται εκτενέστερα και μάλλιστα σε πολιτική βάση, κάτι που πολύ εύστοχα έκανε ο Ramoglou και ο kynikos.

Όσο και να φαίνεται σαν θέμα μη πολιτικό, εμπίπτει απόλυτα στη σφαίρα της πολιτικής και της διπλωματίας.


Ο χώρος δεν ενδείκνυται για αμιγώς πολιτικές συζητήσεις, αλλά εφόσον, μέσα στα πλαίσια της εσωτερικής αναζήτησης αναμφίβολα προσκρούουμε στην πραγμάτωση του πνευματικού στο υλικό, επιβάλλεται η ανάλυση κάθε κοινωνικού και συνεπώς, πολιτικού ζητήματος πάντα μέσα στα πλαίσια της ευρύτερης αναζήτησής μας και με τους κανόνες αλληλοσεβασμού, τους οποίους επιβάλλει ο κόσμιος διάλογος.


Θα τρίβαν τα χέρια τους οι Τούρκοι, αν τη γλυτώναν με τέτοιες δήθεν μικροπαραχωρήσεις και έμεναν στο περιθώριο του αδιαπραγμάτευτου θέματα που "καίνε", όπως τα αναπτύξαν έξοχα οι δύο προαναφερθέντες φίλοι.


Θα ήθελα να επαναλάβω, επίσης ελπίζω για ύστατη φορά, ότι ούτε στην προτεινόμενη σελίδα, αλλά και πουθενά στο παρόν θέμα δεν προβάλλεται η ιδέα ότι μία τέτοια παραχώρηση θα ήταν Η ΜΟΝΗ επαρκής.

Γιαυτό που είναι αξεπέραστοι οι Τούρκοι, είναι η διπλωματία των Πασάδων τους, που παραχωρούν τα ελάχιστα προσεταιριζόμενοι τα μέγιστα
και αν δεν έχουν κάτι μικρό να παραχωρήσουν, σε ανύποπτο χρόνο σου αφαιρούν κάτι και μετά το "ρίχνουν" στο τραπέζι των διαπραγματεύσεων και σου το ξαναπαραχωρούν, μένοντες ατάλάντευτοι στις πάγιες πολιτικές και επιδιώξεις τους. (Όρα σχολή της Χάλκης).


Σ' αυτό δε νομίζω ότι διαφωνούμε. Δυστυχώς ίσως εν προκειμένω...

Το θέμα είναι εξόχως πολιτικό και ως τέτοιο οφείλει να αναλυθεί.


Ξανάγραψα πιο πάνω επ' αυτού.
Δε νομίζω ότι υπάρχει ζήτημα χωρίς εσωτερικές διαστάσεις.

Οι απόψεις του kynikos με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνο,
θα πρόσθετα μόνο την σκέψη της διερεύνυσης του ποιού των ενθάδε υποστηρικτών της ιδέας.
Δυστυχώς η πλειονότητα είναι των γνωστών αντιλήψεων, "Ελλάς Ελλήνων χριστιανών¨, μόνο που πάντα ισχύουν γιαυτούς τα δύο μέτρα και δύο σταθμά.


Όσο προσωπικά μπορώ να γνωρίζω, η συγκεκριμένη κίνηση ΔΕΝ υποστηρίζεται από τέτοιας κατηγορίας άτομα.

Επίσης, εγώ η ίδια, σαφώς δεν υποστηρίζω τέτοιες αντιλήψεις.
Θα υποστήριζα το ίδιο αίτημα οπουδήποτε και για οποιονδήποτε λατρευτικό χώρο.

Θα προσυπέγραφα το αίτημα των ¨κολλημένων" αυτών χριστιανών, αν επιδείκνυαν την ίδια ευαισθησία και στο αίτημα των άλλων ¨κολλημένων¨ των δωδεκαθεϊστών, να ξαναγίνουν λατρευτικοί χώροι οι αρχαίοι ναοί, όπως ο Παρθενώνας. Περί αυτού βέβαια άλλα τυρβάζουν και αναρωτιέμαι,
δεν έχουν όλοι τα ίδια δικαιώματα;


Προσωπική μου άποψη:
Είναι δίκαιο, εφόσον υπάρξει επίσημα τέτοια θρησκεία και θεσμοθετήσει επίσημο ιερατείο, να επιστραφούν όσοι χώροι μπορούν να χρησιμοποιηθούν.

Δεν ξέρω τί μπορεί να γίνει με τα αρχαιολογικά μνημεία και τους ήδη καταπατημένους χώρους, αλλά σίγουρα λύσεις υπάρχουν όταν υπάρχει καλή διάθεση...

Ας μη προβάλλονται λοιπόν άλοθι τα οποία οι ίδιοι δεν προτίθενται να τηρήσουν, γεγονός που βιώσαμε έντονα πρίν απο λίγα χρόνια, όταν η παράλογη και παράνομη διεκδίκηση των χριστιανών για την Ροτόντα, μας κατέδειξε τους ειρηνοποιούς και τους προαγωγούς της δήθεν αγάπης,
όταν φανατικοί καλόγεροι, με στιλέτα επετέθηκαν -τραυματίζοντας μάλλιστα υπάλληλο της αρχαιολογίας- ενάντια στους υπαλλήλους της αρχαιολογικής υπυρεσίας.


Το συγκεκριμένο συμβάν, για να είμαι ειλικρινής, δεν το γνωρίζω, αλλά δε μου κάνει εντύπωση, αφού είναι γνωστός ο φανατισμός των τραμπούκων "χριστιανόπληκτων" εν Ελλάδι.

Στο διαπραγματευτικό μέρος, είναι μέγα σφάλμα να αποτελεί το αίτημα αυτό κομμάτι συνδιαλαγής και ανταλλαγής για να γίνει δεκτή η Τουρκία στην Ερώπη, όταν αυτό αποτελεί συνταγματική υποχρέωση της κάθε χώρας της Ένωσης,
αφού κάθε χώρα της Ένωσης είναι υποχρεωμένη να τηρεί τις θρησκευτικές και να αποδίδει τα ιερά τους στους κάθε θρησκευόμενους. (Στην Ελλαδα θα μου πείτε έχει γίνει αυτό; Ίσως αυτό γνωρίζουν οι εδώ κρατούντες για το τί οι ίδιοι ΔΕΝ πράττουν, οπότε το ίδιο φοβούνται και απο τους αντίπερα.
Όπου "κρατούντες" εννοώ τους θρησκευτικούς άρχοντες, οι οποίοι είναι και οι "φυσικοί" κρατούντες, αφού είμαστε ίσως η μοναδική Ευρωπαίκή χώρα που είναι ακόμα κάτω απο θεοκρατικό καθεστώς).


Νομίζω πως όντως είμαστε η μόνη χώρα της Ευρωπαϊκής Ένωσης όπου το κράτος συνδέεται με την εκκλησία δεδομένης πίστεως.

Από κει και πέρα, επισημαίνω ότι δεν γνωρίζω, αν η συνταγματική αυτή υποχρέωση καλύπτει και χώρους οι οποίοι έχουν χαρακτηριστεί "μουσεία" και υπόκεινται στη νομοθεσία περί αρχαιοτήτων.

Τέτοια αιτήματα λοιπόν, θεωρώ ότι είναι απρονοησία να τίθενται, εκτός βέβαια αν συμφωνήσουμε να τα ανταλλάξουμε π.χ. με την υφαλοκρηπίδα του Αιγαίου κλπ...

Η ιστορία μας έχει δείξει άλλωστε ότι στα "παζάρια¨ με τους Πασάδες πάντα βγαίνουμε χαμένοι,
για να θυμηθούμε και τη ρήση του Βενιζέλου,
"όσα η Ελλάδα κερδίζει με το αίμα της στον πόλεμο, τα χάνει στην ειρήνη".

Υ.Γ. Μη ληφθεί ότι είμαι υπέρ του πολέμου,
απλά είμαι υπέρ της σώφρονος και εθνοφελούς διπλωματίας
και είναι καιρός να διαφανούν επιτέλους και "Ελληνόφιλοι¨ πολιτικοι,
γιατί "μια ζωή, κυβερνούσαν οι Αγγλόφιλοι, Γαλόφιλοι, Ρωσόφιλοι κλπ κλπ, ουδέποτε ΕΛΛΗΝΟΦΙΛΟΙ !!!"


Δε νομίζω ότι διαφωνούμε επί των ανωτέρω. Το αντίθετο...
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Πέμ Αύγ 04, 2005 7:15 pm

Άντε ας ξεκαθαρίσουμε λίγο κάποια πράγματα, μιας και ο Αύγουστος προσφέρεται για «διακοπές».

Επιτρέψτε μου να σας πω ότι ΔΕΝ είμαστε η μόνη χώρα στην Ευρωπαϊκή Ένωση με τόσο μεγάλη Θρησκευτική Νοοτροπία.

Στον αντίποδα του δικού μας Ορθόδοξου Χριστιανισμού βρίσκετε η Ιταλία και η Ισπανία. Θα τολμούσα να πω (λόγο εμπειρίας) ότι σε κάποια σημεία ξεπερνάει η δική τους Θρησκευτική τυφλότητα τη δική μας.
Τα δε επίπεδα εμπλοκής του Πάπα και του Βατικανού, με την πολιτική, είναι σαφώς ανώτερα από τα δικά μας (λέγε με και Κροατία π.χ.).

Από εκεί και πέρα και όσο αφορά τα της Αρχαίας Θρησκείας μας.

Αυτή τη στιγμή υπάρχουν τουλάχιστον 5 ομάδες οι οποίες υποτίθεται ότι εργάζονται πάνω στην αναβίωση του «Δωδεκαθεϊσμού». Όμως καμία από αυτές ΔΕΝ ΕΧΕΙ λατρευτικό τυπικό, ΔΕΝ ΕΧΕΙ επίσημη θέση ως Θρησκεία, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ιερατείο.

Ο λόγος τους αναλώνετε ως προς την αντίθεση τους για τους Χριστιανούς και τους Εβραίους. Διαφωνούν μεταξύ τους για τον τρόπο που πρέπει να αποδίδεται η λατρεία προς τα Θεία. Προτιμούν να μαζεύονται σε κάποιο βουνό και ντυμένοι με χλαμύδες να τραγουδούν ύμνους προς το Δία.

Από εκεί και πέρα μιλάμε για οργανώσεις με θολό σκοπό και όχι για αναβίωση μιας Θρησκείας.

Οι Ευαγγελιστές, οι Χιλιαστές, οι Καθολικοί, οι Μουσουλμάνοι, οι Εβραίοι, οι Ινδουιστές, κλπ έχουν το δικαίωμα να εξασκούν τα Θρησκευτικά τους τελετουργικά εντός της Ελληνικής επικράτειας ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΝΟΧΛΕΙ ΚΑΝΕΙΣ.

Άσχετα αν η Ελληνορθόδοξη Εκκλησία γουστάρει ή όχι !

Αν λοιπόν κάποιος θέλει να τελεί τα Θρησκευτικά του καθήκοντα, με βάση την Αρχαία Ελληνική Θρησκεία, ας φτιάξει ένα Ιερατείο, μια Θρησκευτική δομή και ας ζητήσει από την Ελληνική πολιτεία, να ανακατασκευάσει τους Αρχαίους Ναούς και όχι ΜΟΝΟ τον Παρθενώνα. Ας ζητήσει και τους Ναούς που βρίσκονται στη Μικρά Ασία. Προσωπικά θα συνυπογράψω μια τέτοια κίνηση.

Όταν όμως, σκοπός μας είναι να μαζέψουμε αδαείς και να πάμε στο βουνό να φορέσουμε τις χλαμύδες μας και να τραγουδήσουμε για καμιά ώρα και μετά να κάνουμε δημόσιες σχέσεις αλλά Αννίτα Πάνια, ε δεν θεωρώ πως έχουμε δικαίωμα να μιλάμε για αναβίωση Θρησκείας.

Δε θα αναφερθώ βέβαια στο πως οι εκπρόσωποι των παραπάνω αναφερομένων οργανώσεων καπηλεύονται χίλια δύο πράγματα ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ την αγάπη του Έλληνα για την Πατρίδα του. Δε θα αναφέρω στο ότι οι γνώσεις τους περιορίζονται στο Θεό Έρωτα. Δε θα αναφέρω πως μιλάνε για Αρχαιοελληνική Θρησκεία ΑΓΝΟΩΝΤΑΣ τόσο τους Θεούς, όσο και ΠΡΟΓΕΝΕΣΤΕΡΕΣ Ελληνικές Θρησκείες.

Από εκεί και κάτω.

Τόσο τα Δωδεκάνησα όσο και τα Ιόνια νησιά η Ελλάς τα απέκτησε εν περίοδο Ειρήνης με συνθήκη παραχώρησης εδαφών !!! Ίσως αν ο Βενιζέλος δεν αποφάσιζε να περάσει το Σαγκάριο να είχαμε αποκτήσει και ακόμα περισσότερα εν καιρώ πολέμου.

Όμως !
Σαν χώρα μέλος της Ε.Ε. ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να έχουμε επεκτατικές βλέψεις.
Το αυτό ισχύει και με το ΝΑΤΟ όπου και εκεί είμαστε μέλη.

Η καλύτερη λοιπόν πολιτική είναι να καθόμαστε και να απολαμβάνουμε τα λάθη της Τουρκίας.
Τσαμπουκά αυτοί ;
«Κύριε κύριε κοιτάτε τι κάνει αυτός» εμείς !

Πτώση της οικονομίας τους αυτοί ;
Ισχυροποίηση της δικής μας εμείς !

Θρησκευτική ανελευθερία αυτοί ;
Θρησκευτική ελευθερία εμείς !

Φόνους και εξτρεμιστικές ομάδες αυτοί ;
Δημοκρατία και πολυφωνία εμείς !

Αυτή είναι και η καλύτερη στάση, αυτή η πολιτική μπορεί να αποφέρει κέρδη στην Ελλάδα ΕΑΝ διαλυθεί η Τουρκία.

Και να πω και κάτι άλλο.

Εάν εμείς έχουμε πρόβλημα που χάσαμε την Μικρά Ασία εδώ και 2500 χρόνια, αυτοί έχουν μεγαλύτερο πρόβλημα που από Οθωμανική Αυτοκρατορία έγιναν Τουρκία εδώ και 200 χρόνια.

Εάν παρακολουθείτε λίγο την Παγκόσμια Πολιτική σκηνή θα διαπιστώνατε ότι οι Ευρωπαίοι έχουν αρχίσει και εκδηλώνουν ανοιχτά την αντίθεση τους προς τους Τούρκους, την ίδια στιγμή που η Ελλάδα σφυρίζει αδιάφορα (και καλά).

Βέβαια ίσως να μην παρατηρήσατε και το ότι δε συμπεριλαμβανόμαστε στους στόχους τρομοκρατικών επιθέσεων απολαμβάνοντας την αύξηση της τουριστικής κίνησης, την ίδια στιγμή που οι γείτονες έχουν κάθε Σ/Κ πάρτυ εκρήξεων.

Η γιαγιά μου μου έμαθε πως «καζάνι που βράζει κάνει μπάμ» και οι γείτονες έτσι μοιάζουν. Ο Κύριος Νταγίπ Ερντογάν ξεσπάθωσε σήμερα κατά της Γαλλίας.
Γιατί ;
Μα γιατί ο Τούρκος έτσι έχει μάθει να αντιδράει, γιούργια επίθεση.
Όταν όμως θα φάει τα μούτρα του θα είναι αργά.

Προχωρήστε την κουβέντα λοιπόν ……… είπαμε Αύγουστος είναι …… 8)
Εικόνα

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Πέμ Αύγ 04, 2005 7:27 pm

Ramoglou έγραψε:Άντε ας ξεκαθαρίσουμε λίγο κάποια πράγματα, μιας και ο Αύγουστος προσφέρεται για «διακοπές».

Επιτρέψτε μου να σας πω ότι ΔΕΝ είμαστε η μόνη χώρα στην Ευρωπαϊκή Ένωση με τόσο μεγάλη Θρησκευτική Νοοτροπία.



Καλέ μου Ramoglou, ένσταση!

Για κρατικό εναγκαλισμό με την κρατούσα θρησκεία έγραψα και όχι για απλή νοοτροπία.

Νομίζω πως αν το ψάξεις, ίσως είμαστε το τελευταίο.
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Πέμ Αύγ 04, 2005 7:38 pm

Δεκτή Κύριε Πρόεδρε !

Να ακούσω τα επιχειρήματα σας αγαπητή συνήγορε !

Τα πρώτα δικά μου παραδείγματα έχουν να κάνουν με την σχέση Βατικανού – Παγκόσμιας Πολιτικής. Αυτό και μόνο είναι αρκούντως μεγαλύτερο από την σχέση εναγκαλιασμού μεταξύ Ελληνικού Κράτους – Ελληνορθόδοξης Εκκλησίας.

Θέλετε εσείς με τη σειρά σας να μας παρουσιάσετε την οπτική σας ;
Εικόνα

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Πέμ Αύγ 04, 2005 7:46 pm

Ευχαρίστως αγαπητέ συνάδελφε! :D

Αφού έγινε δεκτή η ένστασίς μου, συμφωνείτε ότι δεν υφίσταται ζήτημα για το ποιός ασκεί πολιτική, αλλά ποιό κράτος είναι εξαρτημένο και πώς.

Το Βατικανό είναι αυτόνομο θρησκευτικό κράτος και δικαιούται να κάνει ότι θέλει, εφόσον το μπορεί.

Ας κυρήξουν κι οι δικοί μας αυτόνομο κράτος τη Μονή Πετράκη, ας κάνουν ό,τι νομίζουν κι ας μας αφήσουν ήσυχους.

Καλό; :lol:
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Πέμ Αύγ 04, 2005 8:26 pm

Ας κυρήξουν κι οι δικοί μας αυτόνομο κράτος τη Μονή Πετράκη, ας κάνουν ό,τι νομίζουν κι ας μας αφήσουν ήσυχους.


I rest my case :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!:

Χαχαχαχαχαχαχαχα άκου να κάνουν τη Μονή Πετράκη αυτόνομο κράτος !!!!!!!!!!!

Όμως θα υπάρξει ένα πρόβλημα !

Ο πλήρες τίτλος της Μονής είναι "Μονή Ασωμάτων - Πετράκη".

Αφού είναι Ασώματοι πως θα κάνουν κράτος :?: :?: :?: :?: :?:

Με Πέτρακη Πετραδάκι μόνο δε γίνετε. :lol:
Εικόνα

Πασχαλης
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Τετ Μάιος 11, 2005 11:40 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Πασχαλης » Σάβ Αύγ 06, 2005 11:46 pm

Από εκεί και κάτω.

Τόσο τα Δωδεκάνησα όσο και τα Ιόνια νησιά η Ελλάς τα απέκτησε εν περίοδο Ειρήνης με συνθήκη παραχώρησης εδαφών !!! Ίσως αν ο Βενιζέλος δεν αποφάσιζε να περάσει το Σαγκάριο να είχαμε αποκτήσει και ακόμα περισσότερα εν καιρώ πολέμου.
Ramoglou


Ναι, τα απέκτησε σε περίοδο ειρήνης, αλλά όχι ανεξάρτητα από τη συμβολή της σε πόλεμο. Άλλωστε οι συνθήκες γίνονται όταν τελειωνουν οι πόλεμοι.

Για τον Βενιζέλο δυστυχώς έχουν γραφεί μυριάδες λίβελλοι και ανυπόστατα ψεύδη, όλα προερχόμενα από τους χουντοβασιλικούς φασίστες και απο την υπερβολική αγάπη της ντόπιας θεοκρατίας, σε βαθμό να παραποιούν αδιάντροπα την ίδια την ιστορία.

Ήδη απο το Νοέμβριο του 1920, ο Βενιζέλος, έχοντας χάσει τις εκλογές,
ζούσε αυτοεξόριστος στη Γαλλία -όντας διακινδυνεύοντας τη ζωή του η τυχούσα παραμονή του εν Ελλάδι- ενώ η επίθεση στο Σαγγάριο έγινε αρχές Ιουλίου του 1921, επι κυβερνήσεως Γούναρη.

Ήταν εύλογο, οι εθνικόφρονες φασίστες να του φορτώσουν τις ευθύνες της Μικρασιατικής καταστροφής, συνεπικουρούμενοι απο τους ρασοφόρους που με χαρά τον αφόρισαν, δίδοντας βέβαια μικρή σημασία στην ιστορική αλήθεια.

Έκανε όμως τρία φοβερά εγκλήματα.
1. Επέπληξε σφόδρα την εκκλησία,
2. Ήταν μασώνος,
3. Το χειρότερο, διπλασίασε την Ελλάδα και παραπάνω ίσως, αν τα προδοτικά λάθη των μετέπειτα πολιτικών δεν κατέστρεφαν το έργο του που ήταν η Ελλάδα των δύο ηπειρων και των πέντε θαλασσών.
Εικόνα

ΜΕΜΝΗΣΟ ΑΠΙΣΤΕΙΝ

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Κυρ Αύγ 07, 2005 12:17 am

Καλέ μου φίλε Πασχάλη, ξέρουμε και τι ήταν ο Βενιζέλος και τι ήταν και ο Δραγούμης π.χ., το θέμα όμως της Μικράς Ασίας, είναι ένα τεράστιο θέμα που άπτεται της πολιτικής.

Το μόνο που θα παρακαλέσω είναι να μη γίνονται επιθετικοί πολιτικοί προσδιορισμοί στο παρών Forum :roll:
Εικόνα

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Τρί Σεπ 13, 2005 12:12 am

Catholic Online - Cathcom - Swiss scholars want famous church returned before Turkey joins EU

Ο Πάπας των Καθολικών δήλωσε σήμερα ότι επιθυμεί να προσκυνήσει στην Αγ. Σοφία (υποθέτω ότι θα πρέπει να δώσουν σχετική άδεια οι τουρκικές αρχές, αφού δε θεωρείται πια λατρευτικός χώρος) κατά τη διάρκεια της επισκέψεώς του στο Ελλην-Ορθόδοξο Πατριαρχείο την ημέρα της γιορτής του Αγ. Ανδρέα - προστάτη αγίου.
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Πέμ Σεπ 22, 2005 1:21 pm

Υποθέτω ότι τα μάθατε τα νέα σχετικά με την προηγούμενη είδηση.

Διπλωματικό ζήτημα έχει δημιουργηθεί (αναμενόμενο, ε; ) και οι Τούρκοι δε δέχονται να επισκεφθεί επίσημα (ως θρησκευτικός ηγέτης, αλλά και ως ηγέτης κράτους) ο Πάπας το Πατριαρχείο στο Φανάρι.

:twisted:
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Πέμ Σεπ 22, 2005 10:36 pm

Οι άτιμοι έχουν ένα τρόπο να κάνουν εχθρούς άλλο πράμα !!!

Και μετά θέλουν Ευρώπες και άλλα τινά !!!

Άντε να δούμε…………
Εικόνα

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Παρ Σεπ 23, 2005 9:35 am

Δεν πειράζει καθόλου μα καθόλου !

Ας βάλουν τα χεράκια τους να βγάλουν τα ματάκια τους μόνοι τους !

Εμάς μας συμφέρει καλύτερα :wink:
Εικόνα
Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Πέμ Απρ 28, 2005 11:40 pm

Δημοσίευσηαπό Ευθύμης » Τρί Οκτ 04, 2005 2:24 pm

'Γειά και χαρά και από εμένα.

Ας τους καλωσορίσουμε στο "club" λοιπόν..

Ίσως "Ελληνόφιλος" πολιτικός που αντιτίθεται στις προσπάθειες εκπολιτισμού της Τουρκίας αποτελεί σχήμα λόγου οξύ-μωρό. Η συμβίωση πολιτισμένων ανθρώπων, θα ήταν μάλλον διασκεδαστικότερη για αμφότερες τις πλευρές.

Ούτε η άποψη "πού πάνε με τέτοια χάλια;" φαίνεται να είναι η έξ-υπνη. Συντομότερο και οφελιμότερο το να βοηθηθούν στον εκπολιτισμό τους όντες ενταγμένοι, από το να "αυτοεκπολιτισθούν" και έπειτα να ενταχθούν. Από προσωπική πείρα σας αναφέρω παραδειγματικά ότι οι Τούρκοι φοιτητές στα πανεπιστήμια του Η.Β. πληρώνουν δίδακτρα 15,000 ευρώ, ενώ οι Έλληνες, ως Ευρωπαίοι, δίδακτρα ανάλογα του εισοδήματος με μέγιστο ποσό καταβολής τα 1500 ευρώ. Όσο πιό προσβάσιμη είναι η Παιδεία στην Τουρκία, σαν Έλληνες μόνο κερδισμένοι βγαίνουμε.

Για την Αγία Σοφία, υπεύθυνος είναι ο τουρκικός λαός. Αποτελεί κτήμα του. Είτε έχει την παιδεία να σεβαστεί ετεροδοξίες, είτε όχι, δε σημαίνει ότι εμείς είμαστε τόσο απαίδευτοι ώστε να απαιτούμε να φερθούν πολιτισμένα ή να παίζουμε το "οφθαλμόν αντί οφθαλμού". Ποιός πραγματικά πεπαιδευμένος αξιώνει να 'τού φέρονται με σέβας ή ανταποδίδει το κακό που 'τού έκαναν;


Επιστροφή σε “- ΙΔΕΕΣ ΜΕΛΩΝ - ΤΕΧΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης